Ceidae Sou/temt Verontreinigingsheffing blijft flink stijgen STAD OMGEVING 1 I.1: Gemeentearchief ingrijpend verbouwd Spanning als kleur in dansende expressie ALLER LEI(DS) Arbeidsbureau wil meer geld voor Leiden Noord WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 PAGINA 11 Vernielingen ij radiopiraat tr EIDEN In een pand aan het trechts Jaagpad zijn gisteren grote rnielingen aangericht. Het gaat om itzelfde pand waar gisteren de Radio introle Dienst een illegale zender uit lucht haalde. Men kwam de woning door een deur in te trappen. De ihade in het huis loopt in de duizen- >n guldens. De kleurentelevisie werd trnield, planten en lampen werden ingegooid, de inhoud van kasten werd de grond gegooid, schilderijen van ïuren getrokken en ook meubels oesten er aan geloven. De politie zegt et precies te weten waar de vernie- igen uit voortkomen. Vermoedelijk aat het om een ruzie tussen verschil- nde radiopiraten. Drie zenders uit de lucht gehaald LEIDEN De politie heeft gisteren in samen werking met de Radio Controle Dienst drie ille gale radiozenders uit de lucht gehaald. In een pand aan de Marnixstraat werd radio Blue Sky opgerold. Tegen de 24-jarige bewoner van het pand, die zei de eigenaar van de appa ratuur te zijn, werd proces verbaal opgemaakt. Bij een inval in een woning aan het Utrechts Jaagpad werd radio Entertainer aangetroffen. In dit geval kreeg een 20-jarige Leidenaar een proces verbaal. In een pand aan het Lintgras in de Merenwijk werd een naamloze zender uit de lucht gehaald. Hier werd tegen een 17-jarige Leidenaar proces verbaal opgemaakt. In alle drie de gevallen trad de politie op na klachten van omwonenden over storing van hun radio of televisie. De illegale zenders en toebehoren werden door de politie en de Radio Controle Dienst in beslag genomen. Live jazzmuziek in 53 kroegen LEIDEN Aan de kroegentocht tij dens de Leidse Jazzweek nemen woensdag 15 januari 53 etablissementen deel. In elke kroeg zal een orkest op treden en langs de cafés rijden speciale NZH-borrelbussen door de stad. Centraal in de komende jazzweek staat een jazz-marathon in het Waaggebouw, die begint op zondag 12 en duurt tot vrijdag 17 januari. Dit concert wordt verzorgd door het Leids Studenten Jazz Gezelschap met tal van sessiemuzikan ten. De voorverkoop voor het Key Town Festival op zaterdag 18 ianuari in de Stadsgehoorzaal is inmiddels van start gegaan. De kaarten ƒ35 gaan volgens de organisatie grif van de hand. MOKER benoemt hoofdredacteur LEIDEN MOKER (Media Overleg van Kerken in Rijnland) heeft N. Versluis tot hoofdredacteur benoemd. Versluis was twaalf jaar redacteur van het weekblad ,,De Bazuin" en is thans hoofd van het Katholiek Lectuurcentrum bij de Vereni ging van Openbare Bibliotheken. MOKER werd eind 1984 opgericht met als doel ei gen uitzendingen via kabel en ether te verzorgen. Tot dusver hebben dertig paro chies en kerkraden zich als deelnemer bij MOKER aangemeld. Volgens de huidige plannen zal MOKER volgend voorjaar met uitzendingen via Omroep Rijnland beginnnen. Het gaat om uitzendingen van een half uur per week, die worden gevuld met onder meer plaatselijk kerkelijk Bewoners Doelengracht eisen schadevergoeding LEIDEN/DEN HAAG Acht bewoners van de Doelengracht eisen, dat de ge meente de waardevermindering van hun pand vergoed. De waarde zou zijn afgeno men door de bouw van 58 woningen op het Doelenterrein. Volgens één bewoner gaat het alleen al bij zijn pand om 40.000 gulden. Dat bleek gisterochtend tijdens een zitting van de afdeling Rechtsspraak van de Raad van State. De bewoners heb ben zich in het verleden heftig verzet te gen de bebouwing van het terrein, wat ook de nodige beroering binnen politiek Leiden gaf. De bewoners waren het niet eens met een plotselinge verandering van het bestemmingsplan waardoor een hoger gebouw neergezet kon worden dan oor spronkelijk de bedoeling was. Door de hoogte van het complex woningen zou met name de lichtinval in hun woningen een stuk kleiner worden met de waarde vermindering als gevolg. De Raad van State boog zich gisteren over de bouwver gunning die de gemeente heeft afgegeven voor de inmiddels allang voltooide 58 hui zen. Een woordvoerder van de gemeente sluit niet uit, dat de Raad van State de bouwvergunning vernietigt, omdat de ge meente een aantal formele procedurefou ten heeft gemaakt. Mocht dat het geval zijn dan zal daarna een juridische strijd losbarsten over de hoogte van de schade vergoeding. De gemeente moet dan overi gens een nieuwe bouwvergunning voor de omstreden woningen afgeven en tegen die vergunning kan dan ook weer bezwaar worden gemaakt. De Raad van State doet 14 januari uitspraak. JAARLIJKSE VERHOGINGEN MET MINSTENS 5 PROCENT LEIDEN De veront reinigingsheffing van het Hoogheemraadschap Rijnland zal ook de ko mende jaren flink wor den verhoogd. Er dient rekening te worden ge houden met stijgingen van minstens 5 procent per jaar. Dat laat het Hoogheemraadschap Rijnland weten in de be groting over 1986. Het hoogheemraadschap be sloot in oktober al de veront reinigingsheffing voor 1986 met 4,9 procent te verhogen. Een verhoging met een hoger percentage dan de inflatie dit jaar ruim 1 procent is volgens het hoogheemraad schap nodig om de stijgende kosten van het reinigen van het afvalwater te dekken. Met de verhoging van 4,9 procent komt de heffing vol gend jaar op 59,80 per ver vuilingseenheid. Huishou dens die uit één persoon be staan, worden voor één ver vuilingseenheid aangeslagen en huishoudens die uit meer personen bestaan moeten drie 'vervuilingseensheden ;in 1986 dus 179,40) opbren gen. Vanuit de Leidse gemeente raad is in het verleden gepro testeerd tegen verhogingen van de verontreinigingshef fing met een hoger percenta ge dan de inflatie met name de SP wees daarop maar volgens het Hoogheem raadschap Rijnland nood zaakt bescherming van het milieu dergelijke stijgingen. Hoe groot de stijging van de verontreinigingsheffing de komende jaren precies zal zijn, hangt af van het tempo waarin het hoogheemraad schap zijn investeringsplan nen zal kunnen uitvoeren. Rijnland wil de komende ja ren vele tientallen miljoenen guldens investeren in uitbrei ding en verbetering van on der meer de waterzuiverings installaties. Daartoe heeft men een plan opgesteld dat tot 1994 loopt. Alleen al in 1986 denkt het hoogheem raadschap ruim 23 miljoen gulden te investeren. Het hoogheemraadschap heeft in 1984 voor dit jaar en voor volgend jaar een aantal bezuinigingen doorgevoerd om de verontreinigingshef fing niet verder te hoeven verhogen dan de genoemde 4,9 procent. Het aantal perso neelsleden daalt met 3,5 pro cent. Het hoogheemraad schap denkt per 1 januari 1986 aan 484 personen werk te bieden. Als gevolg van de arbeidstijdverkorting heeft het personeel van het hoog heemraadschap één maal in de twee weken volgens een rooster op vrijdagmiddag vrij. Nieuw personeel wordt op basis van een 36-urige werk week aangenomen en voor jongeren is dat 32 uur. De algemene omslag van het hoogheemraadschap daalt ten opzichte van 1985 met twee gulden en komt daarmee op 50 gulden per hectare. De Verenigde Vergadering van het hoogheemraadschap buigt zich woensdag 11 de cember over de begroting Nieuwe dienstfietsen voor politie Alle personeelsleden van de Leidse politie krijgen een nieuwe fiets. De oude oerdegelijke zwarte dienstrossen worden vervangen door snelle, sportieve, grijze fietsen. Het is de Gazelle Sport Pri meur, die na een diepgaand onderzoek als meest favoriete fiets tevoorschijn kwam. De nieuwe rijwielen passen in het gehele vernieuwingsproces van de Leidse Hermandad. Zo werden dit voor jaar de agenten in een nieuw modern kostuum gestoken, nu zijn er dan de nieuwe fietsen en vol gend jaar voorjaar wordt het nieuwe politiebureau in gebruik genomen. De oude karretjes, die werden gehuurd en ook in onderhoud waren bij de firma Walenkamp, gaan weer naar deze hande laar terug. Een enkel exemplaar kan door een eraan verknochte agent worden gekocht. De nieuwe fietsen worden nu gekocht en door de agenten zelf onderhouden. Voor de order van 222 rijwielen konden handelaren en bedrijven inschrijven. De politie koos voor fietsenfirma Huisman omdat deze met de voordeligste aanbieding kwam. Jure auto gestolen JEIDEN Bij een autodealer ün de Hoge Rijndijk is giste- 'en een auto met een waarde fan 50.000 gulden gestolen. De jog bijna nieuwe auto had pas ijfduizend kilometer gereden n stond voor de garage gepar eerd. nbraak in woning ■EIDEN Bij een inbraak in en woning aan de Lammen- ühansweg is voor enkele dui- enden guldens aan goederen estolen. De dieven sloegen in nacht van dinsdag op roensdag hun slag en gingen vandoor met gouden en zil- ren sieraden en 500 gulden, len kwam het pand binnen ')or een keukendeur open te •eken. OOK WEER RUIMTE VOOR TENTOONSTELLINGEN LEIDEN De panden Vliet 41-45 van het Leids Gemeentearchief zijn ing rijpend verbouwd. In de gerestaureerde panden is ook een nieuwe expositie ruimte gecreëerd, waar vanaf vrijdag 13 december de tentoonstelling ,,Van elders gekomen, 1585- 1685-1985" wordt gehou den. Wethouder F.J Kuij- ers van maatschappelijke aangelegenheden, volks gezondheid en cultuur, zal de verbouwde panden aan de Vliet vrijdagmiddag of ficieel openen. De panden aan de Vliet moes ten verbouwd worden, nadat in 1983 eert zich snel voort woekerende zwam in de tus senmuren werd ontdekt. Het restauratieatelier en de werk ruimte van de fotograaf moes ten naar elders verhuizen en er bestond geen andere moge lijkheid dan intrek te nemen in de bestaande expositieruim te aan de Boisotkade. Door de verbouwing van deze „Vliet- panden" is nu een nieuwe ruimte ontstaan waar tentoon stellingen van het rijke mate-' riaal uit het archief, gehouden kunnen worden. Ook kunnen in de nieuwe ruimtes werk groepen, cursussen, vergade ringen en lezingen worden ge houden. Verder is er het werkvertrek van ondergebracht. Behalve een permanente ten toonstelling over de Pilgrim Fathers, start vrijdag ook de tentoonstelling „Van elders ge komen 1585-1685-1985". Een deel van de tentoonstelling is gewijd aan de val van Antwer pen in 1585, dat de aanleiding vormde voor de emigratie van velen uit de zuidelijke Neder landen naar het noorden en dan vooral naar Leiden. In 1685 werd het Edict van Nan tes opgeheven en daardoor kwamen weer veel Franse Hugenoten in Leiden terecht. Ook wordt op de tentoonstel ling aandacht besteed aan de vele andere vluchtelingen die zich in de loop der tijd in Lei den vestigden, zoals Duitsers en de Engelse Pilgrim Fathers. De tentoonstelling wordt afge rond met een onderwerp over de Belgische vluchtelingen, die tijdens de Eerste Wereldoorlog naar Nederland vluchtten en de toestroom van gastarbeiders uit landen als Marokko en Turkije. LEIDEN Hij werd ge ïnspireerd door de mime van Etienne Decroux en de moderne danstechniek van Martha Graham. Hij werkte met Harvey Grossman en „The Play er's Theatre of New Eng land". De laatste vier jaar houdt hij zich naast zijn dans- en theater-activitei ten vooral bezig met les geven. Zijn naam is Faus- to Baraldi en hij werd 29 jaar geleden op Sicilië ge boren. Vanaf zijn acht tiende jaar leeft hij voor de dans. In de loop der tijd heeft hij een zeer per soonlijke visie op „de dans" gekregen. Zo ziet hij het lichaam als een architectonisch geheel en de finieert hij de spanning, die door een bepaalde houding tussen de lichaamsdelen ont staat, met een kleur. Fausto Baraldi is sinds kort de artis tiek leider van „The Travel ling Performace School". Met deze „school" wil hij de we reld gaan rondreizen en zijn eerste standplaats wordt Lei den. Hij hoopt dat een enkele enthousiaste leerling zich uit eindelijk bij het gezelschap zal aansluiten, zodat na verloop tijd een bont geheel van verschillende culturen kan ontstaan. De lessen van Fausto Baraldi zijn van januari tot en met mei in een lokaal van de Kaasmarktschool te volgen. Om mensen alvast kennis te laten maken met de dansvisie van Fausto, geeft hij vandaag en vrijdag 6 december van i uur informatie tot acht uur een proefles in een lokaal van de Kaasmarktschool. Op zater dag 7 december kan men van 'drie tot vijf uur informatie krijgen en is de proefles van vijf tot zes uur. Dat Fausto Baraldi, die momenteel in Antwerpen woont, zijn eerste work-shop perf ormance- danslessen in Leiden houdt, komt omdat hij daar al eerder eert workshop heeft gehou den, die erg veel succes had. De lessen worden in de En gelse taal gegeven en kosten 170 gulden per maand. Thema „Ik geef mijn workshops al tijd een thema. De taal van het lichaam vertelt altijd wel iets, of je dat nu wilt of niet, maar als je iets specifieks wilt uitdrukken, moet je ook iets specifieks in je hoofd hebben om uit te kunnen drukken. Daarom vind ik het werken met een thema of aan de hand van een verhaal veel beter. Alleen een oefening heeft geen betekenis. Wel kunnen oefeningen nodig zijn om het idee of het beeld dat je wilt laten zien, goed duidelijk te maken, te perfectioneren. Het aardige is, dat ieder mens een thema of verhaal op geheel eigen wijze uitdrukt. Ieder mens is tenslotte uniek en zal zich ook uniek gedragen. Het is zonde om dat niet in de dans te gebruiken". De lessen, die Fausto in Lei den zal geven, gaan uit van het verhaal „The sky in a room". Hij wil nog niet ver tellen wat het verhaal precies behelst, maar in de openbare lessen op 4, 6 en 7 december zal hij er vast iets over vertel- „Als je naar de architectuur in bepaalde periodes kijkt, roept dat een gevoel bij je op. Het één kan je blij maken, terwijl het ander je eerder treurig of somber maakt. Het uiterlijk, de houding van zo'n gebouw veroorzaakt dus een gevoel. Zo zie ik het ook met het lichaam. Een bepaalde houding kan iemand blij of somber maken. Het lichaam is net als een gebouw, één ge heel, waarbij alle onderdelen noodzakelijk zijn en ook een functie hebben. Wil je iets uit drukken dan telt het hele li chaam", aldus de danser. BARALDI MET WORKSHOP IN KAASMARKT SCHOOL Fausto Baraldi praat enthou siast. Hij heeft chocolade mee gebracht en eet er aan één stuk door van. Hij lacht veel en ondersteunt zijn verhaal met drukke gebaren. Het En gels dat hij spreekt is goed te volgen. Hij heeft zich de taal eigen gemaakt tijdens de vijf jaar waarin hij met Ameri kaanse dansgezelschappen op tournee was. Kleuren „In de schilderkunst, maar ook in de architectuur, kun nen kleureneen bepaalde spanning oproepen. Vooral Van Gogh wist met zijn kleurgebruik heel sterk span ningen te creeëren. In de dans en pantomime wordt natuur lijk heel sterk met spannin gen gewerkt. Als je op één been staat zit het vooral in dat ene been. Ik ontdekte dat die spanningen andere „kleuren" hadden. Geen echte kleuren natuurlijk, maar het is mijn woord voor, zeg maar, span ningsverschillen in het li chaam. Die twee dingen sa men: de architectuur van het lichaam en de kleuren van het lichaam noem ik „II Cor- po Necessitato". Dit moet echt in het Italiaans, omdat het in het Engels niet goed uit te drukken is. Vrij vertaald zou je het „het nodige in het li chaam" kunnen noemen. Het lichaam is nodig als één ge heel en elk deel van het li chaam heeft het nodig zich uit te drukken. Deze theorie heb ik helemaal uitgewerkt en vormt de basis van mijn les sen, die in de relatie bewe gingmuziek, bewegingtaal en beweging—decor tot uiting moet komen", aldus Fausto Barladi. SYLVIA VAN LEEUWEN Sterrewacht De Sterrewacht aan de Ster- rewachtlaan houdt 6, 7, 8, 13, 14 en 15 december sterren- kijkbijeenkomsten waarbij met name aandacht wordt besteed aan de komeet van Halley. De Sterrewacht is op genoemde avonden van ze- open. Vrouwenhuis Het Vrouwenhuis aan de Hooigracht houdt zaterdaga vond 7 december vanaf tien uur een swingavond. Pedicure In het Elisabeth Gasthuishot aan de Caeciliastraat 16 wordt elke dinsdagmorgen een pedicurespreekuur ge houden voor ouderen vanat 55 jaar. Een en ander is geor ganiseerd door de Stichting Dienstencentrum voor Be- jaardenwerk. Nadere inlich tingen zijn telefonisch ver- 071-220286. i tot elf l Sinterklaas Het comité Leiden tegen fascisme" draait donderdag avond 12 december de film We doen het voor onze kin deren" in het Leids Volks huis aan de Apothekersdijk 33. De film is gemaakt door een collectief zwarte filmers, dat zijn visie geeft op het Sinterklaasfeest. De film be gint om acht uur. LEIDEN Net zoals dat dit jaar het geval was, moet Leiden ook de ko mende jaren 1,5 miljoen gulden krijgen voor een aantal projecten in de Leidse wijken, waar de problemen het grootst zijn. Vast staat dat Leiden jaarlijks 1 miljoen gulden krijgt, maar nog onduidelijk is of het mi nisterie van sociale zaken ook voor de komende jaren zal toe stemmen in een aanvulling tot 1,5 miljoen. Dat zei arbeidsbu reau-directeur C. Tibbe gister middag bij de officiële onder tekening van een overeen komst tussen de gemeente en het arbeidsbureau. In die over eenkomst een uitvloeisel van het zogenaamde „aan- dachtsgebiedenbeleid" wordt geregeld dat Leiden 1,5 miljoen gulden mag besteden aan een aantal projecten in Groenoord, Noorderkwartier, de Kooi en Slaaghwijk. De 1,5 miljoen wordt gebruikt voor de renovatie van het interna tionaal kinderdagverblijf Sindbad. Verder wordt onder meer geld gestoken in het op knappen van flats in de Me renwijk. Wethouder Hi van Dongen wees er gistermiddag op dat nog niet precies duidelijk is, wat voor soort projecten de komende jaren nu wel via deze regeling betaald mogen worden en welke niet. Zij deed een beroep op het ministerie van sociale zaken daar meer duidelijkheid over te verschaf fen. Leiden wil op deze ma nier onder meer welzijnsvoor zieningen voor buitenlanders verbeteren. Aanrander slaat op de vlucht LEIDEN Zonder zich maar een ogenblik te bedenken, zet te een 20-jarige Leidse in de nacht van maandag op dinsdag de achtervolging in op een fietser die haar had geprobeerd aan te randen. De vrouw liep omstreeks half drie op de Lam mermarkt toen de fietser- haar in het voorbijrijden betastte. De vrouw rende de fietser onmiddellijk achterna maar kreeg hem niet meer te pakken. Pols gebroken LEIDEN Een 39-jarige inwoner van Warmond heeft giste ren een pols gebroken en liep een zwaar gekneusd been op toen hij op de Schipholweg door een auto werd aangereden. De man reed op zijn bromfiets op het fietspad langs de Schipholweg en kreeg geen voorrang van een auto die het parkeerterrein van het postkantoor afreed.JDe auto werd be stuurd door een 37-jarige inwoonster

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11