Enorme ravage na 26e aanslag van de CCC SDI te duur en onvoorspelbaar Voorstel tot eigendomsrecht voor zwarten £eidóe Sou/iont Ontvangst Jaruzelski verbaast Navo-landen BOM ONTPLOFT IN ANTWERPSE BANK Enorme paniek naj gaslek in New Delh«Z JANE'S JAARBOEK: Twee jaar gevangenis voor foto's President Reagan sprak over buitenaardse aanval BUITENLAND DONDERDAG 5 DECEMBER 1985 PAG1NA| JIN Luchtverkeersleiders^tr in Spanje staken BARCELONA Spanjegangeh moeten in de kerstvakantie rekenini houden met ernstige vertragingen iibj h. het Spaanse luchtverkeer. De bonLj ]e« van luchtverkeersleiders Aceckn Vc heeft stakingen uitgeroepen voor stt 8, 9, 12. 13. 16. 17. 18 en 20 decembeibjng De regering is al volop bezig met hep, Zij bepalen van het systeem van min£j] 19 mum-diensten om te voorkomen daleStuc het verkeer volledig in elkaar klapt de Er wordt gevreesd voor grote vertraLr0ve gingen door de extra drukte van he[akkc vakantie-verkeer. De vluchtleideiwaat eisen loonsverhogingen van 35 tot 4| j80 procent, terwijl de regering niet ver|e zjjr der wil gaan dan 12,5 procent. p dit yend Poindexter volgt McFarlane op WASHINGTON President Itfagan heeft vice-admiraal John Poindexter (49) be noemd tot opvolger van Robert McFarlane, die gisteren ontslag heeft genomen als zijn adviseur voor nationale veiligheidszaken. Poindexter was sinds oktober 1983 plaats vervangend veiligheidsadviseur van het Witte Huis. Hij was onder meer het brein achter de onderschepping van het Egyp tisch vliegtuig met de kapers van de Achil- le Lauro. In een toespraak zei Reagan het vertrek van McFarlane „diep te betreu ren". McFarlane ontkende dat wrijving met de chef-staf van het Witte Huis. Donald Reagan, de oorzaak is geweest van zijn be sluit tot aftreden. McFarlane zal een func tie aanvaarden in het bedrijfsleven. Viering aparte status Aruba uitgesteld ORANJESTAD De vier politieke partijen die naar verwachting de toekomstige rege ring op Aruba zullen vormen hebben beslo ten de viering van de aparte status op 6 janu ari 1986 uit te stellen. De Nederlandse rege ring is daarvan gisteren op de hoogte gesteld. In Oranjestad wordt verwacht dat de viering nu op 18 maart, „Aruba-dag". zal plaatsvin den De partijen vinden uitstel van de viering nodig omdat zij het vanwege de economische situatie onverantwoord vinden een groots feest te houden. Bovendien is er op 6 januari een regering aanwezig die dan pas een zeer korte inwerkperiode achter de rug heeft. Het huidige eilandbestuur vindt uitstel van de viering „een onverantwoordelijke daad en een klap in het gezicht van de bevolking". MALTA ZAL KAPER NIET UITLEVEREN VALLETTA Malta zal de overlevende kaper van het Egyptisch passagiersvliegtuig niet aan Egypte uitleveren. Dit is gisteren meegedeeld door de Maltese regerings woordvoerder Paul Mifsud. Hij zei ook dat de kapers vermoedelijk Palestijnen zijn, en dat er geen vijf kapers zijn geweest zoals eerst werd gedacht, maar slechts drie. De overlevende kaper is een 20-jarige Tune sier, Omar Marzouki. Egypte heeft om de uitlevering van Marzouki verzocht, maar de Maltese regering stelt zich op het stand punt dat de moorden op de passagiers van het vliegtuig op Maltees grondgebied heb ben plaatsgevonden, en dat er geen reden is om het proces tegen de kaper niet in Malta te laten plaatsvinden. Bovendien hebben Malta en Egypte geen uitleveringsverdrag. Kamer nodigt Surinaamse politici uit voor gesprek DEN HAAG/PARAMARIBO De leiders van de „oude" politieke partijen in Suriname weten nog niet, of zij in Nederland een toe lichting zullen komen geven over het vorige week met de militairen gesloten akkoord. Zij willen hierover eerst overleggen met het mi litair gezag. Dit is gisteren in Paramaribo vernomen, in een reactie op het plan van PvdA-Kamerlid Knol, die de „oude" politici heeft uitgenodigd voor overleg in Nederland over de situatie in Suriname. Dit plan is in middels door de kamercommissie voor bui tenlandse zaken overgenomen. De Neder landse regering had na de bekendmaking van het akkoord in Suriname, op 25 november, al verklaard bereid te zijn contact op te nemen met alle partijen, om meer informatie te krij gen over het akkoord. Poolse vredesgroep zoekt steun in Nederland AMSTERDAM „Niet raketten vormen de groot ste bedreiging voor de vre de, maar een regime dat mensenrechten schendt", zegt Pjotr Niemczyk, een officièle vertegenwoordi ger van de illegale Poolse vredesbeweging „Vrede en veiligheid". Niemczyk was gisteren in Nederland om contacten te leggen en steun te zoeken Hij heeft hiervoor onder andere be sprekingen gevoerd met het IKV. vend lijk a (Vervolg van voorpagina) PARIJS De Poolse lei der Jaruzelski omschreef het onderhoud met zijn Franse collega Mitterrand als zeer nuttig en zeer op recht. Dit politiek jargon betekent in feite dat er ernstige meningsverschil len waren. Toch deelde het Poolse staatshoofd mee dat^overeenstemming is bereikt de Pools-Franse betrekkingen verder aan te halen. De Franse Senaat, waar de op positie in de meerderheid is, heeft zijn zitting tien minuten geschorst als protest tegen het bezoek van Jaruzelski. Op diens ontmoeting met Mitter rand werd gereageerd met: „Ontvang Pinochet"! (Pino- chet is de militaire dictator in Chili). Ook de Navo-bondgenoten hebben verbaasd gereageerd op het gesprek, temeer omdat Frankrijk zich altijd fel heeft uitgelaten tegen het „totalitai re regiem dat daar door de Sovjet-Unie is neergezet". Zo n 500 mensen hebben giste ren bij het Elysee geprotes teerd tegen het bezoek van Ja ruzelski aan Mitterrand. Later wilden de demonstranten naar de Poolse ambassade waar de generaal de nacht doorbracht, maar de oproerpolitie belette hen dat. De directie van een bedrijf in rondvaarten op de Seine wei gerde Jaruzelski aan boord te nemen. In een verklaring stel de het bedrijf „de Sovjet-Pool se generaal Pinochetski niet van dienst te willen zijn". Na druk van Franse autoriteiten kon Jaruzelski een rondvaart- tochqe maken met een ander bedrijf langs onder meer de Notre Dame. „Maak '86 jaar van versterkte bevruchting" JERUZALEM Het Is- raëlische parlement moet volgens de religieus-con servatieve afgevaardigde Meir Cohen-Avidov het jaar 1986 uitroepen tot „jaar van de versterkte be vruchting". Hij stelde de eis op een fractievergade ring van het nationalisti sche blok „Likoed". Vol gens hem wordt de joodse staat bedreigd door het hoge geboortencijfer van het Arabische bevolkings deel. De joodse vrouwen in het land zouden daarom voortaan niet meer (ge middeld) drie kinderen moeten baren, maar vijf. Fractieleidster Sarah Do ren noemde het voorstel „beledigend voor de Israë lische vrouw". Opnieuw moeten de vrouwen alle lasten dragen, meende zij. Beeld van de ravage, die de 26e aanslag van de CCC gisteren in Antwerpen aanrichtte. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgi sche terreurgroep CCC (Strijdende Communisti sche Cellen) heeft gisteren op klaarlichte dag toege slagen in Antwerpen. Op nieuw was een bank het doelwit, ditmaal een fili aal van de Bank of Ame rica. Het tien verdiepin gen hoge gebouw en tal rijke huizen in de omge ving liepen zware schade op. Doordat tevoren was gewaarschuwd en het ge bouw ontruimd, raakte slechts een vrouw licht gewond. Het was de 26e aanslag van de CCC. Poli tie en rijkswacht begon nen gelijk een grote speu ractie, die voorlopig zon der succes is gebleven. Even na elf uur gistermorgen kregen zowel de directeur van de bank als de Antwerpse brandweer een telefoontje van een franssprekende man, die aankondigde dat binnen een half uur een bom zou ontplof fen in het bankgebouw. Bin nen enkele minuten was de brandweer ter plaatse en zette onmiddellijk de gehele buurt rond het Stadspark af. terwijl zoveel mogelijk mensen wer den geëvacueerd. Om precies 11.37 uur ontplofte de bom. Tussen het puin vond de poli tie later de resten van een kof fer, waarin de bom moet heb ben gezeten, en de inmiddels bekende pamfletten van de CCC Doordat de brandweer zo snel ter plaatse was, kon zij een vaag signalement verspreiden van een mogelijke dader: een jongeman met een bril. pet en witte handschoenen, die zich met een of twee anderen uit de voeten maakte in een rode Fiat-bestelauto. Dit „spoor" leidde tot een ongekende klop jacht van politie en rijkswacht. Alle wegen van en naar Ant werpen werden afgezet en au to's werden aangehouden en gecontroleerd. Doordat een al gemeen politie-alarm was uit gegeven, stonden tot in alle uithoeken van België urenlang zwaar bewapende politieman nen op kruispunten van we gen. De rest van de dag bleef de buurt rond de bank, vlak bij de Antwerpse Diamantwijk, hermetisch afgesloten, wat leidde tot een enorme ver keerschaos. De politie ver moedde namelijk dat er nog een tweede bom was verbor gen. De mijnopruimingsdienst vond echter niets. „Diefstal" weeskinderen H BOGOTA De Colombiaan! autoriteiten hebben streng maatregelen aangekondigd t( gen mensen, die zich schuldi maken aan „diefstal" van kin deren die na de uitbarstiri^ van de vulkaan Nevado df Ruiz op 13 november wees zij geworden of zijn verdwaal( Uit onderzoeken is geblekej dat vele tientallen kindere) die uit de modder werden g( "I red, sindsdien spoorloos zij I verdwenen. In een tv-prd J gramma verklaarden buj chauffeurs die 70 kindere) naar een ziekenhuis brachtel dat zij werden opgewacht doq mensen „die de kinderen namen zonder iemand iets fL vragen, alsof zij de ouders wimIy ren. Toen zij hoorden dat kinderen uit Armero kwamejtgeb pakten zij hen op en rendejeeër ermee weg". kit In d« Aruba stelt viering p status aparte uit ORANJESTAD De vier prfldse litieke partijen die naar veè wachting de toekomstige regéiijn, ring op Aruba vormen, hebbetn besloten de viering van de sta. tus aparte op 6 januari uit tf stellen. De vier partijen vin°es^ den uitstel nodig omdat h4U"ge vanwege de slechte economckki sche situatie onverantwoorfcjn zoy zijn een groots feest t| houden. In Oranjestad woraren(j verwacht dat de viering nu 0Lrzjt 18 maart, „Aruba-dag", za^ plaatsvinden. De NederlandsL_D regering wilde gisteren geeL^'g commentaar geven omdat JOHANNESBURG Het blanke minderheidsregime in Zuid-Afrika heeft gisteren aangekondigd dat ze het parlement volgend jaar zal voorstellen om voor het eerst in 72 jaar een groot aantal zwarten eigendoms rechten op grond te verlenen. Minister van Constitutio nele Planning, Chris Heunis, zei dat het besluit zal gel den voor degenen die bekend staan als stedelijke zwar ten, een groep die het recht heeft om in de nabijheid van blanke steden te wonen. Heunis voegde hieraan toe dat afzonderljke woongemeen schappen verplicht blijven. Het eigendomsrecht woor zwar ten werd afgeschaft toen de Grondwet van 1913 werd aange nomen. Honderdduizenden zwarten bleven wonen in de dor pen waarvan zij eens de bezitters waren, maar de meesten werden geëvacueerd naar zwarte thuislanden in het kader van het streven van de regering om zwarte plekken in blan ke gebieden te elimineren. De 51-jarige Winnie Mandela, vrouw van de gevangen ANC- leider Nelson Mandela en zelf actief voorvechtster van af schaffing van de apartheid is gisteren opgenomen in een par ticuliere kliniek in Johannesburg. Haar advocaat, Ismail Ayob, wilde niet zeggen waarvoor ze behandeld wordt en evenmin waar ze is opgenomen. Hij zei dat mevrouw Mande- la zich de laatste tijd niet zo goed voelde, en dat de behande ling maar een paar dagen zou duren. Mevrouw Mandela treedt de laatste sterk op de voorgrond en overtreedt daar mee vrijwel dagelijks de banmaatregel. In de nacht van dinsdag op woensdag is de politie slaags ge raakt met betogers in zes zwarte voorsteden in de Kaappro vincie. Een man werd doodgeschoten tijdens een schermutse ling met een stenen gooiende menigte in Crossroads. In die wijk demonstreerden ook zo'n tweehonderd vrouwen, veelal met baby's op de rug, voor de vrijlating van 33 mensen die bij eerdere botsingen waren opgepakt. Bij de actie werden duizend agenten en soldaten ingeschakeld. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1152) Nauwelijks hadden smidje Verholen en Sjeems Pond hun glas aan de lippen gezet of daar stormde, de commandant van de paleis wacht al binnen. Dat was de overste von Msklkraftn, een uit de kluiten gewassen heer schap, die het gemakkelijk met één hand kon opnemen tegen drie woeste Spaanse stieren. „U bent het haasje, heren", lachtte de heer Bravhencky minzaam, beschaafd nippend van zijn wijn. „Dacht u nu werkelijk, dat ik ook maar één moment geloof hechtte aan dat bespottelij ke verhaal over Zijne Majesteit Koning Antonyc II?" „Aha! Er is dus verraad in het spel!" bul derde de overste, een scherpe degen trekkend. „Hou jij die kale in de gaten, Verholen!" riep Sjeems Pond gejaagd. „Maar niet schieten, want dat maakt lawaai. Ik pak die dikke wel!" En daar ging 009 de overste reeds als een ka nonskogel te lijf. Een bliksemsnelle kopstoot in de maag deed de arme militair naar adem snak ken en voor hij het kon verhinderen, had hij ook al een dubbele moko-toko onder de neus en de rechterhiel beet. Zijn degen ontgleed aan zijn hand en ontredderd stortte hij ter aarde... „Goeie grutjes, dat noem ik nog eens vakwerk", prees de heer Bravhencky. „Mijn idee", ant woordde Sjeems Pond. „Als-ie nóg 'es verve lend wordt, krijgt-ie de volgende keer een écht pak slaag". -- „Nou nou...", hernam de heer Bravhencky. „Moet ik daaruit concluderen, dat dit alleen maar inleidende oefeningen waren? Jonge, jonge, jonge, wilt u wel geloven, dat dit het eerste pak slaag is, dat de overste ooit heeft gehad. Ik zal hem maar een glaasje wijn in schenken. Dat heeft hij wel verdiend, vind ik..." jmmi In ZO: NEW DELHI Tientallen mensen zijn gisterochtenfodur in ziekenhuizen opgenomen nadat gas was ontsnapt uit' een chemische fabriek in de Indiase hoofdstad Nev^ Delhi. De opgenomen mensen hebben pijn aan df6 ogen, ademhalingsmoeilijkheden en sommigen hoesten,' bloed op en lijden aan misselijkheid. ij De gaswolk, die over meerdere delen van de stad hing, veroorl zaakte een geweldige paniek onder de bevolking. De gasramp i% Bhopal, die deze week een jaar geleden plaatsvond en die noj minstens een persoon per week het leven kost, ligt immers no( vers in het geheugen. Duizenden mensen vluchtten weg; schole^ en winkels werden gesloten. f3 Het gas ontsnapte anderhalf uur lang uit een tank met oleum diij stond opgesteld bij een voedsel- en kunstmestfabriek. Vaijr oleum wordt zwavelzuur gemaakt. Volgens het Indiase persbuti reau PTI zijn drie functionarissen van de fabriek gearresteerd wegens nalatigheid. In New Delhi kwamen vorige maand ook af drie mensen om het leven na een lek van dodelijk chloorgas. Bewoners van sloppenwijken in New Delhi vluchten weg voor df gaswolk, die uit een lekkende tank met oleum ontsnapt. Y LONDEN Het Strate gisch Defensie Initiatief van president Reagan be tekent een forse aderla ting voor de defensie-gel- den op een tijdstip, waar op de Sovjet-Unie voort varend bezig is de „tech nologie-kloof" met de Verenigde Staten op het gebied van de luchtmacht te overbruggen. De Vere nigde Staten zouden dat geld beter kunnen gebrui ken voor een versterking van de conventionele luchtmacht. Tot die con clusie komt het gezagheb bende jaarboek „Jane's All the World's Aircraft". Met het Star Wars-program bindt Reagan de VS aan zulke gigantische en onvoorspelbare uitgaven, dat schattingen van de kosten weinig zin hebben, aldus het jaarboek. Daarbij be staat het gevaar, dat veel te veel inspanningen in het Star Wars-program worden gesto ken. De VS zijn bijvoorbeeld geneigd de bemande vliegtui gen te verwaarlozen, en die zijn juist van groot belang om dat ze gebruikt kunnen wor den in conventionele conflic ten, als machtsvertoon en voor inlichtingenwerk, aldus hoofd redacteur Taylor. In het verle den ging het Westen er steeds van uit dat het numerieke overwicht van de Sovjet-Unie werd gecompenseerd door de technologische voorsprong. „Maar nu de technologie-kloof zich dicht, begint het er een beetje gevaarlijk uit te zien". Jane's jaarboek publiceert voor het eerst foto's van een nieuw Sovjet-gevechtsvlieg tuig, de Sukhoi Su-27, voor zien van radar-uitrusting om raketten te kunnen onder scheppen. De Su-27 is de te genhanger van de Amerikaan se F-15 Eagle. Voorts vermeldt het jaarboek dat het afgelopen jaar een Antonov is geprodu ceerd, die zich kan meten met het zware Amerikaanse vrachtvliegtuig Lockheed C-5 galaxy en een Mi-28 aanvals helikopter die gelijk staat met de Amerikaanse Apache. De NAVO heeft tijdens de on derhandelingen over weder- ogeli zijdse troepenvermindering i#'ëer Europa (MBFR) in Wenen hef"1 z Warschau Pact nieuwe voorf stellen gedaan, die bedoeld zijf de impasse te doorbreken di|e* dit overleg al jaren verlamf. De kern van de voorstellen iF° dat de Verenigde Staten en dft Sovjet-Unie alvast beginner met een beperkte verminder ring van hun troepen in Cen| traal Europa. In een latere fasf zou men dan overeenstemh ming moeten zien te bereikeij over de totale troepensterkte in het gebied, tot dusverre ha grootste geschilpunt in de 1 sprekingen. 5U! BALTIMORE Een rechtbank in Baltimore in de Verenigde Staten heeft een medewerker van de inlichtingendienst van de Amerikaanse ma rine twee jaar celstraf ge geven omdat hij geheime foto's van een Sovjet- vliegdekschip aan het Britse vaktijdschrift Ja ne's Defence Weekly had verkocht. FALLSTON Op de topconferentie in Genève heeft president Reagan tegenover Sovjetleider Michail Gorbatsjov geopperd de onderlinge geschillen snel te vergeten als de aarde vanaf een an dere planeet zou worden aangevallen. Reagan vertelde gisteren over zijn science fiction scenario in een toespraak tot scholieren aan de Fallston High School in Maryland. „Stel je eens voor hoe makkelijk zijn taai en de mijne zou zijn als er plotseling een dreiging voor deze wereld zou zijn van een andere soort van een andere planeet in het heelal", zei Reagan. Hij had zijn gespreks partner voorgehouden dat „we dan alle kleine plaatselijke ge schillen snel zouden vergeten en eens en voorgoed zouden zien dat we echt allemaal samen menselijke wezens zijn op deze aar de. Hij vertelde niet hoe Gorbatsjov reageerde. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) MEDEDELING AAN DE ABONNEES) VAN DE LEIDSE COURANT De stijgende kosten maken voor de Nederlandse dagbladen L een aanpassing van de abonnementstarieven noodzakelijk. I In verband hiermee zijn onze abonnementsprijzen per| 1 januari 1986 als volgt vastgesteld: 22,49 per maand bij automatische betaling ƒ67,43 per kwartaal 256,85 per jaar De prijs van een postabonnement wordt daarnaast mede be paald door de verhoging van de porto-kosten, die voor vol gend jaar is vastgesteld op 4.55%. Wij verzoeken u bij het overmaken van uw abonnementsgeld via giro of bank gebruik te maken van de stortingskaart. De nieuwe abonnementsprijs is daarop ingevuld. Indien u ons een machtiging heeft verstrekt voor automa tische overschrijving van het abonnementsgeld, nemen wij graag aan dat met de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs kan worden toegepast.. DE DIRECTIE

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4