jPSP „voor radicalen niet 4neer herkenbare parti f „Als we nu opgeven, trappen ze ons voor tien jaar de hoek in" iLubbers wil 4e atv benutten i'uvoor „„pxtra Scholing l/tlMP0'8 definitief flïfsttrekkerVVD AMC wenst Aids-kliniek ACTIEVOERENDE CHAUFFEURS: Vervoersconf liet draait om materiële eisen Helft NS-personeel koopt atv-dagen af 5 paginNNENLAND Ceidac Commit MAANDAG 16 DECEMBER 1985 PAGINA 3 {RSFOORT De VVD-verkiezings- heeft fractievoorzitter Ed Nijpels defi- I benoemd tot lijsttrekker bij de kamer- lezingen in mei volgend jaar. In de >rde van de kandidaten op de verkie- flijst kan alleen nog verandering komen ilet ^VD-congres op 1 februari daartoe aag siacjtweecjercje meerderheid besluit. De ver- wagenchhgsraad bracht slechts summiere wijzi- n grensotn aan in de lijst die in oktober al werd land alsles,eld door het partijbestuur. Zo daalde odat de fsecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en van de achttiende naar de 23e onst Het Tweede Kamerlid Korthals steeg de 26e naar de twintigste plaats. De tdienden Keja en Joekes zakten naar ^verkiesbare 39e en veertigste plaats. edig afg$ PvdA'er Roethof terug in de Kamer DEN HAAG Door het vertrek Van PvdA-kamerlid Marcel van Dam naar de VARA, keert oud-kamerlid Hein Roethof weer terug in het parlement. Voor de VARA-radio liet Roethof za terdag weten zijn plaats opnieuw te zul len innemen. Bij de verkiezingen in 1982 werd Roethof door zijn district Utrecht op een onverkiesbare plaats gezet. Momenteel is de PvdA'er voor zitter van de Nationale Commissie Be wustwording ontwikkelingssamenwer king (NCO), voorzitter van de omroe- praad en voorzitter van de commissie kleine criminaliteit. Alleen het laatste voorziterschap wil Roethof aanhouden tot mei, wanneer het eindrapport van de commissie verschijnt. Eind januari zal Roethof beëdigd worden. Mogelijk belasting voor plezierboten DEN HAAG Staatssecretaris Van Amelsvoort (Binnenlandse Zaken) wil provincies de moge lijkheid bieden vaarbelasting in te voeren voor bezitters van ple ziervaartuigen. Op deze manier zouden provincies de kosten van beschadigingen aan de vaarwe gen enigszins kunnen verhalen. De provincies zullen volgens de bewindsman zelf kunnen uitma ken of ze de vaarbelasting zullen heffen of niet. Hij zei er echter van overtuigd te zijn dat provin cies als Zuid-Holland, Zeeland en Friesland er graag gebruik van zullen maken. Het kabinet heeft zich nog niet uitgesproken over deze kwestie. AMSTERDAM Het Academisch Ziekenhuis in Amsterdam (AMC) wil een speciale Aids-kliniek inrich ten. Het ziekenhuis heeft bij staatsse cretaris Van der Reijden van WVC een verzoek ingediend hiervoor een bedrag van 4,5 miljoen gulden op jaarbasis beschikbaar te stellen. Het zou de eerste aids-kliniek in Neder land worden en waarschijnlijk zelfs in Europa. In de kliniek moeten zes tien bedden komen en drie intensi- ve-care plaatsen. Het AMC wil boe- vendien voor een periode van vijf jaar 360.000 gulden investeren in on derzoek met als doel een vaccin te gen Aids te ontwikkelen. Vriend doodt patiënte op eigen verzoek UTRECHT Een patiënte van de Van der Hoeve-kliniek in Utrecht is zaterdag op haar eigen verzoek gedood door een mede-patiënt. Dat is gebleken uit brieven die de vrouw aan personeel van de psychiatri sche inrichting had geschre ven. De brieven werden op haar kamer gevonden. De 28- jarige man die het verzoek van de vrouw inwilligde door haar te wurgen, was een vriend. Hij is door de politie gearresteerd. ?n „om Jr rsperrenf verspe! erk wei rige verl i sijpelei ontstonij opgebra* ;t met weggel a verloop zal zijn. meeste)! p een ov Allerel de lopei conflicj lnt de v) ïtwijfelo onze Parlementa,re redactie) weliswj)EN HAAG Premier Lubbers meent dat de verlofyerknemers de uren die zij vrij krijgen door ar- nieuw ^eidstijdverkorting, moeten benutten voor extra oorsteljt.hoiing. Volgens Lubbers zal de „kennismaat- h^appij" waarvan de contouren zich nu al afteke len, alleen werk bieden aan mensen met voldoen- |e opleiding. Hij zei dit zaterdag in de Ridderzaal n Den Haag op een bijeenkomst van de Europese iet voo Jeweging. r de a< n het olet niet verder uitbreiden van de duur van het onderwijs, ag tal faartoe men heeft besloten in de zeventiger jaren, berust Jeel vc aar meni"g van Lubbers op „een denkfout". De nieu- ;Ve technieken die zich nu aandienen, stellen steeds hogere s die rijsen aan degenen die ermee moeten werken. Volgens de orden iremier is dat ook de reden waarom vele honderdduizen- en. len niet (meer) aan het werk komen. „Ze hebben of hun ipleiding niet voltooid of ze hebben een vak geleerd dat liet meer bestaat". ergens ^aar Lubbers vindt niet dat jongeren gemiddeld genomen 2mist l(nog) langer op school moeten zitten. Dat zou naar zijn me- n werining remmend werken op de groei van de economie. Van- :umen daar zijn idee dat mensen, ook als ze al een baan gevonden pt, ter hebben, hun opleiding voortzetten, bijvoorbeeld tijdens >oral «,atv"uren- De premier zei er overigens n'iet bij wie zo'n aan vullende opleiding moet betalen: de werknemer zelf of zijn werkgever? Mi„ «Matigen ,teiïp Lubbers pleitte ook voor doorgaan met loonmatiging. Al io leen op die manier kan zijns inziens bereikt worden dat de J huidige groei van de economie wordt bestendigd. Wezenlij- 9 ke koopkrachtverbetering acht Lubbers voorlopig alleen j® verantwoord door middel van verlaging van belastingen 8 en sociale premies. Volgens hem is de ellende voor Neder- o land en de meeste andere Westeuropese landen begonnen in het vorige decennium, toen de lonen vier keer zo snel stegen als in de Verenigde Staten. De bijeenkomst in Den Haag was gewijd aan het feit dat io ons land in de eerste helft van 1986 zal optreden als voor- zitter van de Europese Gemeenschap. Lubbers kondigde ,3 aan dat de Nederlandse regering deze periode zal benutten -6 «om te proberen op tal van punten vooruitgang te boeken. J Dat de eenwording van de inmiddels twaalf EG-landen ui- 6 terst moeizaam verloopt, is geen reden ^voor cynisme en scepsis, meent hij. In één opzicht heeft de Gemeenschap io zelfs een unieke kans: „Europa kan het Europa met het 6 Menselijke Gezicht worden". Lubbers bedoelde daarmee dat naar zijn mening economische groei in ons werelddeel, in tegenstelling tot die in de VS, gepaard kan blijven gaan jf Jmet sociale rechtvaardigheid. DEVENTER „Viezerik ken!" Een „keurige" heer in een dikke Mercedes spuugt het woord uit zijn autoraampje. Tegelijk geeft hij vol gas en raast weg. Weg van de versper ring van tientallen vrachtwagens, waar hij zojuist is doorheen ge- loodsd door actievoerende chauffeurs. „Goed zo jon gens, hou'je taai. Een bus chauffeur die ook met zijn mensen door de hindernis wordt geleid, steekt zijn sympathie niet onder de stoelen en banken. 't Is nog vroeg in de zondaga vond. Langs de grensposten in Groningen en Overijsel dende ren Scandinavische vrachtwa gens die de bui zagen hangen, de Nederlandse grens over. Op dat moment valt op veertien plaatsen in het land het besluit van 2500 internationale vrachtwagenchauffeurs: Aktie! Sommigen, nog met het zon dagse pak aan, klimmen dan al achter het stuur van de oli fanten van de weg. In Lim burg bijt men de spits af en in de loop van enkele uren zit ook de rest van de Oostgrens potdicht. Westlanders Bij Bergh-autoweg vallen over een weer harde woorden en klinkt dreigende taal van bloemenrijders uit het West- land en Rijnland. Zij zijn eigen vervoerders die niets voor de cao-actie voelen. De woede stijgt als aan de overkant bloe- menvervoerders als „spookrij der" over de tegenover liggen de baan toch naar Duitsland proberen te komen.Achter de blokkade sluiten steeds meer Nederlandse chauffeurs aan. De marechaussee beperkt haar activiteiten tot het in de gaten houden van de ver keersveiligheid. Intussen krijgen de telefoon cellen bij de grensposten rijen wachtenden. Allemaal de baas bellen wat men nu moet doen. Sommigen keren om, naar huis, of in de hoop ergens tus sen de mazen van het net door te schieten. Maar Nieuwer- schans is ook dicht, net als De nekamp, Aalten, 's Heerenberg en Kotten. „Als we het doen, doen we het goed," zegt een vakbondsbestuurder van bo ven een wegenkaart van Ne derland. De chauffeurs horen over hun 27 mc bakkie hoe de blokka des in het land groeien. Ge- gnuif: „Prima, zo moet het. En volhouden, want als we het nu opgeven dan worden we voor tien jaar in de hoek getrapt", betoogt een chauffeur tegen enkele wankelmoedige colle ga's. Varkenskoppen Temidden van de complete chaos rond Deventer wil een hevig geagiteerde directeur Klunder van het gelijknamige transportbedrijf van zijn chauffeurs weten waarom ze actie voeren. Zij hebben toch geen reden? Een verhitte dis cussie ontbrandt over „solida riteit" van alle vrachtwagen chauffeurs, ook van de men- i's die bij bazen wer ken waar men niet eens open lijk lid van een vakbond durft zijn. Mannen van de Vervoersbond wijzen erop hoe in het interna- tionele vrachtvervoer de meerderheid van de werkge vers de cao aan hun laars lapt. „Varkenskoppen noemen ze ons," roept een chauffeur. „Kijk, daar gaat een vrachtwa gen met een paar honderd chauffeurs!" Gelach, terwijl ie dereen een wagen vol slacht- varkens ziet langsrijden. Achter de blokkades in het land groeit de chaos, personen auto's wurmen zich door nau we gaatjes. Sommigen schel den en anderen roepen: „Sterkte!". BERT MOLENAAR DEN HAAG Het zater dagochtend vastgelopen overleg tussen de werkge vers en werknemers in het beroepsgoederenver- voer draait voornamelijk om materiële eisen. De Vervoersbond FNV vraagt onder meer loonsverho gingen die voldoende zijn om gestegen prijzen te compenseren, aanvulling van ziekengeld tot hon derd procent en het in stellen van een chauffeur- spool. In het beroepsgoederen ver voer waar zo'n zestigduizend mensen werken als chauffeur, in de garage of op kantoor, geldt nog een veertigurige werkweek. De bonden willen in 1986 naar de 38 uur. Dit zou banen moeten opleveren via het instellen van chauffeur- spools. De werkgevers wilden echter alleen praten over het aantrekken van tijdelijk perso neel op afroepcontract. Hier zijn de bonden vierkant tegen. De werkgevers wilden, in ruil voor aanvulling van het zie kengeld tot honderd procent netto, een wachtdag invoeren (de eerste dag ziekte geen uit kering en loon). De kosten van de aanvulling wilden de werk gevers bovendien onttrekken aan de loonruimte van in to taal vijf procent, die zij maxi maal ter beschikking stellen. Uit die pot zou ook de verla ging van de vut-Ieeftijd naar 61 jaar bekostigd moeten wor den. De Vervoersbond CNV heeft materieel iets lagere ei sen gesteld: de bond komt op een looneis van bijna 1,8 pro cent en vraagt ook geen over werkvergoeding van dertig procent. Wel wil de bond een vut-leeftijd voor 61-jarigen. Volgens FNV-onderhandelaar W. van den Berg zijn de pro blemen vooral ontstaan omdat de werkgevers „de boel fles sen" bij het berekenen van de kosten van de volledige door betaling van het ziekengeld. Door een in de ogen van de bonden volstrekt verkeerde berekening leggen de werkge vers beslag op een groot deel van de onderhandelingsruim te. Volgens de werkgevers ko men de eisen van de Ver voersbond FNV neer op aan tasting van de concurrentiepo sitie van het internationale wegtransport. bakv JL Cr oeren rervolg van de voorpagina) 62-jarige Van der Spek gon zijn politieke loop- an in de Eerste Kamer, ..Jilar hij de PSP van 1963 ên di- 1967 vertegenwoordig- in (m Vanaf 1967 tot heden (eft hij, met een korte inuti iderbreking (in 1977) stuk]>t lidmaatschap van de weede Kamer bekleed, .e afgelopen zeven jaar i as hij fractieleider. Van Es werd met 54,3 procent van de stemmen tot lijsttrek ker gekozen. Van der Spek kreeg de steun van 29,6 pro cent en de derde kandidate, Titia Bos, scoorde 15,1 procent. Zij verwierf uiteindelijk de tweede plaats op de kandida tenlijst. Nummer drie werd Henk Branderhorst, die even als Van Es en Bos ook voor sa menwerking met andere link se partijen is. Het huidige PSP-kamerlid Wilbert Wil- lems belandde op een vrijwel zeker onverkiesbare vierde plaats. In juni sprak een uiterst krap pe meerderheid van het PSP- congres (50,8 procent) zich uit voor zelfstandige deelname van de PSP aan de verkiezin gen en tegen samenwerking met andere linkse partijen. Volgens Van der Spek is dit besluit door de keuze voor de lijn van Andrée van Es onge daan gemaakt. „In juni leek voor de PSP een einde te zijn gekomen aan 15 jaar gezeur over linkse samenwerking, maar nu zal die discussie weer doorgaan. Ik ben dat gezeur meer dan zat. De partij is voor radicale delen van het actie wezen niet meer herkenbaar. Terecht zullen velen met mij afhaken", aldus Van der Spek. Het partijbestuur en ook An drée van Es betreurden zijn besluit. Volgens Van Es zal de partij onder haar leiding geenszins veranderen. Het congresbesluit van juni om zelfstandig de verkiezingen in te gaan en een zelfstandige fractie te vormen zal zij res pecteren, maar zij sluit samen werking met andere linkse partijen in de toekomst niet uit. RIEMELS ecilil Tankauto varkensvet leeggestroomd ZAANSTAD Bij een trans port- en overslagbedrijf in Zaandam is het afgelopen weekeinde circa 200.000 liter varkensvet uit een tankauto gestroomd. Zondagmiddag werden medewerkers van het bedrijf door de politie betrapt toen zij met een zuiginstallatie probeerden het varkensvet uit het rioolwater te verwijderen. Tegen de eigenaar is proces- -verbaal opgemaakt; hij is aan sprakelijk gesteld voor de schade die mogelijk in de hon derdduizenden guldens loopt. Daarbij mag het bedrijf nog van geluk spreken dat de zui veringsinstallatie van het in dustrieterrein in het weekein de niet werkt, omdat die an ders waarschijnlijk zwaar be schadigd zou zijn. UTRECHT Bijna de helft van het personeel van de Neder landse Spoorwegen heeft dit jaar de voorkeur gegeven aan uit betaling van drie van de vijf atv-dagen boven minder werken. De mogelijkheid tot uitbetaling was onderdeel van het cao-ak koord dat drie bonden zonder de Vervoersbond FNV, de grootste bond bij de spoorwegen met de NS hebben gesloten. Twee atv-dagen waren in 1985 verplichte vrije dagen, de andere konden worden afgekocht. In 1986 krijgen de circa 27.000 NS-medewerkers volgens het cao-akkoord twaalf roostervrije dagen. Daarvan kunnen ze er vijf tot negen afkopen. Asian niet op foto aanslag op de paus De in het Maastrichtse huis van bewaring verblijvende Turk Sameth Asian (25) is niet dezelfde persoon die na de mislukte aanslag op de paus door Ali Agca op 13 mei 1981 in Rome wegliep en op een foto staat afgebeeld. Dit is met absolute zekerheid vastgesteld bij een vergelij kend onderzoek van foto's door het antropologisch labo ratorium in Leiden. De ver dediger van Asian, mr T. Hiddema uit Maastricht, die het onderzoek liet instellen, deelde het resultaat zaterdag morgen mee. Agca had zijn landgenoot Asian beschul digd van medeplichtigheid aan de aanslag. Asian zou door het gooien van bomme tjes de aftocht van Agca heb ben moeten dekken. Dit heeft Asian overigens steeds nadrukkelijk ontkend. STUKKEN BETON OP RIJKSWEGEN DORDRECHT De rijkspoli tie in de Hoekse Waard is al enige tijd op zoek naar een of meerdere personen die in de weekeinden trottoirbanden en stukken beton op de rijkswe gen door de Hoekse Waard gooien. Hierdoor zijn tot nu toe 25 personenauto's min of meer zwaar beschadigd; totale schade ongeveer 45.000 gul den. Volgens de politie mag men van geluk spreken dat er alleen nog maar materiële schade is. Redactie: Dick van Riet schoten SOCIALISME 1 „Kies voor een zelfstandige, revolutionaire PSP. Kies voor écht socialisme en écht pacifisme. Kies dus Fred van der Spek!" In de vergader zaal klinkt een mager ap plaus voor de dertiger die deze woorden vanaf het spreekgestoelte in de micro foon slingert. Een veeg voor teken. Het is zaterdagmiddag en we bevinden ons in ge bouw „De Moriaan" te Wijk aan Zee. Aanstonds zal het PSP-congres stemmen over de vraag wie bij de komende verkiezingen lijsttrekker der pacifistisch-socialisten zal worden: de fundamentalist Fred van der Spek, wars van ieder compromis en over tuigd van de leus „in het iso lement ligt onze kracht", of de minder dogmatische An drée van Es, representante van de stroming die samen werking met andere linkse partijen nastreeft. De scheidslijn tussen de rek- kelijken en preciezen loopt kriskras door de met veel baarden, truien en zwarte maillots uitgeruste PSP-gele- deren heen. Vele plaatselijke afdelingen zijn verscheurd. De meeste sprekers presente ren zich als woordvoerder Utrecht-zuid" of „de minder heid van Assen". Het is ove rigens al gauw duidelijk wie de beste kaarten heeft: de 32- jarige juriste Andrée van Els, Kamerlid sinds 1981 en vóór die tijd jarenlang werkzaam als medewerkster van de man die nu haar tegenspeler is: de 30 jaar oudere Fred van der Spek. Er is nog een derde kandidaat voor het lijsttrek kerschap: Titia Bos, die zich heeft opgeworpen als over- brugster van de twee hoofd stromingen in de partij. Haar aanhang is echter zeer ge ring. SOCIALISME 2 Tegen half zes is het moment van de waarheid aangebro ken. De stembriefjes zijn in geleverd en gespannen wordt op de uitslag gewacht. Die blijkt conforrh de verwach tingen te zijn. Van Es heeft ruim 54 procent van de stem men vergaard, Van der Spek nog net geen 30 en Bos iets meer dan 15. Van der Spek toont zich een slecht verlie zer. Hij beschuldigt Andrée van Es ervan afgegleden te zijn naar een bedenkelijk peil van links denken en verwijt haar dat ze geen bal van het socialisme begrijpt. Hij legt de zaal en later ook de pers nog eens uit hoe zuiver hij in de leer is, verbindt daaraan de conclusie dat de meerder heid van het congres kenne lijk de PSP-beginselen wenst te verkwanselen en stelt ver volgens vast dat de PSP een waardeloze partij is gewor den waar hij geen deel meer van wenst uit te maken. „Nog even en de PSP is overrijp voor samenwerking met andere partijen zegt hij met een vies gezicht. Nauwelijks twee uur later wordt in de zaal een pamflet rondgedeeld, waarin een aan tal „Spekkianen aankondigt een nieuwe partij te zullen oprichten, de PSO, Partij voor Socialisme en Ontwape ning. „We hebben ons de af gelopen jaren al te veel bezig gehouden met geruzie en an dere onnutte zaken, die niks méér hebben opgeleverd dan nog meer geruzie en nog meer onnutte zaken. Wij wil len een pacifistisch-socialisti- sche revolutie. Daarvoor zul len wij vanaf nu erg ons best gaan doen", aldus een deel van de verklaring. Andrée van Es houdt nog een toespraak waarin ze haar treurnis uitspreekt over het vertrek van Van der Spek („Ik heb ontzettend veel van hem geleerd. Hij is van on schatbare waarde voor de PSP geweest") én waarin ze zegt: Als jullie je afvragen „Is die Andrée van Es nog wel socialist?", dan kan ik jullie geruststellen. Ik bén het nog!". Als de avond ten einde loopt komt vanachter de bestuurstafel de medede ling dat er in een naburig kraakpand nog een feestje zal worden gehouden, waar ie dereen hartelijk welkom is. Het pand staat aan de Rel- weg. PEZEN 1 De leden van de Eerste Ka mer leiden, in tegenstelling tot hun collega's van de Tweede Kamer, een vrij rus tig politiek bestaan. De Se naat vergadert doorgaans al leen op dinsdag. De rest van de week hebben vrijwel alle leden een baan, meestal op het bestuurlijke of onderwijs gevende vlak. Aan het eind van elk kalenderjaar is het voor de senatoren echter pe zen geblazen. Zij worden dan geacht in record tempo een aantal wetsontwerpen te be handelen, die per se op 1 ja nuari van kracht moeten worden. Vaak gaat het daar bij om ontwerpen die op Prinsjesdag of zelfs nog later door het kabinet zijn inge diend. Zoals bekend moeten die voorstellen eerst door de Tweede Kamer worden be handeld. Traditiegetrouw zijn de Eerste- Kamerleden ge dwongen lijdzaam af te wachten tot hun collega's aan de overkant van het Binnen hof de betreffende wetsont werpen hebben goedgekeurd. Niet zelden komen de dames en heren senatoren daardoor in tijdnood. In het verleden is het vaak voorgekomen dat de Eerste Kamer gewoon doorvergaderde als de Twee de Kamer al met Kerstreces was. PEZEN 2 Ook nu staat de Senaat weer voor de opgave, in vliegende vaart een reeks maatregelen te bespreken waarvan de in gangsdatum is bepaald op 1 januari. Dat gebeurt deze week op dinsdag en woens dag. De agenda telt 14 onder werpen, waaronder het be sluit om Aruba een zelfstan dige status binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden te geven, een serie belasting maatregelen, de bevriezing Piet Steenkamp: alvast pretti ge feestdagen van het minimumloon, een wijziging in de premierege ling voor ambtenaren, de op heffing van de agglomeratie Eindhoven, het vaststellen van nieuwe heffingen we gens industrielawaai en de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG. „Het is natuurlijk niet leuk dat het weer zo moet gaan, maar het kan haast niet an ders". zei Senaatsvoorzitter Piet Steenkamp ons. „Ik heb een uitstékende relatie met mijn collega Dolman van de overzijde. Aan hem ligt het niet, hoor. Hij heeft alle be grip voor onze situatie en doet ook z'n uiterste best ons zo min mogelijk in tijdnood te brengen, maar helaas lukt dat niet altijd. Vaak is de re gering de schuldige omdat sommige wetsontwerpen zo laat worden ingediend". Een paar weken geleden heeft Steenkamp zijn mede- senatoren nog voorgesteld, ook op 24 december (de avond, voor kerst) of mis schien zelfs op oudejaarsdag te vergaderen. „Maar dat vond men te ver gaanzegt Steenkamp. „We moeten het nu dus op de twee afgespro ken dagen zien te redden. Ik heb in ieder geval een beroep op mijn medeleden gedaan, zich in de spreektijd zoveel mogelijk te beperken. Het zal wel lukken, denk ik. Alvast prettige feestdagen toege wenst". DE KAMER DEZE WEEK De Eerste Kamer vergadert dinsdag en woensdag (zie bo ven). De Tweede Kamer zet morgen het vorige week be gonnen debat voort over de opheffing van de vrijwillige ziekenfondsverzekering. Woensdag en donderdag wordt de Defensiebegroting behandeld. Verder debatteert de Kamer over de ambtena- renpensioenen, het plan tot opheffing van het Openbaar Lichaam Rijnmond en de be kostiging van bejaardenoor den. Donderdagavond gaat het kerstreces in, dat vier weken zal duren.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3