Wassenaarse vrouwen zoeken ontaet met Pygmeeën in Zaïre eidse PvdA geeft voorkeur liever niet meer bloot Conflict over gasprijs tuinders niet opgelost ilektriciteitsproduktie Z-Holland gebundeld ÏDEN OMGEVING £aidóc.QowinnL DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 PAGINA 15 VFB: Gewestelijke jtsroute deugt niet ochtei ond ha lEN Wie het voorstel voor de gewestelijke fietsroute be- t, zou de indruk krijgen dat er geen groter genot bestaat dan 6 rijden langs een drukke autoweg. Dat vindt de ENFB. de p anhai ;emer ebrok het Di,1( g ;ens de Fietsersbond lopen vrijwel alle routes, die volgens de üen van borden worden voorzien, langs drukke wegen, ter- het in veel gevallen ook anders kan. In plaats van te kiezen de Rijksstraatweg in Wassenaar en de Veursestraatweg zou gekozen kunnen worden voor drie aantrekkelijker routes in n ichting Leiden: via de Buurtweg, door de Horsten en langs liet. Het diagonaal doorkruisen van Den Haag (bijvoorbeeld endel-Wateringen en Kijkduin-Leidschendam) zal zeker op lemen stuiten, zo is het oordeel van de ENFB. Alleen een rerk van goed aangegeven fietsroutes kan de fietser helpen. Ie te plaatsen borden wordt hij nu nauwelijks iets wijzer, de ENFB. Mizee lijsttrekker Valkenburgse VVD VALKENBURG De fractievoorzitter van de VVD in de Valkenburgse gemeenteraad, P.T. Mi- zee, is lijsttrekker voor zijn partij tijdens de ko mende gemeenteraads verkiezingen. Raadslid A. Oosterlee is tweede. De kandidatenlijst ziet er verder als volgt uit: 3. mevr. J.M. Warring-Cou- wenhoven; 4. dhr. G. Marchand; 5. mevr. J Mizee-Blok; 6. mevr. C. Bouter-Planje. Intocht Sint op televisie LEIDEN/STREEK Omroep Rijn land besteedt woensdag 4 december in een televisie-uitzending aandacht aan de Sinterklaas-iptochten in Voorscho ten en Sassenheim. Verder zendt de re gionale omroep een reportage uit over de actie „Houdt uw dorp schoon" die onlangs in Voorschoten werd gehou den. Ook is er een film over de Emilie Knappert Scholengemeenschap voor Beroepsonderwijs in Leiden. Fragmen ten daaruit werden al eerder uitgezon den. Voor de uitzending van Omroep Rijnland, die begint om half zes en duurt tot half zeven, wordt het kanaal van de BRT 2 gebruikt. Bouwvakker valt van balk KATWIJK Een 45-jarige bouwvakker is gisteren na een val tijdens zijn werk opgeno men in het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De man was aan het werk bij de in aanbouw zijnde ABN-bank aan de Voorstraat in Katwijk. Hij stond daarbij op een balk die 2 meter 30 hoog boven de grond hing. Door de weersom standigheden is de balk ver moedelijk glad geworden waardoor de man er is afgegle den. Hij liep een gebroken arm en beenletsel op. Bromfietsster valt door gladheid VOORSCHOTEN Veel aan rijdingen met lichte blikschade maar zonder persoonlijke on gelukken waren gisteren het gevolg van de plotseling optre dende gladheid. Een 19-jarige bromfietsster kwam er in Voorschoten minder goed van af. Zij kwam door de gladheid op de Koningin Julianalaan te vallen en liep daarbij verwon dingen aan haar knie op. Zij is opgenomen in ziekenhuis An- toniushove in Leidschendam. Voorschoten bespaart miljoen op personeel VOORSCHOTEN „Dat we dit jaar bijna een miljoen gul den op de begroting overhouden, komt door de personeels- mutaties". Dit zei wethouder J. van Leeuwen (PvdA) van Voorschoten gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie Openbare Werken. „Veel ambtenaren zijn naar andere gemeenten vertrokken, hun plaatsen zijn nog niet opgevuld en dat betekent dat veel werk blijft liggen". Geld is er ook bespaard op de uitvoering van de hinderwet. Ook daar zijn personeelsmutaties geweest. De wethouder daarover: „We zien gewoon geen kans de naleving te con troleren op de hinderwetbepalingen. Dat is een slechte zaak". S. Begeer (VVD) stelde voor het bedrag in een soort rampenfonds te storten. „Het gehele jaar door zijn we over spoeld met financiële rampen, het zwembad functioneerde niet goed, c.v.-ketels in diverse gebouwen lieten het plotse ling afweten. Om dat nu in de toekomst te voorkomen, kan dat miljoen beter als een dotatie gestort worden in een ram penfonds", aldus Begeer. ran aat 5i terdi oudei \gebo- ASSENAAR Anjes lessen (56) en Renée rgelink (54) hebben er rel voor moeten sparen. en pei ijfduizend gulden kost Flora reis die de beide vrou- j öfen uit Wassenaar vol- >nde maand willen on tnemen. Naar Zaïre tan ze; onder meer naar ook uit Wassenaar af- Dmstige zuster Doecitha in der Ven, werkzaam Oude ïder zo'n duizend Pyg- eeën in het voormalige uSm el8isch Kongo. Ze heb- iuden.en het geld er graag llectie oor over. Niet omdat ze jonge ieuwsgierig zijn naar de 'e-;den en gewoonten van in ongrijpbaar uitheems olk. Hier spreekt het op rechte idealisme van de lissie. njes Driessen is momenteel vaalf jaar lang actief lid van e werkgroep Missie, Ontwik- elingssamenwerking en Vre- (MOV) van de Jozefparo- e in Wassenaar. Samen ^J'jnet Renee Hergelink is ze ,^o'e"|nede-verantwoordelijk voor het jaarlijkse project in het de Vastenactie, vers in het geheugen lig- 'banc en boekjes die ze maakten oor scholen en kerk over de ilippijnen, Brazilië en Zuid- irika. Sinds lang correspon- eren de vrouwen met de lissionarissen. Die komen tij- ens het verlof ook wel over kker-- n di ïalJer de vloer. En wat blijkt? Dat ze telkens met andere verhalen aankomen dan je zou denken. Nu willen ze de goede werken in den vreemde weieens met eigen ógen bekijken. Anjes Driessen, momenteel bejaardenverzorgster, bekent dat ze graag in de missie had willen werken. Daarvoor moest je destijds echter kloos ternon worden. En dat wilde ze niet. Maar het werk bleef trekken. Zo zag ze op televisie onlangs opnieuw een film over werkers in de ontwikke lingslanden en toen dacht ze weer: wat een zalige mensen. Mensen die zich inzetten voor de ander. Vanuit een religieu ze drang maar je hebt er ook bij die dat zo helemaal niet voelen. Als de beide vrouwen jong waren, wisten ze het wel: vrijwilliger worden. Voor Renee Hergelink, onder wijzeres, is het allemaal even nieuw. Anjes Driessen was zes jaar geleden ook al in Zaïre. En drie jaar geleden heeft ze in Kameroen een project on der Pygmeeën bezocht. Het kleine volk wordt sinds jaar en dag gediscrimineerd door de Bantoe's, de meerderheid van de bewoners van het land. Wat haar destijds verder opviel, was de geweldige gast vrijheid van de Pygmeeën. Gemakkelijke, volgzame mensen. Geen veelwijverij. Geen bijgeloof. Enorm gast vrij: ze zingen indrukwekken de liederen voor de gasten. Ze voelde ook de sensatie: dat het allemaal waar is. Dat de ver halen van thuis ook daadwer kelijk kloppen met de werke lijkheid. Informatie Doel van de reis vormt de in formatie te vergroten over de projecten die vanuit Neder land worden gesteund. Het moderne missiewerk betekent namelijk allang niet meer lou ter geld inzamelen. Wat ze willen is: mensen bewust ma ken. Je kunt een collecte kunt houden en daarvoor geld ge ven. Dan slaap je lekker. De beide vrouwen zeggen: niet de grootte van het bedrag is be langrijk, maar de informatie. Dan komt het geld vanzelf wel. Het gaat erom, de oorza ken bloot te leggen van waar- i de rijke landen rijk zijn c de En i dat is. Niet al leen van het westen, zo blijkt. Wel degelijk ook van de rege ringen in de Derde Wereld zelf. De politiek wordt dus niet geschuwd. Dat maakt hun strijd wel kwetsbaar. Want veel mensen willen er niet aan. Het project over Zuid-Afrika was bijvoorbeeld moeilijk genoeg. Aan de andere kant kun je niet om politiek heen. Renee Hergelink weet wel waarom ze zo actief is binnen het missiewerk: ze kan niet tegen onrecht. Ook Anjes Driessen trouwens niet. Die neemt het altijd voor de ver liezer op, zelfs bij een voetbal wedstrijd. Maar voor haar is toch het belangrijkste de in spiratie vanuit het geloof. De Christus die opkomt voor de An|es Driessen-Tetteroo en Renee Hergelink-Van Can: „Niet de grootte van het bedrag is be- langrijk, maar de informatie". zwakken in de samenleving. Vanuit die optiek heeft het Evangelie ook de Pygmeeën wat te zeggen. Nederlanders lezen de Bijbel als een bood schap, maar voor de Pyg meeën, als onderdrukt volk, bevatten die verhalen de pure werkelijkheid. De exodus van de Joden kunnen ze vinden. Anjes Driessen en Renee Her gelink knikken. Natuurlijk, ze voelen zich wel eens machte loos. Net zoals de mensen die beweren: hulp is een druppel op de gloeiende plaat. Maar daar willen ze zich niet bij neerleggen. We moeten macht doorbreken; het thema van de Vastenactie volgend jaar. Het klinkt mooi, r het is nodig. Als je zegt dat het toch geen zin heeft, dan kun je net zo goed ophouden. ARJEN SCHREUDER DEN HAAG De ge sprekken tussen Gasunie en Landbouwschap over de gasprijs voor tuinders staan op knappen. In de cember ondernemen bei de partijen nog een laatste poging om tot elkaar te komen. Lukt dat niet dan overweegt het Landbouw schap om de rechter in te schakelen. De gesprekken gaan over het eenzijdige besluit van de Gasu nie om een in een afgesloten contract met het schap opge nomen maximum gasprijs voor tuinders van 45 cent, te schrappen. De Gasunie besloot daartoe omdat de Europese Commissie het contract ter be oordeling aan de rechter heeft voorgelegd. In de afgelopen maanden heb ben de Gasunie en het schap geprobeerd om een nieuwe maximale gasprijs voor tuin ders te bepalen. Gedacht werd daarbij aan een wisselend maximum, afhankelijk van de ontwikkelingen op de stook olie- en de kolenmarkt. De gasprijs voor tuinders is op af stand gekoppeld aan de prijs van stookolie. In het lopende contract was een maximale gasprijs voor tuinders overeengekomen om sterke schommelingen als ge volg van de stookolieprijs af te vlakken. Door meer zekerheid over hun energiekosten zou den tuinders gemakkelijker hun bedrijf kunnen aldus de redenering. WASSENAARSE BEJAARDEN WILLEN GEEN WOONTOREN WASSENAAR De Wassenaarse bejaardenorganisaties zijn fel tegen de bouw van een „wöontoren" bij bejaardentehuis het Sophiekehuis. Door de gemeente zijn de plannen voor de bouw inmiddels in raadscommissies besproken. De raad heeft echter nog geen beslissing genomen, nadat de onlangs bij een raadsver gadering de bouw van de agenda was geschrapt. Niet alleen de bejaardenorganisaties zijn tegen de plannen van het Wassenaarse college van B en W. Eerder maakten de buurt en de vereniging van vrienden van Wassenaar bezwaren. Daar bij ging het om aantasting van het uitzicht en „de slechte en tree" die Wassenaar dan via de Katwijkseweg zou krijgen. De Federatie Bonden van Ouderen Wassenaar, waarin onder meer de Wassenaarse Katholieke bejaardenvereniging vertegenwoor digd is, heeft bezwaren van andere aard. Zij vrezen dat de bewo ners last zullen krijgen van het verkeer van de Van Zuylen-van Nijeveltstraat, terwijl ook geluidsoverlast van zeewind wordt voorspeld. Verder zeggen de bejaarden dat bij de bouw van een ronde toren 40 procent van de bewoners geen zonlicht krijgt, dat men vanuit de hoogste bouwlagen (20 tot 27 meter) alleen maar op bomen uitkijkt en dat in Wassenaar sowieso meer behoefte is aan laagbouw. Daarmee hangt het gebruik van vluchttrappen aan de buitenzijde van de woontoren samen, „die een ernstig ge vaar opleveren". Tenslotte zeggen de organisaties dat de huur prijzen te hoog worden, evenals het energieverbruik. Dat laatste komt door de taps toelopende woonruimten in een rond gebouw. „Laten architecten, bouwers en alle anderen die erover moeten beslissen rekening houden met de woonbehoeften van ouderen, en geen beslissingen nemen zonder de ouderen", aldus de Fede ratie Bonden van Ouderen Wassenaar. IN HAAG/LEIDEN De ad van commissarissen van V Elektriciteitsbedrijf lid-Holland (EZH) heeft >ensdag besloten de elektri- :eitsproduktie en het elektri- teitstransport tot één bedrijf te voegen. Dat nieuwe drijf zal per 1 januari 1987 zijn. De produktiebedrijven van Zuid-Holland (Rotterdam, Den Haag, Dordrecht, het Energie bedrijf Rijnland en Delft) brengen hun centrales en bij behorend personeel in bij de EZH. Er vallen bij deze her structurering geen gedwongen ontslagen. Dit besluit is in overeenstemming met de in tentie van de regering om het huidige aantal produktiebe drijven in Nederland van 16 terug te brengen tot drie vijf. In Zuid-Holland wordt het aantal van zes teruggebracht tot één. De provincie Zuid- -Holland draagt ongeveer twintig procent van de lande lijke elektriciteitsproduktie en -afname. Aan de tweede intentie van de overheid, het beleidsmatig scheiden van elektriciteitspro duktie en -distributie, wordt met het besluit eveneens vol daan. De nieuwe NV EZH krijgt een produktievermogen van ongeveer drieduizend me gawatt. Het personeelsbestand bedraagt ongeveer 1500 men- Sluiting Dierenpark met ov ereenkomst bekrachtigd WASSENAAR De provincie Zuid-Holland en de fami- Louwman hebben gisteren de handtekeningen gezet rorde onder de definitieve overeenkomst die de sluiting van of "Dierenpark Wassenaar regelt. De provincie heeft haar ie[: aandelenpakket (tachtig procent) overgedaan aan de fa- Palin milie Louwman. Deze stelt in de plaats daarvan geld be- 1 Schikbaar om het dierenpark zonder faillissement te slui- alleeten ee De familie Louwman onderhandelt nu met vakbonden woneen het gewestelijk arbeidsbureau over een regeling voor het personeel. Evert Louwman, woordvoerder van de fa- milie, verklaarde gisteren dat in de komende maanden 1*1 een tehuis voor de dieren wordt gezocht en dat geen van de dieren zal worden afgemaakt. Louwman: „Wij zullen als goede huisvaders voor onze kinderen zorgen. De die- ren zijn misschien wel belangrijker dan de mensen. Dat zal elke goede oppasser beamen". Oecumenische adventsdiensten ZOETERWOUDE Ter voorbereiding op het kerst feest worden in Zoeterwoude op vier achtereenvolgende zondagen oecumenische ad ventsdiensten gehouden. Het hoofdthema van de diensten, die steeds in een ander kerk gebouw worden gehouden, is „En het geschiedde". Elke week wordt voorts een sub thema aan de orde gesteld. De oecumenische dienstengroep heeft de de diensten samen met de pastores Buil, Lamot en Wolthaus samengesteld. De eerste bijeenkomst is zon dag 1 december om 17.00 uur in de Sint Jans kerk in de Zuidbuurt. Vocale medewer king wordt verleend door het parochieel kerkkoor. Het sub thema voor zondag is „Onze roepingsopdracht in de wereld: getuigen van hoop". Een week later wordt de bijeenkomst ge houden in de monumentale dorpskerk met medewerking van de Cantorij. Het sub-the ma is dan „Onze roepingsop dracht in gemeente/parochie: Geloof". Zondag 15 december is de CD-kerk plaats van sa menkomst met als sub-thema is: „Onze roepingsopdracht in de samenleving: Liefde" ter wijl het CD-kerkkoor voor de muzikale omlijsting zal zorgen. Zondag 22 december tenslotte wordt de oecumenische dienst gehouden in de kapel van Hui ze Emmaus met als subthema: „Onze roepingsopdracht in ons persoonlijk leven: Beschik baarheid". Informatie-dag op Vierbot over computer in onderwijs KATWIJK Veel belang stelling was er gistermiddag voor de presentatie van het „pipeline-project" door het Instituut Audio-visuele Me dia (NIAM) op de Katwijkse School voor bijzonder onder wijs Vierbot. Het instituut verstrekte daar informatie over het gebruik en de toe passing van de computer in het onderwijs en met name in het onderwijs met gehan dicapten. Behalve allerhande folder materiaal was er ook een de monstratie op de school, die zelf sedert augustus gebruik maakt van de computer in het onderwijs. Het was ook om die reden, dat de school als locatie gekozen was voor deze informatie-dag. Lerares computerkunde An neke van Luyck, werkt in het kader van het proefpro ject samen met twee leerlin gen van de Vierbot met de computer om te testen in hoeverre de computer daad werkelijk lesmateriaal en hulpmiddel kan zijn voor ge handicapten. Zij verklaart de De Engelse ambassadeur, J.W.D. Margetson en de directeur van De Vierbot, B.K.M. bekijken enkele folders over het pipeline-project. benaming „pipeline" uit de werken van hard- en softwa- contacten die het NIAM re. Het NIAM probeert de heeft met een Schotse maat- contacten daarin te bevorde- schappij. Deze maatschappij ren en derhalve hier de mo- is vergevorderd in het uit- gelijkheid te bieden gebruik te maken van uitgewerkte computerprogramma's (soft ware). Het Instituut Audio visuele Media is gevestigd in Rotterdam en Den Haag. MEERDERHEID WEL VOOR PROGRESSIEF COLLEGE" worjEIDEN Enkele maanden voor de ge- kiezingen? H. de la Mar, raadslid voor Links t be eenteraadsverkiezingen in 1982, kwam het Leiden, meent van niet. De PvdA wil ge- rgun6stuur van PvdA tot de conclusie dat woon de deur naar de VV. eraa estreefd moest worden naar de vorming den, reageerde hij direct i 1 in een progressief college. „De PvdA zal vergadering. lijne i progressief college be- „Uit het feit dat de PvdA drie verkiezingen als linkse partij herkenbaar zijn", erd als reden opgegeven. De ledenverga- iring was het daarmee eens. Ondanks eni- lang wel een uitspraak heeft gedaan samenwerking met linkse partijen en dat nu achterwege laat, concludeer ik dat een links teund. Om at itief een einde sche afdelingsvoorzitter Tjeerd alle onduidelijkheid defi- voortzetten", lichtte De la Mar desgevraagd maken^hield de sodalis- toe. „De PvdA in Leiden stelt zich precies op als het CDA dat landelijk doet. Ze wil ergadering voor dat „het niet de bedoeling alle mogelijkheden openhouden. Dat draagt de samenwerking met de VVD voort te niet bij tot duidelijkheid in de politiek. Dat ;tten". is er de oorzaak van dat veel mensen zich niet meer interesseren voor politiek en de opkomstpercentages in sommige wijken zo Ie afloop is bekend. Al ruim drie jaar be- ;eft de PvdA het kennelijke genoegen in eze VVD een bijna ideale bondgenoot te inden (met de VVD vallen immers zulke oede afspraken te maken). De duidelijk- eid die de PvdA haar kiezers beloofde. Ook de door PvdA-fractievoorzitter M. leek achteraf weinig om het lijf te hebben, u dat de reden zijn afgelopen vrijdag niet uit wenste te spre- n over een progressief college laag zijn". Onzin Ujt te hebben, der Molen opgeworpen barrière dat de col- de PvdA zich legepartners tesamen minstens 22 zetels moeten hebben, heeft wantrouwen opgeroe pen. Ook een signaal Söor De la'Mar dat de H. de la Mar. medewerking van zijn partij als ongewenst wordt beschouwd. „Een meerderheid van de helft plus één vind ik voldoende om een college uit te vormen. Van der Molen sugge reerde dat het met Links Leiden zo moeilijk samenwerken zou zijn, omdat wij uit drie verschillende partijen voortkomen. Daar voor zou de coalitie op een ruime meerder heid moeten steunen om enige dissidentie mogelijk te maken. Onzin, er is geen enkele reden om aan te nemen dat er binnen onze fractie verschillen van mening zullen ont staan". De la Mar heeft zijn antwoord op de door de socialisten opgeworpen blokkades klaar. „Wij zullen trachten duidelijk te maken wat het gevolg is geweest van de keus om met de VVD te gaan samenwerken. Ik ben er van overtuigd dat een meerderheid van de PvdA-leden een progressief college name lijk wél ziet zitten". Een vooraanstaand lid van de PvdA heeft gesuggereerd dat D66 na de verkiezingen wel eens een wippositie in zou kunnen ne men. Dat wil zeggen dat D66 zowel een links als een rechts college mogelijk zou kunnen maken. De la Mar: „D'66 neemt momenteel een wippositie in maar na de verkiezingen niet meer. Rechts zal naar mijn idee bij de verkiezingen geen meerder heid halen. Een rechts college zal niet tot de mogelijkheden behoren". „Wij sluiten D66 niet van deelname aan een links college uit, maar we zullen ze dan wel vastpinnen op een uitgebreid collegepro gram want met D66 weet je het maar nooit, je kan alle kanten met ze op. Het ontbreekt die partij gewoon aan een politieke lijn. Ik hoop echter dat we niet van hun medewer king afhankelijk zullen zijn". „Voor Leiden zal het niet veel uitmaken of de PvdA met de VVD of het CDA in zee gaat. Beide partijen willen allebei heel graag en hebben beide weinig goede mensen in de raad zitten. Beide partijen vinden oppositie voeren ook maar niets, ze willen graag lin ten doorknippen en zo. Wij hebben eens op een rijtje gezet welke beloften de partijen bij de vorige verkiezingen hebben gedaan en wat ze hebben weten te verwezenlijken. VVD en CDA komen daar niet al te floris sant uit naar voren al kan je dat het CDA niet helemaal verwijten, want die zit uitein delijk niet in het college". Mocht het na de verkiezingen toch tot een links college komen, dan heeft Links Lei den daar twee wethouders voor beschik baar. Dat is geen eis maar een aanbod waar uit moet blijken, dat Links Leiden de be- stuursverantwoordelijkheid bewust wil dra gen. De personele samenstelling van een dergelijk college zal volgens De la Mar voor beide partijen geen problemen geven („ik heb wel eens onenigheid met wethouder Tesselaar maar dat komt omdat we beiden hard bezig zijn op hetzelfde terrein"), pro grammatisch lijken er ook geen diepgaande geschillen te zijn. „Het programma van een links college zal een goed links programma moeten zijn, want wij zijn niet van plan het PvdA-verkiezingsprogramma te gaan uit voeren. Breekpunt tussen PvdA en Links Leiden zou kunnen worden, dat wij erg veel waarde hechten aan bewonersinspraak en medezeggenschap. Daar laat het college het nog wel eens afweten". „Voorlopig -is ons doel zo groot te worden, GERT VISSER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15