iproenen gaan keus uit de weg Doodstraffen voor moord zwart raadslid Rellen Baskenland na vinden lijk 'jlCHTINGENSTRIJD VOORLOPIG ONBESLIST Geheime dienst hield Groenen in de gaten Gevluchte Cubaanse spion van grote waarde voor de VS Rampvliegtuig had al eerder startproblemen „Mensen- broeders" eisen aanslag Luik op PITENLAND CeidaeSowuvnt MAANDAG 16 DECEMBER 1985 PAGINA 5 "Vrtega is dictator et moderne bril ISHINGTON De Amerikaan- iresident Reagan heeft de leiders I de linkse regering in Nicaragua tièrdag „bandieten" genoemd. Pre ekt Ortega werd door Reagan Sjgeduid als een „dicator met een sfferne bril", daarmee verwijzend fir Ortega's kostbare brillenaan- tdp tijdens zijn bezoek aan New 3c. Volgens Reagan moeten de 'de Nicaraguaanse rebellen (con- s) meer steun bieden om het jdinistische bewind in Managua "ver te werpen. Voor de begroting 1986 heeft het Amerikaanse aigres momenteel rond tachtig joen gulden hulp toegezegd aan lontra's. PAMPLONA Honder den woedende mensen zijn gisteren in Spaans Baskenland de straat op gegaan, nadat bekend was geworden dat een Baski- sche activist dood in een rivier was aangetroffen. De politie gebruikte traangas en rubberkogels om de mensen uiteen te drijven. dat de politie bij dreggen in de rivier de Bidasoa bij Enderla- za, in de Pyreneën niet ver van de grens met Frankrijk, het lijk van Mikel Zabaltza had gevonden. Deze 26-jarige taxichauffeur was op 26 no vember verdwenen, nadat hij eerder die dag door de Guar- dia Civil was gearresteerd in zijn woning buiten San Sebas tian. Hij werd verdacht van lidmaatschap van de ETA. Volgens de politie had Zabalt za beloofd een wapenopslag plaats van de ETA aan te wij zen, maar had hij kans gezien te ontsnappen. Een neef van de taxichauffeur, die ook vast gezeten heeft, heeft in een vraaggesprek met een krant evenwel verklaard dat hij in gevangenschap gehoord heeft hoe Zabaltza geslagen werd en schreeuwde. De familieleden van de gestorven man hebben inmiddels een brief gestuurd naar koning Juari Carlos met het verzoek om hulp te bieden bij het ophelderen van de mysterieuze dood. Nieuwe avondjurk voor Eiffeitoren PARIJS Op het middernach telijk uur van 31 december op 1 januari krijgt de Parijse Eiffelto- ren een nieuwe „avondjurk" aan. Dan wordt een nieuwe manier van verlichten toegepast, die de ijzeren structuur beter doet uit komen. Een dertigal televisiesta tions in verschillende landen zal het evenement uitzenden. De burgemeester van Parijs, Jacques Chirac, zei dat de huidige ver lichting van de Eiffeltoren niet voldoet én te duur is. Het stroom verbruik wordt met het nieuwe systeem met een derde verlaagd. Vredesprijs voor zes wereldleiders NEW YORK De premiers van Zwe den, India en Griekenland (Palme, Gandhi en Papandreou), de presidenten van Argentinië en Mexico (Alfonsin en De la Madrid) en de eerste president van Tanzania, Nyerere, zijn zaterdag onder scheiden met de „Beyond War" vrede sprijs. Ze kregen deze prijs van de gelijk namige particuliere stichting in Califor- nië voor hun gezamenlijke vredesverkla- ring, die zij in januari van dit jaar in New Delhi aflegden. De prijzen werden uitgereikt tijdens de eerste internationa le „teleconference", waarbij zes hoofd steden op vijf continenten én San Fran cisco rechtstreeks met elkaar waren ver bonden. Voor deze operatie werden tien tv-satellieten ingeschakeld. Lage opkomst verkiezingen in Portugal LISSABON De gemeenteraadsverkiezin gen die gisteren in Portugal zijn gehouden, werden gekenmerkt door een lage opkomst. Waarnemers menen dat de kiezers „stembus moe" zijn. Uit de uitslagen in 3.459 van de 4.138 gemeenten blijkt dat de sociaal-demo cratische PSD 35 procent van de stemmen be haald, aanzienlijk meer dan bij de verkiezin gen van oktober. De socialisten, die met 27,3 procent op de tweede plaats staan, verbeter den zich flink ten opzichte van oktober, toen ze niet verder waren gekomen dan 21 pro cent. De communisten staan op de derde plaats met 18,3 procent van de stemmen. Gro te verliezer is de democratische PRD van president Eanes, die niet verder kwam dan vier procent, tegen 18 procent bij de parle mentsverkiezingen in oktober. ument n nog dt gezii lewid "ioIfENBURG De Duit- Bai3%2aGroenen ziJn °P hiin igres in Offenburg een lelijke keuze tussen de gels van de partij uit weg gegaan. De strijd n de voorstanders een coalitie met de laldemocratische SPD, de „realo's", en de tegen standers, de „fundi's", woedt voort. Er was weliswaar felle kritiek op het door fundi's gedomi neerde partijbestuur, maar toen het er op aan kwam, wei gerde het congres het bestuur tussentijds naar huis te sturen. Met het oog op de bondsdag verkiezing van januari 1987 wilde de partij in elk geval naar buiten toe geslotenheid demonstreren. Het congres deed geen uit spraak over het grote conflict- punt, of de Groenen na de verkiezing van 1987 naar een landelijke coalitie met de SPD moeten streven. Dat moet tij dens een volgend congres in februari aan de orde komen. Maar of het dan tot een uit spraak komt is ook lang niet zeker. Overigens heeft SPD-kanse- lierskandidaat Johannes Rau hij werd het afgelopen weekeinde officieel aangewe zen herhaaldelijk laten we ten dat hij geen samenwerking met de alternatieven wil. Het afgelopen weekeinde heeft overigens opnieuw laten zien, dat de Groenen volstrekt onberekenbaar blijven. De partij onderbrak zaterdag het congres om ruim 400 kilome ter verderop in het Beierse Wackersdorf mee te doen aan een grote demonstratie tegen de bouw van een opwerkings fabriek voor uitgewerkte kernbrandstofstaven. De 900 gedelegeerden reisten per bus naar Beieren. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse Binnenlandse Veilig heidsdienst heeft in opdracht van staatsse cretaris Spranger (CSU) van binnenlandse zaken materiaal verzameld over bondsda gafgevaardigden van de Groenen. Dat heeft adjunct-directeur Pelny van de dienst gezegd tegen de parlementaire commissie, die de spionage-schandalen van afgelopen zomer onderzoekt. Volgens hem heeft de dienst inderdaad gegevens over de Groenen verzameld, maar zich daarbij strikt aan de wettelijke grenzen had gehouden. Spranger zette de veilig heidsdienst aan het werk op verzoek van de christen-democratische parlementariër Todenhofer. Die wilde graag materiaal over de alternatieve partij hebben om pu bliekelijk tegen de Groenen van leer te kunnen trekken. De kwestie wordt door de oppositie in de bondsdag zeer hoog op genomen. Betogers houden tijdens de bijeenkomst in Durban posters omhoog waarin de vrijlating van Man dela wordt geëist. PRETORIA Een recht bank in Pretoria heeft zes zwarten ter dood veroor deeld wegens de moord op een zwart gemeente raadslid. Dit heeft het Zuidafrikaanse persbu reau Sapa zaterdag ge meld. De zes, vijf mannen en een vrouw, werden schuldig bevonden aan de moord op het raadslid in de zwarte woonwijk Le- koa, bij Sharpeville. Sindsdien zijn vele zwarte functionarissen die be schouwd worden als colla borateurs, vermoord. De Zuidafrikaanse oproerpoli tie is gisteren in het centrum van de havenstad Durban hard opgetreden tegen onge veer vierduizend zwarten die tegen de apartheid betoogden. De rellen braken uit na een massabijeenkomst met onder meer de twaalf UDF-leden die vorige week werden vrijge sproken van hoogverraad. Tij dens de bijeenkomst, die dooi de overheid werd toegestaan, werd opgeroepen tot de vrijla ting van de ANC-leider Nel son Mandela. Het gebeuren had een vreedzaam karakter totdat de aanwezigen het sta dion verlieten en met stenen bgonnen te gooien. Het is niet bekend of bij de gevechten do den zijn gevallen. In het noorden van Zuid-Afri- ka nabij de grens met Zimbab we zijn gisteren zes mensen omgekomen toen zij met hun auto over een landmijn reden. De Zuidafrikaanse regering heeft eerder gedreigd Zimbab we binnen te vallen, wanneer het ANC niet zou ophouden mijnen te leggen. apan gaat ezicht mbollei I iiegomtouden op oorzitti 1 sproklG-export e expo; jde beu eeft erL Laan oiPKIO Japan gaat volgend :ondhePr,iaar toezicht houden op de en. VafPort van videorecorders en staat <^ere produkten naar de Eu- ander#^6 Gemeenschap om de (je re^ederenstroom binnen de ekersbK^611 te houden, zo heeft het t vertlPanse ministerie voor bui- waarv|^anc*se handel en industrie iiditeiferdag meegedeeld. iere'ser maatregel geldt voor vide- Sezond6001"^1"5' kleuren-tv's, mderdphtouizen voor kleuren-tv's, a is d«rsonenauto's, lichte bedrijfs- voor (pgens> geautomatiseerde ge- lriifst4edschaPswerktuigen en yrkheftrucks. Het toezicht op i export komt in de plaats oot di>" een driejarige overeen- len, rif11151 met de EG voor vrijwil- ij bère 'e exportbeperking die deze lijnen land afloopt. Het toezicht is kan p oral bedoeld om een plotse- van é#ëe sterke groei van de ex- »rt van een bepaald produkt voorkomen. Zo nodig zal Ik toezicht worden gehouden de prijzen van de produk- in, aldus het Japanse ministe- (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De gevluch te Cubaanse spion Manuel An tonio Sanchez, slachtoffer van een ontvoeringspoging door vier leden van de Cubaanse ambassade in Madrid, was tot voor kort een topfunctionaris van de Cubaanse spionage dienst G-2. Sanchez was met de rang van vice-minister lid van de cen trale economische plannings- raad van de communistische partij van zijn land. Volgens Spaanse regeringsbronnen be heerde Sanchez een bankreke ning van 500.000 dollar, voor de financiering van de spiona- ge-activiteiten van de G-2 in heel West-Europa. De overgelopen spion was in het bezit van documenten die volgens Spaanse diplomatieke bronnen van uitzonderlijk gro te waarde kunnen zijn voor de Verenigde Staten. Sanchez was gespecialiseerd in thema's die te maken hebben met de Cubaanse activiteiten in Ango la en Luanda. Waarschijnlijk is hij ook in het bezit van een voltallige lijst met de spionnen die in West-Europa voor Cuba werkzaam zijn. De overgelopen Cubaanse vi ce-minister was twee weken geleden in Spanje aangekomen voor een zakenreis en vroeg op 9 december politiek asiel in Madrid. Sindsdien heeft een groot deel van de 163 perso neelsleden van de Cubaanse ambassade in Madrid jacht op hem gemaakt. Vrijdag werd hij door vier met pistolen ge wapende Cubanen waaron der ook de vice-consul van Cuba bij het verlaten van een bank in elkaar geslagen en in een auto gesleurd. Hij werd bevrijd door een veertigtal voorbijgangers. De vier Cubanen werden door de politie gearresteerd en het land uitgezet. Het diplomatie ke schandaal wordt door de regering in Madrid hoog opge vat. Vermoedelijk komt het bezoek dat premier Felipe Gonzalez binnen enkele maan den aan Cuba wilde brengen, door het incidënt in gevaar. De Cubaanse vice-consul An gel Alberto Leon, die met drie andere Cubaanse functionaris sen had geprobeerd een ge vluchte Cubaanse spion te ont voeren, bedekt zijn gezicht na dat hij door de Spaanse autori teiten is gearresteerd. )MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR l61) ..Halt! Zonder mijn toestemming komt niemand binnen," zei de overste von iklkraftn. „Uitstappen, meneer Polnyck. Ik t u wandelend door het park naar het paleis ffengen." „Ik heb om drie uur een af- praak.zei de slimme doctor Polnyck sluw. f „Weet ik. weet ik," grinnikte de overste. „Ik feet ook met wie. En ik weet zelfs waarover het iat." Hij legde vertrouwelijk een zware arm Polnyck's schouder en fluisterde samen zweerderig: „Zeg héé.de centen zitten zeker 1 dat koffertje, hè?" Doctor Polnyck sloeg ijijna achterover van pure verbazing. „Wat weet 'IJ nou van de centen?" riep hij uit. „Heeft-ie iet jou soms verteld?" „Natüüürlijkü" lachte )e overste luid. „Dat moest-ie toch wel, want fender mijn hulp kon-ie de zaak niet versierenl V ben toch immers commandant van de paleis wacht? Ik heb dus overal betrouwbare mannen neergezet. Dat was het me wel waard, want ik krijg een flink bedragje mee. Twee ton heeft-ie me beloofd. Twee ton! Daar ben'k voor te koop, hoor! En gaat u nu hier maar naar binnen, want meneer Verholen zit al op u te wachten met een vorstelijke sigaar en een koninklijke hap eten. Om de transactie te vieren, begrijpt u wel? Ha- haha!" De overste loodste doctor Polnyck een statievertrek binnen, waar een zelfverzeker de smidje Verholen het er kennelijk goed van nam. De kist met KNAP-mutator stond al ge reed en de smid wierp begerige blikken op het koffertje in Polnyck's hand. „Ik zal de heren nu maar alleen laten," grijnsde overste von Msklkraftn. „Dan kunnen zij hun zaakjes in alle rust regelen. OORZAAK NOG STEEDS MYSTERIE MIAMI GANDER De Amerikaanse luchtvaart maatschappij Arrow Air heeft zaterdag bevestigd dat de DC-8, die vorige week met 256 inzittenden bij Gander in Oost-Cana da verongelukte, in het afgelopen jaar mechani sche problemen heeft ge kend en in de afgelopen zes maanden twee keer een start heeft moeten af breken. In Gander zijn intussen de stoffelijke overschotten van alle omgekomen 248 Ameri kaanse militairen en acht be manningsleden geborgen en naar de Verenigde Staten ge- Naar de oorzaak van de ramp wordt nog steeds gezocht. Het team dat belast is met het on derzoek naar het ongeluk zegt voor een raadsel te staan. De zwarte dozen met vlucht- gegevens zijn bij het ongeluk beschadigd en zullen mogelijk geen licht op de zaak kunnen werpen. De Canadese autori teiten willen geen enkele oor zaak uitsluiten, ook niet sabo tage. Het Amerikaanse ministerie van defensie en het Witte Huis hebben echter gezegd weinig waarde te hechten aan bewe ringen van Arabische extre misten dat zij een bom aan boord van het toestel hadden geplaatst. De vier motoren van de Ame rikaanse DC-8, die kort na het vertrek van de luchthaven Gander op het Canadese New foundland neerstortte, zijn te ruggevonden. Zij gaan voor onderzoek naar Ottawa. President Reagan en zijn vrouw Nancy hebben vandaag een herdenkingsplechtigheid bijgewoond op Fort Cambell. Frisse duik in het meer van Genève Een frisse duik in het Meer van G,«nève leidt de jaarlijkse „Coupe df Noël", de zwemcompetitie in Zwitserland in. De temperatuur Van het water was 7 graden, van de lucht 4. BRUSSEL Bij de Belgi sche radio- en tv-organi- satie RTBF is een brief bezorgd, waarin de aan slag op het- gerechtsge bouw op 6 december in Luik wordt opgeëist. De organisatie, die zich ver antwoordelijk stelt voor de aanslag, noemt zich ook CCC, maar die letters staan voor Cellules Chretiennes Combat- tantes (Strijdende Christelijke Cellen) in plaats van Cellules Communistes Combattantes, de organisatie die al 26 aansla gen pleegde in België. Als briefhoofd werd dit keer hetzelfde logo gebruikt als van de CCC, maar dan in het zwart tegen een achtergrond van een zwart kru^ in plaats van een rode ster. De briefschrijvers noemen zich „mensenbroeders" en zij waarschuwen voor meer aan slagen op gerechtsgebouwen. De justitie twijfelt eraan of het om de echte daders gaat of om .grappen makers". De Belgische regering heeft maatregelen genomen om de terreur te bestrijden. De 700 man para-commando's, die tij delijk de Rijkswacht assisteer den, zullen voorlopig nog be last blijven met beveiligings opdrachten. Er zal ook speciaal materiaal ingeschakeld worden. Zo zul len pantserwagens van de Rijkswacht de geldtransporten van de posterijen, waar over vallers het afgelopen jaar al meer dan 100 keer het op ge munt hadden, begeleiden. Foto's van de drie verdachte leiders van de CCC, Jean- -Marc Rouillan, diens vriendin Nathalie Menigon en Pierre Carrette, zullen massaal wor den verspreid en ook als pos ter opgehangen worden in alle openbare gebouwen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5