Werklozen steeds meer in de knel STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) =teidóe Gowuvnt cohol Ij Leidse Solitie "terboden MANNEN BEURS Auto uit de bocht Aanvraagformulieren eenmalige uitkering weer verkrijgbaar Kerstconcert Rijnlands Christelijk Mannenkoor KA VB LAAKT PUBLICITEIT ROND INVAL BOLLENBEDRUVEN MAANDAG 16 DECEMBER 1985 PAGINA 7 aaddep,ekPGOPEDIE OPLEIDING IN LEIDEN EN De Academie voor Gezond- jorg krijgt per 1 augustus 1986 een Iding logopedie. De academie met 1 februari een nieuw onderkomen in •euwenhoek, vlak naast het AZL at dan uit drie studierichtingen op -niveau: verpleegkunde, fysiothera- 3800)Tbi n logopedie. 3.30. 21IBO-opleiding probeert al jaren een ROCiNEf ledie-richting binnen te halen, maar -(^[I'eur lusver stuitte dat op verzet van de Claus (iede Kamer. De academie spande vo- ook 14 *ar nog een kort geding tegen de staat Miami s»m haar gelijk te halen, maar de pre- oorstpl van de rec^tbank wees de eisen af. NEMA Tweede Kamer is nu alsnog akkoord met een logopedie opleiding in Volgens A.J. Ouwerkerk, direc- i de academie, wordt zijn school itationsw) 9): Sai .00. daarmee „een volledige opleiding". Door vooral bij de Tweede Kamer-fractie van de VVD te lobbyen verkreeg de academie een meerderheid binnen de Kamer. De PvdA wees de uitbreiding in Leiden net zoals vorig jaar ook nu weer af. De academie telt nu 800 leerlingen op de dagopleiding en 350 op de part-time oplei ding. Ouwerkerk verwacht dat het aantal studenten aan de dagopleiding zal groeien tot duizend. Door de uitbreiding met logo pedie moet de school met vijf lokalen worden uitgebreid. Binnenkort gaat Ou werkerk daarover met de gemeente Lei den praten. De directeur is overigens nog niet hele maal tevreden. Hij zou zijn leerlingen ook graag een opleiding tot radiologisch labo rant bieden. Steekpartij na parkeeroverlast LEIDEN Een 41-jarige bewoner van de Van der Werf- straat heeft vannacht de 30-jarige bezitter van een auto met een mes gestoken nadat hij eerder al de auto van de man had vernield omdat deze bij hem voor de deur geparkeerd stond. De 30-jarige Leidenaar moest naar het Academisch Ziekenhuis Leiden worden vervoerd. De 41-jarige buurtbe woner is aangehouden op verdenking van zware mishande ling. De getergde bewoner wond zich steeds sterker op over de talrijke auto's van de bezoekers van het naburig café die voor zijn huis geparkeerd stonden. Rond drie uur vannacht sloeg hij een ruitje van één van de auto's in. De uitbater van het café kwam daarop verhaal halen waarbij over en weer enige klappen vielen. Beide mannen wensten echter geen aangifte te doen. Ruim een uur later trapte de eigenaar van de beschadigde auto met twee vrienden de voordeur van het huis van de buurtbewoner in. Voordat het drietal de woning goed en wel binnen kon dringen, kreeg de autobezitter een mes in het lijf gestoken. Braziliaan bestolen LEIDEN Een in Lei den verblijvende Brazi liaan is gistermiddag in de trein van Amster dam naar Leiden besto len van de vliegtickets de bin nenkort naar zijn va derland terug wilde ke- Behalve de tickets ble ken ook bankcheques en wat Braziliaans geld uit zijn tas verdwenen te zijn. Leden vergadering CDA LEIDEN De kandi datenlijst van het CDA voor de komende ge meenteraadsverkiezin gen staat morgenavond centraal tijdens de le denvergadering van de afdeling Leiden van het CDA. Deze bijeenkomst heeft plaats vanaf 20.00 uur in het restaurant In den Vergulden Turk aan de Steenstraat 2. Politie Katwijk trekt vuurwapen KATWIJK Een Katwijkse politieman heeft van nacht zijn vuurwapen getrokken en twee waarschu wingsschoten gelost. Dat gebeurde omdat hij zich be dreigd voelde door een drietal vechtlustige jongeren. De onenigheid begon kort voor twee uur in het cen trum, waar twee jongens op de fiets zich misdroegen. Toen de bemanning van een surveillancewagen hen tot rust wilde manen, gingen ze slingerend voor de auto rijden om vervolgens een steegje in te rijden. De politie mannen zagen op de Sluisweg het tweetal weer fietsen. Opnieuw gedroegen zij zich uiterst luidruchtig en gin gen slingerend voor de politieauto uitrijden. Bij een po ging hen te passeren raakte de politiewagen het achter licht van de fiets. Vervolgens schopte een van de fiet sers het achterlicht van de auto stuk en ontstond het handgemeen. Een derde Katwijkse jongen mengde zich eveneens in de strijd. Na de twee waarschuwingsscho ten kon het drietal met assistentie worden ingerekend. Het bleken Katwijkse jongeren van 20, 21 en 23 jaar te zijn. en SSTELLII THEATÖ leus (JDEN Het gebruik he ninja I alcohol door de poli- jn diensttijd wordt ver- nEATEnien- Dat zegt commissa- i8-7407Wan politie H. Mostert 2i.*5mnfret korpsblad van de TY THE^de politie. Mostert wil ater" j ket traditionele glaas- stiii srjvijn tijdens de viering i 3 october niet langer lERVOOlben faliekant tegen elke THEATEjholgebruik in diensttijd, len 1maj hebben een voorbeeld- ttie en ik ben van me- g dat je met alcohol, ook lEENW/t het maar één glaasje, je 290e0o° tfk niet meer kan verrich- istelliii Ik hou van duidelijkheid vo. I5.4iran één lijn trekken", al- de nieuwe korpschef. Hij fra (tfkt verder op dat wat avid (ia betreft bij de Leidse po- STrfLLiül voorl°P'g geen grote 1 Coderingen zijn te ver- ,q jhten. „Ik denk dat 1986 (a| rustjaar' wordt ASTAps. We hebben het vol- in We$ Jaar ontzettend druk )nor2(i2 de verhuizing naar de 3ABYL(iwbouw aan de Lange- ition. tcht". YLON ADVERTENTIE .oun. ei tire (a 2INEAC' 630631 i U (Carn| Eerste Nederlandse MÏÏiMANNENBEURS in Haagse Houtrusthallen vrijdag 13 t/m zondag 22 december Kitt uit de S?«Knightrider DEOU - /'role mo<l elspoorbaan, 3, 21 3®*in een zeereis met zeilschip ingstraa „De Eendracht'". '=J-| Video- presentatie |es (18) Camel-trophy !A30Sti Maandblad Playboy sage 63 wezig r aantal Bunnies. 5nnewd Verder sport, herenmode, 1: Ham! hengelsport, postzegels, 2? 45l munten, bonsai, finaigre, Zaal A Zandvoort circuit etc. ood" 3 Openingstijden van rdoLyv'r 12 00 tot 22 00 uur 16.15 Zondagen van !0.00 12.00 tot 18.00 uur. ECN;„. Voor het hele gezin. IINEMAlEntree6.-; kinderen t/m tover- 12 jaar en 65+ers 3.-. Noteringen groente- i LEIDSE GROEPERINGEN PROTESTEREN BU TWEEDE KAMER: LEIDEN/DEN HAAG De plannen van het ka binet om het sociale ze kerheidsstelsel te her zien, betekenen een af braak van dat stelsel en zijn onaanvaardbaar. Dat zei een vertegenwoordi ger van VAOLI (Vere nigd Aktie Overleg Laagste Inkomens in Leiden) vanmiddag tij dens een hoorzitting door de commissie sociale za ken van de Tweede Ka mer. VAOLI heeft de Initiatief groep „Bescherming en ver nieuwing van de sociale ze kerheid" opgericht in een po ging het verzet tegen de plannen van het kabinet te bundelen. Het protest werd onder meer ondersteund door het JAC, de PvdA. de CPN, de SP, de PSP, een groot aantal instellingen uit het so ciaal-cultureel werk, vakbon den, de rechtswinkel en de Stichting Welzijn Buitenlan ders in Leiden. VAOLI wees de commissie er vanmiddag onder meer op dat de de herziening van het sociale zekerheidsstelsel bete kent, dat het begrip „passen de arbeid" wordt verruimd. Door de huidige werkloos heid zou dat volstrekt onno dig zijn en bovendien zou het huidige beleid van de Leidse Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) er door in moeilijkhe den worden gebracht. Vooral jongeren, met name de kans arme jongeren, zouden daar de dupe van worden. Dat wordt nog eens versterkt door de plannen het minium- jeugdloon verder te verlagen, zo werd opgemerkt. „Steeds meer jongeren worden gratis te werk gesteld om zoge naamd werkervaring op te doen. „Wij verlangen vol waardige banen volgens CAO-bepalingen en met scholingsmogelijkheden". De woordvoerder van de Leidse groeperingen wees er verder op dat de „WAO wordt afgebroken". „Dit kan leiden tot een verdere ver slechtering van de arbeids omstandigheden en het wordt goedkoper om mensen te verslijten", betoogde hij. Ook het onderbrengen van de WWV (Wet Werkloos heids Voorziening) bij be drijfsverenigingen de WWV wordt nu uitgevoerd door de sociale diensten wordt afgewezen. „De GSD staat onder democratrische controle van de gemeente raad en is meer cliëntgericht dan de bedrijfsverenigingen". Twee inwoners van Leiden, 18 en 19 jaar oud, zijn vannacht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht nadat zij met hun auto tegen een verkeerszuil en een lantaarnpaal waren gereden. De auto werd hierbij totaal vernield. De 19-jarlge be stuurder van de auto verloor in de bocht van de Breestraat naar de Korevaarstraat de macht over het stuur. De politie vermoedt dat de man te hard heeft gereden. 50.000-ste bezoeker voor LAK-theater Het LAK-theater in Leiden heeft afgelopen zaterdagavond de 50.000-ste bezoeker kunnen verwel komen. Het was de 25-jarige Margriet de Ru uit Leiden. Ze kreeg een seizoenkaart van het LAK en een bos bloemen. De cadeau's werden haar overhandigd door F. Kuijers, de Leidse wethouder van onder meer cultuur, mevrouw I. Günther, lid van Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Hol land en de heer Jansen, die lid is van het college van bestuur van de universiteit. Het Laktheater verhuisde bijna twee en een half jaar geleden van haar zolder aan het Levendaal naar het moderne onderkomen aan de Cleveringaplaats. In het oude theater kwamen jaarlijks on geveer 10.000 bezoekers. In het nieuwe gebouw is dit aantal dus verdubbeld. Drs. I. Günther stelde dat dit grote bezoekersaantal vooral te danken is aan de uitstekende programmering van het LAK- theater. LEIDEN Ruim 400 Leide- naars hebben zich inmiddels bij de Sociale Dienst aange meld omdat zij menen alsnog in aanmerking te komen voor de eenmalige uitkering 1985. Vanaf maandag 16 december kunnen bij de Sociale Dienst hiervoor aanvraagformulieren worden gehaald. Het gaat in dit geval om de tweede fase. De formulieren moeten voor 15 februari 1986 worden inge leverd. In advertenties wordt vandaag en morgen op deze materie de aandacht gevestigd. Deze tweede fase is een gevolg van het besluit van staatsse cretaris L. de Graaf van socia le zaken om degenen die in 1984 geen eenmalige uitkering hebben gekregen in een aantal gevallen alsnog het recht op een dergelijke uitkering te ge ven. Oorspronkelijk was beslo ten om de eenamlige uitkering alleen toe te kennen aan die genen die deze ook in 1984 hadden ontvangen. In aan merking voor een eenmalige uitkering 1985 komen zij die de eenmalige uitkering in 1984 niet hebben aangevraagd of dat in de verkeerde gemeente hebben gedaan. Ook personen die de uitkering in 1984 heb ben aangevraagd, maar die wegens het verstrekken van te weinig informatie niet hebben gekregen, mogen de uitkering 1985 aanvragen. Personen wiens aanvraag in 1984 op in houdelijke gronden werd ge weigerd, komen niet in aan merking. De 400 Leidenaars die zich al hebben aangemeld voor de tweede fase hoeven geen formulier meer te halen. Hoeveel persomen zich zullen aanmelden, is niet te voorspel len. Volgens staatssecretaris De Graaf gaat het om 3000 ge vallen in Nederland, maar die schatting is wat aan de magere kant. De Leidse Sociale Dienst heeft van de 6500 aanvragen voor de eenmalige uitkering er nu 5500 afgehandel. Verwacht wordt dat 85 procent van de toegekende uitkeringen nog Rijnlands Christelijk Mannenkoor „Wij hebben de kaarsen ont stoken". Met dit lied van diri gent Sander van Marion open de het Rijnlands Christelijk Mannenkoorzaterdagavond het kerstconcert. En men had de daad bij het woord gevoegd: met een brandende kaars in de hand liepen alle 130 koorleden al zingend door de Stadsge- hoorzal heen naar het podium. Het programma was enorm gevarieerd: het Mannenkoor had uiteraard het grootste aan deel: begeleid op het orgel door Addie de Jong, of samen met de sopraan Helen Ed wards. Verder waren er in strumentale intermezzo's, zangsolo's, declamatie en sa menzang met het publiek. Er Bach, Handel en anderen (om gewerkt door Sander van Ma rion), en negrospirituals. Er stonden geen originele wer ken voor mannenkoor op het programma; de zettingen wa ren meestal van de hand van Sander van Marion. Helaas moet gezegd worden dat ar rangeren niet diens sterkste kant is. Bewerkingen van ori ginele composities, bijvoor beeld uit het Weihnachtsorato- rium van J.S. Bach, zijn nog slechts voor een zeer geoefend oor herkenbaar. Dat komt ook doordat er in de uitvoering met dynamische effekten ge werkt wordt, die muzikaal ge zien nergens op slaan en die hooguit te verklaren zijn door een verlangen om bepaalde sentimenten bij het publiek op te roepen. Ook de keuze van de tempi raakt kant nog wal: er wordt óf snel, óf uitermate langzaam gezongen. Tenslotte zou Van Marion er goed aan doen om met zijn mannen eens wat meer aan dacht aan de techniek van het zingen te besteden. Je kunt als dirigent toch niet tevreden zijn als je koor integraal steeds op verkeerde plaatsen (midden in muzikale zinnen) adem haalt. Enige stemvorming is HILLEGOM De publiciteit rond de onlangs door justitie gepleegde inval in vijf bloem- bollenbedrijven in Noord-Hol land is door voorzitter J.P.M. de Jonge van de Koninklijke Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur (KA VB) gelaakt. Hij deed dat vanmor gen tijdens de 280ste jaarver gadering van de KA VB „Wij vragen ons af hoe een officier van justitie of een voorlich tingsambtenaar van politie zou reageren wanneer op basis van ernstige vermoedens van frau de bij een póar van zijn colle ga's het hele justitie- of politie apparaat aan de schandpaal zou worden genageld", aldus De Jonge. „Wij willen met klem protesteren tegen de me thode waarbij 4.500 bloembol lentelers in een kwaad dag licht worden gesteld omwille van vermoedens van strafbare feiten van vijf onder hen", voegde de voorzitter eraan toe. De afgelopen maanden heeft de KAVB intensief overleg ge voerd met de Bond van Bloemboilenhandelaren over teeltzaken en het Handelsre glement. Het hoofdbestuur van de KAVB is bereid de wij zigingen in dat reglement te aanvaarden, zij het dat er meer risico naar de teelt wordt overgeheveld. Daarom wordt ook verwacht dat nu ook aan de verlangens van de teeltsec tor voor betere betalingster mijnen wordt gehonoreerd. De handelsbedrijven hebben tot op heden, na acht jaar onder handelen hierover, nog steeds geweigerd geleverde produk- ten gedeeltelijk voor te finan cieren. Volgens De Jonge is dat reden om te twijfelen aan de financiële gezondheid van dit deel van de bedrijfstak. Overigens voegde De Jonge eraan toe dat als een onderdeel van de sector gevaar loopt, ook andere onderdelen als bijvoor beeld de teeltsector gevaar kunnen gaan lopen. Terugkijkend op 1985 merkte voorzitter De Jonge tenslotte nog op dat ondanks alle slech te voorspellingen het met de leveringen is meegevallen. „Er zijn weliswaar bepaalde tekor ten opgetreden en de vraag is of we gelukkig kunnen zijn met de prijsontwikkeling daar door. Degenen die op het laatst nog bollen te verkopen had den, hebben een goede prijs gemaakt, maar een stabiel prij- zenniveau is van belang voor de hele bedrijfstak. De keerzij de van de medaille is echter dat de verkoopprijzen voor het nieuwe seizoen door het ge beuren op een acceptabel ni veau zijn gekomen". Toneel Toneelgezelschap „De Witte Kraai" speelt morgenavond bij Augustinus aan het Ra penburg 24 het stuk „Kwar tet" van Heiner Mtlller. Mul ler werd bekend door zijn Hamletmachine en wordt sindsdien vaak gespeeld. „Kwartet"gaat over een man een vrouw die met zichzelf bezig zijn en een beetje met elkaar. Ze wisselen zowel van geslacht als van identi teit. Het stuk wordt geregi- seerd door Sam Bogaerts en begint om half negen. Haagse tram De Nederlandse vereniging van belangstellenden in het spoor- en tramwegwezen (NVBS), afdeling Rijnland vertoont woensdag 18 decern- ■r de Haagse tram in de ja- dertig. De voorstelling begint om acht uur, de toe gangsprijs bedraagt een rijks daalder. Leids Debat Leiden heeft er sinds 3 de cember een stichting bij: Het ■Leids Debat genaamd. Op richters zijn H.P. Bernard, C.S. Frenkel en F.G. ter Meulen. Dit drietal wil de publieke spreekvaardigheid van studenten vergroten door ze de gelegenheid te bieden een confrontatie met ervaren sprekers aan te gaan of bij te wonen. Time Bandits De bekende Nederlandse popgroep Time Bandits treedt vrijdag 20 december op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. De groep heeft al ver schillende LP's gemaakt en trekt meestal volle zalen. Op hun nieuwe LP heeft hun bekende mix van disco, funk en soul een stevige rock in jectie gekregen. Het concert begint om elf uur, maar de zaal is al eerder open. De toe gangsprijs bedraagt twaalf gulden vijftig. Leden moeten elf gulden betalen. De Time Bandits. Universiteiten vragen 650 miljoen voor computerplan LEIDEN Het Rijk zal 650 miljoen gulden extra beschikbaar moeten stellen voor het uitvoeren van het meerjarenplan com puterdienstverlening .voor universiteiten en hogescholen. Ge beurt dit niet, dan zal het plan (SURF-plan genaamd) vertraagd worden uitgevoerd en zal Nederland op het gebied van de infor matica een verdere achterstand ten opzichte van andere landen oplopen. Dit schrijft de vereniging van samenwerkende Neder landse universiteiten (VSNU) in een reactie op de plannen van de minister Deetman van onderwijs. Het plan voorziet in de ver dere informatisering van het onderwijl en onderzoek en het op zetten van een landelijk netwerk. Met zo'n netwerk wordt de aanwezige kennis en rekencapaciteit met elkaar verbonden en kunnen alle universiteiten er van profiteren. Ook kan het plan volgens de VSNU een bijdrage leveren aan industriële vernieu wingen. De universiteiten zijn bereid 850 miljoen gulden voor het plan te reserveren, maar dan moet Deetman met 650 miljoen extra over de brug komen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7