rui jl l geniet eindelijk Milieu-activisten contra OS 1992 loogstandje in e Galgenwaard =^cidócSoiwant Cor Brom laat t afweten bij MVY Van Basten evenaart record van Cruijff Gele kaart voor bestuur KNVB Edberg verovert plaats in absolute tennistop MAANDAG 9 DECEMBER 1985 PAGINA 11 l de Mos ar Luik? ENTER - Aad de Mos de markt bij Stan- Luik. Ook trainer van Zoghei van Go 1 Eagles wordt als se- kandidaat genoemd be Belgische club. Van jhel is door oud-speler Small naar voren ge ven, nadat bekend 3 dat het contract met [ner Piot aan het eind dit seizoen niet zal den verlengd. Oud-trai- |van Ajax, De Mos, zou verluidt al een gete- 1 contract op zak heb- Voetbaltrainer slaat speler BRUNSW1JK Rolf Grünther. de trai ner van VfL Osnabrück uit de tweede liga, zal rekening moeten houden met strafvervolging wegens het toebrengen van lichamelijk letsel. Grünther velde na afloop van het duel met Eintracht Braun schweig in de catacomben Manfred Trip- bacher, een speler van de tegenpartij. De middenvelder van Braunschweig liep een lichte hersenschudding en een gekneusde kaak op. Tripbacher diende een aanklacht in bij de politie. Bij het opmaken van het proces verbaal kwam het opnieuw tot een schermutseling. Een agent werd bij het vervullen van zijn plicht de toegang tot de Osnabrücker kleedkamer hardhandig ge weigerd door manager Helmut Kalthoff. Mogelijk wordt ook Kalthoff daarvoor nog bij de rechter op het matje geroepen. Evacuatie stadion na bommelding BIRMINGHAM De compe titiewedstrijd Birmingham City - Watford in de eerste di visie van de Engelse league moest zaterdagmiddag halver wege de tweede helft worden stopgezet wegens een bommel ding. De politie besloot alle toeschouwers, ongeveer 8.000, te evacueren om geen risico te lopen en een onderzoek te hou den. Na een uur bleek er van een bom geen sprake te zijn en kon het duel worden hervat. Watford won met 2-1. Marathonfilm als opwarmer HILVERSUM Door het vertonen van een televisiefilm over het mara- thonschaatsen probeert de KNSB de wereld voor deze tak van het schaatsen te veroveren. De afgevaardigden naar het congres van de Internationale Schaats Unie krijgen een rolprent te zien, waarin de Elfstedentocht een voorname plaats inneemt. De KNSB bepleit al enige jaren een internationale opzet van het marathonschaatsen; afge zien van de alternatieve marathons telt de agenda slechts één internationale wedstrijd. Het congres wordt komend voorjaar in Wenen gehouden. Binnens lands wil de KNSB zich ontfermen over het wielschaatsen teneinde wild groei te voorkomen. MAASTRICHT Trainer Cor Brom van MVV meldde zich zater dagavond ziek voor de uitwedstrijd bij FC Den Bosch. Na de verloren thuiswedstrijd tegen Haarlem, vorige week, leidde hij geen enkele training meer. Met Broms assistent Weijzen op de bank speelde MVV gisteren bij FC Den Bosch een van de betere wedstrijden van het seizoen. Al lag het meer aan flaters bij de thuisclub dan aan eigen offensieve acties, dat MVV terugkwam tot 3-3. Op de val reep trok het team van Rinus Israël toch nog de winst naar zich toe: 4-3. [STERDAM Een on- end geluid gisteren bij Jx in Amsterdam: tech- th directeur Johan iijff was tevreden over I ploeg na de spectacu- |e overwinning van 9-0 Sparta. Echte tevre- 4heid was een gevoel, de kritische Cruijff géén keer had gekend os hij deze zomer de bnische begeleiding l zijn oude club op zich jn. Gisteren was het idelijk zover. ,heb genoten. Dat de ploeg aanvallen, wist ik wel. 3r nu is er verdedigend ook 'k gespeeld. Ook door de vallers. De Wit verdedigde terug. Vanenburg was af "loe bij de laatste mensen te den. De wisselwerking op middenveld met Vanen- g. Koeman en Rijkaard optimaal. En het grootste ipunt was, dat Ajax negen minuten lang doorging, moment verslapte. Elke werd hard aangespeeld, zacht, want dan zakt het po." ijffs voetbalfilosofie werd r zijn technisch begaafde illen meer dan naar beho- uitgevoerd en dat leverde rta een naar middagje op. Ajax was veel te zwaar ons", stelde trainer Theo vast. „Dat mag ook I", vond Johan Cruijff. „Er iet nu eenmaal een verschil staan tussen profs en semi- "ofs. Wij zijn de profs. Dat ben we vandaag duidelijk ïaakt." raad overspeelde met veel po en inzet het toch Euro- gerijpte Sparta, dat vooral het middenveld met de stant inschuivende libero man geen enkele raad De trage Van Gaal werd rtdurend afgebluft door de urfd spelende Vanenburg, ntig minuten lang konden Rotterdammers nog rede- op de been blijven. De gro- uimte, die hier en daar tus- de linies viel, werd vervol- AMSTERDAM Ajax-spits Marco van Basten is gisteren in het duel tegen Sparta in één geval op gelijke hoogte gekomen met zijn technisch directeur Johan Cruijff. Van Basten haalde tegen de Rot terdammers zes keer doel treffend uit. Die recordscore uit de boeken van de eredivi sie was tot gisteren in han den van Johan Cruijff en Pierre Kerkhoffs. Van Basten was in het com petitievoetbal al drie keer dicht bij evenaring gekomen. Tegen DS'79 en, dit seizoen in Almelo, tegen Heracles maakte hij vijf doelpunten. Het nationale record ligt nog vijftig procent hoger, in de oudheid van het Nederlandse betaalde voetbal, toen de ere divisie nog hoofdklasse heet te en Feyenoord in eigen huis De Vole wijekers met 13-4 versloeg, voornamelijk dank zij negen doelpunten van Henk Schouten. Cruijff kwam tot zijn zes treffers in één wedstrijd in het seizoen 1970-1971. Na veel peinzen werd de tech nisch directeur van Ajax door collega-trainer Vonk aan de juiste plaats van zijn prestatie herinnerd. Vonk speelde in die jaren linksach ter bij AZ'67, dat in Amster- dam door zes treffers van Topscorer Marco van Basten laat doelman Van Noortwijk grabbelen en zet Ajax op 4-0 met één van zijn zes treffers. Cruijff met 8-1 werd verplet- hij in dienst van de Sportclub weg naar de verbetering van seizoentotaal in de eredivisie terd. De verrichting van Enschede voetbalde. nog een oud record, dat van op 43 doelpunten bracht. Van Pierre Kerkhoffs dateert van Marco van Basten lijkt na 16 PSV'er Coen Dillen, die in Basten heeft nu 26 treffers het seizoen 1959/1960, toen van de 34 competitieduels op het seizoen '56/'57 het beste achter de naam. gens echter keihard afgestraft. Het eerst door De Wit, die in die 21ste minuut weer een van zijn fantastische dribbles showde en na Blind en An- driessen ook doelman Van Noortwijk ontluisterde: 1-0. De sluitpost van Sparta acteerde in De Meer. alsof hij het glad de veld op gymschoenen had betreden. Tegen de niet al te meedogenloze schuiver van Vanenburg had hij in de 33e minuut tenminste geen enkel verweer (2-0). Vervolgens be gon de show van Marco van Basten. Vijf minuten voor rust legde de international de bal na een mislukt schot van Va nenburg in één beweging stil en tikte achteloos in (3-0). Achttien seconden na de her vatting was een tikje weer vol doende, nu voor 4-0. De 5-0 was een kopbal. Bij de zesde treffer mocht Van Basten van de strafschopstip richten. In de 63e minuut ging het hoofd van de Ajax-spits weer doeltref fend (7-0) tegen de bal bij een voorzet van Van 't Schip. In precies 23 minuten had Van Basten vijf keer op rij ge scoord; een serie, die interna tionaal nog niet veel vertoond zal zijn. Ajax - Sparta 9-0 (3-0): 21. De Wit 1-0, 33. Vanenburg 2-0, 40. Van Bas ten 3-0, 46. Van Basten 4-0, 49. Van Basten 5-0, 58. Van Basten (straf schop) 6-0, 63. Van Basten 7-0, 69, Vanenburg 8-0, 85. Van Basten (straf schop) 9-0. Scheidsrechter: Van Swie- ten. Toeschouwers: 11.500 Ajax: Menzo; Ophof, Spelbos, Koe man, Boeve; Silooy, Vanenburg, Rijkaard; Van 't Schip, Van Basten, De Wit. Sparta: Van Noortwijk; Blind. Wijn berg, Andriessen, Eijer; Lengkeek, Van Gaal, Olde Riekerink, Diliberto; Van der Weel, Schmidt. ZEIST De najaarsvergade ring van de KNVB heeft za terdag zijn bondsbestuur niet willen wegsturen. In zijn tole rantie met bondsvoorzitter Jo van Marle en uit vrees voor een breuk tussen de secties, gaf de vergadering na uren lang heen en weer gepraat het vertrouwen aan zijn leiders met de kleinst mogelijke meerderheid, 30-29. „Een Pyr- rhus-overwinning" noemde van Marle het. „Wij zullen ons moeten beraden over de vraag of wij op deze basis verder kunnen gaan." De winst van het bondsbe stuur was voorafgegaan door een pijnlijke nederlaag in hét debat over het contract met FilmNet. De vergadering ver oordeelde in die zaak via een motie van afkeuring de han delwijze van het bestuur na drukkelijk: 41 - 17 en één ont houding. Het bondsbestuur kreeg daar mee een waarschuwing. En niet meer dan dat. Indiener Hennie Troost en zijn ama teurs wilden ook niets meer. Al was het maar uit realiteit soverwegingen, omdat er aan de overeenkomst met FilmNet toch niets meer te vranderen was. De motie op zich was ook in dat opzicht duidelijk, de laatste zin immers luidde: „en Temidden van collega bestuurders wacht And ré van der Louw, voorzitter van de sectie be taald voetbal van de KNVB, op de uitslag van de stem ming. Hij koos positie onder het bordje „nooduit gang". overgaan tot de orde van de dag." Dat nu wilde het bondsbestuur niet. Van Marle vroeg het ver trouwen van de vergadering over het totale beleid, met al zijn plussen en minnen en weigerde te erkennen dat er in de FilmNet-zaak fouten waren gemaakt. LAUSANNE Amsterdamse milieu-activisten hebben za terdag in Lausanne, waar het Internationaal Olympisch co mité (IOC) vergaderde met de vertegenwoordigers van de steden die de Spelen van 1992 willen organiseren, geprotes teerd tegen de kandidatuur van Amsterdam. Het groepje demonstranten overhandigde IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch de brochure, die is gemaakt door het comité „Olympic Games no". Het IOC, dat. veertien Olympische kandidaten voor een informa tief gesprek ontving, nam het pamflet voor kennisgeving aan. De milieu-beschermers uit Amsterdam maken in het ge schrift duidelijk dat maar 48,8. procent van de bevolking ach ter de Amsterdamse kandida tuur staat. Ze wijzen erop, dat Amsterdam relatief klein is met slechts 680.000 inwoners. De Nederlandse afvaardiging, onder leiding van NOC-voor- zitter Vonhoff, gaf geen com mentaar op het optreden van de actiegroep, maar nam er duidelijk met ergernis kennis van. Vonhof zei wel over de Am sterdamse kansen: „Ik ging heen met hoop en kwam terug met vertrouwen". De Amster damse delegatie werd in Zwit serland met enkele belangrijke nieuwe ontwikkelingen gecon fronteerd. Het IOC heeft de gedachte om de sporters en of ficials gratis te huisvesten en te voeden laten varen. Die eventuele verplichting had, in de ogen van Vonhoff, tot een vreemsoortige concurrentie slag kunnen leiden, waarbij ook een criterium voor het aantal deelnemers per land had moeten worden vastge steld. De tv-rechten blijven in han den van de organiserende stad. Het IOC wil echter wel een leidende hand in de onderhan delingen. De garantiesom van 1 miljoen dollar, die de kandi daten naar het IOC moeten overmaken, blijft gehand haafd, maar wordt met rente vergoeding terugbetaald. Stefan Edberg juicht nadat hij Mats Wilander definitief op de knieën heeft gekregen en winnaar is geworden van de strijd om de open Australische tennistitel. MELBOURNE Stefan Ed berg heeft vandaag in Mel bourne zijn plaats veroverd te midden van de groten in het internationale tennis. De winst op Wilander van de negen tienjarige speler uit Vastervik in de eerste Grand-Prixfinale tussen twee Zweden beteken de zijn eerste overwinning in één van de vier grote toernooi en. Met de triomf van vandaag in een partij, die door de opnieuw slechte weersomstandigheden ruim twee uur later begon dan was voorzien, stelde Edberg nadrukkelijk zijn kandidatuur voor een plaats als enkelspeler in het Zweedse team dat van 20 tot 22 december te Mün- chen de finale van het toer nooi om de Davis-Beker speelt tegen West-Duitsland. In de kring van Zweedse top- tennissers is Edberg, oud-we reldkampioen bij de junioren, een buitenbeentje. Sinds Björn Borg begon te bouwen aan de reputatie van Zweden als ten- nisnatie, waren de Skandina- viërs befaamd als meesters van de base-line. Wilander speelde niet anders, Jarryd past in het rijtje, maar Edberg niet. De man die in de kwart finales Michiel Schapers in drie sets aan de kant schoof, is een puur aanvallende tennis ser, die zijn vastheid en zijn ongekend sterke backhand slechts gebruikt als basis voor de opmars naar het net en niet voornamelijk als middel om te manoevreren. Mats Wilander heeft dat van daag ondervonden. In iets meer dan anderhalf uur was de kampioen van 1983 en 1984 uit Melbourne onttroond door zijn twee jaar jongere landge noot, die opnieuw zijn gewel dige opslag als wapen gebruik te om de tegenstander onder druk te zetten. Edberg won al zijn service-games. Sterker nog, Wilander heeft in de hele wedstrijd slechts één keer kans gehad op een break, in de achtste game van de laatste set. Wilander heeft zijn rol van fa voriet niet kunnen waarma ken. De Australische kam pioen van de voorgaande twee jaren stond niet alleen hoger op de wereldranglijst en in de plaatsing van Melbourne dan Edberg, hij had het bovendien gemakkelijker gehad in de halve eindstrijd. Tegenover zijn winst op Zivojinovic in drie betrekkelijk snelle sets (7-5, 6-1, 6-3) stond een slopen de vijf-setter over ruim twee keer zo veel games (6-7, 7-5, 6-1, 4-6, 9-7) van Edberg tegen Ivan Lendl, de nummer één van de wereld. Dat op zich zou Edberg al rechten op een extra-rustdag geven, maar dat zat er niet in. Het Zweedse duo moet terug naar Europa omdat over an derhalve week in Beieren dient te worden onderstreept hoe de top van het Zweedse tennis zich heeft verbreed in de laatste jaren. Wilander was tegen Edberg („Nog maar net een etmaal ge leden dacht ik dat mijn over winning op Lendl voor de mooiste dag uit mijn leven had gezorgd") een betere verliezer dan Lendl gisteren. Wilander na de nederlaag: „Als ik dan toch een keer moet verliezen dan het liefst van Edberg in. deze vorm. Van een goede vriend." De verslagene repte met geen woord over zijn elle boog-blessure, die hem de laat ste week van Melbourne had gedwongen met een zwachtel te spelen. „Te sterk" „Edberg was eenvoudigweg te sterk voor mij", concludeerde Wilander, die de serie van de vier grote toernooien was be gonnen met winst in Parijs. Na hem kwamen anderen. Becker op Wimbledon, Lendl te New YorK en Edberg, die in Mel bourne voorkwam dat één spe ler twee grote toernooien zou winnen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll RECHT FC Utrecht en V hebben naar vermogen [edragen aan een hoog- ïdje in de eredivisie. Daar- won de lijstaanvoerder en irdoor bleef de Utrechtse lerlaag beperkt tot 0-3. PSV ners bezit meer kwaliteit, Utrecht heeft geknokt tot reservoir helemaal leeg s, na drie-kwart van de ijd, die misschien juist zo liend werd doordat beide tallen in de schakelzone op t middenterrein zowel hun rkste als hun zwakste spe- s hadden gegroepeerd. Utrecht heeft niets tast- irs overgehouden aan zijn weldige verweer, waarmee V bijna een halve wedstrijd eigen helft werd vastgezet, kenend echter voor de leilijkheden waarin PSV zich bevond, was de wissel van Jan Reker kort na rust, toen Thoresen na een meer dan flinke charge van Du Chati- nier moest uitvallen. De coach van PSV greep niet terug op een aanvaller, maar op een middenvelder, de „vermoeide" Willy van de Kerkhof. Die gaandeweg een stempel op de partij drukte. FC Utrecht - PSV 0-3 (0-1): 9 Valke 0-1. 64. Valke 0-2, 76. Gullit 0-3. Scheidsrechter: Van Ettekoven Toe schouwers: 16.000. Gele kaart: Du Chatinier, Van de Akker en Wouters (FC Utrecht). FC Utrecht: Laurs; Van de Akker, Plomp. Du Chatinier, Verrips; Wou ters. Godee (Kruys), Adelaar; Van der Waard, Van Loen, Van der Hooft (De Vries). PSV: Van Breukelen; Gerets, Gullit, Brandts, Heintze; Lokhoff, Arnesen, Valke, Van Rooy; Van der Gijp, Tho resen (Van de Kerkhof). John van Loen (links) en Huub Stevens (3) in actie voor het doel van Hans van Breukelen, terwijl Eric Ge rets toekijkt.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11