de richting van nsamenwerking met bedrijven Ziekenhuis kan vergelijking moeiteloos doorstaan MINISTER DEETMAN OVER AZL: - WM3EMISCH ZIEKENHUIS LEIDEN NA 4 ZATERDAG 14 DECEMBER 1985 QaidviQowtcvnt pagina 5 it Academisch Ziekenhuis iden (AZL) is een van de :ht academische ziekenhui- n die Nederland rijk is. De izuinigingen (in het kader van taakverdeling en concentra- i) zijn ook aan het AZL niet lorbijgegaan. Daarentegen in wel worden gestart met de euwbouw van het ziekenhuis, aarvan de eerste fase nu is gerond. Die nieuwbouw is »n kostbare zaak, waarmee ile honderden miljoenen zijn imoeid. wai 0ister Deetman (Onderwijs t Genschappen) is de eerst verant- loa Ordelijke bewindsman voor d€ ademische ziekenhuizen: het ter- waar het wetenschappelijk on wijs en onderzoek onverbreke lijk zijn verbonden met de volksge it is b Odheid. 1 zijn ministerie in Zoetermeer aten we met Deetman over te lai ecifieke problemen, waar men iden mee te maken heeft. Vooral d i vraag óf en wanneer de twééde n tevr se van de nieuwbouw zal kunnen t regi (orgaan, houdt de gemoederen lijkt d nnen het AZL al geruime tijd be- en d(g. We besluiten met de deur ir g iis te vallen en vragen de be- "i pdsman hoe de kansen staan le ipr de tweede fase toe d >uw. scoor tonde word l 'Welnu, de situatie is als volgt", jt Deetman geduldig uit: ,,Zo'n ikenhuis bouw je aan de hand n een gedegen structuurplan. Dat in voor het tweede deel van de luwbouw is inmiddels goedge- urd, evenals het budget van 300 h! U°en 9ulden- Nu moet eerst wor- fen overlegd met de gebruikers an het 9edouw Vervolgens gaan me® met de architecten en adviseurs ten over het maken van een lopig bouwontwerp. In eerste ïistantie betreft dat het ontwerpen an de gevel en het skelet van het ibouw, waarna het ontwerp verder ent te worden ingevuld. Aan die ruiling van het ontwerp wordt nog (op gewerkt en dat moet begin 5 rond zijn. Begrijp me goed: een efinitieve beslissing over de twee- "Bk 1 oorlc i/eml med moet ik dan formeel nog zing 'vf™ ijftig I die Probleem Petman ze9t zich ervan bewust te 00kj jn, dat er nóg een probleem voor vertraging kan zorgen: (ijk, het is een hele klus om dat 'aw^eede deel van de nieuwbouw passen in de ruimte tussen de ;staande nieuwbouw en de oude ibouwen. De gebruikers le gebouwen moeten eerst ver- jen naar een tijdelijk onderko men, alvorens het tweede deel van de nieuwbouw kan worden betrok ken". tooid? ,,De plannen zijn erop gericht dat het geheel nieuw gebouwde acade mische ziekenhuis in 1992 gereed komt. Het beddenaantal is dan wel iswaar niet vergroot, maar de kwali teit is dan natuurlijk aanmerkelijk verbeterd". ,,Zeer zeker niet. Het gaat echt niet alleen om de bouwtechnische kwali teit, maar ook om de filosofie van de nieuwbouw: zo is bijvoorbeeld de oude structuur van aparte pavil joenen verlaten. Bovendien komt er een centrale ingang. Voordelig is ook dat het facilitair bedrijf zal wor den gecombineerd. Om maar eèns een voorbeeld te noemen: er zal één centrale polikliniek komen. Het publiek zal de voordelen van die nieuwe opzet snel genoeg ondervin den". In 1983 ging voor alle universiteiten, hogescholen en academische zie kenhuizen de operatie-TVC (taak verdeling en concentratie) van start. Dat was een immens bezuinigings plan. Wat waren nu precies de con sequenties daarvan voor de studie geneeskunde aan de Leidse uni\ siteit en voor het Academisch Zie kenhuis als geheel? ,,De faculteit geneeskunde van de universiteit moest 8,5 miljoen bezui nigen en het Academisch Zieken huis 5,3 miljoen. Niet in één klap overigens, maar geleidelijk oplo pend. Die bezuinigingsbedragen zullen in 1987 bereikt moeten zijn. Het AZL heeft tot nu toe de volgen de maatregelen genomen: sluiting van de buitenkliniek in Noordwljk, minder uitgaven voor heelkunde en een reorganisatie van de laborato ria en de verschillende diensten, waardoor efficiënter en goedkoper gewerkt kan worden. Ook wordt er nu meer efficiency betracht bij het onderwijs en onderzoek". ,,Het ziekenhuis heeft mij laten we ten, dat er wel wat problemen wa ren bij het bezuinigen op taken die rechtstreeks met de patiëntenzorg te maken hebben, zoals anaesthe- sie en cardiologie. Ik heb daarom besloten, het ziekenhuis voor de ja ren 1985 en 1986 tijdelijk compen satie te bieden om die knelpunten op te lossen. Over een definitieve oplossing zal ik nog overleg voeren met staatssecretaris Van der Reij- den van WVC". ,,Die TVC-operatie was hard nodig. Zegt u maar waar de noodzakelijke bezuinigingen bij het hoger onder Minister Deetman: „Het publiek zal de voordelen i opzet van het AZL snel genoeg ondervinden". wijs en de academische ziekenhui zen anders vandaan zouden moe ten komen. Ik ben niet ontevreden over wat er tot nu toe is bereikt. Tussen de academische ziekenhui zen onderling heeft een goede taak verdeling plaatsgevonden en som mige activiteiten zijn nu geconcen treerd op één plaats of op een be perkt aantal plaatsen. Zo zijn bij voorbeeld levertransplantaties al leen nog maar mogelijk in het Aca demisch Ziekenhuis in Groningen. En wat het medisch onderzoek be treft: op dat terrein is heel selectief bezuinigd. Het goede is gespaard gebleven. Bovendien zijn door die taakverdeling en de daarmee ge paard gaande verbetering van de efficiency minder artsen nodig om medisch onderwijs te geven. Dat is ook weer een goede bijdrage aan de bezuinigingen". strijd Er is al jarenlang een zekere strijd gaande over de vraag wie nu eigen lijk verantwoordelijk moet zijn voor de academische ziekenhuizen: de minister van onderwijs en weten schappen óf de minister van wel zijn, volksgezondheid en cultuur? Hoe ziet de toekomst er wat dat be treft uit? Deetman antwoordt omzichtig, want het gaat per slot van rekening om het behouden van zijn eigen toko: ,,Op die zaak kan ik niet vooruitlo pen. Er is een landelijke adviesor ganisatie ingesteld die binnenkort een rapport zal uitbrengen. Het ka binet is er in elk geval van over tuigd dat het dringend nodig is, bin nen afzienbare termijn definitieve beslissingen te nemen over de taak en de positie van de academische ziekenhuizen. Het streven is, dat er in de zomer van 1986 meer duide lijkheid komt over financiering en planning van academische zieken huizen en over bestuurlijke regelin gen". ,,Eén ding staat voor mij al vast: academische ziekenhuizen zijn per definitie grensoverschrijdend. Dat wil dus zeggen dat zowel onderwijs als volksgezondheid ermee te ma ken hebben. Voor de gezondheids zorg zijn die ziekenhuizen belangrijk en ook voor het onderwijs en het geneeskundig onderzoek. Die ver wevenheid kan erg lastig zijn en leidt tot vragen als: wie betaalt wat en wie heeft het voor het zeggen? Hoe de keuzes ook uitvallen, onder wijs én volksgezondheid zullen op dit punt altijd met elkaar moeten blijven samenwerken. Als de minis ter van O en W de eerstverantwoor delijke blijft, is intensieve afstem ming met WVC vereist. En wordt WVC de baas, dan moet regelmatig met O en W worden overlegd". Zijn acht academische ziekenhuizen voor zo 'n klein landje als Nederland niet een beetje te veel van het goe de? ,,Dat zult u mij niet horen zeggen. Volgens een internationale norm mag er op elke anderhalf miljoen inwoners van een land een acade misch ziekenhuis zijn. Ik ben er wel van overtuigd, dat niet elk acade misch ziekenhuis, maar ook niet elke faculteit geneeskunde, zich hoeft te specialiseren in alle medi sche handelingen. Ik heb het net al gehad over de noodzaak tot taak verdeling en concentratie. Natuur lijk moet wel elk ziekenhuis een blindedarm kunnen weghalen, maar niet elk ziekenhuis kan peperdure behandelingen zoals hart- of lever transplantaties verrichten". ,,Je hoort wel eens dat de kosten van de academische ziekenhuizen almaar zullen blijven stijgen, maar dat is een fabeltje. Ze worden op dezelfde manier behandeld als ge wone ziekenhuizen, dus er wordt te voren een budget opgesteld dat men niet mag overschrijden. De af gelopen jaren zijn de kosten van de gezondheidszorg trouwens al flink gedaald en volgend jaar wordt er op dat gebied opnieuw bezuinigd, namelijk 2,5 procent. Het bedrag dat van mijn begroting naar de aca demische ziekenhuizen gaat, is al sinds 1978 bevroren! Bovendien zijn daar vanaf 1983 die TVC-kor- tingen bijgekomen. Tot mijn vreug de moet ik constateren, dat de aca demische ziekenhuizen er inder daad in slagen binnen het hun ge stelde budget te blijven". kostbaar „Dit alles neemt uiteraard niet weg dat zich in de medische wetenschap steeds meer kostbare ontwikkelin gen voordoen: allerlei transplanta ties en nieuwe diagnostische tech nieken. NMR bijvoorbeeld, waar voor in Leiden tot dusver het enige apparaat staat opgesteld. Dat is een nieuwe methode om mensen door te lichten zonder dat ze de na delen van radio-actieve straling on dervinden. Moderne technieken worden vaak eerst in academische ziekenhuizen geïntroduceerd, dat is waar. Maar dat gebeurt dan wél binnen het budget. Op andere, be staande behandelingen, moet dan dus worden bezuinigd". „Staatssecretaris Van der Reijden en ik vinden, dat nieuwe technieken op beperkte schaal geïntroduceerd moeten worden, dus niet in alle academische ziekenhuizen tegelijk. Daarbij moeten we natuurlijk wel zien te voorkomen, dat noodzakelij ke vernieuwingen onmogelijk wor- den gemaakt. Ik zie het juist als mijn taak, vernieuwingen in de ge zondheidszorg te bevorderen. Daarvoor heb ik dan ook een stimu leringsfonds in het leven geroepen. Ik vind dat de mogelijkheden voor eerste klinische toepassing van nieuwe apparatuur in academische ziekenhuizen moeten worden ver sterkt". We hebben nog een laatste vraag voor de minister. Wat ziet hij als de sterke kant van het AZL? „Leiden zet een goede stap in tfe richting van samenwerking met be drijven. Daar zijn overigens andere ziekenhuizen ook al mee bezig. De medische technologie is niet voor niets een speerpunt in het beleid-; van mijn collega van Economische Zaken. Industrieën blijken veel inte resse te hebben in proefopstellin gen van nieuwe apparatuur". „Ik hoor dat TNO de gezondheids- zorgdiensten in Leiden gaat centra- liseren. Een fraai bewijs van de uit straling die een sterk academisch' ziekenhuis ook economisch kan hebben. Dat doet mij deugd, moet ik u zeggen. Als het daarvoor actief in de slag wil, kan het AZL daar een voortrekkersfunctie in spelen". ét Academisch Ziekenhuis \ZL) is al vele jaren een grote (erkverschaffer in Leiden en (mgeving. Er werken welis- laar niet zoveel mensen als bij e Universiteit (vijfduizend), laar met zesendertighonderd lerknemers doet het AZL ze er niet voor deze gigant on er. Is het zelfs groter dan de emeente Leiden, die een klei- ie drieduizend werknemers in e salarisadministratie heeft laan. Kenmerk van het perso- eelsbestand van het zieken- uis is de grote verscheiden- rjdfeid aan beroepsgroepen. itoffeerders, verpleegkundi- en, computerprogrammeurs, e ledisch specialisten, tuinlie- laboranten, chauffeurs, dministrateurs, vuilnismannen st0 n bewakérs. Je kunt het zo ik niet opnoemen of de be- epsgroep is in het AZL te iden. _en dwarsdoorsnee van de Neder- dandse bevolking", zo typeert soci aal directeur drs. J. J. Overeem de zeeiopulatie van het AZL. Met die zes- aa(fndertighonderd zijn overigens et alle op het AZL werkzame per- 'hen genoemd. Namens de medi ae faculteit van de Leidse univer siteit verdienen duizend werkne- ers hun brood op het terrein van if Academisch Ziekenhuis, terwijl "ook zo'n zeshonderd mensen in ,at Ijenst zijn van stichtingen of er m erken via subsidies van bijvoor- Jld Nierstichting of Koningin Wil- an elminafonds. Voeg daarbij de vrij- 1 permanent bezette zevenhon- rd bedden en de driehonderddui zend bezoekers per jaar van de po- iniek en het mag duidelijk zijn het AZL de vergelijking met een eenvoudig kan doorstaan. Ter vergelijking: Warmond telt zo'n vijf duizend inwoners. Maar sociaal directeur Overeem heeft alleen te maken met de zes endertighonderd personeelsleden die een arbeidscontract met het AZL hebben getekend. Om nog even verder te gaan met cijfers: ze ventig procent van alle werknemers zijn vrouwen tussen de twintig en dertig jaar oud. De verpleegkundi gen nemen een grote plaats in; er zijn tweehonderdvijftig leerlingen werkzaam en zevenhonderd gedi plomeerden. Voorts zijn er zo'n tweehonderd arts-assistenten, hon derd medisch specialisten (dit aan tal groeit), honderd leden van de technische dienst, honderd compu tersdeskundigen en veel laboranten en adminstrateurs. In de „gouden tijden" van de jaren zeventig is het personeelsbestand explosief gegroeid. Daarna is het nauwelijks gezakt, vrijwel stabiel gebleven en volgens Overeem zal er binnenkort een stijging zichtbaar zijn. Onder meer door het invoeren van de arbeidstijdverkorting kun nen meer mensen worden aangeno men. Bij het AZL hebben de bezui nigingen nog geen invloed op de werkgelegenheid gehad. De Buiten kliniek in Noordwijk gaat in de zo mer van 1986 weliswaar verhuizen naar Leiden, maar gedwongen ont slagen waren niet nodig. „En ook in 1986 zullen er beslist geen ontsla gen vallen", belooft Overeem. Wie zich voorlopig geen zorgen over gedwongen ontslagen hoeven maken en de toekomst zelfs met groot vertrouwen tegemoet kunnen zien, zijn gespecialiseerde verpleeg kundigen en automatiseringsperso neel (mensen die zich bezighouden met computers). Aan beide heeft het AZL groot gebrek. Het tekort aan verpleegkundigen (op onder meer het gebied van intensive care en dialyse) wil men terugdringen met een dit jaar gestarte, gezamen lijke opleiding van het AZL, Diaco nessen-, Elisabeth- en Rijnoordzie- kenhuis. Overeem beziet deze situ- AZL MET 3600 WERKNEMERS GROTE WERKVERSCHAFFER IN DE REGIO atie somber. „De ziekenhuizen heb ben voor een slecht image gezorgd door leerlingen op te leiden tot ver pleegkundigen en ze vervolgens op straat te zetten". De directeur zegt dat het AZL deze politiek niet heeft gevolgd. „Maar je ondervindt er wel hinder van". Om computerdeskundigen binnen te kunnen halen zijn door het minis terie van onderwijs toeslagregelin gen (premies) toegestaan. Maar de concurrentie met het bedrijfsleven blijft moeilijk: op een aantal van tachtig a honderd „computerolo- gen", zijn tien vacatures. „Een groot aantal", meent Overeem. „Gelukkig boeit het veel om bij een Academisch Ziekenhuis te werken. Altijd nieuwe ontwikke lingen, het ontginnen van nieuwe terreinen, dat trekt mensen. Dat geldt ook voor de specialist die in Zwolle veel meer zou kunnen ver dienen en het gaat ook op voor de verpleegkundigen", aldus de direc teur sociale zaken. De bevolking van het AZL houdt zich over het algemeen erg rustig. Maar zelden hoort de buitenwereld berichten over moeilijkheden tus sen werkgever en werknemers. „De arbeidsverhoudingen zijn hier góed, zonder scherpe tegenstellingen", meent Overeem. De directeur stelt echter dat sommige AZL'ers mis schien wel te loyaal ten opzichte van de werkgever zijn. „Je kunt te ver gaan in je loyaliteit", zegt hij. Slechts weinig AZL-werknemers zijn lid van een vakbond. Volgens Over eem is twintig procent georgani seerd, maar ligt dit percentage in de verpleging veel lager. „De vrou wen zijn ook veel te lang stil gè- weest, daarom is het goed dat er nu een emancipatiecommissie is;". „Een werkgever heeft een paar las tige gesprekspartners nodig. Voor de juiste balans is een weerwoord, noodzakelijk", zegt de sociaal di recteur die de AbvaKabo zo'n ge sprekspartner noemt. Verder be-_ schikt het AZL over een personeels- raad, een orgaan dat erg veel lijkt op een ondernemingsraad. De ^di rectie van het AZL vergadert even-, veel met allebei. „We spelen ze wei eens tegen elkaar uit, maar we mik- ken er niet bewust op", lacht Over eem. „Tja, het klinkt wat cru, maar als Rietkerk besluit dat de salaris sen omlaag gaan, dan zijn wij ge dwongen die maatregel uit te voe ren en in de computer te stoppen". Van de zesendertighonderd perso neelsleden gaan er vijftienhonderd, met de eerste grote verhuizing mee. Voor vooral diegenen die actief zijn in de poliklinieken verandert veel. Men komt niet alleen in een niedwe werkomgeving terecht, maar krijgt door een grote reorganisatie vaak te maken met andere bazen en vreemde collega's. „Velen hebben er tegen op gezien en velen doen dat nog", weet Overeem. Hij meent dat iedereen bijzonder goed is voorgelicht over de verhuizing en dus weet waar hij of zij aan toe is. „Sommige dingen zullen tegenval len en andere weer meevallen. Maar erg veel personeelsleden gaan er alleen maar erg op voor uit".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 23