Hulp aan reumapatiënten laat veel te wensen over Veiligheidsadviseur klem tussen Pentagon en Buitenlandse Zaken Recordproduktie champignons ■binnen de perken CDA: afwijzing gehandicapt raadslid „ongelooflijke misser" Aardappelziekte BINNENLAND/BUITENLAND EcidócSoiuatit VRIJDAG 6 DECEMBER 1985 PAGIN. Meer ruimte dagopvang oudere gehandicapten DEN HAAG Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) heeft de Kamer toegezegd dat er meer plaatsen zullen wor den geschapen voor dagopvang van oudere geestelijk gehandicapten. De dagopvang centra kampen nu met een gebrek aan plaatsen, waardoor er lange wachtlijsten zijn onstaan. Op aandrang van de Tweede Kamer is dit probleem recentelijk onder zocht. Dat heeft geleid tot een rapport met voorstellen om de achterstand de komende maanden met 1000 plaatsen in te lopen. Het extra aantal plaatsen zal vooral be schikbaar moeten komen door personele verschuivingen. Zo kan onder meer ge bruik worden gemaakt van het huidige personeelsoverschot bij de kinderdagver blijven. Deetman hekelt VVD DEN HAAG Minister Deetman (onderwijs) neemt afstand van de VVD-opstelling als zou het de fractie vrijstaan om bij immateriële za ken (als bij voorbeeld de positie van het bij zonder onderwijs, de euthanasiekwestie en de wet gelijke behandeling) steun te zoeken bij de oppositie. „De VVD kan ons bij immaterië le zaken niet links laten liggen" zo zegt de mi nister in het CDA-weekblad. Volgens Deet man kan het niet zo zijn dat met de christen- -democraten alleen maar zaken gedaan kun nen worden als het om materiële zaken gaat. Hij wijst erop dat bij voorstellen tot wetgeving de verantwoordelijkheid bij het kabinet ligt en „als in dat kabinet op dat moment chris ten-democratische bewindslieden zitten, dan dient een coalitiegenoot te weten dat die be windslieden hun verantwoordelijkheid ook zullen verstaan en er zo nodig consequenties aan zullen verbinden". BVD-topman mogelijk naar Brussel DEN HAAG BVD-topman mr P. de Haan is gevraagd hoofd van de veiligheidsdiensten van de Europese Gemeenschap te wor den. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken, waaronder de binnenlandse veiligheidsdienst ressorteert, heeft dat gisteren bevestigd. De Haan is volgend jaar tien jaar werkzaam als chef van de BVD. Daarvoor werkte hij op het rijks- opleidingsinstituut. Hij zou in Brussel opvolger moeten worden van de Nederlander Tjerk Noy- on, die thans de leiding heeft van het bewaken van de Europese in stellingen. Inzagerecht bij medische diensten UTRECHT Alle 25 bedrijfs- verenigingen en de Gemeen schappelijke Medische Dienst (GMD) voeren op 1 januari 1986 voor hun cliënten het inzage- en correctierecht in. Dit recht heeft betrekking op alle bestanden en dossiers van verzekerden uit hoofde van de Werkloosheidswet, de Ziektewet en de arbeidsonge schiktheidswetten WAO en AAW. Twee soorten gegevens zijn van het inzagerecht uitgeslo ten: gegevens waarvan inzage een lopend onderzoek naar mis bruik of fraude zou belemmeren en gegevens die zijn verkregen van huisartsen of specialisten. UTRECHT De hulp verlening aan reumapa tiënten laat veel te wen sen over. Er zijn veel te weinig reumatologen, huisartsen weten vaak te weinig van reumatische ziekten af en voor psycho sociale begeleiding kan de reumapatiënt bijna nergens terecht. Dat schrijft de bond van Reu mapatiëntenverenigingen in een advies aan staatsse cretaris Van der Reijden van volksgezondheid. De bewindsman had de pa tiëntenorganisatie een half jaar geleden gevraagd om suggesties voor de be strijding van reumatische aandoeningen en de ge volgen daarvan. Op dit moment werken in de Nederlandse ziekenhuizen zo'n tachtig reumatologen. Dat is volgens de patiëntenverenigin gen lang niet genoeg. Ons land kent 300.000 reumapatiënten, die samen jaarlijks 540.000 keer naar een reumatoloog toe moeten. Ervan uit gaand dat zo'n specialist jaarlijks 4000 consulten kan afwerken, is er in ons land behoefte aan 140 reumatologen, aldus het ad vies.. Volgens de schrijfster van het advies, D. Verstegen, is het te kort aan reumatologen voor de patiënt duidelijk merkbaar. Nieuwe patiënten die zich aan melden moeten volgens haar twee tot drie maanden wach ten voor de specialist tijd voor hen heeft. Bovendien moeten reumapatiënten vaak ver rei- .zen om de specialist te kunnen bezoeken. Verstegen pleit voor ten minste één reumatoloog in elk centrum- of streekzieken huis. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Een ongelooflijke misser". Dat is de reactie van de CDA-fractie in de Tweede Kamer op de handelwijze van de afdeling van het CDA in Heerhugowaard. De CDA-afdeling al daar besloot het zittende raadslid P. de Boer niet opnieuw mee te laten dingen naar een zetel voor de periode '86/'90, omdat hij door zijn handicap niet mobiel genoeg zou zijn. Het christen-democratische Tweede-Kamerlid De Kok vindt dat de afdeling Heerhugowaard „misselijke argumenten" heeft ge bruikt voor deze handelwijze. De Kok doelt daarmee op de uit spraken die de CDA-afdelingsvoorzitter H. Vaandrager begin deze week deed: er moest gekozen worden tussen twee raadsle den die qua kennis gelijkwaardig waren. De geringe mobiliteit van de Boer gaf uiteindelijk de doorslag om voor de andere kan didaat te kiezen. De Kok: „Zeker als het om gelijkwaardige per sonen ging, had de handicap niet doorslaggevend mogen zijn". „De fractie van het CDA distantieert zich nadrukkelijk van dit besluit. Vooral omdat het totaal afwijkt van de lijn van onze fractie, die zich juist sterk wil maken voor integratie van de ge handicapte in de maatschappij", aldus De Kok tijdens een com missievergadering over het gehandicaptenbeleid. Indonesië wil vier Van Speijk- fregatten DEN HAAG Indonesië heeft „serieuze belangstelling" voor vier Nederlandse fregat ten van de Van Speijk-k^asse. Er worden onderhandelingen gevoerd over de verkoop van deze marineschepen voor een totaalprijs van ongeveer 350 miljoen gulden. Staatssecreta ris Van Houwelingen heeft dat aan de Tweede Kamer meege deeld. In de verkoopprijs zijn mede de kosten voor het oplei den van bemanningen begre pen. Bij de onderhandelingen wordt uitgegaan van de over dracht van twee fregatten reeds volgend jaar. van één schip in 1987 en één in het daarop volgend jaar. Rechtbank bezet wegens vrijlaten verdachte Een groep van ongeveer vijftig vrouwen van de stichting „Tegen haar wil" heeft gisteren enige tijd de rechtbank in Groningen bezet. De vrouwen protesteerden daarmee tegen het vrijlaten van een wegens verkrachtingen aangehouden man. Hij wordt verdacht van verkrachting van zes vrouwen. De man werd eind november aangehouden en legde een gedeeltelijke bekentenis af. De actie werd beëindigd nadat de president van de strafkamer van de rechtbank, mr. R.J.C. Wes- sels, voor maandag een gesprek toezegde REGAN VERSTERKT POSITIE IN WITTE HUIS ter pei WASHINGTON Presi dent Reagan heeft tot dus verre drie veiligheidsadvi seurs „versleten". Zeker onder deze president is hun positie eerder moei lijk dan „veilig". Dit komt voornamelijk doordat de president ook in zijn twee de ambstermijn hun func tie niet precies heeft afge bakend, wat aanleiding is tot een aanhoudend ge vecht om de meest in vloedrijke positie. De functie van nationaal vei ligheidsadviseur werd inge steld in 1947. Hij kan een machtig figuur zijn. als hij erin slaagt het voordeel van directe aanwezigheid bij de president ten volle uit te buiten. De machtigste tot dusverre was Henry Kissinger, onder presi dent Richard Nixon. Reagans eerste veiligheidsad viseur, Richard Allen, moest in januari 1982 aftreden als ge volg van beschuldigingen we gens het aannemen van horlo ges van Japanse journalisten die Nancy Reagan wilden in terviewen. Zijn opvolger Wil liam Clark, een vroegere rech ter van het Hooggerechtshof van Californië met weinig er varing op het gebied van bui tenlandse politiek, werd later minister van binnenlandse za ken. Diens opgevolger was zijn rechterhand, McFarlane, die nu is opgevolgd door zijn plaatsvervanger, Poindexter. McFarlane zat vaak midden in de beleidsconflicten tussen de minister van buitenlandse za ken, George Shultz, en de mi nister van defensie, Caspar Weinberger. Zo zal ook John Poindexter (49) moeten lave ren. Een der voornaamste strijdpunten tussen Shultz en Weinberger is het beleid ten aanzien van wapenonderhan delingen met de Russen. Shultz wordt daarbij als „ge matigd" beschouwd, Weinber ger als „havik". John M. Poindexter In de nieuwe man, Poindexter, zei de president „een vaste hand aan het roer" van de Amerikaanse buitenlandse po litiek te zien. John Poidexter is een kernfysicus en marine- -officier met zevenentwintig dienstjaren. Buiten de kleine kring van experts op het ge bied van buitenlands beleid en defensie is hij nauwelijks be kend. Zelf lijkt hij daarover bijzonder tevreden. Poindexter schuwt de schijnwerpers en weigert te praten met de pers. Volgens een collega wan trouwt hij de media. In het openbaar toont hij zich meestal met een wat nors en bezorgd gezicht. Ideologisch is hij uit hetzelfde hout gesneden als zijn voorganger McFarlane, een pragmatische havik. De vraag is wie nu in Was hington zullen kunnen profite ren van de benoeming van Poindexter. De eerste reactie uit conservatieve hoek was dat de benoeming een nederlaag is voor „nieuw rechts". Poindex ter zou als marine-officier en kernfysicus het politieke ge voel missen om het te kunnen bolwerken tegenover de gema tigden op het terrein van de buitenlandse politiek binnen de regering. Anderen zeiden echter te verwachten dat Poindexter als officier jiUat: meer de zijde van het Per^ gon zal kiezen. Regan overtuiging, dat degene die |0 meest profiteert van het vi trek van McFarlane de st|W chef van het Witte Huis, E nald Regan, is. Toen ReagV< eerder dit jaar in het ziek» huis lag, werd al duidelijk |W/ Regan grote macht bezit in Inisi Witte Huis. kar Alom wordt aangenomen (din het vertrek van McFarlazij I vooral te maken had met itie verstoorde verhouding nen Regan. De ruzie tussen beiwei mannen zou vooral gaan oetel de vraag wie wanneer toegaPla heeft tot de president. McFiker affaire een voorbeeld van Coi manier, waarop de chef-san probeert zijn positie te verstikoj ken als politiek-ideologistali lijfwacht van de presideihel met wie hij het overigens ylen stekend kan vinden. pre Regans arrogante en ongedit^ dige stijl van werken en avei neiging om zich, hoewel |zer dat zelf fel ontkent, te omntioi gen met trouwe, karakterlothe volgelingen, hebben hem :Ha mikpunt van kritiek gema<do< binnen de regering en 1de Congres, waar wordt getuvei feld aan het politieke beviwè tingsvermogen van Regjvei Een hoge medewerker vjme een vroegere Amerikaanse ibli gering zei over Regan, ilijl voorheen penningmeester sui -president was van het bedf— Merrill Lynch and Co.: „1 denkt dat hij nog steeds in zT~~ directiekantoor zit. waar jg- dereen springt als hij „sprinB roept. Maar het Witte Huisll iets anders. Daar wordt colB giaal gewerkt, het is geen li ninkrijk. Maar op dit momc werkt er bijna niemand m< in de hoogste echelons van 1 q Witte Huis die zijn baan nie£ danken heeft aan Donald ffn' gan" let LAND EN TUINBOUW Rustige week voor afzet kamerplanten Nadat men bij bloemenveiling Westland eind november een klein feestje kon bouwen bij het overschrijden van de één miljard-omzet draait de veilingklok gestaag voort. Een aan tal snijbloemen is aanzienlijk duurder dan het vorig jaar in dezelfde week het geval was. Zo kan de amaryllis genoemd worden en enige voorbeelden hiervan zijn: red lion 0,41 (0,67); appel blossom 0,59 (0,88); ludwig dazzler 1,04 (0,67); en minerva 0,53 (0,82). Standaardanjers gingen weg voor ge middeld 58 cent. Enige soorten: le reve 0,59 (0,86); nora 0,65 (0,91); pallas 0,66 (0,86); scannion 0,58 (0,86), tango 0,50 (0,72) en white sim 0,70 (0,99). Ook de trosanjers deden nog goed mee voor gemiddeld 40 cent. Enige voorbeelden: barbara 0,40 (0,89); elsy 0,36 (0,65); red baron 0,41 (0,69) en silvey pin 0,41 (0,71). De chrysanten, cymbidium, asparagus en freesia kwamen niet aan het prijs niveau van vorige week. Dat er ook bij de snijbloemen meer vraag is naar euphorbium is aan de prijs van euphorbium fulgens te zien: 79 cent in plaats van 63 cent vorig jaar. En kele rassen: oranje 0,72 (1,19); quicksilver 0,82 (1,26), yellow river 0,88 (1,32). De afgelopen week was een rustige week voor de kamer- plantenafzet. De aanvoer steeg nog wel met 4 procent, maar de omzet ging met slechts 2 procent vooruit, zodat de gemid delde prijs licht daalde. De binnenlandse vraag naar kamer- Eianten is op het ogenblik niet groot, terwijl de meeste be- mgstelling van de export uitgaat naar kerststerren en an dere kerstartikelen. Twintig procent van de plantenomzet werd gerealiseerd door de kerstster voor prijzen voor getop te planten vn 2,75 tot 3,50. Voor ongetapte planten van 1,20 tot 1,50. Andere artikelen, die redelijk in de belangstelling van de handel stonden, waren hyacinth 0,84; kalanchoë 1,31; cyclamen 3,17; azalea 3,00 en 15,00; anthurium 5,24; primula acaulis 0,78 en 1,00 en zygocactus 1,60. Bij bloemenveiling „Berkel en omstreken" te Bleiswijk is het aanbod van bloemen verder gedaald en de buitenpro- dukten zijn geheel van het toneel verdwenen. Ook de kas- produkten namen in aantal af. Het aanbod van de Neder landse trosanjer daalde met ruim 125.000 tot 270.000 stuks. De gemiddelde prijs steeg van 37 naar 39 cent. Het aanbod van standaardanjers varieert van 55.000 tot 60.000 stuks. De gemiddelde prijs hing rond de 55 cent. Bij jaarrondchrysan- ten schommelt dit tussen 46 en 54cent. Cymbidium werd aanzienlijk meer aangevoerd, namelijk van 70.000 tot 102.500 stuks met een kleine prijsdaling tot 2,86 per tak. Het freesia-aanbod is zo'n 400.000 stuks met een gemiddelde prijs van 26 cent. Voor enkele soorten werd echter tot 49 cent besteed. De iris steeg een dubbeltje tot omstreeks 40 cent en voor apollo liet dit zelfs op tot 70 cent. Het aanbod potplan ten bleef standvastig rond 440.000 stuks. Bijna 110.000 poin- settia's werden aangevoerd met een gemiddelde prijs van 2,78 tot 2,98. De aanvoer zal nog verder toenemen hiervan. Op donderdag 12 december houdt bloemenveiling „West- land" vanaf half acht in de uitdeelhal Potplanten haar na- jaars-algemene ledenvergadering. Secretaris-penningmees ter C. Mostert is aftredend en herkiesbaar, evenals bestuurs lid A. van der Ende en A. T. W. Scheffers. In de Commissie van Toezicht komt enige verandering, want J. Vreugdenhil is niet herkiesbaar en het bestuur stelt M. Keyzer uit Delf- gaauw in zijn plaats voor. Over de nieuwbouwfase G, die volgend voorjaar van start gaat, wordt gesproken, over het veilpercentage en een hypothecaire lening van 61 miljoen in verband met fase G. De Nederlandse cham pignontelers schrijven geschiedenis in de ko mende week. Er zullen in 1985 in een jaar tijd meer dan 100 miljoen kilo champignons gepro duceerd zijn. Dit is nog niet eerder voorgeko men. Het is de bedoeling om dit feit op 11 decem ber op de veiling Grub- benvorst te vieren. Dat een klein land weer groot kan zijn, blijkt uit het feit dat wat de champignon- producerende landen, Neder land tot de grootste vijf ter wereld behoort. Na China is Nederland het grootste ex porterende land van deze alom bekende paddestoeltjes. Een land als Griekenland heeft serieuze plannen om eveneens de draad van deze teelt op te pakken. Naast deze recordaanvoer staat een gemiddelde lagere prijs per kilo. Over de afgelopen elf maanden van het jaar komt de gemiddelde prijs op 2,42 per kilo uit. Vorig jaar werd er gemiddeld 3,07 per kilo betaald. Glasgroenten Het sortiment glasgroenten begint nu snel kleiner te worden. Sla is één van de be langrijkste gewassen in de komende maanden, althans als er naar de omvang van de aanvoer gekeken wordt. De aanvoer van sla bleef achter bij die van vorig jaar. De prijzen hielden goed stand. De prijs kwam zelfs nog wat gunstiger uit dan in de voor gaande week. De middenprijs kwam op 44 cent per stukuit. De export van Frankrijk naar West-Duitsland stag neerde in de laatste week van november. Frankrijk ex^. porteerde in die week 145 ton tegen 341 ton in 1984. De concurrentie van België en Italië nam sterk toe. Vooral Italië deed een aanval op de Westduitse markt. De aan voer van glassla zal waar schijnlijk nog wat toenemen. Hierdoor zal de prijsdruk wat groter worden en iets lagere prijzen zijn daarom niet uit gesloten. Naar verwacht zul len de prijzen wel gunstig blijven afsteken bij die van vorig jaar, toen werd er ge middeld 33 cent per krop be taald. Voor de rode en groene paprika's stegen de prijzen De champignonteelt beleeft feestelijke dagen: er is dit jaar sprake van een record produktie. sterk in de afgelopen week. Geel moest genoegen nemen met wat lagere middenprij- zen. De export naar West- Duitsland staat op een laag pitje en valt op het ogenblik kleiner uit dan vorig jaar. Naar de overige buitenlandse afnemers loopt de export nog steeds op rollejtes. Noord- Amerika is op het ogenblik de grooste afnemer van het Hollandse produkt. In de derde week van november was dit 138 ton tegen 53 ton in 1984. Voor groen liep de gemiddelde prijs op naar 3,70 per kilo, voor rood naar 6,25. Voor de gele pa prika's daalde de gemiddelde prijs naar 6,05 per kilo. Het aanbod van groen en geel valt spoedig stil. De rode sor teringen blijven nog enkele weken aanwezig. Er worden voor alle sorteringen gelijke of hogere prijzen verwacht. Voor de ronde tomaten werd er gemiddeld 2,65 per kilo betaald. De aanvoer wordt kleiner en de concurrentie groter. De import-tomaten uit de Canariscne Eilanden worden op de groothandels markt verhandeld tegen een prijs van 2,- per kilo. De vleestomatenaanvoer is gro ter dan vorig jaar. De mid denprijs daalde in de afgelo pen week naar 3,16 per kilo. Het aanbod wordt klei ner en er worden gelijke of hogere prijzen verwacht. De aanvoer van ijsbergsla zit weer duidelijk in de lift. De druk op de prijs nam verder toe. Per stuk bracht de ijs bergsla 82 cent op. De aan voer blijft groeien en de prijs daalt verder. De belangstel ling voor het kleiner wor dende aanbod van bleeksel derij nam af. Als gevolg hier van daalde de prijs naar 1,02 per stuk. Een kleiner aanbod zal tegen gelijke of lagere prijzen worden ver kocht. Het aanbod van radijs bleef ongeveer gelijk, dit kon van de vraag niet gezegd worden. De gemiddelde prijs daalde naar 87 cent per bos. Een verdere prijsdaling lijkt nit uitgesloten. De vraag naar andijvie was zeer goed in de afgelopen week. Dit ge was scoorde daarom hoog. De veilingklok bleef op 1,85 per kilo steken. Voor dit ge was worden er gelijke of ho gere prijzen verwacht. Vollegrondsgroenten Met het oplopen van de tem peratuur daalde de prijs voor prei. Er was in de afgelopen week sprake van een ruimer aanbod en de prijs bleef han gen op 87 cent per kilo. Deze prijs lijkt in de komende week geen stand te houden. Spitskool raakte uit de gratie, de prijs duikelde naar 42 cent per kilo. In de komende week zal de prijs weer wat aantrekken. De vraag naar spruiten bleef uitstekend. De prijzen hielden goed stand. De A-sortering bracht 1,52 per kilo op en voor de B-sor tering werd er 1,62 per kilo betaald. De aanvoer groeit en de prijs zal dalen. De witlof telers moesten met lagere prijzen genoegen nemen. Voor de sortering I werd er 2,60 per kilo betaald. Voor dit gewas hangt er een ver dere prijsdaling in de lucht. De overvloedige regen in voorjaar en zomer van dit jaar zor#1 voor een even overvloedige groei van onze aardappelgewassfee Maar tegelijkertijd voor een vernietigende aanval van de fec vreesde aardappelziekte phytophtherarot. Vele hobby-telers L volkstuinders zagen daardoor hele percelen verloren gaan. In andere landen in West-Europa ging het overigens niet i beter. Een Frans tuinbouwblad meldt dat vijf miljoen Frai volkstuinders dit jaar een aardappel-misoogst hadden. Het Beji sche blad Landleven heeft het zelfs over een „aardappeldram Een bedroevende situatie. Het is nu dan ook de tijd om maatj gelen te nemen voor de oogst van het volgende seizoen. De el demie van dit jaar heeft namelijk onvermijdelijke gevolgen vfl het komende jaar. In Nederland zijn zo'n 800.000 hobby-telers en volkstuinders I tief. Met elkaar verbouwen ze zo'n 17.000 hectare grond. Dat riOl ongeveer 570 complete boerderijen. Zeventig procent van tuj amateurs gebruikt een deel van de tuin voor de teelt van aaun appelen. F Drie groepen tei Deze telers zijn te verdelen in drie groepen. Groep een teelt efw traditioneel ras als Eersteling, Bintje of Eigenheimer. Deze riet sen bestaan al tussen de zestig en honderd jaar en zijn gevoejec voor de aardappelziekte. Alleen zeer intensieve besproeiing rif a een bestrijdingsmiddel kan onder de weersomstandigheden v|QI het afgelopen seizoen een redelijke oogst garanderen. Groep twee bestaat uit tuinders die wel dezelfde rassen hebbf?.1 gepoot maar die niet hebben gesproeid. Bij hen is dit jaar gej^j* randeerd sprake geweest van een misoogst. Alleen de Doré he|tOi nog enig resultaat opgeleverd. rai In groep drie komen we de tuinders tegen die een modern Le telen dat niet gevoelig is voor phytophtherarot. Zij hoefden nj* te sproeien en hun oogst is niet aangetast. Integendeel, d<r groep spreekt over een topoogst. Want juist bij veel vocht k)ei een niet door ziekte aangetast aardappelgewas een indrukwd— kende oogst leveren. L, In deze derde groep zitten veel volkstuinders die meer en m«| bezwaar maken tegen chemische bestrijding van ziekten en p gen. Zij beseffen dat ze niet alleen hun aardappelveldje sproeien maar dat een deel van de stof ook terecht komt op spinazie, sla, aarbeien en boontjes en dat dat nooit goed kan r voor de consument die die produkten later moet eten. Misoogst Toch moet er iets ondernomen worden om de misoogst van jaar te voorkomen. De schimmelsporen van de aardappelzielj kunnen namelijk op de aardappelresten van afgelopen seizof overwinteren. Een besmettingshaard dus voor de oogst van vj' gend jaar. Het is dan ook goed alle restanten zo veel mogelijk r het aardappelveldje te verwijderen en in het komende voorjafc elk spontaan opkomende aardappelplant resoluut te verwijd" ren. Alleen dan is er kans op een behoorlijke oogst in die tuin die het dit jaar ernstig te verduren hebben gehad. Nog belangt ker dan dit schoonmaakwerk is de keuze van het goede ras. P Wie niet wekelijks wil sproeien en toch een goede aardappf oogst wil hebben kan kiezen voor een modern ras. Er zijn j. vele maar niet iedereen kan de smaak van die moderne rassre even goed waarderen als de smaak van de vertrouwde Binf? bijvoorbeeld. Smakelijk pli Twee tamelijk jonge rassen (zo'n twintig jaar oud) die ziektetf stendig en smakelijk zijn, zijn de Parel en de Lekkerlander. I pootgoed van deze rassen wordt in de drie Noordelijke provi cies verbouwd en is in het hele land te koop. Tegen de plantt zijn ze meestal uitverkocht. De Parel is tamelijk vroeg en i schikt voor verbouw op zand- en dalgrond. Ook de Lekkerlaf der is vroeg en geschikt voor elke grondsoort. Te oogsten vai? eind juni en zonder kwaliteitsverlies te bewaren tot in februaf

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4