"ïeidóeSou/ta/nt Gas alleen in 1986 0,8 cent goedkoper ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING iisie moet 'Ons Belang' van faillissement redden Wethouder trekt boetekleed aan LEIDSE HOUT KRUGT ER EEN GROTE VRIEND BH DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 •l ÏÏ9 oord Voorschoten mogelijk toch zedenmisdrijf ORSCHOTEN De politie sluit toch t uit dat de dit weekeinde in Voorscho- vermoorde Willeke Bakker slachtoffer Seworden van een zedenmisdrijf. De eiding tot die eerder afgewezen onderstelling is de uitslag van de ver- li te sectie op het stoffelijk overschot het meisje en het verdere recherche-on- •zoek in de woning aan de Bethlehem- aat in Voorschoten. als bekend werd Willeke maandagmor- door haar hospita die het weekeinde was geweest, dood op bed gevonden, vrouw is, gezien het feit dat zij zater- pniddag nog in het dorp was gezien, ■moedelijk tussen zaterdagavond en zon- javond gewurgd. De politie heeft nog eds geen enkel spoor van de dader en ook het motief was nog onbekend. De mo gelijkheid dat er toch sprake is van een ze denmisdrijf waarna het slachtoffer ver moedelijk uit angst voor ontdekking om het leven is gebracht zou een motief kunnen zijn, maar de politie wil daarover in het kader van het nog lopende onder zoek niets meedelen. Inmiddels is de groep rijkspolitiemensen die zich met deze zaak bezighoudt uitgebreid van twaalf naar twintig. Willeke Bakker wordt morgen op de be graafplaats Nieuw Eykenduynen aan de Kamperfoeliestraat in Den Haag ter aarde besteld om ongeveer half twaalf, nadat eerst om tien uur een H. Mis van Requiem wordt opgedragen in de parochiekerk H.H. Antonius en Lodewijk aan de Leyweg in Den Haag. Met de schrik vrij LEIDEN Een 27-jarige Leidse vrouw heeft gistermiddag om half vier op de Breestraat een ernstige aanrijding op miraculeu ze wijze doorstaan. De vrouw stak ter hoogte van de Koorn- brugsteeg lopend naast haar fiets de Breestraat over toen zij werd aangerden door een bestelbus. Zij kwam onder het voertuig terecht, maar werd niet door de wielen geraakt. De Leidse liep geen let sel op, alleen haar bril werd ver nield. De fiets werd platgereden. De bestuurder van de bus, een 32-jarige Leidenaar, was gestopt voor de voetgangersoversteek plaats, maar toen hij weer ging rijden zag hij de vrouw over het hoofd. Kokprijzen uitgereikt LEIDEN De voorzitter van het col lege van bestuur van de Leidse univer siteit, K.J. Cath, heeft gistermiddag drie C.J. Kokprijzen uitgereikt aan res pectievelijk C. Beenakker (werkzaam aan de Universiteit van California), F. Odijk (universitair docent bij de vak groep fysische chemie) en K. Rietveld (wetenschappelijk medewerker van Gist Brocades). Het drietal kreeg de prijs voor onderzoekingen op hun vak gebied. De Kokprijzen die ieder 4.000 gulden bedragen worden toegekend uit een fonds dat is gevormd uit het ver mogen van C.J. Kok, die in 1885 werd geboren en jarenlang werkzaam was als bioloog op de Plantentuin te Begor. Hij liet dat vermogen bij zijn overlijden in 1965 i de Leidse universiteit i Actie tegen dief stal uit auto's LEIDEN Automobilisten die in Leiden hun voertuig op een openbare parkeerplaats neerzetten, worden sinds gisteren door een bord attent gemaakt op het feit dat inbraken in auto's moeten worden voorkomen. De au tobezitters wordt aangeraden de wagen goed af te sluiten en vooral geen kostbaarheden in de auto te laten liggen. Gisteren zijn deze borden geplaatst op de grote Leidse parkeer plaatsen en bij Holiday Inn, de Groenoord- hallen, de parkeergarage van de Digros en de ingang van het Waardeiland. Ook worden folders over diefstal uit auto's verspreid. De politie hoopt dat op deze manier de kleine criminaliteit wordt teruggedrongen. Jaarlijks worden in Leiden 200 auto's gestolen en wordt in 800 wagens ingebroken. H. de Ia Mar lijst trekker Links Leiden LEIDEN Het raadslid H. de la Mar is aangewezen als lijsttrekker voor Links Leiden bij de verkiezingen voor een nieu we gemeenteraad die maart volgend jaar zullen worden gehouden. De leden van de PSP hebben hun raadslid op een eerste plaats op de lijst gezet hetgeen automa tisch ook een eerste plaats op de kandida tenlijst van Links Leiden inhoudt. De la Mar kwam na de verkiezingen in 1982 in de raad. Links Leiden is een samenvoe ging van PSP, PPR en CPN. De tweede plaats wordt ingenomen door het huidige raadslid Rob van Lint (PPR) en de derde plaats door Anneke Stakenburg (CPN). Het PSP-raadslid Paula Middendorp komt op een vierde plaats te staan. 21 DEN Een fusie tussen protestant christelijke wo- ngbouwverenigingen moet ns Belang' van een faillisse- ent redden. De vereniging rkeert in grote financiële oblemen waardoor het zelf- andig geen groot onderhoud r aan haar woningbezit verrichten. De problemen n volgens wethouder D. Tes- laar voor een belangrijk deel itstaan door de vergoeding- geling voor groot-onderhoud LEIDEN Het Energie bedrijf Rijnland (EBR) geeft de kleine gebrui kers in 1986 een korting van 0,8 cent per kubieke meter op de gasprijs. Dit om het schokeffect van de landelijke gasprijsver- hoging per 1 januari 1968 (ruim 2 cent) wat af te zwakken. De algemene iaad van het Energiebe drijf besloot gisteravond deze tijdelijke korting toe te passen. Het college van beheer had overigens een korting van 0,7 cent per kubieke meter voor gesteld, maar kon zich vin den in een verhoging met 0,1 cent. Voorstellen om de winst die het energiebedrijf heeft jjemaakt zo snel mogelijk aan de kleinverbruikers terug te geven (verwerking in de eerst mogelijke voorschotno ta) haalden het niet. De Leidse raadsleden in de algemene raad (met uitzon dering van de VVD) drongen hier gisteravond op aan. Zij kregen echter geen steun van de vertegenwoordigers van de overige gemeenten. Het voorstel om het elektriciteit starief al in 1985 met ge bruikmaking van de winst te verlagen werd door een dus danige meerderheid (83 tegen 20) verworpen dat maar werd afgezien van het indie nen van een soortgelijk voor stel voor het gastarief. Vol gens het Leiderdorpse lid van het college van beheer, J. Bezemer, zou het ook on doenlijk zijn geweest om de winst dit jaar al terug te ge ven aan de verbruikers, om dat de verouderde computers van het Leidse Rekencen trum dit niet op korte ter mijn zouden kunnen verwer ken. Het Leidse raadslid J. Van Meijgaarden en anderen had den daar hun twijfels over, maar de afwijzing van hun voorstellen maakte een nader onderzoek naar deze opge worpen technische barrière overbodig. Vakbondsvoorzitter Wim van Erkel deed gistermiddag aan het begin van de vergadering een beroep op college en raad om de arbeidstijdverkorting naar 36 uur binnen het EBR energieker aan te pakken. „Van een invoering van een 36-urige werkweek per 1 ja nuari 1986 is geen sprake. En dat terwijl er door inhoudin gen op de salarissen in 1985 5,2 miljoen gulden beschik baar is gekomen. Geld is er dus genoeg. Het zou beter zijn om daarmee de invoe ring van de 36-urige werk week te bevorderen in plaats van er de reserves mee te vergroten. Het invoeren van arbeidstijdverkorting geeft organisatorische problemen, maar die zouden positief be naderd moeten worden", al dus Van Erkel. Hij deed een beroep op de algemene raad om zich hierover uit te spre ken. Hij maakte verder nog melding van problemen bij de inmiddels ingevoerde 38- urige werkweek, zoals dagen die door het persóneel niet vrij zijn op te nemen. De exploitatie van de stads verwarming door het EBR bleek gisteren bij de niet- Leidse vertegenwoordigers nog de nodige twijfels op te roepen. Wethouder Th. L. van Hazel van Oegstgeest stelde voor de gemeenschap pelijke regeling Energiebe drijf niet te wijzigen ten be hoeve van de stadsverwar ming totdat bekend is hoe deze vorm van energiebespa rende verwarming (tot nu toe hoodzakelijk toegepast in de Leidse wijk Stevenshof) zich gaat ontwikkelen. Burge meester J.S. Wagenaar van Alkemade viel hem bij. Het voorstel tot wijziging werd niettemin toch aangenomen, met de stemmen van Van Hazel en Wagenaar tegen. Later op de avond sprak bur gemeester D. Brouwer de Koning van Woubrugge nog zijn bezorgdheid uit over de door hem gesignaleerde groeiende tekorten bij de ex ploitatie van stadsverwar ming. De regiogemeenten gaan zich overigens nog uit spreken over stadsverwar ming en dat kan het terug draaien van de wijziging van de gemeenschappelijke rege ling kunnen betekenen. Lintje Burgemeester C. Goekoop heeft gistermiddag In de En- gelberthahoeve aan de Hoge Morsweg de heer P. van Klave ren een koninklijke onder scheiding uitgereikt. Van Kla veren kreeg de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau wegens zijn 40-jarig jubileum in dienst van de firma C. Vreeken, een deli catessenzaak in Wassenaar. Vreeken heeft zich verder jaren ingezet voor de Nederlands Hervormde Gemeente in Lei den. Sinds 1959 is hij boven dien bloeddonor. gen hiervan zijn dat onder- houdsprojecten slechts uitge-, vesting twee jaar geleden in troduceerde. „Ons Belang" is niet de enige Leidse woningbouwvereniging die in de financiële problemen verkeert. De Leidse Woning Stichting en De Eendracht staan al langer onder controle van de gemeente omdat de re serves ontoereikend zijn. Vol gens Tesselaar zal de woning bouwvereniging Tuinstadwijk zich binnen afzienbare tijd bij dit drietal voegen. De gevol- voerd kunnen worden met een garantstelling van de gemeen te. Zou de gemeente hier niet aan mee willen werken, kan of het groot-onderhoud niet doorgaan of dreigt een faillis sement. In dat geval vervalt het woningbezit aan de ge meente (die het door zal schui ven naar de LWS). Staatssecretaris Brokx is vol gens Tesslaar schuldig aan deze situatie omdat hij de ver goedingen die het rijk betaalt bij het verrichten van groot onderhoud verlaagde. Tot twee jaar geleden droeg het rijk 50 procent bij in de kosten van groot-onderhoud aan na oorlogse woningen. De bijdra ge bedraagt nu nog slechts 30 procent terwijl ook de regeling dat woningbouwverenigingen renteloze leningen kunnen krijgen, is komen te vervallen. „Brokx wilde op die manier de rijke verenigingen aanpakken, de armlastige worden er nu de dupe van", aldus Tesselaar. Hij volks huisvesting van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten de staatssecreatris tot inkeer trachten te bewegen. De problemen bij „Ons Be lang" werden duidelijk toen aan 82 woningen in de Drui- venstraat en de Kersenstraat groot onderhoud moest wor den verricht. De reserves van de vereniging waren ontoerei kend om hiervoor 1,7 miljoen gulden op tafel te leggen. De gemeente is van plan zich ga rant te stellen voor dit bedrag zodat het onderhoud („als een postbode bij ons een brief in de bus doet, kan hij een stuk be ton op z'n harses krijgen", al dus één van de bewoners) in ieder geval door kan gaan. De gemeente hoopt echter dat de aangekondigde fusie tussen de vijf protestant-christelijke wo ningbouwverenigingen binnen afzienbare tijd tot stand komt. Samenbundeling van krachten zou de zwakkeren kunnen redden, zo wordt verwacht. DA: MEER KANSEN VOOR BROUWEN IN )NDERWUS EIDEN De gemeente Lei- i vrouwen meer kansen geven in het onder ijs. Dit is de belangrijkste ijziging in het CDA-verkie- ngsprogramma voor de ge- eenteraad dat gisteravond goedkeuring aan de léden erd voorgelegd. De wijziging afkomstig van het CDA- rouwenberaad, de enige oep die van de gelegenheid tbruik had gemaakt om nendementen in te dienen, zou vooral grotere aandacht jr vrouwen moeten zijn in alfabetiseringscursussen en het onderwijs aan mensen vroeger weinig onderwijs- ssen hebben gehad. Meisjes jongens dienen elk beroep vakkenpakket te kunnen iezen, zo luidt de aanvulling het programma van het rouwenberaad. De CDA ven zorgden er tevens dat het hoofdstuk eman- patie wordt losgeweekt van et hoofdstuk minderhedenbe- !id. Dit was voorgesteld om :n opvallender plaats in het "ogramma te krijgen. „Een cces", zo verklaarde de ivreden voorzitter van het rouwenberaad M. van Akke- ;n gisteravond na afloop stemming i Het was xst dat het beraad kon leveren op het pro- ima. Het werd in septem- er 1983 opgericht en telt nu D leden. De rest van het ver- iezingsprogramma kreeg zon- er wijzigingen de instemming an de dertig aanwezige leden, inkele hoofdpunten zijn: de emeente moet een aantal ta- en afstoten, vooral om het articulier initiatief meer kan geven; er moet een Dokverbod komen in openba- ten en eenrichtingsver- i de binnenstad. Het DA-program ma wordt in het urks en Marokkaans ver- iald. de amende- Nieuw politie bureau toch op tijd klaar Nog een half jaartje moet de Leidse politie geduld hebben, voor- dat het nieuwe politie bureau aan de Lange- gracht betrokken kan worden. Op 22 mei wordt het miljoenen complex officieel geo pend. Ondanks de af gelopen strenge winter die voor de nodige vertraging zorgde, wordt verwacht dat de bouw toch op tijd wordt voltooid. „Al wordt het op het nip pertje", aldus politie- voorlichter D. Grave- land. Voor het zover is, dient nog wel een aan tal zaken te gebeuren. Het nieuwe gebouw is inmiddels glasdicht, maar op de binnen plaats van het bureau wordt nog druk ge bouwd. Op de plaats waar nu nog de hijs kraan staat, moet het cellenblok komen. Links op de foto is de politionele garage zichtbaar. In het mid den haaks op het bureau is de Di- grosparkeergarage te zien. Links, op de ach tergrond, de Mare- kerk. CONTROLE BIJ RENOVATIE MOET BETER LEIDEN De Leidse Hout krijgt er binnenkort een offi ciële kameraad bij. Vandaag kwamen veertig a vijftig per sonen in de Louise scholenge meenschap aan de Kagerstraat bij elkaar om van gedachten te wisselen over de oprichting van de Vereniging Vrienden van de Leidse Hout. De nieu we club moet de Directie Groen van de gemeente (de beheerder van de Leidse Hout) van advies gaan dienen. De Leidse Hout werd tot voor kort beheerd door de eerbied waardige stichting 'Fonds tot aanleg, onderhoud en beheer van wandelparken in Leiden'. Deze stichting werd op 30 no vember 1926 opgericht nadat de heer D. de Koster, directeur van de Meelfabriek, f 11.500 beschikbaar had gesteld voor een wandelpark. Hij bepaalde dat het geld in een fonds moest worden gestort. Na deze schenking stroomden de giften binnen en uiteindelijk werd 114.790,98 bijeen gebracht. De totale aanlegkosten van de Leidse Hout bedroegen 136.241,01, maar de gemeente paste het verschil van bij. Niet zo lang geleden blies de stichting de laatste adem uit en kreeg de Directie Groen (de plantsoenendienst) het be heer over het 23 hectare grote park. Op initiatief van deze di rectie werd afgelopen voorjaar aangekondigd, dat men een Vereniging Vrienden van de Leidse Hout wilde oprichten. Door ongeveer 25 personen werd op deze oproep gerea geerd. Nu is men zo ver dat er een eerste oprichtingsvergade ring kan worden gehouden. Deze bijeenkomst wordt geleid door de heer P.N. Lek van de gemeente Leiden. Hij heeft de ontwerpstatuten voor de nieu we vereniging opgesteld. Het gaat morgen om een informele bijeenkomst, pas later wordt een officiële oprichtingsverga dering belegd. Een woordvoerder van de Di rectie Groen legt uit, dat zijn afdeling er behoefte aan heeft de burgers bij de Leidse Hout te betrekken. De vereniging krijgt een adviserende taak, maar volgens de woordvoeder zal de stem van de nieuwe club zeer zwaar wegen. De meeste personen die hebben gereageerd op de oproep wo nen in de directe omgeving van de Leidse Hout. Ook vere nigingen, instellingen en ande re instanties mogen lid worden en ook Oegstgeestenaren zijn welkom. „Er wordt nu eerst hard gewerkt om de vereni ging van de grond te krijgen", aldus de woordvoerder van de Directie Groen. LEIDEN De controle op de uitvoering van re novatie en groot-onder houd van woningen moet beter worden geregeld. Wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) zei dat gisteravond in een verga dering van de commissie Volkshuisvesting, waar mee hij zich aansloot bij voorstellen die Links Lei den hierover heeft ge daan. Tesselaar zei echter niet over één nacht ijs te willen gaan en kondigde aan in januari met defini tieve voorstellen te ko men. „Voor mij is het zo belangrijk dat ik zeg, laat ons nog even dokteren om het in één maal goed te doen", aldus Tesselaar. Tesselaar zei na een heftige aanvaring over dit onder werp met het Links Leiden raadslid H. de la Mar op een vorige vergadering, de zaken nog eens op een rijtje te heb ben gezet. Hij was daarbij tot zijn eigen verbazing tot de conclusie te zijn gekomen dat het aantal woningen wat de laatste twee jaren is gereno veerd, verdrievoudigd was in vergelijking met de jaren daarvoor. Zonder dat de ambtelijke capaciteit van de gemeente op de betrokken afdelingen was uitgebreid. Uitbreiding hiervan zou deel uit kunnen maken van de voorstellen die hij in januari bij de commissie op tafel legt, liet de wethouder doorsche- Een tweede oorzaak van de fouten die bij renovatie en groot onderhoud gemaakt zijn, is volgens Tesselaar dat de gemeente teveel taken overneemt van sommige wo ningbouwverenigingen. „En als je direct betrokken bent bij de uitvoering van een project is het soms moeilijk je controlerende rol uit te oefe nen", aldus Tesselaar. Zijn partijgenoot R. Eikerbout bracht dat tot de constatering dat „de situatie dat de ge meente voor sommige corpo raties alles doet, ernstig scheefgegroeid is". Eikerbout sprak de hoop uit dat de fu sies tussen de woningbouw verenigingen aan deze situa tie een einde zouden maken. Tesselaar heeft de ruzie met De la Mar inmiddels bijge legd, zo werd gisteravond duidelijk. In een gesprek on der vier ogen zijn beide he ren tot de conclusie gekomen dat „deze zaak ons zo ter harte gaat dat hij beter in een zakelijke sfeer afgehan deld kan worden", aldus Tes selaar. Het aandeel van De la Mar bleek gisteravond uit het feit dat hij toezei zijn voorstellen niet bij de begro tingsbehandeling in te zullen dienen, maar voorstellen van het college af te zullen wach- 3 avond nabezorgd. Indië In de Beurshal Florida in Boskoop wordt 29 maart 1986 een reünie gehouden voor alle gerepa trieerden uit Ne derlands Indië. Een ieder die aan de reünie wil deelnemen, wordt verzocht zich te mel den bij E. van Zijl, Admiraal de Ruytersingel 110, 2253 VA Voorschoten. Politiek café De VVD houdt vanavond een politiek café in De Burcht aan de Burgsteeg. Als spreker treedt het CDA- raadslid J van Zijp op. die een inleiding houdt over het verkeer in Leiden. De bijeen komst begint om half negen. Vogel ten toonstelling De Leidse vogelvereniging „Avibus" houdt morgen, za terdag en zondag een vogel tentoonstelling in de zaal van de Blauwkras aan de Voor- schoterweg nabij zwembad de Vliet. Op deze tentoonstel ling zijn ruim 400 vogels te zien. De tentoonstelling is op vrijdagavond van acht tot tien uur open, op zaterdag van tien 's morgens tot tien uur 's avonds en zondag van tien tot vier uur. De toegang is gratis. Alliance Francaise In de aula van de Louis de Coligny scholengemeenschap aan de Kagerstraat treedt morgen de toneelvereniging Saint Lazare van de Leidse universiteit op. De vereni ging is hiertoe uitgenodigd door de Alliance Frahgaise. Opgevoerd wordt het stuk ,.La maison d os" van R. Du- billard. De voorstelling is in de Franse taal. Kaarten kos ten zeven gulden (studenten en scholieren betalen vijf gulden) en zijn aan de zaal verkrijgbaar.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13