^cidAcSoiwmt Walenkamp weer f lijsttrekker CDA Ik ben niet de enige rechter die de toga wil af schaffen7 STAD OMGEVING ALLER LEADS) Ook CDA eens met proef Breestraat >Tralies zijn 1 een medicijn VRIJDAG 6 DECEMBER 1985 PAGINA 13 (ORDENAAR II NIEUW ONDERZOCHT i maar af HAAG/LEIDEN De rechtbank teen iiv60 het strafproces tegen Mdsv'nnr! 48"jarige Leidenaar vandaag aan- 0f gjuden voor nader onderzoek. De of- van justitie eiste vorige week jaar gevangenisstraf tegen hem moord op M. Burgouthi op 2 mber in Leiden. De rechtbank wil nino Haft*161" psychiatrisch onderzoek. Zijn Jsman had er op gewezen dat bij het ie onderzoek geen tolk was ge kt. De 31-jarige man, die deze week ?vens etf rechtszaal in Den Haag door de "etpolitie werd aangehouden, spant '6 december een kort geding aan te- de rechtbank. Deze hePJ ntafemfc it of i te brenP ih'ff Aifr meer verkrachtingen wordt v< GJ Dei|V ^at hij ten onrechte is Sinterklaaspot leeggehaald NOORDWIJKERHOUT De leerlingen van de Leeuwen horst Mavo aan de Dr. Poels laan hebben gisteren een verve lende surprise gekregen: name lijk niets. Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op don derdag de Sinterklaaspot met naar schatting 900 gulden uit het kantoortje van de concierge gestolen. Door een raampje te forceren drongen zij de school binnen. Binnen hebben zij ge poogd de kluis te ontsluiten, maar de sleutel daarvan was niet aanwezig. Wel stond er het potje met geld dat juist die dag van de bank i Inbraken in winkels LEIDEN Bij een inbraak in een winkel aan de Haarlemmerstraat is in de nacht van woensdag op donderdag voor 15.000 gulden aan sportkleding en -schoeisel gestolen. Dezelfde nacht werden uit een fotozaak aan de Bree straat twee dia-projectoren gestolen. Knokpartij met politie LEIDEN Drie mannen, in leeftijd variërend van 20 tot 22 jaar, verzetten zich vannacht zo heftig tegen hun aanhouding op de Middelweg door de politie dat een stevige knokpartij ont stond, Eén agent raakte licht gewond. Het drietal had een ruit ingegooid en was onder invloed. Man bekent mishandeling ALPHEN AAN DEN RIJN Een 21- jarige Alphenaar heeft bekend op 13 oktober in een discotheek aan de Prins Hendrikstraat in Alphen aan den Rijn twee bezoekers ernstig te hebben ver wond met een kapot bierglas. De politie is twee maanden lang bezig geweest met getuigenverhoren. Aanvankelijk wilde niemand wat zeggen over het hoe en waarom van de massale vecht partij die die avond rond sluitingstijd in de discotheek was ontstaan. Bij de ge vechten tussen groepen Nederlandse en Molukse jongeren raakten in totaal twaalf mensen gewond. Twee van de twaalf, een inwoner van Ter Aar en een van Langeraar, moesten met snij- wonden in armen en gezicht worden opgenomen in het ziekenhuis. Vrouw in eigen keuken opgesloten LEIDEN Een 68-jarige Leidse heeft woensdag van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags in haar keuken in een pand aan het Rapen burg opgesloten gezeten. De vrouw was opgesloten doort een 51-jarige inwoner van Valkenburg, die meent van haar geld tegoed te hebben. De man verliet de woning toen de vrouw bleef weigeren een machtiging te ondertekenen. De inwoner van Valkenburg is aangehouden wegens weder rechtelijke vrijheidsberoving. Snelheids controle op IJsselmeerlaan LEIDEN De poli- tie heeft gistermid dag een radarsnel heidscontrole gehou den op de IJssel meerlaan. Van drie tot vijf L den 567 auto's. Tegen 44 bestuurders werd proces verbaal opgemaakt wegens overschrijding van de maximumsnelheid. Struikterrein Hillegom wordt afgegraven HILLEGOM/DEN HAAG Het Struikterrein in Hillegom moet worden afgegraven. Dat is noodzakelijk om de in de grond aanwezige ben zine en olie te verwijderen. Dat heeft gedepu teerde J. Hekkelman de omwonenden van het terrein laten weten. Bij een eerste onderzoek was al aangetoond dat er teer in de bodem zat en uit een nadere inspectie is gebleken, dat er ook olie en benzine in de grond zitten. Volgens Hekkelman bestaat er geen gevaar voor de be woners van de Haven en de Sportlaan. Ook het eten van zelf geteelde groenten is niet gevaar lijk. Alleen bij graven in de tuinen zou contact met de giftige grond kunnen optreden. De pro vincie Zuid-Holland gaat nu op korte termijn uitzoeken hoeveel grond precies moet worden afgegraven. H LEIDEN Joop Walen- f kamp treedt bij de ver kiezingen voor de ge- meenteraad van volgend jaar maart opnieuw als lijsttrekker voor het CDA op. Vier jaar gele den was de 36-jarige Wa- !n lenkamp voor het eerst kousei lijstaanvoerder van de ng goe< christen-democraten. r% Bestuursvoorzitter J. Bosch maakte gisteren de kandida tenlijst van het CDA bekend. D Van de zittende raadsleden Behalvt verdwijnen j van Zijp en c fruppell Vink Beiden hebben na ja_ nana n renlang zitting in de gemeen- ■nft efJl te hebben gehad be- J. Walenkamp, dankt. Op de tweede tot en marine met de zesde p]aats staan de ,^er zittende raadsleden W. Blei- fK jie, N. Geelkerken, P. Bieg- troderit straaten- Kramp-Heitink en tulf. en A 9,50 i Duijn. Nieuw bij de eerste tien zijn de biochemicus P. Klück, de aannemer W. Hettinga, en R. van Basten Batenburg, be leidsmedewerker bij WVC. Klück is de architect CDA-voorstel eenrichtings verkeer op de route Bree straat, Hooigracht, Lange- gracht. Kort Rapenburg in te stellen. Hettinga is onder meer voorzitter van de paro chieraad van de St. Petruspa rochie en Van Basten Baten burg is de man achter MO KER (Media Overleg Kerken in Rijnland). Tiende op de lijst is het huidige raadslid P. Kranenburg. Volgens Walen kamp hoeft Kranenburg niet bang te zijn dat hij zijn zetel verliest. „Tien is een verkies bare plaats", aldus Walen kamp. Het CDA heeft nu ne gen zetels, maar volgens de fractievoorzitter zitten de christen-democraten dusda nig in de lift dat een zetel meer te verwachten is. Bij de eerste elf op de lijst komt maar één vrouw voor. Volgens voorzitter Bosch is wel gezocht m het drukke raadswerk niet met andere verplichtingen kunnen verenigen. Het is dit jaar voor het eerst dat de lijst is vastgesteld zonder dat re kening is gehouden met de „bloedgroepen" binnen het CDA. Dat de eerste vier res pectievelijk rechtstreeks zijn gekozen, dan wel een CHU-, AR- en KVP- achtergrond hebben is volgens Bosch „puur toeval". Vanuit de Leidse CDA-afde- ling is Walenkamp kandidaat gesteld voor de CDA-fractie in de Tweede Kamer. Walen kamp komt waarschijnlijk op de honderdste plaats. „Ik ben zeer vereerd met die plaats en heb ook zeker interesse voor de Tweede Kamer maar mijn belangstelling gaat nu vooral uit naar het raads werk", aldus de lijsttrekker, die zich verkiesbaar willen De leden van de CDA-afde- stellen „maar is dat niet ge- ling Leiden zullen tijdens lukt". „We hadden wel een besloten vergadering op 17 aantal vrouwen op het oog, december de definitieve lijst maar niemand wilde omdat vaststellen. Mevrouw C. Kramp-Heitink. Amnesty De afdeling Leiden van Am nesty International roept op kaarten of teksten te sturen naar twee politieke gevange nen. Het betreft Balys Ga- ja uskas; USSR; RSFSR; 618263; Permskaya Oblast; Chosovskoy raion; p/o Kop- alno; uchr. vs 389/36; Gajaus- kas B. De andere gevangene is Abdelhai Zahraouri; Prison Centrale de Kénitra; Kénitra; Marokko. Balys zit sinds 1977 in de gevangenis omdat hij zogenaamde anti-sovjetpro paganda zou hebben ver spreid. Abdelhai werd in 1976 gearresteerd omdat hij opkwam voor de boeren, van wie land was afgenomen. Open podium Iedereen die folkmuziek speelt kan vanavond terecht in Le Bambou (Aniba) aan de Herenstraat 1 waar vanaf ne gen uur het open podium be gint. Men kan zich vooraf te lefonisch aanmelden; 01717- 2726. Postzegelruilbeurs De Leidse Postzegelvereni ging „De Postzegel vrienden" houdt maandag 9 december haar maandelijks ruil-, con tact- en veilingavond. De bij eenkomst heeft plaats in res taurant „Posthof" aan de Wassenaarseweg 1 in Leiden. De zaal is vanaf half acht open. Verdere informatie is telefonisch verkrijgbaar: 765828. Kerstkaarten K&O geeft deze maand en kele mini-cursussen die in spelen op de komende kerst dagen. Zo kan men zaterdag 14 december in het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest 45 leren hoe kerst- en nieuw jaarskaarten ontworpen kun nen worden. De week daarop kan men zich bekwamen in het maken van kerstversie ringen, broodfiguren trekken en versieren var. kaarsen. Meer informatie ii verkrijgbaar bij K&O, tele foon 141141. het LEIDEN Ook de CDA- fractie in de gemeente raad staat achter de plan nen van wethouder J. Pe ters van verkeer om de Breestraat met ingang van volgend jaar maart bij wij ze van proef op zaterdag voor het autoverkeer af te sluiten. Eerder deze week lieten PvdA, VVD, Links Leiden en D66 al weten dat ze het met Peters eens zijn. De wet houder wil met de proefafs- luiting bereiken, dat de Breestraat met name voor het winkelend publiek leef baarder wordt. Wat het CDA betreft moet wel aan een aantal voorwaarden worden voldaan. „De proef mag pas ingaan als de Sanderspar- keergarage open gaat", aldus fractievoorzitter J. Walen kamp. Het liefst zou Walen kamp zien dat aan de andere kant van de Breestraat bij het Kort Rapenburg ook betere parkeervoorzieningen worden geschapen, voordat de proef van start gaat, „maar ik realiseer me dat dat niet mogelijk is". Volgens Walenkamp zou de proef zo opgezet moeten worden dat er onmiddellijk ingegrepen kan worden als de gevolgen voor de rest van binnenstad te negatief zou den zijn. De VVD heeft in dat kader al voorgesteld een begeleidingscommissie in te stellen waarin alle betrokke nen een vertegenwoordiging zouden moeten krijgen. )EK VAN MR. JJ. ABSPOEL V) mdat ik geen lust had om na mijn pensione- ig van het strafrechtelijk bedrijf afstand te en, had ik reeds lang tevoren besloten zo mo- ilijk daarna nog een tijd als rechter door te. an. Voor het openbaar ministerie geldt de nsioengrens van de gewone ambtenaar, maar rechters mogen tot hun zeventigste door- an". Dat schrijft mr. J.J. Abspoel in zijn nieuwste boek „Tralies zijn geen medicijn" (Veen, uitg.), dat voor ƒ29,50 in de winkel ligt. Voordat mr. Abspoel in juni 1982 in zowel Den Haag als Haarlem gelijktijdig tot plaatsver vangend rechter werd benoemd bij beide rechtbanken heeft hij één zitting per veertien dagen genoot hij bekendheid als hoofdoffi cier van justitie in het arrondissement Alk maar. Landelijk aanzien had hij voordien al verworven door zijn optreden als officier van justitie in Amsterdam. In zijn vorige boek „Studenten, moordenaars en ander volk" deed hij hiervan verslag aan de hand van een aantal spectaculaire zaken, waaronder het geruchtma kende „Ezel-proces" tegen Gerard Reve en de Maagdenhuisbezetting. In zijn jongste boek daarentegen wijdt hij een serie bespiegelingen aan zijn huidige werk als strafrechter. Mr. Abspoel heeft als politierechter inmiddels ruim 150 zittingen behandeld. Wat wil zeggen 3.000 strafzaken, die betrekking hebben op de kleine criminaliteit. Wat hij in de regel voor zich ziet verschijnen zijn: „automobilisten, die teveel gedronken hebben, kruimeldieven, ook ■al worden de kruimels tegenwoordig soms gro te brokken, mishandelaars, vernielers, steun- fraudeurs en dergelijken". Hij gebruikt hun za ken als illustratie voor zijn denkbeelden over de toepassing van het strafrecht. Evenmin als in zijn voorlaatste werkstuk neemt Abspoel in „Tralies zijn geen medicijn" een blad voor de mond. De titel verraadt al een beetje, dat hij niet alle heil verwacht van een scherper optre den van politie en justitie, gevolgd door stren ge vrijheidsstraffen, 't Liefst legt hij iemand, die voor de eerste keer met hem in aanraking komt helemaal geen onvoorwaardelijke gevan genisstraf op: „Je moet er niet te vroeg mee voor de dag komen, anders heb je al meteen al je kruit verschoten. Je kunt natuurlijk de vol gende keer een langere straf geven, maar het gaat hiermee als met vele medicijnen, er treedt een zekere gewenning op en hoe meer je een pa tiënt geeft des te minder uitwerking het heeft". „De grootste kracht van ons strafrechtelijk sys teem is gelegen in het dreigen met straf", vindt hij. „Als de straf niet meer als bedreiging wordt ervaren, staan wij vrij machteloos. Het is een illusie dat wij door het opvoeren van straffen de criminaliteit zouden kunnen terug dringen. Je moet wel oppassen dat die dreiging met straf geen loos gebaar wordt. Het huidige tekort aan cellen belet ons deze dreiging op elk gewenst moment te effectueren. En dat is fu nest. Het is belangrijk om voor volop cellen te zorgen, maar deze door een milde strafopleg ging zo min mogelijk te laten gebruiken". Maar dat zijn niet zijn de enige kanttekenin gen, die hij bij de praktische toepassing van het strafrecht heeft geplaatst. Het hele juridi sche bedrijf neemt hij in zijn boek kritisch on der de loep. Of het nu de rechters zelf zijn, de officieren van justitie, of de advocaten, zij al len krijgen, als ze het verdienen, van hem een soms in ironie verpakte, maar altijd trefzekere veeg uit de pan. „Dit boek is bedoeld ter lering. Ik hoop dat het de lezer daarnaast ook kan ver maken". ^^JIDEN Die ochtend ^Hemt er bij politierechter Ï9B J. J. Abspoel een jonge ttftuw voor het verdach- H^hekje plaats. Ze staat reen-'80*1* °P verdenking van "lunfraude. Vier jaar )r netLg heeft ze als bijstands- t u najeder met drie kinderen waalfft uitkering van de soci- dienst gehad. In wer- lijkheid woonde ze een el van die tijd samen °r?t haar ex-man. Deze ischetving op zijn beurt een beta- 'rkloosheidsuitkering. Peu- nooitit gezin kreeg op die in. Uanier een bubbel inko ken. De schade die zij de meenschap berokken- 1 UWin, bedraagt zestigdui- nd gulden. i het Stan-» officier van justitie vordert gratis'en de huisvrouw zestien iken gevangenisstraf, waar- n twaalf weken voorwaar- J uit, lijk met een proeftijd van ee jaar. Mr. Abspoel besluit ar „gezien de omstandig- ver"den in het gezin" even- li vijf maanden cel op te leg- echter in dit geval geheel orwaardelijk. De echtgenoot beiden zijn weer hertrouwd heeft intussen ook een op- lp ontvangen om wegens aandeel in de fraude voor ""•'rechter te verschijnen. paar uur later, als de zit- is afgelopen en hij zijn i van zijn massieve schou- i heeft laten glijden, vertelt Abspoel dat hij aanvanke- had overwogen om de duw, in afwijking van wat gewoon is te doen, een kor- vrijheidsstraf te geven. „Die eventueel kantie kunnen uitzitten". Als politierechter had hij de zaak ernstig opgevat. Dat hij toch anders heeft beslist, heeft de verdachte volledig te danken aan het aangrijpend betoog van haar advocate, licht hij toe. „Een enkele keer beïn vloedt het pleidooi van een ad vocaat mij". Triest familierelaas Uit het pleidooi van de verde digster had de politierechter een triest familierelaas opgete kend, waarbij incest een cen trale rol speelt. Tijdens de zit ting had mr. Abspoel zijn von nis als volgt toegelicht: „Als ik de situatie in het gezin be schouw, vind ik het niet ver antwoord de man bij de kinde ren achter te laten. Een geld boete is ook niet op z'n plaats in zo'n probleemgezin. Ze heb ben al minstens 150 jaar nodig om hun schulden bij de sociale dienst af te betalen", had hij 's morgens op zijn schrijfblok uitgerekend. Toen mr. Abspoel zijn vonnis had uitgesproken, besloot hij de verdachte niet zonder waarschuwing naar huis te sturen. Hij zei: „Ik zal geen ogenblik aarzelen om de straf ten uitvoer te leggen als u weer een keer dezelfde fout maakt". Deze zaak had zo in zijn boek had kunnen staan. Over steun- fraude schrijft hij in „Tralies zijn geen medicijn" onder meer het volgende: „Als een vrouw met een uitkering haar intrek neemt op een adres waar een man woont, wekt dit bij de sociale dienst onmiddel lijk boze vermoedens op. De sociale dienst die kennelijk zo in onschuld leeft dat hij van lesbische verhoudingen geen weet heeft, krijgt zelden dit vermoeden als de vrouw bij Abspoel vindt steunfraude een ernstig delict. Maar de veront waardigde manier waarop er vaak over wordt gesproken, stuit hem nogal tegen de borst: „Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat het niet in de eerste plaats de andere uitke ringsgerechtigden zijn die daar de meeste aanstoot aan nemen, maar eerder de meer welge stelde lieden. Daaronder zijn er ongetwijfeld veel die er zelf geen bezwaar tegen hebben om de belasting te ontduiken". Boodschappen J.J. Abspoel werd 67 jaar gele den geboren in Hazerswoude. Zijn vader was schoolmeester in Leiden. Als student is Ab spoel hier ook afgestudeerd. Beide plaatsen vallen onder het arrondissement Den Haag, waarvan hij sinds 1982 politie rechter is. Hij woont nu al weer twaalf jaar in Zaandam. Interessante bijkomstigheid is dat hij als politierechter in Haarlem regelmatig te maken krijgt met zaken uit de Zaan streek. „De plaatselijke bladen vermelden in de meeste ver slagen mijn naam en doordat men mij van gezicht kent, word ik niet zelden door vol slagen onbekenden over mijn aangesproken. Meestal gebeurt dat in winkels en op de markt als ik mijn vrouw vergezel bij 'het bood schappen doen". „Ik ben uit een protestants- christelijk gezin ontsproten, socialistisch opgevoed, katho- Mr. Abspoel: „Ik ga op elk onzinnig verweer in". liek gedoopt en altijd liberaal gebleven". Hij heeft dat al va ker in interviews gezegd. Maar sinds kort behoeft deze karak teristiek vanwege de actuali teit een aanvulling. „Ik ben nog steeds liberaal, alleen met dipn verstande, dat mijn libe ralisme niets te maken heeft den. Een boksbeugel had ik met dat van de heer Nijpels". daarbij ook wel eens in mijn Terugkerend naar zijn kinder- zak, al dorst ik hem nooit te jaren: „Ik ging als jeugdig gebruiken. Ik gaf er trouwens voetbalsupporter ook mee naar toch de voorkeur aan bij het naburig dorp, al wist ik dat vechtpartijen zo hard mogelijk ik de kans had door vijandige weg te lopen. Het voetbalvan- sdnportcrs afgetuigd te wor- dalisme is geen probleem van deze tijd, alleen was e gelukkig geen televisie belangrijk te maken". Eindeloos gekanker De wereld is sedertdien dus wel iets veranderd: „Er was geen politierechter nodig om ons in toom te houden". Maar om de toegenomen kleine cri minaliteit en met name agres sief gedrag nu toe te schrijven aan de „blinde haat" van jon geren, zoals sommige rechtsge leerden en politici doen, gaat hem veel te ver. „Ook de geze ten burger aan de borreltafel maakt zich schuldig aan agres sie. Na een paar borrels komt de wrok los, veroorzaakt door teleurstellingen in het werk, de spanningen in het huwelijk, de te hoge belastingen, het slappe optreden van de over heid tegen de criminaliteit, de te hoge uitkeringen aan lieden die dat niet verdienen. Als men hoort wat door heel nette burgers af en toe over uitke ringsgerechtigden wordt ge zegd, zou men ook haast van blinde haat gaan spreken, al leen ontlaadt dit alles zich bij de burger niet in vechten maar in eindeloos gekanker op alles en nog wat". „Deze denkbeelden en de daarmee samenhangende vloed van propaganda voor meer politie en strengere straffen", betoogt Abspoel, „lij ken mij voorshands een groter gevaar voor onze democrati sche samenleving dan de ge stegen criminaliteit". „Bestrijding van de criminali teit is met het oog op de nade rende verkiezingen wel een aardig propagandapunt voor sommige partijen. Het is aan trekkelijker dan bezuinigen op sociale uitkeringen en het plaatsen van kruisraketten. Maar de rechter heeft met dergelijke overwegingen niets te maken. Hij ziet toe dat Ne derland een rechtsstaat blijft. Aan een politiestaat hebben wij geen behoefte. Bij sommige uitingen van onze criminali- teitsbestrijders ben ik geneigd te denken dat er in dit land meer sprake is van een tekort De schrijver Abspoel zegt niet bang te zijn dat hij met zijn ongezouten kritiek zich wel licht de eeuwigdurende vij andschap van de in zijn boek aangeduide en soms wel zeer herkenbare personen op de hals heeft gehaald. „Ik heb het vantevoren laten lezen aan verscheidene collega's. De denkbeelden die ik hierin ver kondig, heb ik wel eerder te berde gebracht. Zowel binnen het openbaar ministerie als de zittende magistratuur is men erg tolerant over afwijkende opvattingen. Hoewel, mijn opi nies wijken niet zoveel af van die van anderen. Er zijn hoog uit nuance-verschillen. Ik ben lang niet de enige rechter, die de toga wil afschaffen of zui-i nig wenst om te springen met vrijheidsstraffen in verband met de kleine criminaliteit. Dit boek is in de eerste plaats voor die vakgenoten bestemd". Listige kunstgrepen Dat laatste wil overigens niet zeggen dat niet-juristen zijn boek dan maar niet moeten kopen, of zich op een andere manier via listige kunstgre pen met de denkbeelden van de strafrechter op de hoogte dienen te stellen. Stel dat zoiets wel gebeurt. Stel dat een arme rechtenstudent bin nenkort op het matje wordt geroepen bij de politierechter, omdat hij het boek „Tralies- zijn geen medicijn" onontbeer lijk vindt voor zijn studie en het om die reden heeft gesto len. Mr. Abspoel: „Ik zou er hoog stens een grapje over maken. Ik ga op elk onzinnig verweer in. De behoefte aan het boek kan trouwens nooit zo groot zijn, dat iemand het zal stelen. Ik zou tegen die student zeg gen: „Dit boek is van geen en kel belang voor uw studie. Dat wordt het pas als u zich met de rechtspraak bezighoudt. Maar ik vrees dat, als u doorgaat met stelen, u ook nooit rechter zal worden". PETER VIERING

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13