iware valpartijen ij skiwedstrijden De Zijl/LGB wipt AZC uit bekerstrijd lombine brengt <azemier zege Europese tv ruziet met WK-organisatie SAUER SIMPEL RONDE VERDER PORT KtidóeQowiant VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 PAGINA 7 Dnsor biedt concurrent geld IHEDE Gerard van Hal, sponsor van basketbalclub jbergen, tracht uitgerekend concurrent Greyhounds met iciële middelen uit het moeras te halen. Het lijkt een grap, niets is minder waar. Gisteravond namelijk, na de door jbergen op overtuigende wijze met 91-116 gewonnen jkontmoeting, deed Van Hal Greyhounds „via viahet aan- m op korte termijn een bedrag van 15.000 gulden te depo- i In de nauwelijks gevulde clubkas van de Enschedeërs. [Hal: „De eredivisie moet op peil blijven. Als Greyhounds stoppen, blijven er negen ploegen over. Te weinig. Grey- ds moet blijven". Van Hal stelt echter een voorwaarde Jat hij zieltogende Greyhounds met financiële hulp nog fczins op de been houdt. Mocht de Haaksbergenaar geld maken richting Enschede, dan moet daar wel de overgang René Ebeltjes naar Haaksbergen tegenover staan. „Een in- iring in Ebeltjes", zegt Van Hal. „Hij is de enige speler bij ihounds waar wij in geïnteresseerd zijn. Wij hebben nu een- I een vent met lengte nodig". Van Hal betwijfelt evenwel of jestuur van Greyhounds op zijn geste zal ingaan. „Gezien de ergronden lijkt me dat niet aannemelijk". Marcella Mesker uitgeschakeld TOKIO - Marcella Mesker is gisteren in de tweede ronde van het Grand-Prixtoernooi van Tokio uitgeschakeld door de Tsjechoslowaakse Helena Sukova. De Nederlandse tennisspeel ster verloor in drie sets: 4-6, 6-0, 6-2. Mesker was in het dubbelspel wel succesvol. Met haar Australische part ner Elizabeth Smylie haalde zij de halve finales door een overwinning op het Brits/1- taliaanse duo Annabel Croft/Raffaella Reggi: 6-2, 6-4. Europees land minder in WK '90 MEXICO STAD Aan de eindronde van de wereldti telstrijd voetbal van 1990, in Italië, zal één Europees land minder deelnemen dan in Mexico. Dat is deze week in Mexico-Stad besloten door de internationale federatie (FIFA). In de voorronden zal de winnaar van de groep-Oceanië uitkomen tegen het vierde Zuidame- rikaanse land. Voor de cyclus van 1986 was dat een duel tussen Oceanië en een vertegenwoordiger van Eu ropa, Australië tegen Schotland. Verder besloot de FIFA dat gele kaarten die in de voorronden zijn gege ven, voortaan niet meer tellen in de eindronde. Ook gaf de federatie boetes van 7000 tot 70.000 gulden aan de bonden van Libië, Chili, Qatar en Irak. Bij een in spectie van de twaalf stadions voor de eindronde van de strijd om het wereldkampioenschap in Mexico, ble ken alle accommodaties in goede staat te verkeren. Nergens werd een achterstand op het bouw-schema ge constateerd. In mei volgt de laatste controle van de sta dions, die geen schade bleken te hebben van de aard beving met het episch centrum in Mexico-Stad. DICKBESSEM OVERLEDEN AMSTERDAM In zijn woonhuis in Amsterdam is gisteren de oud-direc teur van het Olympisch Stadion Dirk Jan (Dick) Bessem overleden. Hij is 85 jaar geworden. Bessem, en groot wie- Ier- en voetbalenthousiast, was de geestelijke vader van de wekeliikse wielerwedstrijden „de populaires' en haalde de start van de Tour de France in 1954 naar Nederland. Bessem was achttien jaar secretaris van AFC en vijf jaar voorzitter van dezelfde club. In 1935 werd hij benoemd tot erelid. Bessem kreeg in 1962 de versierselen uitgereikt behorend bij het ridder schap van Oranje Nassau. Hij zal be gin volgende week in Driehuis-Wes- terveld worden gecremeerd. Cuba toch naar volleybaltoernooi HAARLEM Het Cubaanse he renteam, titelverdediger van het in ternationale Haarlemse volleybal toernooi, zal eind december toch deelnemen aan de tweede editie. De Nederlandse Volleybal Bond (Nevo- bo) hief de blokkade voor Cubaanse teams op, nadat Cuba opnieuw zijn spijt had betuigd voor het om ondui delijke redenen wegblijven van een trainingsstage met de Nederlandse dames in de zomer. De Cubaanse volleybalploeg kan daardoor van 27 tot 31 december meedoen aan het Dynamo-toernooi in Apeldoorn, dat te maken kreeg met afzeggingen van Zuid-Korea en Bondsrepubliek Duitsland (dames). IE GEWONDEN NAAR ZIEKENHUIS GRENOBLE De negen tienjarige Oostenrijkse skister Christina Putz, die gisteren tijdens de eerste wereldbeker-afdaling in Val d'Isere ernstig ten val kwam, ligt nog steeds in coma in een ziekenhuis in Grenoble. Putz verloor aan het einde van de ruim twee kilometer lange afdaling, die werd gewonnen door de Westduitse Michaela Gerg, de controle bij een ver smalling in het parcours. Op dat moment had ze een snel heid van tegen de honderd ki lometer per uur. Ze liep bij de val op de ijzige piste ernstig hoofdletsel en een ingedrukte borstkas op. Putz werd per he licopter naar het ziekenhuis gebracht en later opgenomen op de afdeling intensive care neurochirurgie. Tijdens het vervoer daar naartoe reageer de ze volgens artsen wel op enkele prikkels. Officials verklaarden dat het ongeluk niet te wijten was aan Christina Putz wordt zwaargewond afgevoerd van de skipiste bij Val d'Isere. de toestand van de piste. „Het had overal en bij iedereen kunnen gebeuren", zei de Oos tenrijkse damescoach Georg Zirknitzer. „Ik laat de andere teamleden de vrije keus of zij vrijdag willen starten. Ik ver wacht echter dat ze gewoon meedoen". Kort na het ongeval van Putz volgde de één jaar oudere Amerikaanse Pam Fletcher het slechte voorbeeld. Zij werd met veel minder érnstige ver wondingen met een helicopter naar een ziekenhuis in Val d'Isere gebracht. Bij de training voor de afda ling van zaterdag in het Itali aanse wintersportcentrum Val Gardena kwam de twintigjari ge Amerikaan Kraig Sourbeer ongelukkig ten val en brak een nekwervel. Hij werd, eveneens per helicopter, naar het 35 kilometer verderop ge legen hospitaal van Bressano- ne vervoerd. Volgens de Ame rikaanse coach Sam Varner is zijn toestand bevredigend. De gebroken nek zal waarschijn lijk niet het einde betekenen van Sourbeers skiloopbaan. De artsen zeiden dat herstel ten minste drie maanden gaat du- De Westduitse Michaela Gerg won in Val d'Isere verrassend de eerste afdaling in de strijd om de wereldbeker. In de Franse wintersportplaats bleef de 20-jarige vroegere skiwe reldkampioene bij de junioren de Canadese Laurie Graham en de Zwitserse Maria Walli- ser net voor. Het verschil tus sen de eerste en derde plaats bedroeg 16/100e van een se conde. Het Westduitse succes werd nog groter door de acht ste plaats van Marina Kiehl. Teleurstellend verliep de afda ling voor de Zwitsere Michela Figini. De favoriete werd slechts zesde. a^eojSTERDAM Lex Ca- SlSpier heeft gisteravond imoo' e «Jaap Edenbaan in isterdam de derde ma- schaatswedstrijd ir de zesdaagse gewon- i. Hilbert van der im werd tweede en sioies Kasper derde. Van 6w5,2'1( Duim behield de lei- ÜhSE *n het tussenklasse- io3!oo|lementair is ploegenspel ioz90 het marathonschaatsen io3.oo|x)den. Op combines, rij- 102.20I >n andermans dienst, loi'.iojt uitsluiting van de boos- KjJters. In de praktijk weet 99 sojury geen raad met het fe- jjf^peen. De overwinning too! 10 Lex Cazemier op de der- 99!8odag van de nationale ma- olvoorbeeld van ploe- aktiek. De juryleden Ijlden zich echter niet ge- te grijpen, ofzege kwam bij Lex Caze- °jr in goede handen te- 96,oofit. De 26-iarige veehou- 94!5o> was op de Jaap Eden- ge^fen vanaf het begin een 95^00 de actiefste rijders. Hij j$;^pe zich volledig in dienst 90 90 zijn kopman Hilbert van der Duim, de leider in het klassement. Cazemier toonde zich voor de 3000 toeschou wers een superknecht. Hij hield de Fries constant uit de wind en verijdelde in zijn eentje vele uitlooppogingen van de concurrentie. Zo voerde hij zijn ploeggenoot in een machtige rush naar de twee koplopers Dries van Wijhe en Gerd Jakobs, die na 30 van de 109 ronden (42,195 kilometer) het sein gaven tot de beslissende de marrage. Het duo kreeg ge zelschap van zes rijders: Jos Niesten, Wim Vos, Dries Kasper, Frans Boon en de twee ploegleden Cazemier en Van der Duim. In eendrach tige samenwerking dubbelde dit achttal het peloton, dat veertig ronden voor het ein de op kansloze achterstand werd gereden. In de slotronden verdween alle subtiliteit uit het ploe genspel van Cazemier en Van der Duim. Van der Duim reageerde attent op de verwoestende demarrages van dolle Dries, Cazemier hield het oog gericht op de rug van Jos Niesten. De ove rige vier waren door alle krachtsinspanningen niet Winnaar Lex Cazemier volgt in tweede positie achter de verbeten strijdende Dries van Wijhe. meer in staat tot verrassin gen. Het welslagen van het samenspel kon eigenlijk al leen verhinderd worden door ingrijpen van buitenaf door de jury. Die keek toe en 'vergat' zijn eigen reglemen ten toe te passen. Kasper was na afloop de eer ste om te wijzen op net ploe genspel. „Natuurlijk werd er samengewerkt. Welke ploeg zou dat niet doen? Tegen die combinatie ben je bij voor baat geklopt. Wordt het een sprint, wint Van der Duim. En wie achter Cazemier aan gaat, verspilt zijn krachten voor de sprint". Ook Kees Poel, ploegleider van Dries van Wijhe, sprak openlijk over combine. „Officieel was dit dus verboden. Maar wij hadden exact hetzelfde ge daan in deze situatie. Niet Van der Duim en Cazemier zijn fout, de reglementen moeten worden aangepast". MEXICO STAD De ruzie tussen de Europese tv-maat- schappijen en de Mexicaanse organisatie van de eindronde van de wereldtitelstrijd voetbal, is deze week hoger op gelo pen. De twist kwam tot een hoogtepunt, toen de Europese tv-verslag- gevers de accreditatie voor de loting van zondag werd gewei gerd. Ook de camera- en geluidsmensen kregen geen perskaart voor de ceremonie van zondag. De Europese stations, verbonden in de EBU, hebben zich geërgerd aan de „exorbitante" financië le eisen voor de commentaarposities. Volgens de EBU vragen de Mexicanen 4600 dollar 13.000 gulden) voor zo'n plaats, tegen de Spanjaarden in 1982 1600 dollar. De EBU heeft gedreigd met een semi-boycot van de loting van zondag, als de Mexicanen hun eisen niet verlagen. In dat geval zullen de Europeanen slechts de (gratis) tv-beelden van de cere monie te zien krijgen, zonder enig commentaar. Volgens Guil- lermo Canedo, het hoofd van de organisatie en tevens baas van de tv-maatschappij Televisa, worden de onderhandelingen in ja nuari voortgezet. „De prijzen staan nog niet vast", aldus Canedo, die daarmee voor het eerst aangaf dat er nog ruimte voor onder handeling is. Hij liet ook weten persoonlijk voor de accreditaties van de Europese televisie-functionarissen in te staan. McEnroe wordt vader INGLEWOOD Het moet hem zwaar zijn ge vallen, maar John McEn roe heeft gisteren in Ingle- wood voor de eerste keer inlichtingen gegeven over zijn privé-leven gegeven. De mededeling kwam dan wel niet als een donder slag bij heldere hemel, maar was toch verrassend. „Ja, ik word vader. Tatum is zwanger". De nummer twee van de tenniswereld maakte het nieuws, dat eerder deze week was uit gelekt in een Amerikaanse dagblad, met een zuur ger zicht bekend. „Het is belalt cheliik dat mijn moeder gebeld wordt door een krant met de vraag of het klopt dat Tatum zwanger is. Ik heb niet eens de kans gekregen het haar zelf te vertellen". Tijdens de persconferentie voor een demonstratie- -duel tegen zijn landge noot Jimmy Connors deed McEnroe andermaal een uitval naar de pers. „Het is echt om doodziek van te worden. Zoals ook weer in deze zaak is gebleken, word ik constant gecon fronteerd met dezelfde vragen en word ik geci teerd door journalisten die mij niet hebben gespro ken. Waarom zijn jullie niet gewoon geïnteres seerd in tennis. Is mijn privé-leven nou zo belang rijk Het ergert me bui tengewoon. Het is gewoon crimineel". De Amerikaan liet weten nog geen datum met Ta- hebben VanHimst ontslagen BRUSSEL Het bestuur van Anderlecht heeft hoofdtrainer Paul van Himst op staande voet ont slagen. Dat is gistermiddag in Brussel bekendgemaakt na een gesprek tussen de betrokkenen. De leiding van het eerste elftal, mo menteel tweede op de ranglijst achter Club Brug ge, wordt voorlopig toe vertrouwd aan hulptrainer Martin Lippens, die wordt bijgestaan door Jean Dockx. De 42-jarige Van Himst volgde in oktober 1982 To- mislav Ivic, oud-trainer van Ajax, op. Van Himst slaagde er in met Ander lecht de UEFA-beker te veroveren, nog een keer de finale van hetzelfde toernooi te halen en lands kampioen te worden. Toch was er de laatste tijd veel kritiek op Van Himst, die zijn spelers niet meer zou weten te motiveren. Het contract van Van Himst liep nog anderhalf iaar. Het bestuur heeft met hem een financiële regeling ge troffen. Hardnekkige geruchten willen, dat Arie Haan (yo- menteel coach bij FC Ant werp) eerste kandidaat is om Van Himst op te vol gen. VALKENSWAARD De als eerste geplaatste Freddie Sauer heeft zich gisteren tij dens de nationale titelstrijd in- doortennis in Valkenswaard eenvoudig geplaatst voor de kwartfinales. De Zuidafrikaan met Nederlandse tennisnatio- naliteit (hij woont drie jaar in Nederland) versloeg John Rie thoven met 6-2, 6-0. In de twee partijen, waarin Sauer tot nu toe in actie kwam, stond hij slechts vijf games in totaal af. In de kwartfinales krijgt Sauer te maken met Ton Sie, die te gen Frank Stienen eveneens op dreef was: 6-0, 6-2. De ove rige kwartfinalisten zijn: Wim Groeneveld, Hugo Ekker, Jan Willem Lodder, Peter van Dommelen, Chris Vermeeren en Robert Jan Bierens. De pa ring voor de laatste acht is: Sauer - Sie, Groeneveld - Ek ker, Lodder - Van Dommelen en Vermeeren - Bierens. Bij de dames plaatsten Mariël- le Rooimans, Carin Bakkum, Manon Bollegraf en Nicole Ja german zich bij de laatste vier. In de kwartfinales maakte vooral Nicole Jagerman in druk. Zij stond tegen Carolien Vis geen enkele game af (6-0, 6-0). Alleen Carin Bakkum liet het op drie sets aankomen. Te gen Digna Ketelaar werd het 5-7, 7-6, 6-3. De paring voor de halve finales van zaterdag is: Rooimans - Bakkum en Bolle graf - Jagerman. ïortwereld hdbal - Frans van Iersel :eker tot aan het einde van ;n 1986/87 trainer in de Nederlandse leshandbalkampioen Ook- Van Iersel loste enige ;en geleden Leun Straub iach af. blrennen - De gastrenners- fniging van ploegleider 1 Hoof trekt zich voor en 1986 terug. De ge- orde amateurploeg kan h niet vinden in het nieuwe pidsplan van de KNWU dat ;end jaar geldt, inis - De populariteit van Becker heeft niet gele- onder de verrassende ne- g in Australië tegen Mi- Schapers. De achttienja- Wimbledon-winfiaar donderdagavond met weldigende meerderheid i Westduits sporter van het uitgeroepen, tsen - De vroegere West bokskampioen in het largewicht Bernd August is ^geklaagd wegens het toe lagen van lichamelijk letsel, kust raakte donderdag in st-Berlijn geïrriteerd bij verkeerscontrole. Hij sloeg mpt een agent neer. LEIDEN De Zijl/LGB heeft gisteravond voor een opmerkelijke prestatie gezorgd door in een uiter mate spannend bekerduel landskampioen AZC-A1- phen met 8-7 te verslaan. In de eerste periode bleken beide waterpoloploegen goed aan elkaar gewaagd. Opvalend aan Leidse zijde was de gedis ciplineerde speelwijze, waar door de Alphense ploeg niet de kans kreeg zich te beperken tot het afstraffen van Leidse fouten. Een speelwijze, die de Alphenaren in het verleden altijd met succes op de Leidse wedstrijden gebruikelijke stommiteiten, bleek de Al phense ploeg kwetsbaar. Nadat de eerste drie perioden alle maal gelijk geëindigd waren en de vierde periode met een 6-6 stand was ingegaan scoor de Arco Verboom met een Leidenaar op de kant fraai 6-7. Toen Edwin Redegeld daarna met Verboom op de kant de gelijkmaker had ingeschoten en er slechts nog een kleine minuut te spelen was, leek er voor de Alphense ploeg nog geen vuiltje aan de lucht. Aan gezien bij bekerduels de uit spelende ploeg gelijk mag spe len om verder te gaan, hoef den Noordergraaf c.s. niets an- zeven toepasten. Vooral Edwin Redegeld liet zich ditmaal niet onbetuigd en bewees direct al in de eerste periode middels een tweetal fraaie treffers uit man-meersituaties geen par don te hebben met de Alphen se ploeg. Ook toen scheids rechter Hoepelman zich te buiten ging aan een aantal wel zeer dubieuze beslissingen, hield de ploeg van aanvoerder Arno van Winkel, dit in te genstelling tot vroegere tijden, het hoofd koel en bleef men gedisciplineerd spelen. Nu de Alphense ploeg zelf het spel moest gaan maken doordat de roodwitten zich niet te buiten gingen aan de voor hen in top- ders te doen dan de laatste mi nuut rustig uitspelen. Deze op zet leek geheel te slagen, tot dat de Leidse ploeg 15 secon den voor tijd de bal bemach tigde en massaal uitbrak. Met nog 5 seconden te Spelen kwam Alex van Belkum in een onoverzichtelijke situatie oog in oog met doelman Ruud Misdorp en frommelde de bal onnavolgbaar in het Alphense net. Direct na deze situatie liet doelman Ruud Misdorp voor de zoveelste keer zien een slecht verliezer te zijn door matchwinnaar Alex van Bel kum te trappen. Toen diezelf de Misdorp ook nog coach Jan Evert Veer, die beiden van el kaar probeerde te scheiden, in het gezicht sloeg, was het hek compleet van de dam. Doel man Misdorp staat door dit voorval waarschijnlijk een schorsing te wachten. Door dit vervelende incident kreeg deze waterpolohappening on verwachts toch nog een mis plaatst slot. Scoreverloop: eerste periode: 0-1 Jan sen; 1-1 Redegeld; 2-1 v.d. Leede; 2-2 Redegeld. Tweede periode: 2-3 Noor dergraaf; 2-4 Jansen; 3-4 van Winkel; •nburg. Derde periode: 5-4 6-7 Verboom; 7-7 Redegeld; Crisis in Franse volleybal MONTPELLIER Het expe riment van de Franse heren- -volleybalselectie achttien maanden onafgebroken in een trainingskamp in Montpellier onder te duiken als voorberei ding op het A-wereldkampi oenschap in eigen land in het najaar van 1986, dreigt te mis lukken. Hoewel de resultaten tot te vredenheid stemmen, zijn er conflicten ontstaan tussen hoofdcoach Jean-Marc Buchel en zijn spelers. De voorzitter van de Franse volleybalbond, de voorzitter van de commissie topsport en de technisch direc teur hebben vergeefs getracht de zaak te sussen. De spelers onder leiding van spelverdeler Fabiani willen Buchel kwijt en doorgaan met diens huidige assistent, Eric Daniel. Het langdurige samenzijn re sulteerde begin oktober op de Europese titelstrijd in Neder land in de tweede plaats ach ter kampioen de Sovjetunie. In Den Bosch schakelde de Fran se ploeg in de voorronde onder meer de nationale herenploeg van de inmiddels vertrokken coach Geert Trompetter uit sportuitslagen DAMMEN Wereldkampioenschap voor junioren. Vierde ronde: Jaggoe (Sur>-Delhom (Fra) 1-1; Valde- ris (Sov)-Hubner (Bel) 2-0; Roethof (Sur)-Delforche (Bel) 2-0; Schwar- zman (Sov)-Bader (Fra) 2-0; Wesse- link (Ned>-Tsentner (Vst) 2-0; Camare (lvo)-Manzana (Ita) 2-0; Zeba (lvo>- -Bah (Mal) 1-1; Bude (Ned>-Plconese (Ita) 2-0. Vijfde ronde: Bader-Jaggoe 2-0: Delforche-Schwarzman 0-2; Hub- ner-Roethof 0-2; Delhom-Valneris 0-2; Tsentner-Budó 0-2; Piconese-Ze- ba 0-2; Bah-Camare 1-1; Manzana- -Wesselink 1-1. Stand aan kop: 1. Budé en Schwarzman 5-9; 3. Valneris en Zeba 5-8; 5. Camare en Roethof 5- op 1 ronde; 11. Jansen; 12. Pronk; 13. Busser; 14. Christoffers; 15. Gi ling; 16. Jonker; 17. Kromkamp: 18. Rietveld; 19. Van Benthem; 20. Sem- plonlus. Stand: 1. Van der Duim 67,1 punten; 2. Cazemier 59,1; 3. Maars- sen 50,0; 4. Kasper 45,0; 5. Boon 40,0; 6. Kooiman 40,0; 7. Jacobs 39,0; 8. Busser 37,0; 9. Van Kempen 36,1; 10. Niesten 33,0. Dames, 30 Stand: 1. Van der Ploeg 26,0 punten; 2. Alderts 23,1; 3. Slagter 17,0; 4. Bor?t 17,0; 5. Koolman-Homoet 14,0. SKIËN Wereldbeker, eerste afde- (Zwl) 1.26,32; 7. Merle (Fra) 1.26,42; 8. Kiehl (WDI) 1.26,49; 9. Hess (Zwl) 1.26,54; 10. Emonet (Fra) 1.26.57. Stand in de strijd om de wereldbeker, algemeen: 1. Hess (Zwi) 52 punten; 2. Gerg (WDI) 45; 3. Kiehl (WDI) 37; 4. (Oos) en Twardokens (Vst) 25. -Bogtstra 6-4,6-4; Vermeeren-Pan- man 4-6.6-4,6-4; Bierens-Gallas 6-2,6-2. Herendubbelspel, kwartfina les: Albert/Vermeeren-Groeneveld- /Stienen 6-4,6-4; Bruin/Simon-Ekker- /Lodder 4-6,6-3,6-1; Gallas/Reynder- s-Eltingh/Warmenhoven 7-5,6-4; Bogtstra/Liewes-Feenstra/Koopman 6-2,4-6,6-3. Kwartfinales damesen kelspel: Rooimans-Vandierendonck 7-6,6-4; Bakkum-Ketelaar 5-7,7-6,6-3; Bollegraf-Knols 6-2.6-2; Jagerman-Vis 6-0.6-0. Damesdub belspel, kwartfinales: Bakkum/Ja- german-Knols/Druyts 6-2,6-3; Bolle- graf/Ter Riet-Rooimans/Roolmans 6-3,6-2; Van der Ham/Leyten-Belt- gens/Dullens 6-3,6-0; Sonneveld-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7