Tass valt Shultz fel aan Bollenexporteurs houden boot af Ploeg vindt minder schol onaanvaardbaar Informatie-technologie rukt op in bollenvak Politie zwijgzaam overman op Thatchers dak URKER VISSERSVLOOT LIGT AL VANAF VANDAAG STIL Duizenden herdenkf opstand van Gdansk Beurs van Amsterdam BINNENLAND/BUITENLAND CcktaeCotvmnl MAANDAG 16 DECEMBER 1985 PAG1I BiZa maakt goedkoopste paspoort HILVERSUM Het nietiwe paspoort dat door het ministerie van bin nenlandse zaken is ont wikkeld, is goedkoper dan het ontwerp-pas- poort van het ministerie van buitenlandse zaken. Staatssecretaris Van Amelsvoort heeft gezegd dag dat het paspoort van Binnenlandse Zaken 35 gulden zal kosten en dat van Buitenlandse Zaken veertig gulden. Leerstoel parlementaire geschiedenis in Nijmegen NIJMEGEN De stichting Parle mentaire Geschiedenis heeft de ka tholieke universiteit (KU) in Nijme gen verzocht een bijzondere leerstoel voor de parlementaire geschiedenis na de Tweede Wereldoorlog in te stellen. De stichting begeleidt het centrum van de universiteit dat zich met onderwijs, onderzoek en ge schiedschrijving van de Tweede Ka mer bezighoudt. Het centrum ont vangt een jaarlijkse subsidie van on geveer 400.000 gulden. Elke 25 jaar na een kabinetsperiode (de termijn waarop notulen van de ministerraad toegankelijk worden) hoopt men een boek over het reilen en zeilen van de volksvertegenwoordiging te laten verschijnen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Scotland Yard heeft zich gisteren in geheimzinnigheid gehuld over de 25-jarige man die vrijdag door agenten van de DPG (Diplomatic Protection Group) ge pakt was na een korte wandeling over het dak van Downing Street 10, de ambtswoning van premier Margaret Thatcher. Op het ogenblik dat dit niet aangekondig de bezoek plaatsvond, was de Britse rege ringsleider overigens al onderweg naar Chequers, haar officiële landhuis. De aspirant-indringer werd door elektro nische veiligheidsapparatuur waargeno men terwijl hij over het dak van de Cabi net Office liep. Dit bureau bevindt zich op twintig meter afstand van het eigenlijke pand No 10. De vreemde snuiter werd achtervolgd door een agent. Hij probeerde te ontsnap pen door aan de achterkant via een regen pijp naar beneden te glijden en de benen te nemen. De DPG-agenten grepen hem echter bij zijn kraag. Het was een man van 25 jaar, volgens sommige bronnen een Australiër, wonen de in de Londense wijk Bayswater maar van plan om binnen afzienbare tijd uit Engeland te vertrekken. Hij bleek onge wapend. Scotland Yard weigerde gisteren meer in formatie over de dakbeklimmer te geven. Alleen werd gezegd, dat hij niet voorge leid zou worden, aangezien hij geen enke le wet had overtreden. Desondanks eiste het Conservatieve lid Harry Greenway een officiële verklaring van de minister van binnenlandse zaken. Dat de vreemde dak vogel het. actie-uni form van de befaamde Britse SAS-troepen droeg, werd officieel ontkend. Hij zou dus ook niet op het dak van Downing Street 10 zijn geklommen om de elektronische veiligheidsinstallatie en de waakzaamheid van de politie te testen. DEN HAAG Het plan van de Europese Commis sie om de visserij op schol volgend jaar te beperken is „onaanvaardbaar". De hoeveelheid te vangen schol moet op het niveau van dit jaar gehandhaafd worden. Indien er al tot een verlaging van die hoeveelheid wordt beslo ten, zal dat niet ten koste mogen gaan van de Ne derlandse vissers. Deze boodschap heeft staatsse cretaris Ploeg (Visserij) zijn collegae-bewindslieden van daag in Brussel voorgehouden tijdens de Visserijraad die daar begon. Voor het weekeinde stelde de Europese Commissie voor om aan alle EG-landen in 1986 205.920 ton schol toe te wijzen. Nederlandse vissers zouden daarvan 67.100 ton mogen vangen. Dit jaar staan de tota le toegestane scholvangsten in de EG op 219.950 ton. Neder landse vissers mochten daar van 73.620 ton vangen. Volgens Ploeg is er biologisch geen aanleiding om de schol vangsten in 1986 te beperken. Ook politiek niet, zo liet hij gisteren in KRO's Brandpunt weten. Ploeg keerde zich in Brussel ook tegen de voorge stelde beperking van de kabel jauwvangsten in 1986. De Eu ropese Commissie wil totaal nog 380.620 ton laten vangen tegen 466.620 ton dit jaar. Voor Nederlandse vissers zou de ka beljauwvangst beperkt worden van 26.820 ton dit jaar tot 18.450 ton volgend jaar. In het afgelopen weekeinde kregen 123 schippers proces sen-verbaal wegens het aan wal brengen van verboden schol, kabeljauw en tong. Daarnaast kregen 22 schippers een laatste waarschuwing (voorlopige maatregel) voor de aanvoer van schol en kabel jauw. Het overgrote deel van de 125 Urker vissers heeft besloten deze week niet uit te varen. Ze zouden vanaf volgende week al veertien dagen stilliggen. Het ministerie is als gevolg van die beslissing het afgelo pen weekeinde niet tegen de vissers opgetreden. Behalve 100 kilo ondermaatse tong in Scheveningen, werd er geen vis in beslag genomen. De be slissing om niet uit te varen zou overigens het gevolg zijn van een stilzwijgende overeen komst tussen overheid, open baar ministerie en het bedrijfs leven. Officier van justitie, mr. Van Gend, sprak dat echter tegen. Ook vissers uit Goede rede, Stellendam en Ouddorp zouden het advies hebben ge kregen de komende drie we ken niet uit te varen. Afgezien daarvan dreigde staatssecreta ris Ploeg met maatregelen te gen degenen die dat toch op vangst gaan. MOSKOU „De Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken George Shultz heeft met zijn anti- -Russische uitlatingen in West-Berlijn de hoop op een ontspanning na de top van Genève op het spel gezet". de VS geïnspireerde inspan ning die helemaal te danken is aan de harde opstelling van Washington jegens Moskou". Dat schreef het officiële Russi sche persbureau Tass gisteren in een commentaar op de hui dige Europese reis van de Amerikaanse bewindsman. Volgens Tass onderneemt Shultz zijn reis naar West-Eu ropa, Roemenië, Hongarije en Joegoslavië een maand nadat de Geneefse top in Oost- en West-Europa hoop heeft ge wekt voor nieuwe ontspanning en uitbreiding van handels- en andere contacten. Helaas is deze hoop ijdel gebleken. In Londen, Brussel en Bonn zette hij zich in voor SDI, dat het voornaamste obstakel is voor een vermindering van kernwapens en dus voor het herstel van het internationale klimaat, voor terugkeer naar ontspanning, aldus Tass. Zijn verblijf in West-Berlijn gebruikte Shultz alleen om te benadrukken wat Europa ver deelt, en niet verenigt. Met re gelrechte anti-Sovjet en anti- -communistische retoriek deed hij zijn uiterste best om de kans op vreedzame coëxis tentie in het Europese wereld deel in twijfel te trekken en probeerde hij de schuld daar voor te leggen bij de landen van de socialistische gemeen- De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz (m), kan het kennelijk goed met Bondskanselier Helmut Kohl en diens vrouw Hannelore vinden. GDANSK Zo'n 5.000 mensen, onder wie Lech 1 sa, hebben gisteren in de St. Brygidakerk in Gdans| 15e herdenkingsdag gevierd van de arbeidersop in de Poolse havenstad. Tijdens die opstand, op 16ji cember 1970, kwamen arbeiders in het geweer 1 de regeringspolitiek en prijsverhogingen. De op werd door leger en politie bloedig neergeslagen. Buiten de kerk stonden tientallen politievoertuigen en eenjj, terkanon om een demonstratie van de kerk naar de Lening waar een monument ter nagedachtenis aan de opstand sti voorkomen. Bij eerdere herdenkingen van de opstand kwam het altijd ongeregeldheden tussen politie en leden van de verboden bond Solidariteit, maar nu niet. j Ook rond het monument bij de werf stond politie om te vei deren dat mensen kransen gingen leggen. Het monument vijf jaar geleden opgericht onder druk van de toen nog li vakbond Solidariteit. De opstand van Gdansk wordt gezief" de basis voor het ontstaan van Solidariteit, tien jaar later. Vechtpartijen bij 700-jaar Leeuwarden LEEUWARDEN Voor een groot aantal inwoners van Leeuwarden is het grote slot feest van de viering van ze venhonderd jaar Leeuwarden zaterdagnacht geëindigd in een vechtpartij. Doordat een groep jongeren bij de uitgang van de Frieslandhal bezoekers lastig viel, ontstonden knok- partijtjes waarbij steeds meer aanwezigen betrokken raak ten. Het kostte ordedienst en politie grote moeite het geweld te beteugelen. Minstens twaalf personen werden gewond naar het ziekenhuis overgebracht. ontvet: extra kwal. 9,25-13,50, stieren 1e kwal. 8,2(* 2e kwal. 7,25-8.25, vaarz# kwal. 7,10-8,45 en 2e kwal. 6.1«FENE koeien 1e kwal. 7,10-8,35, 2e IQ^oei 6,15-7,10 en 3e kwal. worstkoeien 5,00-6,05. Prijzen in gulden per kg gesli wicht: schapen 5,50-7,50, lar (rammen) 9,75-11,00, lammer» en) 9.50-10.75. Prijzen in gulden per stuk: 195-260, lammeren 235-300. lammeren (ooien) 210- Aanvoer: totaal 1588 stuks, der 1126 slachtvee. 220 stier 242 slachtschapen en lammeren Overzicht (handel en prijzen): s( vee en stieren matig - lager; s( schapen en lammeren vlot - hoj res lelijk ;els weg in Amro-8ank Bfirm.Tet. Bhrm.Tet.85 DordtscheP Elsevier-NDU 108,10 109.50 75.30 76.10 136,50 136,80 548.00 551.00 143.50 143,40 79.40 79.60 98,10 98.90 131,00 132,00e 123.70 124.50' 163,50 165,00 72,50 72.50 54.10 54,00 252.00 253.50 213.10 215,00 189.00 190,20 125,50 125.20 N.m.B. NedlloydGr. Oce-v.d.Gr. Ommeren Van Pakhoed Hold. Ver Bezit VNU Volker Stevln 81,701 81.90 217.50 217.50 200,00 201.00 375,00 375.50 31.50 31,60 80,70 82.00 56,90 57,10d 80,90 82,00 135,30 135.40 I 72,40 73,20 46.90 46.80 384,50 386,00 LANDEN TUINBOUW r TWENTE- EN FR UITTIP ynnROKCONS UMENT_ Tussen het jagen op een mooie, groene, goed gevul de kerstboom door zal de consument zich steeds meer bezig gaan houden met de vraag, wat zullen we met de komende kerst dagen eten? Voor een gro te categorie levert dit jaar lijks terugkerende proble men op. Kinderen kunnen dit probleem soms op een verbluffend eenvoudige wijze oplossen. Het kan dan wel eens gebeuren dat er voor tweede kerstdag bruine bonen met uitge bakken speklappen of boerenkool met worst op het menu komt. Er is een aantal groentesoorten, dat traditioneel in de belang stelling staat. Vaak scoren witlof en spruitjes hoge ogen. Voor witlof zijn de prijzen op het ogenblik een heel stuk gedaald. Lof van kwaliteitsklasse I kost op het ogenblik 1,85 per halve kilo. Voor een halve kilo snijlof komt de prijs op 1.40 uit. Voor de spruiten schommelt de prijs al een aantal weken rond f1,50 per kilo. In de komende week worden er veel spruiten op de veilin gen verwacht. Waarschijnlijk worden ze in de loop van de week goedkoper. Bleekselderij is niet van prijs veranderd, men betaalt f1,80 per stuk. De Hollandse kasan- dijvie is niet direkt goed koop, men moet wel reke nen op f1,85 per pond. Naast de Hollandse andij vie wordt er andijvie Italië ingevoerd. Deze kost f1,30 per pond. De kroten zijn goedkoop, namelijk 66 cent per kilo. Deze groen tesoort valt uitstekend te combineren met sla. Voor een krop sla van 210 gram komt de prijs op f1,20. Een lichtere krop sla is goedkoper, namelijk 60 a 70 cent. Voor een kilo groene kool komt de prijs op 98 cent. Chinese kool schommelt in prijs rond f1,50 per kilo. De spits kool is 2 dubbeltjes per kilo goedkoper en kost f1,30. Voor waspeen en breekpeen ligt de prijs tus sen 60 cent en f1,20 per kilo. Voor een pond prei van goede kwaliteit be taalt men 90 cent. Afhan kelijk van de kwaliteit en de grootte loopt de prijs voor bloemkool uiteen van 2 tot 6 gulden per stuk. Voor de importkool uit Frankrijk schommelt de prijs rond f 4,50 per stuk. De Egyptische sperziebo nen zijn bijna de hele win ter door voor f3,- per pond te koop. komkom mers en tomaten komen steeds meer uit Spanje. Een Spaanse komkommer kost f2,50 en de Spaanse tomaten zijn voor f2,35 per pond te koop. Naast het ruime aanbod van ci trus fruit zijn er volop ki wi's. Ze kosten f 1,25 per stuk. Voor een ananas uit de Ivoorkust betaalt men 4 tot 5 gulden. Voor die prijs kan men hem zelf niet gaan halen. GEEN VERVROEGDE BETALINGSTERMIJNEN Het is met de betalingen in het oertijd bloembollenvak al met al een stammen, wonderlijke vertoning. De kwekers die hun bollen in de zomer afleveren moeten maanden op hun geld wach ten. Wat na half augustus naar de exporteurs gaat, wordt op 1 november betaald. En latere leveranties worden op een nog latere datum voldaan. De kwe kers willen nu eindelijk eens naar meer normale betalings termijnen. Bijvoorbeeld: dertig dagen na levering. De produ centen stellen niet ten onrech te dat de exporteurs voor een deel zaken doen met hun dui- de bollenexport geld!) in rekening gebracht, tegen na dertig dagen te beta- dat nu e kandel ligt, naar Vroeger zou een Na veel trammelant werd in len. Met andere woorden: de de kwekerij werd overgehe- dergelijk verzoek wellicht als de loop' van de vijftiger jaren exporteur met een zgn. droog- veld. De kwekersorganisatie onuitvoerbaar van de hand ge- een andere regeling getroffen, verkoophandel ontvangt de ontkende niet dat dit terecht wezen moeten worden. Toen De helft werd op 1 november hem toekomende gelden voor was' maar verwachtte wel dat ging een zeer groot deel van betaald en de rest op 1 maart, een zeer groot deel na dertig nu °°k aan.het verlangen van de geëxporteerde bollen naar Ook toen was er aan klaagzan- dagen. Hij laat echter de kwe- de produktie om tot meer ac- aken voi jwerking briek. apa de broeiers. Dat waren maar al gen bij de export geen gebrek, te vaak „cleyne luiden" die Deze gewijzigde betalingsrege- geen geld hadden. Ze moesten Hng zou de ondergang van eerst de bqllen in bloei trek- vele vakgenoten betekenen, zo ken en van de bloemenop- jammerden zij. Het bleken al- brengsten konden ze dan de lemaal krokodillentranen. Er ker die hem deze bollen lever de. vrolijk nog een poos op zijn ceptabele betalingstermijnen te komen, tegemoet gekomen i Ulijn 1 CC" WUO <JL» t. 1JI1 j geld wachten. De rente is het zou worden. Voor dat doel bollenleveranciers weer beta len. De kwekerij mocht de ex port in staat stellen die lange credieten te verlenen.... ten. De exporteurs hebben op hun beurt meer dan eens laten we ten dat ze over vervroegde be talingsdata niet kunnen pieke ren. Want dan, zo zeggen zij, zouden we zelf in de proble men gaan raken. Dan gaan de banken de credietkraan dicht draaien. Condities wijzigen De kwekerij stelt daarentegen dat de exporteurs dan maar eens een begin moeten maken met het wijzigen van hun le- verings- en betalingscondities, die voor een deel nog uit de is nog nooit éen exporteur van deze gewijzigde betalingster mijn failliet gegaan. Veel veranderd Rente over eigen geld. eerste verdiend! Advies Een werkgroep heeft over deze kwestie een advies uitge bracht en dat hield in grote lij nen in dat de kwekers inder daad meer soulaas aan de ex porteurs moesten geven. De reclametermijnen moesten verlengd. Het hoofdbestuur van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur - want daaronder ressorteert het Han delsreglement voor de bloem- bollenhandel - is van mening dat de commissie zich redelijk werd weer een commissie be noemd waarin zitting hadden vertegenwoordigers van de kwekerij, de tussenhandel (veilingen, in- en verkoopbu reaus en makelaars) en de ex port. Het duurde overigens wel een half jaar voor de ver tegenwoordigers van de export werden aangewezen. De com missie kwam met het voorstel om met ingang van 15 septem ber 1988 - men had dus drie In de afgelopen jaren zijn de voorwaarden voor de kweker wat vriendelijker bijgesteld, maar de producenten zijn ze- Het is niet eens zo heel lang ker niet tevreden. Er wordt geleden dat de exporteurs de dan o.m. gewezen op de grote bollen die zij in augustus ont- wijzigingen in het exportpa- vingen betaalden op....l maart troon. Ging vroeger het leeu- van het volgende jaar! Argu- wedeel naar de broeiers, van- - ment: wij krijgen ons geld ook daag zijn grootwinkelbedrij- heeft opgesteld. Men is dan Misnoegen niet eerder binnen en jullie ven. postorderzaken en tuin- ook bereid wijzigingen in het moeten daarom ook maar centra zeer belangrijke afne- Handelsreglement te accepte- wachten. De kweker die zijn mers geworden. Naar schat- ren_ geld eerder wilde hebben, ting gaat de helft van de geëx- t moest met zijn pet in de hand porteerde bollen naar deze Risico Overgeheveld naar de exporteur. Hij kon dan sectoren. In die branche is in vele gevallen zijn geld wel men niet gewend met lange De Koninklijke was er zich krijgen, maar dan werd hem credieten te werken. Zij heb- terdege van bewust dat op die wel een rente (over zijn eigen ben er dan ook geen bezwaar manier een brok extra risico iet voorschotpercentage per half september (nu 50%) te verhogen naar 85%. Groot was de teleurstelling bij de Koninklijke: de Bond van Bloembollenhandelaren wees het voorstel af. Na acht jaar onderhandelen is bij de kwe kersorganisatie de vraag ont staan of bij de handel wel echt slot van rekening niet van de bereidheid bestaat om me- kant komen!. dewerking te verlenen betalingstermijnen te verbef ren. Tijdens de heden (maaQ02 dag) morgen gehouden ledej vergadering van Bloembolle! cultuur in het Hillegom(OU< Treslong heeft voorzitlt J. P. M. de Jonge, hier zih^ misnoegen over uitgesprokejj^.j-- Het argument van de expof teurs dat een vervroegde beti ling niet mogelijk is, heeft erL stige twijfel doen ontstaan oiP*vt-' trent de financiële gezondhePr,3aar van de handelsbedrijven. Va#Port daag is de teelt nog in staat ydere handel méé te financierdP®se maar hoe moet dat als de re#™61"6! tabiliteit van de kwekersb?rken drijven scheuren gaat ver#an^f nen? Een bedrijfstak waarv#"a"d! één onderdeel in liquiditeitfterdaf problemen zit, houdt voor <j ondernemers in de andere seP ma? toren grote risico's in. GezoniF^™1 financiering van alle onderdFelddu len in de bedrijfskolom is def1^0116 halve een boodschap voor ^en?' continuïteit van de bedrijfstal6^^ zo meende De Jonge. ïrkhel i exp. Nu de exporteurs de boot diPn ee delijk hebben afgehouden, rifmst 11 de vraag of de kwekerij berele e*I zal zijn de reclametermijnen ran, verlengen, De liefde kan proral De informatie-technologie rukt ook in het bollenvak zeer snel op. Door één druk op de knop kan men straks tal van informaties op het scherm krijgen. De beide gro te bloembollenveilingen CNB en Hobaho verstrekken n.l. veel informatie aan de aange sloten afnemers. In steeds toe nemende mate zal men inlich tingen over vraag en aanbod, over prijzen, over opbreng sten, e.d. kunnen opvragen. Om de ondernemers in het bloembollenvak ondersteu ning te geven bij de verdere modernisering en automatise ring heeft de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur zich aangesloten bij de SITU (de Stichting Informatieverwer king Tuinbouw) zo deelde de voorzitter van de Koninklij ke, de heer J. P. M. de Jonge, maandagmorgen mede tijdens de in Hillegom gehouden le denvergadering van deze kwekersorganisatie. Als eerste aanzet zal de reali satie van een goed opgezet be- drijfsregistratiesysteem voor de vakgenoten van groot be lang kunnen zijn. Een werkgroep heeft de orga- nisatiestruktuur van de Ko ninklijke onder de loupe ge nomen. Daarover zijn bepaal de ideeën naar voren geko men, maar voorzitter De Jon ge achtte de tijd nog niet rijp om daarmee naar buiten te komen. Men wil eerst de reac ties van de besturen van afde lingen, kringen en groepen afwachten. Maar, zo zei de voorzitter, aan de vernieu wing en verjonging en een betere organisatie-opzet wordt voortdurend alle aandacht be steed. Een werkgroep heeft zich over diverse problemen gebo gen. Een aantal stappen in de richting van een verbetering van de communicatie is reeds gezet. De eerste nieuwsbrief is aan alle bestuursleden van alle afdelingen en produktie - groepen van de Koninklijke verzonden. Hierin is een aan tal taken, waar het Hoofdbe stuur zich thans over beraadt, aan de orde gesteld. Het hoofdbestuur verwacht vele reacties van die besturen. Men hoopt dat men de inhoud van die nieuwsbrief ook op de komende vergaderingen in de afdelingen en groepen aan de orde zal stellen. De reacties uit de achterban zullen het hoofdbestuur de mogelijkheid moeten geven de juiste beslui ten te nemen. In januari zal de eerste ka- dertraining van start gaan. De bedoeling is via deze training vooral jonge vakgenoten die zich voor het algemeen vak belang en voor de vereniging willen inzetten, de nodige vaardigheden bij te brengen die voor een bestuurder van groot nut kunnen zijn. De deelnemers zullen drie dagen in conclaaf gaan. Een ambtelijke groep van de overheid heeft onlangs een rapport uitgebracht over het toekomstige funktioneren van de Bloembollenkeurings dienst. Het bestuur van de BKD heeft hieraan enige no tities toegevoegd. In het be lang van het totale vak is thans afgesproken dat door het Produktschap voor Sier gewassen een commissie zal worden ingesteld. Deze com missie heeft al vorm gekregen en bestaat uit vertegenwoor digers van de Koninklijke, het Landbouwschap, het Pro duktschap, het bestuur van de BKD en de Centrale Land bouw Organisaties. Deze com missie zal zich over het ge noemde rapport buigen en daarover een pre-advies uit brengen. In de komende maanden zal de vakgenoten gelegenheid worden geboden hun mening hierover te ge ven. De ontwikkelingen binnen het Produktschap voor Sier gewassen openen de mogelijk heid dat bij voortgang van de huidige gang van zaken op de markt, een bescheiden verla ging van de vakheffing tot stand komt. De Commissie Besteding Vakheffing zal zich hierover uitvoerig beraden, zo deelde De Jonge mede. Hij voegde er aan toe dat het vak enige tijd geduld zal moeten Voorzitter J. P. M. de Jonge van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. oefenen. Het is, als de reser ves het toelaten, eenvoudig genoeg de vakheffing te ver lagen, maar er moet ook voor gezorgd worden dat de finan ciering van de instituten zoals het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, de di verse onderzoekcentra in Wa- geningen en ook <Je afdeling Afzetbevordering van de Bloembollenraad veilig is ge steld. Onder alle omstandig heden wil men voorkomen dat men na verlaging weer snel moet overgaan tot verho ging van de vakheffing. Ondanks alle slechte voor spellingen is het met de oogst in het afgelopen jaar nogal meegevallen, al kan niet wor den ontkend dat er bepaalde tekorten zijn opgetreden. Dat heeft er toe geleid dat aan het eind vah de rit de prijzen van enkele artikelen fors zijn ge stegen. Voorzitter De Jonge vroeg zich af of men met een dergelijke ontwikkeling nu wel zo gelukkig kan zijn. Het ondernemers van fraudulei mag dan waar zijn dat de handelingen. Rond 4.' kwekers die aan het slot van het seizoen nog bollen aan te bieden hadden daarvoor een van de hoge prijzen aan slot van de rit de voor koopprijzen voor het niei seizoen op een acceptabel veau terecht zijn gekomen. £1 Het bloembollen vak is of* langs op zeer negatieve wi letterlijk in beeld gekome De TV meldde dat bij bloembollenondernemers West-Friesland invallen ren gedaan en dat de gehi administratie van die bedt ven in beslag was genomi De reden: men verdacht bloembollenkwekers werdfl61) - in een kwaad daglicht gestdier n omdat vijf van hen misschi Sklkr; laakbare handelingen haddfloet u gepleegd. Een dergelijke ntfenge thodiek doet geweld aan praak rechtstaat waarin we heten1-.,W( hebben wellicht tot hogere leven, aldus voorzitter freet Oi prijzen geleid, maar daar staat Jonge, die zijn toehoordjsat." adviseerde er zich niet al N Pc veel van aan te trekken. W/eerd ons kwamen de droogblcft dat men, vervolgens de UrL'jnaa vissers en zo krijgt op d'J noi duur ieder zijn portie thuis^t jou e ové tonder ben de totale handel is meer ge baat bij een stabiele markt. Tekorten die zijn ontstaan tegenover dat sommige afne mers niet altijd in voldoende mate konden worden be diend. De Jonge wilde wel nadruk kelijk stellen dat als gevolg

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4