chtigheid in de Kuip Oran je verder als - partner UITSCHAKELING MET ECONOMISCH EFFECT Pokerspel !frij Van Marle ontkent negatieve gevolgen PORT £eid«ie(5oMa/nt DONDERDAG 21 NOVEMBER 1985 PAGINA 11 >el he h„ ITTERDAM België heeft h als 22e land geplaatst voor eindronde van het voetbal- rnooi om het wereldkampi- ischap in Mexico. De lijst i de 22 deelnemers is: Mexi- (gastland), Italië (titelverde ler), Polen, West Duitsland, rtugal, Engeland, Noord- rland. Frankrijk, Bulgarije, ngarije. Denemarken, Sov- Unie, Spanje, België, Ar- e ntinië, Brazilië, Uruguay, T raguay, Canada, Algerije, u irokko en Zuid-Korea. Nog spelen: Australië-Schotland "r december) en Irak-Syrië (29 "Jvember). v te Mona ROTTERDAM Het is een trieste conclusie, maar de kar blijft voorlopig muurvast in de modder zitten. Nederland gaat niet naar Mexico. Het was in de aanloop al een dubbeltje op z'n kant met die miraculeuze ontsnapping op 14 mei in Boe dapest tegen Hongarije, maar België bleek in Rotterdam be ter dan het rammelende Oran je dat nog bijna ten onrechte won ook. Het Nederlands elftal had de kar moeten trekken, zoals bondscoach Leo Beenhakker dat pleegt uit te drukken. Ja renlang al wordt er vertwij feld gediscussieerd over de kwaliteit van ons voetbal, trai ners komen samen in Zeist, al les en iedereen bemoeit zich er mee, maar we zijn er niet uit gekomen. Dat hangt kennelijk van kleinigheden af. De kwa lificatie voor Mexico had de ruk aan het stuur betekend die de boel weer de goede richting had op gekregen. Dat is niet gebeurd. Nederland zit in het hoekje waar de klappen vallen en schrompelt ook wat het na tionale elftal betreft in tot een beklagenswaardige dwerg. Sinds de successen van de we reldkampioenschappen van 1974 en 1978 en een stuntelige nasleep op de Europese titel strijd in 1980, hunkert Neder land naar internationaal aan sprekende resultaten. Elk sei zoen rond oktober wordt er weer dramatisch gedaan over de deelnemers in de Europa Cup. Het is vrijwel sinds men senheugenis dat geen ploeg overwintert met nog enige in ternationale aanspraak in het vooruitzicht. Volgens insiders heeft dat een rampzalige uit werking op het totale voetbal. Nederland wordt in het bui tenland als voetbalnatie nau welijks nog serieus genomen. Spelers van de topclubs zijn amper interessant voor het draagkrachtiger buitenland (lees: Frankrijk, Italië, Spanje). De laatste jaren waren slechts toevallige uitzonderingen Kieft en Vermeulen - op dat front te noteren. Handel Dat economisch aspect kan niet achteloos terzijde worden geschoven. Betaald voetbal is handel en zonder lucratieve transfers slinkt de bankreke ning van de grotere clubs, die van de weeromstuit bovendien elke achting in den vreemde verspelen. Ajax en Feyenoord tegenwoordig betalen als ze een aantrekkelijke te genstander willen ontmoeten. Dat was „vroeger" andersom. Met een serie wedstrijden in de etalage, die WK Mexico heet, had er iets losgemaakt kunnen worden. Die kans is voor het totale Nederlandse voetbal teloor gegaan. balbolwerken als Engeland en West-Duitsland niet beter af dan het met Nederland was geweest. Leo Beenhakker heeft het wel eens over grau we muizen in Nederland, maar van deze landen kan toch wei nig meer beweerd worden. Objectief bekeken is het we- reldtoernooi in Midden-Ame- rika met landen als Polen, België, Bulgarije, Spanje, Noord-Ierland, Schotland (als het ten minste van Australië weet uit te schakelen), Portu gal en zelfs uitgesproken voet- Geen deuk Italië, de regerend wereld kampioen, heeft sinds Spanje 1982 helemaal geen deuk meer in een pak boter geschopt en verliest tegenwoordig thuis al van Noorwegen. De Sovjet- Unie en Hongarije zijn onzeke re factoren, die aangenaam kunnen verrassen. Frankrijk drijft volledig op het wondei Michel Platini, waarvoor het bovendien constant naar vrije trappen zoekt. Blijft nog over Denemarken. Een degelijke ploeg, die waarschijnlijk op de klimatologische omstandighe den in Mexico zal stranden. Begint een ploeg in de laag vlakte en eindigt die in Mexi co Stad, dan is zij kansloos als ze uit Europa komt. Zo simpel ligt dat daar. Fra r„U; 5TTERDAM Uitgere- nd Georges Grün, voor- Hongar stemd om te voorkomen 5; Eng t debutant John van 5 punti 'en GranJe weer eens 3. Gro ar een eindtoernooi om it wereldkampioenschap u leiden, verstoorde gis- ravond de droom die ïchts twaalf minuten 3-i; Tn lurde. De voorsprong ievhe7 n ^ie OranJe dank siiven doelpunten van Hout- okomoi an en De Wit moeizaam Ber«1 volkomen tegen alle 16 gica in had opgebouwd, u voldoende zijn ge- eest voor een plaats in Boek. exico. Maar de treffer -victori in Grün, zes minuten K)r ^et eindsignaal van iu-corv biter George Courtney, ereftafe voor êerec^dgheid. Petri icea 0-ifant hoe je ook over de speel- 1 B°ek jjze van de Belgen kunt den- gf 1 ïn, zij verdienden het retour- e Mexico gisteravond. Meer an de formatie van Leo eenhakker, die geheel in de ederlandse stijl van de laat- 5tuttqa^e Jaren toch weer fouten iike Raakte, die je je internationaal adbacwet kunt permitteren, --in d enhakker zelf, „enorm te- Irgesteld" als hij was, vond de oorzaak voor uitschake- chaos en het opbouwende werk werd overgelaten aan spelers die niet voor een der gelijke taak berekend zijn, Mi chel van de Korput en Ronald Spelbos. Daar kwam nog eens bij dat met name Rob de Wit de bal voor de rust maar één keer goed raakte en de Belgen derhalve van de linker kant niets te vrezen hadden. Peter Houtman voelde zich in die periode op een eiland, want hij werd nooit aangespeeld op de wijze die van hem de gevrees de spits zou moeten maken. Ook Beenhakker moest dat toegeven: „We hebben het aanvankelijk iets te veel voet ballend willen oplossen, op dat harde veld had er ook in de eerste helft meer opportunis me mogen zijn. Dat hebben we halverwege veranderd". Beenhakker offerde toen Van de Korput op ten faveure van John van Loen, die prompt voor veei meer dreiging zorg de. Voor Beenhakkers confra ter Guy Thys kwam die wissel uiteraard niet onverwacht, maar hij kon na afloop toch niet nalaten nog eens fijntjes te wijzen op de ver doorge voerde koude oorlog. „Ik hoorde dat Nederland een speler vervangen had, maar mij werd niet bekend gemaakt welke. Dan heb ik subiet de eerste minuut afgewacht en mijn maatregelen genomen". Beenhakker: „We hebben na de rust alle troeven uitge speeld, alles op tafel gegooid". En er kwamen twee doelpun ten uit, die het spelbeeld ge weld aandeden. De verder fa lende Rob de Wit was met bei de treffers betrokken. Eerst kon hij na slecht verdedigen van Eric Gerets een voorzet afleveren waaruit Peter Hout man zijn keus rechtvaardigde. Doelman Jean-Marie Pfaff had geen enkele kans tegen de fraai maar dank zij leunen op Broos via de grond ingekopte Leo Beenhakker blaast stoom af nadat de Belgen weer een riante kans hebben gemist. bal - en achttien minuten voor tijd verlengde hij een keurige actie van Ruud Gullit met een verwoestende uithaal, die Hugo Broos alleen nog maar tegen het eigen net kon wer ken: 2-0. Nederland, met een onver moeibare Michel Valke op het middenveld, mocht zich op dat moment in Mexico wanen en zijn volwassenheid bewijzen. Dat deed het echter geenszins. Het bleef knullig verdedigen tegen een team, dat in De Kuip kansen kreeg om van te likkebaarden. Waar de Belgi sche aanvallers zelf niet faal den redde Hans van Breuke- (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische kranten juichen het vandaag uit: „Olé, Olé, We gaan naar Mexico". En: „Grün, de rechtvaardige rechter. Het is Bel gië"! „De Nederlandse afweer werd meer in verlegenheid gebracht dan de verdediging van de Rode duivels", vindt De Gazet van Antwerpën. „Dat Oranje achteraan kwetsbaar was, werd duidelijk uitgerekend na dat Nederland met 2-0 was voorge komen. Onder een nooit geziene stormloop van de Rode Duivels kon Van Breukelen met veel meeval zijn paniekerende verdediging nog enkele keren bijspringen, maar te gen de kopbal van Georges Grün was hij uiteindelijk kansloos. Het pokerspel met Mexico als inzet was voorbij". „De Rode Duivels creëerden in de Kuip de ene schiterende doelkans na de andere. De Nederlanders la gen onder", aldus Het Belang van Limburg. „Maar de Belgen misten het net of stuitten op een wonderba re Van Breukelen. Vroeg in de tweede helft raakten de Duivels twee doelpunten achter. Ze zwoeg den en schopten woest om zich heen als duivels in een wijwatervat. Tot rechtvaardigheid geschiedde voor de beste ploeg op het veld". De Standaard: „De Belgen moesten water en bloed zweten om Mexico te bereiken. Geruime tijd klopte het verdedigend plannetje van Thys nochthans als een bus, maar het ge rommel van Van Loen bracht de Rode Duivels in de problemen. Tot dan had de Belgische ploeg de strijd in handen gehad, maar verzuimd de counterkansen aan te grijpen. Op een avond als deze mag even over dreven worden: Guy Thys verdient stilaan een standbeeld. Dank zij deze kwalificatie krijgt ons voetbal een nieuwe injectie". „Dank zij een ongelooflijke zelfbe heersing en een niet te verwoesten geloof in eigen kansen heeft Belgie Nederland klein gekregen", aldus Het Laatste Nieuws. „Door een sa menloop van omstandigheden bleef het verdiende doelpunt alsmaar uit en werd België ertoe gedoemd te blijven strijden tegen nooit aflaten de pech. Niet Nederland maakte het België moeilijk. Het werd volledig overspeeld en hinkte als het ware zijn tegenstander achterna met stuntelig samenspel en via pogingen in het wilde. Het Nederlands elftal stak schril af tegen de voorbeeldige organisatie van de Rode Duivels". Ook De Morgen vindt dat Oranje aanvankelijk het geluk aan zijn kant had, maar de krant steekt toch een pluim op de hoed van Van Breukelen, die Oranje overeind hield. „Maar eindelijk kreeg Belgie, zes minuten voor tijd, loon naar werken". Lof voor Van Breukelen ook van La Libre Belgique. Vanwege de Ne derlandse doelman slaagde België er aanvankelijk niet in te scoren, vindt de krant, maar zij concludeert dat België loon naar werken kreeg. Le Soir beschrijft lyrisch de gouden kopstoot van de invaller Grün:,, De Hollanders hadden hun kaartje naar Mexico al in de zak, toen Grün ons de reis aanbood", zegt de krant. Le Soir vindt de speelwijze van België in Rotterdam verrassend en de ver dediging van Nederland opvallend chaotisch. „Na 84 minuten, waarin het geluk ons niet op de hielen zat, lachte het ons een moment toe: Mexico is voor de Belgen". Georges Grün kopt nauwelijks gehinderd door Spelbos de Belgische treffer in, die kwanfixatie voor Mexico betekende. Links John van Loen, die zijn rechtstreekse opponent ziet scoren. j grotendeels in Brussel had legen. Op de door hem be- >elde 16e oktober doorkruiste fillem Kieft met zijn onvoor- 01 elbaar domme actie ten op- :hte van uitdager Frank ercauteren, alle tactische nnen. „Ik wil niemand als idebok aanwijzen, de zwarte _t toeschuiven, maar daar is V1J ;t vooral fout gegaan. Ik heb tijd gezegd dat we het in aS ^ai otterdam wel eens moeilijker ^39 lilden kunnen krijgen dan in irussel. Met een compleet elf- 1 hadden we daar kunnen )ldoen aan de eis 'uit' te sco- Vanaf onze kant hebben vandaag alles geprobeerd die achterstand van toen te werken. In de weten- :hap dat we om kwart voor in de voetbalhemel zou- kunnen zijn, maar even- in de voetbalhel. We zijn t bij de hemel geweest, r het mocht niet zo zijn". elf verwijten éderland mocht zich dat ooral zelf verwijten. Zelfs te- het gegeven dat een be en grasmat als die in De meer in het nadeel rerkt van de aanvallende dan de verdedigende partij, leed Oranje het in die fase lomweg niet goed. Er werd gejaagd op de tegenstan- er was ook toen al sprake een volstrekt defensieve Peter Houtman kopt op de schouder van opponent Hugo Broos leunend in. De bal gaat tussen de benen van doelman Jean-Marie Pfaff. len Oranje diverse malen. Het was sneu voor de goalie van PSV, maar wel terecht dat de Belgen toch het laatst lachten. Zes minuten voor tijd depo neerde Eric Gerets de bal op het hoofd van Grün: 2-1. Het was de eerste goal die de Bel gen scoorden op Nederlandse bodem sinds 7 april 1968. Een treffer, die de rol van geboren verliezer waarin het nationale voetbal nu al jaren verkeert, nog eens onderstreepte. Uitge rekend de man, die in het door Beenhakker opgezette poker spelletje rond de opstellingen de rol van joker kreeg toebe deeld, ontpopte zich tot match- winnei voor zijn eigen land. Beenhakker: „België heeft heel adequaat gereageerd toen wij de stand van 2-0 hadden bereikt die we zo graag wil den". Guy Thys had echter het gelijk volledig aan zijn kant met zijn opmerking dat de bes te kansen in 90 minuten matig, maar vooral na de rust wel boeiend voetbal voor de Bel gen waren geweest. Hij lever de zijn ploeg voor de vierde keer in de tien jaar dat hij nu de scepter daarover zwaait, af bij een groot internationaal toernooi. Voor Leo Beenhak ker rest de wetenschap dat hij net als Kees Rijvers voor hem op het „moment suprème" met een kater blijft zitten. Op de weg terug hebben de Belgen opnieuw een voetballand dat dacht in opkomst te zijn de pas afgesneden. WILLEM PFEIFFER Nederland-België 2-1 (0-0): 60. Hout man 1-0; 72. De Wit 2-0. 84. Grün 2-1. Scheidsrechter: Courtney (Eng). Toe schouwers: 54.000. Nederland: Van Breukelen; Wijnste kers, Van de Korput (Van Loen), Spelbos, Van Tiggelen; Gullit, Rijk aard, Valke; Tahamata (Silooy), Houtman, De Wit. 'len as OTTERDAM De eer- (te vraag, die gisteravond la pborrelde na de uitscha- 10 eling van het Nederland voetbalelftal, was: „Wat i?". En dat is een pro- leemstelling, die niet twee, drie is op te los- fjen. Leo Beenhakker pro s' eerde het als volgt. „Het •alletje zal gewoon moe- blijven rollen. Maar resultaat zal zeker 'aar drukken op vele :h, eledingen van ons voet- "3 al". conclusie, waarop niets alt af te dingen. Voordat de 'eede achtereenvolgende 'alifikatie voor een wereld- Tnooi was misgelopen, had iig commentator al gespro- van een „ramp" als het niet zou lukken. Dat lijkt erg sterk aangezette laming, want het gaat ten- te slechts om een spelletje, dan wel een bezigheid. waar de nodige elementen in zijn vertegenwoordigd. De pu blieke belangstelling bijvoor beeld, tenslotte toch de kurk waar het profvoetbal op drijft. Het is niet zo'n gewaagde stel ling te zeggen dat de interesse van de gemiddelde toeschou wer tot dicht in de buurt van het nulpunt zal dalen nu een aansprekende prestatie van het Nederlands elftal gisteren is uitgebleven. Waar de tribu nes mogelijk komend week einde zouden zijn geïnjecteerd met Oranje-vloeistof, zal nu sprake zijn van Rode Duivel- gif. Jan Publiek zal na de in de voetbalwereld als een klap ervaren uitschakeling nauwe lijks meer warm kunnen lopen voor „toppers" als Feyenoord- PSV wanneer de verrichtin gen van de betrokken spelers koeltjes worden geprojecteerd tegen de achtergrond van het „verlies" in de Kuip tegen de Belgen. Door de mand Want in de vaderlandse com petitie mag een aantal interna tionals dan vrij regelmatig aar dige staaltjes laten zien, in een groter verband stelt het alle maal niet zo gek veel voor. En valt de ene verdienstelijke clubspeler na de andere regel recht door de mand. Dat was al in het Europa Cup voetbal van dit seizoen geble ken, in Rotterdam werd wat dat betreft de ondubbelzinnige bevestiging geleverd. Het doet dan wat kinnesinne-achtig aan van bovengenoemde commen tatoren te horen dat een land als België eigenlijk ook niet in een WK-toernooi thuishoort. Een feit is, dat toen het er gis teren werkelijk om ging, de Belgen wel in staat waren om pressie-voetbal te spelen, chaos te creëren in het vijandelijke strafschopgebied en te scoren. Ondanks het slechte veld, waarvan Beenhakker na af loop nog zo nadrukkelijk ver klaarde dat niet als excuus te willen aanvoeren. Beenhakker was er overigens wel verantwoordelijk voor dat het Nederlands team in de eerste helft zo slap, tempoloos en volslagen ongevaarlijk speelde. Na afloop deed de bondscoach het voorkomen alsof zijn team zijn opdracht (pressie en hoge ballen voor het doel) niet had uitgevoerd. Maar debutant Van Loen ont hulde na afloop dat Beenhak ker wel degelijk vooraf op dracht had gegeven „voetbal lend" (zoals dat zo fraai heet) te trachten de Belgen te be strijden. Beetje oorlog Na de pauze, met Van Loen voor Van de Korput, ontstond er inderdaad iets dat op pressie leek. Maar veel meer dan tot een beetje oorlog in het vijan delijke strafschopgebied kwam Nederland niet. De Belgen ga ven na de 2-0 aan hoe pressie moet worden gespeeld en ze slaagden in hun opzet. Die overigens al veel eerder had kunnen zijn bereikt als niet én vooral Ceulemans een meester in het missen van de meest ri ante kansen was geweest én doelman Van Breukelen Oranje niet met een paar zeer knappe saves had behoed voor onheil. Die beide laatste elementen waren een gevolg van een on voorstelbare chaos, die er ei genlijk al vanaf het begin in de Nederlandse verdediging heerste. Vooral Spelbos, die na afloop gewag maakte van de voor hem met zijn zware ge stalte moeilijke omstandighe den, ging hopeloos de mist in. De Ajacied won geen duel, was in de opbouw ontstellend zwak en zorgde voor een on gekende onrust in de laatste li nie. Maar Spelbos was niet de eni ge die faalde. Rijkaard viel als international eveneens op nieuw door de mand. Hij was geen partij voor de beste man bij de Belgen, Ceulemans, en zag zich kort na de pauze van die taak ontlast door de al evenmin overtuigend opere rende Van Tiggelen. Maar Van de Korput en Tahamata waren al niet veel beter. De Wit gaf slechts met de voorzet waaruit Houtman scoorde en zijn eigen treffer blijk van zijn aanwezigheid en ook Gullit vermocht niet te overtuigen. Eigenlijk scoorden alleen Houtman, Van Loen, Wijnste kers en Valke een voldoendel De eerste door zijn treffer, de Utrechter door het oorlogje dat hij in de Belgische defensie ontketende en de PSV'er door als enige nog iets creatiefs te ondernemen. Laatste kans Zie daar de sportieve balans van het duel, waarin het Ne derlands elftal zijn laatste kans op een hernieuwd optreden op het mondiale platform liet lig gen. Maar de vraag „wat nu?" is daarmee nog niet beant woord. De conclusie na de „ramp" in de Kuip kan in elk geval zijn dat het Nederlandse voetbal nóg verder achterop is geraakt. Het is trouwens de vraag of ooit nog eens deelne ming aan een belangrijk toer nooi kan worden afgedwon gen. Rijvers moest weg, omdat hij niet aan een „vriendenploeg" mocht bouwen. Beenhakker en Michels gingen opportunis- tischer te werk, maar hun aanpak sorteerde ook geen ef fect. De enige manier lijkt nu nog een aantal spelers defini tief uit Oranje te verbannen (Spelbos, Van de Korput, Van de Kerkhof) en een vaste ploeg neer te zetten en zo veel mogelijk interlands te spelen. Zonder Europa Cupcontact is dat een manier om te trachten er de volgende keer (EK '88 in West-Duitsland) wel bij te zijn. Al zal Oranje vanaf nu slechts als sparring-partner voor WK- deelnemers (als het al wordt gevraagd) kunnen fungeren en ontbreekt er daardoor een zeker en eigenlijk noodzake lijk spanningsveld. Maar - en dat is gisteravond weer eens pijnlijk gebleken - je kunt niet alles hebben. FRANK WERKMAN ROTTERDAM Jo van Mar le is van mening dat de uit schakeling van het Nederlands elftal voor de eindronde om het wereldkampioenschap in Mexico geen negatieve invloed op het Nederlandse voetbal zal hebben. Die opmerkelijke op vatting ventileerde de voorzit ter van de KNVB onmiddellijk na afloop van de wedstrijd te gen België in Rotterdam. „Ik geloof dat van plaatsing posi tieve effecten waren uitge gaan. In een negatieve reactie op uitschakeling geloof ik niet. Ik denk niet dat de toeschou wersaantallen verder zullen dalen omdat wij Mexico niet hebben gehaald. Voorlopig zit ten wij met de sportieve kater. De financiële gevolgen hebben wij nog niet berekend", aldus Van Marle.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11