Ria Visser via achterdeur in Ussel Cup I Zevende nationale titel voor Ton Luykx Twee zwemrecords voor Ron Dekker Abraham voor Vultink GP-ZEGEVOOR SCHOCKEMÖHLE Leo Visser toont schaatstalenten Navratilova wint van Mandlikova Wassenaar en Kulker paar apart RACQUETBALL TIMMERT AAN DE WEG ISPORTTRIBUÏME £eicbc@omant MAANDAG 25 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 ESTUUR NHV JLIJFTTOCH AAN APENDAL - Het bestuur van het Nederlands andbal Verbond (NHV) is zaterdagmiddag bij de gemene vergadering op Papendal opgestapt, aar kort daarop door toch weer teruggehaald, e ledenvergadering keurde de begroting voor 186. met daarin voor het eerst sinds jaren een intributieverhoging van respectievelijk drie en ree kwartjes voor senioren en junioren, met 36 1 gen 32 stemmen af. Voorzitter Witte zei daaruit et zijn bestuur de consequenties te trekken en j Dot de vergadering Na een korte schorsing werd i verzoek van de afdeling Amsterdam opnieuw .temd over de begroting. Die werd tenslotte met tegen 30 stemmen aangenomen. De vergade- ig gaf verder toestemming maatregelen te ne- •n tegen de overschrijding van het budget (met .000 gulden) door de nationale selecties. Biljartbond akkoord met betalingen AMERSFOORT De jaarver gadering van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond heeft zaterdag in Amersfoort zijn offi ciële goedkeuring gegeven aan de plannen biljarters te gaan be talen voor hun prestaties bij kampioenschappen. Voor wed strijden die niet onder de vlag van de wereld-, Europese- of Nederlandse bond worden ge houden' geldt de toestemming niet. De bond had al officieus zijn fiat gegeven. Eerder gingen de Europese bond (CEB) en de wereldunie (UMB) overstag. Nieuwe kampioenen bij trampolinespringen ASSEN - De strijd om de nationale kampioen schappen trampolinespringen heeft zaterdag in Assen zowel bij de dames (Diane Wong) als de he ren (Marcel Verstraten) nieuwe titelhouders opge leverd. Diane Wong (Pro Patria, Zoetermeer) kwam tot een totaal van 88,2 punten. Titelhoud- ster Mario van Diermen (Sparta, Ermelo) ver speelde door een val haar kansen. Zij bracht het niet verder dan de zesde plaats. Zij stelde zich echter schadeloos door met Jacqueline de Ruiter, die in de individuele wedstrijd als tweede was ge ëindigd, de titel bij het synchroonspringen te pro longeren. Marcel Verstraten veroverde twee kam-, pioenschappen. Naast de individuele titel (92,7 punten) behaalde de trampolinespringer uit Zoe termeer met Bert Dammers ook het kampioen schap bij het synchroonspringen. Kasparov: liever geen revanche MOSKOU - In de Komsomols- kaja Pravda, het dagblad voor de communistische jeugd in de Sovjet-Unie, heeft wereldkam pioen Gari Kasparov zich ge keerd tegen het houden van de revanche-tweekamp met de onttroonde titelhouder Anatoli Karpov. De kampioen zei niet te weten of er inderdaad een revanche komt. „Dat is aan Karpov om te beslissen. Maar ik veronderstel dat geen van ons het aantrekkelijk vindt binnen drie maanden weer te genover elkaar achter het bord te zitten". WEST-BERLIJN - Paul Schockemöhle heeft gisteren in West-Berlijn de belangrijkste springrubriek, die meetelt voor het klassement om de wereldbeker, gewonnen. Het internationaal concours hippique van West-Berlijn, dat de laatste dag zesduizend toeschouwers trok, kreeg daar mee het gewenste hoogtepunt. De Europese kampioen bleef in de barrage de Brit Michael Whitaker voor. Beide combinaties gingen foutloos rond, maar Schockemöhle, die zijn Olympische paard Deister bereed, was ruim een halve seconde sneller. In het algemeen klassement voor de wereldbeker bleef Nick Skelton eerste met veertig punten. De enige Nederlander, die op de lijst voorkomt, is Piet Raymakers. Hij verdiende tijdens Jumping Am sterdam, de eerste wedstrijd in de reeks, zes puntjes. lem d met ;heden ijk zal ver cheid Etteki tl vot i - Fo or hei et prt arbitt letzel et dui van cheid! weki UTRECHT De Neder- terdag elders zal rijden landse schaatskampioene maf> Ria Visser toch nog Ria Visser heeft zich gis- meedoen, teren in Utrecht via een Volgens de nieuwe regle- achterdeurtje geplaatst menten mag elk gewest, voor de strijd om de IJs- Noord-Holland/Utrecht in sel Cup, de opening van dit geval, drie dames en vijf het nationale langebaan- heren inschrijven voor het seizoen komende zater- 'oe.rno°; aan S r% -p. het verleden reden slechts de dag in Deventer. De rijd- mannen de ploegen wedstrijd, ster uit Almere eindigde De dames deden individueel bij de selectiewedstrijd en op uitnodiging mee. op De Vechtse Banen, Wereldkampioen Hein Ver over 500 en 1500 meter, geer heeft zich gisteren met aanvankelijk onvoldoen- f ™fomBdeep c^'ver- geer eindigde bij de selectie wedstrijden van het gewest de als vierde. Maar door dat Petra Moolhuizen za- Zuid-Holland op het kunstijs van De Uithof zowel op de 500 (40,1) als 1500 meter (2.07, i) als tweede. Op de sprint was Jaco Mos uit Rot terdam hem te snel af: 39,9. Op de schaatsmijt ging de winst naai diens plaatsgenoot Raymond Brugmans: 2.05,7. In de ploeg voor Deventer krijgt de Zuidhollandse ju nior Leo Visser de plaats van reserve toegewezen. De ploeg van Zuid-Holland ziet er als volgt uit: heren: Vergeer, Brugmans, Mos, Janssen en Van Egmond; da mes: Bollaart, Paul en Struick. TRONDHEIM In de sneeuw van Trondheim heeft de schaatsjeugd van Nederland de inter nationale top verrast. Bij de eerste van acht wed strijden om de wereldbe ker klopte Leo Visser, een A-junior uit Haa strecht, op de vijf kilo meter de sterkste rijders uit landen als Noorwe- snelste. Zaterdag noteerde de uitnemende tijd van 40,98 seconden, gisteren was ze een fractie langzamer (41,37), zo als alle tijden op de tweede dag een tikkeltje minder wa ren. Op de dubbele afstand toonde Karin Kania, geboren u o Enke, niets aan kracht te noot de baas. De 'matige klas- hebben ingeboet. Kania-En- de 1500 meter won: 2.00,68. Visser had last van buikloop en werd met norit-tabletten op de been gehouden. In de onderlinge rit Visser-Kraay- enbos was de zieke Haa- strechterr plaatsgenoot van wereldkampioen Hein Ver geer, toch zijn provinciege- seringen (20 den (2.07.03 het tweetal toen Gerard Kemkers, grote talent uit het noorden. t de tij- 2.07,48) van vergeten, gen, Zweden, Oostenrijk op de schaatsmijl de en de Verenigde Staten, gen publiek rijdende Rolf dit ke sloeg het vorige over door de geboorte van haar zoon Sascha en maakte zaterdag haar rentree met de knappe tijd van 1.22,76 op de 1000 meter. Gisteren won ze 1.23,22. An- topriid -lanaei Bij de verrassing Noorse opening van net schaatsseizoen, waarbij de iders uit de Oostblok- Nederland weg bleven, waren ook de andere twee junioren uit de selectie van bondscoach Leen Pfrom- mer, Gerard Kemkers en Henri Kraayenbos, betrok ken. Kemkers uit Eelde, op zaterdag al verrassend vijfde op de 1500 meter, bleef op de Leangen-baan gistermiddag Olympisch kampioen Gus- tafson voor. Kraayenbos ein digde als vierde, op bijna seconden (7.25,33). Achternamen De schaatsinterland tussen de sprinters van de DDR en de Sovjet-Unie heeft dit week einde in Karl Marx Stadt de Kania-Enke, rollen van beide landen schaatwereld bevestigd. Bij drea Ehrig-Schöne, wereld kampioene bij de allrounders en inmiddels in het huwelijk getreden met Andreas Ehrig, werd beide dagen achter Ro- thenburger derde. In het klassement bezette Rothen- burger de eerste plaats voor nia-Enke, Ehrig-Schöne de veelbelovende junior^ Cornelia Dick. Ljoedmilla de dames waren de Oostduit- Toeberosova werd met de sen oppermachtig, bij de he- vijfde plaats de beste rijdster ren de Sovjets. Op vrouwelijk uit de Sovjet Unie. niveau was het in Karl Marx Bij de Stadt alleen even aan de achternamen Oostduitse rijdsters, i w Visser hun voortreffelijke presta- ongenaakbaar en leverde ties. Wereldkampioene op de voortreffelijke tijden af. Za- Sovjets wraak. Wereldkam- de pioen Igor Sjelesovski was beide dagen op de 1000 meter Zaterdag leek het daar veel sprint Christa Rothenburger terdag op, toen de Zweed Bengtsson was op beide 500 meters de 1.16,65. 1.15,88, gisteren dat nderet- ga Jaj l zal finiti< aan YDNEY - Martina Navratilova is gisteren Hong Kong in het dubbelspel de laatste vier inares geworden van het tennistoernooi om niet gehaald. Met zijn Westduitse partner Wolf- open kampioenschappen van Nieuw Zuid- gang Popp werd Vah Boeckel in de kwartfina- ales. De Amerikaanse van Tsjechische af- les uitgeschakeld. De zege ging naar de Austra- :omst versloeg in Sydney de Tsjechoslowaakse liörs Kim Warwick en Brad Drewett. Andres ïana Mandlikova in de eindstrijd met 3-6, 6-1, Gomez, die ook in 1984 triomfeerde, werd in i-2. Navratilova, die het toernooi ook in 1982 Hong Kong winnaar van het enkelspel. De spe- niet ifen 1984 opeiste, zegevierde na 1 uur en 12 mi- Ier uit Ecuador versloeg de Amerikaan Aaron te flubuten. In het dubbelspel versloegen Mandliko- Krickstein met 6-3, 6-3, 3-6, 6-4. wil ika en de Australische Wendy Turnbull de com- «Jan Gunnarsson heeft het internationale ten- rwegeibinatie Ros Fairbank - Candy Reynolds met nistoernooi van Wenen op zijn naam gebracht, rk na^-6, 7-6, 6-4. In de finale versloeg de Zweed de Tsjeschoslo- heb iHuub van Boeckel heeft in het toernooi van waak Libor Pimek in vijf sets. brievei ÖU Groenendaal wint rit Prestige- prijs Reinier Groenen daal wint aanzien in het internationale veldrijden. De wie- Iercoureur uit Sint Michielsgestel won gisteren in Valkens- waard de eerste van zeven ritten om de Super Prestige- -prijs. Vorig jaar viel die prijs ten deel aan de Belg Libo- ton. De oud-wereld kampioen uit België moest in Brabant flink toegeven op de karaktervolle Groe nendaal, die enkele weken geleden een gebroken sleutel been met metalen plaatjes liet herstel len. Frank van Bakel heeft de veldrit voor A-rijders in zijn woonplaats Deurne gewonnen. Met Henk Baars en zijn plaatsgenoot Jo Martens beheerste hij de koers. Van Bakel demarreerde in de laatste ronde. LELYSTAD Op het moment dat hij zijn natio naal jeugdrecord kwijt raakte, heeft Ron Dekker zich dit weekeinde bij de selectie-wedstrijden in Le lystad gemanifesteerd als schoolslagzwemmer van internationale allure. Hij vestigde twee nationale records. Het al meer dan een jaar du rende tweegevecht tussen het natuurtalent Dekker en de nij vere werker Frank Vijver cul mineerde zaterdag na een val se start van de beide parade- paardjes in een zeldzaam machtsvertoon van Dekker, dat zich grotendeels onder wa ter afspeelde. Als zijn hoofd na de krachtige afzet uit de gol ven opdook, was op zijn minst de helft van de (korte) bad- lengte al overbrugd. Zijn eind tijd van 1.01.3 gaf het Neder- nadat de KNZB besloot geen wisselslag-estafette naar Los Angeles te sturen, omdat juist de schoolslag te zwak was be zet. Toen werd Dekker nog te licht bevonden. Schoolslagtalent dus alom; ook bij de dames, landse zwemmen op de oudst gereglementeerde slag een ge heel nieuwe dimensie. Hoewel ver op afstand gezwommen nam het Veenendaalse talent Egbert Janssen met een tijd van 1.06.1 het oude jeugdre cord van Dekker over. Zondag legde sprint-specialist sche kampioene keek zijn vorm van de dag nog- maals vast in een nationaal re cord. Dat van de 200 meter. Ditmaal bood Vijver meer te genstand. Met 2.18.3 en 2.18.4 bleven beide zwemmers bin nen het oude (Vijver)record van 2.18.72. Het schoolslagzwemmen _oook niet inzetbaar bij de Euro- de heren was opmerkelijk. En pa-Cupwedstrijden, dat nauwelijks anderhalf iaar 1 1 'tA Petra Hille- die andere Petra (Van Staveren) op de 200 meter met 2.33.1 het korte-baanrecord af handig maakte. De Olympi sche kampioene keek van de tribune werkloos toe. Ze heeft anderhalve week geleden een schouderoperatie ondergaan, waarbij onwillig kraakbeen werd verwijderd. Aangezien daarbij een spier werd doorge sneden, zal herstel enige tijd vergen. Van Staveren is dan bii d< die dit jaar eigen land (14 en 15 decem ber in Den Bosch) worden ge houden en waarvoor de wed strijd in Lelystad als schifting was bedoeld. In vele opzichten een tamelijk overbodige zaak, omdat de meeste Nederlandse toppers nauwelijks concurrentie heb ben te duchten. Annemarie Verstappen heerst bij afwezig heid van Conny van Bentum (Amerika) op de kortere craw- lafstanden, Jolande van der Meer doet dat nog steeds op de langere afstanden, Jolanda de Rover is nog steeds zonder concurrentie op de rugslag en bij de heren kan alleen een enkeling zich meten met het blok AZPC'ers. In dat opzicht was de terugkeer van HPC'er Hans Kroes op de 100 meter vrije slag verheugend. LEIDEN Bram Wasse naar en Han Kulker heb ben in Tilburg hun stem pel gedrukt op de Waran dacross. De trainer won in de veteranenrace, terwijl de pupil in de korte cross de bloemen opeiste. Aart Stigter werd tweede in de gewone wedstrijd en stu dent Huub Pragt werd in de promintenrace fraai achtste. In de veteranenrace trad Ba taven-trainer Bram Wasse naar weer eens in het strijd perk en met succes. In een enorm tempo werkte de bondscoach de voltallige con currentie op ruime achter stand en gaf daarmee een perfekt voorbeeld aan zijn pupil Han Kulker. Kulker won even later de korte cross (in het leven terugge roepen door Wassenaar) door in de eindsprint zijn naaste tegenstanders te verslaan. Jan Verloop miste de aan sluiting bij de start en werd zesde. In de prominentenra- ce van 10 kilometer kwam de Leidse student Huub Pragt uitstekend voor de dag met een fraaie achtste plaats waarmee hij Theo van der Veer drie plaatsen voor bleef. Weer drie plaatsen daarachter verzekerde Ed van Gemeren zich eveneens van een goede klassering. Clubgenoot Aart Stigter werd in 23.03 minuten twee de over de 7800 meter lange „gewone" cross en was supe rieur tegen over de Bataven Wybo Lelieveld (13), Kees van Klink (28) en Maarten van Manen (30). Bij de vete ranen 2 werd Willem Ra- vensbergen derde in een tijd van 26.20 minuten en kwam Arie van Tol voor het eerst in een echt sterke wedstrijd tot een twaalfde plaats bij de jongste veteranen. Bij de al lerjongsten een goede vierde plaats van Iris Wullems (Holland) en een zesde plaats voor Bianca Vermond. In de Goudacross werd Ka rin van den Berg voor de derde keer dit jaar vierde. Voor de dit seizoen wel erg constant lopende Roelofa- rendsveense kwam echter Henriette Slotboom over de streep die een fractie tekort kwam voor de overwinning. Bij de jongens veroverde Arno Weys (AAV) een goede derde plaats terwijl in het hoofdnummer (de herencross over 9 kilometer) Cees de Mooy de beste Leidse presta tie neerzette met een 25e plaats. Hij werd op de huid gezeten door clubgenoten Hans van de Vijver, Simon Krol en Henk Verboon die zich ook nog bij de eerste dertig plaatsten. De enige overwinning ging naar pupil Lennie Anholts (Holland) bij de meisjes. GERT VELTHUIZEN WESTENDORP - Twee jaar voor hij er volgens de regels recht op zou heb ben, heeft Hans Vultink gisteren in Westendorp Abraham gezien. De 48-ja- rige biljarter verdiende bij het Nederlands kampioen schap anker-kader 47/2 de Abrahampop voor zijn vijftigste kampioenschap. Sinds het begin van zijn uiterst succesvolle loop baan, in 1961 met een na tionale titel in het band stoten, won Vultink tot Westendorp 40 keer een Nederlands kampioen schap, was zes keer de beste Europese biljarter en liet zich drie keer kro- Hans Vultink in actie tijdens de finalepartij. beurt uit te maken. Tegen Vultink ging hij, in weerwil van al zijn kwaliteiten, onder- nen tot wereldkampioen. Nederlandse beste speler aller tijden: „Dit doet mij toch heel wat. Deze titel is voor mij evenveel waard als de eerste". Gevraagd naar het vervolg van zijn carrère zei hij: „Ik maak zeker het jaar nog uit. Het is natuurlijk wel aanlok kelijk op zo'n hoogtepunt in je loopbaan te stoppen, maar ik weet het nog niet. Zolang ik het fysiek aankan en ik er nog plezier in heb ga ik dit seizoen door. Ik merk het wel als de jeugd te sterk wordt". Na eenvoudige overwinningen in zijn poule op Van Manen, Boer, Klijn en Burgman, moest Vulfink zijn eerste echte proe ve van bekwaamheid afleggen tegen Dick Jaspers, een aan stormende jongeling. Jaspers liet zich ook in deze partij van zijn beste zijde zien. De 20-jari- ge biljarter uit St. Willebrord speelde met het hoogste ge- In de eindstrijd kreeg Vultink de medewerking van zijn te genstander, Piet Vet. Vultink miste de begin-stoot. Vet, overtuigd van zijn kansen ein delijk weer eens een titel te kunnen winnen, antwoordde met een serie van 166. Vultink slaagde er niet in de ballen foed op de lijn te krijgen. De erde keer dat Vet de gelegen heid kreeg de wedstrijd uit te maken en ziin eerste kampi oenschap sinds 1983 te verove ren, greep hij hem weer niet. Een ongelukkige stoot stopte zijn serie bij 53 en gaf Vultink de met beide handen aange grepen kans de partij te beslis- erscorrf-" >arop ker rd di Myriai et 6-i OETERMEER Hij is as 26 jaar, maar kenners inden hem al oud voor •acquetball. Toch heeft-ie et weer voor elkaar ge regen. In Racketcenter 'e Leyens te Zoetermeer kte Ton Luykx gisteren ijn zevende nationale ti- ;1. Waarmee hij opnieuw ?n halt toeriep aan de doorbraak van een hand vol talentvolle jeugdspe lers. Voor deze achtste uitgave van het NK racquetball hoefde Luykx niet eens zo diep in zijn energie voorraad te tasten. Slechts de Papendrechter Frits Groenendijk (21) gaf hem in de finale goed partij. Na twee lange en spannende games (15- 12 en 12-15) moest Groenen dijk in de tie-break met 11-8 buigen voor Luykx, die voor lopig zijn hegemonie in ons land nog wel veilig stelde. Op internationaal vlak lijkt de tweevoudig Europees kam pioen uit 82 en '83 geen be langrijke rol meer te vervul len. Momenteel is Voorburger Arno Mooyman in het bezit van de Europese titel. Maar Mooyman moest het kampi oenschap in Zoetermeer mis sen wegens een blessure. Het is de vraag of hij Ton Luykx had kunnen stoppen. Le tennis-, squash- en racquet- ballspeler teerde grotendeels op zijn ervaring, die hij ver wierf op tennis- en squashge- bied. Luykx behoorde enige jaren geleden nog tot de natio nale squashtop en speelde vo rig jaar tennis in de hoofdklas se. Met racquetball heeft hij evenwel tot dusverre zijn grootste successen geboekt. Hoewel Luykx minder tijd be steedt aan racquetball dan de aanstormende jeugd, bleef bij het nationaal kampioenschap met inzicht en uitgekiend spel goed overeind. Ook de veelbe lovende Rob Van de Kamp kwam er in de halve finale niet aan te pas tegen de links handige all-roundsporter. Met tweemaal 15-8 kreeg Van de Kamp klop. „Van de Kamp speelde mooi, maar taktisch was hij niet erg sterk. Hij was ook vrij snel uit zijn spel te 02rigens is de Nederlandse Racquetball Associatie hard bezig deze sport bekender te maken. Racquetball bestaat pas sinds 1978 en is altijd in de schaduw gebleven van tennis en squash. Secretaris René He- hemann: „Onlangs waren we in Sprekershoek. De mensen zijn zich nog niet bewust van deze sport. Je ziet het in series als „Hill street blues" en „Dy nasty", maar in de ondertite ling van die porgramma's spreekt men van squash. In maart komt Veronica-tv naar de Dutch Open en verder wil len we een reclame-adviesbu reau in de arm te nemen om de sport te promoten". Bij de dames ging de titel naar Dineke Kool. Ook hier was een belangrijke kanshebber afwezig. Nationaal kampioene uit '84, Mirjam Wielheesen, verbleef in de Verenigde Sta ten zodat Dineke Kool en Bri gitte Corsius (beiden van De Leyens uit Zoetermeer) de voornaamste gegadigden wa ren voor de hoogste eer. Kool verloor in de finale de eerste game van haar clubgenote met 15-13, haalde in de tweede fors uit (15-4) om in de tie-break via de alleszeggende cijfers 11- 0 haar eerste titel binnen te slepen. De achttienjarige Ronald de Zwijger uit Capelle a/d Ijssel legde beslag op de eerste plaats bij de jeugd. De twee jaar jon gere Richard van Doezum ein digde als tweede. PETER ALLEBLAS

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13