TAFEL Hervormde predikant mag van synode in de politiek Paus wijst kritiek op Curie af Christelijke belangstelling voor joodse traditie kan modieus worden KTïïTl ficidócSoivuvnf; I® f— Drs. van Oosterzee educatie-secretaris kerk wereld beroepingen Priester die paus wilde doden komt vrij boekwijzer Illusies na Genève Recht zo die gaat r r*e weer - ACHTERGROND Ceidóc Souiatit VRIJDAG 22 NOVEMBER 1985 PAGINA De generale synode van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft tijdens de najaarsverga dering drs. N. van Oosterzee te Rotterdam benoemd tot secretaris van de Raad voor de Zending. Hij wordt in het bijzonder belast met educatie, een nieuwe functie, waarover uitvoerig overleg is gepleegd met de Centrale voor vormingswerk, het Hervormd Evangeli- satorisch Beraad, de commissie Werelddiaco- naat en de zending van de Gereformeerde Kerken. De nieuwe secretaris voor educatie zal deel nemen in de voorbereiding en uitwerking van jarenthema s voor zending, werelddiaco- naat en ontwikkelingssamenwerking. Voorts wordt hij belast met de verslaggeving van en theologische reflectie op de ervaringen, opge daan in missionaire projecten, die mede door het Hervormd Evangelisatorisch Beraad zijn mogelijk gemaakt. Het ligt in de bedoeling dat drs. Van Ooster zee (51) zijn werkzaamheden op 1 januari 1986 zal aanvangen. Degenen die praten weten niets en diegenen die weten spreken niet. Een ruime meerderheid van de hervormde synode (ongeveer 70 procent) wil het licht op groen zetten voor predikanten, die ac tief willen zijn in de poli tiek. Vooral uit de rech terflank van de synode (de Gereformeerde Bond) kwamen hiertegen echter bezwaren. Deze afgevaar digden wilden het artikel in de kerkorde, dat de predikant verbiedt "op enigerlei wijze staatsrech telijke functies te bekle den "ongewijzigd laten. Wel zal deze nog toestem ming van de kerkeraad moeten vragen. Enkele synodeleden stelden de vroegere predikant ds. Tal- ma ten voorbeeld, die in het begin van deze eeuw als AR- -lid in de politiek ging. minis ter werd en veel voor ons land tot stand bracht. Overi gens is de wijziging er nog niet helemaal door. Het voor stel. zo besloot de synode, gaat eerst terug naar de classicale vergaderingen voor tweede lezing en komt dan terug in de synode. Zowel de commissie die het voorstel had uitgewerkt als ook het moderamen van de synode was verdeeld over de invulling van de wijziging. Toch was de commissie una niem tegen een absoluut ver bod. Sommigen waren bang voor polarisatie en politisering als dominee in de gemeenteraad zou zitten. Verteld werd van een jonge predikant die nadat hij voor een politieke functie was gevraagd, blij was te kun nen antwoorden dat het niet mocht. Als de kerkeraad ne gatief zou beslissen kon de verhouding wel eens ver stoord worden; laat de classis beslissen, vond ds. M. Baan (Putten). Diaken A. W. de Ronde (Stellendam) was van mening dat de predikant als 'voorganger' in de gemeente in een bijzondere positie ver keert. Hij heeft gekozen voor het ambt en dat dient te allen tijde voorrang te hebben bo ven politiek. Vanuit de commissie werd er nog op gewezen dat ook in andere beroepen bijbaantjes vaak taboe zijn. Aan de ande re kant: er kunnen ook om standigheden zijn dat de pre dikant in de politiek zou moe ten gaan. Commissielid ds. S. Kooistra sprak van de per soonlijke verantwoordelijk heid die ieder op dit gebied heeft. Die politieke keuze, daar gaan theologische voor onderstellingen aan vooraf, betoogde hij. In de Hervormde Kerk is over deze kwestie jarenlang gesproken. In het kader van Samen op Weg met de Gere formeerde Kerken komt de wijziging gelegen. De' gerefor meerde predikant kan nl. on gehinderd door een verbod in de politiek gaan, na toestem ming van de kerkeraad. maar tevens daardoor zonder status of bevoegdheid raken. Kerkprovincie corrigeert slotcommuniqué Het officiële orgaan van de rooms-katholieke kerkprovin cie „Een-twee-een", zal in het nummer van 13 december als nog de volledige tekst publi ceren van het gezamenlijk communiqué, dat op 8 novem ber na afloop van het gesprek tussen enkele bisschoppen en vertegenwoordigers van de Aeht-meibeweging werd uit gegeven. De volgende zin uit dat communiqué viel toen naar het heet als gevolg van een misverstand weg: „De de legatie van de Acht-meibewe- ging heeft gezegd, dat er bin nen de beweging veel gelovi gen zijn die zich niet geaccep teerd voelen en die vragen hebben bij de wijze, waarop bisschoppen tot en over hen spreken". Campagne van B'nai B'rit tegen Kahane De liga tegen het antisemitis me van B'nai B'rit ('zonen van het verbond'), de vereni ging van joodse mannen, zal een landelijke campagne in de Israëlische media bekostigen tegen wat genoemd wordt de racistische ideologie van het lid van de Knesset, rabbijn Meir Kahane. B'nai B'rit zal in samenwerking met het mi nisterie van onderwijs bood schappen uitzenden op de Is raëlische televisie. In de spo tjes zullen Israëlische bekende persoonlijkheden zich keren tegen vooringenomenheid je gens Arabieren. Nederlandse Gervormde Kerk Beroepen te Arnemuiden L. W. Chr. Ruijgrok te Bruchem en Kerkwijk; te Oud-Beijerland (deelgemeente Ontmoetingskerk) toezegging G. H. Cassuto te Bildhoven. Christelijke Gereformeerde Ker- Drs. Jongeneeel nieuwe voorzitter hervormde Raad voor de Zending De generale synode van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft tot voorzitter van de Raad voor de Zending be noemd mevrouw drs. M. B. Jongeneel-Touw te Bunnik. Zij volgt op 1 januari 1986 de huidige voorzitter, de Rotter damse predikant dr. A. J. Lamping op, die de Raad se dert 1973 heeft gediend. Me vrouw Jongeneel, geboren in 1936, studeerde geschiedenis aan de Vrije Universiteit. Met haar man werkte zij van 1971 tot 1979 in Makassar en To- mohon, Indonesië. Na terug keer in Nederland aanvaard de zij enkele bestuurlijke functies. Zij is bestuurslid van de stichting Hervormde Inter naten voor schippersjeugd te Amsterdam. Aan het begin van de derde plenaire vergade ring van het Heilig Col lege van kardinalen gis terochtend in het Vati- caan heeft de paus dui delijk te verstaan gege ven dat er geen verschil is tussen hem en de Cu rie, het bestuurapparaat van de wereldkerk. Op dit verschil tussen paus en Curie zou vanuit ver schillende episcopaten zijn gewezen om de Cu rie als bureaucratie, als administratie, in een on gunstig daglicht te plaat sen. De paus: „Het is een dwaling de paus tegen over de Curie te stellen alsof het gaat om een an dere, parallelle macht of om een diafragma dat de zorgen van de paus fil tert en hindert." De paus wees erop dat het tussen hem en de Curie gaat om een „geloofseenheid, die het onvervangbare funda ment vormt van liefde en discipline, een eenheid die geen diversiteit vreest, die zich eerder voortdurend ver rijkt aan de immense varië teit van gaven die de Heilige Geest doet aan de kerken op dat zij geen isolationistische tendenzen ontwikkelen en de eenheid van de wereldkerk harmoniseren". De Curie ontleent haar bevoegdheden aan Petrus' opvolger, die de 'souvereine macht' in de kerk uitoefent. De Curie helpt de paus bij het bestuur van de kerk, vormt een in strument in handen van de paus. 'Ik ben de Curie' zo concludeerde de paus. Over een reorganisatie van deze Curie gaat het dezer da gen tijdens de vergadering van het college van kardina len. De paus wees er gisteren De paus spreekt de kardinalen toe over de veranderingen in het bestuursapparaat van de katholieke kerk, de Curie. op dat de bisschoppen uit de hele kerk voorstellen tot her vorming van de Curie heb ben ingediend. Deze voorstel len willen een duidelijker af bakening van de bevoegdhe den, een verdergaande inter nationalisatie en een grotere aanwezigheid van diocesane bisschoppen in de Curie. De Curie moet nog meer de pas torale taak van de paus on dersteunen dan zij tot nog toe al heeft gedaan. De voorstellen tot reorganisa tie staan in een boekwerk van liefst 74 pagina's. Ook als die allemaal uitgevoerd wor den, zal er nog niets in het leven van de gewone gelovi gen veranderen. Het gaat om wijzigingen van naam en plaats van enkele onderdelen van de Romeinse Curie. Het staatsecretariaat van 'vi- ce-paus' kardinaal Casaroli, bijvoorbeeld, zou voortaan 'Apostolisch Secretariaat' gaan heten, minder werelds en meer pastoraal. De 'Raad voor Publieke Zaken', het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Paus, moet een congregatie worden, minder afhankelijk van Casaroli en met dus ook minder toegang tot de paus. Voorgesteld wordt ook om van de drie secretariaten die gesticht zijn door het Conci lie, te weten die voor de een heid van de christenen (ge leid door kardinaal Wille- brands), voor de niet-christe- nen en voor de niet-gelovi- gen, raden te maken en deze op de een of andere manier te verbinden met bestaande congregaties. Het secretariaat van Willebrands zou 'toege voegd' worden aan de con gregatie van de geloofsleer (van kardinaal Ratzinger). Secretariaat van de Eenheid In het zo delicate machtssys teem van de Curie is een se cretariaat minder waard dan een congregatie maar meer dan een 'gewone' consiglio of raad. Deze verandering stuit (uiteraard) op het misnoegen van Willebrands, die volgens sommige berichten de paus juist gevraagd zou hebben om van zijn secretariaat een con- gegratie te maken.. De 'afbraak' van vooral Wil lebrands secretariaat wordt uitgelegd als een rem op de ecomenische beweging. Maar zover is het nog niet. De voorgestelde Curiehervor ming, die nu al voor de derde keer het Heilig College van Kardinalen (ongeveer 120 mannen, niet allen meer in de kracht van hun leven) naar Rome haalt, heeft zo'n stortvloed van aan- en op merkingen, amendementen en tegenwerpingen uitgelokt, dat deze vergadering zeker niet de allerlaatste over dit onderwerp zal zijn. De meeste kardinalen heb ben een positieve reactie ge geven op de voorstelen van het Vaticaan voor een her vorming van de Curie. Som mige kardinalen hebben wel bepaalde wijzigingen voorge steld. Drie van de 121 kardi nalen die hebben gereageerd, hebben zich van stemming onthouden. Volgende week begint de sy node (de achtste sinds haar geboorte als bestuursinstituut' van de kerk). En met de bij eenkomst van de financieel- -economische kardinalen- -raad, eerder deze week, en de die van het Heilig Kardi nalen-College', dezer dagen, erbij, vertoont de katholieke kerk een overleg-activiteit die sinds het concilie niet is geconstateerd. Over enkele dagen zal de Portugese justi- gens een (mislukte) aanslag op paus Jo- Vrijlating gebeurt omdat Krohn zich tie de thans 33-jarige Spaanse priester hannes Paulus II. Dat gebeurde in 1982, goed heeft gedragen en de helft van zijn Juan Fernandez Krohn vrijlaten, die in toen de paus zich in het Maria-bedevaart- straftijd om is. Hij zal, hoewel de Spaanse de zwaar bewaakte gevangenis van Vale soord Fatima bevond. Vóór hij zijn daad 'consul hem een paspoort heeft verstrekt, dos Judeus, 100 km ten noorden van Lis- kon volvoeren had de politie de priester evenwel niet naar Spanje terugkeren, sabon, een straf uitzat van 6 1/2 jaar we- al te pakken. Zijn eindbestemming is onbekend. Er bestaat een zeker gevaar dat de belangstelling voor de joodse traditie al te zeer in het modieuze wordt getrokken. We moeten als christenen op- van de joodse traditie links te laten liggen. Dat kan een ge vaarlijke tendentie worden. Dat was de conclusie van een forum, dat in Utrecht over dit onderwerp werd gehouden door het Theologisch Studen ten Dispuut „Excelsior Deo Iuvante". Prof. dr. T. Baarda (VU) ver klaarde van mening te zijn dat die modieuze belangstel ling dan wel eens het negatief van het anti-semitisme zou kunnen opleveren. Drs. R. Zuurmond zag in dit ver schijnsel een modieuze flirt van het Westeuropese en Amerikaanse middenklas se-christendom. Die mode kan van de ene op de andere dag omslaan, maar, zei drs. Zuur mond, laten we niettemin blij zijn met de serieuze kant van die belangstelling en de posi tieve aspecten, die tot een kri tische zelfbezinning op de ei gen traditie kunnen leiden, gebruiken. In de discussie werd de vraag gesteld of de kijk van de jo den op het christendom door de christelijke belangstelling ook anders wordt, of dat er toch dezelfde argwanende houding blijft bestaan. Rab bijn Rodriguez Pereira koes tert niet de illusie dat het christendom zich van de ene op de andere dag zal bekeren, maar hij wil toch ook niet een volkomen negatieve houding aannemen. „Wij hebben onze handen vol aan het tot ons nemen van onze eigen joodse traditie", zei hij, „en wij staan niet te trappelen om ook het christendom daar nog bij te nemen". Een andere vraag betrof de argumentatie achter de kloof tussen christendom en joden dom. Heeft die te maken met de exclusieve positie die aan Jezus Messias wordt toege kend in het christendom Drs. Zuurmond (Waals em. pred.) nam het op voor die ex clusieve betekenis, die voor het christendom in feite niet ter discussie kan worden ge steld. Ds. H. J. Huyser (geref.) pleitte ervoor die exclusiviteit te doorbreken. Drs. Zuur mond wees erop dat de door hem bedoelde exclusiviteit van Jezus niet betekent dat hij zending onder de joden wil bedrijven. Hij wil de joden niet met die uniciteit van Je zus lastigvallen. Maar als christen kan hij die niet opge ven. Hier scheidden de gees ten zich in dit forum. Ds. Huyser is van oordeel dat de exclusieve betekenis van Jezus aan de wortel ligt van de minachting en de vervol ging de joden door de christe nen aangedaan. Dit moet wor den doorbroken vanuit de leer zelf. Ds. Huyser meènt dat de exclusieve uitspraken over de betekenis van Jezus niet kunnen worden gehand haafd wil men tot een open en eerlijke houding tegenover de joden komen. „De holocaust is voor mij", al dus ds. Huyser, „persoonlijk de schok geweest waardoor ik tot andere inzichten ben ge komen en waardoor ik vragen ben gaan stellen aan mijn ei gen geloofstraditie". Prof. Baarda reageerde daarop met de opmerking, dat op basis van schuldgevoelens geen zui ver gesprek gevoerd kan wor den. Van lekker smullen tot droge gort Patricia Wells, een Ameri kaanse, smoorverliefd op Pa rijs, waar zij vier jaar woonde, schreef daarover een meesle pende Food Lovers Guide, die nu - vertaald en bewerkt tot „Parijs voor smullers" - veler hart zal verkwikken. Een en thousiast boek, dat ons een pa radijs voor ogen tovert met een uitgelezen keuze van res taurants en café's (een hand vol van de twaalfduizend), maar ook van theesalons en wijncafé's, overdekte en straatmarkten, banket- en broodbakkers, kaaswinkels en charcuteries-traiteurs, chocola terieën en gastronomische spe ciaalzaken, winkels voor wijn, bier en spiritualiën, voor keu kengerei en serviesgoed en ge specialiseerde boeken, een overvloed aan geestigs en lek kers, waarvan men al bij voor baat slechts watertandend kan kennis nemen. Op zijn beurt gidst Ad van Bentum door het grootste deel van roemrijk Bourgondië langs een reeks onomstreden toppers als Sens, Auxerre en Vézelay, Autun, Cluny en Pa- ray-le-Monial, Beaune. de gou den wijnstreek van de Bour gogne en Dijon natuurlijk. Hij beschrijft aldus de onuitputte lijke mogelijkheden van een trektocht zonder weerga en doet dat met vele foto's en kaartjes aantrekkelijk. Een globaler aanpak biedt Koen Aartsma met zijn gids voor een deel van de Franse Atlantische kust tussen Nantes en Bordeaux. Het gaat daarbij om drie streken: de Loire At- lantique, de Vendée en de Charente -Maritime, compleet met de eilanden Oléron, Aix, ré, Yeu en Noirmoutier. JAN ONSTENK ..PARIJS VOOR SMULLERS" door Patricia Wells, vertaald en bewerkt door Jacqueline Wesselius en Lambiek Berends. Met vele foto's en recep ten. 314 blz. 35.-. „BOURGOGNE", door Ad van Bentum. Dominicus-reeks met fo to's en kaartjes. 198 blz. 23.95. „FRANS ATLANTISCHE KUST" (van Nantes tot Bordeaux) door Koen Aartsma. Reisbalans-reeks met foto's, kaarten en woordenlij sten. 140 blz. 19,90. „CANADA" gids door dr. A J.van Zuilen met foto's en kaarten. 422 blz. 45.-. Erwtensoep met knoflookcroütons appelkwark vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 250 g groene erwten, 1 liter kwark, zout, laurier blad, 2 flinke aardappelen, 1 niet te grote winterwor tel, 1 flinke ui, stuk knof- lookselderij, 1 dikke prei, 1 a 2 groentebouillontablet ten, peterselie, selderij; paar lepels olie, knoflook, 2 a 4 sneetjes brood; 1 ei, circa 20 g suiker, 1 dl karnemelk, 225 g kwark, 2 appels, (basterdsuiker), jam. Was vanavond de erwten en zet ze met een liter water en weinig zout weg. Kook de erwten morgen in het week- water met een laurierblad gaar in anderhalf uur. Voeg de geschilde en gehalveerde aardappelen toe. Laat de soep vijf-en-twingig minuten doorkoken en stamp vervol gens de aardappelen en een deel van de erwten fijn. Wie op een tamelijk gladde erw tensoep gesteld is, kan de massa door een roerzeef draaien. Doe er de in gelijke stukjes gesneden wortel en ui bij, laat de soep tien minuten koken en voeg vervolgens stukjes knolselderij en prei toe. Proef de soep en doe er naar smaak één of twee bouillontabletten bij. Laat de massa nog tien minuten zacht koken en maak haar af met fijngeknipte peterselie en selderij. Knip de sneetjes brood in dobbelstenen. Warm een heel teentje knoflook een paar minuten in de olie, haal dat er uit en bak de dobbel steentjes brood goudbruin in de knoflookolie. Geef de croutons apart bij de soep. Maak het luchtige toetje kort voor de maaltijd klaar. Splits het ei, roer het geel schuimig met de suiker, voeg karne melk en kwark toe. Rasp de geschilde appels grof en meng ze door de kwarkmas- sa. Klop het eiwit stijf en schep het er ook luchtig door. Voeg zonodig basterd suiker toe en garneer dit des sert met jam. JEANNE •ko HA e bei tali: sten oop per tin KaN de gisteren tot tevredenheid afgesloten topontmoe ["eb tussen president Reagan en Sovjetleider Gorbatsjov wor jog opgevat als een signaal dat een nieuwe periode van ontsj ten ning is begonnen? Reagan en Gorbatsjov hebben afgesprove dat zij elkaar op gezette tijden zullen ontmoeten. Aan het 'nn< ge isolement, dat sinds de Russische inval in Afghanistai j betrekkingen tussen beide supermachten kenmerkte, ;rci, een eind gekomen. Toch zal zo'n nieuwe periode geen ve .ach lijking kunnen doorstaan met het tijdperk, dat werd inge we door de ondertekening van het eerste SALT-verdrag in door president Nixon en Sovjetleider Brezjnev. MET hun ontspanningspolitiek hoopten de Verenigde ten en de leidende Westeuropese landen dertien jaar gele door intensivering van de contacten het Sovjetsysteem binnenuit te kunnen veranderen, teneinde een ingrijpe mentaliteitsverandering te bewerkstelligen. Die hoop is illusie gebleken. De Sovjet-Unie heeft de jaren van ontsp ning benut om in militair opzicht de gelijke te worden "1 de Verenigde Staten en haar invloed elders op de wereld uit te breiden. Tegelijkertijd is aan de aard en doelstellin van dat Sovjetsysteem niets veranderd. Ook in Genève verklaarde Reagan vannacht bij zijn terugkeer in de VS, 5N de standpunten over fundamentele zaken als ideologie i je dichter tot elkaar gekomen. nst< eft De teleurstellingen bij de Amerikanen over dat misliior i ontspanningsbeleid in de jaren zeventig zijn nog steeds ripg i tinggevend voor de politiek van de regering-Reagan. Toe it de noodzaak voor de beide supermachten om tot zaken te eft men groter dan ten tijde van het tijdperk van de ontsp n e ning. De Sovjet-Unie is ondanks haar militaire macht tors reus op lemen voeten, omdat haar militaire kracht steuntjiiits een economisch ineffectief systeem. Haar interne stabilijigei staat voortdurend onder druk en het land kan zich getiv nieuwe ronde in de wapenwedloop veroorloven. De spreke ruimte van de Amerikanen wordt meer dan voorheen nds nauwste bepaald door het gedrag van de Sovjet-Unie. 1 VE leefbare verhouding tussen Amerikanen en Russen zal nieuw geformuleerd moeten worden nu de naoorlogse Aille" rikaanse recepten van indamming en onderdompeling i "ea) gewerkt hebben. ,r(ja mat Voor miljoenen zal het meest zichtbare resultaat vanj ontmoeting tussen president Reagan en Sovjetleider Gorb^T" jov zijn, dat het met name door de vredesbeweging vooi spiegelde gevaar voor een directe nucleaire confrontati» afgewend. In tegenstelling tot wat de vredesbeweging sug^ reert, lijkt het gevaar voor een dergelijke confrontatie in ropa vooralsnog bijzonder klein. De machtsverhoudin zijn na de plaatsing van de middellange-afstandsraketter het Europese continent aan beide zijden weer helder afgi kend. Mogelijke confrontaties zijn eerder denkbaar in gel den waar die machtsverhouding minder duidelijk is, zo het Midden Oosten. >rm tij N eec Het onderzoek naar een verdedigingsschild in de ruir erd (SDI) zal een belangrijk onderhandelingsobject blijven, ze f ook omdat over de haalbaarheid en doeltreffendheid >r zo'n systeem nog vele jaren onzekerheid zal blijven besta loot De Amerikanen beschikken over het nodige wisselgeld lang zij met het onderzoek naar SDI niet te hard van sta lopen. Als dat onverhoopt wel het geval is, zullen de Rusi Ig daarop willen antwoorden met een massale uitbouw van h fsta intercontinentale raketbewapening. Dat laatste scenario li ere overigens niet erg waarschijnlijk omdat het zo overduidel dA, tegen de belangen van beide supermachten ingaat. ine BlJ Gorbatsjov klonk gisteren wat teleurstelling door ovfner het uitblijven van een akkoord over de wapenbeheersii 8is terwijl Reagan „enige vooruitgang" constateerde: de vred onderhandelaars krijgen opdracht hun werk te versnelli n j Bij gebrek aan intensief vooroverleg ten aanzien van de l ia langrijkste geschillen op het terrein van de bewapening, w klc het niet reëel concretere resultaten van „Genève" te vi'klo wachten. Voor illusies is na dertig jaar onderhandelen ov bij* wapenbeheersing geen plaats meer. Om resultaten te kunn boeken moet eerst het vertrouwen groeien tussen beide &jeei permachten. De eerste stap op die weg is in Genève duideli ber gezet en dat is een hele geruststelling. Beide grootmacht kennen de koers die nu verder gevaren moet worden. 1 nog één keer schipper Reagan in zijn verklaring van de af J lopen nacht te citeren: „Recht zo die gaat". Wat ons betref zo mogelijk met volle kracht. ïu— Weinig verandering DE BILT Ook morgen wordt het weer bij ons nog be paald door een lagedrukgebied waarvan het centrum boven Italië ligt. Om déze depressie heen trekken wolkenzones die via Duitsland ons land berei ken. Hieruit valt af en toe wat lichte neerslag, soms in de vorm van sneeuw. Op iets langer termijn laat het zich aanzien dat de invloed van deze depressie langzaam afneemt. Een hogedrukgebied boven Scandinavië verplaatst zich naar het zeegebied nabij Groenland. Hierdoor kunnen storingen boven Rusland zich tot Scandinavië uitbreiden en draait de wind naar het noor den, waardoor aan het huiding weertype een einde komt. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: veel bewolking. Hier en daar wat regen en sneeuw. Middagtemperatuur in het al gemeen iets boven nul. Britse eilanden: in het oosten af en toe regen. Middagtempe ratuur rond 6 graden. Noord-Duitsland, Nederland, België en noordwest-Frank rijk: veel bewolking, plaatse lijk wat regen of natte sneeuw Middagtemperatuur rond I graden, in de nacht rond h vriespunt. Midden- en zuid-Duitslai midden- en oost-Frankri j veel bewolking en hier daar wat sneeuw. Lichte vo tot temperaturen om het vrii lcj" punt. Spanje en Portugal: in noorden af en toe buien, eldf vrij zonnig. Middagtempel j tuur in het noorden 10 gradf in zuid-Spanje en zuid-Port,, gal ongeveer 18 graden. Aberdeen Athene Barcelona nd[ Max Min Neftft temp temp 114131 oft; o gG( c ad :n ijsi :jsï ot v iet, 6 rch |rbé •Casablanca Istanbul Las Palmas he a

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2