Akkoord Suriname s waarschijnlijk IN 45 MINUTEN VAN LONDEN NAAR SYDNEY Afrika raakt zonder eerlijke prijzen nog meer in het slop' Beiroet: bommen op onafhankelijkheidsdag Iers parlement eens met verdrag over Noord-Ierland PpjNNENLAND/BUITENLAND" £cidóc6owuuit VRIJDAG 22 NOVEMBER 1985 PAGINA 7 ran doodde iO gevangenen" RIJS De Iraanse rege- heeft de afgelopen maand politieke gevangenen te- iiv htgesteld. Dit heeft de op tiebeweging Muiahedien jren bekendgemaakt. Deze nisatie, die in Iran verbo- is en haar hoofdkwartier Parijs heeft, stelt in een klaring dat in de Evin-ge- jenis in Teheran 46 men- zijn geëxecuteerd, onder 36 in de laatste week van ober. Ook vanuit verschei- andere steden zouden cuties zijn gemeld. Van de cuties is geen bevestiging regen. Hardhandige oefening in rampgebied Colombia BOGOTA Bij de evacuatie-oefening van steden rond het rampgebied in Colombia, die van woensdag op don derdag is gehouden, zijn duizenden mensen betrokken ge weest. Volgens een verpleegster in het ziekenhuis van Mariquita, dat eveneens werd ontruimd, hebben soldaten daklozen en gewonden hardhandig de regen ingestuurd. De bevolking van Mariquita is door de vluchtelingen stroom toegenomen van 17.000 tot 25.000. Burgemeester Hartman van die stad heeft verklaard af te zullen treden wanneer de evacuees na de oefening terugkeren naar Mariquita. De voorzitter van het Colombiaans Rode Kruis, Carlos Martinez, zei dat tot de evacutie-oefening was besloten, om nieuwe moeilijkheden te voorkomen als een echte evacuatie noodzakelijk zou worden. Met deze mogelijkheid wordt rekening gehouden, omdat de vul kaan nog steeds actief is. Het zoeken naar overlevenden gaat nog door, maar had gisteren geen resultaat meer. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR WOEBO OCKELS (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Voor zijn „bijzondere verdiensten voor het Duitse volk en de staat" is de Neder landse ruimtevaarder Wubbo Ockels, samen met zijn Duitse collega's Reinhard Furrer en Ernst Messerschmid, gisteren in Bonn geëerd met een hoge Duitse onderscheiding. Uit handen van minister Heinz Riesenhuber van onderzoek en technologie ontving „Woe- bo", zoals de minister hem steevast aanduidde, het Verdienstkruis van de Bondsrepubliek Eer ste Klasse. Vantevoren waren de drie astronau ten ontvangen door bondskanselier Helmut Kohl. Zeer vlot Duits pratend had Nederlands eerste astronaut tijdens de persconferentie, die aan de decoratie vooraf ging, terug geblikt op de suc cesvolle vlucht. Jammer dat het allemaal zo snel voorbij was, vertelde Wubbo enkele hon derden journalisten. Angst had hij tijdens de vlucht maar een keer gehad. „Dat was toen ik door de commander wakker werd gemaakt, uit mijn slaapzak kroop en te horen kreeg dat er een lekkend ventiel was. Ik was niet bang dat we niet meer terug zouden keren, maar ik vreesde dat de vlucht met een aantal dagen be kort zou moeten worden". Of Ockels bij een tweede „Duitse vlucht" in 1988 opnieuw van de zal zijn, is niet bekend. Ockels zou niets willen, maar hij is niet van plan er wak ker van te liggen. „Bij mij is alles altijd anders gelopen dan ik vantevoren gepland had, maar ik ben er toch elke keer weer goed uitgespron gen. Daarom ben ik er mee opgehouden me al te druk te maken over mijn toekomst. Ik heb een contract met de ESA en daar zal ik verder mijn werk doen". partij VS voor uitlevering oorlogsmisdadiger WASHINGTON De Vere nigde Staten leveren de oor logsmisdadiger John Demjan- juk uit aan Israël. Daar wacht hem een proces wegens mede plichtigheid aan de moord op 900.000 joden in het concentra tiekamp Treblinka in Polen. De 65-jarige Demjanjuk, af komstig uit de Oekraïne, werkte als automonteur in Ohio. Hij zegt niet schuldig te zijn aan oorlogsmisdaden, maar volgens Israël zou hij een van de beruchtste oorlogs misdadigers zijn, die zich nog in de Verenigde Staten bevin den. Kunsthartdrager in Zweden overleden STOCKHOLM Leif Stenberg,' de 53-jarige Zweedse zakenman die met Pasen als eerste niet-A- merikaan een permanent kunst- hart kreeg ingeplant, is gister ochtend in een ziekenhuis in Stockholm overleden. De toe stand van de Zweed was hard achteruit gegaan na een beroer te. Het plaatsen van een kunst- hart bij Stenberg was in Zweden zeer omstreden, omdat een rechtszaak tegen hem betreffen de een grootschalige belasting ontduiking werd geseponeerd, vanwege „zijn persoonlijke om standigheden". ^GARANTIES VOOR RECHTSTAAT EN DEMOCRATIE" Het binnenhalen van de rijstoogst, zoals hier in Niger, geeft al jaren evenveel werk, maar de opbrengsten gaan omlaag. MINISTERS CONFEREREN OVER LANDBOUW: piekte IOSKOU De driekop pige bemanning van het ceybftussische ruimtestation Saljoet-7 is gisteren onver- e +,Wacht naar de aarde te- iggekeerd, nadat een in de kosmonauten, 'ladimir Vasjoetin, een itsteking had opgelopen, let Russische persbureau I'ass heeft dit bekend ge- drie kosmonauten zijn gis- middag in hun Sojoez T-14 ïpsule geland in de steppen b« an Centraal-Azië. De toe- 11 and van Vasjoetin, die sinds '°5 5 dagen in de ruimte was, zou 15 u bevredigend zijn, maar hij /ersyordt nog in het ziekenhuis "in ehouden voor controle. De ntsteking van Vasjoetin kon 17 iet aan boord worden- verhol - Alien. De Saljoet-7 zet de reis >o utomatisch voort. ,kT ipaanse ^'tentoonstelling i z ireekt records BRUSSEL De grootste Mi Ipaanse kunsttentoonstelling '■JJJ lie ooit buiten Spanje is ge- indaa 10uden. lijkt in België alle re- r tords te gaan slaan. Een di naand voor de sluiting werd v [isteren de miljoenste bezoe- itorvó Ier verwelkomd- Bezoekers loysti 'unn«?n zich verlustigen aan nis. V °ude en moderne schilderijen, nt no theater, muziek, architectuur, jeeldhouwwerken, zang en Sinti ^ans- ^et feshval is onderdeel d l ^an de Europalia, een reeks (MS internationale kunstmanifesta- Volgens de organisatoren het aantal bezoekers aan het Spaanse festival het record ilaan dat in 1980 werd geves- igd toen 1.148.352 mensen het Belgisch-Luxemburgse festival bezochten, dat werd gehouden ter gelegènheid van de 150ste verjaardag van de onafhanke lijkheid van België. De Spaan se luchtvaartmaatschappijen hebben extra vluchten moeten inlassen om te kunnen vol doen aan de grote stroom Spanjaarden die hun eigen kunst willen zien. HAAG/PARAMA- In de dialoog i het Surinaamse mi- i mog^aire gezag en de „oude" ilitieke partijen is op eer belangrijke punten ereenstemming bereikt, gisteren in zeer R CEped ingelichte kringen in tramaribo vernomen, isikdrj aar het zich laat aanzien tn een akkoord worden 49o sreikt dat uitmondt in een gezamenlijke politie ke verklaring op 25 no vember, de tiende verjaar dag van de Surinaamse onafhankelijkheid. Het militair gezag heeft steeds Daarbij z< aangedrongen op zo'n verkla- tegemoet ring. Met het oog daarop had aan wen: de dialoog tussen het militair „oude" partijen, gezag en de partijen NPS (Na- Over de precieze inhoud tionale Partij Suriname) van de punten ex-premier Arron, VHP ming wordt (Vooruitstrevende Hervor- gezwegen Lachmon ding van ex-minister Soemita een officieel karakter. Naar in Paramaribo verluidt zullen in een akkoord garan ties worden opgenomen over rechtstaat en democratie. in voldoende mate worden gekomen die leven bij de overeenstem- Paramaribo nog i de nog voort gaande gesprekken niet te KTPI onder lei- verstoren". Zoals bekend heb- noodzaak benadrukt van een grondwet en een volksuit spraak daarover en verkiezin gen. Het NOS-journaal mag geen beeldverslag maken van de viering van tien jaar onafhan kelijkheid van Suriname, op en rond 25 november. De NOS krijgt geen visum van Surina me. Ook andere journalisten zijn niet welkom in Suriname, met uitzondering van de Belgi sche verslaggever Jean Men- tons. gens weer terugverkocht aan Tanzania, maar dan wel een aantal malen duurder. Over bekend, maar niet minder schrijnend is het voorbeeld van Ethiopië dat bonen expor teerde, terwijl de bevolking van honger op sterven lag. Handelsverkeer Mensah: „Toch kunnen we niet anders, omdat we zonder deviezen geen olie en dergelij ke kunnen kopen. Het belang rijkste dat we kunnen berei ken is een eerlijke prijs. Een prijs die zowel aanvaardbaar is voor de Afrikaanse boer als de Europese consument. Daar schort het nu aan. Alle pro- duktiemiddelen die wij uit het westen importeren zijn de laatste jaren vele malen duur der geworden, maar wij heb ben geen hogere prijzen ont vangen voor ónze produkten". Volgens Mensah is de acte van Lomé onontbeerlijk voor Afri ka. Lomé, genoemd naar de hoofdstad van het Westafri- kaanse Togo, is een overeen komst tussen Afrikaanse lan den en de EG, dat het handels verkeer van industriële en agarische produkten moet be vorderen. Zo spreken de EG en Afrika af dat de EG-landen bepaalde hoeveelheden afne men tegen een vaste prijs. Verder zijn de invoerrechten versoepeld, zo niet verdwenen. De actes van Lomé gelden voor vijf jaar, om daarna op nieuw te worden vastgesteld. Mensah weet nog wel een aan tal knelpunten op te noemen, zoals de gebrekkige transport en andere communicatiever bindingen, het tekort aan marktonderzoeken, te weinig opslagmogelijkheden voor pro dukten en natuurlijk ook het klimaat waardoor kostbare ir rigatieprojecten noodzakelijk zijn. De voorzitter is somber over de problemen; hij voor spelt dat het met Afrika neer waarts zal blijven gaan, als het werelddeel niet tot betere prijsafspraken kan komen met de westerse wereld. Maar toch blijft er een enthousiaste on dertoon in zijn stem klinken, wanneer hij over de mogelijk heden praat die Afrika heeft, want één ding is zeker: „Wij hebben het land en de arbeid: daar moet toch wat mee te be reiken zijn". Miljarden nodig om ontbossing tegen te houden DEN HAAG In de periode 1987-1991 is 13,5 miljard gulden extra nodig voor de redding van tropische wou den. Dat betekent een verdubbeling van de huidige uitgaven. Indien het geld er niet komt, betekent dit het einde van een groot aantal ontwikkelingslanden in de letterlijke zin van het woord. Het is een menselijk pro bleem van de ergste soort. Tot deze conclusies zijn deskundigen uit vijftig westerse en ont wikkelingslanden gekomen, die in aanwezigheid van functiona rissen van de FAO, de Wereldbank en de VN, in Den Haag ver gaderden. Op de tweedaagse conferentie werd besloten een FAO-plan na te volgen dat inhoudt dat stroomgebieden worden hersteld door aanplant op hellingen, dat bossen worden aange plant voor energie- en houtvoorziening en voor een beter bosbe heer. Jaarlijks verdwijnt nu elf miljoen hectare tropisch bos, wat niet alleen aantasting van het milieu, maar ook verslechtering van de leefomstandigheden in ontwikkelingslanden te zien geeft. >ov jet- kosmonauten lerug wegens DUBLIN Het Ierse parle ment heeft gisteren met een meerderheid van dertien stemmen een Brits-Iers ak koord goedgekeurd, dat een eind moet maken aan het ge weld in Noord-Ierland. De stemverhouding in het parle ment „de Dail" was 75 tegen, en 88 voor het akkoord dat premier FitzGerald vorige week in Belfast tekende met premier Thatcher van Groot- -Brittannië. De oppositiepartij stemde tegen de erkenning van de soevereiniteit van Groot-Brittanië in Noord-Ier- land. De protestantse meerder heid in Noord-Ierland is overi gens eveneens tegen het ak koord omdat ze vreest dat het de eerste stap is op weg naar hereniging met de Ierse repu bliek. Een poging van de pro testanten het akkoord te annu leren, is door het Londense Hooggerechtshof afgewezen. Druzen en sji'ieten zijn gisteren in gevecht geraakt. Vannacht gingen de gevechten gewoon door. Aanleiding was het weghalen van een Libanese vlag. Er zijn in totaal zeventien mensen om het leven gekomen. BEIROET In West-Beiroet ren vanmorgen zware ex- sies van honderden bom- n en anti-tankgranaten en het-gedonder van machine-ge weren te horen, terwijl druzi- sche en sji'itische milities el kaar opnieuw bestookten in het islamitsische deel van de Libanese hoofdstad. Het waren de hevigste gevechten sinds maanden in Libanon, waar het vandaag ónafhankelijkheids- De elkaar bestrijdende milities vochten de hele nacht door, nadat onophoudelijke schiet partijen Beiroet gisteren al hadden verlamd. Vanmorgen waren op straat alleen zwaar bewapende strijders die de schuilplaats naar de ande re renden en vanuit deurope ningen in huizen op elkaar vuurden, terwijl de strijd een hoogtepunt bereikte. Bewo ners moesten hun toevlucht i kelders zoeken. Radio-Beiroet riep donors op bloed af te staan. Volgens schattingen in ziekenhuizen zijn 17 mensen gedood en bijna honderd mensen gewond ge raakt. Twee verdiepingen van gebouw waar een klein parti culier ziekenhuis is gevestigd staan in lichterlaaie na bescho ten te zijn. AMSTERDAM „Nood hulp kan een negatieve uitwerking hebben op de produktiviteit van de Afrikaanse boer. Niet al leen drukt noodhulp de marktprijs het is im mers gratis maar het heeft ook het effect dat de animo om op het land te ploeteren vermindert". Moise Mensah zegt het heel voorzichtig om elke schijn te vermijden als zou hij niet blij zijn met de gi gantische hoeveelheid noodhulp die over Afrika is uitgestort. De voorzitter van het Interna tionale Fonds voor de Land bouwontwikkeling probeert juist aan te geven hoe complex de problematiek rond de voed selvoorziening in het zo geteis terde werelddeel is. Mensah was deze week in Amsterdam om een congres bij te wonen met een aantal ministers uit Afrikaanse landen. De Nederlandse minister Braks van Landbouw en Schoo van Ontwikkelingssa menwerking waren daarbij eveneens aanwezig. Twee da gen lang was „Verwezenlij king van Afrika's mogelijkhe den voor voedselproduktie" het gespreksonderwerp. Moise Mensah, werkzaam in Rome en afkomstig uit Benin, vat de situatie samen. „Om olie, zaden en kunstmest te importeren hebben we de viezen nodig. Om die te ver krijgen moeten wij zelf expor teren. Het beste exportprodukt dat de meeste Afrikaanse lan den hebben is een agrarisch produkt: fruit, granen, groen ten, rijst en katoen. Afrika kan niet in haar eigen voedsel voorzien, omdat we produkten verbouwen die we zelf niet of nauwelijks eten". Als voorbeeld geldt Senegal, waar eigenlijk alleen pinda's op grote schaal worden ge kweekt. Een voedzaam pro dukt weliswaar, maar niet om drie keer per dag te eten. Tan zania teelt op grote schaal ka toen. De ruwe katoen wordt verkocht aan Europa; daar worden er kleren van ge maakt en die worden vervol- Frans... met 'n In de Wassenaarse duinen, richting Hotel-Restaurant „DUINOORD" WASSENAARSESLAG 26 2242 PJ WASSENAAR TELEFOON 01751-19332 TELEX 34383 sfeervol a la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. fhaal of bel even voor mapje Menu-Suggesties LONDEN Het toestel dat op het natte asfalt van het Britse vliegveld Heathrow staat, heeft veel weg van een Concor de. Het heeft hetzelfde gewicht, is even groot en kan evenveel passagiers vervoeren, maar daarmee houden de overeenkom sten echter wel op. Terwijl er superkoude vloei bare waterstof en helium in de enorme brandstoftanks wordt gepompt, nemen de 50 reizigers hun plaatsen in de speciaal ontworpen passa gierscabine in. Een paar mi nuten later begint het compu tersysteem met het take-off programma en kort daarop schiet het toestel van het ver rijdbare lanceerplatform de lucht in. Negen minuten later, met een snelheid van vijfmaal die van het geluid, is het vliegtuig in de ruimte aangeland en be gint het aan een voorgepro grammeerde baan om de aar de. Na duizenden kilometers komt het toestel de damp kring weer binnen. Precies 45 minuten na het vertrek uit Londen landt „HOTOL" op het vliegveld van Sydney, Australië. Dit alles kén werkelijkheid worden het toestel moet alleen nog gebouwd worden. HOTOL staat voor Horizontal take Off and Landing craft (een ruimtevliegtuig dat hori zontaal opstijgt en landt) en is een project van de gezamelij- ke tekentafels van British Ae rospace en Rolls-Royce. Sinds de Spoetnik-1 de ruimte inging is er weliswaar veel veranderd op het terrein van de ruimtevaart, maar zelfs met de aanzienlijke technolo gische vooruitgang is het nog altijd een uiterst kostbare zaak om materiaal of vliegtui gen de ruimte in de sturen. Over het algemeen is men het er over eens dat het tijdperk van het ruimtevliegen niet eerder aan zal breken, voor dat de transportkosten (de kosten die gemoeid zijn met rdigen van de hul praketten, die het vliegtuig de ruimte in moeten brengen en daar worden afgestoten) dras tisch verlaagd kunnen wor den. Droom De ruimte ligt in feite op slechts twee uur afstand „rij den" van de aarde en het is de droom van iedere ruimte schip-ontwerper een toestel te bouwen, dat zonder hulpra ketten in een baan rond de aarde kan komen, naar de aarde terug kan keren en weer opnieuw gebruikt kan worden. Het ruimteveer is tot nu toe de meest revolutionai re stap in het ruimtelijke ver voer van mens en machine, maar ook hier gaat het om een toestel dat slechts gedeel telijk opnieuw te gebruiken is. Slechts twaalf procent, van de lanceerkosten van het ruimte veer is toe te schrijven aan het onderhoud van het op nieuw te gebruiken ruimte schip en de hoofdmotoren. De grote brandstoftank aan de buitenzijde van de shuttle, die in de ruimte afgestoten wordt, neemt 22 procent van de kos ten voor zijn rekening. 24 Procent gaat zitten in het „opknappen" van de vaste startraketten. Tenslotte wordt 42 procent van het geld be steed aan de lanceerfacilitei- ten en administratieve zaken. Wanneer het ruimteveer geen gebruik hoefde te maken van de externe brandstoftank en de startraketten, zou elke vlucht de helft minder geld kosten. Hoe de opvolger van de spaceshuttle er dus ook uit mag zien: hij moet in ieder ge val beter en goedkoper zijn. Sleutel Een effectieve voorstuwende kracht is de sleutel tot een succesvol ruimteschip. Bij een conventionele draagraket ma ken de raketmotor en de brandstof 80 procent van het gewicht uit. Wanneer je dit gewicht drastisch kan ver minderen en toch de voort drijvende kracht van de mo tor kan behouden, is het grootste probleem bij het ma- V. ken van een ruimteschip op gelost. British Aerospace en Rolls Royce geloven dat HOTOL het antwoord is op dit pro bleem. Inplaats dat het toestel tijdens het opstijgen zware vloeibare zuurstof als brand-' stof mee moet slepen, haalt HOTOL de brandstof uit de lucht, middels een „ademen de" motor. De details van het HOTOL-ontwerp worden echter nog geheim gehouden, waardoor het project nog met het nodige scepcisme bekenen wordt. De laadcapiciteit van HOTOL is zeven ton, gebaseerd op het gewicht van de meest gebrui kelijke communicatiesatelliet. Het schip kan maar één mis sie per vlucht uitvoeren, zodat samengestelde opdrachten meer vluchten zullen vereisen en aanvankelijk zal HOTOL slechts onbemande vluchten maken. Het is al met al niet verwon derlijk dat er binnen en bui ten Europa veel belangstelling is voor het project. Voor de verdere ontwikkeling van het revolutionaire ruimteschip moet echter wel vier miljard pond op tafel komen en dat is dan nog een voorzichti ge schatting. Voorlopig zit een reisje Londen-Sydney in 45 minuten er helaas dus nog niet in. DAVID WHITEHOUSE Copyright The Guardian V

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7