Opluchting over toenadering Zuidafrikaanse politie schiet betogers dood =R Tien jaar voor anslag op ainbow Warrior Sociale zekerheid van directeuren op de tocht Nieuwe Mtokppen! BON: Elektriciteit >edkoper Eén op drie oude auto's afgekeurd REAGAN BIJ TERUGKEER GROOTS ONTHAALD ■yas Vox Laeta „Roermondse" Turk hoofdverdachte aanslag op paus ar t :;vr „GEEN ECHTE WERKNEMERS" Het Motorhuis Grap «S^CcicLcSoutant DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Siitholl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: I I Hallewas, Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I 21.89 (aut.betaling),kwartaal 165,68, jaar 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleint)es f 0,43permm. Vrijdag 22 november 1985, 77e jaargang no. 23356 Gesprek met de minister-pre sident in „Actualiteiten" op Ned. I om 22.10 uur. Op Ned. II om 20.00 uur Ge rard Joling met „Ticket to the tropics" en om 23.35 uur nachtfilm „Vrienden voor het leven". Veel bewolking en tijdelijk lichte regen of sneeuw. Tem peraturen om het vriespunt. Matige noordoosten wind. Zon op: 08.14; zon onder: 16.39. Schev. hoog water: 0.02 en 12.36; laag water: 8.06 en 20.31 uur. HAAG Een doorsnee consument, per jaar circa 2.500 kubieke meter KhiJgas verbruikt en 3.000 KwH elektrici- t dubt* gaat komend jaar gemiddeld 60 gul- zeer I, meer betalen op de gasrekening, maar r staat een verlaging van de elektrici- inota met gemiddeld 70 gulden (inclu- BTW) tegenover. In de „koopkracht- itjes" is deze meevaller al verwerkt, is staatssecretaris Van Zeil in schrifte- ;e antwoorden op Kamervragen ter irbereiding van het debat over het Iden- en kleinbedrijf. GRONINGEN De periodieke auto keuring blijkt niet voor niets te zijn in gesteld. Van de 22.000 auto's, die sinds midden juli van dit jaar zijn gekeurd, is 34 procent afgekeurd. Staatssecretaris van verkeer en waterstaat Scherpen- huizen maakte dat gisteren bekend tij dens een spreekbeurt in Groningen. Volgens de bewindsman zijn er tevens opvallend veel auto's bij de sloop aan geboden. De periodieke autokeuring is verplicht voor wagens van tien jaar en ouder. Ambtenaar mag kamer behangen met protesten DEN HAAG Minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) ziet er volstrekt geen kwaad in als ambtenaren in hun werkkamer affiches ophangen zoals tegen of voor plaating van kruisraketten. Voorwaarde is wel dat derge lijke plakkaten niet voor het raam komen te hangen, aldus de bewindsman in een reactie op schriftelijke vragen van het RPF-Kamer- lid Leerling. Rietkerk is het niet met Leer ling eens dat uit het ophangen van een derge lijk affiche meteen ook de politieke voorkeur van de betrokken ambtenaar blijkt. De minis ter wijst daarbij op de verschillende opvattin gen binnen politieke partijen en organisaties over het rakettenvraagstuk. Het uitgangspunt in dit soort zaken is dat de neutraliteit en on afhankelijkheid van de overheid moet zijn gewaarborgd. Voor- en tegenstanders brachten Reagan vannacht in het Congres langdurige ovaties. Achter de president vice-presi dent Bush (links) en de Democratische voorzitter van het Huis van Afgevaardigden O'Neill (rechts). (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON BRUS SEL Politieke leiders uit de hele wereld heb ben tevreden kennis ge nomen van het verloop en uitkomsten van de tweedaagse top tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov in Genève. In de reactie van vrijwel alle landen klonk opluchting door, dat de VS en de Sovje t-Unie de nodige stap pen hebben gezet om de sinds 1979 danig be koelde verhoudingen te verbeteren. In zijn ei gen land is president Reagan vannacht, bij te rugkeer uit Europa, groots onthaald. In het Congres, waar hij een gezamenlijke zitting van het Huis van Afge- vaardigen en de Senaat toesprak, kreeg hij mi nutenlange ovaties. In een ware triomfstem ming deed hij het Congres verslag van zijn gesprekken met Gorbatsjov. „Wij begrij pen elkaar beter en ik ver heug me erop hem volgend jaar hier in Amerika te ont vangen. Meneer Gorbatsjov is een vaardig betoger en een goed luisteraar", aldus president Reagan. Voortdurend onderbroken door ovaties bevestigde Reagan dat fundamentele geschillen niet zijn opgelost, maar dat er van een „nieuw begin en een nieuw realis- mé" in de relatie tussen bei de wereldmachten sprake is. „We willen geen schijn- vrede of een wankele vre de. We willen waarachtige vrede", aldus Reagan. „De top was een goed begin; en nu moet ons devies zijn: Recht zo die gaat". De on uitgewerkte afspraken over wapenbeheersing noemde hij „nuttige interim-resulta ten". De geestdrift in de Ameri kaanse volksvertegenwoor diging werd mede ingege ven door algehele opluch ting in de VS over het feit dat de 74-jarige Reagan, on danks diens sterke anti- -communistische gevoelens, een goede persoonlijke rela tie met de Kremlin-leider heeft weten op te bouwen. Pagina 5: Persoonlijke triomf Reagan. Afspra ken in Genève. Lubbers ziet kansen. AUCKLAND Commandant Alain Mafart en kapitein Domi nique Prieur zijn vanmorgen in Nieuw-Zeeland veroordeeld tot ien jaar cel wegens hun aandeel in de aanslag op de Rainbow Varrior, het voormalige vlaggeschip van Greenpeace. Bij die lanslag kwam de Nederlandse fotograaf Fernando Pereira om. )e twee agenten van de Franse geheime dienst hebben de be schuldigingen bekend. Het vonnis werd gewezen door Sir Ro- ald Davison, de hoogste rechter in Nieuw-Zeeland. e vonnissen, zo zei Davison, moeten een „uitdrukking zijn van lie publieke verontwaardiging en veroordeling" van Nieuw-Zee- jand. De twee zijn schuldig bevonden aan doodslag zonder voor lachte rade en misdadige brandstichting, s advocaat van Mafart (35) en Prieur (36) had aangevoerd dat twee agenten opdrachten hadden uitgevoerd en niet de be doeling hadden gehad iemand letsel toe te brengen. „Zij brach- Iten de mijnen niet naar Nieuw-Zeeland, ze brachten ze niet aan, Jen zij zijn niet de bedenkers van de opdracht". ■„Prieur en Mafart waren leden van het sabotageteam en ervan [doordrongen dat het opblazen van het schip het grote risico in Jzich droeg dat mensen aan boord verwondingen zouden oplopen [of om het leven zouden komen. Dit was een met opzet voorbe reide actie van terroristische aard", aldus de rechter. De aanslag tegen de Rainbow Warrior vond plaats op 10 juli in He haven van Auckland. Het tot zinken brengen van het actie schip moest voorkomen dat het een protestvloot zou aanvoeren legen kernproeven op het Franse atol Mururoa. De voorzitter van Greenpeace, McTaggart, zei dat de straffen maar voor een deel gerechtigheid zijn. (ADVERTENTIE) Zondag 24 november 20.15 uur JUBILEUM CONCERT door o.l.v. Jan van der Meer. Sporthal De Tweesprong Roelof arendsveen Medewerkenden: Delfts Symphonie-orkest o.l.v. Gerard van Weers. Thea van der Putten, sopraan. Hein Meens, tenor. Henk Smit, bas. Jan van der Meer, piano. Leo van Doeselaar, piano. Paul Koek en Hans van der Meer, slagwerk. Uitgevoerd worden o.a. Fantasie voor piano, koor en orkest L. v. Beethoven. De schipbreuk - Johan Wagenaar. Toegang gratis - Parkeren: parkeerplaats D.O.S.R. Vanwege de vloer geen naaldhakken, a.u.b. Huizenhoge ooievaar in Haagse Hofvijver Sinds vanmorgen prijkt er een zeven en halve meter hoge ooievaar als blikvanger op het eilandje in de Haagse Hofvij ver. In zijn snavel is een weeg schaal gehangen met de cijfers 60 en 40. De Haagse brand weer blijkt verantwoordelijk te zijn voor het neerzetten van het gevogelte. Daarmee willen ze nog eens de aandacht vra gen voor hun actie voor betere arbeidsvoorwaarden. Brand weerlieden hebben de ooievaar in hun eigen vrije tijd gemaakt. Zolang de actie van de brand weer voortduurt, blijft de ooie vaar op zijn plaats. Want alleen de brandweer mag zonder toe stemming neergezette objec ten in de Hofvijver weghalen. ROERMOND De hernieuw de eis tot invrijheidstelling van de 25-jarige Turk Sameth Asian die op 14 mei van dit jaar aan de grens bij Venlo werd aangehouden in verband met verboden wapenbezit is opnieuw afgewezen door de rechtbank in Roermond. As- lam wordt er van verdacht één van de hoofdpersonen te zijn geweest bij de aanslag op de paus in mei 1981. De hier voor in Italië inmiddels ver oordeelde Ali Agca (25) heeft namelijk verklaard dat Asian een van zijn medeplichtigen is geweest die voor rugdekking had moeten zorgen door bom men in het publiek. De Itali aanse autoriteiten hebben van de rechtbank in Roermond toestemming gekregen Aslam dinsdag opnieuw te verhoren. Zij hebben ook belangstelling voor een Hagenaar wiens tele foonnummer Aslam bij zijn ar restatie bij zich had. Turkije heeft bij Nederland overigens een verzoek tot uit levering van Asian ingediend omdat deze verdacht wordt van aanslagen waarbij min stens twee mensen omkwa men. Skiën mogelijk in Sauerland DEN HAAG In het Duitse Sauerland, vlak over de Ne derlandse grens, is zoveel sneeuw gevallen dat er al ge skied kan worden. De skiliften zijn dit weekeinde geopend. Volgens het KNMI ligt er in Sauerland tussen de 17 en 25 centimeter sneeuw. In de ge bieden boven 500 meter (om geving Willingen en Winter berg) kan men daarom zowel langlaufen als skiën. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren in Mamelodi bij Johannesburg het wilde weg op betogers geschoten. Daarbij kwamen zeker zes zwarten om het leven. Hier een verbrande auto na de beto ging. PRETORIA De Zuida frikaanse politie heeft gis teren in de zwarte woon stad Mamelodi, bij Johan nesburg, in het wilde weg geschoten op duizenden betogers. Volgens oogge tuigen zijn daarbij min stens zes en wellicht zelfs acht zwarten gedood. De politie gaf een verklaring uit waarin zij melding maakte van één dode betoger en zei dat de politie was opgetreden tegen „intimidaties". Bij ande re incidenten, elders in het land, zijn twee mensen gedood. De geruchten over een ophan den zijnde vrijlating van Nel son Mandela zijn gisteren offi cieel tegengesproken. Een woordvoerder van het bureau van de president noemde de geruchten „absurd". Mandela, leider van het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) werd in 1964 tot levens lange opsluiting veroordeeld. Hij verblijft nu in een zieken huis, waar hij drie weken gele den een prostaatoperatie on derging. Het incident in de zwarte woonstad Mamelodi vond plaats toen een grote menigte volgens een krant 50.000 mensen was samenge stroomd voor het gemeente huis om een protestmars te houden. (ADVERTENTIES) Waterpolowedstrijd ZYL L.G.B.- V.Z.C. zaterdag 23 november a.s. aanvang 19.15 uur. Zwembad De Zijl aangeboden door Mercasol. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Directeu ren die tevens grootaan deelhouder zijn van hun bedrijf, kunnen niet be schouwd worden als ech te werknemers. Dit heeft de Centrale Raad van Beroep, de hoogste in stantie op het gebied van de sociale verzekeringen, vastgesteld in een recen te uitspraak. Het gevolg daarvan is dat de sociale zekerheid van zo'n ne gentigduizend directeu ren van een BV of NV op de tocht komt te staan. bond (KNOV) dreigen de di recteuren niet langer verze kerd te zijn voor de ziekte wet, de wao, de ww en de ziekenfondswet. Als gevolg daarvan zullen ze dus geen aanspraak meer kunnen ma ken op uitkeringen krachtens deze verzekeringen, waar voor zij dan overigens ook geen premie meer zullen be hoeven te betalen, aldus het KNOV, dat zich fel verzet te gen deze „revolutie". De Centrale Raad van Be roep heeft een paar argu menten voor de uitsluiting van de directeur-aandeelhou der. Ten eerste meent zij dat er geen sprake is van een echte arbeidsovereenkomst tussen zo'n functionaris en zijn bedrijf. Voorts consta teert de Raad dat in toene mende mate de rechtsvorm van de BV wordt gehanteerd om misbruik te maken van de sociale verzekeringen. Met andere woorden: iemand neemt zichzelf in dienst, gaat failliet en strijkt dan een ww-uitkering op. Het KNOV is het met dat laatste argument niet eens. Als steeds meer werknemers misbruik maken van werk nemersverzekeringen, dan leidt dat toch niet tot het uit sluiten van alle werknemers, aldus het verbond, dat spreekt over het „schieten met een kanon op een mug". Overigens blijven de direc teuren-aandeelhouders voor lopig nog verzekerd. De be drijfsverenigingen, die belast zijn met de uitvoering van de genoemde verzekeringen, moeten eerst gaan uitmaken welke directeuren echte „werknemers" zijn. Ties Kruize weer de beste PERTH Samen met de In diër Mohammed Shahid voert de Haagse hockeyer Ties Kruize (HCKZ) net als in zijn gloriejaren de ranglijst aan van beste spe lers in het landentoernooi om de Champions Trophy te Perth in Australië. Vanoch tend won Australië als eerste land in de historie dit toer nooi voor de derde achter eenvolgende keer. Hoewel de strijd nog twee dagen duurt, kunnen de Australiërs na hun overwinning van 2-1 op West-Duitsland niet meer worden ingehaald. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. vraag eerst naar onze inruflprijzen ook voor getx-ulkte auto's. WMl(tttMn80lteld«AlfeL07V769313. Er zijn misschien mensen, die denken, dat de 1- aprilgrap voor volgend jaar al is verzonnen. Maar dat wordt met de woorden DeeDee en Frizzlesizzle in een bericht in de Leidse Courant van vandaag allerminst bedoeld. Ze worden slechts genoemd in samenhang met ene Michelle, Astrid Marz en Jody Pijper. Allemaal nog zo goed als volslagen onbekend, maar dat verandert dan na die eerste april, althans voor één van hen. Want het gaat om het Nationale Songfestival, dat op die dag wordt uitgezonden als een soort voorronde voor het Eurosongfestival op 3 mei. Tegen die tijd bent u al lang abonnee van de Leidse Courant en leest u als u niet kijkt wel wat de clou van die grap is geworden. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend :ant, Antwoordnummer 998,2500 VD Deu Haag. i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1