Belgische politie wacht „tot CCC een foutje maakt" Aids-virus „verborgen^ in hersenen Gewelddadig protest bij overleg Noord-Ierland Ziekenhuispersoneel is Red in Bed"beu Minister Gol tegen parlementair onderzoek geweld Filipijnse oppositie sluit de gelederen Europarlement keurt akkoord niet af Shultz: Geen handels concessie voor Moskou „Zwarte kerst" ruïneert blanke winkelbedrijven siNA BUITENLAND Ecidóc Gout ant DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 PAGINA 5 Drie kinderen groeten een gewapende Libanese soldaat in West- Beiroet. Het is rustig in de straten nu het akkoord is bereikt om 1 een einde te maken aan de bloedige heerschappij van islamisti- sche milities. De druzische en sji'itische milities hebben Inmid dels hun wapens ingeleverd. In de straten wordt gepatrouilleerd J door Libanese militairen en politiemannen. Jinman 3 uren /orden BELFAST Zo'n 35 agenten zijn gisteren gewond geraakt bij botsingen met protestanten die gewelddadig protesteerden tegen de eerste bijeenkomst van het overlegorgaan dat door Engeland en Ierland in het leven is geroepen om Dub lin een stem te geven in het bestuur van Noord-Ierland. De Ierse minister van buiten- landse zaken Peter Barry heeft op Stormont Castle, de l zetel van de Britse regering in Noord-Ierland, overleg ge voerd met de Britse minister voor Noord-Ierland, Tom King. Het Anglo-Ierse ak- koord over Noord-Ierland is nu overigens officieel van kracht geworden. De directe omgeving van het kasteel was afgezet met prik keldraad en werd bewaakt door 1500 agenten. Het ging om de grootste politie-operatie op één plaats in de geschiede nis van de onder Brits bestuur staande provincie. De botsingen deden zich voor bij Maryfield House, de plaats waar het secretariaat van de Conferentie is gevestigd, op een paar kilometer afstand van Stormont Castle. De naar schatting 2000 prote stantse betogers, onder leiding van dominee Ian Paisley, zien het akoord als een stap op weg naar de hereniging van de provincie in het noorden met net rooms-katholieke zuiden. v; ingen wat w ister hij GPV ook lakt. degeli de i di leide Arro lemoei Voor iding ederlai BOSTON Het virus van de immuniteitsziekte aids „verbergt zich" in de hersenen achter een membraan tussen bloed en hersenen. Daardoor is het voor de meeste geneesmiddelen onmogelijk de hersenen te be reiken en dat bemoeilijkt het vinden van een genees methode tegen aids, zo hebben onderzoekers in de VS gisteren gemeld. Artsen-teams meldden in de „New England Journal of Medici ne" dat zij het virus in hersen- en ruggemergvocht hebben geï soleerd van aids-patiënten die lijden aan stoornissen van de her senen en het centrale zenuwstelsel, die de wetenschap steeds meer met aids begint te associëren. De ontdekking betekent dat „de mogelijkheid bestaat dat het centrale zenuwstelsel als schuilplaats dient voor het virus er elke anti-virale behandeling door het bloed-hersenenmembraan moet dringen om het virus te kunnen vernietigen", zo meldde één team, dat onder leiding staat van David Ho van het Massa chusetts General Hospital. Deze factoren, zei collega Paul Black van de Boston University School of Medicine, „zullen effectieve bestrijding van infectie van het centrale zenuwstelsel zeer moeilijk maken, zo niet mogelijk. „Vanuit zijn veilige schuilplaats in de hersenen", aldus Black, „kan het aids-virus de hersenen wijzigen en de aantasting het natuurlijk afweersysteem veroorzaken, waardoor de ziekte wordt gekenmerkt". Het team van Ho, maar ook een tweede team, onder leiding Lionel Resnick van het Amerikaanse Nationale Instituut voor de Volksgezondheid concludeert dat het virus waarschijnlijk verantwoordelijk is voor de hersen- en zenuwstoornissen, die de laatste tijd steeds meer bij aids aangetroffen worden. Het gaat hierbij om aantasting van het stelsel van hersenen en ruggemerg, chronische hersenvliesontsteking en zwakte handen en benen. De groep Ho zei dat is gebleken dat de proble men met het centrale zenuwstelsel zich al kunnen ontwikkelen voordat het afweersysteem van een aids-patiënt het begeeft. Ambtenaren VS moeten aan leugendetector WASHINGTON President Reagan heeft opdracht gegeven dat hoge ambte naren en leveranciers van de regering die toegang hebben tot uiterst geheime informatie een test met een leugendetec tor moeten ondergaan. De Amerikaanse president heeft daartoe een nationale veiligheidsrichtlijn ondertekend. Volgens woordvoerder Larry Speakes zullen mo gelijk ook stafmedewerkers van het ka binet van de president worden verplicht een test af te leggen. De Amerikaanse re gering beschouwt de tests vooral als een wapen in de contra-spionage, maar ze kunnen ook gebruikt worden bij onder zoeken naar lekken van gevoelige infor matie naar de pers, aldus Speakes. Protest tegen hn uffelverbod KEULEN De Jungdemok- raten, de jongeren van de li berale FDP, hebben gepro testeerd tegen het toenemen de verschijnsel Op Duitse middelbare scholen, dat lera ren in pauzes speciaal pa trouilleren om vrijende paar tjes „uit elkaar te jagen". Op een school in Mönchenglad- bach zou de directeur zelfs een knuffelverbod hebben uitgevaardigd. De Jungde- mokraten voeren hun actie onder het motto „Liefde kan geen zonde zijn IN GROOT-BRITTANNIË: Elk jaar 200 kinderen door ouders vermoord LONDEN In Groot-Brittannië worden elke week niet minder dan vier kinderen door hun ouders of voogden gedood, aldus de Nationale Vereniging ter Voorkoming van Wreedheid jegens Kinderen (NSPCC) in Londen. In het rapport van de vereniging staat dat elk jaar tussen de 150 en 200 kinde ren sterven als gevolg van mishandeling of verwaarlozing. Dat is vier maal zoveel als het aantal dat vorige week in een officieel rap port werd genoemd. Dat rapport verscheen naar aanleiding van de moord op een vieija- rig meisje door haar stiefvader. 99 LONDEN Een Russische emigrant die al weken in een Brits zie kenhuis ligt en net doet of hij bewusteloos is, is naar Frankrijk ge bracht, waar hij woont. Britse kranten hebben de man omgedoopt tot The Red in the Bed. Vladimir Leontev, een 43-iarige ingenieur, was op 16 november betrokken bij een ongeluk. In het ziekenhuis raakte hij „buiten westen". Het ziekenhuispersoneel is echter ziek van de man en wil zo snel mogelijk van hem af. De verpleging zegt dat hij niet reageert als er eten wordt gebracht, maar dat hij stiekem eet als er niemand in de buurt is. Daarna doet hij zijn ogen dicht en raakt weer bewusteloos. Nadat Leontev in alle kranten had gestaan en zijn slapende gezicht zelfs voor het BBC-journaal was gefilmd, besloot de politie hem per ambulance terug te brengen naar Frankrijk. Het ritje heeft de man zelf moeten betalen, maar dat was geen probleem, want hij had maar liefst 25.000 pond op zak. TERREURBESTRIJDING BLIJFT ZONDER RESULTATEN (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Wat zijn dat voor mensen, die in naam van de CCC (Strijdende Communistische Cellen) in iets meer dan een jaar tijd 27 misschien 28, Luik meegerekend bomaanslagen kunnen plegen zonder een noe menswaardig spoor na te laten? Een ambtenaar van het ministerie van justitie in Brussel, die anoniem moet blijven, haalt de schouders op: „Wisten we het maar. We hebben wel enkele theorieën. En we hebben drie verdachten op het oog. Maar die drie kunnen onmogelijk zon der verdere hulp hun steeds driester wordende acties uitvoeren. Er moet sprake zijn van de steen in het water met steeds wij der wordende kringen". De ambtenaar, die deel uit maakt van de Anti-terroristi sche Gemengde Groep (AGG) met als zetel het Bureau Vei ligheid van de Staat aan het Meeusplein in Brussel, heeft geen moeite te vertellen, dat de Belgische BVD geen kans heeft gezien te infiltreren in „communistische, misschien wel anarchistische groeperin gen. Misschien hebben we ons wel blind gestaard op de recht- s-extreme splinters in ons land". „We werden vorig jaar volko men verrast, toen de CCC de eerste aanslag pleegde. Als je daarna nog probeert we hebben dat gedaan en we doen dat nog binnen te dringen in verdachte groeperingen, maak je alleen maar fouten". Hij doelt daarmee onder meer op de zogenaamde Mammoe t-actie op 17 oktober vorig iaar, waarbij op 120 adressen huizoekingen werden gedaan bij leden van alle mogelijke linkse organisaties. Het werd een falikante mislukking werd. Verdachten Sinds juli van dit jaar heeft de Belgische justitie zekerheid omtrent de drie hoofdverdach ten van de CCC. Toen ontdek te men na een toevallige tip twee flats in de Brusselse ge meenten Ukkel en Ander- lecht, die bewoond waren ge weest door de 33-jarige Jean- -Marc Rouillan, diens vriendin Nathalie Menigon (29) en Pier re Carrette (32). Het eerste ge noemde Franse tweetal maakt al sinds 1980 deel uit van de Franse terreurorganisatie Ac tion Directe, die zich bezig houdt „met de gewapende strijd tegen de kapitalistische staat" door middel van aansla gen en postovervallen. Het paar, dat zich ook toen al regelmatig in België ophield, werd in mei 1981 met enkele anderen door de Franse politie gearresteerd wegens onder meer een aanslag op een vesti ging van Philips Data Systems in Toulouse en enkele andere aanslagen, waarbij doden vie len. Op 6 augustus werden zij echter vrijgelaten in het kader van de amnestie, die de nieuw verkozen president Mitterand afkondigde. De enige Belg in dit gezelschap, Pierre Carrette, is afkomstig uit Charleroi en zoon van een inmiddels gepen sioneerde ambtenaar bij het Bestuur van de Openbare Vei ligheid. Carrrette staat al lang te boek als iemand die zijn vaardighe den in dienst heeft gesteld van alle mogelijke uiterst linkse groeperingen. Sinds het begin van de aanslagengolf in België is Carrette onvindbaar. Het staat overigens vrijwel vast dat hij de man was, die op 4 no vember bij een aanslag op de BBL-bank in Brussel een aan tal schoten afvuurde op een bewaker. De drie zijn volgens de zegsman van Justitie de spinnen in het web dat verbin dingen heeft met de Action Directe en de Rote Armee Fraktion. Zij zijn het brein achter de CCC. In het inmiddels bekende CCC-pamflet kondigde de or- ganisatfe vorige week de op komst aan van een nieuw Eu- ro-terrorisme. De politie in verscheidene Europese landen is op de hoogte van het regel- Dwaalsporen matige contact tussen diverse groeperingen, zoals de Duitse Baader Meinhofgroep, de Por tugese FP-28, de Spaanse Gra- po, de Italiaanse Prima Linea en Rode Brigades, Action Di recte, Rote Armee Fraktion en CCC. Brandweermannen inspecteren het geruïneerde hoofdkantoor van de bond van metaalwerkgevers in Charleroi, nadat de CCC daar een bomaanslag pleegde. BRUSSEL De Belgische minister van justitie Jean Gol heeft zich gisteren gekeerd tegen een parlementair onderzoek naar de geweldsgolf die Belgë al ruim een jaar teistert. Dat onderzoek is geëist door de oppositie die een parlementaire commissie wil in stellen om de nieuwe problemen aan te pakken. In de afgelopen veertien maanden zijn 22 mensen gedood bij aanslagen van terroristen en overvallen van gangsters. Tot nog toe is niemand gearresteerd. Volgens Gol zou een parlementaire onderzoekscommissie suggereren dat het normale politieonder zoek niet goed is en zou het gevoel van onveiligheid onder de bevolking worden aangewakkerd. Bovendien moet volgens Gol elk onderzoek geheim blijven. De oppositie bleef echter bij haar eis en ondanks de weigering van Gol kan de commissie toch worden ingesteld waneer daar een Kamermeerderheid voor is te vinden. De Westduitse procureur-generaal Rebmann heeft gisteren ge pleit voor een centrale Europese organisatie om het steeds vaker grensoverschrijdende optreden van terroristen effectiever te be strijden. nen. Dat zijn de mensen, die de objecten bestuderen, die spullen kopen voor de aansla gen. die auto's stelen en die wellicht postovervallen uit voeren om aan geld te komen en die tenslotte de bommen opdrachtgevers aanbrengen", aldus de zegs- of gezicht ken- man van Justitie. Onder hen De drie CCC hebben een onbekend aantal handlangers, sprake van een tweede vaste kern van en man of tien, die wellicht hun niet van naam moet zich ook een expert op gebied van explosieven bevin den, want de CCC levert pro fessioneel werk. Dan is er volgens de Belgische politie nog een derde groep CCC-verdachten: de mensen die voor de dwaalsporen zor gen. De zegsman van justitie is er van overtuigd dat de CCC „in het kader van de ontrege ling van de Belgische staat" ook begonnen is met een ze nuwoorlog, door het depone ren van verdachte pakjes, kof fers en tassen op tal van plaat sen en het geven van valse bommeldingen. „Die ontregeling is al ver ge vorderd. En dan heb je ook nog de mensen die „afkijken". Wie weet of de recente aanslag op het gerechtsgebouw in Luik niet het werk is geweest van een groep die misschien niets met de CCC te maken heeft, maar er wel door geïnspieerd is? Wij zoeken intussen naar een speld in een hooiberg en wachten op geluk. Het geluk van een tip of een toevallige aanhouding. Het geluk dat wij een van de CCC-leden betrap pen bij het plaatsen van een bom. Op dat laatste reken ik persoonlijk niet te veel want uit alle aanslagen blijkt dat de voorbereiding zeer zorgvuldig geschiedt. We moeten hopen dat er bij die voorbereidingen een foutje wordt gemaakt". MANILA De twee voornaamste Filipijnse oppositieleiders, Corazon Aquino en Salvador Laurel, hebben op het laatste nip pertje besloten toch samen de verkiezingen in te gaan en te pro beren een einde te maken aan de heerschappij van president Ferdinand Marcos. Mevrouw Aquino zal bij de presidentsverkiezingen van 7 febru ari kandidaat voor het presidentschap zijn en Laurel voor het vice-presidentschap. Eerder deze week zag het er nog geenszins naar uit, dat de oppositie zich zou verenigen. Vrijwel alle politie ke waarnemers waren het erover eens dat een verdeelde opposi tie alleen maar gunstig zou zijn voor Marcos. De verzoening zou zijn bewerkstelligt door de Filipijnse aartsbisshop, kardinaal Jai me Sin. De kerk heeft zich officieel nooit uitgesproken voor de oppositie tegen Marcos. Desondanks geldt kardinaal Sin als een belangrijk criticus van het bewind-Marcos. Eerder op de dag had president Marcos ex-minister Arturo To- lentino tot zijn vice-presidentskandidaat benoemd. Dat was een verrassende keus, omdat Tolentino eerder dit jaar nog ontslagen was nadat hij kritiek op Marcos had geleverd. Laurel en Aquino na hun bekendmaking, dat zij het gezamenlijk zullen opnemen tegen president Marcos. NWB rijbewi ig bliji •e Eun i Zui< Idighei t rlengei die hf bij m - Ee r; achttien SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1158) Omdat smidje Verholen niet wist hoe De weg naar het koningschap staat dus'wijder het precies met Kille Klansky afgelopen was, zei voor je open dan ooit. Maar ja dat kost je hij: „Ja, ja, meneer Polnyck die Klansky wél een paar lieve centjes natuurlijk was zo dom met een tank over een voorraad „Ik ik geloof geen stéék van je verhaal!" buskruit en dynamiet te gaan rijden. Ongelukki- brieste doctor Polnyck woest. „Jij in het pa- gerwijze ontploften die springstofjes toen. De leispoe! An me nooit-niet!" „O nee mooie tank sloeg uit elkaar en de Kille begon hernam de smid poeslief. „Kijk dan maar eens aan een van de interessantste luchtreizen van even naar de vlag van meneer de president. Die zijn leven „Dat zal zijn laatste dan wel zal ik over vijf minuten vast laten zakken. Dan is geweest zijn," mompelde doctor Polnyck. „De er plaats voor jóuw vlag, snap je? Ik denk, dat Kille ben ik dus óók kwijt. Nou ja, veel is daar we het nog wel eens worden over de prijs ook niet aan verloren Even dacht hij na. Toen legde smidje Verholen de telefoon neer Toen zei hij: „Wat ben jij precies van plan, Ver- en doctor Polnyck ging nerveus op zoek naar holen? En waar zit je op dit moment?" „Daar een verrekijker. Hij had tenslotte maar vijf minu- zul je wel van opkijken, beste kerel," grinnikte ten tijd. En toen deze om waren, zag hij hoe een de smid. „Ik zit dèér, waar jij zo graag komen functionaris van het paleis de koepel beklom en wilt. In het paleis van de president namelijk. Ik tergend langzaam de presidentiële vlag liet zak- zou deze oude baas natuurlijk best kunnen in lichten over jouw duistere plannen, maar voorlo pig heb ik hem opgeborgen in een stevige cel. Vechtpartij STRAATSBURG Een Brits Conservatief parle mentslid en leden van de Labour-fractie zijn gisteren in het Europarlement met elkaar op de vuist gegaan. Aanleiding was een inza melingsactie voor hongers- lachtoffers in Afrika. De Tory Paul Howell werd, voor het oog van de televi sieploegen, door Labour- mensen op de grond ge smeten en liep raken klap pen op. Howell had het ge waagd de kerstinzame lingsactie van Labour „een lage aanval op het hulpbe leid van de regering-That- cher" te noemen. STRAATSBURG Het Europarlement heeft gis teren met overgrote meer derheid uitgesproken dat de voorgestelde herzie ning van het Verdrag van Rome „onaanvaardbaar en onbevredigend" is. De Europarlemèntariërs durf den het echter niet aan het door de Europese regeringslei ders gesloten akkoord, dat be doeld is om de besluitvorming in de EG te versoepelen, af te keuren. De EG-ministers van buitenlandse zaken gaan het akkoord nog nader invullen en daar wacht het Europarle ment nu op. Verwacht wordt echter dat de ministers het ak koord niet ingrijpend zullen wijzigen. BRUSSEL De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, George Shultz, heeft ver klaard dat zolang het gedrag van Moskou inzake de men senrechten niet verbetert, de VS geen handelsconcessies zullen verlenen aan de Sovjet- -Unie. Shultz reageerde hier mee op uitspraken van Sovjet leider Gorbatsjov, die tijdens een bijeenkomst met Ameri kaanse zakenlieden in Moskou heeft geëist dat de VS de han del met de Sovjet-Unie sterk vergroten. Desondanks ver wachten de zakenlieden die aan de bijeenkomst hebben deelgenomen, dat de handel tussen de twee grootmachten kan worden verbeterd en uit gebreid. PRETORIA Blanke winkeliers in Pretoria, die sinds begin deze maand worden geboycot door hun zwarte klanten, hebben gisteren de plaatselijke Kamer van Koophandel gevraagd er bij de Zuidafrikaanse regering op aan te dringen iets te doen aan hun situatie. De boycotactie is „Zwarte kerst" gedoopt en wordt ook rond Johannesburg gehouden. Veel blanke winkeliers dreigen hun traditionele Kerstdrukte mis te lopen, waardoor een behoorlijk aantal van hen in de rode cijfers dreigt te komen. Een blanke handelaar verklaarde dat hij nu 85 tot 90 procent minder omzet dan een jaar geleden. De eigenaar van een win kelketen die damesconfectie verkoopt zei zijn omzet te hebben zien dalen met 70 procent. „Dit is de doodsklap. Na tien jaar werken, sta ik aan de rand van het faillissement". De boycotactie heeft al één leven geëist. De politie schoot dins dag een man dood die zwarten lastig viel die inkopen hadden gedaan in het blanke centrum van.Pretoria. Radicale jongeren richtten versperringen op bij de toegangswegen tot de zwarte woongebieden en namen de inkopen in beslag die zwarten in blanke winkels hadden gedaan. Amerikaanse ondernemingen in Zuid-Afrika hebben gisteren scherp stelling genomen tegen het ordebeleid van de regering- Botha. In een verklaring wordt aangedrongen op de opheffing van de noodtoestand en wordt kritiek geuit op het optreden van de politie. McEnroe wordt vader John McEnroe mag zijn misgelopen, de dan dit jaar alle beroemde tennis- trofeeën in de gro- ser mikt nu op een te tennistoernooien veel belangrijkere hoofdprijs. Na we kenlang ontkennen hij had er zelfs een fikse ruzie met de Australische roddelpers voor over heeft de Amerikaan gisteren officieel bekend ge maakt dat zijn vriendin, de film ster Tatum O'Neil, een kind van hem verwacht. Het paar heeft inmiddels ook trouwplannen. Of John McEnroe in een rustige huisva der zal veranderen dan wel zich met hernieuwde energie op zijn gekantelde tennisloopbaan zal storten is voorlopig een open vraag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5