basketballers wel laar eindronde WK T afeltennisploeg laat kansen liggen Het heeft even geduurd voordat ik het besefte BELGISCH FEESTVARKEN GEORGES GRÜN: EeidócSou/ia/nt VRIJDAG 22 NOVEMBER 1985 PAGINA 9 ly van de Kerkhof ankt voor Oranje ■j)HOVEN Willy van de Kerk- il zich niet meer beschikbaar stel- >or het Nederlands elftal. De 34- middenvelder van PSV, die sdagavond in het Feyenoord-sta- op de reservebank zat, had graag oopbaan als international bij de onde van de strijd om het we- ampioenschap in Mexico willen iten. Nu Nederland daar niet gaat, vindt Van de Kerkhof dat jd is gekomen plaats te maken jongere spelers. Willy van de hof speelde 63 keer voor Oranje, dat aantal staat hij achter Ruud (83), Wim Jansen (65) en Puck feel (64) vierde op de lijst van de d-internationals. Nico Jansen afgekeurd BOOM Nico Jansen, die ooit één keer voor het Nederlands elftal in aktie kwam, is afge keurd voor het bedrij ven van betaald voet bal. De 32-jarige spits (ex-FC Amsterdam en ex-Feyenoord) kreeg deze week van de Bel gische arts Martens het verbod nog langer te spelen. De rechterknie van Jansen, die laatste lijk voor de Belgische tweedeklasser FC Boom uitkwam, blijkt totaal versleten. VOORVERKOOP BEKERDUEL IN UTRECHT DEN HAAG Vanaf vandaag kunnen reeds kaarten worden gekocht voor de bekerwedstrijd Spakenburg-FC Den Haag, die woensdag om 19.30 uur plaats heeft in het Stadion Nieuw Galgenwaard in Utrecht. De kaartverkoop geschiedt aan de loketten van het administratie gebouw in het Zuiderparksta- dion, die van 18.00 tot 21.00 uur zijn geopend. Morgen zijn de loketten vanaf 10.00 uur open. Op maandag en dinsdag zijn de openingstijden weer 18.00-21.00 Alcohol leidt tot ontslag trainer Hannover HANNOVER Het bestuur van de Westduitse voetbalclub Hannover '96 heeft gisteren met onmiddellijke ingang de samenwerking met Werner Biskup verbroken. De 44-jari- ge trainer bleek woensdaga vond, na al drie keer te zijn gewaarschuwd door de voor zitter, weer onder invloed van sterke drank. Half-dronken beschimpte hij in Frankfurt, waar Hannover met 3-1 van Eintracht won, scheidsrechter Matheis, waarna hij het veld moest verlaten. Staatssecretaris Van der Reijden: „Uitschakeling is dramatisch" DEN HAAG De uitschakeling van het Nederlands elftal voor het wereldkampioenschap voetbal in Mexico is „drama tisch". Dit zei staatssecretaris Van der Reijden (WVC) giste ren in de Tweede Kamer. De bewindsman was woensdaga vond zelf in de Rotterdamse Kuip aanwezig. In de Kamer noemde de staatssecretaris „het moment waarop meneer Grün zich meende te moeten uitleven dramatisch voor alle aanwezigen, behalve voor dat ene vak waarin alsmaar „Belgi- que" en „Wij gaan naar Mexico werd geroepen". Van der Reijden sprak ook over hoog opgelopen emoties. Voorts deel de hij mee dat hij van diverse kanten kritiek had gekregen op zijn relativerende opmerkingen na de wedstrijd door te stel len dat velen de volgende dag weer gewoon aan het werk moesten. De eerste voorstellen om het voetbalvandalisme aan te pakken, mogen in het voorjaar van 1986 verwacht worden. Het Landelijk Overleg Voetbalvandalisme werkt in die rich ting. De staatssecretaris van WVC zei dit gisteren in de Ka mer bij de afhandeling van zijn begroting. VOETBALJEUGD IN WASSENAAR TEGEN PORTUGAL DEN HAAG Het Nederlands jeugdteam (met spelers tot zestien jaar) speelt op woensdagavond 27 november op het terrein van Blauw Zwart aan de Dr. Mansveltkade te Was senaar een kwalificatiewedstrijd tegen Portugal voor het toernooi om het Europees voetbalkampioenschap. Bonds coach Bert van Lingen heeft de volgende selectie samenge steld: De Ron. Lanckohr (PSV): Tegelaar (UVS): F de Boer. R de Boer. Witschge (Ajax); Huitema (Drachten); Knippenberg (Daventria); Reijn- ders (FC Groningen); Heemskerk (Rijnsburgse Boys); Weber (FC Twen te); Alma (SC Cambuur); Van de Star (Feyenoord); Roubos, Van Veenen- daal (FC Utrecht); Jaspers (Rood Wit Sint Willibrord). Zaalselecties Bondscoach Evert Teunissen heeft voor de zaalvoetbal-interlands tegen België, die op 30 novemoer in Sint Niklaas worden gehouden, de volgen de selecties opgeroepen: Dames: Kurd, Dekker, DraaismaOirksen, Poelman-Tel, Van de Brug. Braun, Ang, Hoogland. Rijs, Wiegman. Heren: Bakhuis, Frauenrath. Fo- rée, Hermans, Bouvrie, Artz, Duijzings, Van Leeuwen. Roeland, Seitner. 1AGTWUK EN HAGENS UITBLINKERS TEGEN HONGARIJE si Imzet sport- £5 otalisator Bi aalt weer sua EN HAAG De SS Met van de Stichting gj» (tionale Sporttotali- «oo ior zal dit kalender- 2§o Ir ongeveer vijf mil- tn gulden lager zijn m in 1984, toen nog in worden gerekend i 177 miljoen gulden. |t verwacht directeur f. Jos Zwartjes van de S, die het organisatie- ireau Berenschot heeft geschakeld voor onder- 3i,'ooe iek naar aanpassingen in 39.90 »t verkoop- en distribu- 28,*0o ebeleid. Vooral dank zij 30Ï40 e eind vorig jaar op gang ekomen abonneelotto is 61^0 e omzetdaling volgens '.wartjes minder sterk dan 79ioo or'ê jaar. Tussen 1983 en 52.30 84 verloor de SNS voor j miljoen aan omzet. Het derzoek is het gevolg in het in september ge- ibliceerde rapport van op last van de Tweede imer ingestelde evalua- :ommissie over de om- laling van de SNS. Het jenoemde strategie-on- irzoek door Berenschot onder meer aan het t moeten brengen of mogelijk is fijnmazige merciële netwerken te zetten die voor een publiek toegankelijk n. Daarbij wordt met ime gelet op nieuwe toe- ssingen in de automati- ring en telecommunica- ZALAEGERSZEG Het Nedèrlands herenbasket balteam heeft zich gister avond geplaatst voor de eindronde van de strijd om het wereldkampioen schap, volgend jaar juli in Spanje. In Zalaegerszeg won Oranje met 76-62 van Hongarije. Bij de rust leid den de gasten ook al met veertien punten verschil: 41-27. Nederland eindigde daardoor in groep B van de Europese zone als tweede achter Joegoslavië dat in Subotica met 107-88 zegevierde over België. Tegen een zeer matig spe lend Hongarije slaagde het Nederlands team, waar de voetballers het een etmaal eerder lieten afweten. De plaatsing voor de eindronde in Spanje kwam met opval lend gemak tot stand. Oranje zal door de winst in Honga rije voor het eerst in het be staan van de nationale bond present zijn in de eindronde van het hoogst gekwalifi ceerde toernooi op basketbal- gebied. Hongarije kan alleen in theorie nog gëlijk komen en dan valt het onderling re sultaat in Nederlands voor deel uit. De kwalificatie kwam voor een belangrijk Tieel tot stand dank zij de terugkeer van twee oud-gedienden. Kragt- wijk en Hagens tilden de ploeg van coach Heger naar een niveau, waar de Honga ren met geen mogelijkheid tegenop konden. Na een ner veuze opening en een achter stand van 14-3 nam Heger een time-out om rust in zijn ploeg te brengen. De aanvan- Emiel Hagens: hoofdrol, kelijk falende Esveldt werd ingeruild voor Heijdeman, die met een paar aardige half-courtschoten zijn ploeg, samen met Schilp, weer te rugbracht in de race. De grote klap werd echter na de tiende minuut uitgedeeld. Aanvallend liepen de Honga ren stuk op de felle man-to- man-verdediging van Neder land en verdedigend hadden hun zones noch hun pressing het gewenste effect. Bij de rust ging Nederland dan ook met een comfortabele voor sprong van 41-27 naar de thee. Vrijheid blijheid De grootste verrassing in de tweede helft heette Losonc- zy. Deze voor München spe lende schutter was in de eer ste helft nog niet opgesteld en stond nu voor de taak het tij te keren. Ofschoon de grijsbaardige Hongaar er zes punten op rij indrukte, kon ook hij de Oosteuropese ploeg niet redden. Ander maal was de press van Hon garije zo lek als een zeef en - vrijheid blijheid - rende Ne derland met Esveldt nu als beste aanvaller naar 61-41. Nederland dacht er toen te zijn; even leidde dat tot slor digheden en even snel rea geerden de Hongaren. In twee minuten werd het 63-53 en Heger trok aan de nood rem. De Waard, die zo'n cha os niet aankon, moest na zes tig speelseconden Hagens weer de eer gunnen. De Leidse spelverdeler liet daar na zien wat routine voor een ploeg kan betekenen. Met slim afspeel- en dribblewerk werd de Hongaarse defensie opgerold en met een aantal simpele scores onder de bor den werd het laatste verzet gebroken: 76-62. Voor bondscoach Heger re den tot vreugde en ook al tot nadenken: „We moeten, nu we al zo vroeg geplaatst zijn, snel tot actie komen. We moeten extra sponsors zien te zoeken, zodat alle spelers in staat kunnen zijn om mee te doen aan het wereldkam pioenschap. Al het talent, jong en oud, moet een kans kunnen krijgen voor deze ploeg. Dat is werk waarmee we morgen eigenlijk al moe ten beginnen". Scores Nederland: Esveldt 16, Schilp 15, Kragtwijk 12, Heijdeman 12, Essen 7, De Waard 5, Pieterse I Hagens 3. Stand groep B: 1. Joegoslavië 4-8; 2. Nederland 4-7; 3. Hongarije 4-5; 4. België 4-4. Bettine Vriesekoop won in drie games van Edit Urban. (Van onze verslaggever) HAZERSWOUDE De Nederlandse tafeltennis ploeg heeft gisteravond een goede kans laten lig gen om de zorgelijke posi tie in de Europese Superli ga te verbeteren. De ploeg van coach Jan Vlieg leed een nederlaag van 5-2 te gen Hongarije. Een overwinning behoorde vooraf zeer wel tot de moge lijkheden daar de Hongaren zonder hun topspelers Tibor Klampar en Zsusza Olah naar Hazerswoude waren ge komen. Dat die zege uitbleef, lag voor een niet onbelang rijk deel aan Paul Haldan. De Roemeen in Nederlandse dienst opende tegen de ver wachting in met een neder laag tegen Andres Polpinka. Een lelijke tegenvaller voor Jan Vlieg. De bondscoach had zijn team zo opgesteld, dat een voorsprong van 3-0 in de lijn der verwachtingen lag. Toen Henk van Spanje (in twee sets tegen Kriston) en Bettine Vriesekoop (drie sets tegen Edit Urban) de stand weer in Nederlands voordeel hadden omgebogen, liet Hal dan het in het herendubbel spel opnieuw afweten. Het noodzaakte Vlieg om Henk van Spanje in het daaropvol gende gemengd dubbelspel naast Vriesekoop op te stel len in plaats van Haldan. Omdat dat koppel een voor sprong van 20-15 in de twee de game weggaf, keek Ne derland tegen een achter stand van 3-2 aan. Haldan was vervolgens ook kansloos in zijn enkelspel te gen de nummer 24 van de Europese ranglijst, Zolt Kris ton (21-19, 21-17) waarmee de achterstand een beslissen de vorm aannam. Henk van Spanje leed tot slot ook in de laatste partij een nederlaag tegen Andres Polpinka: 21- 17, 21-13. Jan Vlieg had tevo ren de kansen op een zege op vijftig procent geschat: „Jammer, want door over winning hadden wij ons ze ker in de Superliga gehand haafd", aldus de bondscoach. portwereld etbal El Jadida (1-0 na fenging tegen Ma6 Fes) en Rabat (0-0 en strafschop- I tegen KAC Kenitra) heb- I de finale bereikt van het rnooi om de Marokkaanse I lash Ric Zandvliet aarde zich bij het WK in !ro bij de beste 32 door een e op landgenoot Jan van jnen in de vierde rorrde van kwalificatietoernooi. Hans pling en Erik van der iym werden uitgeschakeld. sportuitslagen HARTEN anker-kader 47/2 Ie A: De Bruyn (Hulst)-Koorevaar drecht) 104-350/10; Vet (Berk- l)-Lemmens (Meerssen) 350-50/4; de Ven (Eindhoven)-Van Peer Willibrord) 350-350/11; de Ven-Lemmens 350-28/5; De 'n-Vet 265-350/7; Koorevaar-Van 350-116/4. Stand (punten, gste serie, moyenne): 1. Vet 4- ■63.63; 2. Koorevaar 4-278-50.00; 'an de Ven 3-153-43.75; 4. Van 1-123-31.06; 5. De Bruyn 0-95- '0; 6. Lemmens 0-29-8.66. Vultink (Eibergen)-Klijn alwijk)350-113/5; Burgman irn)-Van Manen (Ede >350-276/6; >ers (Sint Willibrord)-Boer (Deven- 350-121/6; Vultink-Boer 350-6/3; >ers-Van Manen 350-48/1; Burg- i-Klijn 239-350/2. Stand: 1. Jas- 4-350-100.00; 2. Vultink 4-335- I; 3. Burgman 2-164-73.62; 4. 2-235-66.14; 5. Van Manen 0- -46.28; 6. Boer 0-41-14.11. ICKEY impio I erlam ipions Trophy Perth land-India 3-0. Stand: 1. Au- lië 3-6; 2. West Duitsland 3-4; 3. ot Brittannië 3-3; 4. India 4-3; 5. 3-2; 6. Nederland 4-2. Peltennis wrliga lerland-Hongarije 2-5. Persoonlij uitslagen: Haldan-Podpinka 18-21, 13. 12-21; H. van Spanje-Kriston 18, 22-20; Vriesekoop-Urban 21- 13-21, 21-17; Haldan/H. van inje-Kriston/Harczi 14-21, 11-21; !Sekoop/H. van Spanje-Urban- ston 14-21, 22-24; Haldan-Kriston I, 17-21; H. van Spanje-Podpin- 17-21, 14-21. Ind: 1. Tsjecho Slowakije 3-3 (16- Polen 3-3 (14-7); 3. Zweden 3-2 I; 4. Joegoslavië 3-1 (10-11); 5. igarije 3-1 (9-13); 6. West Duits- 3-1 (8-13); 7. Nederland 3-1 (7- 8. Frankrijk 3-0 (5-16). BRUSSEL/ZEIST „En slapen tot de middag", zingt een Vlaamse trou badour. Dat had Georges Grün gisteren ook ge daan. En hij gaf het, met kleine oogjes, volmondig •toe. De Rode Duivels vierden tot in de kléine uurtjes van de nacht van woensdag op don derdag in Koekelberg de kwalificatie voor het wereld kampioenschap voetbal. „Zelfs Danny Veyt ontdooide in de feestsfeer", vertelde Grün. „Het ging zo ver dat hij ons ongelooflijke goocheltoe ren met speelkaarten demon streerde". Maar het feestvar ken moet ongetwijfeld Grün zelf geweest zijn, de man die in tegenstelling tot zijn naam het sein voor Oranje op rood heeft gezet met die krachtige kopstoot in de Rotterdamse Kuip. „Ik had maar één idee toen die voorzet van Gerets kwam. Mijn hoofd er zo hard moge lijk tegen zetten. Van Breuke- len had tot dan toe alles ge pakt. Ik mocht hem vanaf zo'n korte afstand dus gewoon niet de kans laten te reageren. Maar het heeft nadien wel even geduurd voor ik me rea liseerde dat die treffer ons ge kwalificeerd had. Ook later in de kleedkamer kon ik het nog altijd niet geloven. Het ene moment Mexico zo ver af en dan ineens een realiteit. Het heeft wel even geduurd eer dat besef tot mij doorgedron gen was". Voor het Belgische voetbal scoorde Georges Grün woens dagavond een gouden doel punt. Maar voor hem zelf kan deze treffer ook van uitzon derlijk belang zijn. Hij begon vorig jaar aan de eindronde van het Europees kampioen schap in Frankrijk compleet onverwacht. Michel Renquin moest in laatste instantie af zeggen wegens zijn verplich tingen bij Servette Genève. En Grün, die zijn koffer aan het inpakken was om op va kantie te gaan, mocht zijn voetbalspullen bijeen rapen en direct starten in de eerste wedstrijd vari de eindronde. Bij dat debuut maakte hij prompt oók zijn eerste doel punt. Eveneens met het hoofd, net als woensdag. Over dat zo belangrijke doel punt tegen Nederland: „Dat ik mee in de aanval ben ge gaan, was gewoon omdat wij alles op alles wilden zetten. We hebben risico's genomen door achterin man tegen man te gaan spelen. Ik heb me om Van Loen niet veel meer be kommerd. We moesten sco ren. En dat is gelukt. Zelf heb ik bij die 2-0 echt wel even gedacht dat Mexico een verre droom zou blijven, maar toen bleek dat de Nederlanders weken. En toen we zagen dat Gullit achterin bleef en hoe paniekerig die verdediging reageerde, groeide het ver trouwen weer bij ons, zodat we het toch nog konden kla ren". In de slotfase bleek ook dat België wel degelijk kan aan vallen als het moet. Grün: „Ja, ook omdat het een aparte situatie was. Want aanvallen zoals we deden in dat laatste kwartier, kun je nooit doen vanaf het begin van een wed strijd. We hebben ongewone Leo Beenhakker: „Niet in de stemming om een tram uit de rails te laten lopen". risico's genomen omdat het moest. We zijn gewoon blijven komen". Thys „In de dagen en weken voor de beslissende wedstrijd in de Kuip heb ik bij sommige bondstrainers een vreemde onrust gemerkt. Ook bij de pers waren er mensen die plotseling in paniek raakten. Waarom toch? Ik ben er altijd van overtuigd geweest dat wij ons in Rotterdam zouden kwalificeren. Omdat we ge woon een betere ploeg hebben dan Nederland. Maar vooral ook omdat ik tijdens de acht daagse voorbereiding duide lijk heb aangevoeld dat de sfeer in de spelersgroep beter was dan ooit het geval was geweest". Guy Thys vertelt het allemaal rustig bij een kop koffie en een sigaar in de lounge van een Antwerps hotel. Minder dan 24 uur na één van zijn grootste triomfen uit zijn nu toch wel unieke carrière als bondscoach. „Een mooier sce nario had ik niet kunnen be denken", mijmert Thys, ter wijl hij die onvergetelijke wedstrijd nog eens aan zijn ogen voorbij laat rollen. „Zelf heb ik er trouwens een enor me voldoening aan beleefd. Ons concept klopte als een bus, onze organisatie was ge woon perfect. Voor de rest is Nederland toch nooit in de wedstrijd geweest". „Leo Beenhakker is mij na de wedstrijd geen hand komen geven", zegt Thys. „Iets wat tussen de bondscoaches noch tans de gewoonte is. Waren wij uitgeschakeld, dan was ik hem zeker gaan feliciteren. Met een prop in de keel, maar toch. Maar ach, met Beenhak ker heeft het nooit geklikt. Hij heeft zich bij herhaling onsympathiek aangesteld. Kortom, hij mist niveau voor een toptrainer. Voor die func tie moet je meer inhoud heb ben. Zeg nu zelf. In Brussel verklaarde hij dat hij gewon nen had. In de Kuip werd het 2-1 voor Nederland. Maar wij gaan naar Mexico. Vreemd". Beenhakker In het verslagen Nederland vermannen de verliezers zich. Echt te overzien zijn de onge twijfeld nare gevolgen van de uitschakeling van de nationa le trots nog niet. Daarvoor is de klap te pril. Te hard aan gekomen ook. Terwijl de Bel gen zich verkneuteren omdat hun positie als aansprekend voetballand weer voor even verzekerd lijkt, likt Neder land de wonden. Het duurt weer minstens twee jaar voor het nationale elftal zich mag manifesteren tijdens een Eu ropees- of wereldkampioen schap. Het Nederlandse talent neemt voorlopig weer plaats in de wachtkamer. Bondscoach Leo Beenhakker: „Het heeft nu nog weinig zin uitvoerig te praten over de gevolgen van de uitschake ling. Dat dit voor mij geen prettige dag is, zal duidelijk zijn. Je bent niet bepaald in de stemming om een tram uit de rails te laten lopen. Toch zullen we de draad weer op moeten pakken. Onder ons doel Mexico te halen is woensdag een streep gezet, de komende maanden tot juli zullen er voor de nationale ploeg weinig activiteiten zijn. De belangrijkste conclusie uit mijn periode als bondscoach is dat ik vijf kwalificatieduels heb meegemaakt, waarin we één keer verloren hebben. Qua resultaat is dat niet slecht, hebben we ook gedaan wat we konden, maar we staan wel met lege handen. En dat doet toch behoorlijk pijn". Of hij na juli zijn contract eventueel wil verlengen, weet Beenhakker nog niet. „Ik heb constant toegeleefd naar de twintigste november, niet op wat er na zou komen. Dat is nu voorbij. De komende tijd zal ik eerst rustig moeten la ten bezinken wat er allemaal is gebeurd en mijn werksitua tie moeten bezien". Gerets Eric Gerets, als Belg als enige vrolijk bij PSV na woensdag: „Voor mezelf ben ik blij, maar ik ben niet zo enthou siast als sommige anderen in België. Omdat ik in Neder land voetbal en iedere dag die ontgoocheling meemaak. Ge lukkig krijgen we zondag een moeilijke en heel belangrijke wedstrijd tegen Feyenoord voor de beker". De vleugel- verdediger, die de Belgen na de achterstand van 2-0 op sleeptouw nam, houdt er re kening mee dat zijn populari teit in Nederland voorlopig niet zal toenemen. „Ik zal niet met handgeklap ontvangen worden. Maar daar kan ik ook niets aan doen", aldus Gerets. Alhoewel uitgeschakeld voor Mexico is Oranje bij de con currentie overigens nog niet geheel uitgerangeerd. Compe titieleider Jan Huybregts: „Er liggen uitnodigingen om wed strijden te komen spelen in Koeweit en Canada, voor een toernooi in Noord-Amërika, West-Duitsland heeft ons ver zocht om als sparringpartner op te treden en Argentinië wil tijdens een trip naar Europa onder meer tegen ons spelen. Binnenkort gaan we met de leveranciers van internatio nals praten wat we wel en niet moeten doen".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9