llHulp aan Suriname wordt niet hervat I,- roers Lubbers van fraude beticht BOUW WIL WERKLOZEN ZELF AAN BAAN HELPEN BON: Marcel van Dam wil alsnog voorzitter VARA worden Kannibalen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthof! Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. I Directeur-hoofdredacteur: I I.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Woensdag 27 november 1985, 77e jaargang no. 23360 Kruitfabriek in Muiden en be zuinigingen in de gezondheids zorg in „Achter het nieuws" op Ned. I om 21.50 uur. Op Ned. II om 20.50 uur speel film „De Anna". Op Duitsland 3 om 21.45 uur film „Eine auswërtige Affare". Half tot zwaar bewolkt en re gen- en sneeuwbuien. Mini mumtemperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur ongeveer 3 graden. Vanaf zon dag stijging van temperatuur. Vrij krachtige wind uit zuid west tot west. Zon op: 08.22, onder: 16.34; hoog water Sche- veningen: 03.14 en 15.24, laag water: 11.19 en 23.36. IPAKENBURG- 'CDEN HAAG lFGELAST TRECHT Spakenburg-FC en Haag gaat vanavond niet *>r Het terrein van stadion ieuw-Galgenwaard in trecht, waar de voetbalwed- rijd in de tweede ronde van ?rnooi om de KNVB-be- zou worden gespeeld, leek vanmorgen niet bespeel- aar. Volgens de grondtechni- :he dienst van de KNVB is de orst nog niet verdwenen uit en bepaalde strook van het eld. Zondag werd om die re en al FC Utrecht-Ajax afge- ist. Voetbal op tv Duitsland 1, 20.10 uur: Borus- sia Mönchenglad- voorbehoud. be slissing over uit zending valt om- Nederland 1, 21 50 uur: Achter het Nieuws (met reportage over Slachtoffer Een baby van achttien maanden oud staat te huilen in een ziekenhuis bed in Iba- gue nabij Ar- mero. Het kind is een slachtoffer van de vul kaanramp in Colombia: er heeft zich geen enkel familielid van de baby ge^ meld. HILVERSUM Op aansporen van de on dernemingsraad heeft de raad van toezicht van de VARA toch weer Marcel van Dam op de eerste plaats gezet voor de functie van voorzitter. Kandidaat Herman van Wijk, momenteel waarnemend voorzitter, komt daardoor weer op de tweede plaats te recht. Van Dam trok zich eerder terug, om dat hem niet de algehele leiding werd toe gezegd. Nu hij de steun van de onderne mingsraad heeft, wil Van Dam alsnog voor zitter worden. De Vara-verenigingsraad zal vrijdag of zaterdag een nieuwe voorzitter benoemen. Aanvankelijk stond van Dam op de bovenste plaats. Hij eiste echter be halve het voorzitterschap ook de directie van de afdelingen radio en tv voor zich op teneinde „maximaal te kunnen functione ren in de programma-opzet". Hiertegen kwam verzet van Herman van Wijk en se cretaris Ton Verberne, evenals van de tij delijk uit zijn functie gezette directeur tv, Maurice Koopman. Het valt te verwachten, dat een eventuele benoemninfe van Van Dam op diens voorwaarden zal leiden tot spanningen binnen de VARA, gezien de te genstand van de dagelijkse leiding van het bedrijf. HONDEN BIJTEN JONGEN 58 KEER EINDHOVEN De 11-jarige Hans S. uit Eindhoven is ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis na een aanval door zes honden. De jongen werd 58 gebeten en moest langdurig worden geopereerd. Het ongeluk gebeurde op een opslagterrein, nadat het slachtoffertje bij de verzorgers van de honden had gemeld dat twee van de zes dieren losliepen. Hij is daarop teruggegaan naar het opslagterrein. Vrijwel meteen daarna hoorden omwonenden hulpge roep van de jongen. Een 36-jarige buurtbe woonster en haar 16-jarige zoon zagen kans het slachtoffertje bij de honden weg te halen. Te gen de eigenaar van de honden, een 47-jarige man uit Heeze, is nog geen proces-verbaal op gemaakt. In overleg met de officier van justitie zijn de honden niet in beslag genomen. DEN HAAG De gro te fracties in de Tweede Kamer zien in de recen te ontwikkelingen in Suriname (het akkoord tussen legerleider Bou- terse en de leiders van de oude politieke partij en) vooralsnog geen en kele aanleiding om de Nederlandse ontwikke lingshulp te hervatten. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zijn alle betrokken partijen uit genodigd een toelich ting te geven op het ak koord dat, aldus de ver klaringen maandag in Paramaribo, het begin zou moeten van de te rugkeer van democrati sche verhouingen in Su riname. Volgens PvdA-woordvoer- der Knol stelt dat akkoord in Suriname weinig tot niets voor. Hij meent dat het nu juist „dubbel oppas sen is geblazen" omdat Bouterse zijn positie via de politieke leiders zou kun nen legitimeren. De VVD'er Weisglas is het met zijn socialistische col lega eens, dat er op dit moment geen sprake van kan zijn dat de geblok keerde ontwikkelingshulp aan Suriname wordt her vat. Er zijn, zo benadrukt hij, geen „concrete stappen genomen op weg naar de mocratie en rechtstaat". De liberaal hoopt wel dat het nu gesloten akkoord uitzicht biedt op een der gelijk herstel. Het CDA sluit zich bij PvdA en VVD aan, dat er „zeker op dit moment" geen sprake kan zijn van hervatten van de Nederlandse ont wikkelingshulp. Woord voerder Aarts wil eerst af wachten hoe de samen werking tussen de militai re machthebbers en de oude politieke partijen zal verlopen. Voor het CDA geldt als voorwaarde voor het hervatten van de ont wikkelingshulp, dat er concreet uitzicht komt op herstel van de democratie en de rechtstaat, zoals grondwet, verkiezingen en vrijheid van drukpers. Buitenlandse Zaken ver klaarde teleurgesteld te zijn dat in de verklaring van maandag geen struc turele hervormingen zijn aangekondigd voor een te rugkeer op korte termijn naar democratie. Structu rele hervormingen behoe ven, naar in Haagse krin gen verluidt, overigens niet noodzakelijkerwijs het vertrek van Bouterse te betekenen. Het gaat de Nederlandse regering om hervormingen en niet om mensen. Sluisbrug Leidschendam geramd De sluisbrug in Leidschendam is gistermiddag kort na twee uur geramd door een vrachtauto met oplegger. De brug moest daardoor voor alle verkeer worden gesloten. Eerst vanmiddag kon de brug na noodreparaties weer worden opengesteld en kwam ook het scheepvaartverkeer weer op gang. De brug werd beschadigd door een trekker met oplegger beladen met boomstammen. De combinatie was 3,24 meter breed. Te breed voor de brug. De brugkettingen werden meegenomen en de bovenbouw werd ontzet. De politie moest de brug direct voor alle verkeer afsluiten, hetgeen de verkeersafwikkeling gisteravond vooral in de avondspits en vanmorgen vroeg in de knel bracht. iiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiii 'EN HAAG Curator mr. F. Backer van het failliete Beton- pbedrijf Halfweg BV heeft de broers van premier Lubbers, en Rob, beschuldigd van frauduleuze handelingen. In het irslag van de curator aan de Utrechtse rechter-commissaris S. Willard worden de broers beticht van het „opzettelijk be- idelen van schuldeisers, waaronder de belastingdienst, voor nderdduizenden guldens". ;t betonpompbedrijf deed uitsluitend zaken met Buil Track I en Van der Spek BV; beide zaken zijn eigendom van Leo lubbers. Broer Rob is commissaris. Premier Lubbers heeft al ja- :n geen binding meer met deze firma's. Volgens de curator zou familie Lubbers honderdduizenden guldens te veel aan vor- ieringen hebben ingediend en zich schuldig hebben gemaakt fraude met aandelen. Ook zou er vlak voor het bankroet •rake zijn geweest van valse facturen en gefingeerde vorderin- n waardoor het Lubbers-bedrijf volgens curator Backer, „een oot bedrag aan fictieve btw in de wacht zou hebben gesleept", 'olgens de curator zullen bepaalde dubieuze overgedragen vor- leringen juridisch worden aangevochten. Om die reden wil hij veel loslaten. Wel zei hij dat niet de BV's van de familie .ubbers vorderingen hebben op het failliete bedrijf, maar dat de lilliete boedel van het betonpompbedrijf nog ruim 600.000 gul- i te goed heeft van Buil Track BV. zaak ligt momenteel bij de Utrechtse rechter-commissaris. In lit stadium wil niemand commentaar geven op de zjiak. Ook de zijde van de familie Lubbers is geen reactie gegeven. kapperszaak V oorschoten ïitgebrand OORSCHOTEN Een kap- xszaak aan de Pauwenstraat Voorschoten is gisteroch tend volledig uitgebrand. Een bewoner die boven het pand woont ontdekte de brand om zeven uur. De inventaris van de zaak ging geheel verloren. Het schadebedrag is nog niet bekend. De vermoedelijke oor zaak is volgens de politie een technische storing in de me terkast. ADVERTENTIE IEUBELS VOOR HALF GEL0 ude Wetering - Ann Christian Art, pubelproduktie- en importbedrijf |n de Kerkstraat 82 alhier, stopt lar toonkameraktiviteiten voor de bothandel. larom stelt zij sinds enige tijd lar totale toonkamercollectie aan irticulieren beschikbaar voor de lift van de prijs. t betekent dat van de toch al laag (prijsde, stuk voor stuk puntgave '~itsmeubelen, nog eens gaat. Om u een paar irbeelden te noemen: ineel leder kameelzadel van 0,- voor f 120,--; prachtige n secretaire van f 795,-- voor 8,--; eiken t.v.-meubel met [eomogelijkheid van f 538,- voor "3,-; 4 zware grenen stoelen met phoektafel van f 1.196,-- voor 3,~; eiken wand, deel, van f.475,-- voor f 1.238,--. jiunt verder nog te kust en te keur lankstellen, salontafels, eethoek- ils, fauteuils enz. enz. binnenkort meubels nodig in dus een grote slag slaan bij n Christian Art, iderdag, vrijdag en en zaterdag taf 11.00 uur 's morgens, aan de rkstraat 82 in Oude Wetering, dagavond koopavond. Meer aanbod actieve vakanties HILVERSUM De toeristen krijgen in het komend vakan tieseizoen in ons land een groot aanbod van de zoge noemde sportieve vakanties voorgeschoteld. Dit blijkt uit de tien nieuwe vakantiereis gidsen die de Nederlandse VVV's gezamenlijk uitgeven. Er is bij de toerist een grote behoefte aan dit soort actieve vakanties gebleken, waarop de VVV's hebben ingehaakt door een aanbod van zeil/surfar- rangementen, geheel verzorg de catamarancursussen, veel fiets- en wandelvakantiesva kanties, arrangementen com pleet met cursussen parachute springen, culinaire hotelva kanties met een cursus koken in Utrecht, cursussen bran- dingsurfen, kanovakanties en een nieuwe geheel verzorgde triathlon vakantie in Vijfheer- enlanden. Bom op dak Nederland als investeerder op derde plaats AMSTERDAM Neder land zal aan het eind van dit jaar, met een totaal aan investeringen in het buitenland van 150 mil jard gulden, de derde plaats innemen op de lijst van grootste directe inves teerders in de wereld. Al leen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië gaan Nederland voor. Als achtste handelsnatie in de wereld is Nederland ook nog de op twee na grootste inves teerder in de VS, na Engeland en Canada, aldus dr. W. Dui- senberg, president van de Ne- derlandsche Bank, in een toe spraak voor de Maatschappij van Nijverheid en Handel. De grootste investeringsbedragen komen van een beperkt aantal zeer grote multinationals, waarbij de laatste jaren vooral banken en verzekeraars opko- Vooral Amerika oefent grote aantrekkingskracht uit op Ne derlandse investeerders, ge zien de politieke stabiliteit, de sterke nadruk op een vrije markt en de ontwikkeling van wetenschap en techniek. De Nederlandse investeringen in de EG bedragen ongeveer een derde van het totaal, hetgeen te wijten is aan de handelsbe lemmeringen tussen de EG- landen. Inkomende investe ringen, dus door het buiten land in Nederland, bedragen ongeveer 55 miljard. Pag.6: CBS: Investeringen licht gedaald. DEN HAAG Vestig in elke provincie een kan toor dat registreert wie er in de bouw werkt en werkloos is en probeer vervolgens de echte werk lozen aan een baan te hel pen. Laat die bureaus bo vendien de bij- en om scholing organiseren. Dat is in het kort het voorstel dat vandaag aan het Bouwberaad, het overle gorgaan van werkgevers en werknemers in deze bedrijfstak, is voorgelegd. In de praktijk blijkt dat de ar beidsbureaus bij lange na geen oplossing voor het probleem kunnen aangeven. Volgens het voorstel kan de bouw met een geoliede organisatie dat zelf beter en is het daartoe ook maatschappelijk verplicht. Overigens wordt gesteld dat het onmogelijk is de gehele werkloosheid in de bouw op te lossen. De arbeidsbureaus wil men niet helemaal buiten spel zet ten want het bemiddelings- werk voor banen wordt be perkt tot echte werklozen: bouwvakkers die een vakdi ploma op zak hebben en mini maal tien jaar in de bedrijfstak werken, waarvan vijf jaar on afgebroken. Voor jongeren on der de 25 jaar geldt dat zij een diploma LTS-bouwtechniek moeten hebben of via een soort toelatingsexamen moeten bewijzen op een gelijkwaardig niveau te zitten. Het voorstel bevat ook het advies een expe riment op te zetten in Fries land en Zuid-Holland. Pag. 3: Leidse bevalt volkomen onverwacht van zoon LEIDEN Een 28-jarige kind plaatsvond. De vrouw gaf vrouw uit Leiden is gisteroch- aan de politie te kennen geen tend volkomen onverwacht moment te hebben geweten van een zoon bevallen. De dat ze zwanger was. Moeder vrouw voelde zich in haar wo- en kind zijn naar het Acade- ning onwel en begaf zich naar misch Ziekenhuis in Leiden Britse titels onder de hamer LONDEN Vier officiële titels die in het bezit waren van de Britse graaf van Lichfield, een neef van koningin Eliza beth van Engeland, zijn samen met 36 andere titels op een openbare verkoop in Londen voor ruim 1.425.000 gulden van de hand gegaan. Veel „Lordship of Manor"-titels gin gen naar buitenlanders. De titels geven geen recht op kas telen, landerijen of een zetel in het House of Lords. De ko pers krijgen alleen een aantal oude documenten, waardoor zij zich „Lord" over een manor een gebied) mogen noe men. Een woordvoerder van de veilingmeesters Bernard Thorpe and Partners zei dat een aantal kopers de aankoop zag als een belegging en anderen als een middel om zich in de geschiedenis in te kopen. Zo kocht de in Kenia geboren Tahir Khan-Lodhi voor 45.000 gulden de titel „Lord of the Manor of Bentley". Hij noemde zijn aankoop „de vervul ling van een kinderdroom". Er wordt heel wat wetenschappelijk onderzocht op deze wereld. Maar lang niet alle uitslagen van laat staan de voorpagina's. Hoewel zo'n onderzoek op zich daar toch belangwekkend genoeg voor zou kunnen zijn. Zo bleek al eerder dat onze voorouders ook niet altijd van die lieverdjes zijn geweest, immers nauwkeurig onderzoek heeft al heel wat aan het licht gebracht. Maar dat ze nu uitgerekend in Oost- Duitsland moeten ontdekken, dat ze in de Steentijd ook nog kannibalen zijn geweest! En dat leest u vandaag uw baaidag? in de Leidse Courant. Onthoudt het goed: wie die krant leest die kan-ni- balen. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend b een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «$*£cidóc(3outant i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1