Centrumpartij wil in Leidse gemeenteraad qjjjjf STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Proef met Breestraat I in maart van start rei n Sint staat er gekleurd op Voorstellen sluitingstijden cafés negatief ontvangen 1. wit Bewoners Schubertlaan egoïstisch Turks restaurant aan Nieuwe Rijn INA 11, DONDERDAG 5 DECEMBER 1985 PAGINA 11 CG bouwt warmtekracht - entrale in Almere pIDEN De Hollandse Contructie Groep r. (HCG) in Leiden heeft van Brown Boveri idèrland b.v. (BBC) opdracht gekregen voor bouw van een warmtekrachtcentrale in Al- >re. De installatie moet in 1987 in gebruik ge- men worden en kost 16 miljoen gulden. j CG levert een afgassenketelinstallatie, de bij- jhorende leidingen en het gebouw waarin de I ttallatie wordt ondergebracht. De centrale is (dig voor de stadsverwarming van de regio [mere. De bouw van de ketel wordt voor de pG de 75e in zijn soort. De HCG levert deze I Itels over de hele wereld. Zo wordt er behalve I opdracht uit Almere ook gewerkt aan drie (tels voor de Volksrepubliek China. Caravans Volkshuis vernield NOODWIJKERHOUT/LEIDEN In acht caravans en de kantine van de Stichting Leidse Volkshuis, die op een terrein aan de Duinschooten in Noordwijkerhout stonden, is gister nacht ingebroken en grote schade aangericht. De deuren van de cara vans werden geforceerd en in de ca ravans werden vernielingen aange richt. Tevens werden wat kleine spulletjes gestolen. De ruiten van de kantine op het terrein werden inge gooid. In de mavo-school de Leeu wenhorst aan de dr. Poelslaan in Noordwijkerhout is vannacht voor 1500 gulden gestolen. De inbrekers kwamen de school binnen door twee ruiten te forceren. Bunker Morsweg toch gesloopt LEIDEN De gemeente wil de bunker aan de Morsweg toch slopen. De bunker is in de oorlogsjaren gebouwd en deed dienst als telefooncentrale. Aan een gespecialiseerd be drijf is een offerte gevraagd. Eerdere plannen om de bun ker te slopen leden schip breuk: de sloper slaagde er niet in het bouwwerk klein te krijgen. De bunker bleek be stand tegen hoeveelheden springstof die in de binnenstad nog net verantwoord werden geacht. Als de sloop van de bunker alsnog doorgaat, zal dat zonder explosieven gebeu- Parkeerprobleem Apothekers- dijk wordt aangepakt LEIDEN De gemeente gaat weer een poging doen een eind te maken aan de parkeeroverlast op de Apothekersdijk. In de Apothekersdijk ligt een betonnen ri chel om het op de stoep parkeren onmoge lijk te maken. Begin dit jaar werd de ri chel ook wel mollengang genaamd wat lager gelegd omdat fietsers vaak ten val kwamen. Zij bleven met hun trapper op het beton steken. Het gevolg van die verlaging was wel dat er weer auto's op de stoep kunnen worden gezet. Links Leiden vroeg gisteravond aan wethouder J. Pe ters van ruimtelijke ordening om op te treden. In elk geval zouden er palen bij een aantal uitritten moeten komen. Peters zei zo gauw geen oplossing te weten, maar „we kijken er naar", aldus de wethouder. in Ne r gaa Maa ;ebou\ Corne waar ok eei curios vorder it voo ■ijwiel >eriod e me ?stem< B- er ls eer Kam er- er idlam at" bi [gorno 1 nau eer BMW 1921 LIJSTTREKKER BLIJFT VOOLOPIG ANONIEM LEIDEN De Centrum partij zal in Leiden mee doen aan de gemeente raadsverkiezingen van volgend jaar maart. De Centrumpartij doet niet mee in omliggende ge meenten, de Rijnstreek of de Bollenstreek we gens een gebrek aan ac tieve leden. De Centrum partij richt zich tijdens de verkiezingen wat betreft deze regio op Leiden en Gouda. Ook in Capelle aan den IJssel wil de partij een zetel halen. De Centrumpartij verwacht minstens twee zetels in de Leidse gemeenteraad te krij gen. Volgens de voorzitter van de Kieskring Le -;n, die tijdens de verkiezingen van volgend jaar ook als lijsttrek ker zal optreden, wil zijn partij geen deel uitmaken van het Leidse college van B en W. „Nu nog niet. Mis-> schien over vier jaar", wordt gezegd. Wie die lijsttrekker is, is niet duidelijk. Hij wil zich niet bekendmaken, om dat, dat „alleen maar ellende" zou geven. Vast staat wel dat het om een Leidse midden stander gaat, die op 1 april 1986 tien jaar in Leiden ac tief is. „Leden van mijn par tij worden vaak bedreigd en bovendien moet lk aan mijn zaak denken. Volgend jaar januari is het vroeg genoeg om me bekend te maken", al dus de lijsttrekker. De ano nieme heer heeft zich in het verleden ingezet voor PvdA, CPN, PSP en VVD. „Pas na het vertrek van Janmaat ben ik bij de Centrumpartij te recht gekomen". In het Leidse verkiezingspro gramma zal in elk geval de nadruk worden gelegd op de bestrijding van de criminali teit. „De criminaliteit van Leiden loopt de laatste tijd de spuigaten uit. Dat blijkt dui delijk uit de statistieken", meent de lijsttrekker. „Kra kers moeten aangepakt wor den en aan de massale ver nielingen moet een einde worden gemaakt". Ten aan zien vap het verkeer is een pleidooi te verwachten voor tweerichtingsverkeer op de route Steenstraat-Stations- weg. „De binnenstad moet open". Op onder meer het Schuttersveld zou een par keergarage moeten komen. Volgens de lijsttrekker is zijn partij sinds het royeren van Janmaat „buitenlanders- vriendelijk" geworden. „Bui tenlanders kunnen nu lid van de Centrumpartij wor den als ze tenminste Neder lander zijn". Hij noemt zijn partij een fatsoenlijke partij om daar aan te voegen, dat de luidsprekers, die de Leid se moskee aan de Hooigracht wil ophangen om de gelovi gen op te roepen, onaan vaardbaar zijn. „Dat kunnen we niet hebben. Omwonen den worden toch gek van dat gesodemieter en die herrie". In de zomer '82 ontstond op schudding rond de Centrum partij toen het Leidse Comité „Mensen en Mensen" pro beerde deelname van de par tij aan Tweede Kamer-ver kiezingen te verhinderen met een beroep op de open bare orde en de goede zeden. Het Leidse hoofdstembureau onder leiding van de toen malige loco-burgemeester C. Waal wees dat af, omdat de kieswet voor een verbod op dergelijke gronden geen ruimte biedt. De Raad van State bevestigde die uit spraak later. Rond restaurant Wienerwald trad de politie enkele jaren geleden op tijdens een partij bijeenkomst van de Cen trumpartij. Met honden werd een einde aan de bijeenkomst gemaakt toen tegenstanders van de Centrumpartij het restaurant binnengingen. De lijsttrekker sluit soortgelijke toestanden in de aanloop van de verkiezingen van volgend jaar niet uit. „We verwachten wel problemen, linkse exces sen door krakers en punkers en zo. Ze zullen proberen handgemeen uit te lokken": De Centrumpartij haalde tij dens de verkiezingen voor het Europees Parlement met een erg lage opkomst in Leiden 2,41 procent van de stemmen. Om in de Leid se gemeenteraad een zetel te halen is 2,56 procent van de stemmen nodig. Sinterklaas schudde gistermiddag de hand van enkele tientallen kinderen, die hem een mooie kleurplaat hadden toegezonden. De kleurplaat stond in de Rijmkrant die de Leidse Courant onlangs in overleg met de goedheiligman uitgebracht. De Sint deelde prijzen uit voor de fraaist gekleurde platen in de verschillende leeftijdsgroepen. In de jongste categorie (4-6 jaar) gingen prijzen naar Nicole Schuil, Guido van Aubel en Iris Groeneveld. In de leeftijdsgroep 6- 10 jaar gingen de prijzen naar Dorine van Kesteren, Chantal Dubbelaar en Maarten v.d. Hoe ven. In de groep van 8 tot 10 jaar werden prijzen gewonnen door Arno van Emmerik, Sietske Pennings en Karen Kloos. LEIDEN Burgemeester C. Goekoop heeft op zijn plannen met de sluitingstijden van ca fés vrijwel uitsluitend negatie ve reacties gekregen. Dit blijkt na het sluiten van de in spraakronde dip over dit on derwerp is gehouden. Deze le verde slechts dertig reacties op. Momenteel mag een aantal ca fés bij wijze van proef op za terdagnacht tot drie uur open blijven. Goekoop heeft nu twee voorstellen gedaan: alle cafés op zaterdag tot drie uur vergunning geven of de slui tingstijden vrijgeven. Dat wil zeggen dat de kroegbazen dan op zaterdag mogen sluiten wahneer ze willen. De wijkcomités Pancras-Oost, de Pieters- en Academiewijk, Pancras-West, Maredorp en de Stationsbuurt hebben afwij zend gerefgeerd op de plan nen van de burgemeester. Verder was er een reactie van één bewoner en één caféhou der. Dat er toch nog dertig in zendingen waren, was te dan ken aan een enquête van de Stationsbuurt. De proef met de sluitingstij den, die al meer dan een jaar loopt, werd destijds ook aan een inspraakronde onderwor pen. Ook toen waren er veel afkeurende reacties. „Maar", zegt een woordvoerder van de gemeente „tegen die proef is geen enkel officieel bezwaar schrift ingediend en we heb ben pas één klacht over de proef ontvangen. Dat was over herrie op een warme zomera vond". De woordvoerder con stateert dat er eigenlijk niets nieuws onder de zon is. Burgemeester Goekoop neemt in de loop van januari een standpunt over de sluitingstij den in en zal dat dan aan de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden voorleggen. Filmochtend Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk houdt woens dag 11 december een film- ochtend voor vrouwen. Om tien uur wordt de film Vrouw .en weerwerk" ge draaid. De film sluit aan bij een cursus die eind januari start en bedoeld is voor vrou wen die geen of weinig oplei ding hebben en betaald werk zoeken. Kaarten zijn bij het clubhuis verkrijgbaar. Dezelfde dag wordt ook een volksdansin- stuif gehouden. Volkshuis In het Leidse Volkshuis (Apothekersdijk 33) houdt werkgemeenschap De Ratel zondagmiddag 15 december een Kerstviering. Het pro gramma meldt muzikale bij dragen van het Mannenkoor Kunst na Arbeid en het stu denten Kamermuziekgezel schap C-Dur. Kaarten (f 2,50) zijn vanaf 9 december tussen twee en half vier verkrijg baar bij het Volkshuis. Polderpop Matilo Clubhuis Matilo aan de Zaan- straat 126 start 13 januari een een cursus calligrafie. Tijdens deze cursus (die uit elf lessen bestaat) over de kunst van het schoonschrijven zal aan dacht worden besteed aan het ontwerpen van kaarten. Nadere inlichtingen zijn ver krijgbaar bij Matilo, telefoon nummer 412515. In het club huis wordt vrijdag 20 decem ber een bingo-dansant gehou den met muziek door de groep de „Boemerangs". Deelname kost vijf gulden. De Nederlandstalige popmu ziek staat in het weekeinde van 13 en 14 december cen traal in het Leids Vrijetijds Centrum. Vrijdag treedt de Voorburgse band De Raspers op. Hun muziek varieert van ruige rock roll tot pure pop. De toegang kost een rijksdaalder voor niet-leden en een gulden vijftig voor le den. Zaterdag komen de Am sterdamse Tröckener Kecks naar het LVC. Zij traden eind november op in Music Box en over hun nieuwe L.P. „Betaalde liefde" waren de critici enthousiast. Entree vijf gulden. Leden betalen drie gulden vijftig. De Amsterdamse Tröckener Kecks. Vep-controleurs slaan weer toe 'EIDEN Twee nep-controleurs hebben vorige week weer oegeslagen in de Thorbeckestraat. Het duo ging op de Inmiddels lekende wijze aan het werk. Eén belde aan bij een oudere 'rouw en kwam de woning binnen door te zeggen, dat hij de eidingen kwam controleren. Korte tijd later werd opnieuw aan- ebeld, waarop de man zei, dat het zijn collega was die ook even :26-piaar binnen moest. Terwijl de vrouw de deur opendeed, vond de erste man een geldkistje met enkele honderden guldens. Met de étldkist verdween vervolgens het tweetal OOK VVD EENS MET AUTOVRIJ MAKEN OP ZATERDAG LEIDEN De Breestraat wordt vanaf volgend jaar maart bij wijze van proef op zaterdag voor auto's af gesloten. De proef moet een jaar duren. Een meer derheid in de gemeente raad is het eens met dit plan van wethouder J. Pe ters (PvdA) van verkeer. Ook de VVD zal zijn me dewerking aan de uitvoe ring van de proef verle nen. De afsluiting van de Breestraat zal samenval len met de openstelling van de Sandersparkeerga- rage. Behalve de VVD staan verder de PvdA, D66 en Klein Links achter de proef. Het standpunt van het CDA is nog niet dui delijk, maar ook ondanks die eventuele tegenstem kan de wethouder zijn plannen door zetten. Tot dusver hebben de christen-democraten gepleit voor het instellen van eenrich tingsverkeer op de route Bree straat, Hooigracht, Lange- gracht, Kort Rapenburg, maar niet uitgesloten wordt dat ook het CDA zich bij het nemen van de proef zal aansluiten. Of Peters met zijn voorstel een meerderheid zou halen, was tot dusver onduidelijk, omdat met name coalitiegenoot VVD weigerde opheldering te ver schaffen. De VVD had moeite om in te stemmen met de proef, omdat dat door de ach terban als anti-auto uitgelegd kan worden en bovendien zien de winkeliers van de Bree straat niets in het plan van de wethouder. Peters wil met het autovrij maken bussen en fietsers blijven toegestaan de Breestraat leefbaarder ma ken, maar volgens een meer derheid van de winkeliers komt daar niets van terecht omdat de bussen niet verdwij nen. Volgens een gehouden enquête wil een meerderheid van de winkeliers dat de Bree straat een winkelpromenade wordt op voorwaarde dat in de Breestraat een parkeergarage wordt gebouwd. En dat laatste is weer voor de wethouder on aanvaardbaar. De commissie ruimtelijke or dening en verkeer zou zich gisteravond buigen over de verkeersproblemen in de Breestraat maar een besluit daarover werd uitgesteld tot eind deze of begin volgend maand. VVD-fractievoorzitter G. Bakker openbaarde het VVD-standpunt over de Bree straat gisteravond desgevraagd om daar wel aan toe te voegen, dat er volgens hem een bege leidingscommissie moet komen puinhoop wordt", aldus Bak- met alle betrokkenen. „Het- ker. Hij wil vooral nauwkeu- kan niet zo zijn dat de proef rig in de gaten houden wat de een jaar duurt, terwijl het op gevolgen voor de rest van de de eerste zaterdagen al een binnenstad zijn. De proef heeft overigens ook een financiële achtergrond. De NZH moet bezuinigen van mi nister N. Smit-Kroes en door de Breestraat op zaterdag af te sluiten worden de rijtijden van de bussen korter. Daardoor kunnen minder bussen wor den ingezet wat per jaar ruim 100.000 gulden oplevert. BEZWAREN TEGEN BOUW TACHTIG WONINGEN AFGEWEZEN LEIDEN Met de bouw van ongeveer tachtig woningen aan de Schubertlaan wordt op zijn vroegst eind volgend jaar of anders in 1987 begonnen. De raadscommissie ruimtelijke ordening gaf gisteravond het groene licht voor een verdere' ontwikkeling van het bouw plan en wees lange pleidooien van bewoners van de Schu bertlaan tegen de bouw van de woningen unaniem „U stelt zich wel zeer egoïstiosch op", merkte W. van der Pluijm (PvdA) op van de hand. De huizen moeten komen aan de Schubertlaan ter hoogte van de Max Regerlaan op de plek waar nu nog de wisselwo ningen voor bejaarden staan. Die zijn daar in 1979 neergezet om de renovatie van verschil lende bejaardenhuizen in Zuid-West mogelijk te maken. De gemeente beloofde bij die gelegenheid dat als de wissel woningen zouden verdwijnen er weer groen voor terug zou komen. In de loop van dit jaar werd besloten er toch wonin gen te bouwen. „Het aantal woningzoekenden is inmiddels opgelopen tot 8.000. We moe ten dit soort gaten wel volbou wen. Er is nu eenmaal niet ge noeg ruimte meer in Leiden", zei wethouder D. Tesselaar gisteravond. Volgens de bewo ners van de Schubertlaan zal het bouwplan onder meer lei den tot een daling van de waarde van hun koopflats „dat scheelt zeker 15.000 gul den" onder meer omdat het uitricht op de Vliet vermin dert. Verder zouden de nieuwe bewoners van de Schubertlaan overlast kunnen bezorgen. „We zijn buitengewoon ge schrokken door uw bouwplan nen. We zullen onze rust kwijtraken", werd gisteravond onder meer opgemerkt. De commissieleden bleken zich met name geërgerd te hebben aan uitlatingen van één van de bewoners. Deze zei dat de sfeer in de straat ach teruit zal gaan, omdat woning wetwoningen zullen worden gebouwd. „Wat eén arrogantie. Alsof bewoners van woning wetwoningen een minder soort mensen is", werd door de PvdA en Links Leiden gezegd. D66 wees erop dat „iedereen aan een huis geholpen moet worden", aldus J. Hoekema. „We zijn het er ook over eens dat een verdere verdichting van de bebouwing in de stad daardoor nodig is, maar ieder een zegt daar gelijk bij dat het bouwen niet bij hem maar bij een ander voor de deur moet gebeuren. Dat kan natuurlijk niet". Wethouder J. Peters stelde dat hij nog grotere pro blemen met bewoners van an dere wijken verwacht als daar soortgelijke bouwplannen openbaar worden. „De Schu bertlaan is nog een van beste lokaties om een stuk groen vol te bouwen. Daar blijft nog de meeste ruimte over", aldus Pe ters. De commissie stemde verder in met de aanleg van een aan tal tennisbanen langs de Schu bertlaan. Inbraak in fotowinkel LEIDEN Een fototoestel met een waarde van bijna twee mille is vannacht gesto len uit een fotowinkel aan het Vijfmeiplein. De diefstal werd gepleegd door de etalageruit in te gooien. Omwonenden zagen de dief wegrennen. GBATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN Aan de Nieuwe Rijn 19 mag een Turks restau rant worden gevestigd. De commissie ruimtelijke orde ning veegde de ingediende be zwaren gisteravond van tafel. Tegen de vestiging van hef restaurant was bezwaar ge maakt door muziekhandel Servaas. Volgens mevrouw L Servaas verkeert het pand waar het restaurant moet ko men in zeer slechte staat. Daardoor bestaat er onder meer brandgevaar. Verder zou het restaurant de muziekhan del veel overlast kunnen be zorgen. Zij wees op de aanwe zigheid van een koffieshop aan de Nieuwe Rijn die ook voor hinder zou zorgen. Wethouder J. Peters wees er gisteravond op dat het restau rant pas open mag als aan alle voorwaarden is voldaan en alle vergunningen zijn ver strekt. Bovendien is vestiging van het restaurant in overeen stemming met het bestem mingsplan. Ook de overige commissieleden zagen geen enkele aanleiding de bezwaren te honoreren. Aanrijdingen op kruispunt Rijnzichtweg OEGSTC.EEST De kruising van de:Rijnzichtweg met rijks weg 44 in Oegstgeest bleek gis teren na het uitvallen van de verkeerslichten erg onveilig te zijn geworden. De stoplichten waren uitgevallen nadat een 55-jarige inwoonster van Alke made één van de lichten om ver had gereden. De vrouw is met een hersenschudding af gevoerd naar een ziekenhuis. De auto werd totaal vernield. Gisteravond gebeurde er een tweede ongeluk als gevolg van het feit dat de stoplichten nog steeds defect waren. Een 44-ja- rige man uit Voorhout, die van de afrit kwam reed met zijn auto de kruising over zonder voorrang te verlenen aan een 24-jarige automobilist uit Voorschoten. De Voorschote naar boorde zijn auto in de flank van de Voorhoutse auto. Beide bestuurders zijn met verwondingen overgebracht naar het Academisch Zieken huis Leiden. De rijkspolitie van Oegstgeest regelde van daag het verkeer op het kruis punt. Het is de bedoeling dat de lichten vandaag nog wor den hersteld. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11