Biotechnologie kan de wereldhandel schaden Oplage dagbladen is licht gestegen Ook „gewone" wapens hebben nog toekomst y Beurs, wan Amsterdam ECONOMIE £i4dae (Somant ZATERDAG 23 NOVEMBER 1985 PAGI1 'OF BONDSREPUBLIEK REKENT OP EEN MILJOEN NIEUWE BANEN BONN De economiseh-adviesraad van de Westduitse regering, de zogenoemde „Vijf wijzen", verwacht dat het aantal banen in de Bondsrepubliek in de huidige opgaande con junctuur met een miljoen zal toenemen. Deze ontwikkeling zal echter niet voldoende zijn om het aantal werklozen in West-Duitsland op korte termijn onder de twee miljoen te dringen, zo heeft de raad gisteren verklaard bij de presentatie van het jaarlijkse advies aan de regering. De vijf wijzen rekenen voor volgend jaar op een economische groei van drie procent. De adviesraad verwacht dat de huidige opgaande lijn in de Westduitse econo mie, die van zo groot belang is voor de Ne derlandse economie, ook nog zal voortduren in 1987. „Nog nooit is een opgaande conjunc tuurbeweging zo vrij geweest van verkramp- theden als de huidige", aldus de raad. Luchtzak Zo zag het pla fond van het Garuda-toestel de „City of Djokjakarta" er kort geleden uit. De vliegma chine was in een luchtzak terecht geko men en ruim zes en een hal ve kilometer omlaag ge stort. Honder den passagiers vlogen letterlijk tegen het pla fond. In '86 hoger inkomen voor ondernemers DEN HAAG Zelfstandige ondernemers zullen hun inkomen in 1986 met gemiddeld 3,4% zien toenemen. De winsten van de on dernemingen zullen gemiddeld met 6,5 pro cent stijgen. Alleen in de bouwnijverheid en bij installatiebedrijven zullen de winsten da len. Het aandeel van de loonkosten in de to tale kosten zal bij de kleinere bedrijven dalen tot 86 procent. In 1984 was het aandeel 87,5 procent. Voor 1986 wordt geen verdere daling van loonkosten voorzien. Staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) heeft dit de Kamer geschreven in antwoorden op vragen over zijn beleid. Volgens de bewindsman zal het aantal zelfstandige ondernemers zich dit jaar vergeleken met '84 stabiliseren op 470.000. Sinds 1979 is sprake geweest van een daling. BRUSSEL Het onder zoek en de ontwikkeling in de biotechnologie biedt enorme mogelijkheden, maar draagt het gevaar in zich, dat de industrie alle kennis op dit gebied mo nopoliseert. Er zijn name lijk veelbelovende moge lijkheden om via de bio technologie iets te doen aan ziekten als malaria en aids. Het gevaar bestaat nu, dat de industrie derge lijke projecten laat liggen, omdat er niet genoeg aan valt te verdienen. Onder meer om die reden zou het Europees Parlement ont wikkelingen in deze sector goed moeten volgen. Dat be toogde de Nederlandse socia- liste Phili Viehoff, voorzitster van een hoorzitting die het 'Europees Parlement deze week in Brussel heeft gehou den. Er werden een kleine twintig deskundigen aan de tand gevoeld over de techni sche- en internationaal-politie- Conflicten De Westduitse professor Gerd Junne van de Universiteit van Amsterdam betoogde dat de opkomst van biotechnologie onder meer tot gevolg zal heb ben, dat de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap elkaar in nog heviger mate zullen tegenkomen op de we reldmarkt. De biotechnologie zal naar immers wordt ver wacht, grote gevolgen hebben voor de produktiviteit van de landbouw. Europa zal derhal ve proberen de invoer van Amerikaanse landbouwpro- dukten (vooral voedergranen) verder in te perken. Er kleven talloze internationa le aspecten aan biotechnologie, zo bleek tijdens de hoorzitting. Junne wees niet alleen op het gevaar van Amerikaans-Euro- pese handelsconflicten, maar ook op het risico dat de Ame rikanen de overdracht van kennis over onder meer biolo gische processen zullen tegen gaan, omdat ze die van te groot strategisch belang vin den. De Nederlandse jurist prof. P. Kuyper verwacht dat het voor Europese bedrijven steeds moeilijker zal worden om produkten waarin Ameri kaanse technologie is ver werkt, uit te voeren naar „Amerika-onwelgevallige" landen. Hongersnood Het gebruik van biotechnolo gie in vooral de landbouw kan ook verregaande gevolgen hebben voor de economie van de ontwikkelingslanden. Vol gens de Franse deskundige J. Salomon zullen veel arme lan den niet in staat zijn om de ontwikkelingen bij te benen. Aan de andere kant worden deze landen geconfronteerd met minder vraag naar hun traditionele landbouwproduk- ten, omdat de rijke landen die beter en goedkoper zelf kun nen maken, al dan niet op kunstmatige wijze. Salomon schetste een somber waarin de „rijken steeds rijker en de armen steeds armer worden". Hij zei niet uit te sluiten dat in de Derde-We reldlanden nog hevigere hon gersnoden te wachten staan dan ze nu reeds meemaken. Gist-brocades Wat de stand van het biotech- nologisch onderzoek zelf be treft, werd in Brussel vastge steld dat Europa op dit terrein niet al te ver achterop ligt bij Japan en de VS en op sommi ge gebieden een voorsprong heeft. Er was echter kritiek op de Europese industrie, omdat die te weinig in onderzoek zou De Gentse professor Mark van Montagu, die wereldfaam heeft verworven op het gebied van de gewassen-genetica, verbaasde zich over het feit dat Unilever de ontwikkeling van recombinant-DNA heeft overgelaten aan de Ameri kaanse bedrijven Monsanto en Dupont. Volgens deze prof spelen ondernemingen als het Deense Novo en het Neder landse Gist-brocades nog steeds een leidende rol bij de produktie van enzymen, maar zitten de Amerikanen hen dicht op de hielen. De Fransman Daniël Thomas, die de Franse premier Fabius adviseert op het gebied van de biotechnologie, wees erop dat ieder Europees land behoorlij ke research-centra heeft, maar dat het ontbreekt aan coördi natie als het erom gaat pro dukten en kennis op de markt te brengen. Het Eureka-pro- ject, dat overigens ook open staat voor niet-EG-landen, biedt volgens hem een ge schikte structuur hiervoor. De Europese Commissie heefi eerder dit jaar een actiepro gramma biotechnologie gelan ceerd, waarvoor bedrijven en universiteiten meer dan acht honderd projecten hebben in gediend. Omdat de lidstaten niet meer dan 137 miljoen gul den beschikbaar wilden stellen kunnen er maar 180 projecten worden, uitgevoerd. AMSTERDAM De totale oplage van alle in Nederland verspreide dagbladen vertoont dit jaar voor het eerst sinds 1982 weer een lichte stijging: 0,2 procent. Dit blijkt uit de cijfers van september dit jaar vergeleken met die van een jaar eerder, welke het Cen traal Bureau voor de Couran tenpubliciteit van de Neder landse Dagbladpers (Cebuco) gisteren heeft bekendgemaakt. Vorig jaar was nog sprake van een daling van 0,6 procent. Ten opzichte van september vorig jaar is het aantal abon nees gestegen met 0,4 procent, terwijl de losse verkoop is ge daald met 1,3 procent. De 0,2 procent stijging is het totale gemiddelde. De oplage van de landelijke dagbladen is 1.849.304 (42 procent) tegen over 2.596.500 (58 procent) voor de regionale bladen. Het verschijnsel doorgeven (samen lezen) van de krant zorgt er voor dat een niet on aanzienlijk deel van de betaal de oplage terecht komt bij een „tweede" huishouding. Dage lijks wordt achttien procent van de betaalde oplage doorge geven. goud en zilver De goud- en zilverprijzen van gistermiddag, tussen haakjes de vorige notering. Goud fijnmetaal ten). Zilver fijnmetaal 540-610; (545-615). Bewerkt 650 laten; Gestage groei in instrumentenbranche SOEST De omzet in de Ne- bedrijfstak. De omzet van de derlandse instrumentenbran- totale instrumentenbranche in che is in de eerste negen Nederland ligt rond de 3,5 mil- maanden van 1985 gestegen jard gulden per jaar. Door het t 18,8 procent. De orderont- hoge technische vangst ging met 22,2 procent omhoog. Dit betekent, dat de lijn in de omzetontwikkeling ook in de rest van dit jaar zal kunnen worden doorgetrok ken. Dit zegt de Coöperatieve Vereniging Het Instrument naar aanleiding van een uitge voerd trendonderzoek in de bedrijfstak en de groei van de omzet worden de leveranciers van instrumenten steeds ster ker geconfronteerd Watch De Zwitserse horloge-industrie is deze week in Japan een „Swatch"-offensief begonnen in een poging een deel van de markt voor goedkope klokjes te heroveren op de Japanse fabrikanten. De dames tonen hier vergrote modellen van de exemplaren, waarvan men er een half miljoen wil slijten binnen één jaar. Kempen Begeer blijft onberoerd AMSTERDAM Ondanks de samenwerkingsbesprekingen met Gero bleven den aandelen Kempen Begeer gisteren on beroerd op145 op de Amster damse effectenbeurs. Wel was even eerder gehandeld op f 150. Gero werd 3 hoger ge adviseerd op ƒ60. Overigens bleven de aandelen koersen gisteren goed liggen op de Amsterdamse effecten beurs, maar de grote stijging van de laatste dagen was enigszins tot staan gebracht. Het zeer vaste Wall Street (donderdagavond) kon niet verhinderen dat het in Am sterdam „gewoon vrijdag" was, een dag waarop de han del in de regel minder leven dig is dan op andere dagen. Voorts stelden sommige beleg gers hun winsten veilig. Veel handelaren blijven rekenen op een verdere stijging van de koersen en hier en daar viel te Bij de internationale aandelen steeg Unilever ƒ2, Akzo liep f 0,80 op en Kon. Olie werd vier dubbeltjes duurder. Hoog ovens en Philips leden kleine verliezen. De banken bleven prijshoudend, met name de hypotheekbanken die elk 1 omhoog gingen, evenals verze keraar Stad Rotterdam. De uitgeversfondsen sprongen er opnieuw uit met winsten. De aannemers lagen zwak in de markt. De lokale fondsen ble ven evenals de hoofdfondsen redelijk liggen zonder erg op vallende" verschuivingen. De obligatiemarkt was in grote lij nen onveranderd. Townsend bouwt twee gigantische veerboten LONDEN De kanaalveer dienst Townsend Thoresen wil de concurrentie van een Ka naaltunnel of -brug tegengaan door het inzetten van drie gi gantische veerboten, de zoge heten jumboferries". De sche pen, die vanaf de zomer van 1987 in de vaart moeten ko men, zijn ruim twee keer zo groot als de huidige en bieden plaats aan 2400 passagiers en zevenhonderd auto's. Voorlo pig laat Townsend Thoresen twee van dergelijke veerboten bouwen. De prijs van een jum bo ferry wordt geraamd op omgerekend 147,3 miljoen gul den. Winst Van Kempen Begeer eerste halfjaar ZOETERMEER In de eerste helft van dit jaar heeft Van Kempen Begeer (goud- en zilverwerk) een positief resul taat van een ton behaald. De omzet was met ruim negen miljoen gulden ongeveer drie ton hoger dan was begroot. Dat heeft de onderneming die met Gero onderhandelt over nauwe samenwerking gisteren bekendgemaakt. Ver gelijkende cijfers voor 1984 zijn niet voorhanden in ver band met de faillissementen van twee werkmaatschappijen. De directie houdt rekening met een positieve uitkomst over het hele jaar. Nederland; laagste inflatie in hele EG BRUSSEL In de maand ok tober zijn de consumptieprij zen in de Europese Gemeen schap met gemiddeld een half procent gestegen. De inflatie op jaarbasis in de EG is nu 5,1 procent. Dat is het laagste per centage sinds 1970. Nederland heeft van alle EG-landen het laagste getal. Volgens cijfers die de EG-commissie gisteren in Brussel verstrekt heeft be draagt de inflatie in ons land nu 1,7 procent. De hoogste in flatie van de EG vindt men in Griekenland: 21,1 procent. Na Nederland heeft de Bondsre publiek Duitsland de laagste inflatie (1,8 procent). In de VS ligt de inflatie momenteel op 3,1 procent en in Japan op 2,1 procent. Ontheffingen voor winkelsluiting DEN HAAG Staatssecreta ris Van Zeil van economische zaken is plan om winkels in ziekenhuizen, bejaardenoor den en verzorgingstehuizen een ontheffing te geven van de winkelsluitingswet. Die uit zondering zou ook moeten gel den voor winkels in NS-sta- tiors en op vliegvelden. DEN HAAG Hollandse Signaal Apparaten BV in Hengelo, fabrikant van uiterste geavanceerde ra darsystemen, staat samen met andere wapenindus trieën in ons land, aan de vooravond 4 van een nieu we tijd. Dit ondanks het bericht dat een miljoene norder aan radar-appara- tuur voor de Nederlandse marine vrijwel zeker HSA voorbij gaat. Staatssecreta ris Van Houwelingen van defensie wil de order bij een Franse fabriek plaat sen, omdat die betere ap paratuur zou maken. Evenhuis, vice-voorzitter van de VVD-Kamerfractie en voorzitter van de kamercom missie, is er niet gelukkig mee dat de order naar Frankrijk gaat. „Nota bene een staatsbe drijf", klaagde hij afgelopen donderdag. Van den Bergh (PvdA), onder voorzitter van de commissie, gaat nog wat verder: „Ik denk dat HSA die order definitief kwijt is en dat er weinig meer aan te veranderen is. Er kun nen in de toekomst echter heel veel andere orders voor HSA komen. Maar dat hangt van de politiek af omdat het best wel eens zo kan zijn, dat andere belangen boven het belang van de werkgelegenheid uit stijgen. Dat geldt ook voor HSA". Radar-tcchniek Waar gaat het om? Wat hangt HSA en andere soortgelijke bedrijven boven het hoofd? De nucleaire bewapening is de afgelopen jaren in hoog tempo gemoderniseerd en technisch uiterst geraffineerd geworden. Nu is de conventionele de „gewone" bewapening aan de beurt en daarmee wordt met name gedoeld op de ra dar-techniek. Deze techniek maakt het mogelijk tot ver achter het front bijna „echt" te zien, wat vijandige troepen uitspoken. De Navo huldigt het principe dat door perfec tionering van de conventione le bewapening het inzetten van nucleaire wapens bij een conflict kan worden uitgesteld. Hoewel de Navo-landen in aantallen wapens en wapen- soorten een achterstand heb ben op de landen van het Warschau-pact, (omdat aldus Van den Bergh „een verdedi gingsmacht een kleinere wa- penvoorraad vereist dan een aanvalsmacht"), is er nog wel een aanzienlijke technische voorsprong. De landen van het Oostblok zijn druk bezig 'die achterstand in te lopen en dat lokt uiteraard een reactie van de Navo uit. Daarom leidt dit direct tot de vraag: wat doet Nederland aan het vervolma ken van die conventionele wa pentechnieken? Vandaar de vergadering van de vaste ka mercommissie van defensie maandag, over „de versterking van de conventionele verdedi ging" en wat genoemd wordt „technologie voor noodsitua ties". Bedreigend Van den Bergh: „Op zichzelf is het een juiste stelling dat door het verbeteren van de conven tionele wapens het inzetten van nucleaire wapens is uit te stellen. Alleen, het gaat dan niet om minder nucleaire wa pens, verre van dat, maar om uitgesteld gebruik. En daar mee is het verhaal nog lang niet af. Want hoe gaat zoiets? In een conflict kun je met die moderne technieken elke be weging van vijandelijke troe pen in de gaten houden. Die troepen kunnen zich in het nauw gedreven voelen en in een snelle tegenactie toch in eens met nucleaire wapens gaan dreigen". „Het conflict kan snel escale ren. Dan komt het erop aan dat je op datzelfde moment zo'n escalerende crisis moet kunnen beheersen. Kijk, pre cies op dit punt raken tech niek en politiek elkaar. Want crisisbeheersing is een politie ke zaak. De ruimte om op dat moment een politieke beslis sing te nemen, kan wel eens heel klein of misschien te klein geworden zijn. Nog an ders gezegd: voordat we gaan praten over het vervolmaken van onze conventionele wa pentechnieken, zoals we maandag gaan doen, moeten we eerst over die crisisbeheer sing praten". Voorwaarden Techniek en politiek raken el kaar. Volgens Amerikaanse militaire deskundigen moeten alle Navo-leden met leger korpsen in West-Duitsland in de komende vijf jaar in totaal honderdvijftig miljard gulden op tafel leggen om de conven tionele bewapening te perfec tioneren. Voor het Nederlandse defen siebudget zou dat een verho ging betekenen van twee pro cent, bovenop de jaarlijkse verhoging van drie procent. Daarin liggen dus de „blinken de" orders voor bedrijven als HSA. „Zo'n verhoging zou echter ten koste gaan aan andere din gen die voor onze defensie ook belangrijk zijn, zoals het kwe ken van militaire reserves. Om aan de plannen van de Navo te kunnen meedoen, wil len wij als PvdA dat eerst aan nauwkeurige voorwaarden voldaan moet zijn, die een ant woord mogelijk maken op de vraag, hoe onder deze veran derde technische omstandighe den ook aan wapenbeheersing gedaan kan worden". Terug naar HSA en daarmee naar de werkgelegenheid, waarmee, tegen de tijd dat het zover is, voorstanders onge twijfeld zullen schermen om het gelijk aan hun kant te krij gen Van den Bergh: „Ik ben abso luut geen pacifist. Maar als je bewapening niet afwijst, moet je er zeer verstandig mee om springen. Dan stijgen belangen van vrede en veiligheid boven die van werkgelegenheid uit. Natuurlijk heb ik altijd last van weerzin als je over zulke dingen als dit zit te praten. Dan kun je twee dingen doen: je afwenden maar dan weet je zeker dat 't doorgaat, of mee praten. Dan doe ik het laatste. En dan zeg ik: conventionele wapens verbeteren? Goed, misschien wel, maar dan komt er eerst nog dat andere en dat zal ik maandag zeggen. Het CDA heeft ook grote aarzelin gen, hebben ze mij gezegd. hoofdfondsen beurs21-11 beurs22-V Slot- ptken Bi s2Mijen-SC i 1ft ma S-A 37 00 t®vv 20 70 feendan 22SO kapelle- oo.so jeerenvi 200.20 200.00 VolKerSlevin overige aandelen port ACF-Holding Amst Rijtuig Batenburg Begemann 254.00 495[00 270,00b 61.20 9200.00 9100.00(1 |||e Spo Palombang 2750.00 2810.00 214.00 23(i]oO SporlhCcntrumc. Wegen. eert. Wycrs ^DRGEN beleggingsfondsen §2.1; Koppelpoort Hold. Obam.Belogg. Iipoi 'Tokyo Pac Vance.Sar Viking Res. obligaties hewletl-pack. Ic. Indus 00 Omzet 133.750.000 hoger

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6