icidóc Sou/tcmL? Veel huurders betalen servicekosten zonder te weten waarvoor STAD OMGEVING Brandweer oefent Nieuwbouw reiniging uiterst moeizaam tot stand gekomen NIEUWBOUW IN OUD ADE IS NOODZAKELIJK Politieke geschilpunten ondergeschikt bij vorming van toekomstig college VRIJDAG 22 NOVEMBER 1985 PAGINA 11 eld ootdorp wil van lierenpark Êrug ASSENAAR Nootdorp van de provincie Zuid- Hand het geld terug 5; gulden dat de ge- ente ruim twee jaar gele- i beschikbaar heeft ge- d voor de redding van renpark Wassenaar. De neente verklaart dat het destijds werd ge- onken in de stellige over ging dat de reddingsopera- succes zou opleveren. Met mislukking van het reno- ieplan dient de provincie ug te betalen, aldus B en van Nootdorp. Een ordvoerder van de pro- cie betwijfelt of dat ook gebeuren. totaal deden tien gemeen- in de regio Den Haag de in 1983 mee met de red- igsactie via schenkingen ir draagkracht, dat wil zeg- i 35 cent per inwoner. DOtste geldschieter vormde n Haag met 157.500 gulden, ;eveer de helf van het to- 1. Met de sluiting van het irenpark Wassenaar gaan ■neens in de boot de plaat- I Leiden (35.000 gulden), swijk (17.500 gulden), Kat- k (14.000 gulden). Voorburg .000 gulden), Leidschendam .500 gulden). Wassenaar gulden), Noordwijk 150 gulden) en Voorschoten 700 gulden). Haagse wethouder P. Vink, nens de gemeenten lid van raad van commissarissen Dierenpark Wassenaar wil van een eventuele im op de provincie nog niet ten. Evenals de gemeente iden wacht Den Haag liever het definitieve besluit van vergadering van aandeel- uders over de sluiting. De neente Leidschendam heeft Ier opheldering gevraagd er de precieze besteding van gelden. Andere geldgeven- gemeenten als Noordwijk llen proberen „eruit te halen it er uit te halen is" om het rlies voor de gemeente zo ein mogelijk te houden. Kat- ijk heeft het debacle nog niet kn de orde gesteld en wil prst overleggen met de ande- WETHOUDER I. GEHNER STAPT OP LEIDERDORP Wethouder' I.Ge- hner (VVD) keert niet meer terug als wethouder in de volgende raadspe riode. Zij heeft zich op de laatste plaats van de kandidatenlijst laten zetten. Als reden geeft zij op dat zij een 12-jarig raadslidmaatschap, waar van de laatste acht jaar als wethouder genoeg vindt. Lijstaanvoerder en kandidaat-wethouder van de VVD wordt zo goed als zeker mevrouw Cock Huigen-Van Boven. De leden van de VVD spreken zich op 25 no vember in een besloten vergadering over de kandidatenlijst uit. Ook het verkiezingsprogramma zal dan wor den vastgesteld. Huur Burcht veel te hoog LEIDEN De 75 000 gulden huur per jaar die Stichting De Burcht voor de sociëteit in De Burcht moet betalen, is veel te hoog. Dit stelt het D'66-raadslid J Hoekema in een brief aan wet houder van financiën, P. Borde- wijk. Volgens Hoekema moet het mogelijk zijn de huur met 25.000 gulden te verlagen. D'66 vindt dat het voor de gemeente van be lang is dat De Burcht als culture le instelling blijft bestaan. Moge lijk geeft wethouder Bordewijk vanmiddag tijdens een begro tingsvergadering van de raads commissie van financiën al ant woord op dit verzoek. Kotter in netten verstrikt NOORDWIJK De reddings- boot „Kurt Carlsen" van de Ko ninklijke Noord-Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappij heeft gis termorgen assistentie verleend aan de kotter KG 7 uit Colijns- plaat, die op het strand dreigde te lopen. Het schip had gedurende de nacht langs de kust gevist en kwam in moeilijkheden toen de netten in de schroef raakten. Om de aandacht te trekken schoot de schipper een rode vuurpijl af. Dit trok de aandacht van een vroege wandelaar op de boulevard. Deze nam contact op met de politie en de KNZHRM. Het schip liep schade aan de schroef op. Dure fluit gestolen LEIDEN Uit een wo ning aan de Rijnsburger- weg is in de nacht van woensdag op donderdag een zilveren dwarsfluit met een waarde van 6.000 gulden gestolen. De hele benedenverdie ping van de woning werd doorzocht. Behalve de fluit verdween een pakje shag, een hoeveelheid vleeswaren uit de ijskast en een bedrag van 200 gulden. Men kwam het pand binnen via de ach terdeur. Brand verwoest interieur café LEIDEN Een brand, die met een he vige rookontwikkeling gepaard ging, heeft vannacht grote schade aangericht aan het interieur van café De Poort aan de Morsstraat. De bewoners, onder wie een bejaarde vrouw, van de verdieping boven het café, ontdekten de brand vannacht omstreeks kwart voor drie. Zij vluchtten het pand uit. De brand richtte niet alleen schade aan in het café maar de rook zorgde ook voor lichte schade aan de bovenverdieping. 'Een kat kon worden gered, maar een parkiet overleefde de brand niet. Poli tie en brandweer vermoeden dat de brand is ontstaan als gevolg van een smeulende peuk in een vuilniszak. Wellicht toch onderzoek naar supermarkt Oegstgeest OEGESTGEEST B en W van Oegstgeest overwegen een distributie-planologisch, on derzoek te doen voor de vestiging van een supermarkt in Oegstgeest. Deze overweging volgt op de bezwaarschrif ten die de winkelliersverenigingen in Oegst geest hebben ingediend tegen de komst van een supermarkt in het Kamsteegcomplex aan de Geversstraat. Het onderzoek wordt een soort aanvulling op rapporten van het Centraal Instituut voor het Midden en Kleinbedrijf (CIMK) en Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond (KNOV). INFO AVOND OVER SERVICEKOSTEN: LEIDEN Vrijwel iede re huurder van een par ticuliere woning moet maandelijks aan zijn huisbaas een zeker be drag aan servicekosten voldoen. Een geldelijke vergoeding voor het on derhoud van het groen, de glasverzekering of misschien het schoon houden van het trappen huis. Maar, zo is uit de praktijk gebleken, het komt vaak voor dat huurders teveel aan ser vicekosten betalen. Het juiste bedrag dat betaald, zou moeten worden, is voor de huurder vaak moeilijk te bepalen. De Stichting Welzijn houdt dinsdag 26 november een informatieavond over servicekosten. Diverse Leidse bewoners-or ganisaties hebben zo hun ei gen ervaringen met het feno meen servicekosten. De be wonerskommissie 'De drie Zichten' bijvoorbeeld, zijn door de huurkommissie in het gelijk gesteld in hun con flict met ABP en Kok-be heer. De huurders van meer dan 250 flats van Stadszicht, Parkzicht en Molenzicht ble ken per jaar zo'n 200 gulden teveel betaald te hebben. De huurders van 92 Humanitas- woningen in Zuid-West heb ben na een protestaktie van de eigenaar te horen gekre gen, dat zij per woning per maand een bedrag van bijna 20 gulden teveel hebben be-: taald. Dit gedurende een pe riode van drie jaar. Het te veel betaalde hebben zij in middels terug gekregen. An dere bewonersgroepen zijn nog met hun huisbaas over de servicekosten in de slag. Het blijkt vaak niet eenvou dig te zijn bij de huurcom- missie aan te tonen, dat er te veel aan servicekosten is be taald. Op de informatieavond zal volop gelegenheid wor den geboden, wat meer te weten te komen over de pre- ciese gang van zaken. De heer Wiegman (advokaat te Utrecht en gespecialiseerd in woonrecht) zal op vijf prak tijkgevallen ingaan en iets vertellen over de procedure bij de kantonrechter. De heer Van der Ploeg (voorzitter huurcommissie in Zuid-Hol land) zal het één en ander vertellen over de huurcom missie. Tenslotte gaat de heer Ouwehand (Woonlasten Overleg Nederland) in op hoe huurders zich het beste kunnen organiseren. Het drietal zal ook vragen uit de zaal beantwoorden waarbij burgerraadsvrouwe Coby Kroon als gesprekleidster zal optreden. Een aantal organisaties zal een standje met informatie inrichten. Ondermeer zijn dit de Stichting Woonenergie, Obasa en Centrum voor Energiebesparing. De informatie-avond wordt gehouden in het gebouw van Speeltuinvereniging Ons Eiland in de Kortenaerstraat. De zaal is vanaf 19.30 open, het forum bggint om 20.00 uur. De toegang is gratis. In formatie is verkrijgbaar bij Bertien Verzijl van de Stich ting Welzijn, tel. 254892. Kopgroep posloop atletiekvereniging Hol- Het kunstenaressencollectief „Kopgroep" exposeert haar werk van 23 november tot half jarnuari in het pand Caeciliastraat 18. Zaterdag 23 en zondag 24 november wordt een open dag gehou den van een tot vijf uur. Na dien is de tentoonstelling vol gens afspraak (tel. 413452 of Het buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan houdt za terdagavond een „casino avond". Het balletje gaat rol len om acht uur. Zondag 1 december ontvangt het buurthuis Sinterklaas. Vanaf elf uur is men er welkom. Om twee uur treedt het pop pentheater Welles-Nietes op voor kinderen van 4 tot 12 jaar. De kaartjes kosten drie gulden. Hardrock In het scholierencentrum 't Breehuys aan de Breestraat wordt zaterdag weer een har- drockcafé gehouden. Het mu zikale geweld begint om acht uur Zo'n 30 brandweerauto's en bijna 250 brandweermannen zorgden gisteravond in Lei den en Zoeterwoude voor een spektakel. Het materieel van de Regionale Brandweer Rijnland rukte namelijk uit in het kader van een grootse paraatheidsoefening. Om half acht gisteravond werd aan de korpsen in de 25 gemeenten tellende regio de opdracht gegeven naar de Zijldijk in Leiden te komen om daar zo snel mogelijk voor water te zorgen. Na deze oefening waarbij de inzetbaarheid van de korpsen werd getest, kre gen de brandweermannen de opdracht naar het terrein van Heineken,in Zoeterwoude te komen. Daar werd een zoge naamde „droge" oefening gehouden, hetgeen betekent dat er niet met water werd gespoten. Na afloop vond er nog een evaluatie plaats van de oefening, waarbij de brou werij de spuitgasten op een goudkleurige dorstlesser LEIDEN Gezeten op een veegauto uit 1920 opende de wethouder van ecomische za ken J. Fase gistermiddag de nieuwe behuizing van de ge meentereiniging op het indus trieterrein De Waard. De eer ste paal voor het complex het oude aan de Noorderstraat is inmiddels gesloopt en ver vangen door woningbouw werd in februari 1984 gesla gen. De bouw van het onder komen heeft ruim 15 miljoen gulden gekost. Aannemer S. Noorlander maakte van de gelegenheid gebruik enige kritische noten in de richting van de gemeen te te kraken. Volgens de aan nemer heeft de gemeente het karwei om de kosten te druk ken aan te veel onderaanne mers uitbesteed. „Dit is niet de manier om iets tot stand te brengen", aldus Noorlander. Het uitbesteden van onderde len zou zo nu en dan tot een onwerkbare situatie hebben geleid en grote technische pro blemen hebben veroorzaakt met als gevolg vertraging van de bouw. De Leiderdorpse aannemer kreeg op zijn buurt een veeg uit de pan van één van de uitvoerders en de ge meente Noorlander zou veel beter moeten organiseren en zelf ook vaak van onderaanne mers gebruik maken om de kosten te drukken en daar door zouden de problemen juist-vergroot zijn. R. Logtenberg, de directeur van de gemeentereiniging, gaf in zijn speech een opsomming van alles wat fout ging: wissel woningen waren niet tijdig weg, materiaal werd te laat, te vroeg of helemaal niet gele verd, het dak vloog in brand, door een storm werd tijdens de bouw een deel van het dak en een garagevloer verwoest en tijdens de verhuizing werd door een bulldozer een hoog spanningsleiding en een hoge- druk waterleiding kapot ge trokken. „Maar", aldus Log tenberg, „zelfs de klerenhaken hangen er nu. OUD ADE „Nieuwbouw in Oud Ade is noodzakelijk voor de leefbaarheid van het dorp", stelde burgemeester J. Wage naar gisteren tijdens gister avond gehouden jaarvergade ring van de Vereniging Dorps belangen Oud Ade. Dit als re actie op een pleidooi van één van de aanwezigen dat nieuw bouw in Oude Ade niet duur der mag zijn dan in de rest van Alkemade. Klachten wa ren er gisteravond verder over over het bouwverkeer over de smalle Abdij van Rijnsbur- glaan en over vrachtwagenbe stuurders die de Leidseweg als openbaar parkeerterrein be schouwen. Het bestuur van de Vereniging Dorpsbelangen deelde gister avond mee dat alle Oud Adese bejaarden voortaan gebruik mogen maken van een parti culier zwembad aan de Zwar- teweg. Er waren ook enkele bestuurswisselingen. Koert van der Heden (lid) en Marja Heemskerk (secretaresse) wer den volgens bestuursvoor- dracht gekozen. Cock van Seg- gelen (secretaris) en Trees van der Poel (lid) treden namelijk af. Het bestuur bestaat verder uit voorzitter Dick van der Hulst, penningmeester J.H. Vlasveld en de leden Jos van der Geest (lzn). Riet van der Star, Jaap van der Poel en Cor van der Geest. PROGRAMMA'S EEN POT NAT LEIDEN De fractievoorzit ster van de PvdA, mevrouw M. van der Molen, heeft het afgelopen jaar diverse malen geconstateerd dat de politieke uitgangspunten van de drie grote partijen in de gemeente raad (PvdA, VVD en CDA) niet veel van elkaar verschil len. Van der Molen weet dat aan de dominante rol van de PvdA waardoor andere partij en, zoals zij dat noemde, tegen de socialisten „aanschurken". Inmiddels zijn de verkiezings programma's van de grote drie uitgekomen. Dat biedt de gelegenheid om te bezien of mevrouw Van der Molen ge lijk heeft. Uit de begrotingsbehandeling in de commissie financiën, die vorige week plaats had, bleek al dat zowel de socialisten als de liberalen tevreden waren over het collegebeleid, zoals dat de afgelopen jaren is ge voerd. Uit het feit dat het CDA bij het aantreden van dit college heeft ingestemd met de inhoud van het colle geprogramma CDA-frac- tievoorzitter J. Walenkamp verklaarde bij die gelegenheid „constructief te zullen mee denken" viel al af te leiden dat het beleid grotendeels ook door deze partij wordt ge steund. Slechts bij marginale zaken (vooral op economisch gebied) leverde het CDA kri tiek op het college. Hieruit bleek al dat de politie ke uitgangspunten van de grote drie ook voor de toe komstniet ver uit elkaar liggen. Historisch geschil Verschillen de politieke idee ën dan nog zoals die zijn vast gelegd in de drie verkiezings programma's? Allereerst is daar een bijna historisch geschil tussen PvdA en VVD over de erf pacht. Waar de PvdA onvoor kort vasthoudt aan erfpacht voor bedrijven, vindt de VVD dat het principe van erfpacht hier moet worden afgeschaft om slechts in uitzonderingsge vallen te worden toegepast. Het CDA sluit zich in grote mate aan bij het standpunt van de PvdA. Een ander verschil van me ning lijkt er te bestaan over de afwikkeling van het gemo toriseerd verkeer in de bin nenstad. Het PvdA-program- ma spreekt zich hier duidelijk over uit: „De voetgangerszo nes in het kernwinkelgebied worden uitgebreid en de Breestraat wordt op zaterdag afgesloten". CDA en VVD la ten zich in het geheel niet over de Breestraat uit, laat staan over de uitbreiding van het wandelgebied. Het CDA verwijst slechts naar haar ei gen verkeersplan waarin voor de Breestraat éénrichtingsver keer is voorzien. De VVD trekt er duidelijk het hardste aan wanneer het om parkeergarages gaat, dat is de partij in Leiden al jaren eigen. De liberalen willen dat er een garage gerealiseerd wordt op het Ir. Driessenplein en vra gen bovendien om een onder zoek naar de mogelijkheden van een parkeergarage in het westelijk deel van de binnen stad. De andere twee partijen, zo werd vorige week uit de begrotingsbehandeling duide lijk, achten een garage op het Ir. Driessenplein voorlopig wel voldoende. Dat zijn zo'n beetje de belang rijkste afwijkingen in de drie programma's. Zoals Van der Molen al constateerde, zijn de verschillen niet opzienbarend. Integendeel, de inhoud van de drie programma's wijkt op hoofdpunten nauwelijks af. Daaruit kan dan ook de con clusie getrokken worden dat er programmatisch geen be letsels zijn om welke coalitie tussen deze drie partijen on derling dan ook aan te gaan. Dat betekent dat er andere voorwaarden moeten zijn om tot samenwerking te beslui ten. Ideologische uitgangspunten en personele overwegingen spelen hierbij een doorslagge vende rol. Wanneer CDA en VVD geen meerderheid zul len verwerven en op grond van de huidige opiniepeilin gen lijkt dat een gerechtvaar digde stelling zal de PvdA tussen één van beiden moeten kiezen. Dan is het een gegeven dat de liberalen de afgelopen zeven jaar hebben getoond zich ui terst inschikkelijk te kunnen opstellen wat van het CDA, diepgeworteld in de Leidse samenleving, nog maar afge wacht moet worden. Het CDA staat ideologisch (denk bij voorbeeld aan onderwijs, abortus en gelijke behande ling) aanmerkelijk verder van de PvdA af dan de liberalen. Ook personele overwegingen zullen in het voordeel van de VVD uitvallen. Uiteindelijk levert deze partij al jarenlang twee wethouders die als uit stekend ingewerkt mogen worden beschouwd. Wanneer het voor de socialisten op nieuw aankomt op een keuze tussen CDA en VVD, lijkt er dus geen enkele reden te zijn om evenals vier jaar geleden voor de continuïteit te kiezen en opnieuw met de VVD in zee te gaan. Offer Op de achtergrond speelt ook een mogelijke coalitie tussen Links Leiden (een samenvoe ging van PSP, PPR en CPN) en de PvdA. Ook tussen deze twee partijen bestaan er op hoofdpunten geen program matische verschillen zij het dat Links Leiden de socialisti sche uitgangspunten wat aan scherpt. De theorie dat Links Leiden de luis in de pels van de PvdA is, wordt hierdoor bevestigd. Een mogelijke samenwerking tussen PvdA en Links Leiden zal niet alleen gebaseerd zijn op ideologische maar ook op programmatische overeen komsten. In het nadeel van Links Leiden pleit echter dat de harde oppositie van deze partij de verstandhouding met de socialisten niet heeft ver beterd. Het lijkt bijvoorbeeld onmogelijk wethouder D. Tes- selaar (volkshuisvesting) in één college te zetten met het raadslid H. de la Mar die im mers voortdurend in onmin met elkaar leven. Wil het tot een samenwerking tussen deze twee partijen komen, zullen de socialisten tenmin ste Tesselaar maar vermoede lijk ook wethouder P. Borde wijk (financiën) aan de kant moeten schuiven. En een der gelijk offer voor een links meerderheidscollege lijkt on waarschijnlijk. De conclusie is dat waar een coalitie tussen PvdA en Links Leiden niet aannemelijk is, een keuze tussen CDA en VVD opnieuw in het voordeel van de laatste uit zal pakken. Een keuze gemaakt op niet- programmatische gronden. De ironie is dat waar het de PvdA in het begin van de ja ren zeventig ging om het zo duidelijk mogelijk maken van de politieke verschillen in de gemeenteraad, andere belan gen voor diezelfde partij steeds meer een rol zijn gaan spelen. De oorzaak daarvan is mede gelegen in het feit dat VVD en CDA, door het ont breken van een eigen identi teit, een keuze op program matische gronden bijna onmo gelijk maken. GERT VISSER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11