86 final* Gek inde USSR Bezoekers Zwevende trein Wereldtentoonstelling in Vancouver CeidócSouAOtit' Nederland laat verstek gaan op Expo GUNT BLIK OP TOEKOMST VAN TRANSPORT EN COMMUNICATIE Ogen te kort ZATERDAG 14 DECEMBER 1985 VANCOUVER - Nauwelijks vijf maanden heeft Vancouver nog de tijd om alles in gereedheid te bren gen voor het grootste spektakel in de precies honderdjarige geschiede nis van deze Westcanadese haven stad. Op 2 mei 1986 gaan de poor ten open van Expo 86, de wereld tentoonstelling waar bijna vijftig landen en tientallen grote bedrijven de nieuwste snufjes zullen tonen op het gebied van transport en com municatie. De ruim vijftien mil joen bezoekers zullen op het Expo sitieterrein echter tevergeefs zoeken naar een Nederlands paviljoen. Ons land, dat zich zo graag be roemt op zijn vooraanstaande plaats in de wereld van transport en communicatie, laat in Canada verstek gaan. Het is natuurlijk de vraag hoeveel be zoekers de Nederlandse afwezigheid zal opvallen. Maar er is zeker één groep, die het ontbreken van een Nederlandse ver tegenwoordiging zeer aan het hart gaat. Dat zijn de vele duizenden ex-landgeno ten, die zich de afgelopen decennia in Canada hebben gevestigd. „Heel jammer dat Nederland niet aan wezig is", zegt ex-Nederlander Ad van Haatten, directeur toeristische marketing van Expo 86. Hij is een van de vele ex- landgenoten in British Columbia, de deelstaat waarvan Vancouver de hoofd stad is. Je komt ze dan ook overal tegen. ..Holland Gardens" heet het bedrijf dat zich blijkens een reclamebord heeft ge specialiseerd in het inrichten van de vele dakterrassen in Vancouver. In het tele foonboek staan de Hollandse namen in groepjes bij elkaar. En de receptioniste van het luxueuze Mandarin-hotel her kent het accent en antwoordt in foutloos Nederlands. Hoe jammer hij het persoonlijk ook vindt. Van Haatten heeft geen minuut wakker gelegen van de Nederlandse af wezigheid op Expo 86. Daar heeft hij ook niet de kans voor gekregen. De afge lopen maanden heeft hij kris-kras over de wereld gereisd om touroperators, reis bureaus en bedrijven te interesseren voor bezoeken aan de wereldtentoonstel ling. En met succes. Vancouver rekent volgend jaar op meer vijftien miljoen Expo-bezoekers, van wie al ruim veertig procent kaartjes heeft gekocht. De meesten van hen ko men uit Canada, de Verenigde Staten en Japan. Jaarlijks brengen ruim 1,1 miljoen Euro peanen een bezoek aan Canada, onder wie meer dan 66.000 Nederlanders. De verwachting is dat deze aantallen, mede dank zij de goedkopere dollar (de Cana dese dollar is aan de Amerikaanse „ge koppeld"), in 1986 met zo'n vijf a tien procent zullen stijgen. „1986 is hét jaar voor mensen die naar Canada willen. Waarom zouden ze dan niet eens door reizen naar de westkust? Zowel Expo 86 en Vancouver als de ongerepte natuur in British Columbia zijn het meer dan waard", aldus Peter FelderhofT, directeur van NRV-Holiday, dat samen met reis bureau Travel Trend is benoemd tot of ficiële agent van Expo 86 in Nederland en België. Het vorige evenement van internationa le allure dat in Canada werd gehouden, de Olympische Spelen in 1976 in Mon treal. én de vorige wereldtentoonstelling, in 1984 in het Amerikaanse New Orle ans, zijn beide op een financieel debacle uitgelopen. Vancouver lijkt zijn zaakjes beter te hebben georganiseerd. Het hele spektakel gaat een half jaar du ren en kost ruim anderhalf miljard Ca nadese dollar, omgerekend ruim drie miljard gulden. Als Expo 86 op 13 okto ber de poorten sluit en de balans wordt opgemaakt, rekent men op een financië le „injectie" in de regio van zo'n zes miljard gulden. Bovendien houdt Van couver aan de wereldtentoonstelling een geheel nieuw stadscentrum over. Vrijwel alle Expo-gebouwen moeten voor eind 1986 zijn afgebroken. In een tijdsbestek van twintig jaar zal het hele zeventig hectare grote Expo-terrein worden volge bouwd met huizen, winkels en kantoren. Voorlopig is Expo 86 echter nog volop in opbouw. Toen Nederlandse journalis ten er vorige week een kijkje kwamen nemen, lag het werk door vorst en sneeuw - uitzonderlijk in Vancouver, dat een zeer gematigd klimaat heeft - tijdelijk stil. Een tocht over het aan wa ter gelegen Expo-terrein en de bezichti ging van enkele paviljoen bood evenwel een voorproefje van wat de bezoekers tussen mei en oktober kunnen verwach ten. Wandelpaden voeren langs historische en futuristische bouwsels en naar plein- Expo Deze week hebben in Oslo twee artsen de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst genomen. De een is Amerikaan en heet Lown, de ander is Rus en heet Tsjazov. De prijs krijgen zij voor het oprichten van de IPPNW, de internationale art senorganisatie voor de vrede. Toch ziet het er niet naar uit dat de uit reiking van de Nobelprijs de mooiste dag in het korte bestaan van deze organisatie zal worden. Nog voor de uitreiking kon uitbreken brak er een rel uit die voorlopig niet te sussen valt. Tsjazov blijkt in 1973 een brief te hebben ondertekend waarin dis sident Sacharov „ten scherpste" werd veroordeeld vanwege activiteiten „ge richt tegen de vredespolitiek van de Sov jet-Unie". Tot overmaat van ramp werd ook bekend dat de psychiater Vartanjan al jarenlang Russisch afgevaardigde is op congressen van de IPPNW. In 1983, in Helsinki, stapte de Nederlandse afge vaardigde Weerts op de man af om te zeggen dat de „combinatie van zijn functies nadelig was voor de artsenorga nisatie". Dat hielp niet. Marat Vartanjan is nog steeds afgevaardigde. Waarom zo veel heisa om die man? Als je in de Sovjet-Unie meningen ver kondigt die het regime niet zinnen, kun nen er twee dingen gebeuren. Je wordt opgesloten of je wordt voor gek ver klaard en alsnog opgeborgen. Dat is nu oud nieuws, maar in 1970 stonden de psychiaters, verenigd in de Internationa le Vereniging van Psychiaters (IPA) daar nog echt van te kijken. Nu zeer bekende dissidenten als Pjotr Grigorenko. Vladi mir Boekovski of Roj Medenev zaten toen in een gekkenhuis of waren er juist uit ontslagen. Canadese psychiaters wa ren de eersten die aan de bel trokken. Vervolgens begonnen steeds meer psy chiaters zich ongerust te maken. Toen doemde het volgende probleem op: wat hebben we die Russen eigenlijk te verwijten? We sluiten ook wel eens de verkeerde op en in onze gekkenhuizen zitten ook mensen die vinden dat alles anders moet: de Napoleons en andere wereldverbeteraars. Waarom zouden de Russen hun Napoleons niet mogen op sluiten? Al gauw werd duidelijk dat het opbergen van Russische dissidenten geen bedrijfsongeval was. In 1971, op het congres van de IPA, de internationa le psychiatersvereniging, kregen Russi sche psychiaters vervelende vragen te beantwoorden. De psychiater Andrej Snezjevski noemde de aantijgingen een „boosaardig verzinsel".. Die Snezjevski is een interessante man. Hij bedacht een sluitend systeem om op elk protest een psychiatrisch etiket te kunnen plakken. Russische dissidenten hebben altijd geprobeerd binnen de wet te opereren, wat theoretisch heel goed. kan omdat de Russische grondwet vrij heid van meningsuiting garandeert. Nu heeft de Sovjet-Unie een, naar eigen zeg gen. zo goed als ideale staatsinrichting. Wie kan daar wat op tegen hebben? Ben je. tegen dan bestrijd je het goede en ben je of een misdadiger, of je bent gek. Ver ontrustend veel dissidenten bleken gek te zijn. Het vreemde was dat die mensen helemaal niet zo'n gekke indruk maak ten. In 1971 slaagde Vladimir Boekovs ki, zelf het slachtoffer van „paranoide voorstellingen om de wereld te verbete ren", er in om twee kopieën van psychi atrische rapporten over zes Sovjet-dissi denten naar het westen te sturen. Of westerse psychiaters ook vonden dat die zes gek waren? Die konden geen spoor van gekte ontdekken. Trouwens, ook vrienden en familie was die gekte nooit opgevallen. Maar dat hoeft ook niet volgens de theo rieën van Snezjevski: Je kunt heel goed gek zijn zonder dat je je gek gedraagt. Berucht is zijn theorie van de „langzaam voortschrijdende schizofrenie", die - ten overvloede - alleen in Rusland opgeld doet. Het ziektebeeld wordt ge kenmerkt door achtervolgingswaanzin. De patiënt overschat zichzelf en kan „grandioze ideeën naar voren brengen om de wereld te verbeteren". Merkwaar dig genoeg kan de patiënt wel normaal sociaal functioneren. Sterker nog: „Men sen in hun omgeving krijgen niet de in druk dat ze echt gek zijn. Het schijnbaar normale gedrag van zulke zieke mensen die tegen de maatschappij gerichte han delingen plegen, wordt door de anti-Sov- jetpropaganda gebruikt om lasterlijke be weringen te doen als zouden ze psy chisch niet gestoord zijn". Dus als je je normaal gedraagt ben je gek, een ideale diagnose om dissidenten geruisloos op te bergen. Overigens leidt een aantal van hen nu in het westen probleemloos een „schijnbaar normaal" bestaan. In 1971 werd door psychiaters op het congres van de internationale psychia tersvereniging al stevig tegen het „poli tieke misbruik van de psychiatrie" ge protesteerd. In 1977 kwam het zelfs tot een motie van afkeuring. Vlak voor het congres in 1982 trok de bond van Sov- jetrussische psychiaters zich uit de IPA terug om de schande van een onherroe pelijk royement voor te zijn. Op de di verse congressen viel een Russische psy chiater op die de theorieën van Snez jevski als een leeuw verdedigde. Dat was Marat Varatjan. Dezelfde Varatjan die later tot verlegenheid van de Nederland se delegatie opdook als afgevaardigde op congressen van de internationale artsen organisatie voor de vrede. Het was vast geen leuk feest daar in Oslo. Vladimir Boekovski was zo'n Sovjetburger die zich „normaal gedroeg en dus gek was", volgens de maatsta ven van psychiater Snezjevski. Boekovski woont nu in het westen en deze foto werd in 1979 gemaakt toen hij na een jarenlang verblijf in een psychiatrische gevange nis in Zurich aankwam. Hij barstte in tranen uit toen hij daar werd verwelkomd door de verbannen Russische schrijver Levitin Krasnov. plaatst van Europa en de oostkust van de Verenigde Staten naar het gebied rond de Stille Oceaan. Bezoekers van Expo 86 zullen ogen en, vooral, tijd te kort komen om alle pavil joens te bezoeken. Maar iedereen die er de ruim negen uur durende vliegtocht naar Vancouver voor over heeft (CP-Air en KLM vliegen rechtstreeks), doet er goed aan ook enige tijd door te brengen in de ongerepte natuur van British Co lumbia; te genieten van de bergen, bos sen. stranden en fjorden én van de verse zalm. Ook de stad Vancouver is een uitgebrei de bezichtiging waard. Niet in de laatste plaats omdat ondanks het ontbreken van een Nederlands paviljoen, in het cen trum van de stad toch nog een Neder landse bijdrage aan de festiviteiten valt te bewonderen. Het is volgend jaar precies honderd jaar geleden dat drie Westcanadese stadjes werden samengevoegd en vernoemd naar Captain George Vancouver, de man die het gebied negentig jaar tevoren in kaart had gebracht. De voorouders van deze Britse zeevaarder en ontdek kingsreiziger waren afkomstig uit het Drentse Coevorden, dat deze „centenni al" heeft aangegrepen om de banden met Vancouver nauw aan te halen. In het Canadese verrijst daarom binnenkort een replica op drie kwart van de ware grootte van het kasteeltje van Coevor den, eeuwenlang familiebezit van de VanCouvers. Het kasteel komt (geduren de zes maanden) te staan in het hartje van de stad, tussen de wolkenkrabbers, in de buurt van grote hotels, voor de deur van het belangrijkste warenhuis en schuin tegenover de Art Gallery, waar een tentoonstelling van zeventiende- eeuwse Nederlandse meesters zal wor den gehouden. Grote bedrijven als KLM, Heineken, ABN en het Canadese CP-Air hebben inmiddels in kasteel en bijgebouwen een (toren)kamer gehuurd. Zo is Nederland volgend jaar, dank zij het „achterdeurtje" van Coevorden, toch nog prominent in Vancouver aanwezig. JOS TIMMERS RECHTS: Herkennings punt van de wereld tentoon stelling in Vancouver is het Expo- centre. 's Avonds weerspiegelt de verlichting van de grote bol in het water. LINKS: Expo 86 belooft voor jong en oud een onge ëvenaarde combinatie te worden van wetenschap, cultuur en vermaak. tjes waar het, als de sneeuw is verdwe nen en de bomen uitlopen, waarschijn lijk goed toeven is. Een supersnelle Ja panse trein „zweeft" op precies één cen timeter boven de rails van het ene naar het andere eind van het drie en een hal ve kilometer lange Expo-terrein. Wie het rustiger aan wil doen, stapt in de kabel baan. De wereldtentoonstelling in Vancouver is- de eerste, waaraan de Verenigde Sta ten, de Sovjet-Unie én de Volksrepu bliek China deelnemen. Onlangs zijn de landenpaviljoens opgeleverd. Ruim vier maanden hebben de deelnemers de tijd om de bouwsels naar eigen inzicht te verfraaien. De meeste landen willen nog niet precies onthullen wat zij gaan tonen. Van de Zwitsers is bekend dat zij aan de buiten kant van hun onderkomen een reusach tig horloge bevestigen, maar wat er bin nen te zien zal zijn blijft voorlopig ge heim. De Verenigde Staten en de Sovjet- Unie voeren de bezoekers van hun pa viljoens mee in het onderzoek van de ruimte. Andere landen, zoals bijvoor beeld het waterrijke Indonesië of de An- desstaat Peru, laten zien, hoe zij hun spe cifieke transport- en communicatiemoei lijkheden overwinnen. Een „must" voor De Royal Canadian Mounted Police heeft een eigen onderkomen op het Expo-terrein, waar de „Mounties" dagelijks demonstra ties zullen geven van hun formidabele paardrijkunst. Ook zijn er optredens van het al in 1876 opgerichte muziekkorps van de Mounted Police. iedere bezoekers is het imponerende Expo-centre, een reusachtige, zeventien verdiepingen hoge bol, waarin zich on der meer het grootste Omnimax-theater van de wereld en talrijke Exposities be vinden. Een razendsnelle metro voert de bezoekers in vier minuten naar het Ca nadese paviljoen, het enige dat niet op het Expo-terein is gelegen en dat na af loop van de wereldtentoonstelling als conferentiecentrum dienst zal doen. Expo 86 wordt een ongeëvenaarde com binatie van wetenschap, cultuur en ver maak en opent de deuren naar toekomst van transport en communicatie. Dat geldt vooral voor de vele zakenlieden die zich hebben ingeschreven voor de tientallen congressen, seminars en vak beurzen die gedurende de wereldten toonstelling worden gehouden. Expo 86 en Vancouver zijn in die zin symbool geworden van de Pacific-Basingedachte, waarin het economische zwaartepunt van de wereld zich steeds meer ver-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 37