Elf Nederlanders inmiddels redelijk gezond met ruilhart ml Uitstel van loongesprek ambtenaren ^Belastingvoordeel kleine tweeverdieners Coornhert Liga verwijt politie en GGD-arts dood kraker Hans Kok ALLEENSTAANDEN VINDEN PRATEN MET KABINET ZINLOOS Wim Kok populairder dan Joop Den Uyl Nieuwe stof maakt fosfaat overbodig in wasmiddelen Sportwereld AGIN^INNENLAND/BUITENLAND AGINjpï QeidcaQowianl DONDERDAG 5 DECEMBER 1985 PAGINA 3 VD tegen uitwijzing ndonesisch echtpaar t)EN HAAG Het VVD-Kamerlid Wie- oenga vindt het onjuist dat een Indonesisch f jchtpaar uit Delft ons land op 22 december moet verlaten. Het echtpaar is namelijk in verband met de afwijzing van een verblijfs vergunning in beroep is gegaan bij de Raad van State. Wiebenga vindt dat staatssecreta- an regfis Korte-Van Hemel eerst op de uitspraak laad is noet wachten. Het liberale kamerlid wijst j x op dat het echtpaar aanzienlijke banden i, net Nederland heeft. Het heeft vroeger lan- tanttek ,ere tijd in Nederland gewoond, beiden heb- an de t<$en de Nederlandse nationaliteit bezeten en at de boun vier kinderen zijn Nederlander. Tijdens itificeefle regering van de Indonesische president Soekarno zou de man gedwongen zijn ge- iveest om het Indonesische staatsburger schap aan te nemen, omdat hij anders zijn Deenpaan zou hebben verloren. artoe br oordeT Van Es waarschijnlijk lijsttrekker van PSP DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid A. van Els maakt de meeste kans op het lijst trekkerschap van de PSP bij de kamer verkiezingen van mei 1986. Twintig PSP-afdelingen, samen goed voor een kwart van de afgevaardigden naar het PSP-congres, hebben zich inmiddels over het lijsttrekkerschap uitgesproken. Daar van geeft ongeveer zeventig procent de afgevaardigden de aanbeveling mee om Van Es te kiezen. Een woordvoerder van de PSP-fractie heeft die enquêtegegevens gisteren bekendgemaakt. Van der Spek en compromiskandidaat T. Bos zijn elk goed voor vijftien procent. Van der Spek heeft al te kennen gegeven dat hij niet bereid is onder mevrouw Van Els als fractievoorzit ster te fungeren. Bieten blokkade Een vrachtwagen geladen met bieten is gisteren op de A-16 tussen Rotter dam en Breda, ter hoogte van Prinsen beek, door de vang rail gereden en op de verkeerde rij baan terecht geko men. Een aantal au to's werd daarbij beschadigd, één persoon raakte ge wond. De duizenden bieten kwamen met de schrik vrij. Het schoonmaken van het wegdek vergde enige uren. Boerhout weg als chef-Studio Sport HILVERSUM Kees Boerhout, sinds vijf jaar chef van Studio Sport, wordt hoofd van het nieu we bureau programmaleiding van de NOS. Zodra er een opvol ger voor hem is gevonden, zal Boerhout deze nieuwe functie aanvaarden. Boerhouts overstap houdt vol gens zeggen geen verband met de forse kritiek die Studio Sport- - medewerkers bij tijd en wijle op het functioneren van hun chef uiten. Boerhout is door het hoofd van de Dienst Televisieprogram ma, Van Westerloo, gevraagd de nieuwe functie op zich te nemen. Onderzoek fraude bij handel droogbloemen DRONTEN De rijkspolitie heeft gis teren een inval gedaan in achttien kan- toorbedrijven en woningen op diverse plaatsen in het land. De bedrijven han delen in droogbloemen. De actie vond plaats in het kader van een gerechtelijk vooronderzoek naar diverse vermo gensdelicten zoals verduistering, op lichting, flessentrekkerij en valsheid in geschrifte. Er werd een grote hoeveel heid administratieve bescheiden in be slag genomen in Dronten, Nijverdal, Zwolle, Smilde, Lelystad, Naarden en Amsterdam. Er zijn nog geen aanhou dingen verricht, maar de politie in Apeldoorn verwacht dat dit spoedig zal gebeuren. Over de omvang van de fraude wil de politie niets loslaten. ïringsle gdhede 'erdrag iringsle •men gi e va oc tijd I ng gele) met gestaa ile vooj l grotei lts daaj pje i ezig, d moett ROTTERDAM Sinds Ger de Keijzer uit Gouda op 23 juni 1984 als eerste Nederlander in eigen land een ruilhart kreeg ingeplant, zijn al tien mensen hem in zijn erva ring gevolgd. Ze voerden de lange lijst aan van ge gadigden die na De Keij- zers operatie ontstond. Na de eerste drie trans plantaties die door Rot terdamse en Leidse chi rurgen onder veel publi citeit werden verricht, zo werd gisteren op een symposium van de Medi sche Faculteitsvereniging Rotterdam duidelijk, zijn de resterende acht in grote publicitaire stilte uitgevoerd. Staatssecretaris Van der Reij- den van volksgezondheid gaf vorig jaar voorlopig toestem ming voor de uitvoering van tien van dergelijke operaties. De harttransplantaties wor den betaald uit het fonds van de algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ). Chi rurgen van het Antoniuszie- kenhuis in Nieuwegein heb ben kortgeleden ook al een ruilhart ingeplant en zullen in de toekomst met hun Rot terdamse en Leidse collega's de door de bewindsman gefi atteerde dertig operaties per jaar volmaken. Het symposium in Rotterdam was één van de eerste grote wetenschappelijke bijeen komsten in ons land sinds de operatie van De Keijzer. Dat was te merken aan de be langstelling van medici en studenten, want er luisterden er 750 in drie grote collegeza len naar de beschouwingen van onder meer de Rotter damse hartchirurg prof. dr. E. Bos, één van de voorman nen op transplantatiegebied. Die beperkte zich op het symposium tot het vertonen van wat videobeelden van één van de meest recente harttransplantaties in het Dijkzigtziekenhuis, vergezeld van enige technische toelich ting: ,,'t Is allemaal simpel, maar eigenlijk ook weer niet. We stellen het hart voor als een bol". Infecties Bos liet blijken dat de techni sche ingreep op zich niet zo veel problemen meer ople vert. Belangrijker zijn de eer ste maanden na de operatie, waarin infecties en complica ties kunnen ~optreden. Uit er- ingsgegevens Stanford Universiteit VS blijkt dat van de 153 overlijdensgevallen die zich daar sinds de jaren zestig na een transplantatie hebben voorgedaan, er 84 werden veroorzaakt door infecties. Veertig keer werd het „vreemde" ruilhart afgesto ten door het lichaam van de ontvanger. Nederlandse cij fers zijn uiteraard nog niet voorhanden. Volgens de ver der zeer zwijgzame hartchi rurgen als prof. Bos maken de patiënten in ons land, die gemiddeld niet meer dan 66 dagen in het ziekenhuis ver blijven, het nog steeds rede lijk. Volgens dr. M. L. Simoons, cardioloog in het Academisch Ziekenhuis in Rotterdam (net als Bos lid van het Rotter- dams/Leidse operatieteam) hebben in Nederland tot nu toe 75 patiënten min of meer op de nominatie gestaan voor een harttransplantatie. Daar van zijn er vijftien voorlopig afgewezen, 27 definitief niet geschikt bevonden en tien overleden tijdens het vooron derzoek. Twee kandidaten overleden terwijl ze op de lijst stonden om binnen een maand geopereerd te wor den. Op dit moment wachten nog twee Nederlandse hart patiënten op transplantatie. Slechts één op de tien patiën ten die door een arts voor transplantatie wordt voorge dragen, krijgt uiteindelijk een ruilhart. Als eenmaal het groene licht is gegeven en men op zoek gaat naar een geschikt donorhart, duurt het gemiddeld veertien tot dertig dagen voordat het werkelijk tot een operatie komt. Vol gens een woordvoerder van Eurotransplant in Leiden (het bureau dat in organen bemiddelt) is er in ons land geen tekort aan donorharten. De patiënt moet aan een aan tal voorwaarden voldoen. Cardioloog dr. Simoons: „Hij moet in een eindstadium van het hartlijden zijn, niet meer in staat zijn tot enige vorm van lichamelijke inspanning, volgens de verwachting van de arts niet meer dan een jaar te leven hebben, niet meer met medicijnen of an dere behandeling te helpen zijn, tussen 18 en vijftig jaar oud zijn en afgezien van het hart een goede condi tie hebben. Bovendien moet de patiënt de juiste mentale instelling hebben om de in tensieve medische en chirur gische behandeling te door staan", aldus Simoons. Spankracht Op die instelling worden de hartpatiënten in Rotterdam door maatschappelijk wer kers en psychologen ge screend. „De fase na de ope ratie vergt geweldig veel van de psychische spankracht van de patiënt", zegt maat schappelijk werker R. van Beets van het Rotterdamse ziekenhuis. Maar ook de wachttijd voor de operatie vergt veel stressbestendig heid van de patiënt en zijn familie, denkt Van Beets. „Elk telefoontje kan van het ziekenhuis komen. Vragen als: „komt het donorhart voor mij wel op tijd?" en „sta ik eigenlijk wel op de lijst" worden al dan niet hardop uitgesproken. Afwachten is voor iedereen moeilijk. Rela tionele problemen kunnen ontstaan: niet ieders frustra tietolerantie is even groot", meent Van Beets, die ervoor pleitte de patiënten op de wachtlijst uit te rusten met semafoons. Zo kunnen ze tenminste het rustgevende gevoel hebben altijd in recht- De periode na de operatie is volgens de maatschappelijk werker ook psychisch niet zonder gevaar. „Op het mo ment van ontslag uit het zie kenhuis zijn patiënt en part ner zowel fysiek als emotio neel uitgeput. Alle patiënten ervaren de angst van het verlaten van het „veilige" ziekenhuis", aldus Van Beets. Ze wees ook op het gevaar van spanningen tussen de partners, en op de frustratie bij het terugkeren in de maatschappij, wanneer niet direkt een baan voorhanden ARJEN VAN DER SAR RIETKERK AKKOORD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Rietkerk (Binnenlandse Za ken) en de vier bonden van overheidspersoneel zijn het gisteren onverwacht eens geworden over het voorlopig uitstellen van verdere inhoudelijke gesprekken over de belangrijkste punten van het arbeidsvoorwaardenbe leid voor 1986. Een dreigend conflict is daarmee voor lopig afgewend. Rietkerk heeft hiermee voorkomen dat de arbitragecommissie inzake geschillen over het arbeidsvoorwaardenbeleid een oor deel zou vellen over de wens van de bonden pas verder te pra ten als er meer duidelijk is over de loonontwikkeling in het bedrijfsleven. De bonden willen zich daaraan spiegelen. Riet kerk wil de arbeidsvoorwaarden zelfstandig vaststellen. De toegeeflijke houding van de minister moet enerzijds ver klaard worden door het feit dat hij een uitspraak van de arbitra gecommissie wil vermijden en anderzijds door het respijt dat de Tweede Kamer hem gegeven heeft. Een vergadering waarin het arbeidsvoorwaardenbeleid in het parlement aan de orde zou ko men is uitgesteld van 9 december tot 24 februari. Daarmee raak te de druk van de ketel. De bonden hebben gisteren opnieuw laten weten geen behoefte te hebben aan een verder inhoudelijk gesprek over lonen en va kantietoeslag tot de marktsector een duidelijk beeld laat zien. Voor de schatkist maakt dat overigens niet uit. De ambtenaren salarissen blijven per 1 januari bevroren en de vakantietoeslag van 7,5 procent verandert niet. Een aantal andere zaken betreffende de arbeidsvoorwaarden zal intussen in werkgroepen verder worden behandeld. Het gaat hierbij onder meer om de vut, arbeidstijdverkorting, gelijke be handeling ongehuwd samenwonenden en de bijzondere toesla gen voor bijvoorbeeld onregelmatige diensten. In het gisteren gehouden gesprek hebben de ambtenarenbonden overigens nog harde verwijten laten horen over het falikant mislukken van het jeugdwerkplan bij de overheid. Van de 17.000 banen voor jongeren die door dit plan geschapen zouden moeten worden zijn er maar 435 verwezenlijkt. Woordvoerder Van Dalen van de centrale voor middelbare en hogere ambtena ren sprak van een „schaamteloze vertoning". Het kabinet stelt hoge eisen aan het bedrijfsleven, maar doet zelf als werkgever nauwelijks iets aan de bestrijding van de jeugwerkloosheid, al dus Van Dalen. o(Van onze parlementaire oi redactie) ÏDEN HAAG In de JjTweede Kamer is brede osteun te vinden voor het kabinetsvoorstel de groep "zogenaamde kleine twee verdieners volgend jaar 7fiscaal tegemoet te ko- Jimen. Het voorstel wil bij voetoverheveling bij tweeverdieners zonder jonge kinderen vijftien procent van het inkomen van de minstverdienende partners buiten beschou wing laten. Daardoor zou het voor kleine tweever dieners aantrekkelijker blijven een baan aan te houden. Met de maatregel is zestig miljoen gulden gemoeid. De PvdA wil het fiscaal voor deel ook laten gelden voor tweeverdieners met jonge kin deren. Woordvoerder Kom brink heeft voorgesteld het voordeel van vijftien procent tot tien procent terug te bren gen om dat te kunnen betalen. Zijn wens lijkt weinig kans te maken omdat voor tweever dieners met jonge kinderen al een aanvullende toeslag op de belastingvrije voet geldt voor de kosten van kinderopvang. De wijziging van dienerswet voorziet ook in een maandelijkse overheveling van het niet gebruikte deel de e Bij de behandeling van een reeks andere fiscale voorstel len heeft de PvdA gisteren een amendement ingediend een tijdelijke belastingverho ging van 775 miljoen gulden voor de midden- en hogere in komens maar permanent te maken. t wate basten et sai Leg rerwan f/'fite AMSTERDAM De van öCoornhert Liga, de vere- n m/mniging voor strafrechther- die fcjvorming, heeft gisteren met ^aangifte gedaan van het ^frecjoverlijden van kraker %e ^P'jjans Kok in een Amster- wortej^amse Volgens in schide voorzitter van de Liga, ifimetenir. J. Knap, zou justitie r in wedaarmee worden gedwon- i vijf tie gen tot een strafrechtelijk 'nijd ht onderzoek. De Coornhert Liga meent dat er in het geval van Hans Kok wel degelijk sprake is van dood door schuld. De vereni ging zegt over eigen onder- zoekgegevens te beschikken, waaruit zou blijken dat er strafbare feiten zijn gepleegd door politiemensen en een arts van de GG en GD. Die zouden volgens de L.ja schuldig zijn aan de dood van Hans Kok. Als het verzoek om strafver volging wordt afgewezen, kan de Coornhert Liga daartegen in hoger beroep bij het Hof. Het ministerie van defensie heeft een op 22 november ge dateerde brief gestuurd naar het adres van Hans Kok. De kraker, toen al bijna een maand dood, werd daarin ge sommeerd zich te melden bij het huis van bewaring in Hoorn om daar 29 dagen ge vangenisstraf uit te zitten. deel va, <t'l FRIEMELS ij Jp* f f HILVERSUM Nog voor zijn eventuele verkiezing in de Tweede Kamer blijkt oud-FNV-voorzitter Kok meer vertrouwen te genieten onder de kiezers dan PvdA-leider Den Uyl. Dat blijkt uit een enquête in op dracht van de VARA. De ondervraagden konden hun vertrouwen uitspreken in de beoogde lijsttrekkers van de vier grootste fracties en Kok. Premier Lubbers kreeg 52 procent van de stemmen, Kok 45 en Den Uyl 37. De beide PvdA'ers hebben onder hun eigen aan hang ongeveer evenveel vertrouwen, maar Kok scoort bij de CDA-kiezers beter. Van Mierlo, beoogd lijsttrekker van D66, is populairder dan VVD-fractieleider Nijpels, zij het maar één pro cent. Van Mierlo haalde 27 procent, Nijpels 26. Bij de peiling naar de partijpolitieke voorkeur doet D66 het echter slecht. Van Mierlo's partij zou uitkomen op vier zetels (nu zes). CDA en VVD zouden samen 75 zetels halen. Van de ondervraagden wil 39 procent dat CDA en VVD blijven regeren, 47 procent vindt dat de PvdA in een kabinet moet worden betrokken. AMSTERDAM Na een bijna twintig jaar durend onderzoek heeft één van de grote wasmiddelenfabrikanten, Henkei, een nieuwe stof gevonden die het gebruik van fosfaat volledig over bodig maakt. Het gaat om natrium aluminium silicaat (sasil), dat volgens de onderpeming absoluut onschadelijk is voor mens, dier en milieu. Sasil is een in water opoplosbare organische ver binding die uit natuurlijke grondstoffen wordt gewonnen. Tot nu toe waren de voor het milieu schadelijke fosfaten een onmis bare stof in kwalitatief goede wasmiddelen. Een woordvoerder van Lever Sunlight van Unilever in Rotterdam deelde desge vraagd mee dat de onderneming het niet verantwoord acht zeo lieten, waartoe onder andere sasil behoort, op grote schaal te ge bruiken als volledige vervanging van fosfaten. Tsjazov verweert zich tegen kritiek HAMBURG De Sovjet-arts Tsjazov, een van de twee win naars van de Nobelprijs voor de vrede 1985, heeft zich in een interview voor de West- duitse tv. dat in Moskou plaatsvond, verweerd tegen de storm van kritiek die tegen zijn verkiezing is opgestoken. Tsjazov gaf toe dat hij een der ondertekenaars was geweest van een brief waarin Andrei Sacharov werd gekritiseerd. Hij zei het niet eens te zijn met sommige standpunten van Sa charov over kernwapens en ontwapening en merkte op dat de vredesprijs niet aan hem persoonlijk was toegekend, maar aan de internationale be weging van artsen tegen kern oorlog. Tsjazov en de Ameri kaan Bernard Lown, die de Nobelprijs delen, zijn beiden voorzitter van deze organisa tie. Een Noorse protestgroep heeft overigens gezegd een al ternatieve vredesprijs te heb ben toegekend aan de in ge vangenschap verkerende sov jetpsychiater Anatoli Korjagin. V oetbalsupporter veroordeeld wegens discriminatie AMSTERDAM Politiereeh- ter mr. A.C. Monster in Am sterdam heeft gisteren een supporter van FC Groningen veroordeeld tot 1000 gulden boete wegens discriminatie. Dit was ook tegen de man ge ëist. De 21-jarige supporter uit An- loo had een vlag met daarop de tekst „Ajax dood", geflan keerd door hakenkruizen en jodensterren laten zien. Dit ge beurde op 21 april dit jaar op het station in Diemen, waar de speciale supporterstrein met FC Groningen-fans arriveerde voor de wedstrijd Ajax-FC Groningen. De supporter, die niet op de zitting was, ontkent de vlag te hebben uitgevou wen. Tegen de politie had hij verklaard de vlag van een an dere supporter te hebben ge kregen en niet te weten wat erop stond. Uitgevouwen had hij de vlag niet, aldus zijn ver klaring, alleen over zijn nek in een rolletje gedragen als een soort shawl. Bij de" politie had de supporter verklaard dat de tekst op de vlag inderdaad dis criminerend was. De politieman die de supporter indertijd arresteerde verklaar de als getuige op de zitting dat de supporter de vlag wel had uitgevouwen. Op basis van zijn verklaring achtte officier van justitie mr. Mijnssen de discri minatie bewezen. Volleybal Olympus, lands kampioen volleybal bij de da mes, zal de komende drie jaar worden gesponsord door de le vensverzekeringmaatschappij OBF-Leven uit Leeuwarden. Het contract gaat het volgend Tennis De Roemeen Min- hea Nastase, de 18-jarige neef van de voormalige toptennis- ser Ilie, heeft politiek asiel aangevraagd in de Verenigde Staten. Minhea verblijft bij zijn even beroemde als be ruchte oom, die in Miami Be- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van gere geld overleg tussen het Platform voor Alleen staanden en het kabinet zal verder geen sprake meer zijn. Een tweede ge sprek tussen het Platform, dat twee miljoen alleen staanden vertegenwoor digt, en een vijftal be windslieden uit het kabi net is gisteren op niets uit gelopen. De alleenstaan den gaan nu een verhe vigde lobby uitvoeren in het parlement om voor hun zaak aandacht te vra gen. Woordvoerder Van der Stoel van het platform verklaarde gisteren na het gesprek met drie bewindslieden van Socia le Zaken, staatssecretaris Ko ning (Financiën) en een verte genwoordiger van staatssecre taris Brokx (Volkshuisvesting) dat het kabinet klip en klaar had gemaakt „geen enkele po litieke prioriteit te hechten aan de positie van de alleen staanden". Volgens Van der Stoel hadden met name de CDA-bewindslieden van Soci ale Zaken duidelijk gemaakt dat „alleenstaan een bewuste eigen keuze is en dat het rede lijk is daarvoor ook te beta len". Het enige positieve ge luid kwam volgens het Plat form van staatssecretaris Kap- peijne van de Coppello die na net stranden van de Wet Gelij ke Behandeling bekend maak te te werken aan voorstellen die discriminatie op grond van geslacht en burgerlijke staat bestrijden*

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3