Ceidóe öomant Philins afwijzend tegenover 36 uur s. Kaartverkoop Haagse tram verdrievoudigd BON: Gasmeters wijken af Vrouw aan boord Fabius wist niets van ontvangst Jaruzelski Sint heeft handen vol aan schoenen Moet uw Opel verplicht gekeurd worden? üiDHet Motorhuis Bedreigende ketting brieven in Pijnacker Angst voor komeet niet de wereld uit Schoorsteen Donderdag 5 december 1985, i 77e jaargang no. 23367 11 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Weslerpers. behorende lol Sijlholf Pers. Apolhekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: lel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I.Hallewas.Chel-redacteur: Wim Buijteweg Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 pier mm, kleintjes f 0,43 per mm. Enkele opklaringen, maar in de middag van het zuidwesten uit weer toenemende bewol king, in de avond gevolgd door regen. Vannacht onge veer 6 graden, morgen 10 gra den. Aan de kust eerst af en toe harde zuidwesten wind. Zon op: 08.33; onder 16.30. Schev. hoog water: 9.25 en 21.46; laag water: 4.40 en 17.19 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Michiel Schapers is uit de race MELBOURNE Michiel Schapers fs er niet in geslaagd zich te plaat sen voor de halve finales van het mkelspel in Melbourne. In de kwart-eindstrijden van de open Australische tennistitelstrijd ver foor de Nederlander, die verras send onder meer Boris Becker uit schakelde, van de als vijfde ge plaatste Zweed Stefan Edberg. De cijfers waren: 6-0 7-5 6-4. In de hal- We finales komt Edberg uit tegen de Tsjechoslowaak Ivan Lendl. De fi nale damesenkelspel gaat tussen de Amerikaanse Chris Evert Lloyd en IMartina Navratilova. |Pag 9: Normale nederlaag Zoon Robert Kennedy gaat in de politiek BOSTON Joseph Kennedy, de 33-ja- rige oudste zoon van de in 1968 ver moorde senator Robert Kennedy, zal zich in januari kandidaat stellen voor een zetel in het Huis van Afgevaardig den. Hij zal een gooi doen naar de plaats die vrijkomt als Thomas O'Neill, de Democratische voorzitter van het Huis, in september '86 opstapt. O'Neill nam de zetel in 1952 over van Joseph Kennedy's oom John. John F. Kenne dy werd in 1960 president. In 1963 kwam hij bij een moordaanslag om het leven. De zoon van Robert Kennedy is de derde Joseph Kennedy. Joseph III dat hij zich in de politiek begeeft r de rechten EERSTE HOLLANDSE KIWI OP DE VEILING DE KWAKEL De heer W. van der Knaap uit De Kwakel heeft gisteren als eerste kweker op commerciële basis Hol landse kiwi's op de markt gebracht. Als dank voor het feit dat hij zijn eerste partij ter verkoop aanbood op de veiling van Ba- rendrecht, zorgde de veilingleiding voor een soort kiwi-feest waardoor kooplui prij zen tussen de tien en achttien gulden per losse kiwi betaalden. In de winkel werkden de van origine exotische vruchten voor een gulden verkocht. Van der Knaap legde uit: „Ik verwacht de komende twee maanden zo'n vijftig tot honderd bakken (van 39 ki wi's) aan te leveren. Ik vermoed voor een prijs per bak van dertig gulden. Ik kweek mijn kiwi's in een kas met droge lucht waarin alleen bij extreme koude wordt ge stookt". Sinterklaas koopt meer speelgoed DEVENTER Er is dit jaar rond het Sinterklaasfeest veel meer speelgoed verkocht dan vorig jaar. Voorlopige schattin gen van speelgoedhandelaren variëren van vijf tot tien pro cent meer omzet. Doordat er een Lego-prijzenoorlog heeft gewoed, valt de winstverhoging echter tegen. De speelgoed han delaren hebben de afgelopen weken vooral veel radiogra fisch bestuurde auto's verkocht. Dit speelgoed heeft de plaats ingenomen van de computer spelletjes, die tot nu toe erg po pulair waren. EINDHOVEN Phi lips zegt nee tegen een verdere collectieve ar beidstijdverkorting. Het concern wil niet naar een collectieve werk week van 36 uur en wil zelfs af van de rooster- vrije dagen waarin de 38-urige werkweek was vertaald. Dat zei direc teur F. van den Brand van Philips bij zijn toe lichting op het concern- rapport waarin de ge volgen van de invoe ring van de 38-urige werkweek op een rijtje worden gezet. De loonmatiging van de af gelopen jaren heeft een overduidelijk succes gehad voor de werkgelegenheid, aldus Van den Brand. De loonmatiging heeft volgens hem veel meer positieve ge volgen gehad voor de werk gelegenheid dan de arbeids tijdverkorting. Hij bestreed de opvatting van de bonden dat er voor alle problemen een oplossing gevonden kan worden. Het gaat er niet om of er een oplossing gevon den kan worden Voor de problemen die atv met zich meebrengt, maar over de vraag of de atv meer werk oplevert. En dat laatste is absoluut niet het geval. Van den Brand sluit niet uit dat op kleine schaal wordt doorgegaan met atv. Maar dat zullen volgens hem dan vooral afdelingen zijn waar in ploegen nu al minder dan 38 uur per week wordt gewerkt. Ook moet er naar gestreefd worden het aantal roostervrije dagen, die het bedrijf nu al aantoonbare schade opleveren, terug te brengen. Hij denkt onder meer aan het „opsp&ren" van atv. Dinsdag lanceerde de Industriebond FNV een soortgelijk idee. In een eerste reactie stellen vakbondsbestuurders dat Philips het afgelopen jaar nauwelijks pogingen heeft ondernomen de 38-urige werkweek organisatorisch in te passen. Het ligt voor de hand dat daardoor ogen schijnlijk onoplosbare pro blemen zijn ontstaan. „Als het niet lukt om die proble men in een jaar op te lossen, dan moet daar maar meer tijd voor worden uitgetrok ken", meent G. van Os van de Unie BLHP. Hij noemt het rapport overigens ten dentieus. „Philips geeft he lemaal niet aan hoeveel ar beidsplaatsen behouden zijn gebleven door de atv. Als dat cijfer erbij wordt be trokken, zal blijken dat ar beidstijdverkorting wel de gelijk gevolgen heeft gehad voor de werkgelegenheid". DEN HAAG Temperatuur verschillen in de buurt van de gasmeter zorgen ervoor dat er meetverschillen tot drie pro cent kunnen optreden. Bij een gemiddeld verbruik van 2500 kubieke meter per jaar bete kent dat voor dit jaar verschil len tot een waarde van circa vijftig gulden. De ene verbrui ker zou door deze meetver schillen een voordeel van 25 gulden hebben, de ander een nadeel in dezelfde órde van grootte. Dat meldt minister Van Aardenne (Economische Zaken) aan de Tweede Kamer. De bewindsman baseert zich op een onderzoek van het IJ kwezen, dat de resultaten ove rigens met de nodige omzich tigheid omkleedt: het tempera- tuuronderzoek is niet repre sentatief voor de gemiddelde meetomstandigheden in Ne derland. Maatregelen om in de situatie verandering te bren gen overweegt de minister niet. Van Aardenne geeft wel aan dat de eisen bij eerste keu ring van gasmeter worden verscherpt. Nieuwe meters mogen een afwijking Van een procent vertonen, oude van twee procent. Odette Dudok van Heel voelt zich al aardig thuis in haar domein, de cockpit van een Boeing 747 Jumbo Jet. Zij is de eerste vrouwelijke (leerling-)boordwerktuigkundige in Nederland. De eerste vlucht van Odette Dudok van Heel was naar New York. PARIJS De Franse pre mier Fabius heeft gisteren na het gesprek van presi dent Mitterrand met de Poolse leider Jarzuzelski verklaard „diep veront rust" te zijn en de vragen over het gesprek niet te kunnen beantwoorden. De premier is ernstig in verwarring gebracht door de ontmoeting, waarvan hij zelf niet op de hoogte was. Fabius: „Toen Lech Walesa van de ontmoeting hoorde zei hij dat het moest worden Auto te water LEIDEN Een auto is gister middag door onbekende oor zaak in het water van de Oude Vest terecht gekomen. Het voertuig dobberde naar de an dere kant van de gracht, waar bouwvakkers zinken voor kwamen door de wagen aan een boom vast te binden. Het voertuig is later uit de gracht getakeld. De politie heeft de eigenaar nog niet kunnen be reiken. beoordeeld op grond van de gevolgen die het heeft voor de Poolse bevolking. Ik ben het daar van harte mee eens". Als verdediging tegen de fel le protesten na het gesprek dat gisteren op het Elysee plaatsvond, heeft Mitterrand gezegd dat de ontmoeting juist een kans was om in te gaan op de vrijheid van vak vereniging en religie in Po len. Mitterrand zou tijdens zijn gesprek scherpe kritiek heb ben geleverd op de situatie van de mensenrechten in Polen. Hij wees er verder op dat Jaruzelski ook is ontvan gen door de paus, bondskan selier Kohl en de Italiaanse premier Craxi. Jaruzelski werd op het Ely see ontvangen zonder proto col. In dit geval betekende dat hij niet door Mitterrand bij de voordeur met rode lo per werd ontvangen, maar bij de sobere achteringang door de minister van buiten landse zaken Dumas. DEN HAAG De kaart verkoop in de Haagse trams is sinds de komst van de zogeheten vic's (veiligheid, informatie controle) verdrievoudigd. Volgens de HTM is de aanwezigheid van een vic in de tram voor potentiële zwartrijders aanleiding bij de bestuurder een strip penkaart te kopen. De HTM beschikt over hon derd vic's die sinds mei van dit jaar meerijden op ver schillende trams. Vooral op de lijnen naar Scheveriingen komen passagiers de vic's nogal eens tegen. De HTM was er in het begin niet op voorbereid dat de kaartver koop in de trams zo snel zou stijgen. Bestuurders moesten vaak „nee" verkopen wan neer een passagier om een strippenkaart vroeg. Volgens de HTM moeten de vic's niet worden gezien als niets ontziende controleurs, maar meer als functionaris sen die moeten zorgdragen voor een verhoging van ser vice en dienstbetoon. De Haagse vic's hebben ook geen opsporingsbevoegdheid. Ook bestaat de indruk dat het vandalisme in de tram is gedaald. Op de trams waar de vic's meerijden is een dui delijke afname zichtbaar. Arrestantenbewakers bij de Apeldoornse gemeentepolitie, die zich ergeren aan de negatieve kritiek op gevangenbewakers, spelen voor Sinterklaas. Zij vullen de schoenen van 22 arrestan ten met speculaas en pepernoten (foto boven). Actievoerende studenten grepen de verjaardag van Sint Nicolaas aan om voor het ministerie van Onderwijs in Zoetermeer hun schoen te zetten met op het verlanglijstje de wens „een goed beurzenplan voor iedereen". 15.00 uur, telefoonnr.071- (ADVERTENTIE) wü verzorgen de APK-keuring bij een grote onderhoudsbeurt gratis Leiden Vondellaan 80 I Hoge Rijndijk 5 Tel.071-769313l Tel. 071-120541 PIJNACKER In Pijnacker circuleren op dit moment ket tingbrieven met een nogal sinistere inhoud. Wie meedoet, valt geluk ten deel, voornamelijk in de vorm van veel geld. Maar dan moeten binnen 36 uur na ontvangst van de brief 20 kopieën naar anderen worden gestuurd. Wie niet mee wil doen, roept het onheil over zich af. Enkele voorbeelden worden daarebij genoemd: Een vrouw die de brief achteloos weggooide, stierf na negen dagen. Een man die ook de ket ting verbrak, verloor zijn jonge vrouw bij de geboorte van zijn zoontje en bovendien bleek het zoontje ziek te zijn. En kele verontruste bewoners van Pijnacker hebben zich tot de politie gewend over deze merkwaardige brieven. Volgens de politie, die zegt weinig aan deze praktijken te kunnen doen, omdat niemand persoonlijk wordt bedreigd, is er geen enke le reden tot ongerustheid. AMSTERDAM De aloude angst voor het onheil brengende karakter van de komeet Halley, die het komende voorjaar na een afwezigheid van 76 jaar opnieuw de aarde het dichtst zal zijn genaderd, is nog niet de wereld uit. Verschillende mensen in ons land hebben sterrenwachten en andere astronomische in stellingen benaderd met de vraag of het naderende hemelli chaam wellicht de oorzaak is van het uitzonderlijk hoge aantal vliegtuigongelukken van dit jaar. Anderen leggen een verband tussen de met grote snelheid dichtbij komende komeet en de re cente, alles vernietigende vulkaanuitbarsting in Colombia. Zelfs de omvangrijke aardbeving in Mexico zou de „schuld" zijn van de staartster, die in de tweede helft van december in ons land met het blote oog het best waarneembaar is. Ook de vrees voor een botsing met de aarde blijkt nog niet helemaal uitgebannen te zijn. Al vóór Christus werd de komeet, die later de naam van de Britse astronoom Edmond Halley kreeg, beschouwd als een voorbode van naderend onheil. Met als voorbeelden de moord op Julius Caesar en de val van Jeruzalem. Pag. 5: Halley-koorts slaat toe Plan voor tunnel of brug naar Afrika BARCELONA Volgens Spaanse experts kan al binnen tien jaar begonnen worden met de bouw van een tünnel of brug die Europa via de straat van Gibraltar met de noordkust van Afrika verbindt. Na nog eens tien jaar kan het project zijn vol tooid. Het meest haalbare plan lijkt op dit moment een onder water zwevende tunnel voor auto- en treinverkeer. De kosten van het project worden geschat op een zo'n 10 miljard gulden. Een van de op te lossen problemen wordt gevormd door de drift van de continentale „platten" van Europa en Afrika. De Vere nigde Naties ondersteunen het ambitieuze project. O, kom eris kijken. Dat klinkt vandaag weer door alle schoorstenen van Nederland. Geen wonder, want op de hoge, hoge daken rijdt Sint Nicolaas met zijn knecht. En hoe de wind ook door de bomen waait zelfs in huis is men er niet veilig voor overal weigeren de makkers hun wild geraas te staken. Want de zak van Sinterklaas, Sinterklaas, Sinterklaas, is en blijft een baas. En al weten wij, dat de krant op zo'n heerlijk avondje nauwelijks wordt gelezen en in een of andere hoek belandt, toch is er ook vandaag wel weer reden om er ten minste een blik in te slaan met een „o, kom eris kijken". En wie in het de Leidse Courant kijkt, blijft erin kijken. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend n envelop zonder postzegel opsturen naar: want, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'CcidócSouoont i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1