Tientallen doden na hevige itrijd in West-Beiroet Reagan is vriendelij'ker en oprechter dan gedacht iandige Zimmermann torpedeert invoering maximum-snelheid ficidaeSowcwt O Nieuw superministerie voor Russische landbouw Martens wil opnieuw per volmacht regeren If ^Kabinet te passief in Greenpeace-affaire" 9? Waarschuwingen in VS tegen groot optimisme ;ina1 [JITENLAND ZATERDAG 23 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 I Haig onverwachte andidaat voor'88 IHINGTON De Amerikaanse ilnister van buitenlandse zaken pander Haig heeft tot grote veras- van politiek Amerika laten weten hij in 1988 een gooi zal doen naar Republikeinse presidentkandidaat- eel vo ap. De militaire bureaucraat, die wetg [cnef was tijdens het Watergate- lar ve andaal, vervolgens opperbevelheb- de ve van de NAVO werd en tenslotte tot ijk oi ontslag in juli 1982 als minister van tenlandse zaken onder president igan diende, heeft binnen het Repu- ;temb leinse blok overigens geen duidelij- de st< achterban: zijn eerdere pogingen in onfje 0 om zich in de strijd om het presi- pakk ltschap te werpen liepen op niets uit. ude s enke lil MOSKOU De Sovjet-Unie heeft de vorming aangekondigd van een nieuw superministerie voor de landbouw. Vijf afzonderlijke landbouw- departementen zijn samengevoegd in een staatscommissie voor de agro-industrie, een maatregel die door westerse waarnemers wordt be schouwd als een poging de voedselproduktie op te voeren en het be stuursapparaat te stroomlijnen. De ministeries die worden gebundeld zijn dat van landbouw, fruit- en groenteproduktie, zuivel- en vleespro- duktie, van voedselindustrie, en van agrarische bouwwerken. Eerste vice-premier Vsevolod Moerachovski is tot voorzitter van het ministe rie benoemd. De 59-jarige Moerachovski is een van de vier vice-pre miers die op 1 november werden benoemd en hij is evenals partijleider Gorbatsjov afkomstig uit Stavropol, waar Gorbatsjov pionierswerk heeft verricht met de ontwikkeling van agro-industriële complexen. Al jaren vormt de landbouw een groot probleem in de Russische econo mie. Zo dwingen slechte graanoogsten van enkele jaren achtereen Mos kou graan te kopen in de Verenigde Staten. Onderzoek tegen biechtvader Walesa WARSCHAU Tegen de biechtvader van vakbondsleider Lech Walesa is een justitieel on derzoek geopend. Dit heeft een kerkelijk persbureau gisteren uit betrouwbare bron in Gdansk vernomen. De priester Henryk Jankowski wordt ervan beschul digd „tegens de belangen van de Poolse staat" te hebben gehan deld. De Poolse justitie heeft tot een onderzoek besloten, omdat Jankowski tijdens de „week van de politieke gevangenen" gewei gerd heeft een tentoonstelling te beëindigen, die in de St. Brigitta- -kerk was gewijd aan het lot van de Poolse politieke gevangenen. Kerstmis geen feestdag meer in Hollywood HOLLYWOOD Het kerstfeest zal in Holly wood-West niet langer gelden als een officieel feest, waar voor de gemeente vrijaf moét ge ven. Hiertoe is besloten omdat het de gemeenteraad niet lukte ook Grote Verzoendag aan de lijst van erkende religieuze feestdagen toe te voegen. De plaatselijke juriste Ira Stein dreigde er een rechtszaak van te maken, als Grote Verzoendag een joods religieus feest een officiële vrije dag zou worden. Daarmee zou volgens haar de grondwettelijke scheiding tussen Kerk en Staat geweld worden aan gedaan. In de hierop volgende ver warring trok het bestuurscollege overijverig de conclusie, dat Kerst mis dan ook wel van de lijst kon worden geschrapt. Klaarblijkelijk had niemand in de gaten dat het Hooggerechtshof Kerstmis juist als een wereldlijk feest heeft aange merkt, om dit soort complicaties te voorkomen. Het stadsbestuur bleet toen met het probleem zitten, dat niet veel ambtenaren de kerstdagen achter hun bureau willen doorbren gen. Het vond een Salomo's oordeel: iedere ambtenaar krijgt recht op viereneenhalve religieuze feestdag per jaar, geheel naar eigen dunk op te nemen. Burgemeester John Heil- man verzuchtte :„Nu zijn we er ein delijk uit, wie Kerstmis wil vieren, Grote Verzoendag of een feest van Hare Krishna, ze gaan hun gang maar". Batgevech- zijn geluwd hij zijn po- Ameri- fnse gegij- den los te gen, kan irtzetten. BEIROET De gevechten tussen gewapende druzen en sji'itische militieleden hebben de af gelopen twee dagen het leven gekost aan zeker dertig mensen en er zijn rond de tweehonderd gewonden gevallen. Bij het invallen van de avond luwden de gevechten zonder dat een van de elkaar bestrijdende partijen enig beslis send voordeel had behaald. Het aantal doden zal echter nog stijgen wanneer politie en am bulancepersoneel de honderden kapotgescho ten woningen en kantoren hebben doorzocht. De gevechten in West-Beiroet ontstonden toen het ophangen van de nationale Libanese vlag in West-Beiroet door sji'itische soldaten de druzen tot razernij bracht. Door de gevechten zijn honderden mensen gedwongen hun toe vlucht in kelders te zoeken en kinderen kun nen hun scholen niet verlaten. De speciale af gezant van de aartsbisschop van Canterbury Terry Waite, die probeert te bemiddelen over de vrijlating van ontvoerde Amerikanen door de extremistische organisatie Islamitische Ji had, is eveneens in West-Beiroet vast komen te zitten. Herdenking In een druilerig Washington was senator Edward Kennedy giste ren een van degenen, die op de nationale begraafplaats Arling ton een eerbewijs brachten aan het graf van zijn 22 jaar geleden in Dallas vermoorde broer John F. Kennedy. Edward Kennedy, die met het oog op 1988 de meest geliefde Democratische presi dentskandidaat is, twijfelt nog óf hij zich daadwerkelijk kandidaat zal stellen. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgische formateur Wilfried Martens wil tot maart 1987 regeren per volmacht om daarmee het re geerakkoord te kunnen uit voeren, waartoe gisteren is be sloten. Regeren per volmacht betekent dat het kabinet be sluiten kan nemen waarover pas achteraf de mening van het parlement gevraagd wordt. De coalitie van de twee Vlaamse (CVP en PVV) en de twee Waalse (PSC en PRL) partijen legt het regeerak koord morgen aan de ver scheidene partijcongressen voor, voordat maandag de stoelendans om de ministersze tels kan beginnen. Volgens het programma wordt het herstel beleid voortgezet met het ac cent op de sanering van de overheidsfinanciën. Het is de bedoeling het overheidstekort te verminderen tot acht pro cent van het BNP in 1987. Bij zondere aandacht moet uit gaan naar het concurrentie vermogen van de bedrijven. Komt er geen centraal ak koord tussen werkgevers en werknemers, dan zal de rege ring ingrijpen. De belastingen worden, zij het gering, ver laagd en er komt zeker geen verhoging van de inkomsten belasting gedurende de ko mende regeerperiode. Er zal verder bezuinigd worden op onderwijs en sociale zaken. Wat betreft de werkloosheid gaat gelden dat wie passend werk weigert geen uitkering meer krijgt. Er zullen maatre gelen getroffen worden om de burger beter te beschermen. (Van onze correspondent Gerard Kessels) INN Als de Duitse minis- a van binnenlandse zaken 1 K?$edrich Zimmermann over erknl autosnelwegen in zijn land SeYjaat, wordt hij helemaal ly- n TBch. Duitslands snelwegen hanin „uniek" en „beter dan alle dtaandere in Europa", zo zei hij ezer dagen. De anders zo uchtere Beier denkt er dan niet over een maximum-s- heid in te voeren. Zeker t nu in een uitgebreid on- zoek geconcludeerd wordt, de uitstoot van schadelijke istofoxyden er maar mini- il door wordt verminderd. it rapport heeft de minister, die zich met zijn BMW nogal eens laag vliegend van Bonn naar Munchen verplaatst, aan gegrepen om de milieu-be schermers in de hoek te zet ten. Duitsland blijft het enige land ter wereld zonder wette lijk voorgeschreven maxi mum-snelheid op de auto-snel wegen. Zuiver politiek gezien heeft Zimmermann een knap kunst je uitgehaald. Een jaar geleden immers leken de razers in hun Mercedessen, Porsches en BMW's de langste tijd gehad te hebben. Onder de indruk van steeds weer nieuwe alarme rende meldingen over het af sterven van Duitslands bossen, werd de roep om de invoering van een maximum-snelheid voortdurend luider. Tot dan toe waren verkeersexperts die om een maximum-snelheid vroegen om het aantal ver keersdoden te verminderen, roependen in de woestijn ge bleven. De slachting onder de mede-weggebruikers maakte niet zoveel indruk als de aan slag van de stikstofoxyden op het geliefde bosbestand. „Zon der bossen", zo verviel opposi tie-leider Hans-Jochen Vogel in sombere overpeinzingen, „is deze republiek niet meer de zelfde". Zimmermann zat in het defen sief. Wetenschappers riepen dat er bij een snelheid van honderd op de autowegen en tachtig op de grote doorgaande wegen aanzienlijk minder schadelijk spul uit de uitlaten kwam. Met de rug tegen de muur deed Zimmermann wat zoveel politici in die situatie doen. Hij trok de resultaten van de studies in twijfel en gaf opdracht tot een nieuw, zeer grootscheeps, onderzoek, dat definitief uitsluitsel zou moe ten geven. Een jaar lang waren de men sen van de Technische uber- wachungsvereine (TuV) in de weer. Langs een aantal auto snelwegen werden borden ge plaatst met de aanduiding „honderd kilometer". Nauwe lijks waren de eerste resulta ten van het dertien miljoen kostende onderzoek bekend, of Zimmermann en Kohl handel den. Een dag na de presentatie van de belangrijkste resultaten besloot het kabinet geen maxi mum-snelheid in te voeren. Kohl, vaak beschuldigd van het voor zich uitschuiven van problemen, sloeg ditmaal blik semsnel toe. Had hij bij het be gin van zijn ambtsperiode de kiezers niet al beloofd dat on der zijn regime de gaspedaal niet teruggenomen zou hoeven te worden? De woede bij de milieu-be schermers over de „coup" van Kohl en Zimmermann is groot. Up het onderzoek is im mers een en ander aan te mer ken. Dat de oogst aan vermin derde schadelijke stoffen zo gering uitviel, kwam mede omdat slechts dertig procent van de auto-rijders ook inder daad honderd reed. Tegen standers van een maximum-s nelheid werden aangemoedigd nog eens extra op de gas te trappen. Onder veel borden met honderd stond immers uitdrukkelijk aangegeven „Gross versuch". Verder be perkte het onderzoek zich tot de snelwegen. Langs de grote doorgaande wegen werden geen meetinstrumenten ge plaatst. Geen wonder dat er een onderzoeksresultaat uit de bus kwam dat de opdrachtge ver niet onwelgevallig was. Maar ook de milieu-bescher mers hebben uit de TuV-stu- die iets kunnen leren. On danks alle feilen van het on derzoek staat nu toch wel vast dat een snelheidsbeperking de uitstoot niet zo sterk beperkt als vorig jaar nog werd aange nomen. Zimmermann en het kabinet zien zich gesterkt in hun opvatting dat de oplossing uit de technische hoek moet komen. Zij propageren de auto met katalystor. De Duitsers die een snelheids beperking wensen, zij het om milieu-redenen of uit veilig- wciu-.overwegingen, kijken nu niet meer naar Bonn, maar naar Brussel. De Europese Commissie wil een maxi mum-snelheid in de landen van de gemeenschap. Maar Zimmermann heeft in Brussel al bezwaar aangetekend. De CSU-man is niet van plan zijn zwaar bevochten overwinning in Bonn voetstoots weer uit handen te geven in Brussel. En zo lang CSU-voorzitter Franz Josef Strauss met zijn zeventig jaar nog achter het stuur van nieuwe Mercedessen kruipt voor testritten, hoeft Zimmermann niet bang te zijn dat het hem aan steun in eigen kring ontbreekt. de qfervolg van voorpagina) IN HAAG Volgens CDA- xste Kamerlid Kruisinga voel is de aanslag op het Green ace-schip de Rainbow War- ir een daad van internatio- lente al terrorisme waaraan de rkgel lormalige minster van defen- Hernu zijn medewerking Hernu werd door presi- nt Mitterand ontslagen na- nensi t zijn aandeel in die affaire vi kend was geworden. Wan- n. 0 er de Franse justitie weigert onde rder onderzoek te verrich- berefi, dan moet Nederland dat aldus Kruisinga. heee senator zei een Nederlands en dftitioneel onderzoek te wil de Fransen daar zelf Isong et toe bereid zijn. Behalve de n v fee Franse agenten die bij de nslag betrokken waren is er ets gebreurd. Kruisinga he lde voor de VARA-radio rsorg k de passieve houding van :eld t kabinet-Lubbers in de hele ie v< ak minister van defensie Quilès al worden aangepakt. Frankrijk gesuggereerd tegenmaatrege- zou de import van Nieuwzee- len te nemen wanneer de lands schapevlees in de EG Franse agenten hard zouden kunnen tegenhouden. twee agenten van de Fran- geheime dienst, die zijn ver- ir lai rdeeld wegens het tot zin- e vi fn brengen van de Rainbow, song arrior, keren, vermoedelijk Ma i zware druk van Frankrijk chik nnenkort terug naar hun zou i nd. Eerder had de nieuwe Frans... met 'n vleugje romantiek. In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen! sfeervol a la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. (h'aal of bel even voor mapje Menu-Suggesties) Hotel-Restaurant „DUINOORD" MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 5ong< rocei 42) „Kom ons maar halen, Klansky!" brulde en eems Pond, toen de eerste rook opgetrokken schil is. „We zitten veilig in de kelder en het inte- hedt sseert ons geen klap of je de boel boven ons puin schiet!" Daarna verdween ook hij schie- il zoi k in de geheime gang, waarin de oude Graaf ense i smid ie Verholen hem al waren voorgegaan, i, da an hadden daar trouwens goed werk verricht, jotui B twee, want op allerlei plaatsen waren kaar- :ome n ontstoken, zodat het niet moeilijk is de nu ng z Igende werkzaamheden op de voet te volgen, acite H te beginnen rolde 009 de klos electrisch is ee 'oer een heel eind de onderaardse gang in en at i tuurlijk vergat hij daarbij het grote drukcon- opni *ct niet. „We zitten hier wel op een veilige af- en i Bnd," mompelde hij. „Als de Graaf zijn draad- rbindingen goed heeft gelegd, dan gaan er di- Kille Klansky was intussen tot de voorbarige conclusie gekomen, dat hij ditmaal van de vij and weinig te duchten had. „Waarschijnlijk ligt de KNAP-mutator al in de prak," grinnikte hij. „Jammer voor doctor Polnyck..., maar in elk ge val rijdt mijn tank nog als de beste. Daarom zal ik die eerst eens inzetten als bulldozer en de bouwvallige hut vernietigen." En zo reed de nietsvermoedende Klansky met volle kracht op Janos' reeds half-vernielde woning af. Stenen vergruisden, balken versplinterden, kortom, bin nen enkele seconden was van de schilderachti ge hut slechts een hoopje armoedig puin over gebleven.... En dat was nu juist, waar Sjeems Pond op gewacht had, want de tank en de sol daten bevonden zich nu vlak boven de kelder met kruit en dynamiet. „Goeie reis, jongens," grinnikte 009, en hij gaf een forse duw op het Biograaf Roosevelt stort zich op Reagan WASHINGTON De schrij ver Edmund Morris, die met zijn biografie van Theodore Roosevelt in 1979 de Pulit- zerprijs won, werkt aan de biografie van president Ro nald Reagan. De keus zou op Morris zijn gevallen in febru ari 1983 tijdens een diner, waarop werd besproken hoe de verrichtingen van Reagan het best konden worden vast gelegd voor het nageslacht. Morris heeft voor het schrij ven van de biografie toe stemming gekregen de presi dent interviews af te nemen en vergaderingen van de staf van het Witte Huis bij te wo nen. Hij heeft de president ook vergezeld op diens reis naar Genève voor het over leg met de Russische leider Gorbatsjov. REACTIE SOVJET-BURGERS OP GENÈVE: MOSKOU De afloop van de top in Genève beheerste gisteren de gehele Sovjet- -pers met de Pravda, die drie volle pagina 's aan de gebeur tenis besteedde, als absolute koploper. Commentaren ont braken echter. Alle belangrij ke Sovjet-bladen drukten de gemeenschappelijke verkla ring van de topontmoeting in haar geheel af. Bij de Sovjet-bondgenoten werd het ontbreken van con crete resultaten betreurd, maar heerste toch de mening dat de gesprekken hebben bijgedragen aan een vermin dering van de spanning tus sen Oost en West. Het Sovjet-nieuwspro gramma Vremja (Tijd) liet gisteren beelden zien van Gorbatsjovs vertrek uit Praag en zijn aankomst in Moskou. Een nieuwslezer las een optimistisch bericht van het persbureau Tass voor over Reagans rede in het Amerikaanse Congres. Izvestia publiceerde in de avondeditie op de voorpagina interviews met mensen die op het Rode Plein was ge vraagd naar hun mening over de top. De meesten wa ren tevreden en verwezen vooral naar de gezamenlijke verklaring dat een kernoor log niet gewonnen kan wor den en nimmer gevoerd mag worden. Hoewel Reagan dit de laatste maanden al vaker heeft verklaard, was het voor de meeste Russische burgers nieuws dat de Amerikaanse regering geen oorlog wil. De mensen die op straat naar hun mening werd gevraagd, leken trots te zijn op hun partijleider en vol hoop dat de spanningen tussen de twee supermachten nu zouden af nemen. „Hij is werkelijk een kundig diplomaat, dat is de algemene opinie", zei een student uit de Siberische stad Novosibirsk over Gorbatsjov. Net als veel andere Russische jongeren zei de student dat hij op meer had gehoopt, maar dat hij blij was dat Reagan en Gorbats jov elkaar in ieder geval had den ontmoet. De Russen leken minder be reid een oordeel te geven over Reagan, die in de Sovje t-Unie vaak wordt afgeschil derd als een slechte kapitalist die kruisraketten en de Ame rikaanse manier van leven opdwingt aan andere landen. De meeste Russen, die daar naar werd gevraagd, wilden geen commentaar geven. Maar een iemand zei: „We vonden dat hij er oprechter, vrolijker en vriendelijker uitzag dan we hadden ge dacht". WASHINGTON Ameri kaanse functionarissen heb ben geprobeerd de euforie in de Amerikaanse hoofdstad over de resultaten van de Geneefse topconferentie enigszins te temperen met de waarschuwing, dat het niet waarschijnlijk is dat er spoe dig een belangrijke door braak kan worden bereikt in de Sovjet-Amerikaanse be trekkingen. Na afloop van de top conclu deerden veel Westerse politi ci dat de weg is vrijgemaakt voor een nieuwe periode van ontspanning. Maar verschei dene commentatoren waar schuwden dat een betere on derlinge verstandhouding tussen de twee leiders in het luchtledige blijft hangen, ten zij er concrete akkoorden volgen. Andere regeringsfunctiona rissen, die anoniem wilden blijven, zeiden dat het niet allemaal pais en vree was op de eerste Sovjet-Amerikaan se topontmoeting in zes jaar, ondanks de televisiebeelden, van lachende en handen schuddende leiders. „Laten we ons niet teveel richten op die vriendschap. Laten we maar zeggen dat ze elkaar niet haten", aldus Ameri kaanse functionarissen, die er op wezen dat de twee lei ders elkaar tijdens hun drie daagse ontmoeting in Genève nimmer bij de voornaam hebben aangesproken. Het was „meneer Reagan" of „meneer Gorbatsjov", of „meneer de president" of President Reagan heeft de afgelopen twee dagen talrijke malen applaus in ontvangst moe ten nemen als blijk van waarde ring voor het re sultaat van zijn besprekingen met Sovjet-leider Gorbatsjov. Eerst in Genève, ver-, volgens in Brus sel, daarna in het Congres en ten slotte gistermid dag (foto) bij het begin van een kabinetsvergade ring in het Witte Huis. Persreacties De Amerikaanse pers welkomde de „postieve" toon van de besprekingen, ook al hebben die niet geleid tot een spectaculaire doorbraak. In de meeste commentaren heeft men een afwachtende houding aangenomen. De Washington Post vond dat „Genève in ieder geval een beleefde top was" met als ge- rustellend feit dat er twee andere topontmoetingen zijn afgesproken. De New York Times schreef dat beide lei ders tot de conclusie zijn ge komen dat ze beiden belang hebben bij het beheersen van de wapenwedloop en hun an dere rivaliteiten. De Britse Times durfde nog niet te zeg gen welke plaats de top in de geschiedenis zal innemen. Volgens de progressieve Gu ardian is duidelijk geworden dat de twee partijen in. de Oost-Westbetrekkingen de realiteit van de propaganda kunnen onderscheiden. Het Franse Le Matin (regerings gezind) sprak van een aan zienlijke kans voor de vrede. „Maar laten we niet te naïef zijn".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5