Economisch herstel is onmiskenbaar Tuinders verlost van aluminiumdieven BON: Kroonprins rust thuis Twee ■■Jont v oerders uumUieineken "^vrij Half miljoen voor fles wijn Nieim autokppen! Het Motorhuis Vrachtwagen verliest kratten Christo gevraagd molen De Valk in te pakken Bonden vragen meer tijd voor opheffing Rijnmond Tien man na kazerneroof in arrest Smakelijk «5*£cidóc0outa/nt Vrijdag 6 december 1985, 77e jaargang no. 23368 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes! 0,43 per mm. Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur ongeveer 6 graden, middag- temperatuur omstreeks 8 gra den. Vrij krachtige zuidwes tenwind, aan de kust enige tijd hard. Zon op: 08.34, onder: 16.29; hoog water Schev.: 10.31 en 22.54, laag water: 05.46 en 18.29. KERSTBOMEN vanaf 6.- garden-centre bloemendaal bv. HOOGMADESEWEG LEIDERDORP TEL. 071-410377 N KAMERVRAGEN OVER MERENPARK WASSENAAR )EN HAAG Minister Braks (Landbouw) moet de Camer precies meedelen onder welke voorwaarden lij in 1983 2,4 miljoen gulden gaf voor het openhou- len van het Dierenpark Wassenaar. Ook moet de be- vindsman aangeven hoe het naar zijn mening toch nogelijk was dat het dierenpark op 1 december noest sluiten. De kamerleden Dijkstal en Nijhuis beiden VVD) hebben deze wensen bij Braks op tafel jelegd in de vorm van schriftelijke vragen. Zoals be- ;end werd er in 1983 5,5 miljoen gulden in het Die enpark Wassenaar gestoken om het van de onder- [ang te redden. Naast de 2,4 miljoen gulden van 3raks stopte de provincie Zuid-Holland 1,8 miljoen n het project, een aantal omliggende gemeenten 3 niljoen gulden en het publiek nog eens een ton. Met iet geld zou het dierenpark worden gemoderniseerd n een poging om meer bezoekers te trekken. DEN HAAG Prins Willem-Alexander is gis teren uit het Bronovo- -ziekenhuis in Den Haag ontslagen. Hij werd daar maandag geopereerd aan zijn blindedarm. De prins, die zijn militaire dienstplicht vervult bij de marine, zal nog enige dagen met ziekteverlof thuis blijven voor verder herstel, aldus de Rijks- voorlich tingsdienst. Dagploeg EECV aan het werk ROTTERDAM Bij Ertsoverslagbedrijf Euro poort CV (EECV) is de ochtendploeg vandaag normaal aan het werk gegaan, nadat ongeveer veertig leden van de nachtploeg van vier uur tot half acht het werk hadden neergelegd. De acties, die door de ver- voersbond FNV worden gesteund, worden ge voerd voor verdere ar beidstijdsverkorting en gegarandeerde herbezet ting van de daardoor ont stane arbeidsplaatsen. Carmiggelt slaat aan in Sovjet- Unie DEN HAAG De vertaling van „Enige nutteloze overpeinzingen" van Simon Car miggelt is in de Sovjet-Unie goed aangesla gen. De bundel, die dit vooijaar in een op lage van 50.000 exemplaren is uitgebracht, is volgens uitgeverij Radoega in Moskou met veel belangstelling ontvangen. In no vember werd in het Huis van de Vriend schap in de Russische hoofdstad een specia le Carmiggelt-avond gehouden waar stu denten voorlazen uit werk van de Neder landse schrijver. Het is in de Sovjet-Unie langzamerhand een traditie geworden per jaar twee Nederlandse of Vlaamse boeken in Russische vertaling te publiceren. Eerder kon de Sovjet-burger kennis maken met werk van Maarten 't Hart, Harry Mulisch, Jan Wolkers en W.F. Hermans. Dunste radio's Deze Japan se vrouw toont de dunste ra dio's ter we reld. Zelfs met de luid spreker zijn deze radio's maar zes millimeter dik. Binnen kort komen ze op de markt. \Iinister ziet af van Verzoek om uitlevering sn met ich verw DEN HAAG Twee ont voerders van Freddy Hei- neken en zijn chauffeur poderer komen waar schijnlijk vandaag al in Parijs op vrije voeten. Zo lang ze in Frankrijk blij ven of uitwijken naar een Tand dat hen niet zal uitle- Myeren aan Nederland, zul- K Hen ze niet verder worden ^vervolgd. Dat komt door de beslissing van minister nmers, Korthals Altes van justitie 25280. om na twee Jaar procede- _ren af te zien van het ver- pek om uitlevering. Het ■gaat om de ontvoerders [Cor van H. en Willem H. Over twaalf jaar, als hun misdaden zijn verjaard, kunnen beiden eventueel tinaar Nederland terugke ren. De woordvoerster [van Heineken zei vanoch- Itend alle begrip te hebben ivoor de beslissing van de minister. Verder wesnte zij niet op de zaak in te gaan. Korthals Altes baseert zijn standpunt op een uitspraak van de Conseil d'Etat (Raad van State) in Parijs. Deze raad i vindt dat de twee verdachten alleen mogen worden uitgele verd voor het delict „schrifte lijke bedreiging". Dat vindt de minister te mager, omdat de straf daarvoor (maximaal vier jaar) niet in verhouding staat met hun daden. Het ministerie wilde de uitlevering tevens op de feiten afpersing en weder rechtelijke vrijheidsberoving, waarvoor het duo tot maxi maal twaalf jaar cel veroor- Ideeld kan worden. Het ministerie wijst er overi gens op dat deze rechtskundi ge affaire zich naar verwach- ting in de toekomst niet meer zal kunnen herhalen. De Franse regering heeft op 20 J november een wetsvoorstel in gediend tot goedkeuring van het Europese Uitleveringsver drag, die de uitlevering voor afpersing en wederrechtelijke beroving mogelijk maakt. Van de vijf ontvoerders ziten er nu nog maar twee vast. Eén van hen, Frans M. werd wel veroordeeld tot twaalf jaar cel, maar ontsnapte bijna een jaar geleden. Hij is nog steeds spoorloos, evenals zeven ne gen miljoen gulden van de 35 miljoen losgeld die de bier magnaat destijds betaalde. In het veilinghuis Christie's in Londen is gisteren een fles Chateau Lafitte 1787 verkocht voor de recordprijs van 157.500 dollar, zo'n 450.000 gulden. De fles was gebotteld voor de derde president van de Verenigde Staten, Thomas Jefferson. De 35-jarige Ameri kaan Christopher Forbes is de gelukkige koper. Van Aardenne eigen beleid: (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Het econo misch herstel in ons land is onmiskenbaar. De bedrijfs winsten stijgen evenals de investeringen. Dat ligt in el- kaars verlengde. Dat geldt ook voor de werkgelegen heid, zij het met enige ver traging. Minister Van Aar denne (Economische Zaken) zei dit gisteren in de Kamer bij de afhandeling van zijn begroting 1986. Volgens de minister is het herstel mede Van Aardenne verwacht dat de investeringen in de industrie over de jaren 1984, 1985 en 1986 op een niveau zullen uitkomen dat 50 pro cent hoger ligt dan in 1982. Hij constateerde verder dat in 1984 de netto winst in de nijverheid is toegenomen met vier miljard gulden, terwijl ook in andere secto ren van fors herstel sprake is. Ook over de ontwikkeling van de werkloosheid is Van Aardenne optimistisch. Hij onderschreef de bijgestelde ramingen van het Centraal Planbureau, dat voor '86 niet langer uitgaat van 765.000, maar van 700.000 werklozen. De minister ontkende dat in het kabinet-Lubbers de consumptieve bestedingen zijn verwaarloosd. Jaarlijks nemen de bestedingen met een procent toe en in 1986 zal dat zelfs 2,5 procent zijn. „Er is geen uitval van de consumptieve vraag, er is juist herstel", meende Van Aardenne. De bewindsman meende dat verder gegaan moet worden op de weg naar een groei van de bedrijfsinvesterin gen. Alleen zo ontstaan ba nen en kan de koopkracht toenemen. Van Aardenne achtte in dit verband een produktiviteitsgroei van drie procent per jaar tot 1990 mogelijk. Bovendien zullen er dan mogelijkhe den ontstaan om zwakke groepen extra aandacht te geven. Van Aardenne reageerde daarmee op PvdA-woord- voerder Van der Hek die het opnam voor die groepen in de samenleving „die het nog echt niet meemaken". Volgens de minister helpt het niet „ach en wee" te roepen over de aanwezig heid van kansarme groe pen. „Waar het om gaat, is er via kabinetsbeleid voor te zorgen dat de zwakken sterker worden", aldus Van Aardenne. Prins Claus krijgt uitleg op een monitor tijdens de rondleiding door het nieuwe Physisch en en Electronisch Laboratorium van het TNO voor defensie-onderzoek in Den Haag. Hij verrichtte van- Monitor morgen de opening. Uiterst links de voorzitter van de raad voor het defensie-onderzoek, dr. P de 1 ,VI ,,IV' Geus, rechts van de prins staatssecretaris Van Houwelingen (defensie). Achter de staatssecretaris burgemeester Havermans. Pag.3 „Het lukt ons heel aardig bedrijven te interesseren" FOTO MILAN KONVALINKA DEN HAAG De tuin ders in het Westland en in het kassengebied ten oos ten van Delft kunnen weer opgelucht ademha len nu zij volgens de rijks politie verlost zijn van de aluminiumdieven die in het gebied langere tijd voor veel onrust hebben gezorgd. Na in het belang van het onderzoek dit ruim twee weken stil te hebben gehouden, heeft de rijkspolitie van Pijnac- ker gisteren meegedeeld op 20 november twee mannen uit Den Haag te hebben aangehouden, die op heterdaad werden be trapt bij de diefstal van aluminium bestemd voor de bouw van kassen. Bij die aanhouding werd een gehuurde vrachtwagen in be slag genomen en al ingeladen alumninium ter waarde van 60.000 gulden. Later werd in zijn woning in Den Haag een derde medeplichtige aange houden. De drie daders, twee zijn broers, hebben dit jaar bij 25 diefstallen voor meer dan één miljoen gulden aan alumi nium buit gemaakt. Inmiddels is ook een vriendin van een van de daders aangehouden op verdenking van heling van ge stolen goederen alsmede het plegen van een grote hoeveel heid winkeldiefstallen van voornamelijk kleding. De poli tie verwacht in deze zaak de komende tijd nog enkele aan houdingen van helers en me dedaders te kunnen verrich ten. Tijdens het onderzoek kwam aan het licht dat de drie aan gehouden aluminiumdieven zich ook schuldig hebben ge maakt aan inbraken in wonin gen van bungalowparken. Be gin november waren zij daar voor al eens aangehouden door de rijkspolitie Horst. Inmiddels heeft het drietal nog eens vijf tien inbraken bekend. (ADVERTENTIE) vraag eerst naar onze inruilprijzen Ook voor gebruikte auto's. VOndiMnn 80. LeMta ieL-071-76931S. ALPHEN AAN DEN RIJN Een vrachtwagen heeft gister ochtend tegen elf uur op de hoek van de Eisenhouwerlaan en de Hoorn dertig kratten met lege bierflessen verloren. De kratten schoven van de wagen af toen de bestuurder een inwoner van Montfoort de bocht met een te hoge snelheid nam. De brandweer en de gemeente hebben de ra vage opgeruimd. File door kapotte brug LEIDEN/LEIDERDORP Door een defect aan de brug over de Rijn ontstond vanoch tend op de rijksweg A4 in de richting Amsterdam een file van zo'n zeven kilometer leng te. De motor waarmee een van beide dekken van de brug om laag gebracht moest worden ging kapot, waardoor op hand bediening overgeschakeld moest worden. Dit verliep yftf- liep verre van vlekkeTSbs waardoor de brug ongeveer 20 minuten open stond. Het ver keer richting Den Haag onder vond geen hinder van het de fect. LEIDEN De gemeente Leiden heeft de kunstenaar Christo Javacheff gevraagd de molen De Valk in te pak ken. Christo verpakte eerder dit jaar de Parijse Pont Neuf in textiel. De gemeente heeft een brief met documentatie over molen De Valk naar de New Yorkse kunstenaar ge stuurd. Daarin legt de gemeente verband tussen het zeer Hollandse aspect van de molen en de rijke textielgeschie- denis van Leiden. Om het kunstproject te ondersteunen wil de gemeente gelijktijdig in het stedelijk museum De Lakenhal een expositie houden met werken van kunste naars die ook textiel gebruiken. De gemeente hoopt dat Christo voorjaar 1987 met zijn project begint. Het zou zijn eerste optreden in Nederland zijn. DEN HAAG De CFO, de CNV-bond voor amb tenaren en trendvolgers, heeft in een brief aan de CDA-fractie in de Tweede Kamer aangedrongen op uitstel van de behandeling van het wetsontwerp tot opheffing van het open baar lichaam Rijnmond. De CFO meent dat alle partijen gebaat zijn met enige maanden uitstel, omdat er nogal wat knel punten zijn die bestudeerd en opgelost moeten wor den. Ook de AbvaKabo heeft er in een brief aan de Tweede Ka mer over geklaagd dat er over de opheffing van het Open baar Lichaam Rijnmond wordt beslist voordat alle personele vraagstukken zijn opgelost. De CFO vindt de financiering van de opheffing van Rijnmond „totaal ontoereikend". Bereke ningen hebben uitgewezen dat een bedrag van ten minste 57 miljoen gulden nodig is, maar die berekeningen houden weer geen rekeningen met de volgende negatieve ontwikke lingen: de gemeenten in het Rijnmondgebied zijn niet van plan 150 Rijnmond-ambtena ren over te nemen en de pro vincie Zuid-Holland blijkt 250 Rijnmond-ambtenaren op ter mijn (enkele jaren) geen defi nitieve plaats te kunnen bie den. Tel bij die 57 miljoen daarom nog maar enkele tien tallen miljoenen gulden, aldus de bond. HAARLEM De mare chaussee in Haarlem komt steedse dichter bij de op lossing van de spectaculai re roofoverval die drie ge maskerde mannen medio oktober op de Ripperda- kazerne in Haarlem heb ben gepleegd. Naar aan leiding van de overval, waarbij twee Uzi-mitrail leurs met munitie werden buitgemaakt, zijn al tien arrestaties verricht. Vol gens een woordvoerder van de marechaussee leidt het spoor naar een om vangrijke illegale wapen handel en is men bij het onderzoek ook gestuit op talloze andere delicten, zoals valsheid in geschrif te, diefstal uit auto's en geweldpleging. Volgens de woordvoerder zijn de drie overvallers zelf echter niet onder de tien arrestanten. Ook de Uzi's zijn tot op heden niet teruggevonden. Wel heeft de marechaussee vanmorgen via Interpol een internationaal opsporingsverzoek laten uit gaan naar de 32-jarige Haar lemmer M.C.K. die een be langrijke rol zou hebben ge speeld in de overval. Uit ver klaringen is gebleken dat de man deze week een Uzi-mi trailleur in zijn woonplaats heeft aangeboden. Bij een inval die begin vorige week door de speciale anti-ter- reureenheid van de mare chaussee (BSB) in Purmerend werd gedaan, zijn een raket- werper, een stengun, een Ka- lasjnikov-geweer en wat pisto len buitgemaakt. Twee man nen werden gearresteerd. De actie werd met groot materieel uitgevoerd, omdat de verdach ten als „zeer vuurgevaarlijk" werden beschouwd. Bij een soortgelijke inval in een woning in Krommenie werd een man gearresteerd die in bezit was van een stengun en een flinke hoeveelheid ver valste paspoorten en girokaar ten. In Haarlem is in verband met wat de marechaussee noemt „deelonderzoeken, voortgeko men uit de kazerneroof" een man aangehouden die in bezit was van een riot-gun, zoals ook de Bende van Nijvel die in gebruik heeft. Britten tekenen SDI-akkoord LONDEN Groot-Brit- tannië gaat officieel deel nemen aan het SDI-on- derzoek („Star Wars") naar een raketafweer in de ruimte. De overeen komst daartoe is vandaag ondertekend. Dit is ver nomen in Britse defen siekringen. Groot-Brit- tannië zal daarmee het eerste land worden dat officieel gaat meedoen aan president Reagans „Strategische Defensie Initiatief". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Ze heten de Parel en de Lekkerlander. Ze zijn nog niet zo oud. Zo'n twintig jaar, schatten we. Ze zijn ziektebestendig en smakelijk, twee kwalificaties, die er niet om liegen. Het gaat om een waardeoordeel Vandaag aan te treffen in de wekelijkse rubriek „Binnen de perken", waarin (volks-)tuinliefhebbers telkens opnieuw naar hartelust kunnen grasduinen. En dat is beslist niet de enige reden, waarom ze zo graag zelfs dagelijks de Leidse Courant in hun bus willen krijgen. Wellicht komt dat ook, omdat ze te krant, die op zijn tijd ook een smakelijke inhoud i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel wrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: xmrant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1