1 Begrafenis loopt uit op massademonstratie „Europtop heeft historische kans gemist" Carozon Aquino presidentskandidate tegen wil en dank Fransen zijn boos over ontvangst Jaruzelski Meer hulp voor Afrika Explosieven voor iacties in Nederland Afstoten kerntaken is een afgedane zaak WEDUWE OPPOSITIELEIDER NEEMT HET OP TEGEN DICTATOR MARCOS —BUITENLAND iA4fc CeidMOounant WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 PAGINA 5 31CFARLANE WEG ALS 'ADVISEUR REAGAN dvoei^ASHINGTON Robert McFarlane (48) heeft na een „grcjangdurige vete met de chef-staf van het Witte Huis, Do- iald Regan, ontslag genomen als nationale veiligheidsad- gefiseur van president Reagan. Dit hebben regeringsfunc- 'onarissen in Washington bevestigd. Als opvolger voor lcFarlane worden verscheidene namen genoemd, waar- ïder die van David Abshire, de Amerikaanse ambassa- r bij de NAVO, John Poindexter, de plaatsvervanger McFarlane, en Lawrence Eagleburger, een gewezen ?-minister van buitenlandse zaken. De wrijving tussen tvaaitycFarlane en Regan wordt voornamelijk veroorzaakt >rdat Regan zich bemoeit met het bepalen van het bui- dienlandse beleid. Regan poogt daarbij steeds McFarlane te h ééwsseren De spanningen tussen de twee beleefden een i oveloogtepunt tijdens de Geneefse topconferentie. De vroe- /raagiere marine-officier McFarlane is twee jaar Reagans na- uitkejionale veiligheidsadviseur geweest. Excuses voor record snelheid CHATELLERAVLT In de buurt van de stad Chatellerault in het Franse departement Vienne heeft de politie op de snelweg een auto mobilist aangehouden die reed met de records nelheid van 266 km/u op een weg, waar 130 het maximum is. „Ik moest wel om een vrachtwagen te kunnen passerenprobeerde de snelheidsmaniak nog. Vallende jongen beschuldigd van doodslag BELGRADO Een 15-ja- rige Joegoslavische jongen, die zeven verdiepingen naar beneden viel en zijn val overleefde doordat hij op een voouw belandde, zal waarschijnlijk worden beschuldigd van onvrijwil lige doodslag, ongeacht de vraag of hij moedwillig van het balkon sprong om zelfmoord te plegen, of viel. De vrouw overleed aan haar verwondingen. MINISTER SCHOO: PARIJS Nederland is bereid meer hulp te geven aan Afrika. Minister Schoo van ontwikkelingssamen werking heeft dat gisteren gezegd in Parijs in een toe spraak op de jaarlijkse vergadering van de ontwikke- lings- en hulpcommissie DAC, een afdeling van de Or ganisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO). In de DAC zijn achttien westerse geïndustrialiseerde landen verenigd. De organisatie heeft naar aanleiding van haar 25e verjaardag een balans opgemaakt, die volgens minister Schoo vrij positief uitvalt. Uit het laatste rapport van de DAC blijkt, dat de ontwikke lingshulp de laatste 25 jaar wel degelijk heeft bijgedra gen tot verbetering van de levensstandaard in die lan den. Het ontbreekt echter nogal eens aan goede coördi natie. Leger Israël doodt zeven Palestijnen JERUZALEM Israëlische militairen hebben gisteren tien personen gedood, van wie zeven Palestijnse guerrillastrijders. Het gebeurde tijdens een opera tie in de streek Hasbaya in het zuiden van Libanon. Er is ook een aantal verzetstrijders ge vangengenomen. Aan Israëli sche zijde vielen geen slachtof fers. Dit heeft een legerwoord- voerder in Jeruzalem meege deeld. Naar wordt aangenomen faat het om de meest noordelij- e actie van Israëlische militai ren in Zuid-Libanon sinds Is raël zijn troepen eerder dit jaar uit dat land terugtrok. Winnie Mandela doorbreekt spreekverbod Zuid- Afrika HAMELODI Vele tien- luizenden mensen heb- >en gisteren deelgenomen tan de begrafenis van waalf zwarten die op 21 ïovember bij rellen in iuid-Afrika om het leven :ijn gekomen. Bii de be grafenis in Mamelodi, een /oorstad van Pretoria wa- en als steunbetuiging di plomaten aanwezig uit elf westerse landen, onder meer uit Nederland, Groot-Brittannië, Frank rijk, de Verenigde Staten en West-Duitsland. Z sprak, dat „wij bloed van onze kinderen' vervolgens „het bloed van onze helden zal worden ge wroken". Een van de slachtof fers die gisteren werd begra ven was een zuigeling van twee maanden die bezweek na het inademen traangas. De plechtigheid werd gezien als een van de grootste anti- apartheidsdemonstraties van de laatste tijd. De kisten van de twaalf slachtoffers waren bedekt met vlaggen van het verboden Afrikaans Nationale Congres. Het blanke parlementslid He len Suzman van de oppositio nele partij riep de regering op de harde confrontatie te stop pen. „De noodtoestand heeft niet bijgedragen tot de vrede in Zuid-Afrika. De regering moet met de mensen praten; ze moeten de mensen niet op sluiten". De politie hield zich afzijdig van de begrafenis plechtigheid. Bij gevechten tussen twee ri valiserende Zoeloestammen, in de buurt van Durban zijn gis teren zestien mensen gedood. De politie houdt de twee stam men nu gescheiden. (Vervolg van voorpagina) LUXEMBURG Minis ter Van den Broek hoopt dat de EG-lidtaten zich de komende jaren zullen ge dragen „alsof het gewij zigde Verdrag van Rome )V"lal in werking is getre- 'X Jden". ondanks het feit dat het zeker twee jaar zal du- >'n olren voordat alle parle- "1 InJ menten de verdragswijzi gingen hebben geratifi ceerd. Van den Broek ontkende ech ter niet dat de lidstaten zich in die tijd nog op het „oude" ver drag kunnen beroepen en dus bij voorbeeld unanimiteit kun nen blijven eisen waar het huidige verdrag die nog voor schrijft De aanvaarde verdragsherzie ningen zijn gematigde versies van eerdere voorstellen, die in september ter tafel werden ge bracht bij de conferentie over reorganisatie van de structuur van de EG. Het enige voorstel dat nieuw mag heten betreft het EMS (het Europese Mone taire Systeem, waarin de wis selkoersen van de valuta's van acht van de tien 10 EG-landen aan elkaar worden gekoppeld). Besloten is om het functione ren van het EMS in het EG- -verdrag te verankeren. Maar vanwege bezwaren van vooral Groot-Brittannië het Britse pond zit niet in het EMS en de Bondsrepubliek kon hier in de slotverklaring slechts in zeer terughoudende termen naar worden verwezen. Uit eindelijk doel blijft om begin jaren '90 te komen tot een Eu ropese monetaire unie, waarin het monetaire beleid van de lidstaten nog het gsval is op elkaar wordt afgestemd. Andere aangenomen verdrags- heven. werpen vertraagd of geheel om zeep geholpen. Overigens is het veto-recht maar in een beperkt aantal gevallen opge- vijzigngen fierrienin zijn: Herziening van het stemre- glement, zodat er vaker bij meercerheid van stemmen be sluiten kunnen worden geno men. De huidige procedure, waarbij elk land een veto- -recht heeft, heeft al vele be sluiten over cruciale onder- - Opheffing van de laatste grensformaliteiten en handels barrières, zodat er een werke lijk gemeenschappelijke markt kan ontstaan, waar vrij ver keer van personen en goede ren gemeengoed is. - Grotere bevoegheden voor het Europees Parlement, dat de wijzigingen echter vrijwel zeker zal afwijzen omdat ze niet ver genoeg gaan. De voor zitter van het Europees Parle ment, Pierre Pflimlin, ver klaarde vanmorgen in Den Haag dat regeringsleiders „een historische kans' hebben ge mist. - Uitbreiding van de bevoegd heden van de Europese Com missie tot het doen van initia tiefwetsvoorstellen. VERONA Een Arabische man die zegt lid te zijn van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft tegen de Itali aanse politie gezegd dat de explosieven die hij in bazit had bedoeld waren voor acties tegen Syrische doelen in Neder land. De politie zegt echter weinig geloof te hechten aan die bewering en wij sluiten niet uit dat ze bedoeld waren voor aanslagen in Italië. De verdachte. Omar Saadat Sal^m Abdel Fatah, had in zijn huis 20 kilo explosieven, ontstekingsme chanismen en verschillende vuurwapens opgeslagen. Globe schuift leiding aan de kant EINDHOVEN Het bestuur van Zuidelijk Toneel Globe heeft Ronald Klamer voorlo pig voor twee jaar benoemd tot artistiek directeur. Hij volgt vanaf het seizoen '86/'87 het huidige artistieke kwartet, be staande uit directeur Paul de Bruyne en de regisseurs Theu Boermans, Sam Bogaerts en Kees Hulst op. Het bestuur heeft dit besloten omdat de vier niet in staat bleken een artistiek beleidsplan voor de komende seizoenen op te stel len. Zij waren onderling ver deeld. De huidige artistieke leiding behoudt haar mandaat voor het lopende seizoen. De contracten van de vier lopen aan het eind van dit seizoen af. De problemen hebben vol gens zakelijk leider Kommer 't Mannetje niets te maken met „Hamletmachine/Egofiel", een voorstelling die met name schouwburgen in Noord-Bra bant in het verkeerde keelgat schoot. Het stuk, met daarin een aantal voor vrouwen ver nederd genoemde scenes, was volgens hen niet geschikt als grote-zaalproduktie. BRUSSEL Vreugde over 'iet .plaatsen van 48 kruisraketten in Neder land, maar onverwacht forse kritiek over het af stoten van twee kernta ken. Dat waren de reac ties van de Navo-bondge- noten op de boodschap van minister De Ruiter, waarmee hij naar de ver gadering in Brussel was gekomen- De ministers van defensie hebben er bij Nederland sterk op aangedrongen de twee kerntaken te behouden. Vol gens secretaris-generaal Lord Carrington schept Nederland een precedent met een derge lijke eenzijdige opstelling. De Ruiter zei echter dat de re gering vasthoudt aan de beslis sing om de kernlading van 36 F-16's van de luchtmacht en de nucleaire dieptebommen van de Orion-vliegtuigen van de marine af te stoten. Wat De Ruiter betreft is deze zaak nu afgedaan en valt er niet meer over te praten. De Navo-generaals zeggen overigens geen tijd te hebben om volgende week naar een hoorzitting over het raketten - verdrag in de Tweede Kamer te gaan. Ook hun vervangers kunnen niet, aldus de Navo. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De ontvangst door president Mitterrand van de Poolse leider, generaal Woj- ciech Jaruzelski, heeft in Frankrijk veel verontwaardi ging gewekt. In oppositiekringen, bij de vakbonden, maar ook binnen de regerende Socialistische Partij wordt betreurd dat Mit terrand de Poolse dictator de hand zal schudden uitgere kend vier jaar nadat in Polen de staat van beleg werd uitge roepen. „De president had net zo goed Pinochet kunnen ontvangen", aldus een bittere Yves Mon- tand gisteren op de Franse te levisie. De bekende Franse ac teur en strijder voor de men senrechten had geen goed woord over voor „deze nieuwe blunder" van Francois Mitter rand. Het zal de eerste keer zijn dat generaal Jaruzelski, die gister avond in Parijs is aangekomen en vanavond met Mitterrand praat, door een westers staats hoofd wordt ontvangen. Nadat op 13 december 1981 in Polen de staat van beleg werd afge kondigd zijn de betrekkingen tussen Parijs en Warschau af gekoeld tot onder het vries punt. Het bezoek van Jaruzelski komt dan ook als een volsla gen verrassing. Waarnemers zien in de ontmoeting, die op uitdrukkelijk verzoek van de Poolse leider plaatsheeft, in het kader van het streven naar bétere betrekkingen tus sen Oost en West, na de top van Genève. De verboden Poolse vakbond Solidariteit is geshockeerd door het bezoek. Sacharov hield hongerstaking van half jaar ROME Andrei Sacharov, «Je in binnenlandse ballingschap levende Sovjet-kerngeleerde heeft dit jaar zes maanden een hongerstaking gehouden. Hij is tijdens zijn hongerstaking ech ter onder dwang gevoed. Mos kou veranderde ziin telegram men aan vrienden in de hoofdstad om dit verborgen te houden. Dat hebben Sacharovs stiefzoon Aleksej Semjonov en zijn stief-schoonzoon Jefrem Jankelevitsj gisteren in Rome verklaard. Zij zouden kort ge leden met Sacharov hebben getelefoneerd. De Sovjet-auto riteiten zouden ook he&ben ge knoeid met video-opnamen, waarop Sacharov een gezonde indruk maakte. - 6 MANILLA Corazon Aquino glimlacht wee- Ne moedig, wanneer ze denkt iare,aan de gebeurtenissen die p haar op de voorgrond van laats het politieke toneel van leijnde Filipijnen hebben ge- atuuj bracht. „Zelfs mijn kinde- ktf ren zeggen, „Jeetje mam, had je in je stoutste dro- ingd men ooit verwacht dat zo- Dei iets zou kunnen gebeu- ren?" En ik antwoord ove| „Nee", want het is niet "tjietai waar ik bewust naar affen gestreefd heb". Maandagavond bevestigde deze 52-jarige huisvrouw zon der politieke ervaring, de we duwe van de in 1983 vermoor de oppositieleider Benigno Aquino, haar kandidatuur voor het presidentschap voor de verkiezingen van 7 februari 1986. Haar beslissing de strijd aan te binden met president Marcos kwam vlak na het be richt, dat de rechterhand van president Marcos, chef-staf ge neraal Fabian Ver, was vrijge sproken van de moord op Be nigno Aquino. Zijn weduwe blijft er echter bij dat de presi dent zelf de opdracht tot de moord heeft gegeven. „Mijn verdachte Marcos", zegt ze. Rijke familie Corazón Aquino komt uit een gefortuneerde familie van grootgrondbezitters en haar huwelijk op 21-jarige leeftijd met een man met dezelfde achtergrond was de society-ge- beurtenis van het jaar. Zij is zeer godsdienstig en studeerde in Frans en wiskunde af aan de katholieke universiteit van Mount Saint Vincent in New York. Haar 15-jarige jongste dochter, Kris, wil filmster worden. Haar oudste, Maria SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR aan de ogen van mijnheere Bravhencky en hij wierp zich hartstochtelijk op de knieën voor zijn twee belagers. U... u houdt mij toch niet voor de mal?" snikte hij aangedaan. „Hou op met dat gejammer, man!" riep Sjeems Pond korzelig uit. „Je lokt het hele paleis hierheen. We hou den je niet voor de mal, stoven je geen kool, ne men je beslist niet in het ootje en bakken je al evenmin een poets. Je Koning lééft, en wij zijn nog van plan hem weer op de troon te zetten. Als het kan vanmiddag nog!" Nog nasnikkend van pure aandoening begon Bravhencky zijn tranen te drogen... „We..., we kunnen hier niet blijven staan, heren", zei hij na een poosje. „Wil zo goed zijn mij snel en onopvallend naar mijn kamers té volgen. Daar zit u voorlopig veilig". „Hm..., het eerste verstandige woord dat-ie zegt", gromde Sjeems Pond. En zo slopen de drie samenzweerders een gang door, en een trap op..., om tenslotte terecht te komen in de privé-vertrekken van mijnheere Bravhencky. Deze begon voor zijn onverwachte gasten een glaasje wijn in te schenken en zei: „Als u de Ko ning werkelijk weer op de troon wilt zetten, dan zult u toch eerst de paleiswacht moeten uitscha kelen. Ik kan u daarbij helpen, want de com mandant van de paleiswacht is een uiterst be trouwbaar persoon. Ik zal hem onmiddelijk hier laten komen. Proost..., mijne vrienden! - Met een sluw lachje hief hij zijn glas, doch tegelijker tijd drukte hij driemaal kort en éénmaal lang op een knopje... ta-ta-ta-toemmmmmm Elena, is boekhoudster in het familiebedrijf-in-suiker, José Cojuangco en Zonen. De naam Cojuangco is op de Filipijnen even bekend als die van Aqui- Corazón Aquino is bij het stij gen van de politieke ster van haar man altijd op de achter grond gebleven. Aquino's car rière begon een jaar na hun huwelijk in 1954, toen hij werd gekozen tot burgemeester van zijn noordelijke woonstad Con- cepción. Marcos maakte aan die loopbaan een einde toen hij in 1972 acht jaar staat van beleg inluidde en Benigno Aquino, die tegen die tijd se nator was, gevangen zette. Aquino werd in 1980 in vrijge laten voor het ondergaan van een hartoperatie in de Vere nigde Staten. Tot aan zijn ge welddadige dood op 21 augus tus 1983 op de luchthaven van Manila, woonde het gezin in de voorstad van Boston, New ton. Niet weigeren Tijdens de parlementsverkie zingen van vorig jaar voerde Corazon Aquino campagne voor de oppositie. Nu is zij zelf onder de druk van haar aan hangers bezweken om zich kandidaat te stellen. „Ik kan dit niet weigeren. Ik ben hele maal geen type dat ruzie zoekt, maar als een van de slachtoffers van het bewind van Marcos zou ik graag een einde willen maken aan zijn onderdrukking". Mocht ze de verkiezingen win nen, dan krijgt ze de leiding over een land dat sinds de dood van haar man steeds ver der in de economische en poli tieke problemen is geraakt. Objectief bekeken is er maar weinig hoop dat Cory Aquino er in zal slagen president Mar- Corazon Aquino (midden) tijdens de persconferentie, waarop zij bekendmaakte dat zij zich kandi date stelt voor de komende presidentsverkiezingen. cos en zijn verkiezingsmachine te verslaan. Maar de moord op haar man heeft haar in elk ge val de steun en symphatie van velen opgeleverd. Aquino-aan- hangers geloven dat haar be roep op het hart en geweten van de bevolking in het huidi ge explosieve politieke klimaat Marcos' verkiezingssommetjes wel eens in de war zou kun nen sturen. Volgens velen is Cora2on Aquino degene die er voor kan zorgen, dat de oppo sitie zich weer herstelt en Marcos geducht tegenstand biedt tijdens de verkiezingen. Haar voornaamste rivaal voor het presidentkandidaatschap in de oppositie is een voorma lig senator, Salvador Laurel, de 57-jarige voorzitter van de grootste oppositiebeweging Unido. Laurel heeft laten we ten dat hij niet bereid is zich terug te trekken ten gunste van mevrouw Aquino en zon der meer afstand te doen van zijn kandidatuur. Hij pleit voor een conventie van alle oppostiebewegingen, die hier over uitspraak zou moeten doen. „Ik denk dat Cory zich hele maal niet kandidaat moet stel len", aldus Laurel. „Ik zou haar strijd op me willen ne men. Cory zou een tweede Ghandi worden, de spirituele inspiratie en het symbool van de oppositie. Ik zou de rol van Nehru op me nemen en alle klappen incasseren". Dit ver toon van ridderlijkheid kan zijn grote persoonlijke ambi ties echter niet verhullen. „Doy" Laurel is de zoon van president Laurel, die tijdens de Japanse bezetting de Filipijnen bestuurde. Sinds het begin van de jaren zeventig heeft hij al een oogje op het president schap. Zijn gematigde principes zijn in grote trekken al bekend: een pluralistische politiek, het legaliseren van de communis tische partij, amnestie voor po litieke gevangenen en een re ferendum over het wel of niel opdoeken van de Amerikaanse bases op de Filipijnen. Laurel bezit echter niet het vertrouwen van de hele oppo sitie. Sommigen zien in hem een opportunist of een vriend je van de Amerikanen, ande ren beschouwen hem als een traditionele politicus uit het zelfde vaatje als Marcos. Cory Aquino heeft een heel andere achtergrond. President worden is nooit haar ambitie geweest en wanneer ze zegt dat er „vanuit puur persoon lijk oogpunt voor haar niets uit het presidentschap te halen is" klinkt dat uit haar mond beslist niet ongeloofwaardig. Haar sterkste punt is een ont wapenende eerlijkheid en openhartigheid, gekoppeld aan een groot besef van morele in tegriteit. Goede vrienden noe men haar ook „heel, heel sterk". Volgens mevrouw Aquino zijn dit dan ook haar enige plus punten in de komende verkie zingen. „Organisatorisch en fi nancieel gezien heeft Marcos de troeven in handen. Dus, zo als mijn man ook altijd zei: het enige terrein waarop wij Mar cos misschien kunnen bestrij den is het terrein van de mo raliteit. Dus wat heb ik het Fi- lipijnse volk te bieden? Ver moedelijk alleen mijn oprechte wil en mijn belofte om de noodzakelijke hervormingen door te voeren waar we alle maal op zitten te wachten".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5