Dovenraad maakt mensen mondig Plan voor gratis hulp bij belastingproblemen ïruckers moeten ïgas geven voor Werkloze collega's Den Uyl: Opnieuw aanslag CDA op kwetsbare groepen /nl ld RUS VAN REVALIDATIE FONDS Dmbudsman onderzoekt )oli tie-optreden Adam ijS Openingsschot Margriet Woningraad wijst op ongelijkheid door blokverwarming ABOP wijt falen van onderwijs aan politiek PvdA verliest aanhang uit het politieke midden ÏINA2 JKNENLAND EeidóaOowumt DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 PAGINA 3 engelaars aken af ;N HAAG Het aantal hengelaars in derland is fors verminderd. Aanvan- ijk bestond de indruk dat er vooral il zwart werd gevist, omdat er het af- open seizoen twintig procent minder kaarten werden verkocht. Uit een on- •zoek van het NIPO blijkt echter dat id moqel hengelaars hebben afgehaakt, om- ze minder vrije tijd hadden, het weer slecht vonden of een andere liefheb- ij ontdekten. Volgens het onderzoek i jben oq]^ de tv-uitzendingen van de inpische Spelen en het Europees 'Tnpioenschap voetbal veel mensen is gehouden. Het NIPO voorziet ove- >ns geen aanhoudende daling van het ital hengelaars. tng, in een te s Zuidi tegen van een ccepteip' Nieuw nummer DUSSEN In het Brabantse Dussen is de stichting „Tele- kontakt" opgericht die mensen die er behoefte aan hebben over erotiek te praten, telefo nisch met elkaar in contact wil brengen. De PTT-apparatuur die daar voor nodig is wordt over enke le weken in gebruik genomen. Volgens initiatiefnemer H. van der Kraats bestaat er in Ne derland een grote behoefte aan niet-commerciële telefoon-sex. Hij denkt dat de stichting vooral kan voorzien in de be hoeften van gehandicapten en bedlegerigen en van hen die zich thuis niet durven uiten. Wapens gevonden Deze wapens, waaronder vier staven springstof, werden samen met een kilo goud gevonden in de huizen van zes heroïnehandelaren die eergisteren in Arnhem werden gearresteerd. Zij behoorden tot een bende, die volgens de politie door de invallen een toegebracht. Boete wegens vermelden van huidkleur op inschrijfkaart DORDRECHT „Het is mis schien niet het oogmerk van de verdachte geweest om te discri mineren, maar door dergelijke opmerkingen wordt bijgedragen aan de gedachte dat de huid kleur bepalend is voor het werk dat gedaan moet worden. En dat is een vorm van discrimina tie die beslist tegengegaan moet worden". Officier van justitie mr. L.Ph. den Hollander zei dit gisteren over een 35-jarige districtsma nager van uitzendbureau Multi- plan, die zich voor de kanton rechter in Dordrecht moest ver antwoorden voor het vermelden van de donkere huidkleur van een 22-jarige uitzendkracht op zijn inschrijfkaart. Mr. Den Hol lander eiste een boete van vijf honderd gulden wegens discri minatie. De districtsmanager gaf toe dat dergelijke aanteke ningen vaker voorkomen op in- schrijfkaarten. Dat gebeurt vol gens hem op verzoek van be drijven. Dat was in dit geval ook zo. Uitspraak volgt op 6 januari. Justitie trekt net rond vissers aan DEN HAAG Schippers die het ko mende weekeinde opnieuw schol of ka beljauw aan land brengen en daarmee de vastgestelde vangstquota nog verder overschrijden, lopen dan de kans dat hun schip aan de ketting wordt gelegd. Het openbaar ministerie beraadt zich nog over deze maatregel. Dat justitie het net rond de vissers verder aantrekt blijkt ook uit de houding van de offi cier van justitie van Zwolle. Deze meent dat door het opleggen van zeer hoge boetes alsnog iets kan worden ge daan aan de veilingtruc van de Urker vissers, die via stromannen hun eerder inbeslaggenomen vis voor een te ver waarlozen bedrag hadden terugge kocht. te stel gelegd jk sprc liet de gerinj id-A: lleen Duitsli de is verzei toch irare. land de Eer nfTRECHT „De Stich- Nederlandse Doven- ad heeft de laatste jaren ectaculair bijgedragen de emancipatie van de fp ihoorgestoorden in Ne- ïrland". Volgens direk- I, ur J. R. van der Meer gan het Nationaal Revali- ;ie Fonds (NRF) waren mensen „honderden ren onmondig, maar de ovenraad hielp de doven oor de bocht, waardoor een stuk zelfverzeker- naar buiten zijn gaan opro^' te zett met boy zal li ber equent ie bo' treden". Daarom krijgt deze raad de „Nationale Revalidatie Prijs", die dit jaar door het Nationaal Revalidatie Fonds in het leven is geroepen. Prinses Juliana overhandigde vandaag de prijs, groot 10.000,-, op een bijeen komst in Utrecht ter gele genheid van het 25-jarig jubileum van het NRF. Het jarige fonds, dat zelf jaar lijks veel geld steekt in projek- ten om de integratie van licha melijk gehandicapten in de maatschappij te bevorderen, kent de prijs toe omdat de Do- venraad volgens voorzitter Van der Meer „de dove uit de kuil heeft geholpen". Volgens hem zijn er door de inspannin gen van de raad steeds meer mensen in Nederland die we ten hoe zich voor een dove verstaanbaar te maken. Ook heeft de raad, een instelling die hoofdzakelijk wordt geleid door doven en hun tolken, er voor gezorgd dat er onderwijs methoden zijn ontwikkeld om te voorkomen dat doven in een totaal isolement zijn weg gezakt, als ze zo tegen de 35 jaar lopen. De naar schatting achtduizend Nederlanders die doof zijn ge boren of dat op jonge leefijd zijn geworden, communiceren met elkaar en horenden door middel van verschillende ge barentalen. Dat komt doordat er in ons land vijf doveninsti- tuten zijn, die elk een eigen „dialect" doceren. Op initiatief van de Stichting Nederlandse Dovenraad is op de universi teit van Amsterdam een in ventariserend onderzoek ge start, dat er volgend jaar toe moet leiden dat één uniforme gebarentaal wordt gelanceerd, die alle doven kunnen leren. In het verlengde hiervan zijn methoden ontwikkeld om dove kinderen al op zeer jonge leeftijd zo goed mogelijk met de ouders te laten De Dovenraad kwam recente lijk in het nieuws door zijn pleidooi om de tolkenvoorzie- ningen te laten betalen uit de algemene middelen. Er zijn in Nederland slechts 35 mensen die enigszins ervaring hebben met het (betaald) vertalen voor doven bij bezoeken aan ziekenhuis, rechtbank of school. Volgens J. Bloemkolk, coördinator van de raad en zelf ook doof, zouden dit er veel meer moeten zijn. „Anno 1985 komt het nog regelmatig voor dat een tolk voor z'n werk van Den Haag naar Arn hem moet reizen. Een belache lijke zaak. Er zouden er ten minste honderd moeten zijn. Ook na het ontvangen van de prijs van het Nationaal Revali datie Fonds blijft dit het be langrijkste aandachtspunt voor de Dovenraad", zo laat Bloem kolk via zijn tolk weten. an de land b>EN HAAG Minister De Koning (Werkgelegen- men, r^eidheeft gisteren werkgevers en werknemers in de omatieMrijfstak wegtransport voorgehouden dat zij alles op Nes moeten zetten om de 17.000 werkloze vrachtwa- lerlant chauffeurs aan een baan te helpen. Daartoe moet jeveie huidige overwerkregeling volgens hem met kracht in Zu morden toegepast. Deze gaat uit van vrije tijd als com- econor ensatie voor overwerk, om daarmee meer banen te iet wojheppen. De 43.000 chauffeurs die wel een baan heb- strijd en, willen echter meer geld voor hun overwerk in gevK>\!ba.ats van vrije tijd. vrachtwagenchauffeurs zijn gebrand op uitbetaling van uren in geld, omdat velen van hen werkweken van zestig tachtig uur maken. Dat zij daardoor hun eigen cao uit het oog •liezen, deert de meesten niet, zoals uit onderzoek van de So- Economische Raad (SER) is gebleken. De minister vindt es te meer van belang dat de werkloze chauffeurs zo snel logelijk weer een baan vinden, omdat hun opleidingsniveau Ninder het gemiddelde ligt. Eén op de drie heeft alleen lagere 11 ihool. In een ander beroep hebben zij daardoor helemaal geen ans, aldus De Koning. list acties van vrachtwagenchauffeurs om de cao-onderhandelin- n van vandaag over met name de prijscompensaties kracht bij zetten, hebben gisteren tussen 11.55 uur en 12.55 niet de ge lande omvang gehad. In verband met de dichte mist konden de eelnemende vrachtwagens alleen in het midden en westen van et land en in een deel van zuidelijk Nederland naast elkaar jden op de snelwegen. Op deze wijze waren zij onder andere ctief op de autosnelweg Utrecht-Den Haag. Mochten de onder- andelingen vandaag vastlopen, dan willen de chauffeurs an- ermaal en grimmiger actie voeren. AMSTERDAM De nationale ombudsman, mr. J. üïtang, zal de klachten over het politie-optreden in de Amsterdamse Staatsliedenbuurt vrijwel zeker in be- andeling nemen. De klachten zijn ingediend door het o üachtenburo Politie-optreden. lit bureau beschikt over 35 getuigenverklaringen over ontoe- latbaar poliliegeweld bij rellen in de Staatsliedenbuurt, die eind ktober plaatsvonden. Volgens het bureau trad de politie op met gebrek aan respect en menswaardige behandeling", onder meer mdat de arrestanten op het hoofdbureau van politie de eerste ag geen eten kregen en pakketjes niet werden doorgegeven. De ■ij ehandeling van de klachten door mr. Rang staat los van een ié nderzoek dat hij overweegt te doen naar het politie-optreden in d e zaak Hans Kok, die tijdens de rellen werd gearresteerd en in m en politiecel overleed. kn "d< Driejaar en tbr na mishandeling baby's lïdGRONINGEN De 27-jarige W.A.L. uit Appingedam is giste ren door de rechtbank in Groningen veroordeeld tot een gevan- inisstraf van drie jaar en tbr wegens ernstige mishandeling twee pasgeboren baby's. L. mishandelde in 1981 het vier ja maanden oude zoontje van zijn vriendin door het geregeld op de ia ?rond te gooien, te slaan en te schoppen. In 1984 kreeg de vrien- dochtertje van L. zelf. Ook bij dit meisje ontdekte de het consultatiebureau na vier maanden een aantal rib- v fracturen en bloeduitstortingen. „Ik ben nou eenmaal snel .waad en ik kan niet tegen huilen van kleine kinderen", ver- larde L. hierover voor de rechtbank. ■up/Hen aalf Met een welgemikt schot uit een kruisboog opende prinses Margriet gisteren de nieuwbouw van het verzorgingstehuis Mariënstein en de aanleunwoningen De Hooghe Camp te IJsselstein. Caravan Door Sabine Bre- kelmans uit Pur- merehd uit een invalidencaravan te rijden heeft het Tweede-Ka merlid Erica Terpstra gisteren aangepaste rei zen voor gehan dicapten aange prezen. De reis organisatie OAD biedt volgend jaar busreizen aan naar ver schillende be stemmingen waar invalidencara- vans staan opge steld. ALMERE De Nationale Woningraad (NWR), waarin 700 woningcorporaties en gemeentelijke woningbedrij ven samenwerken, heeft per brief de Tweede Kamer gevraagd een einde te maken aan de ongelijke woon lastenverdeling tussen bewoners van collectief ver warmde en van individueel verwarmde woningen. De eersten zijn in het nadeel. Zij betalen hogere woonlas ten, zonder dat daar extra kwaliteit tegenover staat, al dus de NWR vanmorgen in de brief aan de Kamer. Collectieve of blokverwarming (veelal in flatgebouwen) ver bruikt aanzienlijk meer brandstof dan individuele verwarming. Bewoners van woningen met een blokverwarming worden dus extra gedupeerd door de jaarlijkse gasprijsstijging, meent de NWR. Ook het rendement van dergelijke instaUaties is geringer. Dat nadelige verschil is tussen 1981 en 1986 met 200 gulden per jaar opgelopen. De Raad meent dat ook bij blokverwarming het door de over heid gehanteerde uitgangspunt bij stadsverwarming moet wor den gehanteerd. Dat wil zeggen dat de bewoner niet duurder uit mag zijn dan bij indivdueel gestookte installaties. Scholier verhandelt politie-wapens HAARLEM De Haarlemse politie heeft een 18-jarige Haar lemse scholier aangehouden die als schoonmaker in het hoofd bureau zes vuurwapens, vijftig patronen en tien messen heeft gestolen. De verdachte verkocht de wapens door aan vrienden op school. Enkele van de ontvreemde vuurwapens lagen niet achter slot en grendel. Betrokken politiemensen hebben daar voor inmiddels een reprimande gekregen. De rest heeft de scho lier waarschijnlijk kunnen stelen met behulp van een valse sleu tel. De politiewoordvoerder liet overigens weten dat de pens niet direct schietklaar waren. DEN HAAG De lande lijk gespreide Bureau's voor Rechtshulp moeten voortaan ook hulp gaan verlenen bij belastingpro blemen. Daartoe zal op elk van de twintig bu reau's een belastingdes kundige moeten worden aangesteld. Mensen die geen geld hebben om een belastingconsulent te be talen, kunnen dan op de Bureau's voor Rechtshulp gratis deskundig advies en bijstand krijgen bij het in vullen van aangifteformu lieren, het indienen van bezwaarschriften en ande re fiscale problemen. Dit plan is vanmorgen voorge legd aan staatssecretaris Ko ning (Financiën). Het voorstel is afkomstig van een aantal or ganisaties op het gebied van rechtshulp en van de Stichting Nationale Ombudsman. Vol gens de initiatiefnemers kost de realisering van hun plan twee miljoen gulden per jaar. De kosteloze hulpverlening bij belastingproblemen is tot op heden zeer verbrokkeld en niet overal gelijk aan kwali teit. Belastingwinkels, recht swinkels, sociale raadslieden, vakbonden, sommige Bureau's voor Rechtshulp en enkele in stellingen voor maatschappe lijk werk fungeren vaak als vraagbaak en adviseur op fis caal gebied. Daarnaast zijn er professionele hulpverleners zoals de belastingconsulenten, maar die vragen voor hun werk vergoedingen die voor ninvermogenden vaak niet op zelf als hulpverlener 1 lichter op, hoewel in dat geval in feite geen sprake meer is van onafhankelijke en objec tieve hulp. Hoe groot alleen al de behoefte aan informatie en voorlichting over belasting kwesties is, wordt bewezen door het enorme succes van de dit jaar ingestelde „belastingte lefoon". Volgens de indieners van het plan voor kosteloze belasting hulp via de Bureau's voor Rechtshulp is de overheid niet aUeen wettelijk, maar ook mo reel verplicht het idee te hel pen realiseren. Wettelijk om dat in de grondwet staat dat burgers recht hebben op juri dische en fiscale bijstand, en moreel omdat de overheid de belastingwetgeving steeds in gewikkelder heeft gemaakt. Den Uyl LEIDSCHENDAM Het is triest dat een partij als het CDA zich blijkbaar opmaakt een nieuwe aan slag op het levenspeil van de meest kwetsbare groe pen in de samenleving door te voeren. Dit zei PvdA-fractievoorzitter Den Uyl gisteravond tij dens een spreekbeurt in Leidschendam. Den Uyl trekt deze conclusie uit recente uitlatingen van de CDA-ministers De Koning (sociale zaken) en Ruding (financiën). Wat betreft De Koning doelt Den Uyl op diens recente uit latingen dat inkomensafhan kelijke regelingen, zoals huur subsidie en studiefinanciering, zouden moeten verdwijnen en dat in ruil daarvoor de alge mene lasten voor de burgers verminderd zouden worden. „Dat is een ruïneus plan in de vorm waarin minis ter De Koning dat brengt", al dus Den Uyl. Degenen met de laagste inkomens worden door een dergelijke opzet sterk ge troffen, meent Den Uyl. Aan minister Ruding verwijt Den Uyl dat hij de komende jaren de miljarden guldens be zuiniging wil vinden door te snoeien op de begrotingskos- ten voor individuele huursub sidie, studiekosten en gezins verzorging. Den Uyl zei dat het kabinet-Lubbers veel te weinig heeft gedaan aan het terugdringen van de werkloos heid. Onder erkenning van het feit dat hét beter gaat met de eco nomie, constateerde Den Uyl verder dat de koopkracht van degenen met de laagste inko mens nauwelijks gehandhaafd wordt, terwijl mensen met in komens boven 80.000 gulden er twee tot drie procent op vooruit gaan. AMSTERDAM Voorzitter J. van den Bosch van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) meent dat de moeilijkheden waarin het onderwijs zich bevindt aan „de politiek" te wijten zijn. „Als het onder wijs faalt en als de problemen in dat onderwijs hoog opgetast liggen en dat is zo dan heeft dat alles te maken met het bankroet van het beleid", zei hij van morgen bij de opening van de algemene vergadering van de onderwijsbond. Volgens Van den Bosch is men veel te laat met het uitvoeren van ingrijpende wijzigingen in het onderwijs. Dit begon al met de Mammoetwet. Het is ae politiek geweest die de Mammoetwet heeft verkracht en het beest op één been heeft laten rondhin- ken. In een constante compromispolitiek is vervolgens iedere vi sie op het onderwijs verminkt, aldus de ABOP-voorzitter, die ook nog verklaarde dat minister Deetman meer geïnteresseerd in de kunst van het politiek overleven dan in het onderwijs zelf. „Onder zijn ministerschap is het onderwijs op een ongelooflijke wijze uitgekleed". FRIEMELS sma reknip (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De PvdA verliest aanhangers uit het politieke midden en wint stemmen bij mensen die tot nu toe voor een kleine linkse partij kozen. Dit heeft het onderzoeksbu reau Lagendijk geconstateerd na een eind november en be gin december gehouden en quête onder 1100 Nederlandse kiezers. De mensen die zich van de PvdA afkeren, verspreiden zich over CDA. VVD, D'66 en Centrumpartij. Overigens zou de PvdA bij verkiezingen op dit moment kunnen rekenen op 60 zetels. Het wegstromen van aanhangers uit het politie ke midden wordt voor een be langrijk deel gecompenseerd door aanwas vanuit ae kleine linkse partijen. Volgens de enquête zouden CDA en VVD op dit moment goed zijn voor 45, respectieve lijk 26 zetels. Samen vormen zij dus geen kamermeerder heid. D'66 zou 6 zetels behalen, de PSP 3, de PPR 2 en de CPN 1. De EVP heeft niet meer voldoende aanhang voor een zetel. Bij de kleine rechtse partijen boekt het GPV een zetel winst en komt daarmee op 2. De SGP handhaaft zich op 3 en de RPF zakt van 2 naar 1. Ook de Centrumpartij zou een zetel krijgen. Bij de vraag naar de waarde ring voor een aantal bekende politici kwam premier Lub bers met 64 procent als hoogst gewaardeerde uit de bus. Hij wordt op de voet gevolgd door de voormalige VVD-leider Wiegel (62 pet.) en de lige FNV-voorzitter Kok (59 pet.). Den Uyl en Van Mierlo werden door 50 pet. van de on dervraagden als gewaardeerde politici genoemd. CDA-fractie- leider De Vries en zijn VVD- collega Nijpels scoorden 46 res pectievelijk 38 pet. Onder de VVD-stemmers is de waardering voor Wiegel aan merkelijk groter dan voor Nij pels: 56 procent van de liberale kiezers oordeelt „zeer gunstig" over Wiegel, terwijl slechts 23 pet. die zelfde kwalificatie aan Nijpels toekent. In totaal ge niet Wiegel het vertrouwen van 94 procent van de VVD- achterban en Nijpels van 80 procent.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3