wemsters mccesvoller ^dan ooit in sEuropa Cup Kasparov brengt Timman van zijn stuk De zoete wraak van Groeneveld Sporttribuime Leconte dank zij pillen op z'n best Nederlaag rugbyteam lbortwereld ONGEPLAATSTE TENNISSER NEDERLANDS KAMPIOEN Van der Duim sluit marathonzesdaagse af als de beste Ccidóc Sommit MAANDAG 16 DECEMBER 1985 PAGINA 13 hhtigste zege Ir Stenmark ÉLLA Ingemar Stenmark teisteren in La Villa (Ita) de 'freuzenslalom om de wereld- jgewonnen. De Zweed noem- ie tachtigste triomf de moois- Jzijn lange loopbaan. Jrognin (Zwi) zegevierde Eri- |ss in de tweede damesslalom let seizoen. Peter Wirnsber- Pos) won zaterdag in Val de vierde afdaling mee- I voor de wereldbeker. De [ge Noor Vegard Opaas heeft jke Placid de wereldbeker- frijd van de 90 meter-schans Snen. Opaas landde bij zijn poging na 110,5 meter. Ryu Nijmegen judokampioen BORN Judo Ryu Nijmegen heeft zaterdag in Born de nationale judoti- tel voor clubteams veroverd. In de finale versloeg de Nijmeegse ploeg Budo Instituut Hoogvliet (van bondscoach Chris de Korte) met 3-1. De derde plaats was voor Mahoro- kan Maassluis en Sportinstituut Ooms Tilburg. Judo Ryu nam de ti tel voor A-teams over van Muscle Power uit Amsterdam. Deze door Wim Ruska getrainde formatie nam niet deel. De ploeg, die na het ver trek van Eddy Kaspers in de ver sukkeling raakte, is opgeheven. In Wenen won US Orleans de Europese judobeker voor landskampioenen. Honkbal - legende Maris overleden HOUSTON Op 51-jarige leef- tijd is in een ziekenhuis in Hous ton de Amerikaanse honkballer Roger Maris overleden. Maris ver beterde in 1961 het 34 jaar oude record van de legendarische Babe Ruth door in één seizoen, dat toen overigens meer wedstrijden telde, 61 homeruns te slaan. Maris kwam in zijn twaalfjarige loop baan zeven keer uit in de World Series, vijf keer met de New York Yankees en twee keer met de St. Louis Cardinals. Hij stopte in 1968 als honkballer in de Major Lea gue. Maris was al geruime tijd on geneeslijk ziek. Short-trackploeg verslaat België ASSEN In de schaduw van de finale van de mara thonzesdaagse werd op de kunstijsbaan van Assen de traditionele shorttrack-inter landwedstrijd tussen Neder land en België gehouden. De zege ging, even traditioneel, naar Nederland. De heren wonnen met 81-55, de dames met 32-28. Bij de heren won nationaal kampioen Charles Veldhoven twee afstanden. Bij de dames was zijn even knie Manuela Ossendrijver oppermachtig met drie af standzeges. STAMSNUDER KLOPT LIBOTONIN OSS OSS Hennie Stamsnijder heeft gisteren op het parkoers van de Witte Rijsheuvel in Oss de derde wedstrijd om de super prestige vel drijden gewonnen. Op het modderige par koers bepaalden Stamsnijder en de Belg Ro land Liboton de wedstrijd. Het tweetal reed voortdurend bij elkaar. Pas in de laatste 200 meter slaagde Stamsnijder erin zich los te maken. Voor ruim 7000 toeschouwers ging de wielrenner uit Enter met acht seconden voor sprong over de eindstreep. Liboton nam na drie wedstrijden de leiding in het klassement om de super prestige met 40 punten. Zijn landgenoot Paul de Brauwer staat tweede met 38 punten. Reinier Groenendaal, die in Oss als derde eindigde, bezet ook de derde plaats in het klassement met 36 punten. Stamsnijder is vierde met 33 punten. Ook Tilburg wil tweekamp TILBURG Ook Tilburg heeft zich bij de wereld schaakbond (FIDE) kandi daat gesteld voor het orga niseren van de tweekamp Timman-Joesoepov voor de halve finales van het kandidatentoernooi. Het verzekeringsconcern In terpolis heeft onlangs een niet nader bekend ge maakt bod uitgebracht. Andere kandidaat-steden zijn Rotterdam, Rio de Ja neiro en Merano. Vandaag sluit de inschrijving bij de FIDE. Paarden met naam sponsor toegestaan LISSABON De internationale paardesport federatie (FEI) heeft bij de jaarvergadering in Lissabon beslo ten, dat het voortaan officieel is toege staan paarden met een sponsornaam in te schrijven. Deze regel geldt overi- fens nog niet voor de Olympische pelen. In de hippische sport is het ai geruime tijd gebruikelijk, dat spring ruiters hun rijdieren naar een geld schieter vernoemen. De FEI heeft ook het begrip beroepsruiter nader om schreven. Er zal sprake zijn van een professional, als hij of zij volgens de nationale bond te boek staat als trai ner of een niet door de federatie toe gestaan sponsorcontract afsluit. Istitei I meter wisselslag, met v.l.n.r. Annemarie Verstappen, Petra Hillenius, Jolanda de Rover en Ingrid n d EN BOSCH Een ïuiswedstrijd blijkt voor Va((nenig sporter maar al te :heid^aak net dat tikje extra ipiratie te betekenen aansprekende presta- d. v«ies te kunnen neerzet- De nationale zwem- ^>>eg, van nature best itbaar voor dit soort ex- irne prikkels, bewees 'gelopen weekeinde de aarde van de zowel vo- als andere steun van ilie, vrienden en ;ennissen. Bij de strijd O*} lm de Europa Cup voor 2-|andenteams in Den ;ch werden de dames 'eede achter (wie an- kedafters) Oost-Duitsland. (Jans^en historische prestatie, rant in het elfjarig be- lan van dit evenement R^këWas Nederland nog nooit ioger dan een derde po- 2-1 sitie (Londen 1981) geko men. De heren vonden zichzelf in de eindrang schikking na een goede zaterdag, maar een veel mindere zondag, terug op een met de Denen ge deelde achtste positie. Pieken. In dit geval heeft het woord niets te maken met het thans actuele optuigen van een kerstboom, maar al les met de wijze van toeleven naar de belangrijk geachte evenementen. In onder meer de zwemmerij is het zaak om door het tijdig aanpassen van de trainingsintensiteit op het juiste moment de juiste vorm te verkrijgen. En de twee daagse strijd in Den Bosch werd waardig beoordeeld een dergelijke -voorkeursbehan- deling te krijgen. En met suc- Voor Annemarie Verstappen is het beide dagen sfeervolle Brabant-bad bekend terrein. Dus presteerde ze naar beho ren, glommen pa en ma van trots en was haar mindere optreden tijdens de natuur lijk wel échte Europese kam pioenschappen in Rome (1983) en Sofia (jongstleden augustus) vergeten. Voor ei gen publiek speelden de ze nuwen haar minder parten, werd ze als het ware over de druk om te moeten presteren heengetild en sleepte ze en passant de overige zwemsters mee naar een goede prestatie, zoals op de 4x100 meter wis selslag die in 4.10,86 een na tionaal record opleverde. Naast Verstappen waren hiervoor Jolanda de Rover en de jongelingen Petra Hil lenius en Ingrid Baars ver antwoordelijk. Ondanks de afwezigheid van de in de Verenigde Staten studerende Conny van Bentum en de ge blesseerde Petra van Stave ren hield Nederland in het eindklassement alle concur renten op Oost-Duitsland na achter zich. Hoop^ Op de 100 meter vrije slag confronteerde Verstappen de Oostduitse dames gistermid dag met hun enige nederlaag. De Europese kampioene Hei- ke Friedrich werd naar- een tweede plaats verwezen: 55,48 contra 55,99 seconden. Voor de intussen wat minder schuchtere Brabantse bete kende de opleving een hoop gevende start op de ongetwij feld nog lange weg naar het eerstvolgende top-gebeuren, de WK zomer 1986 in Ma drid. „Ik wil niet met een afgang zoals in Rome en in Sofia af scheid van mijn zwemcarriè- re nemen", aldus Verstappen, die na Madrid denkt te gaan aftrainen, maar ergens in het achterhoofd nog wel de Olympische Spelen in Seoel 1988 in overweging houdt. Nu reist zij vrijwel dagelijks half Nederland af om in on der meer Vught, Rotterdam en Rijswijk te trainen, waar bij het eentonige stramien van weleer momenteel met de nodige loopoefeningen on der leiding van bondscoach Ruud Beele wat meer varia tie kent. Na de kerst reist de nationale selectie voor een tiental dagen af naar Zuid- Duitsland alwaar de zwem mers en zwemsters ook op de langlauf-ski's te bewonderen zullen zijn. Ook Beele toonde zich tevre den met de getoonde verrich tingen. „De dames hebben aan de verwachtingen vol daan", zei de inwoner van Alphen aan den Rijn. „Als we de hier gerealiseerde tij den met de eerdere Europa Cups vergelijken, lag het ni veau bovendien erg hoog. En dan toch tweede worden, ja dan mag je constateren dat het goed is gegaan". Records De Oostduitse chef-trainer Wolfgang Richter, die zijn herenploeg achter de on danks de absentie van Mi chael Gross overtuigende Westduitsers als tweede zag aantikken, onderstreepte die laatste constatering. Naamge noot Dirk Richter (geen fa milie) zorgde voor de inter nationaal gezien meest aan sprekende prestatie met een officieus wereldrecord op de 100 meter rugslag in 54,20 en een officieus Europees record op de dubbele afstand in 1.58,00. „Ik wist dat hij snel zou gaan, maar zo snel, nee dat had ook ik niet verwacht. Door de erg sterke bezetting hier was hij extra gemoti veerd", aldus de oudste van beide Richters. De Nederlandse herenploeg beleefde twee nogal wissel vallige dagen. Op de eerste dag werd het nationaal re cord op de 4x100 meter wis selslag door Edsard Schlinge- mann, Ron Dekker, Frank Drost en Hans Kroes tot tweemaal toe scherper ge steld: 3.46,76 in de series en zelfs 3,45,46 in de finale. Vooral Dekker en Kroes wa ren in Den Bosch ook op de individuele nummers goed op dreef. 'Dekker, voor wie de KNZB driftig op zoek is naar betere trainingsfaciliteiten dan nu in zijn woonplaats Deventer mogelijk zijn, werd derde op de 100 meter schoolslag in een sterke 1.01,62. Op de dubbele af stand ging hij gistermorgen eveneens dapper van start, maar op de laatste baan ont brak (nog) de vereiste kracht. Kroes werd derde op de 100 meter vrije slag in 50,28. Beele waagde zich na afloop aan de voorspelling dat Kroes tijdens de Nederlandse winterkampioenschappen on der de 50-secondengrens zal komen. Frank Drost bleef, evenals AZPC-clubgenoot Edsard Schlingemann, ietwat onder de verwachtingen. „Hij is druk bezig met zijn studie", vergoelijkte Beele. „Licha melijk was Frank er wel, maar zijn hoofd was ergens anders". DICK KIERS SYDNEY/TOKIO De ver richtingen van Henri Leconte in de finale van het tennis toernooi van Sydney om het kampioenschap van Nieuw Zuid-Wales tegen de Nieuw- zeelander Kelly Evernden heeft de Fransman met 6-7, 6- 2, 6-3 niet alleen de hoofdprijs van 65.000 gulden opgeleverd, maar ook een felbegeerde plaats in het uiterst lucratieve Masterstoernooi dat over een maand in New York begint. De 22-jarige Leconte, die na Nice zijn tweede Grand Prix- -zege van dit jaar boekte, weet een matige start aan maag klachten. „Ik voelde me in de eerste set niet lekker", zei de nummer twintig van de we reldranglijst. „Ik heb toen om een paar pillen gevraagd en die hielpen voortreffelijk. Ik speelde ineens formidabel. Zo goed was ik nog nooit". Manuela Maleeva heeft op de valreep in 1985 toch nog een Grand-Prixzege geboekt. De 18-jarige Bulgaarse verdedigde haar titel in Tokio met succes tegen de Amerikaanse Bonnie Gadusek, maar moest er wel alle energie in steken: 7-6, 3-6, 7-5. Marcella Mesker slaagde er met haar Australische part ner Elisabeth Smylie niet in het dubbelspel op haar naam te brengen. Mesker en Smylie kregen in de finale geen schijn van kans tegen het gerenom meerde duo Claudia Kohde- -Kilsch en Helena Sukova: 0-6, 4-6. HILVERSUM De Neder landse rugbyploeg heeft zater dag in de eerste interland te gen de Verenigde Staten ern stig teleurgesteld. De formatie van coach Dick Jansma faalde over alle linies en ging kans loos ten onder met alleszeg gende cijfers van 3-20. Oranje heeft geen seconde grip op het duel gehad. Smi{ ling West-Duitsland bij ;ren en Zwitserland bij de is hebben in Grindelwald <PiT($uroPese tite^s curÜng ver- De Nederlandse heren en als achtste, de da- als elfde. 2; 78( len De Nederlander bezet na acht ronden in nans wereldkampioenschap (Van men voor junioren nog iibenfls alleen de eerste plaats nks een remise tegen Del- ssen Jong jen Riet Bijlholt, de Var lingse choreografe van de 1S" erlandse dames turnselec- O_ozal met ingang van 1 janu- loe-laar functie neerleggen, irtere (trick orsport De hoogste on- cheiding in de nationale ansei 3rsPort> de Hans de Beau- chol* beker, is zaterdag in Ede forst, ekend aan Bernard u®: lieders, de passagier van trick! anc°ureur Egbert Streuer. duo veroverde de laatste jaar het wereldkampi- 1). 3 °hap. 3-1 istrijden De Russin 3-2 alja Gorbenko is in Saraje- To® wereldkampioene bij de ju- en geworden. Het zilver voor de Westduitse Suzan- hijs- lecher, die het goud in de erda verspeelde door drie keer allen. lusk, ries- Ruiter Durand 1-<l last Whitaker aart Nden De Franse ngruiter Pierre Durand Ak* ll tijdens het internationale cours hippique van Lon- dat deel uitmaakt van het rt opese circuit voor de we- d0' ibeker, de Brit John Whi ter, cr op de voorlopige rang- achterhaald. Beiden heb- s00, 54 punten. De Zwitser Hui- :"Tlas Fuchs, die tijdens i iping Amsterdam won, is I, de. Durand won op zijn tra) r kostbare tpppaard Jappe- - zaterdag de wereldbeker- Istrijd Enorme belangstelling in Hilversum voor de oefentweekamp tussen Jan Timman (links) en wereld kampioen Gari Kasparov. HILVERSUM Het was gis teren precies vijftig jaar gele den, dat Max Euwe wereld kampioen schaken werd door Aljechin te verslaan. Er heer ste een ongekende schaak- koorts in Nederland en er werd zelfs een heuse Euwe- -mars gecomponeerd. Dit weekeinde bleek in Hilversum dat het schaakvirus weer in opmars is. Het KRO-gebouw was minstens vele keren te klein om alle geïnteresseerden in het begin van de tweekamp tussen de kersverse wereld kampioen Gari Kasparov en de uitdager-in-spe Jan Tim man te kunnen bergen. Het duo hield de ademloos toekij kende schaakliefhebbers niet minder dan zes uur en twintig minuten (51 zetten) in de ban. Toen legde Timman met een vermoeid gebaar zijn witte ko ning om. Dat hield in, dat Kas parov zijn eerste officiële par tij na het veroveren van de wereldtitel op 9 november in winst omzette. Na de lang nagalmende gong slag van arbiter Constant Or- baan waren de eerste zetten van de nummers één en drie van de wereld tien minuten lang niet voor de toeschouwers te zien. De batterij fotografen, die van heinde en verre waren komen opdagen, onttrok de spelers op het podium volledig aan het gezicht. Toen Orbaan met een beslist gebaar het to neel schoonveegde, bleek de hoofdvariant van het Spaans op het bord te zijn verschenen. Volgens Hans Ree, die met Genna Sosonko het commen taar verzorgde, was het de opening, die in honderd jaar toernooischaak het meeste is voorgekomen. Overigens had Ree nog even met de gedachte gespeeld om het publiek zin gend op de Euwe-mars te ver gasten. Maar na een luidkeelse oefening in de persruimte zag hij er toch maar van af. VALKENSWAARD De machtige heren van de tennisbond zullen zich na de titelstrijd op overdekte banen, afgelopen week in Valkenswaard, toch wel een paar keer achter hun oren krabben. Althans, dat zou hen niet misstaan. Want de beide titels in het enkelspel in Valkens waard kwamen terecht bij ongeplaatste spelers. Bij de dames was de 18-jarige Nicole Jagerman de ge lukkige winnares van de eerste prijs ter waarde van 1000 gulden. Zij was in het door afzeggingen van de topspelers gedevalueerde toernooi in de eindstrijd net iets meer op dreef dan Carin Bakkum (6-4, 4-6, 7- 6). Het verloop bij de he ren echter moet de tennis bond nog meer aan het denken zetten. Met Wim Groeneveld heeft de bond een kampioen gekregen die geen plaats heeft op de nationale ranglijsten. De bekendmaking van de lij sten ontlokte bij de 24-jarige Groeneveld, die in het district Den Haag voor Leeuwenbergh competitie heeft gespeeld, zo wel teleurstelling als woede. Die uitte hij in de loop van het toernooi al duidelijk. Beter was dat hij die gevoelens om zette in een enorme vechtlust en wil om te winnen. Dat hielp hem in de halve finales al bij de verrassende zege op de als eerste geplaatste Fred die Sauer. Het was de tweede keer binnen acht dagen dat de twee elkaar troffen. Vorige week won Sauer binnen 35 minuten met twee keer 6-1. De vroegere Zuidafrikaan faalde echter in -Valkens waard. Hoewel hij dat ontken de zal de druk die door het anti-Zuid-Afrika Komitée op hem werd gelegd, zeker heb ben meegewerkt. Sauers schoonmoeder ontving zater dagochtend een telefoontje dat als haar schoonzoon in actie zou komen, het comité een be zoek zou brengen aan Val kenswaard. Dat het uiteinde lijk toch niet zover kwam, maakte op de mentale gesteld heid van Sauer weinig uit. Groenevelds tegenstander in de eindstrijd was Jan-Willem Lodder. De 18-jarige winnaar van het Winter Satelliet-toer nooi, had de laatste twee be reikt door een overwinning op Vermeeren. In de eindstrijd bleek duidelijk het verschil tussen de twee. De technisch begaafdere Groeneveld liet zijn tegenstander rustig uitra zen om op de juiste momenten naar het net te komen en ten slotte te winnen met 7-5, 7-6. Groenevelds zege was afgezien van de plaatsing, nog een smet op het blazoen van de KNLTB. De 24-jarige heeft in zijn elfjarige ten nisloopbaan slechts vijf keer les gehad. „Alles heb ik zelf moeten doen. Pas de laatste twee jaar ben ik mijzelf echt bewust van de kwaliteiten die ik heb. Daarom heb ik ook gekozen voor tennis". Dat resulteerde in een serie van vijf overwin ningen in A-toernooien. „En daarnaast stond ik nog eens in acht finales. Daarom was de bekendmakng van de nationa le ranglijsten ook zo'n klap. Ik hoop dat de bond mij nu als nog een plaats geeft. Ik denk dat ik dat wel heb verdiend". ASSEN Na het bewind Kooiman, Hopman en Ruitenberg is Hilbert van der Duim de nieuwe grootvorst in het schaat sende marathonpeloton. De tweevoudig wereld kampioen bij de allroun- ders heeft in zijn eerste jaar na een korte acclima- tisatie veel respect afge dwongen bij de mannen- -var\-de-extra-lange-adem. Niet zozeer door zijn perfecte techniek, maar vooral door zijn flitsende demarrage en door zijn vermogen de tactische be ginselen van het mara thonrijden snel over te ne men. In de derde nationale mara thonzesdaagse was Van der Duim oppermachtig. Hij con troleerde op vrijwel alle dagen de race over de klassieke af stand en wist zich'halverwege al praktisch zeker eigenaar van de gouden 'schaats. Giste ren op de slotdag sprong de Fries in strijd met het aan staande leraarschap in de eco nomische wetenschappen bepaald niet zuinig om met zijn onuitputtelijke krachten. Omringd door drie ijzersterke, trouwe knechten (Cazemier, Bakker, Hopman) deed Van der Duim op de kunstijsbaan van Assen voor 7000 toeschou wers de tijden van Emiel Hop man herleven. Vrijwel con stant reed hij aan de kop van het peloton of er honderd me ter voor. In de laatste bocht sprong hij soepeitjes over zijn enig overgebleven concurrent de 21-jarige Van Kempen heen en haalde zijn tweede zege (zijn derde in dit seizoen) in deze zesdaagse in de snelste tijd ooit: 1.08.06,06. Een dag eerder moest hij de strijd nog staken. Toen ging de overwin ning naar Jos Pronk vóór Evert van Benthem.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13