W1M TAFEL „Synode is geen bokswedstrijd" Zuidafrikaanse bisschoppen fel tegen apartheidssysteem Gereformeerden: geloofsleven bij gemeenteleden verdiepen £cidóc@omcml kerk wereld ZWIJGENDE PAUS WOONDE OPENINGSZITTING BU Bisschoppen V.S. heroverwegen standpunt tegenover bewapening t- ACHTERGROND ftzidae Commit DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 PAGINA IN Kerken leveren maar helft inkomsten EDCS De kerken nemen nog maar de helft van de inkomsten van de E.D.C.S. (Oecumenische ontwikkelingscoöperatie) voor hun re kening. Dat percentage moet omhoog, te meer omdat de E.D.C.S. destijds werd opgericht als organisatie, die de kerken in staat moest stellen om ontwikkelingslanden aan alternatie ve, gunstige leningen te helpen. Dat zegt mevrouw T. Strop, voorzitter van de Nederlandse steunorganisatie N.V.O.C.. naar aanleiding van het tienjarig bestaan van de E.D.C.S. De andere helft van de investeringen is afkomstig van particulieren, te weten vijftien miljoen gulden. Slechts enkele kerken nemen actief deel, een daarvan is de Nederlandse Hervormde Kerk, waarvan 500 diakonieën en kerkvoogdijen garant staan voor één miljoen gulden. Geldproblemen voor Bhagwan-volgelingen In Rajneeshpuram. de verweesde Bhagwan-commune in de Amerikaanse staat Oregon, is de grote leegloop begonnen. Een groot probleem voor velen is een gebrek aan geld om de reis naar huis te betalen. Velen hebben hun geld op de Bhagwan- -bank staan en maken gebruik van een Bhagwan-creditcard. De bedrijsleiding heeft echter laten weten dat de sanyassins met hun creditcards geen contant geld meer kunnen opnemen. Velen proberen nu buitenstaanders op hun rekening, en tegen betaling in cash, te laten eten in het Bhagwan-restaurant, om op die manier geld voor een buskaartje te verzamelen. Zondag begon de gestage uittocht van de rode volgelingen van de Indi ase goeroe al. Er waren op dat moment nog ongeveer 1.000 mensen in de commune. De bijbel is zaad, God is de zon, maar wij zijn de aarde (Van onze correspondent Cees Manders) Onder enorme belang stelling van de media uit de hele wereld is maan dag in Vaticaanstad de buitengewone bisschop pensynode van start ge gaan. De zittingen van de synode zijn echter beslo ten en de buitenwacht moet zich dus tevreden stellen met de al of niet integrale weergave van het gesprokene, enkele uren later. Aan de eerste zitting maan dagochtend namen 159 zoge heten synodevaders deel. De paus was ook aanwezig, maar deed er (zoals bij voorgaande synodes) het zwijgen toe. Voorzitter was de Ameri kaanse kardinaal John Krol (75). De Franse Kardinaal Garrone (84) onderrichtte als „concilie- veteraan" de bijeenkomst over de betekenis van het Tweede Vaticaanse Concilie, het eigenlijke gespreksonder werp van deze buitengewone synode. Tenslotte was het woord aan de Belgische kardi naal Danneels (52), door de paus benoemd tot 'relatore' van de synode. Naar deze bij drage was het meest uitge zien. Want als „relatore" had hij de taak om de reacties sa men te vatten die de kerkpro vincies de afgelopen maanden hadden gegeven op de vraag naar hun ervaringen met het Tweede Vaticaanse Concilie. Om te beginnen roemde Kar dinaal Danneels de .jeugd" van de zestien conciliedocu menten waarin de resultaten van het Concilie zijn vervat. Volgens hem zijn deze leer stukken nog een uitstekende leidraad voor de kerk in haar derde duizendjaar. De katho lieke kerk kon „onmogelijk" Overzicht van de openingszitting in de syndezaal van het Vaticaan. Achter de tafel, in het mid den, de paus, die overigens de bijeenkomst zwijgend bijwoonde terugkeren naar de tijd van voor het Concilie, zo meende hij. Hoop Danneels heeft uit de reacties van de kerkprovincies kun nen opmaken dat het concilie over de hele linie grote hoop heeft gewekt en dat de grote meerderheid van de gelovi gen de conciliewaarden heb ben geaccepteerd. Grote waardering blijkt er bij de bisschoppen te bestaan voor de liturgische vernieu wing, waartoe concilie de eer ste stoot gaf. Maar ook voor de „grotere penetratie van het woord Gods in het geweten van de mensen", en voor de hechtere relatie tussen kerk en wereld. Vooral de strijd van de katholieke kerk voor de mensenrechten, voor de internationale gerechtigheid, oogst bij de bisschoppen waar dering, alsmede de inzet van de kerk om een beter contact tot stand te brengen met an dere religies en culturen. De bisschoppen wijzen ook op enkele negatieve aspecten die zich de laatste twintig jaar in de katholieke kerk hebben geopenbaard: er zijn tekortko mingen in de liturgie en de voorbereiding voor het „ambt", er is een crisis in de biecht; enkele „volksdevoties" zijn verdwenen; het leergezag van de kerk komt niet altijd goed over; de neiging bestaat kerk tegenover geloof te plaatsen en vaak legt de kerk de nadruk teveel op de disci plinaire en administratieve maatregelen. Danneels was getroffen door de geografische verscheiden heid van de wereldkerk. De bisschoppen uit de derde we reld (die op de synode overi gens in de meerderheid zijn) worden geheel in beslag geno men door zaken als de „be vrijding van de mens" (La tijns Amerika), en de adopta- tie door de kerk van locale t$l culturele waarden (Afrika). De tweede wereld van het oostblok zit alleen maar met het probleem van vrijheid van godsdienst. Terwijl de eerste wereld van het westen het vooral moeilijk heeft met de „vrouw in het ambt", het celibaat en collegialiteit bij het bestuur van de kerk. Kardinaal Danneels zette - gezien de korte tijd die de sy node ter beschikking staat- enkele strakke lijnen uit waarbinnen de discussies zich de komende veertien dagen moeten afspelen. De synode vaders zullen zich concentre ren op vier (van de zestien) conciliedocumenten: Gaudi- um et Spes (over de kerk in de moderne wereld), Sacro- sanctum Concilium (over de liturgie), Dei Verbum (over de Heilige Schrift) en Lumen Gentium (over kerk en mys- Collegialiteit In Lumen Gentium wordt ook gesproken over de colle gialiteit, over de relatie tussen Petrus' opvolgers en de bis schoppen, de opvolgers van de apostelen. Dit collegialiteit- sprincipe is een „hot item" in de bijeenkomsten. Kardinaal Danneels gaf in een toelich ting toe, dat niet duidelijk is wat het conciliestuk precies met die collegialiteit aan wil de. „Daar zullen we de ko mende tijd over moeten na denken. Het kan zijn dat we het accent meer op het één (paus) of meer op het ander (bisschoppen) zullen moeten leggen. We moeten in elk ge- Aan het slot van de ochtend zitting stonden Krol en Dan neels de pers te woord en ze deden dat niet zonder humor. Kardinaal G. Danneels: „geen bokswedstrijd" Toen Danneels gevraagd werd wat hij vond van de op merkingen van kardinaal Ratzinger die enkele concilie- verworvenheden wil terug draaien ('restaureren'), kwam hij met het legendarische glas water op de proppen: „Ratzin ger beweert dat het glas half vol is, terwijl zijn tegenstan ders volhouden dat het half leeg is. Al die verklaringen zijn niet belangrijk. Alleen de waarheid interesseert me. Ik wil dus alleen maar weten hoeveel water er nog precies in dat glas zit. Over restaura tie zal op de synode trouwens helemaal niet gesproken wor den". Danneels verzekerde dat de synode geen „boxing- -match" zal worden tussen verschillende „partijen", als tussen „conservatieven" of „progressieven". Over de (vooral in de VS he vige) angst voor die „restaura tie" van Ratzinger zei John Krol, kardinaal van Philadel phia: „Die vrees is niet reëel. Want de synode kan nu een maal niets terugdraaien van een oecumenisch concilie. Een synode kan slechts bijdragen tot een beter begrip, tot een betere toepassing van dat wat het concilie heeft voortge bracht". De synode wordt vandaag voortgezet met interventies van de voorzitters van de bis schoppenconferenties. Veel verrassingen zullen die niet opleveren, omdat de kern van hun opmerkingen al ver woord is in de reactie die ze de afgelopen maanden schrif telijk naar Rome hebben mo gen zenden. De Amerikaanse bis schoppenconferentie is op haar najaarsvergade ring akkoord gegaan met een voorstel, een cöm- missie-ad-hoc te vormen om na te gaan, of de voortgaande kernbewa pening van de Verenigde Staten nog als moreel aanvaardbaar moet wor den gezien. Dit besluit kan als een grote overwinning worden gezien voor een groep bisschoppen, die twee jaar lang heeft geij verd om het inzicht te doen postvatten, dat niet kan wor den stilgestaan bij de pastora le brief over oorlog en vrede van 1983. Toen spraken de bisschoppen uit, dat voor shands bestaande kernbewa- Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Rotterdam-Zuid, I. J. Wisse te Zeist; te Almelo, T. Ouwerkerk te IJzendoorn; te Dronten, D. J. H. Wolse te Wamel-Breumel-Altvorst, (streekgemeente Maas en Waal). Aangenomen naar Benthuizen, J. Boer kandi daat te Nieuwveen. Bedankt voor Nijverdal, F. van Sloo- ten te Sint Pancras; voor Poortvliet, A. Vlietstra jr te Melissant. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Gronin- gen-Helpman, drs. J. Dijkstra voorheen zendingspredikant te Uruguay, wonende te Workum. pening als moreel aanvaard baar kon worden beschouwd in afwachting van wederzijd se stappen voor ontwapening. De bisschoppen hebben zich in hun herziene standpunt mee laten leiden door de proeven met de MX inter continentale raket, die zij als een wapen zien om een eer ste klap uit te delen, de plaat sing van Amerikaanse kruis- vluchtwapens in West-Euro pa, het speurwerk voor „Star Wars" en de weigering van de regering-Reagan, onder handelingen te hervatten over een verbod op kernwa penproeven. Naar bisschop Gumbleton onthulde is het voorstel inge diend door zes bisschoppen, maar zou het als hij zich er echt toe had gezet, geen moeite hebben gekost er der tig tot veertig handtekenin gen onder te krijgen. Naar zijn overtuiging koesteren thans al tussen de tachtig en negentig van de rond 300 Amerikaanse bisschoppen de overtuiging, dat de afschrik- kingspolitiek van de Vere nigde Staten niet meer mo reel verantwoord is, terwijl de rest er nog onvoldoende denkwerk over heeft ver richt om tot een verantwoor de besluitvorming te komen. Bisschop Gumbleton denkt dat slechts een „uiterst kleine minderheid" van de bis schoppenconferentie bereid zou zijn, zonder meer goed keuring te hechten aan wat de Amerikaanse regering meent aan afschrikkings macht te moeten opbouwen. Waarnemers geven hem ove rigens weinig kans, dat de bisschoppen in hun vergade ring van medio-juni volgend jaar al met een herzien standpunt naar buiten zullen komen, zoals zijn wens is. Er is geen vaste datum afgespro ken waarop de studiecom missie klaar moet zijn met haar werk. Zowel de primaat van de Rooms-Katholieke Kerk van zuidelijk Afrika, aarts bisschop Denis Hurley van Durban, als aartsbisschop Stephen Naidoo van Kaap stad, heeft fel uitgehaald te gen Apartheid in Zuid-Afri- ka. „Het is mijn vaste overtui ging dat het conflict in het door een blanke minderheid bestuurde Zuid-Afrika zal eindigen in een bewind van de zwarte meerderheid", al dus de voorzitter van de bis schoppenconferentie Hur ley, „maar het zal een lange, moeilijke en pijnlijke wor steling zijn". De aartsbisschop werd geïn terviewd ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag door een katholiek persbu reau uit de Verenigde Staten. Hurley, die ooit de jongste ka tholieke bisschop ter wereld was, kreeg zijn „politieke be kering" tijdens zijn studie voor het priesterschap tussen 1933 en 1940 te Rome. Bij zijn terugkeer in 1941 in Zuid- -Afrika besefte hij, dat hij nu in praktijk zou moeten bren gen wat hij had geleerd, voor al in de betrekkingen tussen de rassen. Als blanke opgegroeid in Zuid-Afrika „zonder het min ste besef dat er groot onrecht schuil ging in de sociale hou ding der blanken", verfoeide de jonge Hurley de geweldlo ze acticiteiten van Mahatma Gandhi, toen werkend aan onafhankelijkheid voor India en voorheen activist voor rechten van Indiërs in Zuid- -Afrika. Later is Gandhi zijn grootste held geworden en wordt de aartsbisschop van het voornamelijk zwarte dio cees Durban door veel blan ken gezien als net zo'n op roerling als Gandhi. Aartsbisschop Hurley ver klaarde bij de voorbereiding van een toespraak, die hij eens moest houden voor een conferentie in Duitsland, te zijn getroffen door het inzicht, dat hij zelf deel uitmaakte van een verdrukking uitoe fend ras, „en daardoor was ik helemaal van mijn stuk ge bracht". Naar zijn mening is het voor ieder afzonderlijk al moeilijk genoeg tot een gewij zigd inzicht te komen, „laat staan voor een samenleving". Hij zag in de blanke Zuidafri kaanse samenleving een „vol komen verkalkte houding in sociale vraagstukken", en dat heeft bij hem tot diepe teleur stelling geleid. Aartsbisschop Naidoo, van In diase afkomst, heeft in een pastorale brief voor zijn bis dom verklaard, dat de macht die wordt gebruikt om het ge weld dat thans het land teis tert in toom te houden, net zo iets is als een poging een ri vier af te dammen. „Als de oorzaken van het geweld niet worden weggenomen, zal de dam vroeg of laat barsten „en dat is precies wat wij in Zuid- -Afrika meemaken wegens het ontzeggen van mensen rechten aan de meerderheid". De aartsbisschop noemt apart heid een grote zonde, omdat dit systeem een ontkenning inhoudt van de aan elk indi vidu door God gegeven waar digheid. „Een christen die deze naam waardig wil zijn kan apartheid nooit accepte ren, moet haar integendeel veroordelen, net als de tegen woordige uitzonderingstoe stand. Naar aartsbisschop Naidoo aankondigde wordt voorlich tend materiaal geproduceerd voor alle parochies en groe pen om informatie-uitwisse ling aan te moedigen en actie te ondernemen. In dit aarts bisdom zijn de ergste geweld daden van de afgelopen twee maanden voorgekomen. De synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland heeft maandag in Lunteren besloten dat er een onder zoek moet komen naar de mogelijkheden om het ge loofsleven in de plaatselijke kerken te stimuleren. De synode wees erop dat veel kerkleden als tegenwicht te gen de omvangrijke organisa torische activiteit binnen de kerken een grote behoefte voelen aan een verdieping van hun persoonlijk geloofs leven. „Velen zijn reeds weg- gegroeid van wat „beleving van het geloof" mocht wor den genoemd en zijn op zoek naar een nieuwe, authentieke wijze van geloven", aldus de synode. De synode bepleitte verder een onderzoek naar moge lijkheden om de gemeentele den en kerken te helpen bij het vormen van een mening over sociaal-economische vraagstukken. Zij aanvaard de een voorstel van mevrouw C.P. Punt-Voorbij (Koude- kerke) om formele banden aan te knopen met het Inter kerkelijke Overleg in School- zaken (IKOS), dat zich onder meer bezighoudt het gods dienstonderwijs op openbare scholen. Mevrouw Punt wees erop dat het godsdienstonder wijs op openbare scholen steeds belangrijker wordt, omdat vele gereformeerde kinderen naar dergelijke scholen gaan. Zij wees er voorts op dat veel plaatselijke kerken al meewerken in net IKOS, maar dat de formele relatie op landelijke niveau tot nu toe ontbreekt. Tien jaar geleden verwierp de sy node een voorstel om mee te werken in het IKOS. Jongeren Tevens werd besloten in sa menwerking met de theologi sche faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam acceptabel was. De synode heeft daarom nu de knoop doorgehakt. (VU) te laten onderzoeken Het onderzoek wordt uitge- hoe jongeren meer bij de voerd in de periode augustus kerk kunnen worden betrok ken. De synode heeft daar mee de VU verkozen boven de theologische hogeschool in Kampen. De gereformeerde synode, verontrust door de geringe aantrekkingskracht van ae kerk voor jongeren, besloot in 1984 tot een „actie-ge- tot en met juli omvat drie fasen. Na een oriënterende fase van litera tuurstudie wordt er veldon derzoek gedaan in minstens vijf gemeenten die onder meer van elkaar verschillen in de mate waarin jongeren bij de kerk zijn betrokken. De derde fase is het formule- richt" onderzoek naar parti- ren van conclusies en het ge- cipatiemogelijkhëden voor jongeren in de plaatselijke gemeenten. Voor de uitvoe ring van het onderzoek zou het synodebestuur contact moeten opnemen met zowel de theologische faculteit van de VU als het bestuur van de theologische hogeschool in Kampen. Het bestuur is er niet in geslaagd een construc tie te vinden die voor beiden ven van beleidsadviezen. De synode was het erover eens dat de beleidsadviezen moe ten worden getest in een „ac tie-onderzoek" in een of twee gemeenten. Zij zal nog na gaan op welke wijze en onder wiens verantwoordelijkheid dit onderzoek zal worden uit gevoerd. Het onderzoek kost de gereformeerde kerken 300.000 gulden. Keer ten goede in Suriname u! O1 EN 1 khtl iele i en n eerd' stere G/P de tiende verjaardag van zijn onafhankelijkheid he jatss Suriname gisteren een voorzichtige stap gezet op weg ni m het herstel van democratische verhoudingen. De milita>s machthebbers en vertegenwoordigers van drie oude politie erc* partijen hebben een akkoord gesloten, dat volgens de hind< taanse politicus Lachmon moet leiden tot een „waarachti naf democratie". HET verbod op de politieke partijen is opgeheven. Voo komt er voor april 1987 een nieuwe grondwet, waarover bevolking zich per referendum kan uitspreken. En tenslo zullen er verkiezingen worden gehouden voor een volksvt tegenwoordiging. Overigens: dat kan geconcludeerd word uit in Paramaribo gedane mededelingen. Begrippen als „rel rendum" en „verkiezingen" worden in het akkoord niet pliciet genoemd. Dat is op zich al een reden de overeenkon met de nodige voorzichtigheid te bekijken. ngza iven uder De ondertekening van het akkoord betekent desondan het einde van het politieke isolement, waarin de militai machthebbers in Suriname zich al enkele jaren bevinden februari 1980 nam een groep onder-officieren de macht het land over van de gekozen regering-Arron. Na een hoo vol begin is het in Suriname vervolgens snel bergafwaai gegaan, met de decembermoorden in 1982 als absoluut die tepunt. De militairen genieten sindsdien nauwelijks steu on< noch in binnen- noch in buitenland. Ook economisch galaa' het beroerd. Mede door de opschorting van de Nederland! "ei ontwikkelingshulp is het land vrijwel bankroet. ma ter Het zijn deze, zich almaar opstapelende problemen gjmi weest, die legerleider Bouterse er uiteindelijk toe hebben gi bracht rond de tafel te gaan zitten met de politici, die hij zd ooit als oud vuil aan de kant heeft geschoven. Het nu gesl( ten akkoord is een voorzichtige stap op weg naar het herst| van de democratie. Maar enkele belangrijke vragen blijv^ vooralsnog onbeantwoord. Welke macht krijgt het parll ment? Wat wordt de positie van legerleider Bouterse en zi mannen? Worden de daders van decembermoorden nog b recht? Slechts de nieuwe grondwet zal over deze zaken di delijkheid kunnen verschaffen. NEDERLAND staat intussen voor een belangrijke keus. 1^ het verleden heeft Den Haag keiharde eisen gesteld voor hl hervatten van de ontwikkelingshulp aan Suriname. De reg| ring zou kunnen wachten totdat aan al die voorwaarden voldaan. Aan de andere kant valt niet te ontkennen, derland mede-verantwoordelijkheid draagt voor de zoals die na '75 in Suriname is ontstaan. Daarom is Nederland voldoende reden te overwegen in antwoord d het in Paramaribo bereikte akkoord een gebaar naar Surini me te maken. e De ontwikkelingshulp op de oude voet hervatten, waarl^^ De reg» maarden n, dat N| a i toestan^/\ is er vod Suriname méér geld krijgt dan het kan verwerken, zou heilloze weg zijn. Een gedeeltelijke hervatting van de oi wikkelingshulp bijvoorbeeld van de humanitaire hulp, als gesuggereerd door de voormalige premier Haakmat zou evenwel een aanmoedigingspremie kunnen zijn op weg naar het ook door Nederland zo gewenste herstel van <ateJ democratie en de mensenrechten in Suriname. ■ïiji tri* Aanhoudend koud DE BILT (KNMI) Het weer houdt voorlopig nog een win ters karakter. Het blijft koud en de eerstkomende dagen zullen er van tijd tot tijd re gen- en sneeuwbuien vallen. Overdag dooit het licht. Deze dooi is geen gevolg van aan voer van zachte lucht, maar van het toestromen van de lucht over de Noordzee. Door dat het water van de Noordzee nog een temperatuur heeft van 8 a 10 graden komen daar buien tot ontwikkeling. Deze zullen landinwaarts meestal sneeuw brengen. Tussen de kust en het binnen land is er sprake van een be langrijk temperatuurverschil. Aan zee komt de temperatuur op een graad of 6, terwijl in het zuidoosten van het land de temperatuur even boven het vriespunt blijft steken, sneeuw in Oost-Brabant Limburg zal dan ook nog i snel verdwijnen. Mogelijkheden voor wintersport DEN HAAG Hier volgt overzicht van de winterspoi mogelijkheden dicht-bij-hi en in het Alpengebied, naar situatie van gisteren. Duitsland SauerlaTtd en Eifel: Op dit t ligt de gemiddelde sneeuwhoogte til sen de 20 en 25 cm en in Willinge zelfs 30 cm. Alpine-skiën is o.a. gelijk in Willingen. Altastenbeii. Neuastenberg. Okberg en HagePë' /Wilde Wiese Langlaufen kan m(UI1 op veel plaatsen in de Eifel en in topje Sauerland. België it 1 Momenteel varieert de gemiddeligU; sneeuwhoogte in België tussen de f en 17 cm Alpine-skiën is mogelijk de plaatsen Lierneux, Robertville-(p) vivat en Trots Ponts-Val de Wanrfoo in de provincie Luik en in Baraqifep de Fraiture in de provincie Luxert burg Langlaufen kan men in tal v^ plaatsen. )t s Alpenlanden (nt Door de sneeuwval van de laatste dkrja gen zijn er in het Alpengebied welGr waar plaatselijk wintersportmogelijr^ heden, maar de liften zijn nog niet frs bedrijf. Gebraden gehakt in tomatensaus met spruitjes en aardappelen drie-in-de-pan Nodig voor twee: 1 sneetje brood, 200 g gehakt, zout, peper, nootmuskaat, losge klopt ei, 30 g margarine, 1 ui, 2,5 dl warm water, 1 bouillonblokje, laurier blad, tijm, 8 g maizena, to matenpuree, aroma; Vt kg spruitjes, zout, 5 g margarine; l/t tot 1 kg aardappelen; 150 g zelfrijzend bakmeel, zout, half ei, 1,75 dl. melk, 25 g rozijnen, 25 g krenten, halve appel, margarine, poeder- of basterdsuiker. Week het brood in warm water, druk het sneetje zo droog mogelijk en maak het fijn. Kneed brood, gehakt, zout. peper en nootmuskaat stevig door elkaar en voeg knedende zoveel ei toe dé de massa stevig-smeu\ wordt. Vorm met natge maakte handen twee gladó gehaktballen en leg die tery minste een uur koel wej Bak de gehaktballen bruin il de margarine, op het laats met stukjes ui. Voeg watei bouillonblokje, laurierblai en tijm toe en stoof het vlee gaar in twintig minuten. Leg de gehaktballen in eel schaal en houd die warn Bind de jus met de met koui water aangemaakte maizem en maak de saus op smaal met tomatenpuree en aroma Schenk de saus over de ge haktballen. Meng zelfrijzend bakmeel el zout, voeg ei en melk al roe rende toe en roer door fa— het mengsel glad is. Doe e;— de gewassen en goed uitgdf\ lekte rozijnen en krenten— alsmede de grofgeraspte ap pel bij. Laat in de koekepan eet stukje margarine lichtbruit worden en schep er losje1 van elkaar drie schepjes be slag in. Bak de dikke panne\ koekjes langzaam, keer ze all de bovenkant opgedroogd il i en bak de tweede kant vlugi ger bruin. Geef de drie-in- de-pan warm met poeder- ol basterdsuiker. JF.ANNir

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2