JcklócSomcmt „We worden wel vreselijk verwend" age sin STAD OMGEVING :he ONS DOEL WUST FUSIE AF ALLER LEKDS) Kroon maant gemeente tot intrekking VUT-uitkering nutsspaarbanks ustitie heropent aak Leidenaar DINSDAG 17 DECEMBER 1985 PAGINA 11 «bruikers en dealers roïne aangehouden [DEN De Leidse politie heeft gis- •n twee Leidse handelaren in heroï- aangehouden van 60 en 38 jaar. Ver werden vier heroïnegebruikers X het bureau overgebracht. Dat wa- ,een 42-jarige man uit Leiderdorp, 24-jarige vrouw uit Leiden, een 29- ge man uit Voorschoten en een 32- ge man uit Leiden. De verdachten op verschillende plaatsen in de stad gehouden. Drie werden in een wo- g aan de Langegracht opgepakt. Er *n kleine hoeveelheid heroïne in [ag genomen. De verslaafden en de idelaren werden al eerder voor han en gebruik door de Leidse politie (pakt. Brandje in renovatiepand LEIDEN Een renovatiepand op de hoek Zijl singel, De Ruijterstraat is vannacht ten proii gevallen aan brandstichters. Omstreeks twee uur vannacht werd het vuur ontdekt door om- wonenenden. Doordat de brandweer zeer snel ter plaatse was, kon het vuur in de kiem ge smoord worden. Naast het renovatiepand woonde nog een mevrouw van 90 jaar. Fietsster breekt pols LEIDEN Een 21-jarige vrouw uit Leiden raakte gistermiddag omstreeks half vijf ge wond, nadat zij volgens de politie met haar fiets plotseling vanaf de stoep de Korenvaarstraat overstak. Een naderende bromfietser kon de vrouw niet ontwijken en botste tegen haar op. De vrouw viel en brak haar pols. Ze is overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. Twee tunnels in de Merenwijk LEIDEN Wethouder J. Peters van ruimtelijke ordening en verkeer heeft gistermiddag twee nieuwe tunnels in de Merenwijk officieel geopend. De tunnels ontbraken nog aan het fietsnet in de Merenwijk. Het gaat om de Si- montjestunnel en de tunnel de Molen gang. Door de Sirhontjestunnel heeft de wijk ten noorden van de Veluwemeer- laan (Heide, Zegge, Karpers, en Forel len) een veilige fiets- en voetgangers- verbinding gekregen met het scholen complex aan het Broekplein en het winkelcentrum de Kopermolen. De an dere tunnel vormt een veiliger verbin ding tussen met name het westelijk ge deelte van de Slaaghwijk en het win kelcentrum de Kopermolen. 'Dutch Studies' voor buitenlanders LEIDEN De Leidse universiteit heeft aan minister Deetman van onderwijs toestemming gevraagd een studierichting te mo gen instellen die buitenlanders de gelegenheid geeft Nederlands en de Nederlandse cultuur te bestuderen. De studie gaat „Dutch studies" heten en duurt net als de overige universitaire richtin gen vier jaar. Het is de bedoeling dat de richting in augustus 1986 van start gaat. Buitenlanders zullen zich dan kunnen bekwamen in de Nederlandse taal, geschiedenis en kunstgeschiedenis. De univer siteit verwacht dat er jaarlijks 15 belangstellenden zijn, vooral uit Azië. Met Indonesië zijn er wetenschappelijke betrekkingen en met de Volksrepubliek China ligt er een cultureel akkoord. Tot nu toe worden voor buitenlandse studenten individueel aan gepaste studieprogramma's opgesteld. De universiteit verwacht dat een afgestudeerde met het diploma Dutch Studies op zak werk zal kunnen vinden in de wetenschap, het bedrijfsleven voorzover dat handelscontacten onderhoudt met Nederland, en in de buitenlandse dienst. Dat mzelf ling. n wij i de iktu tietijd nte ht loeite. ven! PATIËNTEN MET SPECIALE VRACHTWAGENS NAAR NIEUWBOUW AZL (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De metershoge deuren gaan dicht en zachtjes zet de vrachtwagen zich in beweging. De verwarming in de auto draait op volle toeren en jaagt de temperatuur in een recordtempo naar bijna tropische hoogte. Tegen de met wit doek bespannen wanden staan vier bedden. De patiënten erin worden nauwlettend in de gaten ge houden door het verplegend personeel en een arts. De ene patiënt ligt stil en wacht ge duldig tot het ritje over' het AZL-terrein van een paar minuten is voltooid, zijn buurman heeft daarentegen het hoogste woord: „Dit is ei genlijk te gek. Het gaat alle maal zo snel en soepel en ge moedelijk. We worden wel vreselijk verwend". ging verhuis-operatie vanmorgen om vijf uur van Sommige patiënten wa al urenlang wakker, voordat ze naar buiten wer den gereden en voorzichtig in de vrachtwagens werden gehesen, anderen sliepen ge woon en mopperden „dat ik nou nog vroeger op moet". Weer een andere patiënt werd op eigen verzoek niet gisteren ontslagen, omdat de nachtelijke verhuizing Verhuizing bijna uitgesteld LEIDEN De verhuizing van de patiënten naar de nieuwbouw van het AZL is vorige week bijna uitge steld. Er waren nog zoveel problemen, dat een verant woorde opvang van de zieken in het nieuwe complex niet mogelijk werd geacht. Zo functioneerden niet alle liften optimaal en bleek de brandweer niet tevreden. Een aantal tussendeuren sloot niet goed en brandmelders werkten niet naar be horen. Het grootste probleem deed zich voor bij de tele foonverbindingen. Lang niet alle toestellen en compu terterminals waren aangesloten en in allerijl werd een steunzender gebouwd, omdat semafoons op oproepen in de betonnen kolos niet reageerden. Afgelopen week end is doorgewerkt om alles nog zoveel mogelijk in orde te maken. Zaterdag en zondag werd vooral ge werkt aan telefoon- en computerverbindingen. De pa tiënten belandden vanmorgen dan ook niet in een kant en klaar ziekenhuis. Terwijl op de afdeling nierdialyse noodzakelijke computerterminals niet aanwezig ble ken, werd elders in het gebouw door talloze bouwvak kers nog hard gewerkt om alles zoveel mogelijk in orde te maken. Veel materiaal van bouwvakkers was nog niet opgeruimd. Op bijna elke verdieping stonden nog tientallen containers, lege dozen, gereedschap en gebruikte verfblikken. Hier en daar liggen plafonds nog open en vooral op de begane grond „is het een vui le troep met al dat zand", zoals één van de verpleeg kundigen het uitdrukte. en. ant? §1 ilde meemaken. Ver pleegkundigen namen onder tussen soms met enige wee moed afscheid van een pavil joen waar vaak jaren is ge werkt. „Ik zal het sfeertje toch wel missen", wordt op de inmiddels volledig ont ruimde afdeling hartbewa- king gezegd. „Het is hier wel een ouwe troep, maar in dat nieuwe- gebouw is alles zo steriel". Brandalarm Zes speciale vrachtwagens werden in alle vroegte inge zet om 124 patiënten van het Leidse Academisch Zieken huis vanuit hun oude onder komens naar de nieuwe be huizing te brengen. De mini- tieus geplande operatie ver liep vlekkeloos. Kleine te genvallers, zoals het uitvallen van een lift, werden moeite loos opvangen. Even na acht uur ging in de nieuwbouw het brandalarm af, wat het gevolg bleek te zijn van hitte, die vrijkwam bij laswerk- zaamheden. De uitgerukte brandweer hoefde geen dienst te doen, omdat er geen I brand bleek te zijn. De ver- I huizing van de patiënten I' werd even stopgezet, maar kon later weer worden voort gezet. Voor noodgevallen waren vanmorgen drie reanimatie- teams aanwezig. Bovendien waren acht liftbedienden in gezet en stonden permanent drie liftmonteurs klaar om uit te rukken. De verhuizing werd vanuit een centrale commandopost met behulp van portofoonverbindingen geleid. De patiënten merkten zeil maar weinig van de ope ratie waarbij vannacht en vanmorgen behalve het ver plegend personeel op dub bele sterkte "met totaal 200 man aanwezig zo'n tachtig man extra voor was ingezet. De zieken waren hooguit een half uurtje onderweg en kre gen uiteindelijk in hun nieu we kamer als troost voor de overlast een bloemstukje aangeboden. Sommigen nut tigden hun ontbijt in het oude ziekenhuis, anderen, die later werden overgebracht, pas op de nieuwe zaal. Het ziekenhuis draaide on dertussen door alsof er niets aan de hand was. De afdeling acute opname ontving pa tiënten alsof het een dag als alle andere was al was dan tijdelijk een ander gebouw als onderkomen gekozen en de keuken bereidde net zoals anders de maaltijden. Al te bijzonder is het vervoe ren van de patiënten op het AZL terrein dan ook niet het grote aantal paviljoens zorgt ervoor dat dit een dage lijks routine is maar met 124 tegelijk bestond nog geen ervaring. De verhuizing wordt uitgevoerd door de fir ma Geytenbeek-Van Gend en Loos Expo, die al jaren er varing met dit soort klussen heeft. Dit bedrijf heeft in middels zo'n 50 ziekenhuizen Commandopost De verhuizing ging zo vroeg van start om vanmiddag nog een gedeelte van de benodig de inventaris en de appara tuur over te kunnen bren gen. „Als we later waren be gonnen, halen we dat alle maal niet, terwijl die spullen wel nodig zijn", legt AZL-di- recteur Kalff in zijn com mandopost uit. „Bovendien is het 's morgens vroeg rustig op het terrein en ondervin den de patiënten de minste overlast. Vooral omdat ook patiënten van de afdeling hartbewaking en intensive care worden overgebracht, is dat belangrijk". Dat tijdstip van vijf uur had wel tot gevolg dat de verhui zers en het verplegend perso neel al uiterlijk om vier uur aanwezig moesten zijn. Op dat tijdstip werden in één van de oude AZL-gebouwen alle koppen geteld. Iedereen bleek inderdaad tijdig opge- Om de operatie zo soepel mo gelijk te laten verlopen was een flink gedeelte van het AZL-terrein voor auto's van morgen verboden gebied. Di recteur Kalff: „We hebben willen voorkomen dat de voor- 3! Is vrij enne vrachtwagens met daarin de bedden en de patiënten steeds maar moesten stoppen en optrekken. Dat is nogal vervelend en nu was de weg vrij en konden de wagens achter elkaar doorrijden". Het AZL heeft inmiddels be sloten een busje in te zetten tussen het parkeerterrein bij de helihaven en de ingang van het nieuwe complex. Volgens directeur Kalff zal het chronisch gebrek aan parkeergelegenheid voorlo pig blijven bestaan. „Een van de gebouwen op het oude ter rein kan nu worden gesloopt en daar willen we over een paar maanden een parkeer terrein aanleggen, maar ook dat zal niet voldoende zijn. Het liefst bouwen we een parkeergarage, maar voorlo pig bestaat daar weinig kans Miljoen De nieuwbouw telt nu totaal 265 bedden de lege bedden worden de komende dagen met „nieuwe" patiënten ge vuld en zal, als de tweede fase van het ziekenhuis is af gebouwd, 850 bedden bevat ten. De verhuizing naar de nieuwbouw (vergelijkbaar met de verhuizing van zo'n 575 eengezinswoningen) was eigenlijk al op 11 november begonnen. Veel meubilair, apparatuur en archieven is al overgebracht en de verhui zing wordt pas begin volgend jaar daadwerkelijk afgerond. „We zullen dan nog bezig zijn met het overbrengen van het resterende gedeelte appa ratuur van de afdelingen ra diodiagnostiek en radiothera pie", aldus Kalff. De verhui zing kost het ziekenhuis miljoen gulden. MARCEL GELAUFF Foto's: TEJO RINGERS jaar) ÏIDEN/DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft van- hOOSzaa^ heroPen<* van een 31-jarige man uit Leiden, die rdacht wordt van een aantal verkrachtingen en andere remie weldsmisdrijven die hij rond april voornamelijk in Leiden en ïgeving zou hebben gepleegd. De zaak wordt op 7 januari ver- behandeld, omdat er onverhoopt toch nog een psychiatrisch •port boven water is gekomen van het Utrechtse Pieter Baan •ntrum. ïs al vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen de verdachte. Tij de behandeling van de strafzaak veertien dagen geleden, 7 r\ r^mderden parketwachters dat de man de rechtszaal verliet, .Odra rwijl de rechtbank zich in raadkamer boog over het verzoek i de officier van justitie tot onmiddellijke ingevangenneming. advocaat van de verdachte was van mening, dat zijn cliënt op dat moment nog vrij man was en kon gaan en staan waar wilde. In een kort geding, gisteren voor de rechtbank, vocht de aanhouding door de parketpolitie aan. De rechter besloot eindelijk, dat de verdediger niet ontvankelijk was in zijn eis zijn cliënt vrij te laten. LEIDEN De leden van de woningbouwvereniging Ons Doel hebben gisteravond niet ingestemd met de fusie van hun corporatie met Ons Be lang, De Goede Woning, Tuin- stadwijk en de PCW. De fusie had officieel per 1 januari een feit moeten zijn, waarna de vijf onder de naam „Quintet" verder zouden moeten gaan. De fusie is daarmee voorlopig uitgesteld. Vanuit de Raad van Advies (de commissarisen) van Ons Doel was al voorgesteld de fu sie een half tot één jaar uit te stellen en de meerderheid van de leden stemde daar gister avond mee in. Volgens de Raad van Advies krijgen de leden in de nieuwe vereniging onvoldoende inspraak. Voor dat tot fusie overpeeaan kan worden, zou eerst een meer democratische structuur opge zet moeten worden. Begin vol gende maand overleggen de vijf over de nu ontstane situa tie. „We moeten kijken hoe hier door de anderen op wordt gereageerd", aldus de voorzit ter van Ons Doel, W. de Bock. Het bestuur van Ons Doel was van mening dat een fusie per 1 januari noodzakelijk is. De nieuwe vereniging zou per complex bewonerscommissie in het leven roepen, die weer vertegenwoordigers naar een centrale ledenraad moesten af vaardigen. De fusie wordt door het bestuur noodzakelijk geacht om efficiënter en prof- fesioneler te kunnen werken en ook uit financiële overwe gingen wordt een snelle fusie als noodzakelijk gezien. Vol gens de besturen van de vijf ontstaat na de fusie een finan cieel gezonde vereniging die al het personeel kan overnemen en 7.500 huizen onder zich krijgt. De vijf hebben momen teel een financiële reserve van 32 miljoen gulden, een bedrag dat als „redelijk" wordt om schreven, maar de verwach ting is dat die positie de ko mende jaren slechter wordt. Een groot aantal huizen moet worden opgeknapt wat zeker 50 miljoen gulden zal kosten. Volgens de tegenstanders van de fusie draait Ons Doel als sterkere vereniging op voor de de slechte financiële positie van de andere vier verenigin gen, maar het bestuur wijst dat af Als de fusie niet door zal gaan, zou ook Ons Doel er de komende jaren als gevolg van alle noodzakelijke renova ties er steeds slechter voor komen te staan. De CTW (Centrale Technische Dienst) zou in de plannen van de be sturen van de vijf het onder houd van de woningen gaan verzorgen en zou in de nieuwe vereniging worden opgeno men. Deze nieuwe vereniging moet tot stand komen naast de Leidse Woningbouwvereni ging, die is ontstaan na een fu sie van de Leidse Woning Stichting (LWS) met onder meer Werkmanswoningen. De Eendracht blijft voorlopig zelf standig. De leden van de ande re vier verenigingen zullen zich ook nog deze maand over de fusieplannen uitspreken. Discussie Omroep Rijnland zendt mor genavond live een discussie over de uitgangspunten voor een landelijk en gemeentelijk kunstbeleid uit. Dit gesprek wordt gehouden in sociëtiet De Burcht aan de Burgsteeg 14 en begint om acht uur. Aan de discussie nemen deel: Yvonne van Baarle (secreta ris van de Raad voor de Kunst), Frans Boelen (direc teur van de Leidse Schouw burg) en Jan Riezenkamp (directeur-generaal culturele zaken van WVC). Willemien Ruygrok (lid van de Lande lijke Kerngroep Rooie Vrou wen) leidt de discussie. Wandeltocht De ijshal aan de Vondellaan vormt Tweede Kerstdag (26 december) het startpunt voor de Kerst-stadswandeltocht door Leiden. Men kan kiezen uit drie afstanden: 5, 10 en 15 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden per per soon en er kan tussen negen en drie uur worden gestart. De Wandelkring Leiden en Omstreken, organisator van bovenstaande tocht, onder neemt ook in 1986 een reis naar de. tweedaagse van het Luxemburgse Diekirch en uiteraard staat ook de vier daagse in Nijmegen op het programma. Inlichtingen zijn verkrijgbaar via 61533 in Den Haag. Jalta De Leidse CPN houdt don derdag 19 december een dis cussieavond over het thema „Jalta, toen en nu". Inleider is Duco Hellema, weten schappelijk medewerker van de Universiteit van Amster dam. Hij spreekt over het ak koord van Jalta, dat begin 1945 werd gesloten tussen de geallieerden en op de ont wikkelingen nadien in de re laties tussen de staten van Europa. De bijeenkomst heeft plaats in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 22 en be gint om acht uur. De toe gangsprijs bedraagt een gul den. Pijpenkabinet In het pijpenkabinet wordt zondag 22 december van één tot vijf uur een demonstratie gegeven van het maken van kleien pijpen. De pijpen wor den op authentieke wijze vervaardigd. Het pijpenkabi net is gevestigd aan de Oude Vest 159A. WETHOUDER WIL NIET WUKEN LEIDEN Het gemeentebe stuur van Leiden is door de Kroon gemaand de VUT-uit- kering aan ambtenaren bin nen drie maanden in te trek ken. De Kroon heeft met dit besluit de minister van bin nenlandse zaken in het gelijk gesteld. Deze stelt zich op het standpunt dat het gemeente bestuur niet bevoegd is der gelijke uitkeringen te ver strekken. Wethouder J. Fase (personeelszaken) is echter niet van plan te wijken voor deze uitspraak. Volgens de wethouder gaat het slechts om een schorsing van het be sluit van de gemeenteraad. Zij zei gisteravond deze be slissing te zullen aanvechten. Tussen het gemeentebestuur en minister K. Rietkerk heerst al jaren een conflict over de VUT-uitkering die het ge meentebestuur verstrekt aan ambtenaren die vervroegd uit keren. De uitkering maakte in 1982 deel uit van de arbeids overeenkomst die het ge meentebestuur sloot met amb tenaren van de gemeente. Ook het energiebedrijf Rijnland sloot een dergelijke overeen komst met haar werknemers. Voor die tijd ontvingen ambte naren die met de VUT gingen een uitkering van een achtste deel van het jaarsalaris. Deze uitkering was bedoeld om de periode te overbruggen tussen het laatst genoten maandsala ris en de eerste pensioenuitke ring. Qm administratieve re denen sloten beide uitkeringen vroeger niet altijd op elkaar In 1982 werd besloten ambte naren die vervroegd uittraden, een uitkering ineens te geven van 200 gulden per maand diet zij bij de gemeente (of EBR) in dienst waren geweest tot een van 9600 gulden. Volgens het gemeentebestuur was vervroegd uittreden tot dan toe financieel slechts mo gelijk voor ambtenaren met een hoog salaris. Door deze uitkering in te stellen, werd het ook lager ingeschaald per soneel mogelijk gemaakt met de VUT te gaan. Op die wijze zou de doorstroming in alle ge ledingen van het ambtelijk ap paraat bevorderd worden. Rierkerk heeft zich altijd te gen de Leidse regeling verzet omdat regelingen rondom de VUT volgens hem slechts door de rijksoverheid bepaald die nen te worden. Hij heeft de Kroon dan ook om schorsing van de regeling gevraagd het geen nu gehonoreerd is. Wethouder Fase is van plan beroep aan te tekenen tegen de beslissing van de Kroon. „Het instellen van een derge lijke regeling behoort tot de gemeentelijke autonomie. Als we dat al niet met onze ambte naren mogen afspreken. Het gaat toch om geld van de men sen zelf. We hebben deze af spraak met de ambtenaren ge maakt en ik voel niet de vrij heid op een zuchtje wind van de minister daar een eind aan te maken", aldus Fase. De mi nister zal de Kroon verzoeken het raadsbesluit te vernietigen. Maar tot aan die definitieve uitspraak is Fase van plan zich tegen de minister te verzetten. ADVERTENTIE De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort. Looptijd 5 of 10 jaar. Minimale storting f 15.000,-. Iïée:6Mo Renté:6^/4% Effektief: 6,69% Effektief 6,96 DE DICHT BU HUIS BANK

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11