)pvang jonge atleten erloopt vaak moeizaam Jïfc 1 Onze jeugd speelde te weinig in de winter 'agit »ort leiden ccidacsotuontzaterdag u december i98s pagina i de Ge vindt 01 oende ,p [DEN De na de J mpische Spelen op ig gekomen stort eed van nieuwe [dieden heeft hin de atletiekbond AU) en binnen de ste atletiekver- ingen voor op- dding gezorgd. de mlde (g t goudMndert >r<al „Talent breekt niet door" en „het aantal le- sturen die problemen aan. Doen ze er ei- den neemt af", zijn veel gehoorde kreten, genlijk wel _wat aan. wanneer jeugdsport ter sprake komt. Hoe Gert Velthuizen bespreekt vandaag de situ- pakken de regionale clubs of afdelingsbe- atie in de atletiek. ine kant ontvluchten clubs als gevolg van ontbreken van een vol- (geschoold) kader, aan idere kant hopen andere op „eindelijk eens hun ledenaanwas. herinnj wervende publiciteit die uitstekende prestaties li tegenstrijdigheid mag als ngeboitnerkend voor de Neder- inf se atletiek gezien worden, gebr edere Olympische Spelen ran B; een normale opbloei van boven aantal atletiekbeoefenaars. [rote aandacht die de me- onder schenken aan de moeder sporten doet veel jongelui ook veel ouderen be ien de voetbalschoenen in cast te hangen en te ver- jen door trimschoenen. De guldei stap van trimschoenen ipannir spikes wordt echter nog lianen, ïig gemaakt, entelozj Carel de Bruijn over het voordeel om bij een tennisschool te werken: „Er staat niet meteen een blauwe blazer klaar, die vertelt hoe je iets moet aanpakken". CAREL DE BRUUN INITIATIEFNEMER VAN COMPETITIE TUSSEN TENNISSCHOLEN WARMOND Het Dek- ker-tenniscentrum is morgen voor de tweede maal het decor voor de wedstrijden tussen de acht sterkste tennisoplei- dingen van Nederland. De ploeg van de War- mondse tennisschool komt in de tweede ronde uit tegen de pupillen van de bekende Amsterdamse tennisleraar Cees Houwe- ling. Eerder bleef het Dekker Tennis College de leerlingen van Hugo Ekker en Paul van Geuns met 4-8 de baas. Vierde deelnemer aan de in Warmond verspeelde poule is de groep onder leiding van „interim- bondscoach" Marian Lau- din. In Goirle, Tilburg en Velthoven maken vier andere tennisopleidingen uit, wie zich straks met de besten uit Warmond mag meten. Initiatiefnemer tot deze competitie is Carel de Bruijn, het hoofd van het Dekker Tennis College: „Ik vond, dat onze jeugd vorige winter te weinig speelde. In de zomer werkten de spelers vijftien toernooien af. Het evenwicht was zoek. Daar om heb ik dit opgezet". Het Amerikaanse college systeem diende als voor beeld voor deze competitie. De ploegen zijn kleiner dan die van de Amerikaanse scholen, waarin totaal twin tig spelers uitkomen. De tennisscholen brengen temas met vier heren en vier da mes op de been. Zij spelen acht enkelspelen en vier dubbels. De ploegen houden zich verre van gemengddub- bels. Carel de Bruijn is hier zeer beslist over: „De mixed is een wedstrijd van niets, een surrogaat-partij, eer- verzonnen wedstrijd, recrea- tietennis". Ook de puntentelling is overgenomen uit de Vere nigde Staten. Bij de stand 40-40 in de game volgt er een „sudden-death" punt: de winnaar van het volgende punt wint de game. In de korte tiebreak (tot de vijf) wordt volgens hetzelfde sys teem gespeeld. De spelers en teams kunnen prijzengeld verdienen. In sa menwerking met de Vereni ging van Nederlandse ten- nisleraren stelde Lancia een bedrag ter beschikking. Ca rel de Bruijn: „Aan het geld dat aan de beste spelers wordt uitgekeerd is een voorwaarde verbonden. Het moet weer in tennis worden geïnvesteerd. De winnaar kan het gebruiken om extra training te nemen, maar ook om in het buitenland wat toernooien te spelen". Dat prijzengeld valt onge twijfeld in handen van ster ke tennissers. De acht ten nisscholen brengen namelijk een imposant deelnemers veld op de been met ver schillende A-spelers en speelsters. De Bruijn preten deert dan ook de acht sterk ste tennisscholen van Ne derland bij elkaar te hebben gebracht: „De opleidingen die mee wilden doen, moes ten beschikken over tien spelers van minimaal B2 ni veau. Dan moet je echt wel wat spelers in huis hebben om zo'n team op de been te brengen. Ik heb bijvoor beeld contact gehad met de scholen van Rob Mentink en Theo van der Broek. Die be schikten niet over voldoen de spelers van dit niveau". Het tenniscircuit is goedge keurd door de tennisbond, maar verder reikt de be moeienis van de KNLTB niet. De Warmondse tennis leraar: „Dat is een voordeel van een tennisschool. Je bent zelfstandig. Er staat niet meteen een blauwe bla zer klaar, die vertelt hoe je iets moet aanpakken". De Bruijn houdt zich voor het overige verre van kritiek op de tennisbond en het dis trict: „Van mij zal je niet ho ren, wat de bond fout doet en hoe het wel aangepakt moet worden. Ik sta kritiek loos ten opzichte van de KNLTB. Ik heb mijn eigen ideeën en die voer ik uit". De Bruijn kiest daarbij niet voor de piramidale opbouw, zoals die binnen de bond wordt gehanteerd: „Met laatbloeiers wordt dan te weinig rekening gehouden. Die vallen al in een te vroeg stadium af. Ik ben district strainer in Rotterdam ge weest. In een groepje met Marianne van der Torre en Berry Janse zat ook Michiel Schapers. Die miste toen de aansluiting en die jongen wint nu van Boris Becker". Ondanks een verschil van opvatting staat Carel de Bruijn wel open voor menwerking met het dis trict: „Een leerling van ons Erik Snellenberg, doet re gelmatig met de district straining mee; Margot var Overloop en Carole de Bruijn zijn reserve voor team, dat aan het circuit meedoet. Van enige samen werking is dus al sprake" WILLEM SPIERDIJK Enquête Sommige spelers van UVS hebben meegedaan aan een enquête over de nieuwe trai ner. Arno Schouten, de doel man van de Leidse vereni ging, vond het moeilijk om te kiezen uit de vijf ten tonele gevoerde oefenmeesters. De ex-speler van DOSR had tot nu toe maar ervaring met één trainer: Wim van Harskamp. Schouten: „Die man was vre selijk fanatiek. Kwam me zelfs uit militaire dienst opha len om te trainen. Waar vind je nog zo iemand. Ik heb dus Van Harskamp als nieuwe trainer gesuggereerd". Slimme jongen, die Arno Schouten. In de eerste plaats verzekert hij zich zo van een basisplaats onder de lat en in de tweede plaats heeft hij zo de zeker heid dat hij zonder noemens waardige bus- of liftinspan ningen toch gemakkelijk het trainingsveld zal bereiken... Correct Is u iets aan de korfbalfoto in onze sportkrant van afgelo pen maandag opgevallen? Ons wel. De korfballer die maandag onze pagina 's sierde, is al zo 'n vier jaar niet meer actief in Pernix 1. Een goedwillende redacteur bleek op de late zondagavond, dan wel de vroege maandag ochtend de correcte foto met een stapel oud papier in de prullenbak te hebben gedepo neerd om vervolgens een vrij blinde greep in het fo toarchief te doen. „Dan ne men we Breedveld van Per nix maar mee", moet hij heb ben gedacht. Niet beseffend dat het wel eens wil voorko men dat de ene broer, Janco, eerder zou kunnen stoppen dan die andere, Geerten. Maar goed. Ónze fotograaf was afgelopen weekeinde wel degelijk bij de wedstrijd Zui- derkwartier-Fluks en leverde ook nog een foto af. Een cor recte actie, die met een cor recte plaatsing dient te wor den beloond. Al was het alleen maar om de lezer alsnog met een correct korfbalgeheel te kunnen con fronteren. Instelling Wat wij voetballiefhebbers een goede instelling noemen, blijkt niet altijd te stroken met de opvattingen van de heren trainers. Waar wij nog wel eens van de bank op springen om de maker van een „vieze" overtreding te be schimpen, gaat vaak de duim van de trainer juist omhoog naar de overtreder van de spelregels. Jan van der Velde, de trainer van Nieuwenhoorn, maakte het zondag wel erg bont. Het wonderlijke was, dat hij na afloop van het duel tussen UVS en zijn ploeg, zelfs de overtredingen van de tegen stander prees. Van der Velde zat helemaal niet met de nog al eens op de benen van zijn spelers eindigende glijpartijen van bijvoorbeeld Fred Fillipo: „Goede instelling van die jon gens van UVS. Als er iemand van ons gevaarlijk dreigde te worden, ging-ie meteen neer. Klasse". Klasse? Dramaatjes Kleine dramaatjes, zoals die zich in deze vochtige periode wekelijks op de voetbalvelden afspelen. Die speler van DÓSR 4, die zich grootmoedig beschikbaar stelt voor een wedstrijdje van het vijfde. Juist ja, het vierde speelt en het vijfde wordt afgelast. Of dan die speler van ASC 6. Denkt dat zijn ploegje in War mond speelt. Nee, dat blijkt Ter Aar te wezen. Fluks naar Ter Aar om je ploeg niet in de kou en met tien man te laten staan. Het drama vervolgt zich: onze op en top gemoti veerde held blijkt te gemoti veerd. En wordt al rap uit het veld gestuurd.... Surprise „Sint heeft heel lang moeten denken, Voor hij wist wat hij jou moest schenken. Weet je wat hij toen verzon? Een mooie voetbal van kar ton Talloze gedichtjes van dit ni veau en zo mogelijk nog lager zijn op 5 december van hand tot hand gegaan. Talloze surprises van dit ni veau en nog lager zijn na vijf december op de enig juiste plaats beland. In de goot, ja? Opgesloten Wat doet deze handbalkeep- ster verkeerd? Ja, oké, ze kan zich misschien beter iets voor het doel opstel len om sneller een vijandelij ke uitbraak te onderscheppen. Goed, ze staat er bij, alsof de wedstrijd haar niets interes seert. Maar aan de andere kant, bes te lezer, lieve lezeres. Kan deze doelwachtster eigenlijk wel iets fout doen? We bedoelen maarzo, als een vogeltje opgesloten in de ei gen kooi? Wat de redactie van Hut- spo(r)t betreft kan zo'n meisje gewoon niets verkeerd doen... ir unf ness-rage Su Los Angeles Is de aanmel- 000 g" van nieuwe atleten wat der explosief als na eerde- )iympische jaren, maar de ent hefogstelling voor atletiek is altijd groeiende. Als moge- oorzaak voor de leden- mag de „fitness-rage" ;voerd worden. Daar- r« zoekt de recreatieve ok koi ter naar individuele, niet (kazui)ncjen vormen van sport. doop jJqqj. het wangedrag op de len van voetballers en sup- werk fers stimuleren veel ouders ;iek bij hun kinderen. De AU vaart wel bij deze ont- [statieahelingen. Het ledental is •den Vg jaar de grens van 50.000 Ie gebisseerd. Opvallend is ech- iden vvf^,e} dat onder de leden een J®1 verloop waarneembaar vveer onder de jeugd 15 jaar is het percen- afhakers opvallend hoog. gel oorzaak daarvan kan lig- de minder goede op- n de nieuwe leden bij 5ubs. Die worden door de omvang van de animo >or problemen gesteld, tweede reden is gelegen :t feit, dat nieuwkomers met te hoge verwachtin- de atletiek beginnen. Een r: „Te vaak komen kin- hier met het idee bin- en jaar zonder al te veel ig naast Carl Lewis te of Rob Druppers te ver- Als ze dan op de club zen van een jongen of dat al een aantal jaren "atletiek doet is het moei- lit te leggen dat de nieu- ig ook zo ver kan komen ij maar door gaat. Ook de rs hebben hier een rol in. igen de kinderen vaak te op en het vervelende van Itiek is dat je precies kan i hoever iemand achter Steeds meer jeugd in de startblokken. ligt. Het is individuele sport met vaste afstanden en keihar de tijden". Buitenbeentje Een inventarisatie in de Leid se regio leert dat bij de clubs met een jeugdbeleid (De Spar taan, AV Holland en in min dere mate Rijnsoever) ook vol doende kader aanwezig is, zo dat deze clubs nauwelijks pro blemen kennen met de aan was. De Bataven blijkt wat dat betreft hierin een buitenbeen tje, want bij deze club zorgen de „massa's" jongelui nog wel eens voor grijze haren en sla peloze nachten. De Spartaan uit Lisse heet ei genlijk vanaf haar begin een duidelijke link naar de jeugd gelegd. Het gezegde „Wie de jeugd heeft heeft de toekomst" is zeker in de Bollenstreek van toepassing en dat resulteerde in enorme leden aantallen met name bij de jeugd. Door de te loorgang van de atletiekbaan zakten die aantallen snel in, maar door een gedegen jeugd beleid en het bewust zoeken van publiciteit in grote wed strijden is de opmars van de groenwitte jeugd wederom ge staag. Daarbij beschikt De Spartaan inmiddels weer over een fraaie baan. „Eenmaal op de baan staat een grote groep vreselijk enthouisaste mensen ter beschikking van de jeugd. Waarbij het opvallend is dat al onze trainers uit eigen kweek afkomstig zijn. Vaak begint het met „Ik wil wel een paar keer invallen als trainer van die kleintjes" en binnen een jaar of twee hebben die men sen cursus „jeugd atletiek-lei- der" achter de rug," verklaart Jaap van Amsterdam, voorzit ter van de jeugdraad van De Spartaan. Hij vervolgt: „Wij proberen een jeugdbeleid zo volwassen mogelijk op te zet ten en dit dan ook door te la ten werken in de structuur van onze vereniging. Hoofd trainer Jan van Heek bemoeit zich niet alleen met de senio ren, hij geeft ook de lijnen aan voor de junioren, schoolt zelf de jeugdtrainers bij voorzover dat nodig is en houdt bij alle trainers de animo hoog door eigenlijk permanent met bij voorbeeld aanwijzingen over de opbouw van een training, aan te komen". Van Amster dam acht naast de trainingen ook het sociale contact binnen de vereniging van groot be lang. Zeker voor jeugdleden zijn dingen als een Sinter klaasfeest, een NKS weekend of een kampweek van groot belang. Stabiel Bij Rijnsoever in Katwijk ma ken de ruim 80 jeugdleden met elkaar ongeveer de helft van het ledenbestand uit van de club. Een woordvoerder van de Katwijkse atletiekclub: „Dat aantal blijft redelijk sta biel en dan levert zoiets uiter aard ook geen problemen op. Het ontbreken van een fat soenlijke accommodatie is een probleem voor onze club. Als de jongelui eindelijk zover zijn dat ze als talent te boek staan, dan moeten wij ze doorsturen naar Leiden of Lisse, naar clubs die wel een goede baan hebben". Veel van die talenten komen dus in Leiden terecht, waar AV Holland de meeste jonge lui aantrekt. Anja Vermond een van de vele jeugdtrainers van Holland: „Opvallend is wel dat zich direkt na de zo mervakantie een grote groep nieuwe leden aanmeldt. Dit geeft wel eens problemen om dat de trainingen en selecties voor de meestal in september te verwerken competitiefina les veel aandacht opeisen. Het opvangen van een nieuweling kost nogal wat tijd en die is niet altijd beschikbaar". Naast de aanwas na de zomervakam tie komen ook in het voorjaar een flink aantal nieuwelingen de vereniging binnen. Ver mond: In deze maanden zie je veel minder nieuwe leden. Dat kan te maken hebben met het minder goede weer of de onveiligheid op straat in het donker. Tegen het vooijaar komen veel kinderen schijn baar uit hun winterslaap en weten dan de weg naar de at letiekbaan te vinden." De kleinste van de twee over gebleven Leide verenigingen bestaat voor bijna de helft al leen al uit senioren heren. Alle junioren bij elkaar opgeteld (van 8 tot 18 jaar) komen de jeugdleden nog niet aan het aantal heren, iets wat al jaren zo is. Toch is de inbreng van de junioren zelden zo groot ge weest. Een gestaag groeiend aantal jeugdleden en dan voor al bij de jongste jeugd heeft de vereniging overigens wel voor problemen gesteld. Het aantal jeugdtrainers is met veel moei te op een redelijk aanvaard baar peil gebracht. Theo Bru- sche, voorzitter van de techni sche commissie van De Bata ven meent: „De logische door stroming van wat oudere le den naar een coach of trai nersfunctie ontbreekt bij ons bijna helemaal. We hebben nu een gezelschap jeugdtrainers van circa acht personen, die bijna allemaal zelf nog erg jong zijn en daarom zelf nog volop aktief zijn in de wed strijdsport. Het is opmerkelijk dat de interesse van de ouders tegen valt. Op een speciaal voor de ouders georganiseerde bijeenkomst met een aantal mensen direkt betrokken bij het wel en wee van hun kin deren kwamen slechts 12 van de 40 ouders". Brusche haalt hiermee een be kend probleem aan: ouders gooien hun kinderen op zater dagochtend uit de auto bij het sportveld in de verwachting dat de vereniging voor ver voer naar de wedstrijd gezorgd heeft en dat de kinderen de rest van de dag wel bezig ge houden worden. Ook de atle tiek heeft dus te maken met het probleem dat in de gehele jeugdsport aan de orde is. Bru sche: „Vanuit die grote groep ouders zou veel meer moeten komen. Nu komt alle werk op steeds weer dezelfde schouders terecht". GERT VELTHUIZEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15