ilex Blanchard na )nbeslist: „Mijn tomste partij" Marathonzege Van der Duim Waregem en ileal Madrid surprises bij aatste acht Landelijk informatiepunt voetbalvandalisme ■PORT EcidócSotviant DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 PAGINA 11 enals moettei ;ANTE I"1. anzet tot «nnersfonds N HAAG De oprichting een beroepsrennersfonds, soort pensioenregeling voor renners, is een stap dichter- gekomen. Het onderzoek de mogelijkheden van een regeling zal kunnen doordat het ministerie WVC besloten heeft 60.000 en beschikbaar te stellen. Wielrenunie zal zelf ook 100 gulden bijdragen voor on- zoek en oprichtingskosten. streven is de organisatie van fonds in een half jaar op pa- hebben. k !el'ike r( 111 K II UTRECHT Met ingang van 1 maart 1986 zal er bij de politie in Utrecht een landelijk informatiepunt voetbalvandalisme ko men. Minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) heeft zich bereid' verklaard het bureau gedurende twee jaar te financieren. Het centrale informatiepunt is bedoeld om alle gegevens over voetbalvandalen en voetbalvandalisme samen te brengen, waar door een beter gecoördineerd beleid mogelijk wordt. Het nieuwe bureau zal bij interlands en andere internationale voetbalwed strijden ook dienen als contactadres voor buitenlandse autoritei ten. Het landelijk overleg voetbalvandalisme, een gespreksplat form van alle betrokkenen dat medio dit jaar werd ingesteld, heeft unaniem tot de instelling van het informatiepunt besloten. Groepsleiders voor Mundial aangewezen MEXICO STAD Italië. Mexi- co, Frankrijk, Brazilië, West- -Duitsland en Polen zijn giste ren door de FIFA aangewezen als leiders van de zes kwalifica- tiegroepen tijdens de eindron den van de wereldkampioen schappen voetbal volgend jaar in Mexico. Het gastland zal spe len in Mexico Stad. Titelverde diger Italië krijgt Puebla als thuisbasis. Verder is Frankrijk geplaatst in Leon, Brazilië in Guadalajara, West-Duitsland in Queret^ro en Polen in Monter rey. Tweede zege voor Mexico GUADALAJARA Het voet- balteam van Mexico heeft ook de tweede wedstrijd in het vier-lan- dentoernooi gewonnen. Na de winst op Algerije (2-0), werd Zuid-Korea in Guadalajara met 2-»l verslagen. De Aziaten, vol gend jaar ook actief in de eind ronde van de strijd om het we reldkampioenschap, namen door Jong-Boo Kim in de 23e minuut een voorsprong. Vlak voor het rustsignaal maakte Tomas Boy uit een vrije trap gelijk. Zes mi nuten voor het door 45.000 toe schouwers bijgewoonde duel, viel de beslissing door Carlos Hermo- sillo. Van der Dungen naar Vitesse ARNHEM De Arn- hemse eerste-divisie- club Vitesse heeft voet baller Chris van der Dungen (26) voor an derhalf jaar gecontrac teerd. Van der Dungen speelde de afgelopen vier seizoenen voor Be ringen in België en kwam daarvoor onder meer uit voor AZ '67, FC Den Bosch en Wil lem II. Van der Dungen debuteert komend weekeinde als linker spits tegen Eindhoven. Van der Duim wacht op invitatie voor NK allround HEERENVEEN Hilbert van der Duim verdedigt alleen zijn nationale schaatstitel op de langebaan, als hij op tijd wordt uitgenodigd door de KNSB. „Niet een week van te voren, dan zien ze me niet. Dan kan ik me niet voorberei den", aldus de naar de marathon uitgeweken alleskunner, die zonder het rijden van selectiewedstrijden wil uitkomen in het toernooi om het Nederlands kampioenschap bij de all- rounders, 1 en 2 februari in Assen. Van der Duim was al zeven keer nationaal kampioen. Bondscoach Henk Gemser maakte zich aan het begin van het seizoen al sterk voor deelneming van de Fries aan de nationale titelstrijd. De schaatsbond heeft nog niet gerea geerd op de wens van zijn technische leider. Van der Duim wilde woensdag na zijn zege in Heerenveen weinig kwijt over zijn plannen op dat vlak. „Ik wil eerst weten of de bond mij wil uitnodigen. Eerder zeg ik niet of ik deelneem". )NDEN Alex Blan- ard schijnt er een ge- lonte van te maken zijn iropese bokstitel in het lfzwaargewicht op de nst overtuigende ma- r te verdedigen. Gister- ond bleef de Amster- mmer de beste Europe- n in zijn gewichtsklasse en onbeslist tegen a Engelse uitdager Den- Andries. Blanchard ekte daarmee hetzelfde iultaat als op 22 april in itterdam toen de ïeidsrechter en de twee yleden ook geen win- ar konden aanwijzen, het Londense West-hotel en er echter wel winnaars. Deense jurylid gaf de par- met 118 tegen 114 punten de titelhouder, zijn Itali- e collega Elmo della Mi- ilina zag met 118-116 de in Andries. De score van de Franse scheidsrechter Raymond Bachelet gaf de doorslag. Hij scoorde de partij onbeslist (116-116) zodat de to taaluitslag onbeslist werd en Blanchard zich voorlopig weer een half jaar Europees kam pioen kan noemen. Blanchard was na afloop de eerste te bekennen dat hij ma tig had gebokst. „Ik heb veel te weinig gestoten. Bovendien miste ik mijn gevoel voor af stand. Het is de stomste partij die ik gebokst heb". De Euro pese kampioen had zijn hon derden meegereisde fans veel eerder uit de onzekerheid moeten verlossen. Hij gebruik te zijn gevaarlijkste wapen, de rechtse hoek, veel te weinig. De met zijn 32 jaar vijf jaar ou dere Andries was een ideale bokser om te counteren, maar Blanchard maakte van de mo gelijkheden daartoe geen ge bruik. Pas in de zevende ron de kwam zijn rechtse hoek even door, maar daarna be perkte de Amsterdammer zich, evenals daarvoor, uitsluitend tot zijn linkse waarmee hij de wild aanvallende Engelsman afstopte. Andries bleek vooral met zijn rechtse swing levens gevaarlijk. In de vijfde ronde moest de ti telhouder na zo'n treffer naar het canvas en alleen door af te klemmen kon Blanchard zich redden. Andries probeerde na die knock-down de partij te forceren, maar Blanchard, die in zijn carrière slechts zelden naar het canvas is gegaan, her stelde zich snel. Dat deed hij ook in de achtste ronde toen arbiter Bachelet na een recht se hoek de Nederlander staan de acht tellen rust gaf. Scherpte Nadat voor de tweede keer voor hem geteld was, nam Blanchard de raadgevingen uit zijn hoek om de rechtse in stelling te brengen wel aan. Twee keer raakte hij zijn te genstander goed. Direct na het begin van de negende drie mi nuten flitste de rechtse snel uit de schouder. Andries ging in zijn eigen hoek neer, maar slaagde er toch in overeind te komen. Op dat moment had Blanchard moeten toeslaan. Hij erkende dat later ook. „Ik liet hem gaan. Op zo'n mo ment merk je dat je de scherp te mist. Ik heb wel keihard ge traind, maar dat is toch wat anders dan wedstrijden bok- Het gebrek aan wedstrijdritme was Blanchard aanvankelijk niet aan te zien. Nadat beide boksers in de ring bijna tien minuten hadden zitten wach ten op het begin van de recht streekse televisie-uitzending, bleek Andries niet van plan aan te vallen. De ten minste anderhalf hoofd kleinere Brit wachtte af en zag voortdurend de linkse van Blanchard op zich af komen. Andries maak te toen ook beslist zijn rol van uitdager niet waar. Pas in de derde ronde waagde de Engel se kampioen zich wat meer naar voren. Hij probeerde op halve afstand te komen. Wan neer dat lukte, hield hij Blan chard herhaaldelijk vast. Ba chelet vermaande hem een paar maal. Dat gebeurde ook later in de partij, maar een openbare waarschuwing, die op zijn plaats zou zijn geweest, bleef uit. Toen Andries echt ging aan vallen, bracht hij Blanchard toch wel in de problemen. De titelhouder duwde zijn tegen stander verscheidene malen van zich af, maar Andries bleef komen. Toen ook ont stonden de kansen om te coun teren. Blanchard liet de moge- lijkhedun echter onbenut. Een blessure aan de rechterwenk brauw was voor de uitdager in de vijfde ronde het sein nog meer agressiviteit te ontwik kelen. Het bracht ineens resul taat. want na een rechte hoek moest Blanchard naar het can vas. De Nederlander herstelde zich snel, maar liet zich niet verleiden te gaan knokken. Het zou hem later tot de uit spraak brengen: „De techniek heeft toch gezegevierd". Blan chard was inderdaad de tech nisch betere bokser, maar hij maakte van de gaven bepaald niet opitimaal gebruik. Het enige verschil met zijn onbe slist tegen Richard Caramano- lis op 22 april in Rotterdam was dat de Amsterdammer duidelijk met zijn hoofd bij de partij bleef. In de slotfase van het tweede gevecht tegen de Fransman, die hij elf maanden te voren als Europees kam pioen had onttroond, leek het alsof Blanchard in trance bok ste. „Ik heb een groot aantal kan sen gemist. Andries was een sterke en moeilijke tegenstan der. Hij liet zich niet impone ren. Ook niet daar mijn leng te". Zijn langere reach had Blanchard, die anderhalve kilo op zijn tegenstander moest toe geven, veel meer moeten ge bruiken. Hij liet Andries te vaak te dichtbij komen en dat leidde ook tot de twee knock downs. Blanchard geloofde niet dat zijn titel echt in gevaar was geweest. „Ik dacht wel te heb ben gewonnen". Dat dacht men in de hoek van Andries ook. Direct nadat de gong het einde van de partij had aange kondigd, tilden de Britse hel pers hun bokser omhoog. En kele minuten later viel de be slissing: draw. EN HAAG Met de walificatie van Waregem Dor de kwartfinales van et toernooi om de UEFA up heeft het Belgische oetbal opnieuw een suc- isje geboekt. Drie weken adat het nationale elftal )n koste van Nederland IEFACUP Köln (Wdl)-Hammarby (Zwe) 3-1 •2): 37. Andersson 0-1, 40. Littbars- (strafschop) 1-1, 66. Allots 2-1. 86. ün 3-1. Scheidsrechter: Quiniou ra). Toeschouwers: 14.000. (Fra)-Spartak Moskou (Sov) Martinez (Spa). Toeschou- verlenging (0-0): 108. inna 0-1. Scheidsrechter: Eriksson we). Toeschouwers: 25.000. ilan (Ita)-Waregem (Bel) 1-2 cheidsrechter: Christov (Tsj). Toe- bouwers: 45.000. Ml Madrid (Spa)-Borussia Mön- »ngladbach (Wdl) 4-0 (1-5): 6. *chter: McGinlay (Sch). Toeschou- -verlenging (1-2): 17. tedford 0-1. 39. Nielsen 1-1, 56. Her- "ann 2-1. 104. Nielsen 3-1. Scheids- echter: Rosa dos Santos (Por). Toe- J bouwers: 17.400. Porting Lissabon (Por)-Atletico Bil- '8o (Spa) 3-0 (1-2): 19. Fernandes -Slrafschop) 1-0, 56. Meade 2-0, 75. fSoi'sa 3-0. Scheidsrechter: Keizer Toeschouwers: 70.000. de eindronde om het we reldkampioenschap in Mexico bereikte, zorgde het Westvlaamse club team voor een daverende verrassing door in het Me- azza-stadion in Milaan met 2-1 van de plaatselij ke AC te winnen. Waregem hield het hoofd koel. Met Danny Veyt en Filip De smet in de frontlijn behaalden de Belgen een zege van 2-1 op AC Milan dat na het duel van twee weken eerder (1-1) de uitgangspositie nog als riant had getaxeerd. Bij de gasten was de inbreng van Luvila Mutombo van doorslaggeven de betekenis. Juist in het veld gekomen, leverde de Zaïrese aanvaller in de 67e minuut de pass af die de gehele Italiaanse defensie op het verkeerde been zette. Op een voor de provincieclub typerende wijze benutte Veyt de geboden kans. Vijf minuten voor de rust had Bartolazzi AC Milan op voor sprong gezet. Desmet herstelde nog voor de pauze het even wicht. Christov had de moed een strafschop toe te kennen toen Veyt op de rand van het zestien-metergebied ten val was gebracht. Een opstootje aan de zijlijn deed de Tsjechos- lowaakse scherprechter niet van mening veranderen. Stijlvol Even groot was de surprise die Real Madrid in petto had. In het geheel uitverkochte Ber- nabeu-stadion (95.000 kijkers) werkte de Koninklijke stijlvol een achterstand van 5-1 weg. Borussia Mönchengladbach, dat onder Jupp Heynckes tot Santillana van Real Madrid in duel met de verdediging van Borussia Mönchengladbach. Later bracht hij zijn ploeg op de valreep een ronde verder. één van de favorieten voor het bekertoernooi alsmede voor de Westduitse landstitel was uit gegroeid, werd met 4-0 afge straft. Drie minuten voor het eindsignaal zorgde Santillana voor de verlossende treffer. Borussia's doelman Uli Sude was kennelijk zo verstijfd van schrik dat hij zijn handen ver gat uit te steken bij een ogen schijnlijk houdbaar schot. De rebound ging door zijn benen in het net. Het gaf zowel de Westduitsers als dé Spanjaar den aanleiding zich te uiten in superlatieven. „Wonderen" en „rampen zijn de voetbalwe reld nog niet uit. Door de uitschakeling van AC Milan is er nog maar één Itali aanse ploeg hij de laatste acht present. Stadgenoot Inter haal de evenals Waregem een kunststukje uit door in een ui terst lastige uitwedstrijd te ze gevieren. Legia Warschau ging pas in de verlenging ten on der. Twaalf minuten voordat scheidsrechter Ulf Eriksson uit Zweden de bal voor een serie strafschoppen op de stip zou leggen, besliste Pietro Fanna anders. Zijn treffer was in de Poolse hoofdstad de enige in 210 minuten voetbal. De West duitse hoop is nu gevestigd op FC Köln, dat erg benauwd het onbetekenende Hammarby IF terug wees. Pas vier minuten voor tijd verzekerde de ploeg van Michel van de Korput zich via een treffer van Bein (3-1) van een plaats bij de laat ste acht. Omstreden Naast het treffen tussen Legia Warschau en Inter bracht in Neuchatel de ontmoeting tus sen Xamax en Dundee United na nagentig minuten geen be slissing. Anderhalf uur voetbal had de Zwitsers een voor sprong van 2-1 gebracht. In de 108e minuut scoorde Nielsen een overigens omstreden der de treffer: 3-1. In de eerste helft had Nielsen na de ope- ningsteffer van Redford het evenwicht hersteld. Her mann's doelpunt in de tweede helft maakte een verlenging noodzakelijk. Sporting Lissabon voorkwam dat een tweede Spaanse ploeg zich bij de laatste acht van het bekertoernooi schaarde. Een zege van 3-0 voldeed in de Portugese hoofdstad om Atle- tico Bilbao uit te schakelen. De door Fernandes benutte straf schop was in feite al voldoen de. Binnen een uur was de vereiste marge al gepasseerd, toen scheidsrechter Keizer na de treffer van Meade voor d( tweede keer naar de midden cirkel wees. In Bilbao had de Spaanse ploeg met 2-1 gewom De Sovjetunie verloor gisteren beide representanten in het toernooi. Dnjepr Dneprope trovsk en Spartak Moskou haalden de kwartfinales niet. De Oekrainers, die PSV uit schakelden, konden de 0-1 in van Krivoj Rog tegen Hajduk, de nummer zes van de Joego slavische competitie, niet, goedmaken. Met twee treffers bevestigde Ivan Gudelj op nieuw zijn waarde voor de ploeg uit Split. Spartak Mos kou reisde met een achter stand van 0-1 naar Nantes. In de Franse stad werd de voor sprong van international Tsje- renkov binnen een minuut te niet gedaan door Touré. Reünie voor Duitse winnaars van Spelen 1936 BERLIJN Het Westduitse olympische comité wil volgend jaar augustus een reünie van alle 113 nog levende Duitse medaille winnaars van de olympische spelen van 1936 in Berlijn organise ren. Voorzitter Manfred von Richthofen van de sportbond van Berlijn verklaarde woensdag dat de voorbereidingen voor de reünie al een jaar geleden zijn begonnen. Onder de uitgenodigde atleten zijn er ongeveer 20 die thans in de DDR wonen. Volgens Von Richthofen zal de reünie, naar aanleiding van de 50ste ver jaardag van de spelen, het karakter van een familiefeest krijgen. De spelen van 1936 werden door Adolf Hitler voor propaganda doeleinden gebruikt tot meerdere eer en glorie van het nazi-re gime en de vermeende superioriteit van het arische ras. Toen de zwarte Amerikaanse hardloper Jesse Owens historie schreef door vier onderdelen te winnen, weigerde Hitier hem de hand te schudden. HEERENVEEN Hil bert van der Duim en Boukje Keulen hebben gisteren in Heerenveen voor eigen publiek de tweede schaatsmarathon van de zesdaagse gewon nen. Van der Duim bleef in de eindsprint Dirk Maarssen (tweede) en Alex Jansen (derde) voor. Hij heeft door deze over winning de leiding geno men in het tussenklasse- ment. Bij de dames leidt Yvonne van de Ploeg. Winnares Boukje Keulen staat tweede. De Fries Marten Hoekstra won evenals de dag ervoor de strijd bij de veteranen. Hilbert van der Duim, de nieuweling in het marathon circuit, is het hele peloton van de schaatsers van de extra lan ge adem momenteel de baas. Die ontwikkeling werd gister avond in Heerenveen onder streept op de thuisbaan van Van der Duim, die met gemak de tweede etappe van de na tionale marathonzesdaagse op zijn naam schreef. Liet hij zich een dag eerder nog verrassen door de snelle Van Kempen, maar voor eigen publiek nam de Fries geen enkel risico en zette hij de eindsprint met me ters verschil naar zijn hand. Zelfs de beste spurter van de marathons van dit seizoen. Dirk Maarssen, kon niet in de buurt van Van der Duim blij- Schuilhouden Hilbert van der Duim had na de nederlaag in Alkmaar, waar hij ook al oppermachtig was, aangekondigd in Heern- veen niet te veel overbodige energie te vermorsen. Het schuilhouden in het peloton lukte Van der Duim echter niet zo best. Daarvoor heeft hij gewoon te veel kwaliteit en strijdlust in het getrainde schaatslijf. Op de Thialf-baan kwam hij 45 ronden voor tijd in actie. Toen was onder aan voering van zijn teamgenoot Cazemier een groepje van vier, met Jansen, Boon en Hoogeboom, vooruit geraakt. Kooiman en Maarssen sloten aan en de tweede reactie uit de grote groep was voor solist Van der Duim, die iedereen en alles ontmoedigde door met machtige slagen het gat dicht te rijden. In het kopgroepje deed de zevenvoudige lange- baan-kampioen van Neder land keurig zijn werk en reali seerde uiteindelijk als eerste de aansluiting met het langge rekte peloton. Die inspanning was goed voor een set mist lampen, maar Van der Duim had andere doelen op het oog. In de laatste dertig ronden durfde niemand van het pelo ton Van der Duim nog uit te. dagen. De Fries deelde zelf wel een enkele plaagstoot uit, maar bleef veel rustiger dan in Alkmaar. „Daar heb ik nogal veel gedaan. Hier even wat minder. Voor mij was het ech ter allemaal niet zo'n inspan ning", omschreef Van der Duim na afloop zijn topvorm van dit moment. Zeven ron dden voor het eind sprintte het peloton af, waarbij Richard van Kempen, de winnaar van de eerste dag, wederom zijn sprintkracht toonde. De 21-ja rige rijder won de groepssprint en werd achtste. Daarna mocht het overgebleven ze vental de echte ereplaatsen verdelen. De verrassende doch boven zijn krachten acterende Theo Hoogeboom koos al snel voor de zevende plaats. Boon en Ca zemier, aanvankelijk licht achtergebleven, sloten nog net aan bij het attente viertal Van der Duim, Jansen, Maarssen en Kooiman. In de slotronden liet Van der Duim het toch op de sprint aan komen. De Fries twijfelde blijkbaar geen mo ment aan zijn overmacht. Hij werd naar de winst geleid door een uitstekende manoeu vre van teamgenoot Lex Caze mier. Die koos bij het ingaan van de laatste ronde de koppo sitie. Jansen, Van der Duim en Maarssen knokten in de laat ste bocht voor de beste positie, maar de Fries kreeg hem doordat Cazemier plaats maakte. Daarna versnelde Van der Duim op de manier, waarop hij in 1983 naar het brons bij de wereldtitelstrijd sprint snelde'. Maarssen (twee de) en Jansen (derde) konden hem niet bijhouden. Van der Duim was gebrand op de zege. Al het 't Haagje van het Noorden de Friese dag compleet te maken. Met Boukje Keulen (dames), Marten Hoekstra (veteranen) en Hilbert van der Duim als winnaars was het woensdag 'Fryslan boppe'.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11