Mager akkoord op Europese top NU STERRENSHOW LOTEN KOPEN, VOLGENDE WFEKKANS 0PF125.000,-. Levensgenieter loopt minste kans op skiletsel BUSVANDALEN OP HET MATJE Bonnen )0R Mil joenenroof vanuit rolstoel Melkzuurbacteriën beschermen ratten tegen darmkanker MEEVALLER VAN TWEE MILJARD §1 DROGISTERIJ [central DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J'w Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aul.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. ,iH^P Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43permm. l0 Woensdag 4 december 1985, 77e jaargang no. 23366 Marcel van Dam en Gtlnther Wallraf in „Achter het nieuws" op Ned. I om 21.50 OpNed. II om 20.40 uur speel film „Bastille". Op Duitsland 1 om 23.00 uur show „Muzikszene '85". Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtempera tuur omstreeks 9 en middag- temperatuur ongeveer 11 gra den. Matige, aan de kust later krachtige, wind uit zuid tot zuidwest. Zon op: 08.31, onder: 16.30; hoog water Schev.: 08.22 en 20.40, laag water: 03.38 en 16.17. -Tweemannen, waarvan één in een rolstoel, hebben in Denemarken een geldtransport overvallen. Totale buit: achttien miljoen gulden. Hier een agent met de rolstoel. KOPENHAGEN Twee twintig miljoen gulden). Het man uit de rolstoel op en gaf mannen, van wie er een in een geld was afkomstig van een de geldloper een klap met een invalidenwagentje zat, hebben postagentschap in Herley on- ijzeren staaf. Ooggetuigen za- gisteren in de buurt van Ko- der de rook van de Deense gen de overvallers daarna penhagen een geldtransport hoofdstad. Op het moment dat vanuit een ondergrondse par- beroofd van zeventig miljoen een geldloper het postagent- keergarage in een auto weg- Jkronen (omgerekend ruim schap binnenkwam, sprong de vluchten. DEN HAAG Melkzuur bacteriën geven bescherming tegen stoffen die in de dikke darm kanker veroorzaken, zo blijkt uit een onderzoek met ratten van het voedingsinsti tuut van TNO in Zeist. De zogenaamde lactobacillen ko men voor in sommige soorten niet-gesteriliseerde yoghurt en reformprodukten. Nader onderzoek zal moeten aanto nen of de mens hetzelfde rea geert als de proefdieren. Kanker van de dikke darm en de endeldarm komt veel voor in de westerse wereld. Uiteindelijk sterven een op de 25 mensen eraan. Aange nomen wordt dat voedingsge woonten, zoals het eten van veel vlees en vet en weinig vezelstoffen, daaraan bijdra gen door de ongunstige in vloed die ze hebben op de sa menstelling van de darmflo ra, de in de darm levende bacteriën. Er is al aangetoond dat in Finland, waar de mensen veel gefermenteerde melk producten nuttigen, minder kanker van de dikke darm voorkomt dan in Denemar ken, waar men niet zo dol is op deze zuivelprodukten. Yoghurt, biogarde, karne melk en sommige reformpro dukten bieden ook goede re sultaten bij de behandeling van infecties van de maag en het darmkanaal en bij verla ging van de cholesterolspie gel. Prins Johan Friso afgekeurd voor militaire dienst DEN HAAG Prins Johan Friso, de op één na oudste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, is afgekeurd voor militarie dienst. Hij heeft een astmatische aandoe ning. Die weerhoudt hem er overigens niet van regelmatig aan sport te doen, met name golf. Johan Friso is zeventien jaar. Zijn 18-jarige broer Willem Alexander is enige maanden geleden in dienst gegaan bij de marine. Momenteel ligt hij in het Haagse Bronovo-ziekenhuis, waar hij is geopereerd aan zijn blindedarm. Volgens de behande lende artsen maakt de kroonprins het uit stekend en zal hij half december het jaar lijkse adelborsten-feest in Den Helder kun nen meemaken. Prins Johan Friso DEN HAAG Minister Ruding (Fi nanciën) kan rekenen op een forse meevaller van twee miljard gulden. Daardoor zal het financieringstekort van de overheid dit jaar al uitkomen op 7,5 procent. Deze doelstelling was in het regeerakkoord door het kabinet voor 1986 gesteld. In de begroting die het kabinet op Prinsjesdag indiende voor volgend jaar, werd het tekort nog geraamd op iets minder dan acht procent. Voor dit jaar was het op acht procent precies gezet. Helemaal definitief is de daling van het tekort nog niet. Ontwikkelin gen aan het einde van dit jaar kunnen er nog toe leiden dat de meevaller en kele honderden miljoenen lager uit komt. De flinke daling van het tekort tot nu toe is voor een belangrijk deel te danken aan de zuinigheid op de verschillende ministeries. Die hebben tot dusver veel minder geld uitgege ven dan zij mochten. Vorige week werd al bekend dat er 1,3 miljard gul den meer in de schatkist terecht kwam dan geraamd, omdat woning bouwverenigingen hun leningen bij de overheid (waar zij een hoge rente voor moesten betalen) vervroegd gin gen aflossen. (Van onze correspondent) LUXEMBURG De Europese staats- en re geringsleiders hebben gisteravond laat in Lu xemburg een akkoord bereikt over een uiterst beperkte herziening van het Verdrag van Rome, het verdrag waarop de Europese Gemeenschap is gebouwd. Maar een succes is de Europese topconferentie daarmee geenszins geworden. Het akkoord omvat slechts tien geringe verdrags wijzigingen. Bovendien hebben Denemarken, Groot-Brittannië, Italië en Griekenland aan on derdelen daarvan hun officiële goedkeuring onthouden. Toch zei de Luxemburgse premier Jacques Santer, die het beraad voorzat, dat hij er het volste vertrouwen in heeft dat de vier landen in de nabije toekomst hun re serves zullen laten varen. Hij vindt daarom, dat de top heeft geresulteerd in „een historische stap voor Euro pa". Ook premier Lubbers vond dat er resultaat was ge boekt „al zal er nog een ge weldige praktische inspan ning geleverd moeten wor den. Maar de taximeter be gint te lopen". Het ging in Luxemburg in de eerste plaats om het be reiken van een soepeler be sluitvormingsprocedure, om uitbreiding van de bevoegd heden van het Europees Parlement en om de toe komstige rol van de Ge meenschap op monetair ge- eind 1992 bied. Het vereenvoudigen Europese markt zal zijn, De premiers Lubbers, Gonzalez en Kohl in gesprek voor gadering van gisteren, die urenlang uitliep. i de besluitvorming dig om te bereiken, dat personen, goederen, diensten en kapitaal zich on volledige vrije belemmerd kunnen bewe gen. Over deze drie zaken zijn tij dens de topconferentie der- VERZET TEGEN BEPERKTE WIJZIGING EG-VERDRAG mate ernstige problemen ontstaan, als gevolg van de tegengestelde belangen van de EG-lidstaten, dat de com promis-oplossingen nog maar een flauwe afspiege ling zijn van de oorspronke lijke doelstellingen. Het door de Europese staats- en regeringsleiders bereikte akkoord is bovendien nog afgerond. Voor de „fi- nalisering" moeten de minis ters van buitenlandse zaken in een bijeenkomt op 16 en 17 december zorgen. Pre mier Lubbers hoopt dat de EG-regeringen de afgespro ken wijzigingen vervolgens rond de jaarwisseling zullen ondertekenen. Daarna zal de goedkeuring ervan door de nationale parlementen (twaalf in totaal, Spanje Portugal meegerekend) ker één tot twee jaar ver UTRECHT De levens genieter, het type dat drinkt, overgewicht heeft, niet aan sport doet, weinig slaapt en niet angstig han delt, blijkt op de winter sport het minste kans te lopen op skiletsel. Die conclusie kan worden ge trokken na bestudering van de curieuze uitkom sten van het eerste verslag van epidemiologisch on derzoek bij Nederlandse alpine-skiërs, die vandaag in Utrecht bekend zijn ge maakt. (ADVERTENTIE) MEUBELS VOOR HflLf GELD Oude Wetering - Ann Christian Art. meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor de helft van de prijs. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: Origineel leder kameelzadel van f 240,-- voor f 120,-; prachtige eiken secretaire van I 795,-- voor f 398,-; eiken t.v.-meubel met videomogelijkheid van f 538,-- voor t 269,--; 4 zware grenen stoelen met eethoektafel van 1.196,-- voor f 598,-; eiken wand, 2Vi deel, van t 2.475,- voor I 1.238,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdagavond koopavond. Drs. Lex Bouter en prof. dr. Paul Knipschild van de Rijks universiteit Limburg hielden een steekproef onder 550 skiërs die het afgelopen sei zoen ernstig letsel opliepen en 568 die gespaard bleven. Hun conclusie: Niet-drinkers tij dens een wintersportvakantie hebben twee keer zo veel kans op skiletsel als zij die wel alco hol tot zich nemen. Liefst 85 procent van de Nederlandse skiërs geniet een goede nacht rust in het hotel, maar bij de genen die minder lang en minder goed slapen is een kans op een ongeval maar de helft. De meeste ongelukken gebeuren op de vierde of vijf de dag, tussen twee en vier uur en op een gemakkelijk traject bij een matige snelheid. Van de in totaal 900.000 skiën- de Nederlanders kreeg vijf procent een ongeval, vooral mensen onder de twintig en boven de veertig jaar. Opval lend is dat sporters geen ver laagd risico hebben. Sterker nog, ming-up doen blijken twee keer zo vaak skiletsel op te lo pen als vrouwen met een kou de start. Skiërs met een laag lichaamsgewicht leiden weer een riskanter leven dan hun zware broeders en zusters. Zwaar gewonde bij ongeval op Rijksstraatweg Dit wrak is alles wat er overbleef van de auto, waarmee een 28- zaak van de weg, reed het talud op, miste de bomen, botste te- jarige man uit Rijnsburg vannacht rond één uur tegen het hek gen het hek en belandde uiteindelijk in twee stukken op de Rijks van de Ursula Kliniek aan de Rijksstraatweg in Wassenaar op- straatweg. Een deel van de wagen lag zo'n 30 meter verder. Over botste. De man is in kritieke toestand met diverse inwendige let- de juiste toedracht van het ongeluk is nog weinig bekend, de po sels opgenomen in het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag. Ter litie zoekt daarom getuigen: tel. 01751-19244, toestel 227. hoogte van de Eikenlaan raakte de auto door onbekende oor- (ADVERTENTIE) ÊÊÈr.-JK&- TOLGENDE WEEK WOENSDAG is Willem Ruis weer op de TV Speel mee! Loten koopt u voor J f2,50 bij alle postkantoren, Centra verskruideniers, C-1000 voordeelmarkten en de meeste D.A. drogisten. Daar is uw kans op f 125.000,- te koop. De Sterrenshow gaat mensen een kans geven. flBJ verskruidenier AMSTERDAM Een matje van dun ijzerdraad onder de stoelzitting is één van de nieuwste wapens in de strijd tegen vandalisme in het open baar vervoer. Initiatiefnemer van dit proefsysteem is de af deling Leimuiden van de bus maatschappij Centraal Neder land. Zodra iemand met een ijzeren voorwerp vernielingen aan de stoel wil aanrichten, wordt de chauffeur gewaarschuwd door middel van een rood lampje dat gaat branden als gevolg van het contact met het ijzer werk. De busbestuurder grijpt niet in, maar registreert wel de lokatie en het tijdstip waar op het rode lichtje aangaat. Na een bepaalde periode wordt bekeken op welke plaats langs de route de meeste verniel- zuchtigen in de bus zitten. In dien dat bijvoorbeeld bij een school is, wordt vervolgens een bezoek aan de betreffende onderwijsinstelling" gebracht. Centraal Nederland start op de lijn Utrecht-Arnhem ook een proef met video. Op het video scherm krijgen de passagiers route-informatie, toeristische tips en reclamefilmpjes te zien. Verenigd Streekvervoer West- Nederland in Den Haag gaat de haalbaarheid bestuderen van roulerende displays in hun bussen. De HTM heeft dat systeem al ingevoerd. Adver teerders moeten de kosten gaan dekken. Vervoermaat schappij NZH te Leiden wacht een eigen proef in Haarlem af, waar bussen zijn uitgerust met een kastje met enveloppen die informatie bevatten. MEDEDELING AAN ONZE ABONNEES Op donderdag 5 DECEMBER zullen onze kan toren om 16.00 UUR GESLOTEN zijn. Directie Sijthoff Pers Automobilisten, die te veel haast maken op wegen waar de politie dat een beetje redelijk kan controleren, komen zo af en toe inde krant. Het gaat dan vaak om een soort scorelijstje. Zo in de trant van: deze keer is iemand op deze of gene laan betrapt, die niet minder dan 110 kilometer per uur wist te halen. Resultaat natuurlijk: een bon. In het Franse snelheidsmaniak aangehouden, die nota bene 266 kilometer per uur wist te halen, waar 130 kilometer het maximum is. Ondanks het smoesje: „Ik moest wel om een vrachtauto te kunnen passeren" was het resultaat ook hier een bon. Over bonnen gesproken- die van de Leidse Courant hieronder kan u eigenlijk ook niet ontgaan. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend envelop zonder postzegel opsturen naar rant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een veraxk J mïrfieidM Gouoont

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1