Verdere atv vraagt in industrie om maatwerk Soekarno postuum gerehabiliteerd jur Veel oud-militairen leven in armoede'AD O Geen uitkering tweehonderd slachtoffers Jappenkampen; •E „Union Carbide blijft verantwoordelijkheid gasramp afschuiven" Brinkman verwijt Kamer vertraging Welzijnswet W irikeliersvrouwen fel tegen latere sluitingstijden Kamercommissie wil van stortvloed moties af BINNENLAND/BUITENLAND CcidócSoiwaut WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 PAGINA 4 Eerste draagbare geleidewapen Een soldaat neemt even de achttien kilo lichte Stinger op zijn schouder, waarmee warmte-zoekende raketten kunnen worden afgevuurd. De commandant van het commando tactische lucht strijdkrachten van de Ko ninklijke Luchtmacht, gene- raal-majoor A.J.M. Vendrig, heeft tijdens een plechtig heid in Stolzenau (WDI) dit eerste draagbare geleide wa pen van de Koninklijke Luchtmacht operationeel verklaard. Nederland heeft voorlopig 646 van de wapens gekocht. Een woordvoe ASH1 (Van onze parlementaire redactie) (ACOM), vandaag gezegd in Den Haag, bij de aan bieding van vele honder- „Veel den protestbrieven aan de Vaste Kamercommissie DEN HAAG oud-beroepsmilitairen le ven op de grens van het voor ambtenarenzaken, bestaansminimum. Som migen, onder wie nogal wat Koreastrijders, verke ren zelfs in behoeftige omstandigheden". Dit heeft Piet van Eijkeren, voorzitter van de Alge meen Christelijke Organi satie van Militairen wel zij pas op hun 65e pensi oen krijgen. In de tussenlig gende periode moeten zij leven van een uitkering. Er zijn nu zo'n tienduizend UKW'ers, die zo genoemd worden omdat zij hun inkomen ontvangen krachtens de Uitkeringswet Gewezen Militairen. De grote boosdoener voor oud- militairen is volgens de ACOM Het inkomen van de UKW'ers het kabinet, dat de ene korting is de afgelopen jaren flink ver- na de andere heeft doorge- laagd, eerst doordat er vijf voerd op de uitkering van procent afging als gevolg van oud-soldaten. Beroepsmilitai- een algemene bezuiniging op ren zijn gedwongen met 55 sociale uitkeringen, en vervol jaar de dienst te verlaten, hoe- gens door de zogeheten inhou- dingswet. De „inhouding" is een bijdrage die sinds 1981 van ambtenaren wordt gevraagd ter bestrijding van de sterk ge stegen kosten van de sociale uitkeringen. Uitzonderingen maakte dat kabinet voor wachtgelders, ge pensioneerde ambtenaren en aanvankelijk ook voor UK W'ers. Maar in 1983 bedacht minister Rietkerk (Binnen landse Zaken), die de hoogste baas is van het overheidsper soneel, dat dit laatste best ver anderd kon worden. De ACOM is het daar absoluut ild Rc niet it der noemt het een „gr< ingdu schandaal". Volgens hem i -,J-° ten de laagstbezoldigden, g( wezen korporaals en korpcior raals der eerste klasse, n0cl rondkomen van netto-uitkénder c ringen van 1400 1500 gulder eur bi De ACOM hoopt vurig dat d an M< Tweede Kamer een eind ic< maakt aan deze „onrechtvaaiWcFarl dige situatie". De volksvertcjoordat genwoordiging heeft daar d|cnlanc kans voor omdat zij zich ééiass dezer dagen moet buigen ove oogtej een door de regering gevraag de verlenging van de uitke rings wet. >nale ZOETERMEER Verde re arbeidstijdverkorting zal de komende jaren meer uitzondering zijn dan regel. Zo vatte voor zitter W.J. ter Hart van de werkgeversorganisatie in de metaal (FME) het gis teren uitgebrachte onder zoek van het bureau Be renschot naar de gevolgen van de tot nu toe inge voerde arbeidstijdverkor ting in de metaal samen. Volgens het onderzoek ver richt op verzoek van de cao partners is verdere arbeids tijdverkorting in de metaal- en elektrotechnische industrie al leen mogelijk wanneer daarbij maatwerk wordt toegepast bij de keuze van de vorm van korter werken. In Zoetermeer gaven de indus triebonden en de werkgevers in de metaal gisteren hun visie op de onderzoeksresultaten. Volgens onderhandelaar D. Rijkse van de Industriebond FNV biedt het rapport een goede basis voor de komende cao-onderhandelingen (voor de 300.000 werknemers in deze bedrijfstak) die in januari van start gaan. Rijkse erkende, wat ook in het rapport wordt ge signaleerd, dat de arbeidstijd verkorting niet op een voor ie der gelijke wijze in de toe komst kan worden toegepast. „Iedereen krijgt wel zijn atv, maar op verschillende mo menten en in verschillende Volgens Ter Hart. die even eens zei te kunnen instemmen met de onderzoeksresultaten, zullen grote groepen werkne mers echter uitgesloten wor den van verdere arbeidstijd verkorting. „Wat mij betreft is de grens bij de invoering van de 38-urige werkweek be reikt". Volgens de metaalvoor man moet het beleid gericht zijn op de bestrijding van de werkloosheid. Een verdere verkorting van de arbeidstijd zal volgens hem een dusdanige kostenverzwaring voor de be drijven met zich meebrengen dat de werkgelegenheid van velen weer op het spel zal ko- Herbezetting Aan het onderzoek in de me taal- en elektrotechnische in dustrie namen 24 bedrijven deel. Evenals andere onder zoekers, constateert Beren schot, dat de eerste vijf pro cent arbeidstijdverkorting slechts een geringe herbezet ting tot gevolg heeft gehad. In de produktieafdelingen van de bedrijven waren er relatief weinig problemen en was de herbezetting aanzienlijk hoger dan bij het middenkader, waar eerder sprake toeneming i t de werkdruk. In de meeste onderzochte be drijven was de arbeidstijdver korting dé manier om overca paciteit weg te werken en werd veelal in minder tijd meer geproduceerd. Pas bij een volgende ronde van ar beidstijdverkorting zal meer nieuw personeel worden aan genomen. Nu nog werken de meeste bedrijven personeelste korten weg door het inschake len van uitzendkrachten. Deeltijdarbeid is in de metaal vooralsnog geen oplossing voor de werkloosheid. Slechts twee procent van de veelal manne lijke werknemers in de be drijfstak werkt parttime. Ook de op grote schaal toegepaste vutregelingen leverden slechts een beperkte bijdrage aan de werkgelegenheid. Tenslotte merken de onder zoekers op dat een grotere na druk moet komen liggen op de scholing van werkenden en werklozen. De bonden en werkgevers beamen dit. Ter Hart merkte in dit verband op dat de regionale opleidings scholen in de metaalindustrie, die zijn opgezet met het oog op scholing van (werkloze) jonge ren, ook open zullen worden gesteld voor oudere (langduri ge) werklozen. Philips De Industriebond FNV is be reid bij Philips een gedifferen tieerde toepassing van de atv te aanvaarden: over de vorm waarin en het tijdstip waarop valt te praten, maar niet over een afkoopsom. De bond wil bij Philips een eenjarig con tract afsluiten, waarin naast een 36-urige werkweek een loonsverhoging van 2 procent en een eenmalige uitkering van 0,5 procent is verwerkt. Volgens de bond heeft de in voering van de 38-urige werk week nauwelijks geleid tot or ganisatorische veranderingen. Vandaag publiceert Philips een eigen rapport over de ge volgen van de atv tot op he den. De Industriebond FNV zal bij AKZO een extra looneis stellen als AKZO niet bereid is verdere atv door te voeren. Korter werken heeft echter nadrukkelijk de prioriteit. JAKARTA Vijftien jaar na zijn dood is de In donesische ex-president Soekarno gerehabiliteerd als held, die aan het eind van de Tweede Wereld oorlog mede de onafhan kelijkheid voor Indone sië heeft bewerkstelligd. Het ministerie van onderwijs in Jakarta bijvoorbeeld heeft ingestemd met wijzigingen in een veel gebruikt geschiede nisboek, waarin staat dat Soekarno smeergeld aannam van buitenlandse bedrijven en miljoenen guldens op bui tenlandse bankrekeningen deponeerde. Het nieuwe vliegveld van Jakarta is om gedoopt in de Internationale Luchthaven Soekarno-Hatta, naar de eerste president en de eerste vice-president van Indonesië. De naamsverande ring was door president Soe- harto in juli per speciaal de creet verordoneerd. Soekarno, die door de Indo nesiërs Boeng (Broeder) Kar- no wordt genoemd, raakte na zijn dood in juni 1970 in het officiële vergeetboekje. Hij werd onder meer beschul digd van medeplichtigheid aan de „communistische staatsgreep" in 1965. Presi dent Soeharto, die de staats greep van 30 september 1965 met kracht onderdrukte, zet te Soekarno een half jaar la ter uit zijn ambt. De belangstelling voor Soe karno onder de bevolking nam weer toe, nadat de rege ring begin 1978 had besloten om zijn lijk, dat tot dan toe in een eenvoudig graf lag, slechts beschermd door een verschoten gele parasol, on der te brengen in een rijke tombe. Bij de inwijding ervan waren 50.000 mensen aanwe zig, onder wie Soeharto en de voltallige regering. De kran ten begonnen voor het eerst in jaren weer artikelen te pu bliceren over Soekarno. Er werden weer portretten van de overleden leider verkocht en op kalenders werd hij ge roemd als een nationale held. Velen zijn van mening dat het enthousiasme voor Soe karno spontaan om zich heen grijpt onder een bevolking, die het weinig inspirerende leiderschap van Soeharto beu is. Maar de meesten zijn het erover eens, dat de regering geenszins van plan is om de volksgevoelens in deze de vrije loop te laten. Wii WAU luize >en j tan waal Qove Zuid :ijn graft coon ■en i plorr west (V. LU> ter 1 dat kom "drag ziga RIJSWIJK De vrou wenraad van het Neder lands Christelijk Onder- nemersverbond (NCOV) heeft op hoge toon gerea geerd op de wens van D66 om de winkels tot 's a- vonds zeven uur open te laten zijn. De onderne mersvrouwen zijn fel te gen dit plan omdat het de winkeliers volgens hen op hogere kosten jaagt (per soneel en energiereke ning) en het gezinsleven in het gedrang komt. D66-kamerlid Groenman wil dat detailhandelaren tot zeven uur open kunnen blijven om tweeverdieners en alleenwo- nenden van dienst te zijn. De totale openingstijd van win kels van 52 uur per week moet ongewijzigd blijven. Dat kan door bij voorbeeld 's ochtends een uur later open te gaan. De vrouwen van het NCOV zijn het niet met D66 een dat de omzet belangrijk zal stijgen als de winkels tot zeven uur open blijven. De koopkracht van de consument verandert immers niet, redeneren zij. D66 meent echter dat velen die hun boodschappen nu noodgedwongen één keer per week in de supermarkt halen, straks hun koopgedrag kun nen veranderen ten bate van de kleine detaillist. Een enquête, in opdracht van de TROS uitgevoerd door de Nederlandse Stichting voor Statistiek, heeft uitgewezen dat 87 procent van de onder vraagden zeer tot tamelijk te vreden is over de huidige ope ningstijden var» de winkels. Langere openingstijden zijn voor 28 procent plezierig, waarbij 19.00 uur het meest wordt genoemd. Bij jongeren beneden de 35 jaar is dit 46 procent, terwijl zij tevens een latere sluitingstijd wensen. 58 procent heeft bezwaar tegen vroege sluiting op zaterdag. Bij jongeren is dit 72 procent. Ruim de helft vindt dat win keliers vrij moeten zijn hun winkels ook een deel van de zondag open te houden. Gasleiding doorgezaagd: Zes woningen ontruimd APPINGEDAM Na ontdekking van een doorgezaagde gaslei ding heeft de politie vanmorgen zes portiekwoningen in een flat in Appingedam korte tijd ontruimd. De kapotte gasleiding werd omstreeks half zes in de ochtend in de kelder ontdekt. Ook heeft de politie in een leegstaande woning een openstaande geiser aangetroffen. Aan de geiser was een tuinslang bevestigd en het water dat daaruit stroomde was een elektriciteitskastje geleid. Een en ander werd ontdekt toen de benedenburen na watero verlast op onderzoek uitgingen. De politie stelt een onderzoek (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ongeveer tweehonderd Nederlan ders die tijdens de Tweede Wereldoorlog de ver schrikkingen van een Jappenkamp hebben mee gemaakt, komen voorlo pig niet in aanmerking voor een uitkering van de regering. Het gaat om In dische Nederlanders die zich vóór de soevereini teitsoverdracht aan Indo nesië, in 1949, definitief in dat land hebben geves tigd. Minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) vertelde giste ren, tijdens een discussie met de geen kans ziet ook deze men sen de gebruikelijke eenmalige uitkering van 7500 gulden te geven. De Tweede Kamer praat af sinds het einde van de jaren zeventig ove of de slachtoffers panse wreedheden, zijn die, na de soevereiniteitsover dracht in 1949, gedwongen werden Indonesië te verlaten. de vraag m de Ja- r_r recht op hebben hun niet uitbetaalde In veel gevallen konden deze vang zeer slecht was. Daarom keerden zij weer terug naar Indonesië of emigreerden naar andere landen. Maar anderen, die tussen 1945 en 1949 van Nederland teruggingen naar Indië (Indonesië), krijgen geen uitkering. De Kamerleden Knol (PvdA) en Paulis (CDA) menen dat dit onrechtvaardig is. „Ook hier aldus Rietkerk. gaat het om mensen die min oU meer gedwongen werden In-1 dië te verlaten, bijvoorbeeld omdat zij daar nóg meer ach] tervolgd werden door de ver schrikkelijke herinneringeij. aan de kampen", aldus een vu rig pleitende Knol. Maar aan' gezien het om circa tweehon derd mensen gaat, zou het d«Oi overheid ongeveer een' miljoeri^* gulden kosten. „En dat gelo heb ik op het ogenblik niet", VEI Palt bed lam beu Leden van „Nooit meer Bhopal" demonstreren in Leiderdorp. SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. DEN HAAG Het aantal mo ties in de Tweede Kamer moet drastisch worden beperkt. Een motie moet zijn voorzien van minstens tien handtekeningen in plaats van vijf nu. Dit voor stel staat in een nog geheim rapport van de kamercommis sie die zich de afgelopen maanden intensief heeft bezig gehouden met een onderzoek naar de organisatie en werk wijze van de Tweede Kamer zelf. De zogenoemde „commissie- Dolman" wil ook af van het verschijnsel, dat steeds meer moties in de eerste termijn van een kamerdebat worden inge diend. Zij noemt dat „weinig hoffelijk" tegenover bewinds lieden en in strijd met de geest van het overleg. Het te snel indienen 'van moties wordt toegeschreven aan „overdre ven rivaliteit" tussen fracties en leden. Daaraan wordt toe gevoegd, dat „het verlangen tijdig de avondedities te halen" evenmin niet vreemd is aan het indienen van moties in eerste termijn. Ook meent de commissie dat meer aandacht moet worden besteed aan de formulering van moties. De voorstellen be ogen alle een betere controle van het regeringsbeleid. Eén van de voorstellen is het zo veel mogelijk beperken van het aantal commissies uit de Kamer. Er bestaan op dit mo- mejit 26 zogenoemde vaste commissies en 52 bijzondere LEIDERDORP Met span doeken is gistermiddag door enkele tientallen actievoer ders, onder wie mensen uit In dia en Pakistan, gedemon streerd bij Katalistiks BV in Leiderdorp. Het bedrijf is een dochteronderneming van het Amerikaanse chemie-concern Union Carbide, dat verant woordelijk wordt gehouden voor de gasramp in het Indiase Bhopal. Bij die ramp kwamen minstens tweeduizend mensen om het leven. Volgens directeur Janssens heeft Katalistiks niets met de it te staan. Twan Cus- het actiecomité „Nooit meer Bhopal": „Dat zegt Union Carbide ook. Die zegt niet verantwoordelijk te zijn voor wat er in haar Indiase vestiging is gebeurd. Het gaat er om dat directie en werkne mers in alle vestigingen overal ter wereld zich wel verant woordelijk voelen. We hebben overigens geprobeerd om in gesprek te komen met werk nemers van Katalistiks, maar het schijnt dat de directie het personeel heeft gedreigd met kels en trommels een indruk- als ze met ons zouden wekkend demonstratie gegei ramp t ntslag praten" Tegenprestatie De Indiase dochteronderne ming van Union Carbide heeft gisteren de toezegging gedaan dat de 627 werknemers van de gesloten rampfabriek in Bho pal, een schadeloosstelling krijgen van in totaal 1,07 mil joen roepie's, circa 2,85 miljoen gulden. Als tegenprestatie heb ben de werknemers zwart op wit moeten verklaren dat zij zullen afzien van verdere pro cessen tegen de chemiegigant, dat ze zich niet meer op het bedrijfsterrein zullen vertonen en ook niet meer mee zullen doen aan demonstraties tegen Union Carbide. Bij de zwaar bewaakte fabriek hebben opnieuw honderden mensen geprotesteerd ter her denking van de ramp. Over heidsgebouwen, winkels en kerken bleven dicht. Meer dan drieduizend mensen hadden die avond daarvoor met fak- l/U Aq „Het is niet uitgesloten dat Ne derland in de komende jarei aa] wordt getroffen door een evel ernstige industriële ramp al *}a die vorig jaar in Bhopal plaats "e vond". Dit zei dr. Lucas Reijn de ders van de Stichting Natuuj bri en Milieu gisteren op een bij j.e] eenkomst in Utrecht. Reijn u ders baseert zich op een ge heim rapport van het inge nieursbureau Tebodin in Def iet Haag, waaruit blijkt dat zekej rei 65 bedrijven verspreid ovei het land nog steeds geen risi- j'ej co-analyses hebben gemaakt de gevaarlijke stoffei] volgens nem aaieeri in a« meeste bedrijven de produk- S tie-apparatuur van 1960 en il er al sprake van ouderdonas; verschijnselen. „Maar de dij recties melden niet zonde) i trots in de jaarverslagen, da» ze erin zijn geslaagd om te be« zuinigen op duur onderhoud, En dat verandert de kans op tr ongelukken". )y (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is de schuld van de Tweede Kamer dat de Welzijnswet niet op 1 januari 1986 kan ingaan, maar op zijn vroegst een jaar later. Door de houding van de Ka mer wordt het proces om ta ken van de rijkoverheid over te dragen aan derden, ge schaad. Dit verwijt maakt minister Brinkman (WVC) de kamer commissie voor WVC in een brief over de Welzijnswet. De minister wil op korte termijn overleg met de kamercommis sie om de wet, of ten minste delen daarvan, alsnog op 1 ja nuari te kunnen invoeren. De wet bevat een groot aantal re gelingen voor welzijnsinstel- lingen. Die worden nu nog door de rijksoverheid uitge voerd. Dat zouden de gemeen ten moeten gaan doen. He verwijt van de minister is bi de kamercommissie slecht ge vallen. Er is door de commis-* sie herhaaldelijk op gewezen dat de wet niet op 1 januari .J* 1986 in werking zou kunnen treden zoals Brinkman wilde Daarvoor was er te veel kri tiek op de plannen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4