Persoonlijke triomf Reagan Gelegenheids orkesten schieten als paddestoelen uit de grond 5DI BLUFT GROOTSTE HINDERPAAL VOOR AKKOORD Lubbers ziet kans voor nieuw rakettenverdrag CCC pleegt aanslag tijdens bezoek Reagan r Afspraken in Genève .GIN BUITENLAND £cidóeSoutotit VRIJDAG 22 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 lun.' (Vervolg van de voorpagina) *r Washington in de rt, it »nge voorbereidingstijd een oor de top in Genève wa- en veel adviseurs van de iurij Amerikaanse president er °t °P ^et *aatst beducht waa oor gebleven, dat Rea- rdag an's gebrekkige detail- romo tennis, slordige formu- echt^ gertrand en impulsiviteit, h(|e confrontatie met de chrandere en fel ideolo- tJ ische Gorbatsjov tot een rrom iasco konden maken. ?ekei )aarom ook had Reagan's" I imgeving de perioden vaarin de president al le ov een zou zijn met de Russi- jveni che partijchef, zo beperkt op nogelijk willen houden. Reagan desondanks uren- gng met Gorbatsjov onder Sami ,jer 0gen (je tolken daargela- 1 Se' en) heeft willen doorbrengen 3ren»n daarin kennelijk het res- ect van de Rus heeft gewon- m icn. heeft de Amerikaanse w (resident er zijn eigen stafle- alis« |en en z|jn vo]k aan herinnerd "ciei lat hij ook zelfstandig en in zo 1 ijn eigen stijl doeltreffend tan zijn. Waarnemers in Was- I lin6ton menen dat het per- 'sbes °°nhjke succes dat Reagan 'an ze^er voor de Amerikaanse j J (innenlandse politiek) in Ge- e (ève heeft geboekt, vooral te t lanken is aan het nog niet zo ang geleden door de president .geadopteerde inzicht, dat 1 Amerika het Sovjet-blok niet noet proberen te ondermijnen, - maar aanvaarden als realiteit. Het is vooral nationaal veilig- virid ie>dsadviseur Robert McFarla- 'e'loB ne eeweest- die Reagan ervan noe lee" doordrongen dat het meer zin heeft om akkoorden iile sluzten met de Sovjet-Unie t aj dan om er tegen tekeer te if Cdi ^'e Persoonhjke ontwikkeling voe die Ronald Reagan heeft door eg' gemaakt is overigens lang niet door alle sleutelfiguren in 2| diens regering gevolgd. Defen- n sieminister Weinberger en a2 diens nog behoudender staats secretaris Richard Perle me- nen dat per definitie geen gel dige afspraken kunnen wor den gemaakt met communisti- he dictators die „ten onrech- pretenderen een volk te vertegenwoordigen". Voor hen, de Weinbergers en de Perles, is de top in Genève dan ook vooral een succes om dat die nauwelijks concreet re sultaat heeft opgeleverd. Nu al voorzien politieke analysten in de VS dat de volgende Rea- gan-Gorbatsjov ontmoeting in juni volgend jaar als er geen uren meer hoeven te worden uitgetrokken voor persoonlijke kennismaking pas echt confrontatie te zien zal geven. Niet alleen tussen de Amerikaan en de Rus, iar zeker ook tussen dege- n die binnen de Amerikaan- regering wel en niet bereid a ontwapeningsakkoorden met de communisten te slui ten. Alle tevredenheid in de VS Reagan's individuele prestatie in Genève ten spijt, tgezj stellen critici in Washington ook vast dat Gorbatsjov zich tegenstander van formida bel kaliber heeft getoond. Hij heeft, is het gevoelen in de VS, „Geneve" op punten ge wonnen dankzij grote tactische behendigheid. Zo leverde de persconferentie die Gorbatsjev na afloop wel en Reagan niet durfde te geven, de eerste veel extra zendtijd over de gehele wereld op. „De Russen hebben n Genève voortreffelijk de (ublieke opinie bespeeld. Ze lebben volop gebruik gemaakt 'an de journalistieke toegan kelijkheid van Amerika en 5 West-Europa. En ze kijken te- genwoordig zo sympathiek. Het is een stuk moeilijker ge worden voor NAVO-regerin- gen om hun bevolkingen er van te doordringen dat er toch nog steeds gevaar dreigt uit het oosten", aldus een geprik- het Witte lerw aatss over tival keld staflid Bij aankomst in Praag werd Gorbatsjov verwelkomd door zijn Tsjechoslowaakse collega Husak. Vrolijkheid in Brussel, tijdens Reagans toelichting over „Genève" voor de NAVO-bondgenoten. Warschau Pact steunt opstelling Gorbatsjov PRAAG Sovjet-partij leider Gorbatsjov gisteren in Praag de leiders van het Warschau Pact inge licht over zijn beprekin gen met de Amerikaanse president Reagan. „Hij kreeg hun volledige steun gekregen voor zijn con structieve opstelling", al dus het officiële Tsjechos lowaakse nieuwsagent schap CTK. Hoewel opti mistisch van toon, wees het CTK-bericht ook uit drukkelijk op het uitblij ven van overeenstemming in ontwapeningskwesties. Behalve door Gorbatsjov werd de bijeenkomst bijge woond door de partijlei ders Gustav Husak (Tsje- cho-Slowakije), Janos Ka- dar (Hongarije), Nicolae Ceausescu (Roemenië), Wojciech Jaruzelski (Po len), Todor Zjivkov (Bul garije) en Erich Honecker (DDR). Ook de ministers van buitenlandse zaken van de lidstaten van het. Warschau Pact waren bij de besprekingen in Praag aanwezig. GENEVE Tijdens de gesprekken in Genève zijn op es sentiële gebieden grote meningsverschillen blijven bestaan tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Maar in de slotverklaring wordt ook gezegd dat „onder erkenning van de verschillen in hun systemen en hun benadering van de internationale kwesties, de twee leiders er in zijn geslaagd een wat beter begrip te krijgen van eikaars opvattingen". Als resultaat daarvan werd over een aantal specifieke vraagstukken wel overeenstemming bereikt: De VS en de Sovjet-Unie zijn overeengekomen dat een atoomoorlog niet gewonnen kan worden en nooit gevoerd dient te worden. Zij erkennen dat elk conflict tussen hen catastrofale gevolgen kan hebben. Beide supermachten willen elke oorlog voorkomen en zijn niet uit op het ver krijgen van militair overwicht. Reagan en Gorbatsjov zijn overeengekomen de wapen- besprekingen te versnellen. Op 16 januari zullen zij in Ge nève worden hervat. De twee leiders lieten weten dat ze elkaar zullen ont- zullen elkaar vaker gaan ontmoeten. De culturele uitwisseling tussen de VS en de Sovjet-U nie wordt hervat. De uitwisseling van artiesten, studenten, leraren en wetenschappers werd in 1979 beperkt door pre-" sident Jimmy Carter als vergelding voor de Russische in vasie in Afghanistan. De VS en de Sovjet-Unie zijn overeengekomen om nieuwe communnicatielijnen op te zetten waardoor de luchtveiligheid in het noordelijke deel van de Stille Oceaan wordt verbeterd en incidenten, zoals het neerschie ten van het Koreaans lijnvliegtuig, kunnen worden voor komen. VS zullen een consulaat openen in Kiev terwijl de Sov jet-Unie er een zal openen in New York. Ook zullen er on derhandelingen worden gehouden om het luchtverkeer tussen beide landen te herstellen. Het onderzoek naar de zon als energiebron wordt aan gemoedigd door de technolgie en basiskennis aan elkaar over te dragen. Beide partijen zijn voorstander van een algeheel ver bod op chemische wapens en de vernietiging van bestaan de voorraden van dergelijke wapens. Hierover zal door deskundigen worden onderhandeld. Er zal nauwer worden samengewerkt op het terrein van de milieubescherming. Volgend jaar worden afspraken gemaakt over specifieke samenwerkingsprogramma's. Huis. Ook wat de afhandeling van de agenda betreft zal er meer tevredenheid heersen in Mos kou dan in Washington. Gor batsjov is erin geslaagd de top voornamelijk in het teken van het bewapeningsvraagstuk te houden. Reagans voorafgegane verzekering dat zijn gesprek ken met de Kremlin-chef vooral over Afganistan, Nica ragua en andere brandhaarden zouden gaan, is helemaal niet uit de verf gekomen. En over de mensenrechten in de Sov jet-Unie repte Reagan nauwe lijks in zijn verslag aan het Congres. Ondanks al die scepsis genoot Ronald Reagan bij thuiskomst in Washington zichtbaar van de verrassing die hij zijn land heeft bezorgd met de gemak kelijke verstandhouding die hij met Gorbatsjov heeft aan geknoopt. Dat zijn „Star Wars" vooralsnog elk wapenbeheer- singsakkoord in de weg staan lpek Amerika even te willen vergeten. De droom dat 's we relds beroemdste anti-commu nist het nog eens goed zou kunnen vinden met de top- -Marxist uit het Kremlin, was geen bedrog gebleken. Nu dat kon, leek even alles mogelijk. Zelfs echte vrede en ontspan ning. BRUSSEL Premier Lubbers heeft gisteren in Brussel gezegd, dat de Ge- neefse top een overeen komst mogelijk maakt om de plaatsing van middel- lange-afstandsraketten in West-Europa te beperken. Er is een nieuwe situatie ontstaan nu de Sovjet-U nie de plaatsing als een feit heeft geaccepteerd. Er is een mogelijkheid voor een aparte overeenkomst, aldus Lubbers. De premier sprak na afloop van een bijeenkomst van de Noordatlantische Raad, het hoogste politieke orgaan van de NAVO, waar president Reagan de bondgenoten giste ren uitleg heeft gegeven over zijn gesprekken met Sovjet leider Gorbatsjov in Genève. Volgens premier Lubbers heeft Reagan gezegd dat er feen koppeling meer is tussen TART, SDI en INF (de ver schillende wapensystemen) en er een bereidheid is om tot een wapenbeperking te komen waar en wanneer mogelijk. Daarmee worden de onder handelingen over de vermin dering van de strategische wa pens, het Stör-Warsplan en de middellange-afstandsraketten in West-Europa los van elkaar behandeld, aldus Lubbers. Met kansen op deel-akkoorden. Reagans verslag in het NAVO- ministers om vragen te stellen. Volgens Lubbers verliep dat vragen uurtje zo vlot, dat ondanks de beperkte tijdsruimte toch „een effectieve gedachtenuitwisse- ling" plaatsvond. In NAVO-kringen werd de snelle consultatie door de VS gezieR als een illustratie van het besef bij de Amerikanen, dat er extra inspanningen no dig zijn om de harten en zielen van de Europeanen te winnen nu Gorbatsjov prima in staat blijkt de Europese gevoelens te bespelen. Als andere mogelijk heid wordt ook wel genoemd dat de VS de bondgenoten op deze wijze willen belonen voor hun steun in de aanloop naar de top. Bedenkingen die hier en daar in Europa leven tegen het SDI zijn de afgelopen maanden doelbewust met de mantel der liefde bedekt, om president Reagan een steuntje in de rug te geven. De bondge noten achtten het van groot belang dat de top zou leiden tot een verbetering van het klimaat tussen Oost en West. Gezien hun reacties op Rea gan's verslag zijn ze nu kenne lijk van oordeel dat daar naar toe een eerste stap is gezet. Reagan oogstte bij alle wester se leiders lof voor de resulta ten van „Genève". De Franse president Mitter rand, die zelf niet in Brussel was, verklaarde in Parijs te vreden te zijn over de afloop van de top, maar liet zich ta melijk sceptisch uit over de re sultaten op langere termijn van de besprekingen tussen president Reagan en partijlei der Gorbatsjov. Tegelijkertijd herhaalde hij dat Frankrijk niet voornemens is zijn beleid om een eigen kernmacht in stand te houden te wijzigen. Bovendien, aldus Mitterrand, blijft het noodzakelijk dat West-Europa en Frankrijk zich „voorbereiden" op een militarisering van de ruimte. Hij zei dat Europa en Frank rijk niet kunnen toestaan, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie een monopoliepo sitie in de ruimte Reagan live op Sovjet-tv MOSKOU Russische kran tenlezers en tv-kijkers moeten de afgelopen dagen door de berichtgeving over de top in Genève van de ene in de an dere verbazing zijn gevallen. Eerst prijkten foto's van presi dent Reagan op de voorpagi na's van de kranten, waar an ders meestal spotprenten van hem staan afgebeeld. Gisteren, toen de Rusissche tv de slot- plechtigheid in Genève recht streeks uitzond, zagen de kij kers de zo vaak verketterde president van de VS in geani meerd gesprek gewikkeld met „hun" partijleider Gorbatsjov. Het was waarschijnlijk de eer ste maal dat Reagan „live" op de Russische tv te zien was. TOEKOMST SOMBER VOOR AMATEURKOREN DEN HAAG In no vember 1984 besloten Provinciale Staten van Zuid-Holland voor 1985 een bedrag van ƒ410.000,- te garanderen voor 24 koorbegeleidingen door het Randstedelijk Begelei dingsorkest. Tevens werd besloten dat voor 1986 de zelfde regeling zou gel den. De uitvoering van dit besluit werd in handen gelegd van een op te richten Stichting Koorbegeleidingen Randstad onder auspiciën van de Maat schappij ter Bevordering der Toonkunst, de Kon. Bond van Zang- en oratoriumverenigin gen en de Kon. Chr. Zangers- bond. Eén van de stimuleren de krachten achter het geheel was de burgemeester van Sas- senheim A. J. Kret, als voor zitter van het overkoepelende orgaan Stichting Samenwer king Nederlandse Korenorga nisaties en als voorzitter van de Kon. Chr. .Zangersbond. De heer Kret ziet momenteel forse problemen opduiken voor de amateurkoren en de r; f i së_ "n M I - 4 rnJrEk 4--ÊÊM Wate H. Kret koorbegeleidingen: „Het Randstedelijk Begeleidingsor kest is voor 1986 volgeboekt en moet omdat het budget op is de Toonkunst- en ora toriumkoren in het ongewisse laten over de begeleiding van hun concerten", aldus de heer Kret, die signaleert dat het in de steden Amsterdam en Utrecht en in de provincies Utrecht en Zeeland nog veel erger is. „Nu de reorganisatie lat ze een orkest vinden, r gaat gebeuren is dat tal schnabbelaars begelei- dings-ensembles gaan forme ren. Zij zien hun kans schoon om in hun vrije tijd een aardig bedrag (al dan niet zwart) bij te verdienen. Daar zijn de ora toriumkoren straks aan over geleverd en over kwaliteit moet je dan maar niet praten", aldus de heer Kret. Inzicht „Het grote probleem is dat de beleidsmakers op het gebied van de orkesten kennelijk geen inzicht hebben in de rela tie die er bestaat tussen de tot nu toe bestaande orkesten en de podiumpraktijk van het Nederlandse koorwezen. Koorbegeleidingen behoorden tot het „noodzakelijke bij werk" dat binnen de sector van de orkesten te weinig op zijn juiste waarde werd ge schat. De adviezen hebben niet mw voldoende rekening gehouden orkesten gestalte krijgt blijkt met de kwetsbaarheid van de dat tal van witte vlekken ont- koorpraktijk van Toonkunst- staan op het gebied van de koren en oratoriumverenigin- koorbegeleidingen. De koren gen. Orkesten hebben vaak krijgen per concert een vast mokkend hun werk gedaan, bedrag en moeten dan maar vooral omdat zij te maken kre gen met koren die het gekozen werk niet beheersten en koor dirigenten die soms niet met een orkest overweg konden". „Men dacht een oplossing ge vonden te hebben door te ver kondigen dat amateurkoren begeleid moesten worden door amateurorkesten. In enkele gevallen bleek dat te functio neren, maar als geheel heeft men die gedachte gelukkig la ten varen. Ik voorzie dat bin nen twee jaar meerdere orato riumkoren moeten gaan ver dwijnen. Een werk instuderen zonder de mogelijkheid het re sultaat op een concert te pre senteren werkt fnuikend, de leden zullen het dan laten af weten. Dat is een hellend vlak en dan zal verdwijnen wat in vele jaren is opgebouwd. Zo'n stuk cultuur komt nooit meer terug". „Het is de allerhoogste tijd dat de Minister van WVC de Commissie Sutherland op nieuw aan het werk -zet, met als taak de herschikking van de financiële middelen. Bij de vier grote steden is uit het klassieke circuit geld vrijgeko men en dat geld kan besteed worden om de Toonkunstko ren en de oratoriumverenigin gen te voorzien van een bege leidingsorkest op niveau. Het Randstedelijke Begeleidingsor kest kan worden uitgebreid met bijvoorbeeld afgestudeer de conservatoriumstudenten en zal een eigen dirigent moe ten krijgen. Onder de huidige omstandigheden kan het or kest onmogelijk optimale re sultaten bereiken, maar de wil en de kwaliteit zijn in huis. Hoe dan ook, het is nu de hoogste tijd om over te gaan tot daden. Zo niet, dan ziet 't er voor de gehele amateuris tische koorwereld in Neder land uiterst droevig en somber uit", aldus de heer Kret. ADRIAAN HAGER GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Huis van Van Doesburg staat te huur AMSTERDAM Het huis dat de kunstenaar Theo van Does burg (1883-1931), stuwende kracht achter de Stijlgroep in Meudon bij Parijs voor zichzelf bouwde staat te huur voor 1000 gulden per maand. De stichting die het huis beheert wil het liefst een beeldend kunstenaar als huurder. Het huis, gebouwd in 1929-1930, is tamelijk klein. Het telt twee verdiepingen. De hoofdverdie ping bevat een atelier. Het be stuur van de stichting zal niet kijken naar de draagkracht van de potentiële huurder, maar telkens na aanwijzing van een huurder in onderling overleg de financiering probe ren te regelen, waarbij het be stuur aanvragen voor stipendi um of beurs zal ondersteunen. National Gallery ontdekt valse Rembrandt LONDEN De National Gal- lery in Londen meent dat een portret dat tot nu toe werd toegeschreven aan Rembrandt, door een imitator is gemaakt. Dat hoeft niet te betekenen, zei een woordvoerster, dat het schilderij nu ook minder waardevol is. Het portret „Scholar in a lofty room", waarvan werd aangenomen dat Rembrandt het in 1630 maakte,, draagt volgens des kundigen een valse handteke ning en is waarschijnlijk ge schilderd door een imitator. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1141) „Nou wat heb ik jullie gezegd?" zei de Graaf van Lmborg Strom, die zich intussen weer in zijn fraaie opperhoutvesters-uniform gesto ken had. „Het is zo ver, mannen! De he| breekt los!" En de Graaf had gelijk, want een harde, metalen stem verbrak plotseling de stilte van het bronsgroene woud en die stem riep allerlei afschuwelijke bedreigingen. „Het huis is omsin geld door scherpschutters!" riep Klansky. „Zij Schieten op alles wat beweegt! Kans om te ont snappen is er dus niet! Indien jullie niet binnen tien tellen met de handjes omhoog naar buiten komt, gaat onherroepelijk mijn zware tankkanon er op! Is dat begrepen!?" -- „Wegwezen, man nen! De geheime gang in!" fluisterde de Graaf. Hij greep een dienblad, waarop hij een grote stapel toebereide boterhammen had gelegd, en sloop naar de koepel toe, op cw voet gevolgd door smidie Verholen, die de zware KNAP-mu- agent 009 vastberaden. „Ik hou hier de boel wel even in de gaten en geef wat achterhoede-dek king." „Maak je over mijn huis maar geen zorg, ouwe jongen," zei de Graaf. „Als het niet anders kan, blaas dan de zaak rustig op. Mijn rol is hier nu tóch uitgespeeld." „In orde, heer Graaf," grinnikte Sjeems. „Ik zal proberen op het juiste moment te blazen." -- En wéér klonk toen Klansky's harde stem door de elec- trische roeper. „De tien tellen zijn voorbij, mak kers!" riep hij. „Nu volgt een waarschuwings schot. Als je leven je lief is, kom dan onmidde- lijk naar buiten!" En nauwelijks waren deze woorden verklonken, of daar sloeg met een dreunende slag de eerste granaat al in. Ver splinterd hout en brokken steen en kalk vlogen Sjeems Pond om de oren! Maar deze liet zich daardoor niet afschrikken en mompelde: „Kom ons maar halen, Kille..." (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Een half uur na aankomst van presi dent Reagan op het Belgi sche militaire vliegveld Meisbroek ontplofte gis termiddag bij een bedrijf in de Brusselse gemeente Watermael-Bosvoorde een bom van de terreurorga nisatie CCC. De 25e bomaanslag van de CCC in 13 maanden tijd ver oorzaakte grote materiële schade aan de computers van het bedrijf, Motorola Data Sys tems, dat gespecialiseerd is in communicatietechnieken. Even voor vier uur verspreid den jongelui pamfletten met het inmiddels bekende brief hoofd van de CCC, waarin er voor gewaarschuwd werd dat om kwart over vier een bom Vzou ontploffen. De 200 werknemers cueerd en de omgeving werd afgesloten. Op het aangekon digde moment ontplofte een bom, die waarschijnlijk al lang vantevoren in een toilet in de vierde verdieping van het ge bouw was aangebracht. Terwijl juist met het oog op het bezoek van de Reagan veel veiligheidsmaatregelen waren getroffen de inzet van 1000 politiemannen, 700 rijkswach ters en 750 para-commando's en alle mogelijke doelwitten voor de CCC nauwlettend in de gaten werden gehouden, lukte het de terreurorganisatie toch opnieuw toe te slaan. De Belgische politie maakt in middels jacht op een lid van het eerste uur van de Franse terreurgroep Action Directe, Jean-Marie Rouillon (32), die Sterrenslag best bekeken HILVERSUM De „Sterren- slag" van AVRO-tv kreeg in de ser'e "Pe te'u«k«er Eden afgelopen zomer het meeste be- met .onder de V'J£ m,llJoen - - pi met de hogere waardering van de dienst kijk- en luisteron- mDr,c t derzoek. Hiernaar keken ruim da 'uch' van de TROS staat op vijf miljoen mensen die het op da de'de Plaa« met «miljoen bijna een 7,5 waardeerden. Opeen waarder,ngse.jfer de tweede plaats staat de TROS- irGeen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon nr.071-122248 en uw een van de leiders zou kunnen zijn van de CCC. Volgens een politiebron zou Rouillon met zijn vriendin Nathalie Menignon zich beur telings ophouden in Frankrijk, België en West-Duitsland, maar het paar zou ook al eens in Nederland gesignaleerd zijn. Rouillon, Fransman van geboorte, werd in september 1980 na een mislukte aanslag in de buurt van Lyon door de politie gearresteerd, maar hem werd amnestie verleend toen in 1981. Zeker is dat het paar Rouillon- -Menignon zich tot eind vorig jaar, toen de eerste aanslagen van de CCC gepleegd waren, schuil hield in een apparte ment in de Brusselse gemeente Ixelles. Toen de politie daar een inval deed waren de vo gels gevlogen. De Belgische politie veronder stelt dat het paar ook te ma ken heeft met een serie posto vervallen om acties van de overval op een postauto op 4 november in Verviers waarbij twee mensen werden gedood en een buit werd gemaakt van 400.000 gulden. Er wordt ook naarstig ge speurd naar Pierre Carette (33), die tot enkele jaren gele den linkse pamfletten drukte in Charleroi en sindsdien spoorloos is. Maar bij een van de vier CCC-aanslagen op banken, begin deze maand, werd Carette in Charleroi ge- gadesloegen. Een van de verdachten van het eerste uur, Pierre Lamin (27), verblijft al in een Belgi sche gevangenis. Hij werd vo rige week gearresteerd in de trein van Brussel naar Parijs in verband met een klein ver grijp. Tot dusver heeft men echter geen bewijzen genoeg om hem in verband te brengen met de CCC, hoewel byna ze- dat Lamin een rol heeft blH hii

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5