59- eheime octrooien niet makkelijk te bemachtigen Warner tegen verhalen an bijstand na scheiding PvdA valt D66 aan \^Wubbo's ruimteviucht lGEN ROND SCREENEN BVD NA ARRESTATIE SPIONNE kSaad voor de Kunst pekelt Kamerstandpunt ver staatsprijzen Extraatje' van 20 min voor bejaardenoorden gaat niet door VROOMS DREESM ANN Ü^JNENLAND VRIJDAG 22 NOVEMBER 1985 PAGINA 3 lië stopt met koop benzinebonnen t HAAG De verkoop van Hali te benzinebonnen wordt stopgezet. Italiaanse wet over buitenlands (stcnbezoek, waaronder ook de toop van benzinebonnen valt, ver per 31 december 1985. De ANWB jt in verband hiermee opdracht ge- i de verkoop van Italiaanse .„ebonnen stop te zetten. Mensen jog over de bonnen beschikken, ien ze tot 30 april aan de ANWB verkopen. Na 30 april kunnen jnncn alleen nog maar verzilverd len door ze op te sturen naar de fin Rome. De ACI is de Italiaanse rclub van de ANWB. De ANWB acht dat in Italië per 1 mei 1986 we voorschriften in zullen gaan. Eigen plan KLM geluidheffingen SCHIPHOL De KLM heeft samen met een aantal andere luchtvaartmaatschap pijen een financieringsplan opgesteld op basis waarvan gehoopt wordt overeen stemming te bereiken met de overheid over de omstreden kwestie van de geluid heffingen. Volgens de woordvoerder van de KLM gisteren heeft het ministerie van verkeer en waterstaat positief op het plan gereageerd. Hij wilde verder alleen kwijt dat de bestaande plannen van de overheid voor isolatie van woningen in de omge ving van Schiphol, die met de gelden uit de heffingen worden betaald, in het maat- schappijenvoorstel onverkort gehand haafd blijven. Gevel- toeriste Kunstuitleen Waalwijk meent met deze 2.70m. hoge geveltoe- riste de aan dacht op zich te vestigen. Het polyester kunstwerk is gemaakt door Marijke Lis uit Gorkum. Kamerlid Tommei dierenbeschermer van het jaar DEN HAAG De Nederlandse Vereni ging tot Bescher ming van Dieren heeft het Tweede Kamerlid Tommei (D66) uitgeroepen tot „Dierenbescher mer van het jaar". Volgens de Dieren bescherming heeft Tommei zich het af gelopen jaar in de Kamer „buitenge woon actieve" inge zet voor het welzijn van dieren. Sterke inkrimping vissersvloot nodig DEN HAAG De visserijvloot van 30 trawlers en 555 kotters moet sterk worden ingekrompen. Om de omvang van de vloot in evenwicht te brengen met de vangsthoeveelheden vis die ons land via de EG toebedeeld krijgt, zouden ongeveer zes trawlers en 65 kotters uit de vaart moeten, aldus een mededeling van staatssecretaris Ploeg (Visserij) aan de Kamer. In de berekening is geen rekening gehou den met investeringen in 64 schepen waarvoor eind 1984 verplichtingen waren aangegaan. Ploeg wijst erop dat er voorlopig weinig kansen be staan dat de Nederlandse vloot meer mag gaan vissen. Hogere toeslag voor militairen DEN HAAG De onregel matigheidstoeslag voor mili tairen wordt met vijf pro cent verhoogd. Daarmee worden de militairen gelijk geschakeld met de ambte naren. De verhoging gaat met terugwerkende kracht in per 1 augustus 1985 en geldt zowel voor beroepsmi litairen als voor dienstplich tigen. Staatssecretaris Hoek- zema van defensie is dit gis teren overeengekomen met de bonden voor het militair personeel in het Centraal Georganiseerd Overleg Mi litairen. :reld J tellin inèvtj I VS, en HAAG De arres- og'e tie van de 42-jarige isterdamse Ellen T. ïft de laatste dagen misliior de nodige opschud- eds ring gezorgd. Vooral het i. Tocït dat ze geheimen en te (eft kunnen bemachti- ontspjn en die heeft kunnen acht t°rspelen naar Oost- ;teiinilitsland, wekt bij som- ;tabili(igen twijfel over de ef- ich gjetiviteit van de onder- te spieken die de Binnen- teen pidse Veiligheidsdienst nie. fVD) verricht, zal l ;n T. wist als secretaresse het particuliere octrooi- u Los en Stigter in Am- im geheime octrooien te chtigen. Zij hield er iter de gewoonte op na af b toe „op vakantie te gaan" jar de Sovjet-Unie en de "DR. Bovendien volgde ze een cursus Russisch. Omdat de BVD ook medewerkers van octrooibureaus in de ga ten moet houden, is het vreemd dat er bij deze inlich tingendienst niet eerder ach terdocht is ontstaan. Bij het bureau Los en Stigter is het personeel inmiddels een strikte zwijgplicht opgelegd. Het is zeker dat de octrooien die Ellen T. heeft doorge speeld, geheime militaire in formatie bevatten. Dat blijkt uit mededelingen van de Amsterdamse officier van justitie H. Wooldrik. Ellen T. heeft inzage gehad in docu menten over een produktie- proces van een buitenlandse firma, dat van belang is voor het Nederlandse leger. Het feit dat zij bij deze praktijken onopgemerkt bleef door de BVD niet de BVD, maar de inlichtingendienst van de landmacht kwam haar op het spoor doet het vermoeden rijzen dat Ellen T. nimmer aan een BVD-onderzoek on derworpen is geweest. Procedure De heer Van der Beek, ge machtigde bij een groot oc trooibureau in Den Haag, toont aan de hand van de procedure die octrooi-aan vragen doorlopen, aan dat niet alle „gevoelige" infor matie zonder meer het predi kaat „geheim" krijgt opge plakt. „Een bedrijf kan .iets nieuws ontdekken of ontwik kelen. Daarmee gaat het naar een octrooi-gemachtigde van één van de twaalf particulie re bureaus in ons land, die de aanvraag op hun beurt weer doorspelen naar de Octrooi- raad in Rijswijk. Daar wordt onder meer beoordeeld of het om directe militaire belangen gaat, zoals een methode voor het ontwikkelen van gifgas of een nieuw type duikboot. De Octrooiraad licht het mi nisterie van defensie in, die vervolgens een strikte ge heimhouding kan voorschrij ven". Moeilijker wordt het, als er indirecte militaire be langen op het spel staan. Van der Beek vermoedt, dat het Octrooibureau ook voor dit soort gevallen een lijst heeft gekregen van het ministerie het speciaal op moet letten. Als octrooien eenmaal zijn toegewezen, worden ze zowel bij de Octrooiraad als bij het particuliere octrooibureau opgeslagen. De Octrooiraad valt onder verantwoordelijk heid van de minister van economische zaken. Worden de medewerkers van die raad voldoende „gescreend"? Een woordvoerder van het minis terie gelooft van wel. „Zowel intern als door de BVD vindt een veiligheids- en antece dentenonderzoek plaats. Vra gen over de gegevens die ie mand heeft opgegeven of over eventuele contacten met Justitie komen daarbij aan de orde. Ook de achtergronden van de persoon worden nage gaan. Hoe hoger de functie, des te uitvoeriger de contro le". Verder wil hij er niet veel over kwiit, omdat er ge heime procedures voor be staan. Het zogeheten „scree nen" wordt overigens binnen het gehele overheidsapparaat toegepast. Doelwit Het probleem is evenwel, dat de octrooibureaus in particu liere handen zijn en dus een veel kwetsbaarder doelwit kunnen vormen. Van der Beek is het daar niet mee eens. „Ik ben zelf door de BVD gescreend, want ook bij particuliere bureaus moet er vanzelfsprekend controle op de betrouwbaarheid van per sonen zijn. Bovendien geven wij aan de BVD door welke mensen toegang hebben tot de militaire dossiers en de kluizen waarin de octrooien worden bewaard. Die perso nen komen voor een nader onderzoek in aanmerking". Van der Beek kan niet zeg gen of de BVD zulke perso nen permanent blijft chec ken. De zegsman van Economi sche Zaken benadrukt dat „wij niets met die particulie re bureaus te maken heb ben". Of de arrestatie van El len T. tot veranderingen in het systeem moet leiden, hangt af van de uitkomst van het onderzoek. Van der Beek betwijfelt de noodzaak van een her-ijking van het sys teem: „Dat die secretaresse bij Los en Stigter geheime in formatie heeft kunnen door spelen, verbaast mij zeer. Los en Stigter is één van de oud ste bureaus in ons land en heeft altijd een zeer grote re- ?utatie gehad". n het geval van Ellen T. is het voor hem de vraag of ze speciaal voor dit soort werk gescreend was of niet. „Zo ja, dan heeft ze teksten over oc trooien onder ogen kunnen krijgen om ze uit te tikken. Wellicht dat ze daardoor plannen heeft kunnen copië- ren. Zonder die screening had ze geen octrooi-teksten mogen typen. Maar het kan natuurlijk dat ze een be vriende secretaresse had die die dingen liet slingeren. Of ze heeft kans gezien om een afdruk te maken van de sleu tel van de kluis. Er zijn wel duizend mogelijkheden om aan dergelijke informatie te komen". Sleutel „Die mogi principe ook bij alle twaalf octrooi-bureaus in ons land. De kans dat het inderdaad lukt informatie naar buiten te brengen, lijkt me echter zéér klein. Ikzelf heb niet eens de sleutel van onze kluis! Er zijn speciale mensen aangewezen die de dossiers uit de kluizen mogen halen. Ze moeten het dan snel naar de betreffende octrooi-ge machtigde brengen. Anders wekt het al gauw achterocht. Als ik dat dossier hier op m'n bureau krijg, mag ik het daar niet laten slingeren". Van der Beek geeft overigens toe ook maar een mens te zijn: „Theoretisch is het mo gelijk dat ik het stuk even onbewaakt achterlaat. Maar dan moet er net op dat mo ment iemand ziin die er op uit is juist dat dossier te be machtigen. Misschien is het mogelijk dat iemand is ge screend en toch kwaad in de zin blijkt te hebben. Maar de kans dat hij daadwerkelijk aan geheime informatie komt is nihil. Bovendien heeft hij daarvoor een lange weg te Saan HUGO DE BRUIJNE HAAG In de leede Kamer is een ruinjerderheid erop tegen n, zeil gemeenten bijstand ifcr een gescheiden echt- bestafcoot verhalen op de geld prmalige partner, als n stak tijde van de echtschei- Ruslg beiden financieel htfstandig waren. De rio hjerderheid bestaat uit uideljdA, VVD, D66 en de line linkse fracties. perlid Nijhuis van de VVD gisteren een praktijkvoor- Id. Bij de scheiding hebben en vrouw een betaalde Zij zien af van alimenta- later wordt de vrouw kloos en belandt via de •kloosheidsvoorziening in J bijstand. De Kamermeer- fheid meent dat de gemeen- die de bijstandsuitkering ""eent, in dat geval niet mag •eren dat geld gedeeltelijk Ina Brouwer (links) en len Dales overleggen namens hun partijen CPN en PydA tijdens het debat over het verhalen van bijstand. of geheel op de ex-echtgenoot te verhalen. Er ligt bij de behandeling van het wetsontwerp van staatsse cretaris De Graaf om gemeen ten tot het verhalen van bij stand te dwingen, al een wijzi gingsvoorstel van het Kamer lid Groenman (D66), om dat in dergelijke gevallen uit te slui ten. De VVD is het met die in tentie eens, aldus Nijhuis. Maar het voorstel van de De mocraten is volgens de VVD toch iets te ruim geformuleerd. De liberalen vrezen in dat ge val voor misbruik. Een wijzigingsvoorstel van mevrouw Dales (PvdA) om de normen die de gemeenten moeten aanleggen om de hoog te van het te verhalen bedrag verder te versoepelen, lijkt kansloos. De rechter legt op eén punt een soepeler norm aan dan de gemeenten: hij houdt rekening met eventuele woonlasten van degene op wie de bijstand wordt verhaald. Dat verschil wil de PvdA weg werken door ook de gemeen ten te verplichten met de woonlasten rekening te hou den. De VVD vindt juist dat daar minde rekening mee moet worden gehouden. Nationaal songfestival op 1 april HILVERSUM De zangeres- sen Michelle, Astrid Marz, Jody Pijper en Deedee alsme de de groep Frizzlesizzle zul len deelnemen aan het natio naal songfestival dat op 1 april volgend jaar vanuit De Flint in Amersfoort wordt uitgezon den. Het festival wordt gepre senteerd door Pim Jacobs. De artiesten zullen ieder een lied je uit hun eigen reportoire zin gen. Daarnaast moeten ze een liedje zingen dat is geselec teerd uit een vrije inschrijving, waarvoor iedere Nederlander kan inzenden. De winnaar van het nationale songfestival neemt deel aan het internatio nale songfestival, op 3 mei in het Noorse Bergen, dat door de NOS wordt uitgezonden. Dit jaar deed Nederland niet mee aan het internationale songfes tival. Vanwege de datum, 4 mei, werd het ook niet op tele visie uitgezonden. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllIllllllllllllt DEN HAAG De PvdA is in de aanval gegaan te gen D66, welke partij zo veel jaar een vaste partner is geweest van de sociaal democraten. Mensen, die een ander kabinetsbeleid willen, moeten zeker niet op D66 stemmen, zegt Pe ter Kramer, leider van de PvdA-campagnes voor de raads- en kamerverkiezin gen van maart en mei vol gend jaar. Volgens Kramer is het zelfs gevaarlijk een hokje van de lijst van Hans van Mierlo rood te maken. „Van D'66 weet je niet meer wat je aan ze hebt. Een stem op die partij zou kunnen betekenen dat het huidige beleid van CDA en VVD wordt voortgezet", aldus Kramer in het partijblad Voorwaarts. Hij doet zijn uitspraken in een vraaggesprek over de verkie zingsstrategie die de PvdA gaat voeren. Die strategie houdt in dat „linkse" mensen ervan moeten worden over tuigd dat zij geen andere keus hebben dan op de PvdA te stemmen. „Iedere stem op een andere partij, met alle sympa thie voor klein links, is een verloren stem," aldus Kramer. Illlllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Veertien miljoen voor bodemonderzoek DEN HAAG De komende vier jaar zal er in totaal veer tien miljoen gulden beschik baar komen voor bodemonder zoek. Het geld is vooral be doeld om de komende jaren nieuwe methoden te ontwik kelen ter voorkoming van bodemverontreiniging. Dit blijkt uit het regeringsstand punt dat minister Deetman heeft medegedeeld. Hoge prijs voor Koninklijke Academie ATHENE De Koninklijke Nederlandse Academie van Kun sten en Wetenschappen is medewinnaar van de Olympic prijs- totale waarde van 100.000 dollar (circa 300.000 gulden)- van de Alexander S. Onassis Public Benefit Foundation. De president van Griekenland reikte de prijs gisteren uit tijdens een ceremo nie in het oude parlementsgebouw in Athene. De heer Framji, secretaris-generaal van het internationale comité voor irrigatie en drainering, kreeg de andere helft van de prijs. De Nederland se academie werd met de Olympic prijs onderscheiden voor zijn bijdrage aan conservering van de culturele wereldnalatenschap, in de vorm van de samenstelling en uitgifte van een complete editie van de werken van Erasmus. nN te voj eId' ;mpei gradl i-Pory HAAG De Raad voor de Kunst vindt het onbegrijpelijk de meerderheid van de Tweede Kamer het aantal staatsprij- voor de kunst niet wil uitbreiden van twee tot acht, zoals de d heeft voorgesteld. De raad had voorgesteld acht staatsprij- i van ieder 50.000 gulden in te stellen, waarbij elk jaar twee jzen zouden worden toegekend, in de sectoren letteren, archi- luur, beeldende kunst, dans, muziek, film, theater en overige isten. De Tweede Kamer vond onlangs echter dat alles beter het oude kan blijven. De raad begrijpt niet dat de letteren maar de andere kunsten niet voor een staatsprijs in aanmer- j kunnen komen. De kunsten in Nederland zijn met dit ndpunt van de kamer niet gediend, aldus de raad. Intussen ft de raad nieuwe leden benoemd voor de afdeling letteren, v lat de vorige waren afgetreden na het conflict over de PC o oftprijs. De nieuwe leden hebben als voorwaarde gesteld dat geen jury voor de P.C. Hooftprijs hoeven te benoemen. De de Kunst is daarmee akkoord gegaan en zal dan ook jury voor 1986 aanwijzen. olad i ïijswijkse koks maken salade van 250 meier 4JSWIJK De koks van het Guiness Book of Records. Verzorgingstehuis Vreden q rch aan de Van Vreden- 6 rchweg proberen morgen jj t record salades maken te Jfrbeteren. Het staat nu op meter en 40 centimeter in Men wil de 250 meter halen. De gigantische salade wordt vanaf 10.00 uur gemaakt in de kantine van de sociale werk plaats aan de Van Vreden- burchweg 48a. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA- kamerlid Van der Heijden is gisteren door zijn fractie teruggefloten voor zijn steun aan het wijzigings voorstel, dat de VVD-ka- merleden Kamp en Dijk stal hadden ingediend op de WVC-begroting. Als gevolg daarvan zou in '86 twintig miljoen minder bezuinigd hoeven te wor den bij de bejaardenoor den. Volgens minister Ru- ding (financiën) zou de fi nanciële dekking ervan niet deugen. De indienster van het voorstel, het WD-kamerlid Kamp, toonde zich verbaasd en ver bolgen over de plotselinge draai van het CDA. Volgens Kamp is er wel degelijk een fi nanciële dekking voor haar amendement. „Op de WVC begroting staat 43 miljoen voor de opvang van de Tamils. De kosten daarvan zijn echter meegevallen, omdat er veel minder Tamils in ons land verblijven dan verwacht was. Blijkbaar wil het CDA dat geld ergens anders voor gaan gebruiken", zo verklaarde zij desgevraagd. Volgens de woordvoerder van de CDA-fractie klopt het ver haal van de VVD niet. De pot voor de opvang van Tamils komt direct ten laste van het financieringstekort. Met Ru- ding zou de afspraak zijn ge maakt dat de niet benodigde miljoenen terugvloeien naar Financiën. Kamp bestrijdt de CDA-opvat- ting als zou die twintig miljoen het financieringstekort verder opdrijven. „Het bedrag is im mers verwerkt in de rijksbe groting. Het is geen tegenval ler, als die twintig miljoen als nog wordt besteed". De PvdA liet bij monde van het kamerlid Buurmeijer we ten dat zij het VVD-amende- ment evenmin zal steunen. Met het bewuste amendement wordt de „volstrekt valse beeldvorming" gewekt, als zouden de regeringsfracties op deze wijze de pijn voor de be jaardenzorg kunnen verzach ten. Buurmeijer doelt daarmee op de 160 miljoen gulden ex tra, die aanvankelijk aan uit breiding was toegezegd en ver volgens weer werd ingetrok ken. De bejaardenoorden drei gen daardoor in grote proble men te komen met de exploi tatie van de tehuizen. Opslag van gegevens over uitkering nog ongewenst AMSTERDAM De bedrijfsverenigingen en het GAK hebben ernstig bezwaar tegen de wijze waarop staatssecretaris De Graaf van sociale zaken de registratie van gegevens van verzekerden wil bundelen. De Graaf wil dat met ingang van volgend jaar alle gegevens die betrekking hebben op het gebruik door een verzekerde van de ziektewet, de ww en de wao, „met één druk op de knop" be schikbaar komen. Zolang de discussie over bescherming van de privacy bij zo'n systeem nog aan de gang is, vinden bedrijsvere nigingen en het GAK dat de minister er niet toe moet overgaan. Beide partijen menen bovendien dat zoiets ook technisch niet haalbaar is. Beide zijn met eigen automatiseringsprojecten bezig, die niet stroken met de opdracht van de staatssecretaris. Koninklijke agenda 23 novqmber Prinses Juliana woont een gedeelte bij van het tweejaarlijks congres van het Genootschap Onze Taal. Het congres wordt in de Jaarbeurs in Utrecht gehouden. Prin ses Juliana is bescherm vrouwe van dit genoot schap. (ADVERTENTIE) Voor een speciaal Sinterklaaskado moet u nü naar V&D. In samen werking met Televizier Video presenteren wij exclusie! een uniek, 3 uur durend video-dokument met de eerste Nederlandse astronaut Wubbo Ockels. Centraal staan fantastische opnamen van Wubbo's ruim teviucht van 30 oktober tot 6 november 1985 (door de NASA gemaakt). Deze opnamen worden aangevuld met een boeiende film over de vlucht van Space Lab en het gehele Space Shuttle-projekt. Samengesteld en gepresenteerd door Chriet Titulaer. PDMagnetics Verkrijgbaar op hoog waardige PDMagne tics chroomdioxide banden: VHS. Beta- max en VCC voor de primeurprijs van

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3