Aanhoudende speculaties over Mandela Franse minister moet vervolgd Belgische politie doet inval in gevangenis Vreemd BON: Vredesprijs voor Jnifil-detachement Massaal ontslag Axamco Leiden 1 Provincie haakt af in Dierenpark Wassenaar PEILINGEN WUZEN OP ZWARE NEDERLAAG VOORBETICOCROES Kunstwerk gestolen in België Vulkaanramp Colombia «S'foidóc Soatcwit DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,231? DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677.Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofaredacteur: IJ.Hallewas, Chel-redacleur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal 165,68, |aarf 250,86. P Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 permm, kleintjes f 0,43 per mm. Zaterdag 23 november 1985, 77e jaargang no. 23357 Zaterdag: Jan Lenferink met RUR op Ned. I om 21.15 uur. Op Ned. II om 20.30 uur film „Straigt time". Zondag: Op Ned. I feestpro gramma KRO-60 te beginnen om 11.00 uur. Op Ned. II om 12.00 Capitool over politiege- weld met W. Brugsma. Veel bewolking en af en toe sneeuw. Maximumtempera tuur van om het vriespunt in het zuidoosten tot plus 3 gra den in het noordwesten van ■het land. Matige wind uit noordoost tot noord. Morgen zon op: 08.16, onder: 16.38; hoog water Schev.: 0.52 en 13.17 uur; laag water: 8.57 en 21.16 uur. )EN HAAG Het bestuur van de Carnegie tichting heeft de „Wateier Vredesprijs 1985" ^_Joegekend aan het Nederlands Unifil-detache- nent. Van maart 1979 tot oktober van dit jaar laakten ruim achtduizend Nederlandse mili- ïiren deel uit van deze vredesmissie in Zuid- .ibanon. Op 24 oktober jongstleden keerde de aatste eenheid op Schiphol terug. De prijs, een edrag van 40.000,-, zal op 30 januari in het Vredespaleis worden uitgereikt aan kolonel H ;H. Lensink, de eerste Nederlandse Unifil- ommandant. Het geld komt ten goede aan de tichting „Het Libanonfonds". Negen Neder- indse militairen zijn tijdens hun Unifil-dienst- overleden; dertien liepen blijvend letsel op. Overlevende De 12-jarige Keiko Kawakami was op 12 augustus van dit jaar een van de vier pas sagiers, die de ramp met de Boeing-747 van Japan Air Lines overleefde. Gisteren mocht Keiko het zie kenhuis definitief ver laten. Met bloemen van het verplegend personeel ging zij naar het huis van haar grootmoeder, waar zij voortaan woont omdat haar ouders en een jonger zusjes bij de ramp zijn omgekomen. Coalitie weer populairder bij kiezers HILVERSUM De coalitie van CDA en VVD wint weer aan populariteit bij de kiezers. Vol gens een enquête van het bureau Inter/View zouden CDA (46) en VVD (gezakt naar 29) 75 zetels in de Tweede Kamer halen als er nu verkiezingen zouden zijn. Dat is precies de helft van het aantal Kamerzetels. De resulta ten van het onderzoek zijn in het Vara-radiop- rogramma De Rooie Haan bekendgemaakt. De Reformatorische Politieke Federatie (RPF) is bereid volgend jaar na de verkiezingen in dien nodig een kabinet van CDA en VVD aan een meerderheid te helpen. Het beleid moet dan echter wel meer op bijbelse normen wor den geënt. Dit zei het RPF-Kamerlid Meindert Leerling vanmorgen tijdens een vergadering van de RPF-federatieraad in Putten. Werkgroep wil verbod commercieel draagmoederschap AMSTERDAM Het bemiddelen bij een draagmoederschap mag niet beroeps- of be drijfsmatig gebeuren. Dat moet strafrechtelijk worden verboden. Er moeten verder wettelijke regels komen inzake embryo's en donoren. Dat meent een breed samengestelde werkgroep, die twee jaar lang onder leiding van mr. E. Lu- kacs van het ministerie van justitie de juridi sche consequenties bestudeerde van moderne ofwel „bijzondere" wijzen van voortplanting. De Vereniging voor familie- en jeugdrecht stelde de commissie in. Het rapport van de groep geleerden wordt medio december door de vereniging besproken. De werkgroep gaat er in haar rapport van uit, dat „een kind zo veel mogelijk - ook in juridisch opzicht - een vader en moeder behoort te hebben". "v .EIDEN Voor een groot leel van de 500 werknemers ran oliegigant Aramco in Lei en dreigt ontslag. Aramco leeft de vakbonden gistermor- 7J en van de situatie op de hoog- e gesteld. Zowel de directie ran Aramco als de vakbonden villen weinig kwijt over de ilannen met het personeel Ie directie van Aramco heeft Ie bonden een absoluut preekverbod opgelegd naar vast staat dat er een [root aantal ontslagen zal val- en. De oliemaatschappij, die ^en jaar geleden vanuit Den i®" laag naar een nieuw kantoor- Iiand aan de Leidse Plesman- aan verhuisde, is in de proble- men geraakt als gevolg van de stagnerende oliemarkt. Begin december praten de bonden en de directie verder. agina 9: Stilzwijgen rond afslagen Aramco *- - V-"= MOGELIJK VRIJLATING OF VERBANNING ANC-LEIDER PRETORIA Ondanks voortdurende ontkennin gen door de regering in Pretoria, wordt er in Zuid-Afrika steeds meer rekening mee gehouden dat de al 23 jaar gevan gen zittende zwarte lei der Nelson Mandela (67) voor het einde van het jaar wordt vrijgelaten. Mandela verblijft nog steeds in het ziekenhuis in Kaapstad na een pros taatoperatie, drie weken geleden. Hoewel hij door zijn artsen genezen is verklaard, is hij om niet opgehelderde redenen nog niet naar de Polls moor-gevangenis terug gebracht. Het Afrikaans Nationaal Congres verwacht dat zijn leider, als hij wordt vrijgela ten, wordt gedeporteerd naar Zambia, waar het hoofd kwartier van het sinds 1960 in Zuid-Afrika verboden ANC is gevestigd. Gisteren heeft Mandela ge durende meer dan twee uur besprekingen gevoerd met zijn advocaten, die over het onderhoud geen mededelin gen wilden doen. Winnie Mandela, de vrouw van Nel son en zijn schakel met de buitenwereld, woonde de eerste twintig minuten van het gesprek bij en vloog tqen om onbekende redenen naar Johannesburg. Volgens cor respondenten in Kaapstad zijn de terreinen en en gan gen van het Volksziekenhuis Bezoek, gistermorgen, voor Nelson Mandela. Winnie Mandela werd vergezeld door haar advocaten Ismail Ayob (links) en George Bizos (rechts). Kaapstad zwaarder dan kracht is, terugtrekking van normaal bewaakt. het leger uit de zwarte woon- Nelson Mandela zit sinds gebieden, het ongedaan ma- 1962 in de gevangenis. In ken van het verbod van het 1964 werd hij tot levenslange ANC en van andere verbo- gevangenisstraf veroordeeld den anti-apartheidsorganisa- wegens het saboteren en het ties. beramen van de val van het De Zuidafrikaanse economie blanke minderheidsbewind, heeft gisteren opnieuw een Zijn vrijlating en van andere slag te verwerken gekregen, politieke gevangenen is de toen de Franse autofabriek eerste voorwaarde die het Renault aankondigde dat de ANC stelt aan onderhande- vestigingen in Zuid-Afrika lingen met Pretoria. Andere wegens zware verliezen ge- condities zijn de opheffing sloten zullen worden. Peuge- van de staat van beleg in de ot had twee dagen eerder 36 districten waar deze van eenzelfde besluit genomen. CDA-SENATOR OVER AANSLAG OP RAINBOW WARRIOR: DEN HAAG De Nederlandse justitie moet onderzoeken of de Franse ex-minister van defensie, Hernu hier vervolgd kan wor den wegens zijn aandeel in de aanslag op de Rainbow Warrior, het vlaggeschip van Greenpeace. CDA-senator Kruisinga heeft dit vanmorgen gezegd voor de VARA-radio. Bij die aanslag, af gelopen zomer in Auckland uitgevoerd door de Franse geheime dienst, kwam de Nederlandse fotograaf Pereira om het leven. Kruisinga deelde mee zijn wens volgende week te zullen voor- eggen tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer. In het Franse dagblad Le Monde is gisteren gemeld dat de twee geheime agenten die onlangs tot zeven en tien jaar ge vangenisstraf zijn veroordeeld, binnen drie maanden zullen te rugkeren naar Frankrijk. Pagina 5: „Kabinet te passief in Greenpeace-affaire" (Van onze correspondent A ad Jongbloed) BRUSSEL Het huis van bewaring in Antwerpen had zo weinig meer weg van een strafinrichting, dat de politie een inval moest doen om aan te to nen dat de misdaad daar welig verder tierde. De zaak kwam aan het rollen, toen de vriendin van een Itali aanse „gast" betrapt werd, toen zij tijdens het bezoekuur drugs mee naar binnen wilde nemen. Bij het verhoor gaf zij een dusdanig beeld van het ge vangenisleven, dat besloten werd tot de hoogst uitzonder lijk stap van politiezijde. Scha- j Yi H di kei tussen buiten- en binnen wereld bleek een 29-jarige ci pier te zijn, die een complete handel in drugs en drank had opgezet met de gevangenen. De cipier zou bovendien heb ben meegewerkt aan een plan een van de gedetineerden te laten ontsnappen en zou daar een vijl voor hebben geleverd. Voorts kwam aan het licht dat een aantal gevangenen cipiers zo onder druk wisten le zetten, dat ze gezagsfuncties over konden nemen, waarbij ande re gevangenen en bonafide ci piers werden geterroriseerd. Volgens de politie is er nu een einde gekomen aan het „goede leven,, in het Antwerpse huis van bewaring. Sneeuwbad Hitte en kou gaan soms goed samen. Zoals hier in een verwarmd buitenbad, waar de Duitse jeugd elkaar met sneeuwballen bekogelt. WASSENAAR De provin cie Zuid-Holland gaat zich de finitief terugtrekken uit Die renpark Wassenaar. De fami lie Louwman neemt de dieren en alle aandelen (tachtig pro cent) van de provincie over en steekt daarvoor in de plaats zes ton in het park voor de uit betalingen van personeel, cre diteuren en de verzorging van dieren. Deze voorlopige over eenkomst wordt de komende dagen nader uitgewerkt en moet volgende week nog wor den goedgekeurd door Provin ciale Staten en de vergadering van aandeelhouders. Een fail lissement is door deze afspra ken voorlopig van de baan. Geleidelijk zal nu worden worden toegewerkt naar de definitieve sluiting. De dieren zullen in de loop van de ko mende maanden worden ver kocht aan parken in binnen- en buitenland. Eventuele pu blieksacties lijken met het te rugtrekken van de provincie bij voorbaat mislukt. De Avro wilde een televisie-show met prominente artiesten houden op voorwaarde dat de provin cie de actie financieel zou steunen. Pagina 11: Faillissement die rentuin van de baan. In twee jaar verkiezingen in Suriname DEN HAAG/PARAMARIBO Nog voor april 1987 kan de Surinaamse bevolking naar de stembus om een nationale ver tegenwoordiging te kiezen. Te gen die tijd moet er ook een nieuwe grondwet zijn gepre senteerd, waarover de bevol king zich middels een referen dum kan uitspreken. Uit be trouwbare bron in Paramaribo is vernomen dat dit poltiek ak koord gisteravond is gesloten tussen de huidige militaire machtshebbers en de „oude" politieke partijen. De precieze tekst van het akkoord wordt maandag, de tiende verjaardag van de Surinaamse onafhan kelijkheid, bekend gemaakt. ORANJESTAD Uit door de universiteit van de Nederlandse Antillen verrichte stembusonderzoeken blijkt dat de verkiezin gen die gisteren op Aruba zijn gehouden waarschijnlijk op een grote nederlaag uitlopen voor de huidige meerderheidspartij MEP, van Betico Croes. De peiling voorspelt een verlies van en kele zetels in het Arubaanse parlement. De MEP zou 7 zetels krijgen terwijl de oppositiepartij AVP 8 op zetels zou uitkomen. De andere partijen, ADN, PDA en PPA zouden ieder 2 zetels behalen. Betico Croes zou, als zijn partij de absolute meerderheid haalde, de eerste premier van Aruba worden. BRUSSEL Uit een museum in het Belgische Louvain-la-Neu- ve is een werk van de zestiende eeuwse Vlaamse kunstenaar Juan de Flandes verdwenen. Het gaat om een paneel van 30 bij 21 centimeter met daarop het hoofd van de lijdende Christus. De godsdienstige, artistieke en historische waarde is waarschijnlijk veel groter dan de handelswaarde. Het werk behoort toe aan het vrouwelijke Carthuizerklooster van Miraflores bij Burgos in Spanje. Het was uitgeleend in het kader van de Europalia-mani- festatie, die de toetreding van Spanje tot de EG cultureel bege leidt. De uit Vlaanderen afkomstige De Flandes geldt als sym bool van de culturele banden tussen Spanje en de zuidelijke Ne derlanden. VN: Kunstwerken moeten terug naar land van oorsprong NEW YORK De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft voor de tiende keer in twaalf jaar bij alle lidstaten aangedrongen op het teruggeven van kunstwerken aan de lan den waar ze oorspronkelijk vandaan komen. Dat gebeurde door de aanvaarding van een resolutie waarbij alleen vijftien wester se landen zich van stemming onthieldeA. De resolutie was inge diend door Egypte, Zaire en enkele andere landen van de Derde Wereld. Een aantal lidstaten van de Verenigde "Naties is gewik keld in controversen over kunstschatten. Dit Colombiaanse meisje heeft de uitbarsting van de Neva- do del Ruiz overleefd. Maar hoe staat het met haar ouders? Zijn zij op die 13e november omgekomen? Of lopen zij zo als zoveel vaders en moeders wanhopig van het ene op vangcentrum naar het andere, op zoek naar hun vermiste dochtertje? De wereld is de afgelopen week getuige geweest van een van de grootste rampen sinds mensenheugenis. In Colom bia werd-de vallei van Armero, waar tienduizenden men sen woonden, na een vulkaanuitbarsting ondergedompeld in een metersdikke modderbrij. Zeker twintigduizend in woners vonden de dood. Een catastrofe die voorkomen had kunnen worden als de autoriteiten de waarschuwingen se rieus hadden genomen en de gevaren hadden onderkend. De overlevenden zijn in rouw gedompeld. Maar velen wor den ook beheerst door een afschuwelijke onzekerheid: Is mijn kind omgekomen of leeft het nog? Een verslag over de wanhopige speurtocht naar vermiste familieleden op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE De ontmoeting tussen de Amerikaanse president Reagan en de Sovjetrussische partijleider Gorbatsjov is afgelo pen. Een analyse van de resultaten. In Nederland drijven veel landgenoten van buitenlandse komaf een restaurant waar exotische gerechten worden geserveerd. Een goede mogelijkheid om kennis te maken met andere culturen. Maar de drempel blijkt nog erg hoog. In Gouda woont de schrijfster van griezelverhalen Ca therine Duval. In België worden haar boeken veel gele zen en ook in Nederland begint zij bekendheid te krij gen, evenals de geheimzinnige „verteller" die haar al die verhalen influistert. Een jaar geleden werd in Nederland de actie Eén voor Afrika gehouden. Dezer dagen wordt de stichting met die naam opgeheven, maar dat betekent niet, aldus voor zitter Jos van Kemenade, dat hulp niet meer nodig zou zijn. Ed Nelson, bekend als dr. Rossi uit Peyton Place, zit vol kritiek op „Hollywood". Hij voelt zich bijvoorbeeld niet gelukkig in de series waarin hij momenteel een rol speelt. De KRO bestaat zestig jaar; de geschiedenis van de Ka tholieke Radio Omroep is vastgelegd in een kloek boek. Hilbert van der Duim, de wereldkampioen schaatsen, had er al rekening mee gehouden, maar desondanks doet het een beetje pijn: „De mensen zijn je snel vergeten". Thérèse Wilmink daarentegen staat op dit moment volop in de belangstelling door haar voortreffelijke prestaties tijdens de wereldkampioenschappen turnen in Montreal. „Het trainen is niet voor niets geweest", stelt zij dan ook vast. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. degene, die uit eten gaat als wel opliet restaurant waar hij heengaat en wat hij van plan is er zich te laten voorschotelen. Dat wordt al gauw duidelijk als u in de „Finale" van vandaag leest hoe daarin een boekje wordt opengedaan over een twintigtal exotische eethuisjes. Het gaat over zogenaamde Derde Wereldrestaurants in Nederland en Vlaanderen. En wie het artikel leest merkt vanzelf, dat er van de diverse vreemde gerechten net zo gesmuld kan worden als in overdrachtelijke zin van het artikel zelf. Maar daar kijkt niemand meer vreemd van op, want dat kan vul de bon in! immers dagelijks in de Leidse Courant i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar "18,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1