De brugwachter: Van schoenlapper met bijverdienste tot vakbekwaam ambtenaar Zorba is een echte erf hond PVS vormt fonds voorFloriade SfclDEN OMGEVING CckbcSotwant >dienstuerlening BJ IDE ZATERDAG 14 DECEMBER 1985 PAGINA 13 enst. ier lege 10-290 015-6 01820- 079-5! Brugwachter lijkt op het t ste gezicht een niet al te zwaar beroep, maar wan men de taakomschrijving een brugwachter leest, komt oorad men we^ ont^er de indruk van de vele en zware taken die verricht moeten worden. Het af en toe openen van een brug stelt tegenwoordig inderdaad niet veel meer voor, omdat haast alles geautomatiseerd is. Maar vrij gemakkelijk wordt dan vergeten dat het aantal permanent bemande brug- wachtersposten nog maar zeer klein is. Dat heeft tot gevolg Mdat brugwachters alleen dan een brug openen als daarom verzocht is en soms het schip Cent °P zÜn we6 volgen om alle achtereenvolgende bruggen t openen en te sluiten. Dat bij dat werk niet altijd de zon w.-w. schijnt, wordt door buiten- öi 740 2 staanders nog wel eens verge- on^ ten' werkomstandigheden voor de brugwachters zijn T7|T|1 echter wel vele malen beter dan in vroeger Zolang als er ophaalbruggen zijn, moeten er ook brug wachters geweest zijn. In de vroegste tijden ging misschien de schipper zelf nog wel wal om de brug voor e schuit te openen en te sluiten, maar dat is bij zeilvaart al he lemaal niet te doen. De vroeg ste geschiedenis van Leiden is niet gedetailleerd genoeg be kend om met zekerheid te kunnen zeggen welke brug gen vast en welke beweeg baar waren. Daar kwam bo vendien wel eens verandering in: beweegbare bruggen wer den vast en vaste bruggen werden beweegbaar. Een van de grootste operaties op dit gebied vond plaats in 1592. Omdat de Katwijkse vissers schuiten aan de oostkant van de stad geen ligplaats konden vinden, werd een plaats om deze schepen af te meren in het Galgewater gemaakt, on geveer op de plaats waar nu, als het meezit, weer een soort haven voor oude schepen ge maakt zal worden. Deze sche pen waren te groot om onder de vaste bruggen over de Oude of Nieuwe Rijn te kun nen varen en daarom werden de Bostelbrug, de Vrouwen brug (thans Kippenbrug), St. Jansbrug, Kerkbrug en de Gepektebrug vervangen door dubbele ophaalbruggen, ter- Geen (i wijl op de plaats van de stads muur over de Oude Rijn bij de Vestestraat de Scheluw- brug gebouwd werd. Hoeveel deze operatie wel niet gekost heeft, is niet bekend, maar het moet veel geweest zijn. Bovendien betekende dit werk voor veel brugwachters. Middeleeuwen In de middeleeuwen waren er in Leiden geen beweegbare bruggen (behalve die bij de stadspoorten). Om een vijand het zo moeilijk mogelijk te maken, lagen over de stads- har singels ophaalbrugg Behal ve tegen vijanden waren deze bruggen ook een goed wapen tegen smokkelarij. Het was de taak van de portiers van de stadspoorten om iedere avond bij het luiden van de poort- lESELM klok de brug op te halen. Smokkelarij vooral van goe deren waarop zware accijnzen drukten werd daardoor 's nachts bemoeilijkt. Aan de 3. 223 andere kant kreeg het stads bestuur weer veel rekesten van mensen die 's nachts een vroedvrouw wilden kunnen ontbieden en doorgaans mocht voor hen de stadspoort wel geopend worden. Of ook overdag, als 's morgens de brug weer neergelaten was, de brug nog wel eens even opgehaald werd voor schepen op De \-spel« répara •atori den do< ld. Ook Glasre )ftstr. 2' 22525. Tel. 0 IKT die de stad wilden passeren door de singels, blijkt niet duidelijk uit de bewaard ge bleven archiefstukken. De eerste brugwachters die niet tevens portier waren, zijn dus te vinden geweest aan de Oude Rijn. Vermoedelijk zijn het aan die gracht wonende lieden geweest die voor het bijverdienen van een grijp- stuiver wel genegen waren in weer en wind dit werk te ver richten. Vooral schoenlappers hadden hiervoor een zeer ge schikt beroep. Op andere plaatsen in de stad stonden op belangrijke bruggen al „lap pershuisjes", waar de daar ze telende schoenlappers behal ve dat zij veel passanten met kapot schoeisel van dienst konden zijn (zoals nu de hak kenbar), ook een oogje in het zeil hielden waar het de open bare orde betrof. Zo'n lap pershuisje werd nu ook bij de Vrouwenbrug (Kippenbrug) gebouwd en op 2 mei 1602 werd dit gratis in gebruik ge geven aan Ormpgen Claesdr., weduwe van Claes Jansz. van Tethrode, mits zij het „oplich ten" van die brug zou verzor gen en daarbij haar wat meer zou „bevlijtigen" dan voor heen wel gebeurd was. Mis schien had zij het in haar huisie zó druk met ander werk, dat ze eigenlijk geen tijd voor de schepen had. In de stadsrekening van 1616 is genoteerd dat dit huisje weg gebroken was. Bij de meeste bruggen, en daar waren sedert 1592 heel wat voorheen vaste bruggen bijgekomen die beweegbaar gemaakt waren, bleef het op halen op een geruisloze ma nier geregeld worden. De brugwachters kregen geen sa laris van de stad, zodat het be kende klompje wel de voor naamst bron van inkomsten geweest zal zijn. Sedert 1662 komt ineens een apart hoofd stuk in de stadsrekening voor, waarin de betaling aan de brugwachters verantwoord is. In die tijd was het er nog maar één, Dirck Jacobsz. bij de Vrouwenbrug (Kippen brug) maar in 1668 kreeg ook de brugwachter van de Bos telbrug hetzelfde salaris. Dit bedroeg 15 gulden en 12 stui vers per jaar en dat bedrag zou tot ver in de vorige eeuw hetzelfde blijven. Steeds meer brugwachters kregen dit sala ris; in 1729 waren dat behalve Maria Beun van de Vrouwen brug de brugwachters of brugwachteressen (er waren veel vrouwen onder) van de Borstelbrug, Kerkbrug, Gan- soordbrug, Rijnbrug, Blauw- poortsbrug, Herenbrug en St. Jansbrug. Dit aantaT steeg steeds; zo werden in 1815 negen brug wachter betaald (in totaal 140,-), te weten Isaac Keere- weer voor de Blauwpoorts- brug, Abigael van der Schaaf voor de Bostelbrug, de wedu we van Jan Essing voor de Vrouwenbrug (Kippenbrug), Pieter Monteau voor de St. Jansbrug, Reinier Roelandse voor de Kerkbrug, Susanna Hennik voor de Gansoord- brug, Jacobus Kreft voor de Kraaierbrug, Abraham van Pijpen voor de Rijnbrug en Stijntje van den Ende voor de Marebrug en Janvossenbrug. Slechts vier jaar later was dat aantal sterk uitgebreid: Mein- dert van der Kaay, haalde toen de Gepekte brug op, Jan Seders de Singelbrug, Hendri- na Beek, vrouw van Gerrit Rosier, de brug over de Mid delstegracht aan de Nieuwe Rijn, Cornelis van Corpel die over dezelfde gracht aan de Oude Rijn (al kreeg hij er vier gulden minder voor) en Wijn tje Blijleven was verantwoor delijk voor de brug over dé Hoewel de rubriek Over- Bruggen enige tijd gele den officieel werd afge sloten, wordt, om ont wenningsverschijnselen te voorkomen, een klei ne serie verhalen die een sterke verwantschap met bruggen hebben, ge publiceerd. Schrijver is ook nu de heer P.J.M. de Baar van het Gemeente archief en de eindredac tie is in handen van Kees van Herpen. menvragen met antwoorden zijn bewaard gebleven en het is nu wel aardig om te zien hoe de brugwachters het er van af brachten, met het rode potlood van directeur als de strenge J. Romanesko en na hem L A. Mennes en M. Wei- ma in de marge. Ontslag Toen de Schrijversbrug nog een draaibrug was, stond het brugwachtershuisje op de hoek van de Lage Rijndijk. Op deze foto van B.J. Kret uit 1934 poseert een brugwachter bij de brug. Specialisatie van aanvaringen of aanrijdin gen met een brug proces-ver baal opmaken (de verdere af handeling daarvan werd door de Gemeentepolitie verzorgd. op een kleine jaarlijkse toela ge te hebben. Ook Wllhelmi- Dit bleef zo tot diep in de vo rige eeuw. Met het ingewik kelder worden van de brug gen (zo verschenen er bascu- lebruggen, draaibruggen en zware ijzeren bruggen) werd het ophalen meer werk voor gespecialiseerde krachten, ui teraard mannen. Het toene mende scheepvaartverkeer, zeker door de Oude Vest, maakte het noodzakelijk dat er dag en nacht brugwachters in dienst moesten zijn die vrij vaak in actie konden komen. Bovendien ging de gemeente bruggeld en havengeld (lig geld) heffen en dit moest geïnd worden door de brug wachters. Vooral de Blauw- poortsbrug en de Schrijvers- brug als eerste of laatste te Casseren brug speelden daar- ij een grote rol. De burg- wachters traden doorgaans ook op als onbezoldigd politie agent en moesten bijvoorbeeld regeling ging in op 1 april 1881; ontslagen werden toen de brugwachters A. Tel- jeur, W. M. Fiolet-Duindam, J. van der Steen-Wage, W. van Beek, J. Susan, de wed. H. Sterkman, J. Dingjan, H. Vervark, A. de Hen, H. Mete- renberg en J. Koster. De we duwe Van der Steen wendde zich tot de Gemeenteraad en onder verwijzing dat haar ouders jaar de Mare- en Janvossen brug bewaakt hadden, be klaagde zij zich dat haar het grootste deel van haar dage lijks brood benomen werd, waarin zij gezien haar leeftijd (66 jaar) niet meer op andere wijze zou kunnen voorzien. Toch enigszins trots meldde zij: „Nog nimmer ben ik ge dwongen geweest mij tot arm- verzorgers of de Gemeente te wenden om ondersteuning". Zij meende dus wel enig recht brugwachter straatbrug en Turfmarkts- brug, achtte het billijk dat in ieder geval nog een vol jaar salaris uitbetaald zou worden. De Gemeenteraad besloot op 12 mei 1881 echter om alle ontslagen brugwachters slechts een kwartaal van hun salaris extra te betalen. De kosten zullen toch al hoog ge noeg geweest zijn: zo werd op 2 december 1880 ƒ4500,- uit getrokken om brugwachters- r het feit huisjes te bouwen, zijal 77 Naast enige technische kennis was dus ook vereist dat de brugwachters administratief enigszins onderlegd waren. Daartoe werd door de algeme ne marktmeester en na de op richting van de Markt- en Havendienst in 1895 door de directeur daarvan een soort cursus gehouden. Wie het examen daarna haalde, kon een bevordering tot bijvoor beeld brugwachter eerste klasse krijgen. Haast alle exa- Brugwachters speelden een weinig spectaculaire rol in Leiden, vooral niet in de poli tiek. Toch werd daar wel eens een uitzondering op gemaakt, zoals de jarenlange slepende kwestie van het ontslag van twee brugwachters die gesto len goed verborgen hadden en eventueel gelegenheid ge geven hadden tot dit misdrijf. Het eerherstel, dat er uitein delijk toch niet kwam, heeft heel wat uren discussie ge vergd! En ook het niet toepas sen van de zondagssluiting op Hemelvaartsdag deed in 1925 een heleboel stof opwaaien. Omdat het in het verleden ge beurd was dat door die slui ting veeboten voor de Schrij versbrug bleven liggen en daar een chaos veroorzaakten, waarbij schapen of kalveren voor de vrijdagse veemarkt van hitte of koude omkwa men, besloten B en W een brugwachter de brug op ver langen te laten openen. Om dat een brugwachter hier 3'/2 uur (tegen 75 cent per uur) gewerkt had, bemoeide de af deling Leiden van de Neder landse Bond van Personeel in Overheidsdienst zich er mee, evenals de Dierenbescher ming. Burgemeester De Gijse- laar vond dit geen debat waard, maar raadslid H.J. Baart, die B W verweet het georganiseerd overleg gepas seerd te hebben, kreeg voor zijn motie om de maatregel in te trekken wel een meerder heid, zodat voortaan de Schrijversbrug ook op Hemel vaartsdag potdicht bleef. In de twintiger iaren waren er doorgaans zo n 35 brug wachters in dienst van de ge meente. Het streven was er echter op gericht om zoveel mogelijk beweegbare bruggen te veranderen in vaste en de dubbele ophaalbruggen te vervangen door enkele, die door één in plaats van twee brugwachters bediend konden worden. Met de verbetering van de techniek (het invoeren van electromotoren bij de be diening) en de afname van de drukte in de Oude Vest door de opening van De Korte Vliet is de brugwachter niet meer de vaak geziene rondjes lopende verschijning. Thans zijn er nog maar brug wachters in dienst van de ge meente, terwijl ook het aantal beweegbare bruggen nog maar zeer gering is, ondanks de bouw van nieuwe ophaal bruggen als de Sumatrabrug, Huigbrug, Rembrandtbrug en Churchillbrug. Overigens worden de grote bruggen over de belangrijkste vaarroutes om Leiden bediend door pro vinciale brugwachters. Alweer een probleemhond in de rubriek deze week. Dit keer is het Zorba. Een zwarte bouvier van vijf jaar. Zorba. zit al vanaf 29 augustus in het asiel en het probleem is dat hij niet echt honderd procent zindelijk is. Als hij alleen in een ruimte is, dan doet hij daar zijn behoefte en wacht niet tot er iemand komt om hem uit te laten. Daarbij lijkt het wel alsof hij zijn uitwerp selen ook helemaal niet meer ziet, want als het even kan banjert hij er nog lustig door heen ook. Zorba is daarom echt een hond die veel buiten moet lo pen. Het mooiste zou zijn als Zorba op een boerderij terecht zou kunnen, waar hij op het erf kan lopen. Ook een ander terrein waar hij tenminste veel buiten kan lopen zou een 4jtkomst voor Zorba zijn. Men hoeft niet bang te zijn dat Zorba elke voorbijganger di rect opvreet. Die indruk heb ben mensen nog wel eens van loslopende bouvierhonden, maar Zorba is zo niet. Hij is juist erg lief en zachtaardig. Hij kan ook wel goed met an- de helft di. Kar! 0-6057! Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden, Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. dere dieren overweg, al is het niet aan te raden Zorba bij andere bouvierreuen te plaat sen. Zorba luistert verder goed, maar een nieuwe baas of bazin zal toch wel even met Zorba moeten trainen in ge hoorzaamheid. Zorba is nog erg speels en een goede lei ding is zeker in het begin wel nodig. Dit is ook nodig omdat Zorba een nogal sterke hond is, die iemand gemakkelijk omver trekt of omver loopt. Hij doet dit niet uit boze be doelingen, maar gewoon in zijn speelsheid. Kortom Zorba is een lieve aardige hond, maar hij heeft de handicap dat hij niet hele maal zindelijk is en dan door zijn eigen uitwerpselen loopt. Op het erf van een boederij of ander terrein zou Zorba ech ter prima kunnen functione- Sandor Sandor, de zwarte hond van vorige week, die absoluut niet alleen thuis kon blijven om dat hij dan alles sloopt, heeft nog geen nieuwe baas. Er bel de maar één meneer voor Sandor. Hopelijk is er nog ie mand die zich over deze lieve zwarte herder wil ontfermen. Zorba Is speels en heeft een stevige hand nodig. ARTSEN Leiden: Groep 1: Tan, Janssen, Zwljnenburg, Meyer, R. van Leeuwen, Verhage. Groeneveld en De Ruller: za. dr. Tan, tel. 210890. zo. dr. Verhage. tel. 218661. Groep 2: Bergmeljer. Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus en Kruis: za. dr. Berg meljer. tel. 121701. zo. dr. Van Luyk, tel. 122522. Groep 3: Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruijne, J. de Bruijne. Stolk, Jurgens en Fo- gelberg: za. dr. J. de Bruyne. tel. 141225, zo. dr. W. de Bruyne, tel. 134345. Groep 4: Van Wingerden, Lahr. Van Rijn, Bénit, Nieuwenhul3, Roos. Boer, Van de Waard en Arnou: za. dr. Lahr. tel. 120347, zo. dr. Roos. tel. 766123. Groep 5: Schaefer, Jasperse. Crul, Kooyman, De Jong. Prince. Reinders. D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. dr. Vrij- landt. tel. 897577. zo. dr. Jasperse. tel. 124961. Oegstgeest: vanaf za. 10 uur: dr. Van Walchren. tel. 174830. Patiënten van dr. Steenhoven of dr. Voorzaat: bellen naar 176867. Spreekuur za. en zo. 11.30-12.30. Kaag - Abbenes Nieuw Vennep: tel. 02526-72850 Leiderdorp: za. en zo. dr. Van der Beek en dr. Van der Leden. tel. 894539. Spreekuur van 12.30 tot 13.00. Voorschoten: za. dr. Baars. zo. dr. Koopmans. Warmond - Voorhout: dr. Sleeboom. tel. 02522-11393. Noordwijk: Groepspraktijk tel. 19300. Noordwijkerhout - Lisee: dr. Van der Laak. spreekuur za. en zo. 12.00 en 17.00 uur. Katwijk aan Zee: dr. Dijk. tel. 12336. Katwijk - Rijnsburg - Valkenburg: dr. Verhage. tel. 21818. Sassenheim: dr. Schmidt, tel. 11253. Alkemade - Rijnsaterwoude: dr. Glansbeek. tel. 01713-2511. Praktijk Saeys/van Mierlo/Roelen: dr. Roe ien en dr. Brock, tel. 01713-2329. Alphen: groep 1. za. dr. Vis, zo. dr. Van Engelen, groep 2. za. dr. Hertzberger, zo. dr. Eradus. Hazerswou- do - Koudekerk: dr. Uhienbeck, tel. 01728-9281. Benthuizen - Boa koop: dr. Bom, tel. 01727-2136. Langeraar - Nieuwveen - Ter Aar - Woubrugge: dr. Nooter/dr. Vreyling, tel. 01729-8104. Nieuwkoop - Noorden: dr. Brlnkman/dr. Sluis, tel. 01725-9301. TANDARTSEN Leiden - Leiderdorp - Oegstgeest: dr. De Boer, tel. 124172. za en zo spreekuur om 13.00 uur. Alkemade - Leimuiden: eigen tandarts bellen voor 15.00 uur. Leidschendam: voor spoedge vallen tel. 974491. Bollenstreek: dr. Tegelaar. tel. 02521-12369. APOTHEKEN Leiden - Leiderdorp Oegstgeest Voorschoten: Apotheek Aloë in Leidèn en Apotheek Linnaeus In Oegstgeest. Alke made: Apotheek Alkemade. open: zat 12-13, 17.30-18 u, zon feestda gen 12.30-13 en 17.30-18 u. Noordwijk - Katwijk: Apotheek Rijnsoe ver in Katwijk aan Zee. Noordwijkerhout: za geopend van 9-13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u. Spoedrecepten tel. 3511 of dienstbel. Sassenheim: 02522-10169. WIJKVERPLEGING Leiden - Noordwijkerhout - De Zilk - Voorhout: tel. 071-122222. Bollenstreek: Wijkverpleging Gezondheidscentrum, tel. 02522-14147. Hillegom: Opgave via het antwoordapparaat, tel. 02520-16217. Leidschendam: Kruisvereniging, tel. 070-455300. Oegstgeest: Kruisvereniging, tel. 071-177444. DIERENARTSEN Leiden: dr. Helder, tel. 220513 en dr. Van der Wouw. tel. 764058. Voorschoten - Leidschendam: dr. Birnie. tel. 070- 275450. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUIZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u (Diaconessenhuis poliklinieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisa- beth-ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dage lijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt. Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 u. en van 18.30-19.30 u.; klasse-afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafde- ling: dag. van 15.00-16.00 u. en van 18.30-19.30 u. en van 19.30-21.00 u. alleen voor vaders. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hartbe- waking) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00-19.30 u. Intensieve verple ging: dag. van 14.00-14.30 u. en van 18.30-19.00 u. Sport-Medisch Ad viescentrum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Elisabeth-zieken- huis. Endegeest: Di. en vr. 13.00-14.30 u.; zo. 11.09-12.00 u. en 14.00- 15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Jelgersmakliniek: Jongeren- team: za. en zo. 14.00-17.00 u. Opname: werkdagen 16.45-17.45 u.; za. zo en feestdag. 10.00-11.30 en 14.00-16.30 u. Team A, C en D: dag. tot 21.00 u. met uitzondering van behandeltijden en etenstijden. Acade misch Ziekenhuis: Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoe kuren als volgt: Dagelijks 14.15-15.00 u. en 18.30-19.30 u. Avondbezoe kuur afdeling verloskunde: 18.00-19.00 u. De Praematurenafdeling da gelijks van 14.30-14,45 u. en 18.30-18.45 u. Voor ouders en familie Is voortaan doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. De bezoektijden van de kinderkliniek zijn dagelijks 15.00-15.45 u. en 18.30- 19.00 u. De bezoektijden van de kinderafdeling (alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofd verpleegkundige) zijn dagelijks van 14.15-15.00 u. en van 18.30-19.00. Rijnoordziekenhuis: Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30-19.30 u. Extra bezoek hartbewaking: 11.00-11.30 u. Extra bezoek vaders kraamafde- ling: 19.30-20.30 u. Kinderafdeling 15.00-15.30 u. alleen voor ouders 18.00-18.30 u. LEIDSE RECHTSWINKEL Juridisch Adviesbureau. Ketelboeterssteeg 10. tel. 130775; afdeling belastingen: alleen op afspraak, klachtenbu reau: di. en do. 18.30-20.30, afdeling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30. afdeling vrouw: vr. 10-12. S.O.S.-DIENST Telefonische hulpdienst, tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht bereikbaar. BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50, tel. 123942; spreeku ren ma. en di. 10.00-12.30 u.. wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCEDIENST Hulpverlening in Leiden. Leiderdorp. Oegstgeest. Rijnsburg, Valkenburg. Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. BURGERRAADSLIEDEN Korenbrugsteeg 2. tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 u„ do. 18.30-20.00 u. GEZINSVERZORGING Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezinsverzorging, Rem- brandtstraat 17. tel. 149441 (ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 KINDER- EN JONGERENTELEFOON Op woensdag- en zaterdagmid dag van 14-18 u. telefoon 071 - 120611. In de dienstverlening zit mbt Leiden een fout MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur ma. t/m vr. 09.00-10.00 u. en volgens afspraak, tel. 142144. Gezondheidscentrum Merenwijk. spreekuur ma. 11.00-12.00 en do. 14.00-15.00. tel 212195. Gezondheidscentrum Stevenshof. spreek uur do. 10.00-11.00, tel 311506. Breestraat 24: spreekuur ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en volgens afspraak, tel 254782/254756. RAAD VAN ARBEID Hoge Rijndijk 306. Leiden, tel 071-899375. Kan toor geopend ma. t/m vr. 9-12 u. 14-16 u. Telefonische informatie over kinderbijslag: 8-12 u. SOCIALE RAADSVROUW Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnen stad: Gerecht 10. wo. 17.00-18.00 u.; Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 u.; Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 u.; Morskwar- tier: Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, 10.00-11.00 u. wo. 10.00- 13.00 u.; Tuinstadwijk: Herengracht 45, vr. 10.30-11.30 u. SOCIALE RAADSVROUW VOORSCHOTEN Spreekuren: ma. 19.00- 20.00 u. wo. en vr. 9.00-10.30 u. Leidseweg 33, Voorschoten. Tel. 3254. SP HULP- EN INFORMATIEDIENST Groenesteeg 33, Leiden. Tel. 071-134640 of 071-144600. Hulp en Informatie op medisch, juridisch en milieugebied, werk. sociale verzekering en huurkwesties. Spreekuur: elke donderdag van 20.00-21.00 u. STICHTING VRIJWILLIGERS CENTRALE Pallasstraat 1. Alphen aan den Rijn. Tel. 01720-33033. Begeleiding en opvang van mensen, die om welke reden dan ook. tijdelijk hulp nodig hebben. Bovendien wordt in formatie verstrekt over andere mogelijkheden van hulpverlening en de VRIJWILLIGERS CENTRALE Langegracht 246a. Leiden. Tel. 149064. Dagelijks bereikbaar van 9.00-17.00 u. voor informatie over vrijwilligers werk en cursussen of een persoonlijk gesprek. WERKENDE JONGEREN Klachten- en informatieuur Elke dinsdag avond van 17.00 tot 20.00 u. KWJ-kantoor Koppenhinksteeg 2. Leiden. Tel. 071-121139. WERKLOZEN ADVIES CENTRUM Breestraat 19, tel. 122000. Spreekuur ma. en do. 14-16 u. (Gedurende de maand augustus geslo ten). LEIDS WERKLOZEN KOMfTE Pieterskerkchoorsteeg 15. tel 123271. Spreekuur wo. 10.11.30 u. WETENSCHAPSWINKEL Informatiecentrum voor onderzoek van de Leidse universiteit/Stationsweg 37, tel. 071 - 148333. Geopend: ma. t/m vr. 10.00-16.00 u. FIOM Hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap. Langegracht 61. 2312 NW Leiden, tel. 144715. GASTOUDERPROJECT Stichting Gastouderproject. Merenwijk Con dorhorst 1. tel. 210430 (dag. 13.30-15.30 u.). HULP VOOR MOEDER EN KIND Bij niet gewenste zwangerschap, te lefoon 071-895724 en 01728-8333. HUURAANGELEGENHEDEN Spreekuren huurcommissie. Voor Lei den: Schuttersveld 9 (tel. 071-131541 van 10.00-12.00 u.). Spreekuur ma. t/m vr. 8.30-10.00 u. Voor Alphen: Opstandingskerk, Prinses Marij- kestraat 69. Spreekuur do. 14-15.30 u. MOEDERS VOOR MOEDERS Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer. Hofdijck 32. Oegstgeest. tel. 071-153652. Mevrouw D.B. Wessels-Boer Voorschoten. Oegstgeest. Leiderdorp en Leiden. 071-174347. BORSTVOEDING BEGELEIDINGSGROEP LEIDEN Voor praktische hulp en informatie, tel. 071-211318/216256/213417. Iedere derde woensdag van de maand wordt een informatie-avond gehouden. ONDERWIJSWINKEL Sophiastraat 36. tel 071-214256 of 126325. Open: maandag tot en met vrijdag 12.00-17.30 u. OPVANGCENTRUM VROUWEN Crisiscentrum voor vrouwen (met eventuele kinderen) in nood. Huize St. Maarten. St. Jacobsgracht 1. Lei den. tel.071-142497. Dag en nacht bereikbaar. HULP AAN BUITENLANDERS Spreekuur voor Marokkanen. Alphen aan den Rijn. Emmalaan 2. tel 01720 - 94841. ma. 9-10 u. di. 14-15 u. Leiden, bureau voor maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c tel. 071 - 142144 en 146049. do. en vr. 14-15 u. JONGEREN ADVIES CENTRUM Caeciliastraat 67. Leiden. Telefoon 126052. Geopend: ma. t/m vr. 16.00-22.00; za. 14.00-17.00. LISSE Het Produktschap Voor Siergewassen gaat een fonds vormen, waaruit de deelname aan de Floriade in Zoetermeer in 1992 voor de sierteeltsector zal worden betaald. Vanuit de sector bloembollen, bloemkwekerij, boomkwekerij en hoveniers was daartoe een aanvraag bij het Produktschap ingediend. Het gaat om een bedrag van ongeveer 5,5 miljoen gulden. Daar van is 1,5 miljoen voor de bloembollensector, 2 miljoen voor de bloemisterij, bijna 150.000 per jaar voor de boomkwekerijsector en een half miljoen gulden voor de hoveniers. Een uitgewerkte begroting ligt nog niet op tafel, maar de bedragen zijn vastge steld op basis van de ervaringen die men heeft opgedaan met de FJ^riade 1982, die in Amsterdam werd gehouden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13