3latteland moet plaats samenleving bevechten n >t V. Molkenboer voert PvdA Leiderdorp aan oorschotenaar Jaap Teske wil schoner binnenwater Ook Lisse en Warmond uit muziekschool UNA 14! DEN OMGEVING SaidóaQowuwt DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 PAGINA 15 m tstduiven in Lisse 5E De postduivenvereniging „De je Blauwband" houdt morgen en fdag een grote postduivententoon- Jng in de hallen van de bloembol- 1 tiling CNB aan de Grachtweg in J f Het belooft een bijzondere ten- stelling te worden, waarvoor onge- 450 duiven door de deelnemende bigingsleden worden ingeschreven, [eurmeesters Passchier en Van Hu- zullen de dieren beoordelen. Kam- CDA-l^en uit de hele bollenstreek strij- rkiezingom wisselbokaal. De opening ijnlijkhft vrijdagavond om 20.00 uur ver- raarvpri door de voorzitter Dokkum van p IC. Leiden en omstreken. Zaterdag j expositie vanaf half tien tot 'sa- ?t hun (js half zes geopend. J. Wondergem lijsttrekker PvdA Koudekerk KOUDEKERK A/D RIJN De huidige fractievoorzitter van de PvdA, de heer J. Won dergem, is gekozen als lijst trekker van deze partij in Koudekerk. Op de tweede plaats staat de huidige wethou der M. Tensen, gevolgd door mevr. F. Zandbergen, R. Moonen, P. Schellingerhout, B. van 't Wout en C. de Jong. Het huidige raadslid D. Patiwael heeft zich niet meer beschik baar gesteld voor een volgende raadsperiode. RAC Leidschendam moet 230 man kwijt LEIDSCHENDAM Bij de Rijks Automobiel- centrale (RAC) in Leidschendam verdwijnen 230 van de 540 arbeidsplaatsen. Dit is het ge volg van een besluit van het kabinet om rijks diensten niet langer te verplichten hun auto's via de RAC te kopen. Staatssecretaris Scher- penhuizen (Verkeer en Waterstaat) heeft de Kamer over het besluit schriftelijk ingelicht. Het besluit van het kabinet maakt onderdeel uit van de beslissing om de RAC om te vormen tot een NV als dochter van de NV PTT. Dat zal uiterlijk 1 januari 1987 gebeuren. Het bedrijf zal daarmee meer marktconform moeten gaan werken. De afslanking van het personeelsbe stand is daar mede een gevolg van. Ontslagen voor 230 RAC-medewerkers wordt zoveel mo gelijk vermeden. Er is kans op herplaatsing via de PTT. Trekker uitgebrand LPHEN A/D RIJN Een op de Magazijn- weg geparkeerde trek ker is gisterochtend rond zeven uur geheel uitgebrand. De schade bedraagt 50.000 gul den, vermoed wordt dat kortsluiting de oorzaak van de brand is. De trekker is eigen dom van een trans portbedrijf uit Hazers- woude. De aan de trekker gekoppelde oplegger bleef onbe schadigd. CV-ketels gestolen ALPHEN A/D RIJN Van een bouwter rein aan de Suze Groenewegstraat zijn in de nacht van dins dag op woensdag 2 cv- ketels met een waarde van 4000 gulden gesto len. Uit een bouwkeet aan de Albert Ein- steinweg verdween in de nacht van maandag op dinsdag gereed schap met een waarde van 1200 gulden. De deur van de keet werd met een koevoet ge forceerd. Computers voor Leidschendamse scholen LEIDSCHENDAM Alle vijftien Leidschendamse basis scholen (openbaar en bijzonder onderwijs) zullen volgend jaar, indien schoolleiding en ouder raden hiervoor tenminste be langstelling hebben, worden voorzien van een computer. De gemeenteraad zal volgende week voor aanschaffing van computers en programma's en instructie leraren voorlopig 100.000 gulden beschikbaar stellen. Automobilist rijdt door na ongeluk SASSENHEIM De politie van Sassenheim is op zoek naar de bestuurder van een zwarte Mercedes-personen- auto van een oud type, die gisteravond op de A44 ter hoogte van Sassenheim een forse ravage veroorzaakte. De onbekende bestuurder sneed een op de linkerweg helft rijdende personenauto, die daardoor tegen de vangrail op de middenberm klapte. Vervolgens reden twee auto's op de scheef op de weg staande auto in. Eén van de automobilisten moest met lichte verwondingen naar het ziekenhuis worden gebracht. De Mercedes is doorgereden. De politie verzoekt daarom getuigen van het ongeluk zich te melden, telefoonnummer 02522- 12048. Motorboot vernield LISSE Vandalen hebben vorige week een motorboot vernield, die lag afgemeerd in de Leidsevaart in Lisse. Er werden ruitjes ingegooid en het dekzeil werd kapot gesneden. ?en (hij iadslidm<f ernstig 'enomen iwschool ;elopen Ordeni bezoekt CDA el gestei denboga looi ten F. Naar jLEGOM Het poli- ;e en maatschappelijke tagvlak voor de agrari- t samenleving in Ne tland wordt smaller. iiétVnagere en kleine bedrijven anuari a£ten daarom de han- T ineen slaan om een ets te bevechten en om ■over deLerechtvaardigde wen- 3ir 4 te realiseren. Dat den Bof1 de heer p- Verhoef, ferboon.pet dagelijks leven bur- er. heester van Ter Aar, van de Katholieke Land en Tuinbouw Bond. Hij sprak gisteren op de ze ventigste bondsjaarverga- dering in Hillegom. Volgens Verhoef dreigen de privileges voor land- en tuin bouw te worden afgeschaft en te worden vervangen door ei sen voor de produktie en tech niek. Dat proces moeten agra riërs niet aan zich voorbij la ten gaan. maar daar actief aan deelnemen. „Een plattelands tevens voorzitter samenleving waar de agrariërs van worden uitgesloten is een trieste zaak. We zullen door stedelijke, regionale en lokale gemeenschappen worden ge leefd", aldus Verhoef, „en dat mag niet gebeuren". De voorzitter waarschuwde voor huidige ontwikkelingen als het hard teruglopend aan tal agrariërs in de gemeentera den. Een samenvoeging van gemeenten heeft dikwijls tot gevolg, dat deze mensen uit de politiek verdwijnen, aldus Verhoef. Tevens wees hij op het stijgende aantal platte- landsscholen, dat wordt opge heven of met opheffing wordt bedreigd. Mentaliteit Het wordt volgens Verhoef hoog tijd als agrariërs de eigen mentaliteit opnieuw overwe gen. Schaalvergroting vormt de onvermijdelijke toekomst, maar hoeft niet de enige vorm van bedrijfsvoering te heten. „Groot is goed, maar kleiner of klein kan even goed zijn", aldus Verhoef. Met name van uit het evangelie heeft de mens volgens de voorzitter de plicht om rekening te houden met achterblijvers of midden moters in de huidige land- en tuinbouw. Verhoef pleit voor een beleid van twee sporen: enerzijds zorgen voor de be drijven primair gericht op de produktie (tuinbouw, bloem bollenkwekers en de kopgroep van marktgerichte sektoren) en anderzijds de zorg voor be drijven die accenten leggen op natuur en landschap. Beide groepen hebben recht op de zelfde belangenbehartiging, al dus Verhoef. Hobaho opent De Binnenhof Nic. Hemmes, stafmedewerker van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg heeft gisteren de perma nente tentoonstelling van (nieuwe) siergewassen van de veiling Hobaho in Lisse geopend. Het doel van deze expositie, die de naam 'De Binnenhof' heeft gekregen, is om door een permanente pre sentatie van nieuwe ontwikkelingen in de sierteelt, het vak de kans te bieden om de bloeiende resultaten te zien en te beoordelen. De Binnenhof is dus vooral bedoeld voor mensen uit het sier teeltvak. Er zijn ook mogelijkheden voor bezoek door anderen zoals scholen, maar dan moet er eerst met de Hobaho (02521-1911) contact opgenomen worden. BURGERS KUNNEN GRASKARPERS ADOPTEREN LEIDERDORP De afde lingsvergadering van de PvdA-Leiderdorp heeft gis teravond V. Molkenboer een sgezind tot lijsttrekker en fractievoorzitter voor de ko mende raadsperiode gekozen. De leden van de PvdA, die in vrij groten getale naar deze met enige spanning tegemoet geziene vergadering in Mu- zenhof waren gekomen, stemden tevens in met de volgorde zoals de kandida- tencommissie die had voorge steld. J. Bezemer, zittend wethouder voor de PvdA, werd tweede en kandidaat- wethouder voor de periode 1986-1988. Derde op de kan didatenlijst is G. Keijzers, die bestemd is Bezemer na diens aftreden in 1988 als wethou der op te volgen. Toch bleken niet alle leden even gelukkig met de proce dure die de kandidatencom- missie zich had voorgesteld. Vreemd genoeg was het Keij zers zelf die de knuppel in het hoenderhok gooide. Hij kondigde aan zich niet meer gebonden te voelen aan de afspraken, die hij met de kandidatencommissie had ge maakt. Reden voor hem was de mogelijkheid dat Hoogma- de bij Leiderdorp wordt ge voegd. In dat geval moeten in november 1987 opnieuw gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden. Hij sprak zich daarmee uit tegen een gedeelde wethouderskandi datuur. Zijn stellingname zorgde voor enige verwar ring toen na de verkiezing van Molkenboer de kandida tuur van Bezemer aan de beurt kwam. Door een van de leden werd Keijzers voor de tweede plaats voorgedra gen. Een schorsing was er voor nodig om de gemoede ren tot bedaren te brengen. De vraag deed zich namelijk voor of het wethoudersschap voor de eerstkomende twee jaar aan de plaats van Beze mer wel of niet gekoppeld was. De overgrote meerder heid vond dat dit wel het ge val was. Tot een stemming over de kandidatuur van Be zemer kwam het niet, omdat Keijzers zijn kandidatuur in trok. Keijzers zelf kwam zon der tegenkandidaat op de derde plaats. De verkiezing van M. Holierhoek, de huidi ge fractievoorzitter, voor de vierde plaats liep niet hele maal gesmeerd. De vergade ring had haar kandidaatstel ling al met een applaus on derstreept, toen bleek dat er alsnog een tegenkandidaat was gesteld. I. Oimez, zelf nummer negen schoof G. He witt als kandidaat van de et nische minderheden naar vo ren. Bij de stemming kwam Holierhoek als overwinnaar te voorschijn. De verkiezing van de overige kandidaten werd daarop in snel tempo voltooid. 5. C. Langendorff- Honnef, 6. B. Verhoog, 7. E. Snell, 8. E. Iwema, 9. I. Oi mez, 10. A. Wirtz, 11. H. Nui- ver, 12. A. v. Aernsbergen, 13. A. Wesseling, 14. W. Wamsteeker, 15. H. Wals, 16. G. Hewitt. LISSE Ook Lisse is de finitief uit de gemeen schappelijke regeling Mu ziekschool Bloembollen streek getreden. De ge meenteraad besloot hier toe gisteravond met ferme tegenzin. In Warmond was dezelfde tegenzin merkbaar bij de commis sie algemene bestuurlijke aangelegenheden, maar ook deze commissie kon niet anders dan tot uittre den adviseren. De sluiting van de school per 1 augus tus volgend jaar* is daar mee en feit. De raadsleden van Lisse lie ten gisteravond allen blijken helemaal niet blij te zijn met deze ontwikkeling. Noodge dwongen moest men uit de regeling stappen om straks niet voor onoverkomenlijk hoge kosten te komen. Voor de leerlingen werd door de raad sterk aangedrongen op het zoeken naar alternatieve mogelijkheden voor muzie- konderricht. Zij werd gead viseerd contact te zoeken met de Kulturele Raad van de provincie Zuid Holland, die voor één en ander wel licht nog fondsen beschik baar heeft. Het was met name CDA-voorman Smith, die de wethouder op dit spoor trachtte te zetten. De Warmondse commissie voelde zich door het uittre den van andere gemeenten in de regio eveneens voor het blok gezet. Het liberale lid mevr. Saris stemde tegen het advies, omdat zij ophef fing onder geen beding wenst. lieuwe VWO i Noordwijk per per ■ifS,00RSCH0TEN - De tama, jjinnenwateren van Voor- en in dihoten zijn te smal en te ihof. D«ndiep. Dat is de mening 7id voo(an jaap Teske, voorzit- JMr van de Vereniging per peJoorschoterise Visserij andag jelangen. Die ondiepe en de A/utnalle sloten zijn hem vaflen doorn in het oog. Sa- en met de bijna 400 le- ?n van de vereniging 'il Teske er iets aan gaan en. Hij wil daarbij de ilp in roepen van gras- rpers, die door de anavon/oorschotense bevolking Dat geadopteerd kunnen wor- usschor Jaap Teske is naast een hen- felliefhebber ook een liefheb- ;Jer van kabbelende beekjes pi vaarten en de daarin rond- emmende vissen. Enige ja- in geleden wist hij te berei- n dat in de vijvers in het :rkhoutpark weer karpers wamen. Nu zijn die karpers indzame „jongens", die zich enals de eendjes graag laten toeren. Die zorg voor de vij- fers in het park is voor hem 'orm van jeugdsentiment. Berkhoutpark had altijd 'ote karpers. De oorlog aakte gedeeltelijk een einde in de vele karpers en daarna 'leek het water te ondiep. De gemeei 'eg 9, bij Elcl gemeente Voorschoten hielp een handje door de vijvers weer op diepte te brengen. Teske komt nu opnieuw in actie. „De diepte van de Voor- schotense binnenwateren va- riërt van enkele tientallen centimeters tot zo'n één a an derhalve meter", aldus de voorzitter. „De vruchtbaar heid van deze wateren is in de loop der jaren sterk toege nomen. Door de „vermodde- ring" en de vruchtbaarheid raken vele binnenwateren ge durende de zomermaanden sterk met waterplanten be groeid. Doet men hier niets tegen, dan worden deze wate ren allengs smaller en ondie per", aldus Teske, die vreest voor de gevolgen voor de vis stand. Jonge vis Sinds twee jaar zet de vere niging Voorschotense Visse rijbelangen veel jonge vis uit om de visstand weer op peil te krijgen. Jaap Teske: „Te genwoordig moet je voor zichtig zijn. Veel mensen zien in hengelsportbeoefena ren gewoon moordenaars van vis. Daarom ook hebben wij als vereniging als eerste doelstelling het op peil hou den van de visstand en het water in Voorschoten, waar in vissen moeten leven. We hebben het vertrouwen zo wel van de gemeente Voor schoten als van de landelijke organisatie ter verbetering van de Binnenvisserij." Inderdaad heeft de gemeen te Voorschoten veel lof over de vereniging van Jaap Tes ke. De vissen in de vijvers van het Berkhoutpark zijn een lust voor het oog en ook heeft men waardering voor de vereniging omdat vrijwel de gehele contributie van de leden omgezet wordt in het uitzetten van jonge vis om het visbestand op peil moe ten houden. In samenwer king met de vereniging wil de gemeente nu enige wate ren weer uitbaggeren en er vis in uitzetten. Teske wijst op de wettelijke bepaling dat er geregeld „gesloot" moet worden. „Alle waterplanten worden dan de kant opgetrokken. Als je het goed wilt doen moet je het met de hand doen en dat is natuurlijk zeer arbeidsintensief. Me chanisch kan ook, dat is minder kostbaar maar ook minder grondig", schetst hij het dilemma. IDEN Er moet inbare school voor voort- et onderwijs in de Bollen- tek komen. De meest ge- ikte locatie voor de nieu- scholengemeenschap ir MAVO/HAVO ÏO is de gemeente Noord- te. Dat is de mening Gede- eerde Staten (GS) van \d-Holland. belangstelling voor de openbare school is uit het onderzoek onderwijs en de Bollen- uitgevoerd door het voor Toegepaste So- in Nijmegen. Een van de ouders is voorstander oprichting van de school. Hun kinderen in de eigen omge- openbare school maar moeten naar Leiden of Uit berekenin- Nijmeegse insti- wïj'dagaJt blijkt, dat de op te rich- ndap ppï school zeker bestaans- ■t Jeugheef- >f. Jozet* hebben het onderzoek la- De opét uitvoeren op grond van rdag var Wet op het voortgezet on- zaterdatwijs. Deze wet stelt dat uur en moeten vaststellen of er \ot 17.01 de provincie voldoende )rzieningen op onderwijs- )ied zijn. Het is voor het £t dat een dergelijk groot- lig provinciaal onder- ongerenik is gehouden. jaar Wethouder onthult kunstwerk in De Engel LISSE Mevrouw Meule- mans, cultuurwethouder in Lisse heeft gisteren op het En gelplein een kunstwerk ont huld. De sculptuur is daar ge plaatst door woningbouwver eniging Het Gezinsbelang. Het is een werkstuk van de Lissese beeldhouwer Frans van der Veld en is een zogenaamde speel-plastiek, waarmee de jeugd in De Engel een speelob- jekt rijker is geworden. Het kunstwerk is een gevolg van de jubileum-activiteiten die door Het Gezinsbelang in het achterliggende jaar wer den ontplooid in verband met het 50-jarig bestaan. Tijdens de jubileumreceptie wordt de ju bilaris over het algemeen overstelpt met allerhande ca deautjes, maar het bestuur van de vereniging had te kennen gegeven de voorkeur te geven kunstwerk aan wilde schaffen. Dat is dus gelukt, waarbij voorzitter P. Meeuwissen aan tekende, dat ook de overheid een duit in de zak heeft ge daan. Wethouder mevrouw Meule- mans zei dat kunst in Lisse ei genlijk een schaars goed is. „Het onthullen van een kunst werk is dan ook iets wat in Lisse niet al te vaak ge- beurtn", aldus mevrouw Meu- lemans, die er geen twijfel over liet bestaan dat op iets- langere termijn nog meer kunst in Lisse zal worden ge plaatst. Het eerstvolgende kunstwerk (plaatsing vermoe delijk nabij Berkhout) zal ook zijn vervaardigd door Frans van der Veld. Het uitzetten van karpers in het Berkhoutpark. Graskarpers Teske heeft echter een an dere oplossing. „Er moeten graskarpers in de binnenwa teren uitgezet worden. Een graskarper komt van oor sprong uit China. Hij is een snelle groeier, die in de Chi nese rivieren afmetingen kan bereiken van anderhal ve meter bij een gewicht van rond de 40 kg. Hij is een van de weinige vissoorten uit de gematigde klimaatzo ne die zich vrijwel uitslui tend met waterplanten voe den. Van groot belang is dat de graskarper zich in Neder land niet langs natuurlijke weg kan voortplanten. Daar voor verschillen de omstan digheden hier te veel van die in zijn natuurlijke ver spreidingsgebied. Het risico van plaagvorming is uitge sloten," aldus Jaap Teske, die de gegevens heeft gekre gen van de landelijke orga nisatie. De Nederlandse overheid ziet de vis aan de ene kant als een welkome aanwinst, maar houdt de graskaFper toch nauwlettend in de ga ten. Deze Chinese vis mag dan ook alleen uitgezet wor den na goedkeuring door de hogere overheid en uitslui tend in binnenwater dat af gesloten is van het buiten water. Per slot van rekening zou in de omgeving van electriciteitscentrales het water wel eens aantrekke lijk kunnen zijn voor deze Chinese graskarper en er zouden nakomelingen ver wekt worden. Er zou een overtal komen en dat mag niet. In Voorschoten is volgens de Vereniging Voorschotense Visserijbelangen echter alles rond om de vis uit te zetten. Zo kunnen alle wateren van de wijk Noord-Hofland een voudig van het buitenwater afgesloten worden evenals vaarten en sloten elders in het gemeentelijk gebied. Er is echter weinig geld en daarom kan de burgerij van Voorschoten een aktie ver wachten van de Voorscho tense Visserijbelangen om twee Chinese karpers te adopteren voor een bedrag van 4,40. Die karpers zor gen dan voor schoon water tijdens de zomermaanden. Ze groeien erg snel en bin nen de kortste tijd is het binnenwater van Voorscho ten een lust voor het oog en 'het bespaart jaarlijks op het onderhoud. JOOP PEETERS Het kunstwerk geflankeerd door de maker Frans van der Veld en wethouder mevr. Meulemans.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15