J)e eerste zorg moet voor de kinderen zijn99 SEgypte vraagt Malta li tie vering van kaper „Zware jongens" geen leden Bende van Nijvel Zuid-Afrika dreigt Zimbabwe met inval AANHOUDINGEN IN GENT LEVEREN NIETS OP WERREDESHOMMES TWINTIG JAAR IN NEDERLAND: Britten en Duitsers doen mee met SDI Gorbatsjov valt uit naar VS JITENLAND CcidócSommvt DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 komem den irte Pii et ondi it zal g èn verbet jiinbow Warrior krijgt volle begrafenis JNGTON De internétionale mi- jrganisatie Greenpeace heeft aange- igd dat haar voormalige vlaggesehip nbow Warrior eerder dit jaar het Iwit van een aanslag door leden van iFranse geheime dienst voor de rdkust van Nieuw-Zeelano tot zinken worden gebracht. Voor de lokatie is )zen op aandrang van de oorspronke- bewoners van Nieuw-Zeeland, de Van eerdere plannen om het i te vormen tot een onderwater- mment werd afgezien, omdat Moari's gezegd dat de daarvoor uitgeko- plek zou indruisen tegen de plaatselij- tradities. Volgens Greenpeace zal de ibow Warrior nu een „eervolle begra- s" krijgen. Bewoners van Bhopal herdenken giframp BHOPAL Honderden de Indiase stad Bhopal hebben gisteren gedemonstreerd tegen de naar hun me ning ontoereikende hulpmaatregelen, qa de gifgasramp in de fabriek van Union Carbide die de stad bijna een jaar geleden trof. De betogingen mar keren het begin van een protestweek ter herdenking van de grootste indus triële ramp in de geschiedenis, waarbij 2.500 personen om het leven kwamen. Een Amerikaanse rechter heeft inge stemd met een plan van Union Carbide om via het Rode Kruis vijf miljoen dol lar (vijftien miljoen gulden) te verdelen onder de nog in leven zijnde slachtof fers in Bhopal. Meisje schiet vriendjes en zichzelf dood SPAN A WAY Een veertienjarig meisje heeft in de Amerikaanse staat Washington haar ex-vriendje en een van zijn vrienden doodgeschoten, waarna zij ook zichzelf van het leven beroofde. Het meisje was kwaad omdat haar vriendje hun verkering had uitge maakt. Zij wachtte de jongen op voor de sportzaal van hun school en schoot hem (14) en een andere jongen (15) neer. Het meisje vluchtte, maar keerde later terug naar school. Toen leraren probeerden haar ertoe te bewegen haar geweer af te geven, schoot zij ook zich zelf door het hoofd. Familie Klinghoffer eist schadevergoeding NEW YORK Advocaten van de fa milie van de Amerikaan Leon Kling hoffer hebben rechtszaken aanhangig gemaakt tegen onder meer de PLO en de eigenaren van de Achille Lauro. De familie eist van hen een schade vergoeding van in totaal 1.5 miljard dollar. Klinghoffer werd tijdens de kaping van het Italiaanse cruise-schip Achille Lauro door j^e Palestijnse ka pers vermoord en overboord gegooid. De eigenaren van de Achille Lauro zijn volgens de advocaten in gebreke gebleven bij de bescherming van de passagiers. De PLO is via haar finan cieel beheerder in de Verenigde Sta ten van de aanklacht op de hoogte ge bracht. Veiligheid inlichtingen diensten VS opgevoerd WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie Weinberger heeft strengere vei ligheidsmaatregelen aangekondigd bij de Amerikaanse inlichtingendiensten. De maat regelen hebben betrekking op de 60.000 amb tenaren in zowel de burger- als de militaire sector die toegang hebben tot geheim materi aal. Volgens de „Los Angeles Times" valt ook het uiterst geheime Nationale Veiligheidsbu reau (NSA) onder de richtlijnen van Wein berger. Een medewerker van de NSA, Pel- ton, werd vorige week gearresteerd op be schuldiging van spionage voor de Sovjet- Unie. De maatregel is de eerste officiële reac tie van de Amerikaanse autoriteiten op de reeks spionage-affaires van de afgelopen we ken. Pelton was de 14e spion die dit jaar in de VS werd aangehouden. Slang dwingt vliegtuig tot landen JAKARTA Een slang van ongeveer een meter lengte, die uit de vrachtruimte van een lijnvliegtuig was gekropen en zich rond de benen van de gezagvoerder had geslin gerd, heeft een Indonesisch vliegtuig tot landen gedwongen. Het vliegtuig van de nationale maatschappij Garuda was twaalf minuten op weg van Ujungpandang op Java naar Ambon op de Molukken, toen de gezagvoerder de slang om zijn benen voel de kruipen. Na de landing werd het reptiel gevangen door te hulp geroepen grondper soneel. Het dier was ontsnapt uit een een krat met reptielen, die op een eerdere vrachtvlucht met het toestel was meege stuurd. AIRO Egypt? heeft alta officieel gtvraagd 1 enige nog in le\en zijn- kaper vai de being 737 van Egyptair it te leveren, zodrt hij in feypte terecht kar staan. )e 20-jarige kaper die in \et bezit is van eei Tune- fec/j paspoort op naam 16-ja-jn Omar Marzuki raakte arok-yaar gewond tijlens de d hadfstorming van let ver- ange-Jersvliegtuig dotr Egyp- ?r toe: tische commando's, afge lopen zondag. Hij bevindt zich momenteel in een ziekenhuis in La Valetta en is nog niet verhoord. De ge wonde kaper zou de leider zijn geweest van de groep, waar van de overige vier leden bij de bestorming om het leven kwamen. De woordvoerder van de regering van Malta, Paul Mifsud, liet eerder deze week weten dat de kaper op Malta terecht moet staan. Uit onderzoek van de wrak stukken van het toestel en sec tie op de doden is gebleken, dat de meesten van de 59 slachtoffers zijn omgekomen in de rook en de vlammen. Zo als bekend vloog het toestel in brand, nadat de kapers hand granaten hadden laten ont ploffen. Drie mensen zouden door kogels zijn omgekomen. Eerder hadden overlevenden van de ramp verklaard dat tal rijke passagiers werden ge dood toen de Egyptische com mando's „in het wilde weg BRUSSEL Even heb ben de Belgische autori teiten gedacht mensen van de Bende van Nijvel te hebben gearresteerd. Gisteren is echter geble ken dat er wel misdadi gers gepakt zijn, maar niet de bende, die berucht is geworden door overvallen op warenhuizen, waarbij klanten en personeel koelbloedig om het leven werden gebracht. Rijkswacht en de politie in Gent rukten dinsdag na een telefoontje direct uit, omsin gelden een leegstaand pand in Gent en arresteerden drie en een vrouw. Twee vuurden met een riot gun (het beruchte wapen waarvan de Bende van Nijvel zich ook bedient) en een .22 long rifle. In het lege gebouw trof de po litie ook drie auto's aan. waar onder een zwarte Golf GTI, het type wagen waarvan ook de bende zich bij voorkeur be dient. In die wagen vond men nog een machinepistool met opklapbare kolf. Al snel ging het gerucht dat rijkswacht en politie eindelijk leden van de beruchte bende te pakken hadden. Gisteren echter deelde een woordvoerder van het gerecht in Gent mee, dat er wel wat „zware jongens" gearresteerd zijn, maar dat het onwaar schijnlijk is dat het om leden van de Bende van Nijvel gaat. De vrouw is inmiddels op vrije voeten gesteld. De mannen, die worden beschuldigd van verboden wapenbezit (het ma chinepistool is in België een verboden wapen; long rifle en riot-gun mogen vrij worden verkocht), blijven in de cel. De verdachten hebben verklaard de wapens pas te hebben ge kocht en er voor hun plezier mee aan het oefenen waren. Verder is er beroering ont staan over berichten dat een tipgever van de politie onder vreemde omstandigheden om het leven zou zijn gekomen. Het gaat om een 52-jarige man die de justitie ervan op de hoogte zou hebben gebracht dat hij belangrijke informatie over de bende kon leveren. De man kwam op 21 november bij een auto-ongeval om. Ook deze berichten werden giste ren officieel tegengesproken. De man zou nooit inlichtingen over de bende hebben ver strekt. Populair In een warenhuis in Peking toont een verkoopster het grootse ver koopsucces van deze tijd: een ka lender voor 1986 met foto's van filmsterren uit vooral de jaren vijftig en zestig. Op de voorpagina staat een foto van Eli zabeth Taylor. De door de staat ge controleerde me dia hebben de nieuwste rage be kritiseerd. Rechtse Franse vakbond krijgt subsidie uit VS PARIJS Force Ouvriè- re (FO), een gematig d-rechtse vakbond in Frankrijk die naar eigen zeggen een miljoen leden telt, krijgt al sinds haar oprichting in 1947 geldelij ke steun uit de Verenigde Staten. Jarenlang trad de overkoepelende vakcen trale AFL-CIO als „dona teur" op. Maar het linkse dagblad „Libération" schreef vandaag dat FO sinds twee jaar subsidie ontvangt uit een speciaal fonds dat in 1983 gesticht is op instigatie van presi dent Reagan en dat tot doel heeft het communis me te bestrijden in „lan den waar de democratie nog zwak is". In 1984 kreeg Force Ouvrière ruim twee miljoen gulden van de Amerikaanse stich ting. De voorzitter heeft de donatie bevestigd. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering zal troepen naar Zimbabwe stu ren, als de regering in Harare' niet voorkomt dat guerrilla strijders haar grondgebied ge bruiken als uitvalsbasis voor gewelddaden tegen Zuid-Afri ka. De waarschuwing werd geuit, nadat de afgelopen dagen aan de grens tussen Zuid-Afrika en Zimbabwe vier landmijnen ontploften. Daarbij werden vier Zuidafrikaanse militairen en een landarbeider gewond. Vanmorgen is in het betrok ken gebied een vijfde landmijn ontploft. Volgens de Zuidafri kaanse minister van buiten landse zaken, Roelof Botha, leidden de sporen van de guer rillastrijders, die ervan ver dacht worden de mijnen te hebben gelegd, naar Zimbab we. Als Zimbabwe niets doet „zullen de Zuidafrikaanse veiligheidstroepen geen ande re keus hebben dan zelf de sporen te volgen", aldus Botha. Overigens zou Zimbabwe Zuid-Afrika inmiddels de ver zekering hebben gegeven dat haar grondgebied niet ge bruikt zal worden voor het plannen en uitvoeren van ge welddaden tegen Zuid-Afrika. ;ekre-| elligi t va ouders ;n het envoi -L en hetf ?n hadr ,as het#EN HAAG Terwijl at hetiatte sneeuw in 4e Haag- /an dep Pr. Mariest*aat de heeftnensen van d? straat nheid joudt, praat Rob Dessau- n £er"fagie in het sobere pand naakt1Ummer 6A OVer kinde" 'ten. Kinderen in nood or een pel te verstam, want :ei datbessauvagie is directeur t voor|an de stichting Terre jisartsjes Hommes. Het is deze ?edei-n^eek twintig jaar geleden aarne-fat in ons lan(* het idee ij ver-foor een hulpverlenings- sychi-hstantie speciaal gericht ok ad-kp kinderen werd over- n. eenLnomen vanuit Zwitser- nieuw[an<X e ver-|n dat land gaf Edmund Kai- i doorier de aanzet tol Terre des uurdepommes na het lezen van het tfoevefelijknamige bode van de gege-franse schrijver Saint-Exupé- opge-fy- De inhoud van diens ver- ervol-kaal kwam er kortweg op natie-feer, dat een mers pas mens AZU).S wanneer hij ook verant- ustitiepoordelijk wil zin voor de J wei-(nede-mens. Terre des Hom mes maakt dan ook geen on derscheid in ras, geloof of po litiek kleur van projecten of Dessauvagie: „Na de oprich tingsvergadering en de daar op volgende grote „bedelpar tij" was de eerste actie „Een luchtbrug voor het Leven", bedoeld voor de slachtoffer tjes van de oorlog in Vietnam. De zorg voor kinderen is im mers onze belangrijkste doel stelling. Zo worden jaarlijks kinderen uit de hele wereld naar Nederland gehaald voor medische behandelingen, die in het land van herkomst niet kunnen worden uitgevoerd. Maar ter plaatse kunnen we weeshuisjes inrichten, zieken huizen, scholen en werkplaat- Adoptie Terre des Hommes Nederland heeft ook een aantal jaren ini- dviduele adoptieprojecten ge had. Dat houdt in dat mensen een kind in een ontwikke lingsland financieel adopte ren. Sinds een jaar of vijf ge leden is men met de van deze projecten gestopt. Dessauvagie legt uit waarom: „Het is gebeurd dat een hut in brand werd gestoken uit ja loezie, omdat daar een kind woonde dat was geadopteerd. Maar ook kwamen familiele den bij het betrokken kind bedelen om geld. Een kind dat in een ontwikkelingsland wordt geadopteerd, komt in een uitzonderingspositie te staan. Terre des Hommes werkt liever met groepsadop- tie". Het grootste project dat Terre des Hommes Nederland mo menteel heeft lopen is be stemd voor Poolse hartpatiën- tjes.-In vijf jaar tijd kunnen vijfhonderd jeugdige hartpa tiënten in het Wilhelminazie- kenhuis in Utrecht worden geopereerd. De artsen werken voor niets, maar de zieken huisrekening moet betaald worden. Kosten: circa tien miljoen gulden. Bovendien worden in datzelfde Utrechtse ziekenhuis Poolse artsen op geleid, zodat op den duur de operaties in het land zelf kun- i worden uitgevoerd. Andere projecten van Terre des Hommes worden minder groot aangepakt, maar klein schaligheid is dan ook een van de drie criteria waaraan een aanvraag voor steun moet voldoen. Het streven is pro jecten uit te voeren die na drie tot vijf jaar zelfvoorzie nend verder kunnen draaien. Terre des Hommes begint niet aan projecten die meer dan tien procent overheadkosten met zich meebrengen. Dat zijn kosten die gemaakt moe ten worden om het project uit te kunnen voeren, maar daar niet direct aan ten goede ko- Directeur Dessauvagie is er daarom van overtuigd dat bij Terre des Hommes bijzonder weinig aan dë beruchte „strijkstok" blijft hangen. Jaarlijks kan de hulpverle ningsinstantie met zo'n tien tot twaalf miljoen gulden aan de slag. Geld dat wordt ge stort door begunstigers van de stichting, want in lang niet alle gevallen levert het minis terie van ontwikkelingssa- menrking een aandeel. De stichting heeft overigens de meest uiteenlopende pro jecten: schoenpoetsers-opvang in Indonesië, vakopleiding voor weeskinderen in Chili, een landrover voor een Ne derlandse arts in Zambia, melk voor zwakzinnige kin deren in Colombia en een tuinbouwproject op de Filipij- Terre des Hommes heeft vijf miljoen gulden besteed van de honderd miljoen, die tijdens de actie „Een voor Afrika" werden opgehaald. Dat geld heeft zijn weg gevonden naar Ethiopië, waar er voedsel, me dische uitrusting en medische teams van zijn bekostigd. Rob Dessauvagie: „We vieren morgen een feestje voor het twintig-jarig bestaan van de afdeling Nederland. Maar we houden het bescheiden. Er komen immers nog dagelijks verzoeken voor hulp binnen. Veelal regelrechte noodkre ten in heel emotionele be woordingen. Voorlopig heeft Terre des Hommes dus nog wel een doel om na te stre- JOOS PERSOON Rob Dessauvagie van Terre des Hommes: „Let u vooral op dat gironummer". ^MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 146) „Uw land heeft niet veel aan zijn inge- '«tselde Koning", merkte Sjeems Pond nuch- )r op. „Daar heeft 009 gelijk in", zei smidje ^rholen. „Wij gaan u bevrijden, Majesteit. En t op mijn woorden: het zal niet meer lang du- In, of u zit weer lekker op uw troon. Kijk eens, j heb een paar van die Plimmpse „knekelsleu- ytjes" bij me. Dat slotje hebben we open in wip." „Bijlo!" riep de Koning getroffen uit. Gij zijt waarlijk mannen, die van aanpakken leten! Maar mogen wij er dan toch nog even op "Ijzen, dat wij er geen steek om geven uit deze il bevrijd te worder? Bevrijding heeft alleen fi, als wij weer naar boven kunnen in ons eigen 'pleis om weer Koning te zijn over ons eigen ]f>lk!" „Daarvoor zullen we ons uiterste best ^n, Majesteit", zei Sjeems Pond e^, met het knekelsleuteltje opende hij het oude slot. Even later schreed Antonyc II met waardige tred de cel uit, de gang in.„Deze dappere geheime- dienstjongens hebben vast allerlei moderne springstoffen bij zich!" sprak nu de geestdriftige Graaf van Lmborg Strom. „Laten we de dicht gemetselde toegang opblazen en het paleis ver overen!" „Een idee, dat een ridderorde verdient voor zijn sprankelende onnadenkendheid!" zei Sjeems Pond smalend. „Opblazen geeft meest al een knal, meneer de Graaf. En op een knal komen meestal gewapende soldaten af. Nee jongens, het zal allemaal héél stilletjes moeten gebeuren!" „En wat is dat dan. vroeg smidje Verholen peinzend. Hij wees op een ijze ren rooster, dat in een der wanden was aange bracht. „Het lijkt welA LONDEN De Britse pre mier Margaret Thatcher heeft gisteren verklaard dat waar schijnlijk zowel de Bondsrepu bliek als Groot-Brittannie nog voor de kerst de eerste con tracten zullen tekenen voor deelname aan het Amerikaan se Star Wars-onderzoek. That cher verscheen op een pers conferentie met bondskanse lier Helmut Kohl, na afloop van gezamenlijke besprekin gen. Kohl uitte zich iets min der positief, maar zei, via een tolk: „Voor Kerstmis zullen wij in het kabinet een beslis sing nemen over de wijze waarop wij als federale over- Reagan en Thatcher op hun gezamenlijke persconferentie in Lon den. heid de hoofdlijnen kunnen mee gaan doen met het Strate- uitzetten, en wat die hoofdlij- gisch Defensie Initiatief, zul- nen zullen zijn. En dan zullen ien zij de eerste bondgenoten de zaken binnen dat kader zijn die gehoor geven aan de verder gaan". Als de Bondsre- Amerikaanse oproep om dat te publiek en Groot-Brittannie doen, MOSKOU De Sovjet-Unie zal niet toestaan dat een ander land militaire superioriteit over de Sovjetstaat verwerft. Dat heeft partijleider Gorbatsjov gisteren in Moskou verklaard tegenover de 1.500 afgevaardigden van de Opperste Sovjet. Gorbatsjov gaf op de slotdag van de parlementszitting een toelichting op de resulta ten van de Sovjet-Amerikaanse top in Genève. In zijn redevoering, die rechtstreeks op de televisie werd uitge zonden, uitte Gorbatsjov heftige kritiek op de Amerikaanse SDI-plannen, die volgens hem de grootste hindernis zijn voor een drastische vermindering van de strategische kernbewape ning. Indien Washington zijn ruimte-defensie opbouwt, zal Mos kou daar doeltreffend op antwoorden, zo zei Gorbatsjov. De jongste Amerikaanse ontwapeningsvoorstellen noemden hij „eenzijdig". Zijn ontmoeting met president Reagan omschreef de secretaris-generaal van de communistische partij als een gewich tige gebeurtenis, niet alleen voor de Sovjet-Unie, maar voor de internationale betrekkingen in het algemeen. De algehele balans van de ontmoeting was volgens hem evenwel positief, vooral omdat een persoonlijke dialoog tussen de leiders van de twee su permachten tot stand is gebracht. Hij stelde verder dat de super machten nog steeds lijnrecht tegenover elkaar staan wat betreft oplossingen voor regionale conflicten. Gorbatsjov zei dat het Kremlin steun geeft aan de legitieme belangen van landen die sociale vooruitgang wensen, terwijl de VS steun geven aan de belangen van de contra-revolutie.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5