ïeuwe stijl Gorbatsjov erkt door in Genève 1 Vriendelijke Oost-W est krant in Genève positief ontvangen EekLcGomotit Irina Grivnina na ruzie met Sovjets weer in Nederland Verbetering technisch onderwijs nodig voor economisch herstel Geen maximum-snelheid op Duitse autowegen PACINI TENLAND DINSDAG 19 NOVEMBER 1985 PAGINA S dschap voor nageslacht yE Nancy Reagan. Jorbatsjov en hun Zwit- nse ruim astvrouw Ursula Fur- naar de;vrouw van president rin urgler, zullen morgen, ir zij de eerste steen voor een nieuw Rode- useum, gezamenlijk Urai nJschap voor toekomsti- eraties begraven. De 1986 iaP 1S in het Engels, li en Frans gesteld en verpakt in materiaal, de ai land des tijds kan door- )ver de preciese inhoud boodschap is nog niets omdat er vandaag nog de rd gewerkt. Raissa volgt Lenins spoor GENEVE Raissa Gorbatsjov heeft vandaag een lang gekoesterde wens in vervulling zien gaant De echtgenote van de Sovjetrussische partijleider, die aan de Universiteit van Moskou marxisme-leninisme doceert, heeft in Genève de Openbare Universiteits bibliotheek bezocht. Dat is de plaats waar de grond legger van de Sovjet-Unie. Lenin, gedurende zijn veelvuldige verblijf in Genève het liefst verwijlde. In deze bibliotheek schreef Lenin ook enkele van zijn belangrijkste revolutionaire geschriften. Raissa Gorbatsjov bekeek in de bibliotheek onder meer de inschrijvingsformulieren voor Lenins lidmaatschap van de bibliotheek alsook de werken van Lenin die in deze bibliotheek aanwezig zijn en enkele van de boeken die hij indertijd heeft geleend en waarin hij hier en daar zijn opmerkingen heeft gekrabbeld. ATHEÏSME IN GENÈVE GENÈVE Hoe beslagen president Reagan in Genève ook ten ijs komt, at heïstisch is hij niet op zijn ontmoeting met de atheïst Gorbatsjov voorbereidt. Daar voor had hij gehoor moeten geven aan de uitnodiging van Madalyn Murray O'Hair, het atheïstische geweten van de Verenig de Staten, wier Amerikaans Atheïstisch Centrum in Austin in Texas, de president een atheïstische briefing had aangeboden. „Wij hadden Reagan op de hoogte kunnen stellen van de gedachtengang van logisch atheïsme", aldus O'Hair. De sleutel tot het bespreken van kernwapens is volgens haar begrip voor de waarde die de Russen aan het leven op aarde hechten, omdat zij niet geloven in een leven na de dood. adonp-eldleiders dt het z offic ben op top beeve4adviseurs tenten, Ronald Reagan een der Michail Gorbatsjov duiz< vandaag en morgen Wr zes adviseurs plegers ,an. grenzi inde we jvjet-zijde zijn dat be- T in partijleider Gorbatsjov •d Sjevardnadze, minis- I |n buitenlandse zaken. Cllt(Pe opvolger van Andrei ko, die voor 't eerst niet topconferentie is. ItrelcW.nïS' Kornijenko. eerste jinister van buitenlandse ut^nJ°li Dobrynin, ambassa- Kanseii tr...n;„j. bleven f propaganda van het I partijcomité. gebrui#ksander Aleksandrov, anderer vJn Gorbatsjov akel pa!nid Zamjatin, hoofd inden wor< begwraer'^aanse kant voor?entietafel zal Reagan ?n geflankeerd door: ina plf tfëe Shultz, minister van 'n werd/andse zaken.. „Carif1"1 McFarlane. Reagans natjona]e n, de stafchef t Witte Huis. ur Hartman, ambassa- n Moskou sinds vier jaar. [l Nitze, Reagans speciale lingsadviseur en ialig wapenonderhande- Ridgeway, onder in buitenlandse za- ;ciaal belast met Euro- iangelegenheden. (Vervolg van de voorpagina) GENEVE Aan de voor avond van het begin van de eigenlijke topconferen tie hebben de Amerikaan se en de Sovjetrussische delegaties gisteren hun kruit droog gehouden. Weliswaar werd er nog druk gediscussieerd over de inmiddels beruchte „brief van Weinberger", doch de golven gingen niet meer zo hoog als de dag tevoren. Opvallend is de vrijmoedig heid waarmee de leden van de Sovjetrussische delegatie en de journalisten uit de Sovjet-Unie hier in Genève opereren. Zij zijn niet meer contactschuw en terughoudend als tot voor kort, maar gaan zelfverzekerd de discussie aan, ook in de wandelgangen. De stijl-Gor- batsjov heeft blijkbaar navol ging gekregen. De Russische leider zelf arri veerde gistermiddag even voor twaalven. De temperatuur in Genève bleef vrijwel de gehè- le dag op of net onder de 0 graden. Maar op het moment dat de Iljoesjin met Gorbatsjov aan boord op de luchthaven van Genève landde, gaf de thermometer volgens de mete orologische dienst een lichte dooi aan. In een korte verklaring op de luchthaven zette een zichtbaar verkouden Gorbatsjov de toon voor de besprekingen, door opnieuw te "eisen dat de VS hun programma voor een stra tegisch verdedingsschild in de ruimte laten varen. Gistermiddag gaf de Zwitserse Bondspresident Furgler eerst een ontvangst voor de Reagans en twee uur later voor de Gor- batsjovs. Tijdens deze ont vangst leek Reagan eveneens te snotteren, maar woordvoer der Speakes bestreed dat de president verkouden zou zijn. Niet alleen Reagan en Gor batsjov lijken aan elkaar ge waagd. Nancy Reagan heeft met haar charmante optreden de harten van de journalisten gewonnen, zodat Raissa Gor batsjov niet alleen de show zal kunnen stelen. Vanmiddag is de echtgenote van de Sovjet russische partijleider op thee visite geweest bij Nancy Reagan. Morgenmiddag is Raissa Gorbatsjov gastvrouw. Voor de rest werken beide da mes een eigen programma af. Om de veiligheid van de deel nemers aan de topconferentie te garanderen hebben de auto riteiten 2.000 militairen inge schakeld die samen met bijna 1.500 man politie alle vitale punten onder controle hebben. President Reagan en partijlei der Gorbatsjov hebben ook elk hun eigen veiligheidspersoneel meegebracht. In het kantonale ziekenhuis van Geneve staat permanent een operatiezaal ter beschikking voor het geval er toch een aanslag op een van beide politieke leiders zou worden gepleegd. In totaal zijn dezer dagen on geveer 3.500 journalisten bezig met het verslaan van de top conferentie. Het internationale congrescentrum is voor deze gelegenheid ingericht als pers centrum, waar via een geslo ten tv-circuit alle gebeurtenis sen zijn te volgen, uiteraard met uitzondering van de top conferentie zelf, welke achter hermetisch gesloten deuren plaatsvindt. De Russische dissidente Irina Grivnina wordt op een persconfe rentie van de Sovjet-delegatie belegerd door journalisten. De Sovjet-woordvoerder, Lomeiko, liep boos toen de dissidente alle aandacht kreeg. (Van c speciale verslaggever Leo van Vlijmen) GENÈVE De Russische dissidente Irina Grivnina, die sinds twee weken met haar gezin in Nederland woont, is gisteren na een ruzie op een persconferentie met de Sovjet-delegatie in Ge nève naar ons land vertrokken. Haar visum is afgelopen. Het is de tweede keer dat Grivnina een persconferentie van de Sovjet-delegatie in Genève heeft verstoord. De dissidente, die de Geneefse topconferentie voor Elseviers Magzine verslaat, stelde gisteren weer op hoge toon vragen over de mensenrechten in de Sovjet-Unie. De woordvoerder van het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken, Vladimir Lomeiko, die de persconferentie hield, wilde niet op de vragen van Grivnina ingaan. De honderden journalisten toonden daarop echter meer belang stelling voor de vragenstelster dan voor de Russische woord voerder. Deze' riep tenslotte: „Wilt u met mij praten of met die mevrouw daar?" „Wij kunnen niet allebei tegelijk praten. U luistert naar mij of ik naar u". Terwijl de ene helft van de aanwezige journalisten de dissidente uitfloot en de andere helft applaudiseerde, besloot de Sovjet- -woordvoerder op te stappen. „Ze voelt zich kennelijk prima ter wijl u bewonderend om haar heen staat. Dan heeft het geen zin verder te gaan", aldus Lomeiko die „voor een pauze" de zaal verliet. IDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR „Ma..maar smidje Verholen had hulp!" Kille Klansky, die zijn leven niet meer bij die razende doctor Polnyck. iéért me niet!" brulde de doctor. „De de KNAP-mutator, en IK moet die I" „Maar luister dan toch, meneer probeerde de Kille nogmaals. „Er i woeste houthakker, en die deed net of- geld tegoed had van Pjotr. Hij zwaaide ïjn bijl..." -- „En daar gaf-ie JOU toen een nen tik mee op de top van je kale taas!" vul- Dlnyck aan. „Alle mensen, Klansky, wat ben Dm!" -- De Kille betastte eens voorzichtig Jiorme buil. die zich op zijn schedel had ge- cZOnHd, doch hij hoefde al niets meer te zeggen, plotseling klonk er een koude, metaalach- stem uit een luidspreker aan de wand. volgt een belangrijke mededeling," zei die „Van de twee wachtposten aan de Noord- IJS. s, poort wordt gemeld, dat zij arglistig neergesla gen zijn door een mooie, jonge vreemdelinge. Deze bevond zich in het gezelschap van een ze kere Janos de houthakker. Einde van het be richt...." -- „JANOS! Dat is de vent, die bij smidje Verholen was!" riep Klansky uit. - „Dan is smidje Verholen nu bij hem!" siste doctor Polnyck. „Dan geef ik je nog één kans, Klansky. Je allerlaatste kans. Ga ze halen, en in welke staat je ze hierbrengt, kan me niet schelen. Ik MOET de KNAP-mutator hebben!" „Dan ga ik er deze keer met een zware tank op af," mompelde de Kille, droevig afdruipend. „Des noods schiet ik de hele boel in puin...." En nog geen kwartier later kon Klansky reeds waargenomen worden bij de Noordpoort, met zijn zware tank in de richting van twee soldaten ratelend, die met zware hoofdpijn op wacht stonden „Nederlands"initiatief voor betere verstandhouding ZWOLLE/GENEVE „Leg je niet vast op een akkoord mét vde Russen, want die zijn niet te ver trouwen, die houden zich er toch niet aan". Dat was, vlak voor de top in Genè ve, de giftige boodschap van de Amerikaanse mi nister van defensie Caspar Weinberger aan president Reagan. De voorspelbare reactie van de Sovjets: „Een regelrechte poging om de top te laten misluk ken". Een valse start van de grootmachten dus. Op hetzelfde ogenblik echter wordt in Genève een heel wat vriendelijker schrijven uitge deeld aan de Sovjet- én de Mening Amerikaanse delegatie: The Een probleem Alerdinck East West Tribune, terse journalisten krant gemaakt door Wes- hun eigen mening kunnen Oosteuropese journa- verkondigen, terwijl die uit het Engels én het Oostblok vaak het stand- tgebrachte pUnt van de staat (moeten) 00k wat de listen. Een het Russisch krant, die de dialoog tussen aanhangen. Dat Oost en West voedsel bekende Amerikaanse journa ven. list Walter Cronkite zijn Russi- In totaal zijn 20.000 exempla- Sche collega Lomeiko onlangs ren van de krant verspreid, voorhield, toen deze verzeker- Alle 3.000 journalisten in Ge- de dat hij toch ook journalist hebben er een gekregen, en bovendien nog zo'n 15.000 ben andere journalisten in Oost en West. Eindredacteur Friso Endt is enthousisast over dit Nederlandse initiatief: o „De reacties in Genève zijn de krant (ongecensureerd) positief en de belangstelling voor de krant is groot". Dé grote man achter het idee is de vermogende Zwollenaar Frans Lurvink. Hij heeft The Alerdinck Foundation opge richt, een organisatie die zich beijvert voor betere betrekkin gen tussen Oost vink: „Het gaat trouwen en de misleidende in formatie tussen de beide groot machten. Daardoor is de wa penwedloop ontstaan. Willen wij wat doen voor de wereld vrede en tegen de gigantische bewapening, dan moeten we het wantrouwen en de valse voorlichting opheffen". Endt, voormalig verslaggever van NRC Handelsblad, geeft toe dat het twijfelachtig is of het allemaal ergens toe leidt. Maar hij blijft optimistisch: „Iets is beter dan niets. Laten we maar eens kijken wat het wordt. Ik ben wel benieuwd". Cronkite antwoordde: journalist en morgen u bent morgen weer Sovjet-woordvoerder". Verder is het nog maar de vraag of de Russische burger de krant (ongecensu handen kan krijgen. Het eerste nummer van de „Trib" zal nog wel niet aan Sovjet-censuur ten prooi val len. want dat is een heel vriendelijk gebeuren, waarin uitgelegd wordt waarom de stichting is opgericht en wat West. Lur- de problemen zijn in de com- municatie tussen Oost en West. „Er staan geen écht kri tische stukken in", meldt Endt openhartig. Maar wat niet is, kan nog ko men. Volgend jaar komt de Trib vier keer uit en waar schijnlijk staan er dan wel wat gepeperder stukken in. De eindredacteur, speculerend: „Als de Sovjet-autoriteiten de krant op de luchthaven in Moskou afpakken, dan slaan ze een rotfiguur. Immers, het Russische public relations ini tiatief van „kijk es hoe open we zijn (geworden)" valt dan inbuigen". De „Trib" heeft niet de minste medewerkers aangetrokken. Behalve Friso Endt doen mee André Spoor, ex-hoofdredac teur van de NRC en sinds kort hoofdredacteur van Elseviers Magazine, Carel Enkelaar, voormalig chef van de NOS, en verder bekende journalis ten uit West-Duitsland en de VS. Uit het Oostblok zijn ver tegenwoordigd: Vladimir Lo meiko, woordvoerder van het Sovjet-ministerie van buiten landse zaken, Anton Gromy- ko, zoon van de president, en journalisten van het persbu reau Novosti en het partijblad Izvestia. Hoofdredacteur is André Spoor. Conferenties De krant is niet het enige ini tiatief van de Alerdinck Foun dation; er komen ook twee grote Alerdinck-conferenties over de Oost-West-problema- tiek. De eerste wordt binnen kort in Moskou gehouden, ter wijl de tweede in maart of april in Washington plaats vindt.* Op 28 en 29 november spreken bekende journalisten uit Oost en West in Moskou een gehoor toe van 300 journalisten en leerling-journalisten over „vrije nieuwsgaring". „Dat is een testcase. Ik denk dat ie dereen daar kan zeggen wat-ie wil, al weet je het met de Rus sen nooit", stelt Endt. Op 1 december wordt World Trade Center in Am sterdam het eerste Alerdinck- het Journalisten uit Oost en West schrijven de Alerdinck East West Tribune vol. Maar volgens de Amerikaanse journalist Walter Cronkite zijn de Sovjet journalisten niet onafhankelijk. „Nu bentu misschien journalist, maar morgen weer woord voerder", aldus Cronkite tot Vladimir Lomeiko. secretariaat geopend. Daarna, zo is de bedoeling, komen alle belangrijke wereldsteden aan de beurt. Lurvink wil de kos ten tot 1987 voor zijn rekening nemen, daarna moet de krant met (Westerse) sponsors op de been gehouden worden. Die sponsors lijken zich al te hebben aangediend: In de eer ste plaats de baas van Pepsi Cola, Candell. Lurvink is bo vendien nog in onderhande ling met onder anderen top man Watson van IBM en met directeur Turner van het Amerikaanse Cable News Net work. „Het breidt zich uit, ook in West-Duitsland en Enge land", constateert Endt tevre den. Endt en met hem Lurvink lij ken te speculeren op de nieu we Russische openheid. „In het Westen weten we te wei nig over de Russen en de Sov jets weten niet hoe het bij ons gaat. Wij willen proberen daar wat aan te doen". Of die nieu we Russische openheid zover gaat dat de Russen kritiek van de Westerse pers op de Sovjets zomaar te lezen krijgen, valt te betwijfelen. En of de krant in derdaad tot betere betrekkin gen zou kunnen leiden, moet eveneens afgewacht worden. Het is echter alleszins een po sitief initiatief. De eindredac teur: „Scepcis is niet erg zin vol. En als meneer Lurvink hier nou geld aan wil geven in plaats van in Rolls Royces rond te rijden, dan is dat toch prima!?" MARTIN VOORN PREMIER LUBBERS: DEN HAAG Minister-pre sident Lubbers wil binnen het economisch herstelbeleid voorrang geven aan de ver betering van het middelbare technisch onderwijs. „Het technologische onderwijs is de kurk waar de economie op drijft en moet weer een vooraanstaande plaats krij gen in het totale onderwij spakket. Verdere groei van werkgelegenheid is in deze fase alleen te bereiken als we op alle onderwijsniveaus de aansluiting met het bedrijfs leven verbeteren", aldus de premier. Lubbers zei dit gis teren tijdens een groot scheepse manifestatie van de Vereniging van Middelbare Technische Scholen (VMTS) in Den Haag. De VMTS heeft bij de overheid aan de bel getrokken omdat het middelbaar technisch onder wijs in ons land zich in een benarde positie bevindt. Vol gens VMTS-bestuurslid J.H. Toorman is er een zeer grote achterstand op de ontwikke lingen in het bedrijfsleven. Het middelbaar technisch onderwijs klaagt al jaren over een gebrek aan geld voor de aanschaf van moder ne apparatuur en lesmateria len. De VMTS pleit daarom voor de oprichting van een Technisch Lyceum waarin meer beroepsgericht onder wijs moet worden gegeven. Voorts wil de vereniging een vereenvoudiging van de re gels die de overheid stelt, bij scholing van docenten, uit breiding van het aantal praktijklessen en een aantal nieuwe studierichtingen zo- gen door het kabinet invloed als computertechniek, instal- hebben gehad op de beperkte latietechniek en milieutech- middelen van het middel- niek. De VMTS wil van de baar technisch onderwijs. „Ik regering het komende jaar betreur dat en we zullen ons honderd miljoen gulden ex- best doen om ervoor te zor- tra voor verbetering en ver- gen dat de financiële midde- vanging van de apparatuur len geen ontmoedigingsfactor voor de praktijklessen. In de zullen zijn", begroting voor 1986 gaat het kabinet niet verder dan 25 Lubbers benadrukte het be- miljoen extra. Premier Lub- lang van initiatieven om tot bers gaf toe dat dat een be- overleg te komen tussen de scheiden bedrag is. Hij be- onderwijsinstellingen en het aamde ook dat de bezuinigin- bedrijfsleven. BONN Miljoenen Duit se auto-fanaten slaken vandaag een zucht van opluchting. Alles wijst er op dat het kabinet in Bonn zal besluiten geen maximum-snelheid op de autowegen in te voeren. Uit een grootscheeps on derzoek is namelijk geble ken dat bij een maxi mum-snelheid van hon derd de uitstoot van gifti ge stikstofoxyden op de autowegen slechts met 10,4 procent verminderd wordt. Dat vindt de regering, on danks het voortschrijdende uitsterven van de bossen, te weinig om de Duitsers te ver plichten hun liefste speelgoed wat terughoudender te gebrui ken. Dat het resultaat zo laag is, komt echter voornamelijk omdat maar dertig procent van de automobilisten op de onderzoekstrajecten ook inder daad honderd reed. De socia listisch geregeerde deelstaat Saarland heeft gedreigd des noods op eigen houtje een maximum-snelheid van hon derd in te voeren. Niet alleen met het oog op de kwijnende bossen, aldus milieu-minister Jo Leinen, maar vooral ook om de verkeersveiligheid te bevorderen en de geluidsover last terug te dringen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Protest studenten Brandweermannen houden vangzeilen vast, terwijl studenten in de Koreaanse hoofdstad Seoel van een dak dreigen te springen als de politie een inval doet. De studenten voerden een anti-Ameri kaanse betoging op het dak van een kantoor van de regerende democratische gerechtigheidspar- tij. De studenten hielden hun dreigement zes uur vol, voordat de politie daadwerkelijk het gebouw bestormde en de demonstranten arresteerde.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5