Veel nieuwe produkten niet levensvatbaar ri AÏ t In Rome heerst stilte rond Nederlands episcopaat [BEiJgTCHa deÜPlENE 1 IS HP Htf lezers £eidóc(3oiMa/nt Donzen dekbed niet altijd beter Vrolijke f eestmode met een tikje luxe Inspirerend boekje voor gezonde hapjes pl- PETIJD CONSUMENTENINFORMATIE DONDERDAG 5 DECEMBER 1985 PAGINAf^ Van de nieuwe produkten die met de regelmaat van de klok bij de kruidenier liggen redt veertig procent het niet lan ger dan vier jaar. Dat meldt het blad Distrifood als belang rijke conclusie uit'een onder zoek onder grossiers. Een projectgroep van de HEAO Arnhem heeft zo'n 1368 produkten die vanaf 1975 bij de consument werden geïntroduceerd, onder de loep genomen. Nog geen zestig procent van die produkten wordt nu nog verkocht. Gros siers blijken een flinke vinger in de pap te hebben bij het welslagen van een nieuw pro- dukt. Als zij het niet zien zit ten is de levensvatbaarheid minimaal. Komt een nieuw produkt de eerste vier jaar door, dan is de kans dat het gedurende langere tijd op de markt blijft meteen stukken groter. Vooral in de sector genotmid delen, soepen, sauzen, mixen, bakprodukten en complete maaltijden blijken produkten telkens weer nog nieuwer te kunnen zijn dan voorheen. Peperdure reclamecampagnes die uiteindelijk door de consu ment betaald worden moeten de klanten winnen voor zo'n nieuw produkt. Volgens Dis trifood sneuvelen er zoveel, omdat de fabrikant zijn huis werk niet goed heeft gedaan. Kennelijk is er van tevoren niet voldoende kritisch onder zocht of het produkt wel le venskansen heeft. Soms sluit het nieuwe produkt totaal niet aan bij de smaak van het Nederlandse publiek. Een an dere keer is de markt voor het produkt veel te klein of zijn er al zoveel gelijksoortige produkten te koop dat het nieuwe merk niet kan opbok sen tegen de gevestigde na men. In de levensmiddelen sector hoeft die concurrentie overigens lang niet altijd van een ander bedrijf te komen. Levensmiddelengigant Unile ver bijvoorbeeld laat uit één en dezelfde stal een heel scala aan margarinemerken ko men, van Zeeuws Meisje tot Era, Becel en Brio toe. De een als ie de reclame zou moe ten geloven nog beter dan de ander, maar in feite becon curreren deze margarinemer ken elkaar, terwijl de winst naar één adres gaat. Het blad Distrifood noemt in het onderzoek welke produk ten wel een lange adem heb ben. Honig mix voor nasi bij voorbeeld, dat in 1975 werd geïntroduceerd en een succes blijkt te zijn. Ook Goudappel tje, de appelsap van Riedel, is tien jaar oud en van verzadi ging is nog geenszins sprake. Het ondernemersblad reikt jaarlijks een wisselprijs uit voor het, volgens Distrifood, beste produkt. Deze „Wheel of retail" 1985 is gewonnen door Croky chips a la Bolog- nese Op de tweede plaats eingdigde Fa Soft deodorant en nummer drie is Ajax Ci troen geworden, het schoon maakmiddel dat niet langer als een witte tornado door uw huis waart, maar zich in spie gelschrift aan de consument voorstelt. Een dekbed met donzen vul ling verdient niet per defini tie de voorkeur boven een dekbed met polyester vulling. Dat concludeert de Stichting Vergelijkend Warenonder zoek uit een onderzoek van 28 dekbedden. Volgens de stichting moet de keus tussen dons en polyester bepaald worden door de per soonlijke wensen en omstan digheden van de consument. Daarbij moet men zich afvra gen of de slaapkamer ver warmd is, of men het zelf misschien snel warm heeft en wat de prijs van het dekbed mag zijn. Op die manier is het mogelijk dat een polyester dekbed beter voldoet dan een donzen. Wel is een donzen dekbed altijd lichter dan een dekbed met polyester vulling. Uit het onderzoek blijkt ook dat de vulling met „holle" po lyestervezels niet meer warm te geeft dan een even zware vulling van gewone polyester. De stichting adviseert tenslot te de consument op te passen bij het wassen of chemisch reinigen van de dekbedden. Men loopt het risico dat de vulling gaat klonteren of dat er krimp optreedt. De brochure dekbedden is te bestellen door 3,— over te maken op gironummer 14.77.321, t.n.v. Stichting VWO, Sweelinckplein 74, Den Haag. Kristallen druppel aan dubbele choker (Hoogendoorn, Maurits- kade. Den Haag). Junior en zijn zusje in jacquard geweven damast vestjes op een katoenen broek. De stoffen zijn glanzend. Erbij een gewoon katoenen blousje. La bel Palomino. Setje maten 128-152 98,- (C A). Vrolijke feestmode hoeft geen gat in het budget te slaan. Een klein zwart gehaakt jurkje tot op de knie met kristallen oorbel len tot op de schouders geven al sfeer. Er zijn mogelijkheden om fluweel en zijde uit de vijftiger jaren een nieuw gezicht te geven. Zo staat opa's „coin de feu" of huisjasje van velours uit zijn betere dagen nu weer hoogst modern. Nieuw zijn bloussons, met boord aan de onderkant, die tot op de heupen vallen. Ze zijn er in alle modedessins en stoffen en staan prachtig op een strak getrokken ski broek anno 1950 met elastiekjes onder de voet. Feestelijke kleren mogen een gevoel van luxe oproepen, acces soires vormen daarbij een belangrijk onderdeel. Gelukkig is hieraan geen gebrek. Ze variëren van sieraden van gekleurd glas in driehoeken, vierkanten, rechthoeken tot romantische harten van kristal. Crêpe de chine bloemen staan schitterend in het kapsel. Er zijn trouwens veel corsages te koop. Een paar grote rozerood satijnen rozen met een hart van strass maken van de simpelste blouse een beeldschoon binnenkomertje. Vrouwelijke feestelijkheid. Links crêpe blouse met heupband in bedrukt fuch sia op rechte, zwarte rok 189.-. Rechts: oversi zed blazer 120,-) over blouse met sa tijnglans 120,-) op glanzende broek 69,-). De blazer is er in fuchsia, ko balt of grijs met zwart computermo tief. De blou se: kobalt, grijs, wit of fuchsia. Pan talon: zwart, kobalt of fuch sia. (Partymo de C A). doen wonderen (Frans Hoogendoorn). Voorlichting over gezonde voeding geeft Anneke Donker in een prettige paperback waarin men kennis maakt met uitheemse eetgewoonten en -gerechten. Aan elk hoof- stuk gaat een korte inleiding vooraf met informatie over de desbetreffende producten. We maken kennis met alle soor ten bonen: adukibonen (lek ker met kaas), sojabonen en „mungbonen" uit India, veel gebruikt in de Chinese- en -In donesische keuken. Een inspi rerend boekje voor hapjes, met de leuke instelling veel voedingsmiddelen te beschou wen als een „rest" waarmee je iets gezelligs kunt doen. Ook over koken gaat „Weigh- twatchers", het kookboek voor mensen met een kna gend geweten. Het biedt een nieuw afslankprogramma met aardige ideetjes om er voor de smulpapen nog iets van te maken. Geen dure grappen, maar smakelijke happen. Fraai geïllustreerd handzaam boek vol uitdagingen aan de fantasie. Voor het mooi maken van het huis vertelt Aad van Uffelen over feestelijk schikken van bloemen, grassen en kalebas sen binnen het kader van de bloemsierkunst. Prachtige kleurenfoto's tonen zeker 50 prachtige schikkingen met achtergrondinformatie over stijlen, materialen, gereed schappen. Hij vertelt over „spiraalvormige kegelschik king", „horizontale S-lijn", „vegatief-parallel combinatie stijlen legt alles zo duidelijk uit, dat de lezer zich meteen op een drijfschaal wil storten om er een juweeltje van te maken met een paar rode ro zen en gipskruid. Een wolk van een tafelversiering. Ook abstracten a la Mondriaan ko men aan bod. TINY FRANCIS ►hil at, INDE •ijf E iat m idem Skele (S2 w aken ordei besc >2 vt iat n; en gi re die erk. EN iersl »rd. -erk] lers 'ijs 1 i h< jn r wali ord ker lijkt ippc in s an i ;win 'iller inch a mel >1 va endi oorzi erk „Peulvruchten en Granen I van Moeder Aarde", Anne- ke Donker, Elsevier, 17,95. „Weightwatchers Quick I Start Kookböek", vertaling Loes Bollekamp, Elsevier, 29,90 „Bloemsierkunst". Aad van J Uffelen, Zomer Keuning Boeken B.V., ƒ34,90. ACHTERGROND In De Tijd zegt FNV-voor zitter Hans Pont: „Het pro bleem zit 'm hier in, dat wij in de strijd voor verdere ar beidstijdverkorting heel erg kwetsbaar zijn. Want actie voeren voor alleen arbeids tijdverkorting kan niet. Dat lukt alleen als het onderdeel uitmaakt van een pakket waarin ook leuke dingen zit ten". Het omslagartikel bevat een vraaggesprek met de naar Nederland uitgeweken Russische dissidente Irina Grivnina. „Andropov heeft de fout gemaakt dat vliegtuig vol passagiers te laten neer schieten. Met die ene raket verspilde hij de goodwill van de westerse vredesbeweging. Gorbatsjov wil nu laten zien dat de Sovjet-leiders niet al lemaal wildemannen zijn. Moeilijk. Want verschil is er niet". Voorts een interview met het echtpaar Louwman van het tot verdwijnen ge doemde dierenpark Wasse naar. „Het ergste vinden we alle geruchten; dat we alles van tevoren hebben gepland, dat we er een bungalowpark van willen maken. De naam van de familie is ontzettend door het slijk gehaald, terwijl degenen die ons kennen, we ten dat we in hart en nieren dierenmensen zijn". Aan dacht ten slotte voor de bis schoppensynode in Rome. Een niet met naam genoem de Vaticaan-kenner: „Het Nederlands episcopaat wordt door het Vaticaan beschouwd als één van de vele binnen de wereldkerk. De tijd dat men aan jullie prioriteit toekende, is voorbij. Je merkt hier in Rome trouwens heel weinig van de Nederlandse bisschop pen. Ze horen zeker niet tot de geruchtmakende episcopa ten. Het is stil geworden rond Nederland". In Elsevier zegt minister Korthals Altes, dat de Am sterdamse kraker Hans Kok niet het slachtoffer is van de politie, maar van drugs. „Het is een incident en daarvan zullen wij er nog wel meer hebben, zolang er zoveel ver slaafden in het arrestanten bestand zitten. Maar tegelij kertijd komt boven drijven, dat een aantal regels niet is nageleefd en ik vrees dat dat op zichzelf niet incidenteel is". Met PvdX-kamerlid Ien Dales wordt gesproken over het probleem van de vergrij zing. „We moeten straks voorkomen dat de gelden op een departement die vrij ko men door de demografische ontwikkelingen, binnen zo'n ministerie automatisch zelf worden besteed. Om die de partementale verkokering te doorbreken, missen we nu de instrumenten en de cultuur. Alleen een minister-presi dent die op dit terrein extra bevoegdheden heeft, kan de verkokering doorbreken". Voorts valt een interview op met de Chileense dictator Pi nochet. „Het is een strijd tus sen twee ideologieën: Marxis me yersus vrijheid. De Mar xisten voeren die strijd over al ter wereld en ons land is het enige dat zich van hen verlost heeft. Daarom haten zij Chili ook zo. Echte demo craten zouden dat eens moe ten beseffen". Elders zegt de cabaretier Herman van Veen: „Door de internationalisering van de media, versneld door videoclips, neemt de kwali teit en het initiatief in het Europese luisterlied schrik barend af". Irina Grivnina in De Tijd: „Gorbatsjov wil nu laten zien dat de Sovjet-leiders niet allemaal wildemannen zijn. Moeilijk. Want verschil is er niet". De Haagse Post portretteert de nieuwe PvdA-kroonprins Jan Schaefer. „Ik heb ge merkt dat de positie die ik in Amsterdam had als lijsttrek ker vruchtbaar gewerkt heeft. Nu is er natuurlijk verschil tussen een gemeente en het ganse land, maar er zijn ook heel veel raakvlak ken. Je loopt tegen zaken aan waarover op heel korte ter mijn een beslissing van je wordt verwacht. Dat moet ie durven, dan moet je niet de neiging vertonen om terug te deinzen. Politiek gevoel heet dat, geloof ik". Elders de vraag hoe gevaarlijk het ver blijf in een politiecel is. Een commissaris: „Ik ben er zelf eens bijgeroepen dat iemand met een geïmproviseerd wa pen probeerde een bewaar der te gijzelen. Dan zeg je: Leg neer. En dat zeg je nog eens. Ja, en als er aan niet geluisterd wordt, moet je het met een geweldje oplossen en dan komt de knuppel eraan te pas". PvdA-kamerlid Har ry van den Bergh zegt over de naar Nederland uitgewe ken Russische dissidente Iri na Grivnina: „Politiek ge sproken vind ik het tamelijk treurig dat ze gemonopoli seerd wordt door de VVD. Dat stoort mij ontzettend. Voor de mensenrechten is het een heel slechte zaak als het een kwestie wordt van: Wie is er meer anti-Sovjet- Unie dan de ander?" Vrij Nederland publiceert uit de geheime nota over de strategie die de PvdA voor de verkiezingen wil volgen. „Duidelijke taal spreken, niet bang zijn voor het CDA en tegenstanders niet persoon lijk aanvallen". Kritiek is er op het televisie-optreden van lijsttrekker Den Uyl in Den Haag Vandaag. Bram Ste- merdink: „Hoe is het moge lijk dat een beoogd minister- f(resident zich tien minuten ang laat ondervragen door een torenhoog boven hem uitstekende verslaggever, die hem de microfoon als een lol- lie voor de mond houdt!" El ders een interview met thea ter-kopstuk Berend Boude- wijn. „Bij de tv denken ze: We maken iets dat eigenlijk .heel slecht is, maar dat vindt het publiek lekker - zoals je een kind kunt toestaan zich ziek te eten aan patat en stroopwafels. De theaterma kers laten zich weer op een andere manier niets aan het publiek gelegen liggen, maar de negatieve grondhouding is dezelfde: minachting". Ook wordt gepraat met Martin S., de Amsterdamse kraker die voor de politie op de vlucht is. „Anderhalf jaar geleden was ik echt zo'n lief jochie, zal ik maar zeggen. Ik heb het gevoel dat ik steeds har der word. Vanaf nu zal ik best nog feller aan acties meedoen". Voorts een pagina met ontboezemingen van ex- Beatle Paul McCartney. Over John Lennon: „Hij kon ont zettend konkelen. Na zijn dood is hij ineens een tweede Luther geworden, maar hij was geen heilige. Tien jaar lang heeft hij mijn nummers de grond ingeboord. Hij voel de zich bedreigd door mijn liedjes en dan stonden we uren tegen elkaar te schreeu wen". Herman van Veen in Else vier: „Door de internationa lisering van de media, ver sneld door videoclips, neemt de kwaliteit en het initiatief in het Europese luisterlied schrikbarend af". De Groene Amsterdammer schrijft over de driedeling binnen de PSP, waar zich nu ook Titia Bos als kandidaat voor het leiderschap heeft aangemeld. „Ik ben voor sa menwerking met andere par tijen, daar waar het zinvol en mogelijk is, maar niet struc tureel. Misschien dat het er ooit nog eens van komt, maar niet nu In een ander artikel de vraag welke verdere stra tegie de vredesbeweging moet gaan volgen. Gied ten Berge van het IKV: „We moeten langzamerhand in alle nuchterheid vaststellen, dat het een illusie is dat de vredesbeweging in staat zou zijn het thema van de ko mende kamerverkiezingen voldoende te bepalen. Als de vredesbeweging zich toch gaat fixeren op de verkiezin gen, dan forceer je opiniepei lingen waarin je misschien de kruisraketten steeds verder ziet zakken in de belangstel ling van het grote publiek". Elders wordt beschreven hoe de oude stadswijken zijn gaan fungeren als de nieuwe subsi diekoe. „Met het achter standsgebieden-geld van Bin nenlandse Zaken willen de gemeentelijke diensten kin- der- en jeugdopvang betalen of flatblokken renoveren. De plaatselijke bewoners- en mi grantenorganisaties zijn er nauwelijks aan te pas geko men. De ingediende plannen bevatten geen nieuw beleid". Hervormd Nederland ana lyseert de huidige situatie in Suriname. De sociograaf drs F. Varma: „De gemiddelde Surinamer leeft in een schijnwereld. Het frappante is dat veel pseudo-intellec- tuelen die schijnrealiteit juist handhaven. Ze zijn als acade mici afgeleverd door derde wereld-universiteiten. Die gebruiken achterhaalde lite ratuur en hebben onvoldoen de onderzoekcentra. Deze pseudo-intellectuelen zijn verantwoordelijk voor de schijnwereld". Ook wordt ge praat met de Turkse feminis te Maviye Karaman. „Een zwakke kant van Nederlan ders is, dat ze het vaak beter denken te weten dan ande ren. Zelfs als het gaat om de directe belangen van buiten landers, wordt er meer waar de gehecht aan wat Neder landers daarover beweren dan wat buitenlanders zeg gen". Voorts een gesprek met de zojuist bekroonde schrij ver Pierre Dubois. „Het heeft iets gelukkigs wanneer je je als pessimist kunt uitdruk ken. Het schept levensmoge lijkheden binnen de onmoge lijkheid van het leven. Een paradox, maar de kunst is een paradox". Elders zegt Truus Kok, lid van de pro gressieve groep Marienburg in het bisdom Roermond: „Gijssen Is een intelligente man, maar het past niet in zijn kerkbegrip dat gewone mensen meedenken. Alleen priesters hebben het recht uitspraken te doen. Dat hij daardoor mensen tegen zich in het harnas jaagt, deert hem niet". Bram Stemerdink in Vrij Ne derland: „Hoe is het moge lijk dat een beoogd minis ter-president zich tien rninu-, ten lang laat ondervragen door een torenhoog boven hem uitstekende verslagge ver, die hem de microfoon als een lollie voor de mond houdt!" h ïneven graag kort en luidelijk geschreven De edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- len stukken te bekorten Geloofsbelijdenis In het programma „Daar sta ik voor" van de IKON, verdedig de Prof. Dr. Cornelis Verhoe ven tegenover een groepje niet-gelovigen de mening dat hij katholiek is. Zijn probleem bleek te zijn, dat zijn katholi cisme, naar eigen zeggen, niet meer inhield dan dit: Hij stam de nu eenmaal uit een katho lieke omgeving en „zoiets is ongeneeslijk". Verder voelde hij nog wel iets voor bepaalde rituelen. En tenslotte: Als hij, Cornelis Verhoeven, iets goeds tot stand had gebracht, dan klopte hij niet zozeer zichzelf op de schouder, maar. dacht: „Misschien is er dan toch „iets meer". Een niet onsympathieke ge dachte, vonden de „ongelovi gen", maar voor het predikaat „rooms-katholiek" vonden zij deze geloofsbelijdenis toch verbazend mager. Bovendien was hun natuurlijk niet ont gaan, dat Verhoeven, als veel „vooraanstaande" Nederlandse katholieken, een vrijwel totale afwezigheid van enige geloofs inhoud „compenseerde" met veel anti-paus-geschetter. Genoemde opponenten zeiden er geen moeite mee te hebben, als iemand de katholieke leer aanvaardt, zelfs als dat met wat variaties of slagen om de arm gepaard gaat. Als iemand die leer verwerpt en van de paus niets moet hebben, dan konden ze dat natuurlijk ook begrijpen. Maar dat iemand pretendeert katholiek te zijn, maar tegelijk niet staat voor welk geloofsartikel dan ook en zo rabiaat de paus aanvalt die dat geloof behoedt, dat leek hun niet te rijmen. En dat is het natuurlijk ook niet. Ver hoeven moest eens voor een verfrissende duik naar een zwembad gaan, om zich daar na helder te realiseren dat hij de blijde verzamelaar wellicht een prima kerel maar zich niet zonder enid grond katholiek moet noemeil En dat gescheld op de kerkeli® ke leiders lijkt mij misplaats Zij behoren tot de weinige! die nog ergens voor durvel staan. P. de Boer, DEN HAAG Moeder Teresa Overal in de wereld wa; Moeder Teresa een toespraal houdt, zegt zij: „Hebt u ooi met de zieken en eenzamei iets gedeeld en samen voi god iets moois gemaakt?" H< schitterend legt zij in haar toi spraken het evangelie uit, na melijk „God gaf zijn zoon Maria en omdat Maria van engel Gabriel had gehoord, d; haar nicht Elisabeth in ver wachting was, ging Maria ter stond naar haar nicht toe Toen Elisabeth de groet vai Maria hoorde, sprong het on® geboren kind in haar schoo op. Wonderbaarlijk! God ge bruikte een ongeboren kin< om de komst van de Verlosse aan te kondigen. Terwijl voo ^jn god het ongeboren kind gelijl wordt geteld als het gebore kind, worden zeer veel ongef1111 boren kinderen door de men 'n v sen vernietigd. Veel jongere! eru en ouderen gaan voor een paa en. maanden of langer naar Cal 10n cutta in India om Moeder Te resa te helpen bij de melaat1 sen, de armen en de zieken rj*n Overal op deze aarde sticht z Pv< kloosters, zowel voor vrouwe ijer als voor mannen. Haar volgeden lingen dragen de naam „misne€ sionarissen van naastenliefde' Terwijl in Europa en de >Vere nigde Staten de kloosters bijn geen nieuwe leden erbij krif*'1 gen, trekken de kloosters va Moeder Teresa volgelingen alfT^ magneten. Zij heeft ook eei J klooster in Rotterdam, in d Mathenesserlaan 276. Steu deze zuster in haar zware aip^j beid, niet alleen door te bic jat den, maar ook met geld e er j daad. Zou het niet prachti am zijn om ook in andere grotj^ steden van ons land een kloo: je^r ter van Moeder Teresa te kri kan ten? De uitstraling van Mot mtii er Teresa en al haar volgelintech gen is een kostbaar bezit voo onze moderne wereldse maatmoe schappij. bgi, F.A. van der Boog Lie DEN HAAG. phi] -Dek spra tuut ken One von schi gras

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6