'Volledige vrijheid van mensen is een utopie' 5ï Officier van justitie werkt vaker op routin BVD weigert openbaarheid „dossier King Kong" Scheepsmakelaar vergist zich in getuige Maatschappijleer als proef op eindexamen VéMAMtrvfckjieel mimiAetufatoq. cfafiefdHftoUit MOGELIJK GEDING OVER DOSSIER HANS KOK Brinkman stelt omroepen gerust SUl SYMPOSIUM OVER TOEKOMST VAN HET WESTERSE GEZIN TWIJFEL OVER DOOD VERRADER „SLAG OM ARNHEM" BINNENLAND £«idóc Commit VRIJDAG 22 NOVEMBER 1985 PAGIN PvdA vermoedt vriendjespolitiek bij blad Financiën DEN HAAG De PvdA eist opheldering van minister Ruding (Financiën) over de plannen van zijn departement om een nieuw eigen blad uit te geven. Dit blad, dat Financiën Magazine moet gaan heten, zal tevens advertenties van derden opnemen. De hoofddirectie voorlich- weten op grond waarvan het ministerie in zee wil gaan met het adviesbureau Bridge uit Am sterdam, die de produktie van het blad voor zijn rekening moet nemen. Hij wijst erop, dat oud-NOS-verslaggever Charles Schwietert bij Tekort deskundigen in automatisering bij Defensie DEN HAAG Het ministerie van defensie kampt met een tekort aan 150 automatise- rings-deskundigen. Er zijn 570 van deze men sen nodig, maar omdat het bedrijfsleven meer betaalt gaan ze eerder daar werken. Dat zei staatssecretaris Van Hou welingen gisteren tij dens een overleg met de vaste kamercommis sie voor defensie. Hij gelooft niet dat het te kort kan worden opgelost door „relatief klei ne toeslagen" te geven. De bewindsman ziet meer heil in het inpassen van het automatise- ringswerk in de totale carriëre-planning van het defensie-personeel. Hetgeen betekent, dat mensen bij het ministerie alleen nog maar hogerop kunnen als ze een aantal jaren auto- matiseringswerk hebben gedaan. AMSTERDAM Mr H. Kersting, advocaat van de vader van de vorige maand in een Amsterdamse politiecel gestorven kraker Hans Kok, dreigt in een brief aan hoofdofficier C. van Steende ren in de hoofdstad met een kort geding, als hij niet voor maan dag de beschikking heeft over alle rapporten inzake de dood van Hans Kok. Het medische dossier moet ook voor die tijd in handen zijn van de vertrouwensarts van de familie Kok, wil Kersting. Met louter inzage van het dossier neemt Kersting geen genoegen: „een rustige bestudering van een 160 bladzijden tellend dossier vergt immers tijd". Het Openbaar Ministerie verklaarde eerder deze week bij monde van mr H. Wooldrik tegen inzage geen be zwaar tegen te hebben. Tegen het afgeven van het dossier heeft het OM om privacy-redenen wel bezwaar. In een reactie liet Wooldrik weten dat er tegen het verstrekken van het dossier vooralsnog bezwaren bestaan, omdat de Rijksrecherche haar on derzoek nog niet heeft afgesloten. „Als wij nu alles op straat gooi en, dan belemmert dat het vervolg-onderzoek", meent hij. DEN HAAG Omroepen hoe ven niet bang te zijn dat zij hun zendmachtiging verliezen als gevolg van het zogeheten „stro mingsartikel". Dat houdt in dat omroepen wettelijk verplicht zijn een geestelijke, maatschap pelijke of levensbeschouwelijke stroming te vertegenwoordigen. Controle op naleving daarvan zal volgens minister Brinkman (WVC) niet plaatsvinden zolang de omroepen hun statuten in tact laten. De bewindsman zei dat gisteren tijdens de behande ling van zijn begroting in de Kamer, UTRECHT De officieren en meer zaken af op hun t [yen van justitie in ons land hebben tine. De modale officier h*«AC een hoogstaande opvatting van een of twee grote zaken on y hun taak, maar in de praktijk handen, die hij koestert, m komt daarvan vaak weinig te- is voor de rest vooral een unnr recht. Doordat zij het steeds kenstouwer". AMSTERDAM Het ge zin is niet meer wat het geweest is. Over seks wordt veel vrijer gedacht, de kerk is lang niet meer voor iedereen een morele autoriteit en het werk wordt niet meer louter in gepikt door mannen. Deze drie maatschappelijke hoofdthema's hebben ui teraard invloed (gehad) op relaties van mensen on derling. Daardoor is het traditionele gezin zoals we dat vooral kennen uit de jaren na de Tweede We reldoorlog, al lang niet meer de enig denkbare leefvorm. Deskundigen denken dat deze ontwikkelingen nog veel ver der zullen gaan. De Sociaal Wetenschappelijke Raad stelt zelfs dat die veranderingen het belangrijkste sociale ver schijnsel van de tweede helft van deze eeuw zullen worden. Daarom nodigde de Raad en kele autoriteiten op het gebied van leefvormen uit voor een symposium dat vandaag in Amsterdam werd gehouden. Daar werd duidelijk dat er een enorm gebrek is aan onder zoek en dat de ontwikkelingen nog véél te weinig zijn terug te vinden in wettelijke, vooral ju ridische regelingen. Symposium-voorzitter me vrouw prof. dr. J. de Jong- Gierveld deelde mee, dat de Vrije Universiteit een onder zoek voorbereidt onder twee duizend jongeren in drie leef tijdsgroepen. De vakgroep me thode en techniek van de VU wil op die manier onderzoeken of er bij de jeugd iets te mer ken is van de „aanzienlijke veranderingen in waarden en normen". Eén van de dingen die men zich afvraagt is hoe mensen op die leeftijd aankij ken tegen het huwelijk en het moederschap. Privé-leven Een probleem bij alles is even wel dat mensen steeds minder geneigd zullen, zijn de veran deringen in hun privé-leven aan een officiële instantie te melden. Want een kenmerk van de maatschappelijke ver anderingen is dat mensen, jong én oud. meer belang zijn gaan hechten aan privacy. Dr. Iteke Weeda, gezinssociologe, merk te daarbij op. dat veel mensen door het verlangen naar een grote individualisering een zaamheid tegemoet zullen gaan. Hoewel de VU kortgele den nog een onderzoek af rondde waaruit bleek dat een zaamheid vrijwel altijd een ne gatieve ervaring is, meent Weeda het tegenovergestelde. „Veel mensen komen juist door eenzaamheidsgevoelens tot nieuwe bevrijdende inzich ten en levensstijlen. Individu alisering zal de medemense lijkheid eerder bevorderen dan verhinderen. Het betekent namelijk dat mensen zelfstan dig in staat zijn hun verant woordelijkheden te bepalen en na te komen. Volledige vrij heid van mensen is echter een utopie. Dat is niet te bereiken in een samenleving waarin ve len een plaats moeten vinden. Ook het bereiken van alom vattende medemenselijkheid is een utopie. Maar het kan wel een belangrijk samenlevings- doel zijn. Daarom is het nood zakelijk dat mensen niet alle solidariteit binnen het gezin leggen en concurrentie erbui ten. Het openbreken van die uitermate kleine, kwetsbare eenheid is van wezenlijk be lang voor de toekomst". Spiegelglad ijs Weeaa stelde zich op spiegel glad ijs te begeven, maar wilde niettemin toch een aantal toe komstverwachtingen uitspre ken. Zo voorziet ze voor de komende vijftien a twintig jaar een samenleving waarin het leven als een paar geen re latief hoge status meer kent en het belang van het huwelijk gering tot nihil is. „Man en vrouw zijn hiërarchisch gelijk en niet in alle gevallen op el kaar aangewezen. De volwas sen mens heeft meerdere vrienden, die een verschillen de betekenis voor hem of haar hebben. Indien noodzakelijk kunnen belangrijke tussen menselijke verhoudingen via een contract worden gere geld". „De verschillende geaardheid en levensloop van mensen ma ken het wenselijk met meer dere mensen een zekere mate van intimiteit op te bouwen. Het centraal stellen van één persoon kan gemakkelijk de persoonlijke ontwikkeling be lemmeren. Het krijgen van kinderen zal steeds minder vanzelfsprekend worden en in de opvoeding van eventuele kinderen zal het er minder om gaan het ver te brengen. Be langrijker is goed te functione ren in menselijke contacten". Tevens vermoedt Weeda, dat het aantal huwelijken verder zal afnemen. De snelheid waarmee dat zal gebeuren, is volgens haar afhankelijk van (financiële) regelingen van de overheid en de mogelijkheden van gelijke rechten voor kin deren die binnen en buiten een huwelijk zijn geboren. Ook de rechten van de ouders zijn daarbij van belang. Sociaal stelsel In dat verband merkte ze op dat het alleenwonen gestimu leerd kan worden door het so ciale stelsel. „In een tijd waar in vrouwen het minder aan trekkelijk vinden economisch afhankelijk te zijn van een man en een uitkering alleen verkregen kan worden als men niet samenwoont, zullen steeds meer vrouwen ervoor kiezen alleen te blijven wonen en eventueel een LAT-relatie aan te gaan". Volgens Weeda zal de ihvoe- ring van een basis-inkomen ertoe bijdragen dat de oude rolverdeling weer hersteld wordt. Vrouwen hoeven dan namelijk voor hun financiële onafhankelijkheid niet meer de arbeidsmarkt op. Weeda herinnerde ook aan de twee- verdienerswet, waardoor veel mensen hun huwelijksrelatie officieel zullen verbreken en een LAT-relatie aangaan. Ver der zullen jongeren zich door deze wet genoodzaakt zien niet te gaan trouwen of samenwo nen. „Zo kunnen conservatief bedoelde maatregelen een pro gressieve uitwerking hebben op het sociale leven. En an dersom". Weeda voorspelt dat er de komende jaren zoveel minder kinderen geboren zul len worden, dat de samenle ving zich ernstig zorgen gaat maken over de getalsverhou ding. „Het briefje" Dr. J.A. Stalpers bekeek de toekomst van het gezin uit een cultuur-psychologisch perspec tief en zei, in tegenstelling tot Weeda, te vertrouwen op een ruime toekomst voor het ge zin. Maar dan in de ruimste zin; zowel het traditionele ge zin als de modernere vormen zoals één-oudergezinnen en sa menwonen zonder „het brief je". Hij merkte er wel bij op, dat hij het gezin niet als de ex clusieve manier van samenle ven ziet. Stalpers: „Uit een aantal on derzoeken in de Verenigde Staten komt het gezin met een vader en een moeder naar vo ren als optimale situatie voor de opvoeding. Daarbij tonen onderzoeken naar persoonlijke toekomstverwachtingen aan, dat de meeste jongeren een huwelijk met kinderen als hun toekomst zien. Jongeren die progressief denken blijken in de praktische uitvoering van hun ideeën vaak aanzienlijk behoudender". Stalpers had bedenkingen tegenover echt scheidingen. Hij meent dat mensen onder economische druk eerder geneigd zijn te streven naar een solide en sta biele relatie dan naar een opti male beleving van de seksuali teit. DICK HOFLAND 5* socioloog gisteren op een bijeenk*1 over zijn proefschrift waa 0 hij aanstaande donderdag an S de Domstad hoopt te promo tenn ren tot doctor in de rechtj gertl leerdheid. Van de Bunt hfc i voor zijn promotie-onder» y._. ruim een jaar lang meegelo| met de officieren van niet nader genoemde arron* &SC* sementsparketten, gekel )aar hoe ze werken en vooral ze beslissingen nemen. mg< vaar De minister van justitie ov een schat volgens de promoven* che zijn eigen greep op het op nog* baar ministerie. Dat blijkt ju voorbeeld uit een beleidsvo anb nemen dat in het plan Sam* ,jer leving en Criminaliteit gei en) muleerd is: het terugbreng d van het aantal geseponee zaken tot de helft. „Daar m ierii ik om lachen omdat ik w ,res'j dat zoiets nooit gerealise* |en wordt. Dat zullen de officiei |at zelf wel uitmaken", Van de Bunt. 2 ;ijn can ling Omdat nauwelijks toezicht staat op de vervolgingsbe singen van officieren van titie is het volgens Van Bunt een groot probleem zij, in vergelijking met rechters, steeds meer mi krijgen. Steeds vaker won strafzaken achter de geslof*111 deuren van het kantoor vj"°* de officier geregeld en niet een openbare rechtszitting. - Die tendens is terug te vind in de cijfers over de afgelop Pe tien jaar. In 1975 kwam nog procent van de gevallen verder dan de officier van titie, vorig jaar was dat af procent. Behalve door te slissen tot seponeren of het „ter informatie" toevoeg van zaken wanneer persor al voor iets anders moe voorkomen kan dat sinds 1 ook door transactie. Een r drijf kan dan worden kocht zonder dat de rechter aan te pas komt. Van die n gelijkheid maken de officier volgens Van de Bunt erg v gebruik. Nu al gebeurt dat in u procent van de gevallen en zijn volgens de promoven* bepaald niet altijd kleine za dar dat Het dan DEN HAAG Wordt het dossier van Christiaan An- tonius Lindemans, alias King Kong, geopend? Komt een einde aan de geruchtenstroom over de dood van deze Nederland se dubbelspion uit de Tweede Wereldoorlog? Opnieuw wordt duidelijk heid geëist over wat zijn rol als eventuele verrader van „de Slag om Arnhem" is geweest. Gisteren boog de afdeling rechtspraak van de Raad van State zich over het verzoek van het Haarlems Dagblad om inzage te krijgen in de stukken die betrekking hebben op de zaak King Kong. Deze stukken zijn in de archieven van de binnenlandse veiligheids dienst (BVD) opgeborgen en worden angstvallig achtergehouden. Christiaan Antonius Linde mans maakte deel uit van het Nederlands verzet in de Twee de Wereldoorlog. Sinds 1939 werkte hij voor de Britse ge heime dienst. Lindemans was een man die hield van schie ten en vechten en het gevaar nooit schuwde. Daarom was hij een uiterst bruikbare kracht voor de geallieerden. Lindemans begeleidde Britse geheime agenten over de vij andelijke linies, werkte mee aan de vluchtroute naar Vi- chy-Frankrijk, was in 1943 be trokken bij de „piloten-hulp" en voerde liquidaties uit. Een vechtersbaas die vanwege zijn lichaamskracht King Kong werd genoemd. Maar hij was geen uitgesproken vaderlands lievende idealist. Toen zijn broer door de Duitsers werd opgepakt deinsde hij er niet voor terug over te lopen. In ruil voor de vrijlating van zijn broer werd hij informant voor de Abwehr. Tientallen illegale werkers vonden door zijn ver raad de dood. King Kong werd een dubbelspion die beide par tijen een rad voor ogen wist te draaien. Enerzijds de in Brus sel gestationeerde staf van prins Bernard, anderzijds lui tenant-kolonel Giskes, de Duitse Abwehr-chef in Neder land. Begin september 1944 Christiaan Antonius Linde mans, alias King Kong. hoorde King Kong over de voorgenomen geallieerde luchtlanding bij Arnhem, ope ratie Market Garden. Hij gaf deze informatie door aan de Duitsers en Market Garden werd een debacle. Een maand later werd King Kong door de geallieerden ontmaskerd. Na uitputtend te zijn verhoord, pleegde hij in de zomer van 1946, vlak voordat zijn proces zou plaatsvinden, zelfmoord. Precieze rol Sindsdien is veel gespeculeerd over de precieze rol van King Kong. Met name over de bete kenis van zijn verraad voor het verloop van de Slag om Arnhem. In 1980 verscheen deel 10A van dr. Lou de Jongs standaardwerk „Het Konink rijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog". De Jong stelt dat de operatie Mar ket Garden wel is verraden maar dat dit verraad geen in vloed heeft gehad op het ver loop van de geallieerde lucht landingen rond Arnhem. King Kongs mededelingen werden door de Duitsers niet al te se rieus genomen. Hij pleegde zelfmoord om de publieke schande te ontlopen. Maar aan de conclusies van De Jong wordt getwijfeld. Belangrijkste reden: De Jong heeft slechts een gesprek gehad met men sen van de BVD maar kreeg geen inzage in het dossier King Kong. En met zijn ver haal worden eventuele fouten van prins Bernard, die veel vertrouwen heeft gehad in King Kong, ontkend. In „Facetten van de Slag om Arnhem" (1984) stelt de histo ricus W.H. Tiemens dat Linde mans wel degelijk de Duitsers van nuttige informatie zou hebben voorzien. Informatie die hij uit de hoogste kringen op het hoofdkwartier van prins Bernard had gekregen. Ook is er volgens Tiemens geen sprake van zelfmoord ge weest. Dit was een verdwijn truc. Met hulp van een buiten landse inlichtingendienst is King Kong het land uitge smokkeld. In zijn graf op de Rotterdamse begraafplaats Crooswijk ligt iemand anders. Dit laatste leidde tot nieuwe speculaties. King Kong zou nog in leven zijn en in Argen tinië wonen. Het Haarlemse VVD-raadslid mevrouw B. Thöne heeft verteld dat zij in 1944 deel uitmaakte van een verzetsgroepje rond King Kong. Na zijn overlopen naar de Duitsers zijn de nodige mensen opgepakt en gefusil leerd. Voor haar voldoende re den om bereid te zijn een offi cieel verzoek in te dienen om het graf van King Kong te openen. Vorig jaar werd door het Haarlems Dagblad een ver zoek tot inzage van de King- Kongdossiers ingediend bij de minister van binnenlandse za ken. Een jaar later kwam het negatieve antwoord, waar na het dagblad naar de afde ling rechtspraak van de Raad van State stapte. „Dit is een principiële kwes tie" stelde mr. P. de Haan, hoofd van de binnenlandse veiligheidsdienst, gisteren tij dens de zitting. „Alle werk zaamheden van de BVD heb ben betrekking op de veilig heid van de Staat. Het toepas sen van de Wet Openbaarheid Bestuur op de BVD schept precedenten, brengt informan ten en agenten van de Dienst rechtstreeks in gevaar". Ook wordt volgens De Haan de staat geschaad omdat buiten landse diensten niet langer be reid zullen zijn gegevens te verstrekken waarvan geheim houding niet gegarandeerd kan worden. Mr. A. Maandag zei namens het dagblad dat op deze manier, door stukken simpelweg in BVD-archieven te stoppen, ze nimmer open baar worden. Hij betwijfelde of stukken van 40 jaar oud de huidige BVD zouden kunnen schaden. De Raad van State doet 2 janu ari uitspraak. FRANS BOTHOF (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tweehonderd scholen voor voortgez) si onderwijs hebben zich aangemeld om het vak maa o schappijleer bij wijze van proef in het eindexamenpal e ket op te nemen. Dit liet staatssecretaris Ginjaar-Ma J (Onderwijs) gisteren in de Tweede Kamer weten. De staatssecretaris zei er alle vertrouwen in te hebben dat proef zal slagen. Sinds augustus van dit jaar zijn veertig schole verdeeld over het land en de verschillende levensbeschouwel ke richtingen, met het experiment begonnen. Het gaat twaalf scholen havo/vwo, negen met mavo, vijftien in de cor natie lbo/mavo en vier scholen in het dag- en avondonderw wat ook aan volwassenen wordt gegeven. Bij de examens voor maatschappijleer wordt volgens de staatss B cretaris ruimte gelaten voor de eigen levensbeschouwing van scholen. Het overdragen van feitelijke kennis aan de leerling* moet evenwel op de eerste plaats blijven staan. Enkele thema die bij de landelijke examens aan de orde zullen komen zijn ii middels nagenoeg zeker: massamedia, arbeid en politieke f sluitvorming. Bij de andere dan de veertig eerdergenoemde scholen zijn oveif gens problemen ontstaan over de bevoegdheden van de leei krachten. In 1981 heeft oud-onderwijsminister Pais aan zo 2500 afgestudeerden in aardrijkskunde en geschiedenis een c derwijsbevoegdheid voor maatschappijleer cadeau gedaan. deze leerkrachten ontbreekt echter in veel gevallen de motivat om les te geven in maatschappijleer. SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM DORDRECHT De voormalige scheepsmake laar Willem R. is zelf de leidende figuur geweest achter de Zwitserse on derneming Cinoma, die ja renlang de controle heeft gehad over een wirwar van Nederlandse en bui tenlandse ondernemingen van R. Dit heeft ^mr. J. de Wit uit Veessen gisteren verklaard op de derde dag van het proces tegen R. voor de rechtbank in Dordrecht. De Wit kent R. al vanaf 1974 en is regelmatig als juridisch adviseur van hem opgetreden. De Wit vertelde feitelijk het zelfde wat het politie-team de afgelopen jaren ook al had eigen Zwitsers mantelbedrijf (Cinoma) waarvan de belan gen in een trust werden be heerd (Eucofin) met een Ne derlandse bedrijf (Anreco). Daaromheen zwermden tal van ondernemingen die ook door R. met behulp van ande ren werden gecontroleerd. Van het gehele in 1976 opge zette netwerk is vrijwel niets meer over. De Wit was op uitdrukkelijk verzoek van R. zelf als getuige opgeroepen. Zijn raadsman, mr. D. Moszkowicz, heeft te vergeefs getracht hem daar van af te houden, omdat de raadsman voorzag dat De Wit een belastende verklaring zou afleggen. R., die onlangs met De Wit vanwege een marihua- nasmokkel is aangehouden, gokte er echter op dat De Wit beider belangen in de nieuwe drugszaak. R. ontkende het hem ten laste gelegde aandeel in een smok kel van 1.000 kilo hasj in een container vanuit Bombay via de Antwerpse haven naar Ne derland. Volgens de verdachte had hij slechts een transactie van 15.000 meter gordijnstof ten behoeve van een confec tiebedrijf op het oog. De rechtbankpresident stond gisteren niet toe, dat Willem R. ter zitting met zijn raads man overleg kon voeren over een vraag over de verkoop van een stuk grond in Ierland aan een Westduitse zakenrela tie. Volgens raadsman Moszko wicz kan de afwijzing in een eventuele beroepszaak ver strekkende gevolgen hebben en tot vernietiging van het vonnis en terugverwijzing van r»- —il;

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4