Politie mag infiltreren d Conflict over afgifte rijbewijs I F Toen vroegen ze mij of ik weer recht wilde gaan zitten... U fioudtfiet droog Kamer maakt uitzondering op verhaalsplicht bijstand Kamer stemt in met verruiming van eenmalige uitkering CeidócSouttmt Twee kinderen na mazelenprik overleden Politie maakt einde aan illegale handel in muziekcassettes ONDER VOORWAARDEN BIJ OPSPOREN ERNSTIGE MISDRIJVEN Containerbedrijven d- krijgen nieuwe cao KONINKLIJK HUIS *L2£S WEKEN 3 5 Transplantatie beenmerg niet meer experimenteel Ceidoe Qowiont —BINNENLAND WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 PAGINA 3 nUTRECHT Twee kinderen zijn vorig jaar onge veer tien dagen na een inenting tegen mazelen vrij plotseling overleden. Nadere gegevens over de doods oorzaak ontbreken, er is ook geen sectie uitgevoerd. ingeftHet is mogelijk dat er verband bestaat tussen de vac- manicinatie en het overlijden, aldus het jaarverslag over Biuejhet vaccinatieprogram van de Gezondheidsraad. De DKTP-inenting (difterie, kinkhoest, tetanus, polio) n'heeft geen enkel geval van schade aan het zenuwstel sel opgeleverd. In 1984 zijn ongeveer 700.000 D(K)TP-entingen en ongeveer 150.000 mazelenvacci- jiter.nat'es uRgevoerd- In totaal kwamen bij het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne in Bilt- J>Thoven 80 meldingen binnen over bijwerkingen (stui- °d «pen, bewusteloosheid, aanhoudend hard huilen, een toe-abnormaal hevige reactie in de ingeënte arm), hei Zestien jaar geëist voor dubbele moord ROTTERDAM De Rotterdamse officier van justitie mr. R. Geerlings heeft giste ren wegens dubbele moord zestien jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 31-jgrige Muharrem D. uit Rotterdam. De man heeft een vrouw, met wie hij 4,5 jaar had samengewoond en zeven jaar een relatie had, en haar nieuwe vriend eind augustus met schoten uit een pistool om het leven gebracht. Hij heeft zichzelf daarna bij de politie gemeld. Volgens mr. Geerlings had de man na het beëindigen van de relatie, begin juli, al gedreigd zijn voormalige vriendin, haar nieuwe vriend, zijn 2-jarig gehandicapt dochtertje en zichzelf dood te schieten, als er geen eind zou komen aan de nieuwe relatie. ROTTERDAM Met de aanhouding van drie mannen heeft de Rotterdamse politie een om vangrijke handel in illegaal gecopieerde muziek cassettes opgerold. De 35-jarige F.B. in wiens wo ning de politie een sporenrecorder, een versterker en twintig casettedecks in beslag heeft genomen, heeft bekend dat hij sinds begin vorig jaar de ille gale banden vervaardigde. Volgens de politie heeft de man naar schatting vijftigduizend casset tes met populaire muziek gemaakt. De bandjes v*erden voor ongeveer een tientje aan de man ge bracht. De 46-jarige C.J. van R. en de 22-jarige H F. van R. zijn aangehouden op verdenking van heling. Ook zij hebben bekend. Vier aanhoudingen in moordzaak kickbokser NIJMEGEN In Nijmegen zijn giste ren vier mannen aangehouden die wor den verdacht van betrokkenheid bij de moord op de 25-jarige ex-wereldkampi oen kickboksen André Brilleman uit Amsterdam. Het lijk van de bokser werd op 23 februari van dit jaar op de oever van de Waal in het Betuwse Her- wijnen gevonden, verpakt in een met cement volgestort vat. Hij bleek te zijn doodgeschoten. Volgens een woordvoer der van de rijkspolitie zijn in verband daarmee aangehouden de 41-jarige B. H. uit Bergen (NH), de 45-jarige H. R. uit Oosterwolde, de 38-jarige H. T. uit Was- kemeer en de 35-jarige N. S. uit Jubbe- ga- ratie» r be Kinderfietsjes vaak niet goed i WINTERSWIJK Rijwielfa- Jbrikanten en vervolgens de e|handel brengen voor de klein- aleekgte kinderen fietsen op de edenmarkt die niet aan de wettelij- idge-ke eisen voldoen. Vaak ont- m e,breken reflectoren in de trap- pers. een spatbord en een bel. bat is de conclusie van de af deling Winterswijk van Veilig Verkeer Nederland na een ersté^etsencontro'e °P a^e *jas's* scholen in Winterswijk. De fa- n 'brikanten beschouwen de tochkieinste fietsen kennelijk als toe-speelgoed. Bij de fietsencontro- e dele bleek 36 procent van de dek. fietsen van de schoolgaande ,herjeu8^ n'et 'n ort*e te z'jn- het-Cross- en stepfietsen, die zon dermeer niet aan de wettelijke eisen voldoen, werden bij de controle buiten beschouwing iltre- gelaten. acht p d< (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de op sporing van ernstige mis drijven mag de politie on der bepaalde voorwaar den gebruik maken van infiltranten, die in crimi nele milieus binnendrin gen en op die manier be wijsmateriaal vergaren. Tot deze conclusie zijn de officieren van justitie en de procureurs-generaal gekomen na een studie naar het verschijnsel „in filtratie als opsporings techniek". Minister Kort hals Altes (Justitie) heeft de Tweede Kamer giste ren een verslag van die studie aangeboden. Infiltratie in criminele milieus, waarbij politiemannen of (in uitzonderingsgevallen) burgers zich als crimineel voordoen, vindt de laatste jaren met name plaats ten behoeve van de opsporing van heroïnehan delaren. Tot nu toe bestonden niet in alle delen van het land gelijke opvattingen over de toelaatbaarheid van infiltratie technieken. In hun studiever- slag hebben de officieren van justitie en de procureurs-gene raal (tezamen het Openbaar Ministerie) nu een aantal lan delijke richtlijnen opgesteld. Volgens die richtlijnen is infil tratie alleen toegestaan als er concrete aanwijzingen bestaan dat er ernstige strafbare feiten zijn gepleegd of nog zullen worden gepleegd. Voorwaarde is tevens dat de verdachten niet via normale opsporings technieken kunnen worden gearresteerd. Verder mag in filtratie alleen plaatsvinden als de officier van justitie daar voor toestemming heeft gege ven en als degene die in een crimineel milieu onderduikt onder directe leiding staat van het hoofd van de recherche. ten te plegen. Als dit in het be lang van het opsporingsonder zoek noodzakelijk is, zal de in filtrant daar niet voor worden vervolgd. Infiltratie mag altijd slechts voor korte tijd plaats vinden. Langdurige werk zaamheid in criminele milieus vergroot namelijk het risico op ontdekking en eventuele re- pressailles, alsmede het risico dat de infiltrant „afglijdt", waarmee wordt bedoeld dat hij zich tezeer gaat vereenzelvi gen met de criminelen in zijn omgeving. usti- i te- tal DEN HAAG Staatssecretaris Scherpenhuizen (Ver- het keer en Waterstaat) is opnieuw in botsing gekomen rden met de Kamer. Inzet van het conflict vormt de verlen- intig ging van de geldigheidsduur van rijbewijzen en het be slag lasten van de gemeenten met de uitgifte van de papie- n zij ren. De bewindsman wil beide zaken op dezelfde da- door turn laten ingaan, 1 april 1986. De Kamer is daar una- En niem tegen. Het conflict kwam gisteravond tot uiting tijdens een vergadering van de kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. De Kamer vraagt al vanaf 1980 om een langere geldigheidsduur van rijbe wijzen, die nu nog elke vijf jaar moeten worden verlengd. De Kamer wil dat het rijbewijs geldig is tot de houder zestig jaar is. Pas daarna zou het om de vijf jaar verlengd moeten worden. Scherpenhuizen is wel bereid om de geldigheidsduur te verlen gen, maar hij wil tegelijk de gemeenten belasten jmet de uitgifte ervan. Momenteel doen de provincies dat. De Kamer vindt dat de bewindsmand die twee zaken niet met elkaar moeten verbin den. Niettemin heeft Scherpenhuizen al een begin gemaakt met de verandering. Een lachende staatssecretaris Van Zeil van eco nomische zaken (links) en een wat somber kijkende commissaris der koningin in Gro ningen Vonhoff gisteren bij de opening van het kuurbad in Nieu- weschans. Van Zeil opende het bad door een vi deoband te star ten waarop Von hoff in het bad gezeten met een glas champagne, een toast uit bracht op het ini tiatief. Over het verspreiden van foto's die bij de opname van de videoband wer den gemaakt ont stonden eerder deze week wat problemen. Op de achtergrond di recteur Van der Gaast van het bad die zijn tong uitsteekt naar de fotograaf die de gewraakte foto's maakte. DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de Tweéde Kamer ondanks funda mentele bezwaren van de regering een wijziging zal aanbrengen op het wets ontwerp waarin de ge meenten worden verplicht bijstand terug te vorderen van de ex-echtgenoot van een bijstandsgerechtigde, die geen alimentatie ont vangt hoewel daarop wel recht bestaat. VVD en D66 hebben gisteren samen een wijzigingsvoorstel ingediend met als voornaamste punt dat terugvordering van bijstand niet mogelijk is, in dien beide partners op het mo ment van de scheiding finan cieel onafhankelijk waren en aannemelijk was dat die situa tie zou blijven voortbestaan. Het is vrijwel zeker dat de PvdA dit wijzigingsvoorstel zal steunen, zodat het op een ka mermeerderheid kan rekenen. Staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) en minister Kort hals Altes (justitie) zeiden fun damentele bezwaren tegen dit wijzigingsvoorstel te hebben. Korthals Altes zei dat via het wijzigingsvoorstel de onder houdsplicht van de verdienen de ex-partner wordt gewijzigd, terwijl iets dergelijks volgens hem niet past in een wetsont werp, waarin het uitsluitend gaat om het terugvorderen van ten onrechte ontvangen bijstand. De indieners van het amende ment, Nijhuis (VVD) en Groenman (D66), hebben ove rigens een drempel tegen mis bruik van hun voorstel inge bouwd. De situatie dat beide partners in hun levensonder houd kunnen voorzien, moet al een jaar bestaan vooraf gaand aan het moment van echtscheiding. Volgende week dinsdag wordt over het wets ontwerp voor de verhaals plicht gestemd. irca ROTTERDAM De leden van de Vervoersbond FNV in de containersector van de Rotterdamse haven zijn gisteren akkoord ie*}' gegaan met het onderhandelingsresultaat voor een nieuwe cao. ,ae Op grond hiervan kan een tweejarige cao worden afgesloten. Daarbij krijgt het personeel in de dagdienst een arbeidstijdver- korting van 2,5 procent en het volcontinu-personeel dat al een 1 in 32,5-urige werkweek heeft, een loonsverhoging van 1,25 pro- cent. De cao-verbeteringen zullen ingaan met terugwerkende )êe' kracht tot 1 april van dit jaar. en nu- De werknemers van de containerbedrijven eisten in navolging Uon van het stukgoedakkoord ook een werkgelegenheidsgarantie laat voor de komende vijf jaar en de mogelijkheid voor werknemers iten van 55 jaar en ouder om korter te gaan werken. Om deze eisen met kracht bij te zetten vonden bij de containerbedrijven werkon- iro. derbrekingen plaats. Aan deze eisen zijn de werkgevers niet te- ieb. gemoet gekomen. bü Bij het ertsoverslagbedrijf Europoort, waar gisteren tijdlijk werd gestaakt, zijn de problemen nog niet opgelost. 5 december Prins Bernhard brengt een be zoek aan Drukkerij Giethoorn in Meppel. Een eerder bezoek aan de drukkerij, waar posters wor den gedrukt ten bate van het Wereld Natuur Fonds, moest we gens ziekte van de prins worden afgezegd. Leden Amok twee dagen langer vast UTRECHT De voorlopige hechtenis van de 53 mensen die zondag na de inbraak in een omroepbunker in IJssel- stein zijn gearresteerd, is giste ren met twee etmalen ver lengd. Hiertoe is besloten om dat de arrestanten tot nu toe tijdens verhoren niets hebben losgelaten over hun aandeel in de diefstal van documenten en het aanrichten van vernielin gen. De meeste arrestanten zijn lid van de anti-militaristi sche organisatie Amok. HApiBMlEM'. NOC, Doe NIETOp DIEET? STROOM VAN KRITIEK OP AFWIJZEN GEHANDICAPT RAADSLID HEERHUGOWAARD „Het besluit werd me door drie le den van het bestuur meege deeld. Ik werd binnengeroe pen en het eerste dat gezegd werd was dat er grote waarde ring bestond voor mijn pogin gen om als raadslid weer goed te functioneren. Desondanks was mijn geringe mobiliteit wel een flink probleem. Ik hoefde daarom niet meer op een plaats op de kandidaten lijst te rekenen. ...Het kwam aan als een dreun in het ge zicht. Ik heb mij omgedraaid, was ontzettend geëmotioneerd. Toen vroegen ze of ik weer recht wilde gaan zitten..." De grootste emotie lijkt wat weggeëbd te zijn. Lijkt, want het besluit van de CDA-afde- ling Heerhugowaard om het zittende raadslid P.de Boer (56) niet mee te laten dingen naar een zetel voor de periode '86/'90 heeft diepe wonden ge slagen. Sinds twee iaar moet de heer De Boer gebruik ma ken van een rolstoel, nadat een operatie om hem van zijn reuma te verlossen mislukte. Vanwege zijn aandoening werd De Boer geruime tijd ge leden afgekeurd, maar stortte zich ter compensatie volledig op zijn raadswerk. Sinds 1973 voor het CDA. In de periode '75/'76 was hij zelfs wethou der, met in de portefeuille on der meer ruimtelijke ordening en sociale zaken. „Overdonderd was ik door die keiharde mededeling en dat heb ik het bestuur ook gezegd. Ik wil niet zielig doen, omdat ik in een rolstoel zit, verre van dat, maar ik meende dat de maatschappij de laatste jaren veranderd is. Juist als gehan dicapt raadslid kun je een voortrekkersrol vervullen. Kun ie laten zien dat minder- -validen volop mee kunnen draaien. Dat vond het bestuur dus niet". CDA -afdelingsvoorzitter H. Vaandrager zit inmiddels enigszins met de zaak in zijn maag nu de beslissing van zijn bestuur landelijk voor nogal wat opwinding heeft gezorgd. Toch: „We blijven als bestuur volledig achter de argumenten staan om De Boer niet meer op de lijst te zetten. We hebben ons standpunt aan de algeme ne ledenvergadering voorge legd die in meerderheid ak koord ging. We hebben een zuivere keus gemaakt tussen twee qua kennis gelijkwaardi ge mensen: De Boer en zijn huidige college-raadslid Broer- se. Het is zeker niet zo dat wij iemand in een rolstoel perti nent niet in de fractie willen. Maar mobiliteit is voor een raadslid erg belangrijk om goed te kunnen functioneren. Die mobiliteit is helaas niet meer van toepassing op De Boer". De veelal felle reacties op het besluit overziend meent de CDA-bestuurder dat de zaak mogelijk eleganter aangepakt had kunnen worden. „Mis schien hadden we hem op een onverkiesbare plaats moeten zetten, dan hadden de kiezers zich uit kunnen spreken". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wie vorig jaar recht had op een een malige uitkering, maar deze om welke reden dan ook niet heeft gekregen kan er over dit jaar toch nog kans op maken. Tot 15 februari 1986 hebben zij de gelegenheid alsnog een verzoek hiertoe tot de gemeentelijke sociale dienst te richten. De Tweede Kamer stemt in met de verruiming die staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) op ver zoek van het parlement daartoe heeft aange bracht. Over 1985 hebben alleen die echte minima recht op een eenmalige uitkering, die er vo rig jaar ook al aanspraak op konden maken. Aanvankelijk leek het er op dat een ieder die over 1984 de uitkering ver geten was aan te vragen of om administratieve redenen was afgewezen dit jaar buiten de boot zou vallen. Op aandrang van de Kamer heeft de staats secretaris de werkingssfeer van de voor 1985 geldende re geling wat verruimd door ook materieel gerechthebbenden over 1984 die de uitkering niet hebben gekregen voor' dit jaar onder de groep meerjarige echte minima te rekenen. Sinds het kamerdebat dat hierover enkele weken gele den werd gevoerd zijn daarop vele duizenden aanvragen bin nengekomen van mensen die alsnog proberen de eenmalige uitkering te bemachtigen. Veel leden van de kamercommissie voor sociale zaken weten dat gisteren aan onduidelijke pu bliciteit. Staatssecretaris De Graaf beloofde extra voorlich ting te geven over de beperkte uitbreiding van de oorspron kelijke regeling voor 1985. Omdat hij verwacht dat het grootste deel van de nieuwe aanvragen vrij eenvoudig af te handelen is zullen de sociale diensten overigens geen extra geld krijgen om de nieuwe stroom verzoeken te verwer ken. UTRECHT Beenmergtrans plantatie van een broer of zus hoort volgens de Gezondheids raad niet meer thuis in de ex perimentele fase. Daarvoor zijn de resultaten met deze vorm van tranplantatie te hoopgevend, met name bij een aantal ziekten en bepaalde vormen van leukemie (bloed- kanker). In het laatste geval moet overigens eerst het been merg van de patiënt zelf wor den vernietigd door een korte, zeer intensieve behandeling waarmee tevens de leukemie wordt uitgeroeid. In het advies aan de ministers van WVC en OenW zegt de Gezondheidsraad dat deze zo genoemde allogene beenmerg transplantatie in genoemde ge vallen tot betere resultaten leidt dan de conventionele be handeling. Het is inmiddels een verantwoorde manier van gezondheidszorg, die echter door de ziektekostenverzeke ring niet of slechts gedeeltelijk wordt vergoed. De raad heeft berekend, dat jaarlijks onge veer zeventig patiënten in aanmerking komen voor deze behandeling, die offieel alloge ne transplantatie wordt ge noemd. De raad adviseert om de transplantaties te concen treren in drie ziekenhuizen: de academische ziekenhuizen in Leiden en Nijmegen en de Da niël den Hoedkliniek in Rot terdam. Transplantaties waar bij beenmerg van de patiënt zelf wordt gebruikt, verkeren nog wel in het experimentele stadium. De Gezondheidsraad zal daarover nog een apart ad vies uitbrengen. Grondlegger Fries woordenboek Poortinga overleden LEEUWARDEN Op 75-jarige leeftijd is na een korte ziekte dr. Ype Poortinga in zijn woonplaats Leeuwarden overleden. Poortinga verwierf onder meer bekendheid als grondlegger van het Groot Fries woordenboek, waarvan het eerste deel vorig jaar werd aangeboden aan Koningin Beatrix. Poor tinga was de eerste medewerker van de Fryske Akademy, die in 1938 werd opgericht. Hij heeft daar de functie van adjunct-directeur bekleed, evenals hoofd van de woordenboekafdeling van dit instituut. Bekendheid verwierf Poortinga als schrij ver en dichter. In 1950 kreeg hij de Gysbert Japix- -prijs voor zijn roman Elbrich. Zijn wetenschappe lijke publicaties over volkenkunde trokken inter nationale belangstelling. met deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons cadeau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt gs^ hartelijk verwelkomd: deze f krijgt de krant de eerste T v. i twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande- Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voorcontrole bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: maand (per automatische betaling) kwartaal per acceptgiro Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam: J Adres: J Postcode/plaats: J Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^500 VD Den Haag (postzegel niet nodig).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3