beddepanspoelers ons parade- paardje P Ik zie het terrein weieens als een park AZL Onze keuken is een Hilton met vier sterren Zo min mogelijk naden, vanwege het bloed Het ziekenhuis telt vele bedrijven /«CAOeMGCH ZEK0MJS IBOEN 14DECEMB 1985 CfiicUcSoivumt paginal Wie zich een ziekenhuis voor ogen haalt, denkt in de eerste plaats aan een witte, steriele wereld waarin doktoren en verpleegkundigen zich om de patiënten bekommeren. Een wereld met ingewikkelde operaties, ernstige kwalen en een „ziekenhuisluchtje". Waar de meesten niet bij stil staan, is de niet-medische kant van een ziekenhuis. Er is een enorm aantal personen administratief bezig. Voorts zijn er de technische dienst, de schoonmakers en de mensen van de vervoersdienst. Het AZL telt vele kleine en grotere bedrijfjes, die ervoor zorgen dat de doktoren en verpleegkundigen hun werk kun nen doen. Meestal blijven deze afdelingen bescheiden op de achtergrond. Maar op deze pagina wordt een aantal bedrijven voor het voetlicht gehaald. De tuin- dienst, stoffeerderij, keuken, technische dienst en het schoonmaakbedrijf laten zien, dat een ziekenhuis niet alleen uit doktoren, verpleegkundigen en patiënten bestaat. W. Passchier: „Het is een sober gebouw. De franje is er af". W. PASSCHIER, COÖRDINATOR TECHNISCHE DIENST: De nieuwbouw wordt weliswaar kant en klaar opgeleverd, maar dat betekent niet dat bijvoorbeeld de Technische Dienst (TD) in een ge spreid bedje komt. Zo moeten de mensen van deze afdeling in korte tijd vertrouwd zien te raken met de installaties en moeten allerlei kleine klusjes worden opgeknapt. Nieuwe leidingen worden aangelegd, licht punten verplaatst en wat te denken van het probleem van de bedde panspoelers? Om de overgang soepel te laten verlopen is een coördinator nieuw bouw aangesteld en werden veer tien nieuwe personeelsleden aange nomen. De functie van coördinator is toebedeeld aan W. Passchier. Deze heeft al sinds begin juni een kantoortje in de nieuwbouw, zoals het grootste gedeelte van de Tech nische Dienst al afgelopen zomer in het nieuwe ziekenhuis werd gehuis vest. Niet omdat dat gemakkelijker was, maar omdat de Technische Dienst de oude huivesting, gebouw 45, moest verlaten. „De bouwer had ons liever niet zo vroeg ge zien", lacht Passchier. De TD is zijdelings bij de bouwplan nen betrokken. „Wii hebben in spraak bij het planbureau dat de bouw uitvoert, maar we zijn niet bij het ontwerp betrokken", legt Pas schier uit. In het begin was het zelfs zo dat leden van de TD niet in de nieuwbouw mochten komen. Eerst moest toestemming worden ge vraagd. Passchier is erin geslaagd betere contacten te leggen met de bouwer. Hij heeft ook tekeningen gekregen. „We moeten snel ver-, trouwd raken met de installaties, we hebben er nog maar weinig feel ing mee". De coördinator meldt dat er hard aan wordt gewerkt en dat de problemen op tijd overwonnen zullen zijn. LUCHTVERWARMING Zo is er in het nieuwe ziekenhuis een systeem van luchtverwarming, dat geheel nieuw is voor de TD. Ook de centrifugaal koelmachines zijn nog een onbekend fenomeen. Tijdens een rondleiding door de im mense nieuwbouw laat Passchier zien hoe het bezuinigingsspook tij dens de bouw heeft toegeslagen. In het eerste gedeelte zijn bijvoor beeld ketelruimten met afgewerkte plafonds en in het deel dat later is gebouwd is in soortgelijke ruimten een kaal plafond te zien. „Er zijn enkele luchtbehandelingskasten wegbezuinigd en ik denk dat we die in de toekomst toch zullen moeten aanleggen, zegt Passchier. „Ja, het is een sober gebouw, het ziet er netjes uit, maar de franje is er wel af". De TD staat voor de enorme taak in de oudbouw heel veel apparatuur af te sluiten en los te koppelen om die in de nieuwbouw weer aan te slui ten. In november moesten meters koperen leidingen voor onthard wa ter worden aangelegd. Deze moe ten de beddepanspoelers van kalk- vrij (onthard) water voorzien. De bouwer had met dit probleem geen rekening gehouden, die dacht dat de spoelers op gewoon leidingwater konden functioneren. En wat te denken van de PTT die een giganti sche hoeveelheid telefoontoestellen moet plaatsen. Volgens Passchier kost dat karwei 35 manweken. De douchekoppen worden pas geïnstalleerd wanneer de verhuizing zo goed als klaar is. Volgens Pas schier is deze veiligheidsmaatregel nodig omdat er zeer veel wordt ge stolen. ■d.ui.iddi HOOFD TUINDIENST: De bollen zitten weer in de grond en ook voor de hoveniers van het Academisch Ziekenhuis zit die klus er op. In totaal zijn vijfenveertigdui zend bloembollen in de aarde ge stopt. „Het zijn dertigduizend tul pen, hyacinten en narcissen, de rest is bijgoed", zegt de heer G. de Vo gel bescheiden. Hij is hoofd van tuin- en terreinonderhoud, een af deling die door iedereen kortweg tuindienst wordt genoemd. De Vo gel is niet ontevreden met het „groen" op het AZL-terrein. „ik wil het wel eens als een park zien", merkt hij waarderend op. Inmiddels staan er al heel wat voe tafdrukken in het turfmolm dat op de bollenperkjes ligt. Veel bezoe kers en personeelsleden blijken weinig respect te hebben voor het pootgoed. „Je draait je om en ze lopen er doorheen. En bordjes hel pen ook niet", aldus De Vogel. Als de tulpen, narcissen en hyacinten boven de grond komen, worden ze ook wel geplukt. „Maar daar heb ben we erg weinig last van. Dit jaar zag ik een oud vrouwtje blauwe druifjes plukken. Ik zei er wat van, maar toen zei ze dat het voor een zieke was en ze ging gewoon door", lacht het hoofd van de tuindienst. G. de Vogel: „Er is weinig respect voor het groen. Er worden ook wel bloemen geplukt". De afdeling bestaat uit zes vakbe kwame tuinlieden („die echt hart voor hun werk hebben") en is ge vestigd in een landelijk aandoend gebouwtje, dat is ingeklemd tussen een paar moderne gebouwen, een sloot en grote halfronde metalen bouwkeet. De tuindienst beschikt ook over een kas, maar die moet vanwege de gedeeltelijke sloop van de afdeling KNO voor de nieuw bouw nog op een ander plekje wor den neergezet. De Vogel en zijn mensen maken het hele ziekenhuis-' terrein minimaal een keer per week schoon, in de herfstmaanden moet er vanwege de vele bladeren veel vaker worden geveegd. De tuin dienst is ook verantwoordelijk voor de bestrijding van de gladheid. Twee man zijn in de „gevaarlijke" maanden continu paraat om de gladheid te lijf te gaan. De overige taken hebben meer te maken met het „groen". Struiken, heesters en bomen worden ge kocht, maar de eenjarige zomer bloemen worden door de Tuin dienst zelf in de kas gekweekt en ook kamerplanten worden op het ziekenhuisterrein vermeerderd. De afdeling verzorgt namelijk ook alle plantenbakken in de oud- en nieuw bouw. „In het nieuwe ziekenhuis komen honderdzestig grote plan tenbakken", zegt De Vogel. „Daar zal één man in de toekomst elke dag mee bezig zijn: snoeien, voe ding en water geven. We hebben er een speciaal waterwagentje voor la ten maken", aldus de chef van de tuindienst. Ook verzorgt zijn afde ling de bloemen bij jubilea en kerk diensten. ONKRUID Aan beplanting rondom de nieuw bouw hebben De Vogel en zijn ho veniers nog niet veel kunnen doen. Wel zijn vorig jaar al zeven linden en vijf kastanjes geplant, die het overigens erg goed doen. Het zijn geen kleine, iele boompjes, maar flink uit de kluiten gewassen bo men. „Dat moet wel, anders vallen ze in het niet", legt De Vogel uit. „Ik had er veel meer willen planten, maar dat mocht niet van de archi tect. Die zei: Je gaat m'n gebouw toch niet in 't groen zetten? Dat schijnt architectonisch niet verant woord te zijn", zegt de man van de tuindienst een beetje schamper. Omdat de nieuwbouw vlakbij de spoorbaan ligt, verwacht De Vogel dat er veel onkruid zal opkomen. „Dat onkruidzaad waait over van de spoorbaan". De flora van het AZL is zeer geva rieerd. Staan er nog bijzondere bo men of planten tussen? Na enig na denken noemt De Vogel een grote vleugelnoot bij de fietsenstalling bij gebouw 50, de drie grote kastanjes bij de vrouwenkliniek en een grote walnoot. Verder is het terrein be groeid met het „groen" zoals je dat overal kunt tegenkomen. Alle straatbomen zijn linden. „Die zijn heel erg sterk", verklaart de baas van de tuinlieden. Een jaarlijks terugkerende klus staat deze maand voor de deur. De tuindienst maakt de kerststukjes voor het ziekenhuis en dat betekent flink aanpakken. „Dan staan we met twee man veertien dagen lang te steken", weet De Vogel. „Het Academisch Ziekenhuis Leiden is het paradepaardje van ons bedrijf. Het is onze grootste klant. Dagelijks zijn tweehonderd van onze mensen full-time in het ziekenhuis be zig. Al ruim een kwart eeuw lang". Dit zegt Jan Smeenge, manager van de Ziekenhuis Diensten Groep uit Zeist, het bedrijf dat voor het schoon houden van het ziekenhuis zorgt. De Ziekenhuis Diensten Groep is voortgekomen uit de Cemsto, de grote schoonmaakorganisatie van Vendex. Een tiental jaren geleden stootte Cemsto het schoonhouden in de gezondheidszorg af, omdat dit toch andere eisen stelde dan het rein houden van bedrijven en an dersoortige instellingen. Het ver schil zat in het zogenaamde „huis houdelijk" en het „hygiënisch" schoonhouden. „Er zijn eigenlijk twee verschillen. In de bedrijven werken we doorgaans als de perso neelsleden naar huis zijn. Buiten hun bedrijfstijd dus. In een zieken huis moeten we ons werk verrichten terwijl er volop bedrijvigheid heerst. Dat betekent dat je anders bezig moet zijn, want je mag natuurlijk niemand hinderen. Het tweede ver schil is de wijze van schoonhouden, het zogenaamd hygiënisch werken. We moeten voorkomen dat er door het reinigen kruisbesmetting op treedt. Het doekje voor het toilet is dus een ander doekje dan waarmee we het bureau schoonmaken en dat is weer een ander dan waarmee we de tegelwand reinigen. De middelen die we gebruiken zijn gelijk aan el ders, maar de werkwijze is anders", aldus Jan Smeenge. BUITENLANDS In het Leidse ziekenhuis werken thans tweehonderd schoonmakers. Zij hebben allen de Turkse of Ma rokkaanse nationaliteit. Ook de voormannen. „Dat is zo gegroeid", zegt Smeenge. In de jaren dat we mensen nodig hadden om deze werkzaamheden te verrichten, moesten we een beroep doen op gastarbeiders. Die mensen zijn in de loop der jaren met het zieken huis meegegroeid. Er is nagenoeg geen verloop en iedereen is tevre den". Als straks de nieuwbouw is betrokken, zal de dienst het met minder mensen afkunnen. „Er zijn dan wel meer vlerkante meters schoon te houden, maar we hebben minder mensen nodig omdat men betere afwerkmaterialen heeft ge bruikt en er heel wat minder afstan den zijn te overbruggen. Een stuk efficiënter dus". De band tussen het Academisch Ziekenhuis en de Ziekenhuis Dien sten Groep wordt mogelijk nog inni ger. Een andere activiteit van het bedrijf is de exploitatie van winkels en koffieshops in ziekenhuizen. Men is door het AZL gevraagd offerte uit te brengen voor de exploitatie van het nu al bekende „Leidse Plein". Ook overweegt men een verhuuror- ganisatie van televisietoestellen voor patiënten op te zetten. „We zouden graag ook op deze manier voor de patiënten gaan werken. Het zou de positie van het AZL als ons paradepaardje nog verder verster ken". CHEFKOK PASMA De keuken is ongetwijfeld een van de meest dynamische onderdeeltjes van het ziekenhuis. Van 's och tends zes tot 's avonds negen uur zijn zo'n tachtig mensen druk in de weer om de patiënten van drie maaltijden te voorzien en het perso- neelsrestaurant te bevoorraden. Daarnaast moet ook nog eens drie keer per dag een immense afwas worden gedaan. Hoofd van de keu ken is de heer M.J. Pasma. Zijn uit leg maakt onder meer duidelijk dat de computer een belangrijke rol speelt in de kookinrichting die door de chefkok als een „Hilton met vier sterren" wordt aangeduid. Het systeem is eigenlijk vrij simpel. Pasma legt uit dat er wordt gewerkt met vier menu-cycli per jaar. Elke cyclus duurt drie maanden en heeft een menu van veertien dagen. Dus na veertien dagen komt hetzelfde menu terug. Na drie maanden start een nieuwe cyclus (een nieuw sei zoen) met een ander menu van veertien dagen. Voor het hele jaar staat het menu vast, er hoeven af en toe alleen wat wijzigingen te worden ingevoerd. De kans dat een patiënt twee keer hetzelfde te eten krijgt, is vrij klein omdat de gemid delde verblijfsduur in het ziekenhuis elf dagen is. Daarbij bestaan er voor langdurige patiënten aparte regelingen. Alle menu's staan in de computer en ook alles wat in voor raad is, is opgeslagen in het geheu gen van dit apparaat. De patiënt ho§ft niet te eten wat de pot schaft, maar hij of zij kan een ruime keuze maken. Aan de zieken- huisgast wordt gevraagd wat men de volgende dag wil eten. Dit wordt ingevuld op een kaart en later inge bracht in de computer. Er zijn een A- en een B-menu. A bestaat bij voorbeeld uit witlof, een speklapje en B kan sperciebonen en een blin de vink bevatten. A en B kunnen worden gecombineerd, dus men kan witlof en een blinde vink ne men. Verder kan men aardappelen of (zilvervlies)rijst kiezen. Wie geen witlof of bonen lust, kan worteltjes krijgen en wie ook geen worteltjes blieft kan appelmoes bestellen. Voorts zijn er variaties in toetjes mogelijk, is er vloeibaar en gemalen voedsel en vegetarisch eten. Er zijn in totaal 48 keuzemogelijkheden. Doordat alle gegevens in de com puter worden ingevoerd, weet Pas ma precies wat er in het magazijn in voorraad is. De keuken gaat 's ochtends om ze ven uur draaien. Tot kwart over acht rolt de ontbijtband, waaraan voor iedere patiënt apart het geko zen ontbijt wordt samengesteld. De zestien keukenmedewerkers doen dat aan de hand van een kaartje dat door de computer is geprodu ceerd en waarop de wensen van de patiënt staan. De warme-maaltijd- band loopt van 's ochtends elf tot kwart over twaalf en voor de avondmaaltijd van kwart over vier tot half zes. En zo draait ook de af- wasband, die door negen perso neelsleden wordt bemand, drie keer per dag. Het personeelsrestaurant krijgt hetzelfde voedsel in bulk aan geleverd. SPOORBOEKJE Pasma vertelt dat de keuken gens een spoorboekje werkt wai aan zeer strikt de hand wordt houden. „Als wij te laat zijn, lo< een deel van het ziekenhuis vas De maaltijden worden met de naries" (gele transportwagens v het ziekenhuis) naar de verschille v!' de afdelingen gebracht. „Het is b langrijk dat die wagen daar op tizijr is, want de verpleegster staat er te wachten. Als het eten te laitacifie staat, dan wordt het koud". Het hoofd van de keuken zegt d de patiënten in het algemeen tevr se va den zijn over het eten. „Uit reg< >orga matig gehouden enquêtes blijkt d nnen de mensen het lekker vinden en djg W' de temperatuur van het voedsel gtiis t< middeld 65 graden is als het bij patiënt komt. Dat is goed", leèor d> Pasma uit. Hij voegt eraan toe d >uw het AZL landelijk ook goed scoor Als het moet kunnen vierhondei kilo aardappelen tegelijk wordi gekookt. „Maar dat doen we niel merkt Pasma op. „We koken ti or kilo tegelijk, zodat de voedini waarde behouden blijft. Als je een keer vierhonderd kilo koo dan duurt het minstens anderhd uur voordat de aardappelen ga zijn". De baas van de keuken me dat alles in kleine hoeveelhedi- wordt gekookt. „En het vlees wo |0Q( aan de lopende band gebraden. genlijk heet die band ook koo straat". Alleen soep en het toet (Pasma zegt „toespijs") worden grote hoeveelheden gekookt. Over hoeveelheden gesproken, i een willekeurige dag in novemfc bereidden de maïtre en zijn med werkers honderdvijftig kilo aardi pels, tweehonderd kilo andijvij twaalfhonderd stukjes vlees, vij honderd liter soep, honderdvijftig I ter toespijs en vijftig liter pap. E dat gebeurt in een keuken die e genlijk verouderd is. Tien jaar gel den werd de keuken gerenovee met de gedachte dat deze kookii richting in 1986 zou verhuizen ni de nieuwbouw. Deze verhuizing echter zes jaar uitgesteld moeten nu in feite weer renoveren' meent Pasma. Velni jt D (kenl iper Stoelen en gordijnen. Het Acade misch Ziekenhuis staat en hangt er vol mee. De hoeveelheden zijn zo groot, dat drie man een dagtaak hebben aan het bijhouden van de overgordijnen en vitrage terwijl drie stoffeerders vrijwel dagelijks bezig zijn met het opnieuw bekleden van stoelen. „Die gaan hier nu eenmaal eerder kapot. Het is niet van thuis, maar van een ander", zegt A. van Leeuwen, chef van de stoffeerderij van het ziekenhuis. Maar het blijft niet alleen bij stoelen en gordijnen. Zo maakt de stoffeer derij op verzoek kussens in allerlei soorten en maten. Kussens met ga ten erin, nekkussentjes, nekrollen, typemachinehoezen, zandzakjes die dienen als contragewichten voor patiënten met gebroken ledematen en meer „rare dingetjes". Volgens Van Leeuwen is het meeste wel te fabriceren. Weliswaar niet zo goed als in de fabriek, want daar kan het materiaal worden geseald, op een bepaalde manier aan elkaar worden gelast dus. Op de plek van de na den zit dan een plastic laagje. „Je moet ervoor zorgen dat er in die kussens zo min mogelijk naden zit- STOFFEERDER A. VAN LEEUWEN: ten, vanwege het bloed dat erin kan lopen", legt Van Leeuwen uit. „Ach, doktoren komen in een ander zie kenhuis en dan zien ze iets wat ze ook willen hebben. Zo had iemand een po-stoel gezien. De technische dienst heeft die stoel gemaakt etoed wij leveren het kussen met eelen, gat". dm Met de nieuwbouw heeft de stoljf) ,®F zJnd feerderij nog niets te maken, aankleding daarvan is uitbeste Volgens Van Leeuwen heeft nieuwe ziekenhuis alvast een ze« groot voordeel: alles heeft één ma< en dat is vooral gunstig voor hf.Eer drietal dat zich bezighoudt met d andi gordijnen. In de oude gebouwefeal c treffen de stoffeerders een ze< iopi grote diversiteit aan gordijnen aar nde Gebouw 30 spant de kroon. „Dar hangen wel tien verschillende soorsone ten en maten gordijnen", zegt Vfeffche Leeuwen. De afdeling houdt zich overigenjrierj niet bezig met het leggen van vloertaf bedekking, toch een belangrijk oner o derdeel van het stoffeerdersval lien „Dat besteden we uit. Waarom fefk Tja, het is altijd zo geweest. Alleeteel deurmatten snijden we zelf", anl el'rr woordt Van Leeuwen. Wel heeft d<wel stoffeerderij de taak matrassen eftferd kussens te desinfecteren. Daarvoc renc heeft men een imposante machin iklir met een lopende band, een sooijdat autowasstraat, maar dan voor madorf trassen en kussens.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 22