Hulp voor vergeten slachtoffers Unicef: Elk jaar miljoenen doden door kinderziekten Van den Broek wijst kritiek op zijn beleid at Lj Rijbewijs langer geldig £cidóc(Poutatit „Kranten lezen onderdeel basisvorming LANDELIJK BURO START VANDAAG VVD in botsing met Rietkerk over korting oud-ambtenaren i/VHOUDitó£vvTT D11 FST/U i Miljoen voor OS Overval op huis Menten Delegatie van Aruba „wil niet bedelen" [NNENLAND/BUITENLAND DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 PAGINA 4*BUI Ex-burgemeester Bhagwan- commune bekent schuld PORTLAND Krishna Deva, in het ge wone leven de uit Chicago afkomstige Da vid Berry Knapp (36), heeft bekend dat hij zich in zijn vroegere functie van bur gemeester van Rajneeshpuram in Oregon schuldig heeft gemaakt aan georganiseer de afpersing en zwendel. De vroegere burgemeester van de Bhagwan-commune wordt onder meer verantwoordelijk ge houden voor het aanbrengen van geavan ceerde afluisterapparatuur in de particu liere vertrekken van de naar India ver dwenen Bhagwan. De onthulling van de Bhagwan dat tegen hem werd samenge- zweerd, gecombineerd met onderzoeken van de FBI naar onwettige praktijken, luidde enige tijd geleden het verval van de Strengere EG-normen dierproeven op komst BRUSSEL De Europese Commissie heeft de lidstaten van de EG gisteren voorgesteld vivisectie aan regels te binden. De commissie heeft richtlij nen voorgesteld die tot doel hebben het aantal proefdieren te beperken en de dieren onnodig leed te besparen. Volgens de nieuwe richtlijnen mag geen enkel dier gebruikt worden voor proeven die niet echt gerechtvaardigd zijn. Het gebruik als proefdier van rondzwervende honden en katten, van wilde dieren en van bedreigde diersoorten moet verboden worden. Apen mogen volgens die richtlijnen alleen gebruikt worden als het gaat om het zoeken naar een oplossing van grote medische problemen. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Minister Deetman (Onderwijs) is het met de dagblad pers eens, dat in het onderwijs meer aandacht besteed moet worden aan het lezen van kranten als onderdeel van de basisvorming. In het basis- onderwijs-nieuwe stijl zou een mini mumprogramma kunnen worden opgenomen, gericht op de eindfase van het voortgezet basisonderwijs. Elke leerling zou „met vrucht en dus met redelijk begrip voor wat daarin vermeld staat, de krant moe ten kunnen lezen", aldus Deetman. De bewindsman zei dit gisteren in Am sterdam op de jaarvergadering van de Ne derlandse Dagbladpers, die mede in het teken stond van het 10-jarig bestaan van de NDP-stichting Krant in de Klas. De bewindsman zei onder de indruk te zijn van de wijze waarop de stichting het on derwijs van basisschool tot voortgezet on derwijs voorziet van materiaal dat tot doel heeft: het kritisch leren lezen en hanteren van de krant. NDP-voorzitter Van Tienen betoogde dat Nederland in feite achter loopt, waar het deze vorm van onderwijs betreft. Hij zei jaloers te zijn op een land als West-Duits- land, waar mediakunde reeds een ver plicht onderdeel is van het leerplan. „Er werken in Nederland nog te weinig do centen met de krant in de klas. Zij ont houden daarmee hun leerlingen kansen", aldus de NDP-voorzitter. Uit onderzoeken is steeds weer naar voren gekomen dat vooral de jeugd die in een achterstandsitu atie verkeert, het meest van kranten in het onderwijs profiteert. Het gebruik van de krant in het onderwijs hoeft volgens Van Tienen niet beperkt te blijven tot de vakken Nederlands en maatschappijleer. Hij: „Geschiedenis, aardrijkskunde, econo mie en handelswetenschappen lenen zich er eveneens voor". Britse verkrachter moet smartegeld aar slachtoffers betalen LONDEN Voor het eerst in de geschii nis heeft het Britse Hooggerechtshof sr^, tegeld toegekend aan twee slachtoffers* verkrachting. Toch maakte de uitspraak! storm van kritiek los bij feministen en J tici, die menen dat het bedrag te laag is. hof bepaalde dat John Meah twee vrou\| die hij heeft verkracht in totaal 17.560 f (circa 70.000 gulden) smartegeld moest t len. Meah kreeg vorig jaar van dezelfi rechter overigens een smartegeld f 180.000 gulden toegekend, omdat hij bij I auto-ongeluk verwondingen aan zijn hol had opgelopen waardoor, aldus de artf zijn persoonlijkheid veranderde en hij1 verkrachter was geworden. UTRECHT Een in Ne derland helaas al bijna normale gebeurtenis: een al wat oudere man loopt op een gewone doorde weekse avond door de stad, geeft op het trottoir een tegemoetkomende, onbekende voetganger kennelijk niet genoeg de ruimte en krijgt daarop een paar fikse klappen in het gezicht. Na in het zie kenhuis weer bij bewust zijn te zijn gebracht, volgt pas het echte drama. Een Beschadigde oogkas, een hoge tandartsrekening voor het herstel van een totaal ontwricht gebit, ar beidsongeschiktheid, straatangst, verlies van geloof in de maatschappij. En van de dader ont breekt elk spoor, zodat er van het verhalen van de schade geen sprake meer kan zijn. Deze arme meneer kan net als alle andere slachtoffers van misdrijven terecht bij het Lan delijk Buro Slachtofferhulp in Utrecht, dat vandaag is geo pend. De medewerkers van het bureau brengen de slacht offers in contact met plaatselij ke en regionale hulpprojecten, waarvan er in Nederland op dit moment ongeveer dertig zijn. Daar komen per jaar on geveer 3500 mensen terecht die op één of andere wijze de dupe zijn geworden van een misdrijf en die daardoor geen mogelijkheid meer zien zelf de schade te verhalen of om al leen uit de ontstane geestelijke problemen te komen. „De slachtoffers vormen nog steeds een verwaarloosde groep, zowel strafrechtelijk als op het gebied van de hulpver lening", aldus woordvoerder Gerrit van Heusden van het Landelijk Buro, dat met in gang van het nieuwe jaar kan rekenen op een overheidssub sidie van 335.000 gulden. Veel mensen die bij de Slach tofferhulp aankloppen zijn geestelijk ten einde raad. „Daarom is de hulp voor im materiële schade eigenlijk het belangrijkst", aldus Van Heus den. „Het zijn mensen die na een inbraak bang zijn het huis nog te verlaten, uit angst dat de inbrekers terugkomen. Of mensen die op straat zijn be roofd of een pak slaag hebben gekregen. Ze slapen slecht, worden van ieder geluid wak ker. Vrijwilligers kunnen dan bij deze mensen thuis komen, om ze te helpen er weer over heen te komen. Praten, advies geven over bijvoorbeeld nieu we sloten op de deuren, als dat een veiliger gevoel geeft. Zo nodig wordt het slachtoffer in contact gebracht met de poli tie. Kortom, de hulpverleners zorgen dat het vertrouwen weer terugkomt", aldus Van Heusden. Busritjes Zo kan het gebeuren dat een vrouw die in de bus het slacht offer is geworden van mishan deling, samen met een vrijwil liger van een hulpproject bus- ritjes gaat maken om van haar angst af te komen en weer Zonder enige aanleiding mishandeld op straat. De dader is spoorloos. Dit slachtoffer kan terecht bij het Landelijk Buro Slachtofferhulp in Utrecht, dat vandaag is geopend. zelfvertrouwen te krijgen. Wie door geweldpleging, roof, inbraak of wat ook in de por temonnee gedupeerd raakt, zal merken dat het dikwijls niet eenvoudig is de schade ver goed te krijgen. Ook in derge lijke gevallen helpen de slach tofferprojecten met raad. „Wie door geweld hoge dokterskos ten moet maken of door een inbraak veel spullen is kwijt geraakt, beseft pas heel laat hoe weinig hij op de hoogte is van de werkelijk zeer inge wikkelde juridische procedu res. De meeste mensen hebben er nooit bij stilgestaan, dat ze iets kon gebeuren. Het is vaak niet eenvoudig om van de ver zekeringsmaatschappijen een uitkering los te krijgen. Die staan niet te popelen en voor je het weet wordt je als slacht offer van een inbraak met een kluitje in het riet gestuurd, omdat er in huis geen sporen van braak te vinden zijn. Als de inbreker is binnengekomen met een loper, krijg je dus niets terug", aldus Van Heus den. Bureaucratie Wie uiteindelijk in aanmer king denkt te komen voor een uitkering van het Schadefonds Geweldsmisdrijven, stuit vol gens Van Heusden helemaal op een muur van bureaucratie. „Zelfs politiemensen weten vaak niet hoe die regeling in elkaar steekt. Ook hierbij kun nen slachtoffers hulp gebrui ken. Een steuntje in de rug voor mensen die toch al ge troffen genoeg zijn". Dat steuntje kan in sommige ge vallen ook bestaan uit geld van een particulier fonds van de Stichting Medeleven Gedu peerden Misdrijven (MGM) en uit een fonds van de Bond zonder Naam, waarover het Buro kan beschikken. Het Landelijk Buro gaat zich in het bijzonder manifesteren als spreekbuis naar de mensen die het in Den Haag voor het zeggen hebben. Het Buro zal daarbij proberen de positie van het slachtoffer in ons land zo sterk mogelijk te maken. Vol gens Van Heusden van het Landelijk Bureau besteedt de huidige minister van justitie Korthals Altes „redelijk veel aandacht" aan de slachtoffers. „Gelukkig meer dan een paar ,jaar geleden". Rechtbank Vanaf januari geldt voor poli tie en justitie een regeling waarbij ze verplicht zijn het slachtoffer te informeren over de afhandeling van zijn zaak. Als het slachtoffer een verkla ring moet afleggen voor de rechtbank, kan deze een ge sprek eisen waarin wordt uit gelegd wat er precies staat te gebeuren en wat er van hem wordt verwacht. „Immers, hoeveel mensen ko men er geregeld bij de recht bank over de vloer? Niet veel. Voor een slachtoffer, bij wie de angst er nog flink in zit, is zo'n bezoek extra moeilijk. De nieuwe regeling is een licht puntje voor deze vaak toch al zo getroffen mensen", denkt Van Heusden. Om dezelfde re den verwacht hij veel van het onderzoek van een nieuwe commissie, die in opdracht van de minister nagaat hoe de juri dische weg naar een schade vergoeding wat gemakkelijker begaanbaar kan worden ge maakt. ARJEN VAN DER SAR DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer is gisteren in aan varing gekomen met VVD-minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) over een korting die wordt opgelegd aan amb tenaren en militairen die, conform de bestaande re gelingen, vervroegd met pensioen zijn gegaan. De VVD vindt dat deze groe pen niet langer onder de zogeheten Inhoudïngswet behoren te vallen. In die wet worden bepaalde kortingen opgelegd aan het overheidspersoneel in verband met een andere wijze van be taling van sociale verzeke ringspremies dan in het bedrijfsleven. Minister Rietkerk is er abso luut tegen de ukw'ers (Uitke ringswet gewezen militairen) en floers (functioneel leeftijd sontslag) onder de werking van de Inhoudingswet uit te halen. Als de vervroegd ge pensioneerde militairen en ambtenaren niet onder de werking van de Inhoudings wet blijven zal dat de schatkist 35 miljoen gulden minder aan inkomsten opleveren. Dat was vooral de reden dat minister Rietkerk zich verzette tegen het standpunt van zijn partij genoot Linschoten. Rietkerk keek nogal zorgelijk aan tegen het feit dat de Tweede Kamer de beraadslagingen schorste. De Kamer moet namelijk deze week het debat over de Inhou dingswet afronden, anders is de verlenging op 1 januari niet meer mogelijk. In dat geval mist de minister volgend jaar een bedrag van 200 miljoen gulden. Oud-militairen maakten gisteren op het Binnenhof van hun met decoraties bedekte hart geen moordkuil. AMSTERDAM Het Neder landse bedrijfsleven heeft bin nen zeer korte tijd al ruim een miljoen gulden bijeengebracht om de campagne te ondersteu nen die ertoe moet leiden dat de Olympische Spelen in 1992 in Amsterdam worden gehou den. De enige dagen geleden begonnen inzamelingsactie is een initiatief van de Stichting Olympische Spelen Amster dam, die zeker tien miljoen gulden denkt te halen uit het bedrijfsleven. Het verzoek om een bijdrage is inmiddels bij 65.000 bedrijven binnengekomen. Op het bu reau van de stichting zijn in totaal 138 schriftelijke toezeg gingen geregistreerd voor be dragen variërend van 750 tot f 5.000, en zelfs één van pre cies 1992. NAIROBI Verspreid over de wereld sterven dit jaar weer twee miljoen kinderen onder de vijf jaar aan mazelen, bijna één miljoen aan tetanus en bijna een half miljoen aan kinkhoest. De kosten om alle kinderen tegen de genoemde drie ziekten te beschermen bedragen nog geen vijftien gulden per kind. Inenten van alle kinderen om te voorko men dat er meer dan drie miljoen aan deze ziekten sterven, kost per jaar iets minder dan wat drie mo derne straaljagers kosten. Dit staat in het rapport „Bin nen menselijk bereik" van het Kinderfonds Unicef van de VN, dat gisteren is versche nen. Door inentingsacties wor den nu per jaar één miljoen kinderen gered; door middelen als zoutoplossingen en rijstsoep worden een half miljoen kin deren gered van de grootste „kindermoordenaar" diarree. Het darmvirus, dat via diarree uitdroging veroorzaakt eist vier miljoen slachtoffertjes per jaar. In Afrika lijden zeven tien miljoen oftewel een kwart van de kinderen aan onder voeding. Doordat de hersenen en het li chaam van een kind zich voor negentig procent ontwikkelen in de eerste vijf jaar, lopen met name Afrikaanse landen het gevaar met hele generaties onderontwikkelde kinderen te komen zitten. De Unicef be kritiseert in het rapport zowel ontvangende regeringen en donorlanden vanwege verspil lende programma's als he.t In ternationale Monetaire Fonds vanwege haar voorwaarden voor leningen. Gewapende mannen hebben gisteren het Ierse huis van de veroordeelde Nederlandse oorlogsmisdadiger Pieter Men ten overvallen. Het is echter onduidelijk of zij wat hebben meegenomen. Waarschijnlijk waren de overvallers alleen op zoek naar geld, want zij zouden kostbare schilderijen heb ben laten hangen. Menten (86), die eerder dit jaar uit de gevangenis werd vrijgelaten, kan zijn huis overigens niet bewonen, omdat hem verboden is Ierland binnen te komen. Volgens de politie werden de huisbewaarder en de tuinman bij de overval opgesloten in een kluis. Het duurde uren voordat zij met behulp van snij-apparatuur konden worden bevrijd. BELF zijn g bij bo die ge tegen bestui De Ie lands* heeft zetel Noorc voerd 1*1 C (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) heeft giste ren in de Tweede Kamer met kracht ontkend dat hij een beleid zonder in houd voert. De bewinds man richtte zich daarbij uitsluitend tot de opposi tie; de kritiek, die er op dit punt ook door zijn ei gen partij, het CDA, was geleverd, deed hij af door middel van schriftelijke antwoorden of roerde hij in het geheel niet aan. De minister ging vooral in op verwijten van PvdA-woord- voerder Ter Beek dat hij on voldoende actief zou zijn op de gebieden van het veiligheids beleid en de bevordering van de mensenrechten betreft. Aan de hand van een aantal voor beelden meende Van den Broek aan te kunnen tonen dat de PvdA'er zich deerlijk vergiste. Dit „misverstand" weet de minister aan het feit dat Ter Beek en hij het niet al tijd eens zijn over de „effecti viteit" van bepaalde initiatie- CDA-woordvoerder De Boer had zich onder meer beklaagd over de geringe aandacht die er in de begroting van Buiten landse Zaken was gewijd aan de andere leden van de Euro pese Gemeenschap, met name de Bonsrepubliek Duitsland. Schriftelijk liet de minister weten dat dit niet mag worden opgevat als een gebrek aan be langstelling. „Het tegendeel is het geval". Deze zaken houden Buitenlandse Zaken dagelijks bezig. Van den Broek Het vermeende ontbreken vi visie op de ontwikkelingen voor Nederland belangrijl landen als Suriname, wat door De Boer aan de orde gesteld, achtte de minister w een mondelinge beantwoc ding waard, zij het dat hij zii daarbij wendde tot de GPV' Schutte, die daarover ook o merkingen had gemaakt. 1 regering heeft wel degeli een visie op wat er moet g beuren in Suriname: de senrechten daar moeten den hersteld en er moe zicht zijn op een volksraadpl ging. Zolang dat niet het geval worden de betrekkingen r Paramaribo niet genorma seerd en wordt er dv geen ontwikkelingshulp gegt ven. Het recente akkoord v legerleider Bouterse met di voormalige politiek leidei onder wie ex-premier Arro acht de minister een bemoei gende ontwikkeling. Voor regering is dat aanleiding gesprekken tussen Nederlai en Suriname te intensivere in de hoop daarmee de n gang gekomen „positieve wikkelingen" in Paramari te versnellen. SI SCHIPHOL De leiders van de vier toekomstige Arubaanse regeringspartijen, die gisteren in Nederland zijn aangekomen, gaan met de Nederlandse regering praten over een nieuw financieel-economisch beleid dat de rampzalige toestand van de economie op Aruba moet verbeteren. Dit heeft de leider van de delegatie en grote kanshebber voor het premierschap, Henny Eman, op Schiphol verklaard. Eman onderstreepte dat de Arubanen niet komen om meer geld te vragen dan de 100 miljoen gulden begrotingshulp die Neder land al heeft toegezegd. „Wij komen niet om te bedelen", aldus Eman. Eman wijst er op dat achter de „koude" cijfers over de economie van Aruba een drama schuilgaat. Ook met de Neder landse hulp van 100 miljoen blijft er een groot tekort. Forse sa nering van de overheidsuitgaven blijft dan ook noodzakelijk, al dus Eman. Eman is optimistischer dan het IMF over de groei van de hotelcapaciteit op Aruba. ORGANISATIES DOEN DRINGEND BEROEP OP KAMER DEN HAAG Het rijbe wijs moet zo snel mogelijk langer geldig worden dan vijf jaar en gemeenten mogen het niet uitgeven. Dat vinden ANWB, het Centraal Bureau Rijvaar digheid (CBR), de geza menlijke provincies (IPO) en van de Vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG). Ze uitten hun me ning gisteren bij de ka mercommissie van Ver keer en Waterstaat. Al leen de VNG pleitte voor het uitgeven van rijbewij zen door gemeenten, wat nu gebeurt door provin cies. De kamercommissie hoorde de vier organisaties naar aanlei ding van een conflict met staatssecretaris Scherpenhui- 'zen. Deze wil dat rijbewijzen geldig blijven tot de houder zestig jaar wordt. Tegelijk wil hij de gemeenten met de uit gifte ervan belasten. De Ka mer is tegen die koppeling. Namens het CBR stelde de heer Brederode dat zijn orga nisatie veel beter rijbewijzen kan afgeven. De nu bestaande medische verklaringen en rij vaardigheidsbewijzen kunnen daarmee vervallen. Voorzitter De Regt van de ANWB zei dat het overhevelen van de afgifte van rijbewijzen van de provin- pier i de gemeenten het p r de houder vier ke duur maakt. De ANWB voorstander van een rijbewi dat een leven lang geldig blijf zoals dat in veel andere Eur< pese landep al bestaat. IPO-voorman Patijn, commi saris der koningin in Zuiif Holland, vroeg de Kamer godsnaam" snel de geldighei van een rijbewijs te verlengei „Nu komen mensen die hl vergeten zijn huilend bij m en ik mag niets doen. Ee^ vrachtrijder die al achttief jaar rijdt, schadevrij, moe tr daardoor zeven examens ove doen. Dat kostte hem vijfdu zend gulden. Ik geef dan toer een verlenging. Ik overtreer daarmee de wet, maar ik kap het niet over mijn hart krijgen hem het brood u mind te stoten", aldus Patijn SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4